Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 21 augusti 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Svenska rekord - utomhus
per den 1 januari 2019


Anm: Nedanstående lista redovisar officiella godkända rekord per den 1 januari 2019
För senare förbättringar hänvisas till "Rapporterade förbättringar av svenska rekord" 2019 (se länkar i högerspalten).

 

Män utomhus Kvinnor utomhus
Manliga juniorer (P19) utomhus Kvinnliga juniorer (F19) utomhus

 

% = Rekordöverträffande resultat som av något skäl (t ex mixat lopp, otillräckligt antal tävlande, utebliven dopingtest) ej kan bli aktuellt för officiellt godkännande.
# = Fullständig för officiellt godkännande föreskriven dokumentation ännu ej inkommen.



Män


100m 10.18   Peter Karlsson  Alingsås IF Cottbus, GER 9. 6.1996
200m 20.30   Johan Wissman  IFK Helsingborg Stuttgart, GER 23. 9.2007
400m 44.56   Johan Wissman  IFK Helsingborg Osaka, JPN 23. 8.2007
800m 1:45.03   Andreas Kramer  Sävedalens AIK Karlstad 25. 7.2018
  %1:45.03   Andreas Kramer  Sävedalens AIK Berlin, GER 11. 8.2018
1000m 2:17.67   Johan Rogestedt  F Stenungsunds FI Göteborg 15. 7.2016
1500m 3:36.49   Johnny Kroon  Heleneholms IF Oslo, NOR 27. 6.1985
1 mile 3:54.45   Anders Gärderud  Mälarhöjdens IK Stockholm 30. 6.1975
2000m 5:02.09   Anders Gärderud  Mälarhöjdens IK London, GBR 4. 7.1975
3000m 7:42.24   Dan Glans  Malmö AI Oslo, NOR 5. 7.1979
5000m 13:17.59   Anders Gärderud  Mälarhöjdens IK Stockholm 5. 7.1976
10000m 27:55.74   Jonny Danielson  Kvarnsvedens GoIF Södertälje 7. 6.1989
20000m 1:00:17.4m   Dan Glans  IFK Helsingborg Malmö 12.11.1975
25000m 1:18:06.2m   Owe Malmqvist  Enhörna IF Stockholm 7. 8.1973
30000m 1:38:49.0m   Magnus Bergman  Enhörna IF Kvarnsveden 28. 8.2004
1 timme 19.879   Dan Glans  IFK Helsingborg Malmö 12.11.1975
10 km väg 28:12   Mustafa Mohamed  Hälle IF Manchester, GBR 18. 5.2008
Halvmarathon 1:02:09   David Nilsson  Högby IF Ageo, JPN 18.11.2018
Marathon 2:10:38   Kjell-Erik Ståhl  KA 2 IF Helsinki, FIN 14. 8.1983
100 km väg 6:22:44   Jonas Buud  IFK Mora Winschoten, MED 12. 9.2015
3000m hinder 8:05.75   Mustafa Mohamed  Hälle IF Heusden-Zolder, BEL 28. 7.2007
110m häck 13.35   Robert Kronberg  IF Kville Lausanne, SUI 4. 7.2001
400m häck 47.98   Sven Nylander  Malmö AI Atlanta, GA 1. 8.1996
Höjd 2.42   Patrik Sjöberg  Örgryte IS Stockholm 30. 6.1987
Stav 6.05   Armand Duplantis  Upsala IF Berlin, GER 12. 8.2018
Längd 8.44   Michel Tornéus  Hammarby IF Sierra Nevada, ESP 10. 7.2016
Tresteg 17.79   Christian Olsson  Örgryte IS Athina, GRE 22. 8.2004
Kula 21.33   Hans Höglund  Mölndals AIK Provo, UT 6. 6.1975
Diskus 71.29   Daniel Ståhl  Spårvägens FK Sollentuna 29. 6.2017
Slägga 80.14   Tore Gustafsson  Mölndals AIK Lappeenranta, FIN 4. 7.1989
Spjut 89.10   Patrik Bodén  IF Göta Austin, TX 24. 3.1990
Tiokamp 8.406   Nicklas Wiberg  FI Kalmarsund Berlin, GER 19-20. 8.2009
      10.96  7.25  14.99  2.05  48.73    
      14.75  42.28  4.50  75.02  4:17.05    
4x100m 38.63   Landslag Atlanta, GA 2. 8.1996
      Peter Karlsson  Torbjörn Mårtensson    
  -   Lars Hedner  Patrik Strenius    
  39.35   Malmö AI Uddevalla 18. 6.1994
      Mikael Wennolf  Matias Ghansah    
      Lars Hedner  Thomas Leandersson    
4x200m 1:26.43   Malmö AI Walnut, CA 24. 4.1988
      Lars Sjölin  Tomas Avebäck    
      Ulf Söderman  Lars Hedner    
  %1:25.33   Malmö AI Rennes, FRA 12. 9.1998
      Mathias Sundin  Magnus Hansson    
      Jiisola Laursen  Niklas Eriksson    
4x400m 3:02.57   Landslag München, FRG 10. 9.1972
      Erik Carlgren  Anders Faager    
      Kenth Öhman  Ulf Rönner    
  3:06.67   Malmö AI Västerås 14. 6.1998
      Magnus Hansson  Rikard Rasmusson    
      Niklas Eriksson  Jimisola Laursen    
4x800m 7:19.44   Malmö AI Huddinge 8. 6.1996
      Tobias Andersson  Joel Johansson    
      Torbjörn Johansson  Jörgen Zaki    
4x1500m 15:09.3m   Mälarhöjdens IK Värnamo 12. 6.1983
      Jan Persson  Lars Ericsson    
      Antero Rinne Juha Moilanen    



