Torsdag 18 september 2014

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
 

Generalsekreterare & Ansvarig utgivare

Anders Albertsson
010-476 53 50

Redaktionen
friidrott.se

A. Lennart Julin
redaktör
08-30 13 33

Information och
media

Fredrik Trahn
010-476 53 31
070-913 67 96
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter

Senaste veckans resultat

16-17.8 MARIEHAMN, FIN (B7 Games) | Resultat
Ungdomar från Gotland och Öland.
Dag 2: http://ifaland.net/B7-Games/lpresults.pdf

17.9 PROVO, UT
M Slägga: 1) Leif Arrhenius Spårvägen 6362.

17.9 UMEÅ (Löparnas Kväll) | Resultat

16.9 TRANÅS (Castorama)
Samtliga Tranås.
M; Samir Poljak 1.322.
K: Rebecca Ekvall 2.492 (1013 3385 2962 3538), Gabriella Nykvist 2.401 (954 2450 3295 3874).

17.9 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
Samtliga Ullevi om ej annat anges.
M: Lennie Helander 2.492, Erik Liberg 2.393, Johan Bark Örgryte 2.353, Gustaf Hultgren Örgryte 2.304, Kevin Fankl 95 2.194, Emil Svensson Örgryte 2.133, Erik Olsson Örgryte 2.129, Martin Krisell Linköping 1.738, Mattias Berglund Örgryte 1.458, Markus Johansson Tanum 1.330, Torbjörn Julin Ullevi 1.321.
K: Khaddi Sagnia 2.365 (1078 3775 2801 2434), Thea Nyberg Örgryte 1.950, Ronja Olsson 95 1.937, Lovisa Snygg 97 1.729, Luana Klaric Lundh 99 Göteborgs KIK 1.180.

14.9 TRELLEBORG (Castorama)
Samtliga Trelleborg.
M: Magnus Linderoth 1.684, Kauko Harjuniemi 1.413, Thomas Hansson 1.251.
K: Lina Sjölin 1.275.

6.9 VILLSTAD (Castorama)
Samtliga Villstad.
M: Henric Rothén 1.791, Rolf Edvardsson 1.512, Svante Edvardsson 1.491.
K: Sevrina Edvardsson 99 414, Tilda Rothén 04 112.

13.9 HUDDINGE (Castorama)
M: Axel Bernhult Huddinge 2.281, Mats Krigh Huddinge 1.168.

3.9 BODEN (Castorama)
Samtliga Boden.
M: Nils Pettersson 2.370, Fredrik Erixon 1.407, Patrik Olofsson 1.398, Jonas Senbom 1.152, Bengt Gustafsson 995.
K: Julia Erixon 99 822, Erika Gustafsson 721, Marie Gustafsson 661, Anette Dahlfeldt 627, Natalie Senbom 00 627.

1.9 BODEN (Castorama)
Samtliga Boden.
M: Victor Engman 95 1.326, Gustaf Löfgren 1.304, Johan Jangenhed 1.068, Jonas Senbom 1.036, Mattias Grahn 659.
K: Maria Hedström 1.679, Hanne-Maj Löfgren 1.249, Theres Hedlund 00 1.196, Cecilia Nyström 1.186, Julia Erixon 99 1.132, Sara Engman 99 1.113, Emma Oscarsson 99 835, Emilia Nyrén 99 811, Natalie Senbom 00 604.

30.6-4.7 HÖGBY (Friidrottsskoletävlingar) | Resultat

12.9 ST. LOUIS, MO | Resultat
K 5 km terräng: 15) Tilda Helgesson Åhus 18:29.

13.9 GRAND PRAIRIE, TX | Resultat
M 5 km terräng: 2) Emil Blomberg Hässelby 14:58.
K 5 km terräng: 2) Agnes Sjöström Hässelby 17:13, 3) Hannah Nilsson Malmö 17:16.

14.9 GÄVLE (Castorama)
Samtliga Gefle.
M: Robert Alneroth 2.961 (1310 4157 4815 6009), Guido Ripke 1.767, Per-Gunnar Berglund 1.381, Rolf Skalk 1.248.

13.9 GÄVLE (Castorama)
Samtliga Gefle om ej annat anges.
M: Stefan Alneroth 2.247, Guido Ripke 1.731, Thomas Persson 1.502.
K: Madeleine Nilsson 1.765, Malin Lindblom Tureberg 1.551, Christin Johansson 1.287, Anna Hermansson 1.201.

6.9 GÄVLE (Castorama)
M: Robert Alneroth Gefle 2.935 (1322 3985 4715 6092), Fred Stenberg Gefle 2.284, Daniel Hedström Valbo 2.223.