Kvinnor


100m 11.16   Linda Haglund  Hanvikens SK Moskva, URS 26. 7.1980
200m 22.82   Linda Haglund  Hanvikens SK Sittard, NED 1. 7.1979
400m 51.13   Moa Hjelmer  Spårvägens FK Helsinki, FIN 29. 6.2012
800m 1:58.77   Lovisa Lindh  Ullevi FK Lausanne, SUI 6. 7.2017
1000m 2:35.15   Lovisa Lindh  Ullevi FK Göteborg 11. 7.2017
1500m 3:56.60   Abeba Aregawi  Hammarby IF Doha, QAT 10. 5.2013
1 mile 4:23.07   Abeba Aregawi  Hammarby IF Brussel, BEL 11. 9. 2015
2000m 5:37.12   Meraf Bahta  Hälle IF Montreuil, FRA 19. 6.2018
3000m 8:37.50   Meraf Bahta  Hälle IF Monaco, MON 21. 7.2017
5000m 14:49.95   Meraf Bahta  Hälle IF Rabat, MAR 22. 5.2016
10000m 31:13.06   Meraf Bahta Hälle IF Palo Alto, CA 5. 5.2017
20000m          
25000m          
30000m          
1 timme %16.860   Midde Hamrin  Mölndals AIK Göteborg 23.10.1994
10 km väg 31:38   Meraf Bahta  Hälle IF Røyse, NOR 20.10.2018
Halvmarathon 1:09:58   Sarah Lahti  Hässelby SK New York, NY 19. 3.2017
Marathon 2:23.41   Isabellah Andersson  Hässelby SK Dubai, UAE 21. 1.2011
100 km väg 7:20:48   Kajsa Berg  Huddinge AIS Winschoten, NED 12. 9.2015
3000m hinder 9:23.96   Charlotta Fougberg  Ullevi FK Glasgow, GBR 12. 7.2014
100m häck 12.47   Ludmila Engquist  IFK Lidingö Atlanta, GA 29. 7.1996
  12.47   Ludmila Engquist  IFK Lidingö Sevilla, ESP 28. 8.1999
400m häck 54.15   Ann-Louise Skoglund  IF Göta Stuttgart, FRG 30. 8.1986
Höjd 2.06   Kajsa Bergqvist  Turebergs FK Eberstadt, GER 26. 7.2003
Stav 4.73   Angelica Bengtsson  Hässelby SK Karlstad 25. 7.2018
Längd 6.99   Erica Johansson  Mölndals AIK Lausanne, SUI 5. 7.2000
Tresteg 14.29   Carolina Klüft  IFK Växjö Växjö 8. 6.2008
Kula 18.68   Fanny Roos  Athletics 24Seven SK La Jolla, CA 14. 4.2018
Diskus 64.54   Anna Söderberg  Ullevi FK Aremark, NOR 31. 7.1999
Slägga 71.52   Ida Storm  Malmö AI Fränkisch-
Crumbach, GER
4. 6.2017
Spjut 61.96   Sofi Flink  Västerås FK Moskva, RUS 16. 8.2013
Sjukamp 7.032   Carolina Klüft  IFK Växjö Osaka, JPN 25-26.8 2007
      13.15  195  1481  23.38    
      6.85  47.98  2:12.56    
4x100m 43.61   Landslag Göteborg 27. 8.2005
      Emma Rienas  Carolina Klüft    
      Jenny Kallur  Susanna Kallur    
  44.44   Malmö AI Kil 25. 5.2014
      Irene Ekelund  Linnea Killander    
      Daniella Busk  Pernilla Nilsson    
4x200m 1:36.11   Malmö AI Malmö 13. 6.1982
      Kristine Tånnander  Helena Johnsson    
      Lena Wallin  Lena Möller    
4x400m 3:31.28   Landslag Gävle 19. 6.2005
      Emma Björkman  Carolina Klüft    
      Ellinor Stuhrmann  Lena Aruhn    
  3:38.92   IFK Växjö Huddinge 3. 6.2007
      Emma Magnusson  Ulrika Johansson    
      Stina Smibacker  Carolina Klüft    
4x800m 8:30.51   Täby IS Antony, FRA 1. 7.2000
      Cilla Pettersson  Lena Nilsson    
      Linda Olsson  Monica Lundgren    