13.9 NORA (Norasjön Runt) | Resultat

14.9 STOCKHOLM/S (Brommaspelen) | Resultat

13.9 ÖSTHAMMAR (VSM kastmångkamp) | Resultat

14.9 KÖBENHAVN, DEN (Copenhagen Half Marathon) | Resultat

14.9 SUNDBORN (Träflasklöpet) | Resultat
18 km: http://www5.idrottonline.se/ImageVaultFiles/id_662822/cf_87178/tr-flask_18km.PDF

13.9 KARLSTAD (Tjurruset) | Resultat

13.9 VÄNERSBORG (Skräcklanmaran) | Resultat

13.9 BÅLSTA (Kvantumspelen) | Resultat

13.9 HELSINGBORG (Helsingborg Marathon) | Resultat

14.9 ALVESTA (Länsmästerskap 9-11 år) | Resultat

13-14.9 ÖSTERSUND (ÖPiaden final) | Resultat

13-14.9 UDDEVALLA (Götalands 13/14 år) | Resultat

13.9 UPPSALA (Castorama) | Resultat
Samtliga Upsala om ej annat anges.
M: Henrik Wennberg 2.655 (1412 3423 4822 4142), Patrik Lindstedt 99 Hässelby 2.361, Kent Larsson 2.251, Jakob Samuelsson 98 Hässelby 2.071, Andreas Nyman 96 1.672, Jonas Anshelm 1.634.
K: Emma Thor 97 Tureberg 2.791 (1092 2884 3437 5132), Linnea Jönsson 95 2.603 (1061 2220 3052 5423), Kajsa Wennberg 96 2.480 (954 2635 2703 4969), Viktoria Engström Kindmark 97 2.368.

13.9 ÅTVIDABERG (Bysjöloppet) | Resultat

13.9 STOCKHOLM (DN Stockholm Halvmarathon) | Resultat

13.9 BOTTNARYD (LöpRallarn) | Resultat

13.9 VEBERÖD (Veberödsrundan) | Resultat

13.9 GÖTEBORG (Göteborgs Jubileumslopp) | Resultat

13.9 HALMSTAD (Halmstadmilen) | Resultat

13.9 SKELLEFTEÅ (Castorama) | Resultat
Samtliga Skellefteå.
M: Robert Lindberg 1.960, Sten-Erik Wihlborg 1.398, Urban Lindberg 1.216, Kurt Jonsson 1.083.
K: Frida Norlund 95 2.100, Galina Kuznetsova 1.358.

13.9 JÖNKÖPING (Lag-DM) | Resultat

13.9 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
Samtliga Örgryte om ej annat anges.
M: Johan Bark 2.401, Kevin Fankl 95 Ullevi 2.280, Gustaf Hultgren 2.181, Emil Svensson 2.074, Deniz Mahshid 1.823, Esa Hiltunen 96 Ullevi 1.813, Andreas Petersson 1.550, Mattias Berglund 1.454, Jonathan Nordh 96 987.
K: Mari Klaup Ullevi 2.917 (1299 4391 3360 3567), Amanda Gabrielsson 96 Wärnamo 2.265, Johanna Greger 1.715, Jill Höstman 96 Ullevi 1.319, Emma Kuutti 98 1.267.

12.9 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
Samtliga Örgryte om ej annat anges.
M: Erik Olsson 2.206, Richard Olsson IF Göta 2.138, Reine Eklund 1.612, Max Hejdenberg 98 1.220, Arvid Ryberg 98 1.164, Daniel Skatt 1.083.
K: Judith Sjöman 99 1.804.

13.9 PROVO, UT (Castorama)
M: Colby Taylor USA 2.526, Daniel Arrhenius Spårvägen 2.368, Matt Johnson USA 2.161.

13-14.9 MARRAKECH, MAR (Kontinentalcupen) | Resultat
Dag 1
K 3000m:
2) Meraf Bahta Hälle 8:58.48.
Dag 2
K 3000mH:
5) Charlotta Fougberg Ullevi 10:07.62.

13-14.9 ESKILTUNA (Svealands 13/14 år) | Resultat

6.9 VARBERG (Castorama)
Samtliga Varberg.
M: Peder Bengtsson 1.695, Lars-Göran Wiik 1.318, Mats Nilsander 1.259, Ramon Bengtsson 903
K: Maria Rosengren 1.785, Charlotte Bahlberger 1.219, Monika Callenberg 1.017.

7.9 NYNÄSHAMN (Resultattävling 11) | Resultat

9-11.9 MOTALA (KM 2) | Resultat

4.9 MOTALA (KM 1) | Resultat

7.9 MOTALA (Castorama) | Resultat
Samtliga Motala.
M: Mikael Bäckman 1.289, Magnus Adolfsson 1.282, Peter Stormats 977, Christer Samuelsson 839, Dennis Svensson 634, Fredrik Bodén 464, Ozzie Hinshaw 00 331.
K: Anna Karlsson 98 2.717 (1071 2886 3876 4156), Linn Riddarström 96 2.424 (939 3903 3082 2817), Elin Stormats 97 1.586, Sara Derelöv 96 1.531, Frida Stormats 00 1.412.

1.9 FALUN (Kasttävling) | Resultat

10.9 FALUN (Castorama) | Resultat
Samtliga Falun om ej annat anges.
M: Tim Wunger 2,648 (1437 4132 4007 4292), Albin Johansson 97 Högbo GIF 2.295, Nicklas Karlsson 96 Finspång 1.955, Isak Andersson 96 Upsala 1.665, Filip Wendelin 96 Sala 1.585, Henning André 97 Nyköping 1.519, Joas Husmark 96 1.457, Jon Klasér 96 1.444, Andreas Gustafsson 97 1.387, Frank Ude 96 1.145, Ludvig Hillenfjärd 97 Huddinge 1.033, Gustaf Borg 98 Nyköping.
K: Hanna Orre 95 Säter 2.308, Mathilda Björklund 97 Bålsta 2.302, Fanny Hjorth 95 Säter 2.291, Elin Ånger 98 Söderhamn 2.132, Emelie Hammarström 98 1.923.

Resultat

Resultat 2014

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige

Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!