Män juniorer (P19)


100m 10.22   Henrik Larsson 99 IF Göta Karlstad Tampere, FIN 11. 7.2018
200m 20.75   Johan Engberg 81 Finspångs AIK Malmö 7. 8.2000
400m 46.07   Rikard Rasmusson 74 Heleneholms IF Seoul, KOR 18. 9.1992
800m 1:45.65   Andreas Almgren 95 Turebergs FK Eugene, OR 27. 7.2014
1000m 2:20.63   Kalle Berglund 96 Spårvägens FK Göteborg 5. 9.2015
1500m 3:41.92   Kalle Berglund 96 Spårvägens FK Göteborg 14. 8.2015
1 mile 4:01.9m   Anders Gärderud 46 IFK Lidingö Västerås 8. 8.1965
3000m 7:57.22   Morgan Tollofsén 70 Dorotea IF Umeå 14. 6.1988
5000m 14:01.66   Gustav Svedbrant 81 Spårvägens FK Kerkrade, NED 3. 6.2000
10000m 29:32.20   Mustafa Mohamed 79 Hälle IF Stockholm 24. 7.1998
3000m hinder 8:34.84   Anders Carlson 59 IK orient Stockholm 5. 8.1978
110m häck 13.39   Philip Nossmy 82 Malmö AI Stockholm 16. 9.2000
400m häck 50.20   Carl Bengtström 00 Örgryte IS Göteborg 2. 6.2018
Höjd 2.33   Patrik Sjöberg 65 Örgryte IS Oslo, NOR 9. 7.1983
  2.33   Patrik Sjöberg 65 Örgryte IS Eberstadt, GER 10. 6.1984
  2.33   Patrik Sjöberg 65 Örgryte IS Los Angeles, CA 11. 8.1984
Stav 6.05   Armand Duplantis 99 Upsala IF Berlin, GER 12. 8.2018
Längd 7.95   Matias Ghansah 74 Malmö AI Belfast, GBR 21. 6.1991
Tresteg 16.30   Christian Olsson 80 Örgrye IS Leppävaara, FIN 29. 8.1999
Kula 21.11   Magnus Lohse 84 Mölndals AIK Lerum 19. 6.2003
Diskus 62.58   Jakob Gardenkrans 97 Malmö AI Bottnaryd 18. 6.2016
  %63.71   Niklas Arrhenius 82 Spårvägens FK Provo, UT 28.10.2000
Slägga 77.62   Ragnar Carlsson 00 Falu IK Tampere, FIN 13. 7.2018
Spjut 78.73   Simon Litzell 97 Hässelby SK Bålsta 23. 5.2015
Tiokamp 7.763   Petter Olson 91 Malmö AI Huddinge 4- 5. 9.2010
      11.39  6.89  14.02  1.99  49.21    
      14.62  41.04  4.82  49.05  4:20.14    
4x100m 39.73   Landslag Eskilstuna 19. 7.2015
      Emil von Barth 96 Austin Hamilton 97    
      Thobias Nilsson Montler 96 Gustav Kjell 96    
  41.65   Örgryte IS Malmö 28. 5.2017
      Victor Koch 98  Alexander Andreasson 99    
      Carl Bengtström 00  Samuel Wiik 98    
  %41.60   Heleneholms IF Malmö 13. 9.1992
      Patrik Lövgren 75  Anders Hansson 74    
      Ola Wagner 73  Linus Malmborg 74    
4x400m 3:09.76   Landslag Skien, NOR 22. 8.1993
      Tobias Karlsson 74  David Bergdahl 74    
      Mathias Sundin 74  Rikard Rasmusson 74    
  3:18.15   Malmö AI Göteborg 24. 5.2008
      Viktor Ekelund 89  Martin Nilson 89    
      Dennis Karanda 89  Robin Rohlén 90    


Kvinnor juniorer (F19)


100m 11.35   Linda Haglund 56 Hanvikens SK Sofia, BUL 12. 7.1975
  11.35   Irene Ekelund 97 Malmö AI Kil 8. 6.2013
200m 22.92   Irene Ekelund 97 Kils AIK Donetsk, UKR 14. 7.2013
400m 52.23   Ann-Louise Skoglund 62 IF Göta Malmö 13. 8.1981
800m 2:03.9m   Lena Nilsson 80 Vallentuna FK Imperia, ITA 26. 6.1998
1000m 2:48.09   Malin Ewerlöf 72 Södertälje IF Västerås 29. 6.1990
1500m 4:07.47   Inger Knutsson 55 Nynäshamns IF Duisburg, FRG 26. 8.1973
1 mile 4:52.20   Katarina Wåhlin 65 IF Linden Ljusdal 24. 6.1983
3000m 8:58.36   Inger Knutsson 55 Nynäshamns IF Stockholm 1. 9.1973
5000m 15:51.17   Jessica Carlberg 79 Oskarshamns SK Annecy, FRA 2. 8.1998
10000m 35:05.30   Charlotte Sinclair 88 IS Göta Eskilstuna 10. 8.2007
3000m hinder 9:56.50   Maria Larsson 94 Örgryte IS Manchester, GBR 1. 6.2013
100m häck 13.02   Susanna Kallur 81 Falu IK Santiago, CHI 19.10.2000
400m häck 56.00   Ann-Louise Skoglund 62 IF Göta Göteborg 11. 8.1981
Höjd 1.92   Carolina Klüft 93 IFK Växjö Kingston, JAM 19. 7.2002
Stav 4.60   Lisa Gunnarsson 99 Hässelby SK Austin, TX 31. 3.2018
Längd 6.72   Erica Johansson 74 Mölndals AIK Seoul, KOR 19. 9.1992
Tresteg 13.65   Khaddi Sagnia 94 Ullevi FK Vellinge 26. 8.2011
Kula 16.29   Fanny Roos 95 Ljungby FIK Eugene, OR 25. 7.2014
Diskus 54.91   Vanessa Kamga 98 Upsala IF Huddinge 15. 8.2017
Slägga 66.19   Eleni Larsson 93 Huddinge AIS Växjö 19. 8.2012
Spjut 61.96   Sofi Flink 95 Västerås FK Moskva, RUS 18. 8.2013
Sjukamp 6.542   Carolina Klüft 93 IFK Växjö München, GER 9-10. 8.2002
      13.33  189  1316  23.71    
      6.36  47.61  2:17.99    
4x100m 44.78   Landslag Santiago, CHI 22.10.2000
      Emma Rienas 82  Jenny Kallur 81    
      Susanna Kallur 81  Linda Fernström 81    
  46.60   Malmö AI Göteborg 27. 5.2018
      Olivia Stridh 02  Nikki Anderberg 02    
      Freja Andersdotter 01  Wilma Rosenquist 01    
4x400m 3:39.77   Landslag Kaunas, LTU 24. 7.2005
      Louise Martin 97  Emma Björkman 96    
      Jenny Holmroos 96  Sofie Persson 97    
  3:47.9m   Göteborgs KIK Helsingborg 7. 7.1973
      Ewa Carlsson 58  Birgitta Blomquist 58    
      Angelicka Blomquist 55  Ann Larsson 55    
























































>