Lördag 23 augusti 2014

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
 

Generalsekreterare & Ansvarig utgivare

Anders Albertsson
010-476 53 50

Redaktionen
friidrott.se

A. Lennart Julin
redaktör
08-30 13 33

Information och
media

Fredrik Trahn
010-476 53 31
070-913 67 96
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter

Senaste veckans resultat

22.8 VETLANDA (VP Citylopp) | Resultat

22.8 STOCKHOLM/S (Diamond 1000) | Resultat

20-23.8 STOCKHOLM (Bellmanstafetten) | Resultat
Dag 2: http://www.marathon.se/racetimer/?v=%2Fsv%2Frace%2Fshow%2F2061%3Flayout%3Dmarathon
Dag 4: http://www.marathon.se/racetimer/?v=%2Fsv%2Frace%2Fshow%2F2066%3Flayout%3Dmarathon

22.8 AMSTERDAM, NED | Resultat
M 400m B: 3) Dennis Forsman 95 Ullevi 48.17, 6) Felix Francois Örgryte 48.44.

21.8 ÖREBRO (Blodomloppet) | Resultat

21.8 OORDEGEM, BEL | Resultat
M Stav: 1) Simon Assarsson Växjö 520, 2) Erik Thorstensson Spårvägen 480, 3) David Kappelin 95 Örgryte 480, 4) Esa Hiltunen 96 Ullevi 460, 8) Jonathan Nordh 96 Örgryte 410, -) Filip Gyllensten Kville X.
K Stav: 1) Michaela Meijer Örgryte 390, 3) Thea Nyberg Örgryte 370, , 5) Sara Eriksson Ullevi & Amanda Gabrielsson 96 Wärnamo 350.

19-23.8 SWANSEA, GBR (IPC) | Resultat
Dag 1
M F20 Kula:
1) Jeffrey Ige Huddinge 1549.
Dag 2
M T13 100m h1
(+0.1): 3) Tobias Jonsson 96 Orient 11.82, h2 (-2.8): 3) Per Jonsson Bollnäs 11.83, f (+0.5): 5) T Jonsson 11.75, 6) P Jonsson 11.78.
Dag 3
M T13 200m h1
(-0.6); 3) T Jonsson 23.67, f (-2.9): 6) T Jonsson 23.95.
Dag 4
M T13Längd:
1) P Jonsson 691/-1.2, 3) T Jonsson 96 639/-0.4.

21.8 UMEÅ (Nolia Cup) | Resultat

19.8 VÄXJÖ (Smålandsspelen) | Resultat

20.8 VISBY (Onsdagstävling) | Resultat

10.8 TINGSTÄDE (Kasttävling) | Resultat

21.8 STOCKHOLM/S (DN Galan) | Resultat
Ungdomstafetten: http://www.diamondleague-stockholm.com/Global/Stockholm/Document/140821%20Resultat%20P_F12%204x200%20m.xls

20.8 ÖREBRO (Löparkväll 4) | Resultat

20.8 SKELLEFTEÅ (PRK 3) | Resultat

17.8 LEPPÄVAARA, FIN | Resultat
M 800m A: 4) Robin Rohlén IFK Umeå 1:48.90.

19.8 JÖNKÖPING (Blodomloppet) | Resultat

19.8 HUDDINGE (Viking Line-spelen) | Resultat

16-17.8 MÄRSTA (UDM) | Resultat

16.8 KÅSEBERGA (Kåsebergaloppet) | Resultat

12-16.8 ZÜRICH, SUI (EM) | Resultat
Dag 1
K 100m h1
(-0.6): 5) Daniella Busk 11.76. 1500m h1: 1) Abeba Aregawi 4:11.64. Stav Q1: 3) Angelica Bengtsson 445. Längd Q1: 6) Erica Jarder 652/+0.5. Spjut Q2: 7) Sofi Flink 95 5753.
Dag 2
K 800m h1:
3) Lovisa Lindh 2:01.73. Längd f: 8) E Jarder 639/-2.3. Slägga Q1: 7) Tracey Andersson 6572, Q2: 11) Ida Storm 6082.
Dag 3
K 200m h2
(+0.1): 4) Irene Ekelund 97 23.38, s3 (+0.3): 3=) I Ekelund 23.26. 800m s2: 6) L Lindh 2:02.60. Stav f: 5) A Bengtsson 445. Spjut: 12) S Flink 5668.
Dag 3-4
K Sjukamp:
-) Jessica Samuelsson bröt (1§4.10/+04 176 1450 24.74/-0.2 X 4101 -).
Dag 4
K 1500m f:
2) A Aregawi 4:05.08. 3000mH h2: 3) Charlotta Fougberg 9:52.04. Höjd Q1: 4) Emma Green 189. Kula Q: 16) Frida Åkerström 1498. Diskus Q1: 7) Julia Viberg 5240, Q2: 7) Sofia Larsson 5422.
Dag 5
K 5000m:
1) Meraf Bahta 15:31.39 (3000m: 9:40.4m). Marathon: 30) Annelie Johansson 2.42:04 (10 km 38:36, halvmarathon 1:21:26), 32) Frida Lundén 2:42:18 (38:30, 1:21:22), 34) Charlotte Karlsson 2:42:29 (38:35, 1:21:25), 38) Lena Eliasson 2:43:12 (37:59, 1:19:52), 42) Hanna Lindholm 2:44:05 (38:31, 1:21:23), Lag: 9) Sverige 8:06:51. Diskus f: 11) S Larsson 5181. 4x100m h1: 5) Sverige (I Ekelund, Isabelle Eurenius, D Busk, Pernilla Nilsson 43.80).
Dag 6
K 3000mH f:
2) C Fougberg 9:30.16. Höjd f: 9=) E Green 190. 4x100m f: 6) Sverige (I Ekelund, I Eurenius, D Busk, P Nilsson) 44.36.

12-17.8 ZÜRICH, SUI (EM) | Resultat
Dag 1
M 100m h2
(-0.4): 6) Odain Rose 10.53, h3 (-0.1): 5) Tom Kling-Baptiste 10.50, h4 (-0.1): 6) Patrik Andersson 10.61. 400m h4: 7) Johan Wissman 46.93. 800m h1: 8) Rickard Gunnarsson 1:50.58, h3: 3) Andreas Almgren 95 1:48.22, h4: 5) Johan Rogestedt 1:48.19. 3000mH h1: 10) Daniel Lundgren 8:43.98. Kula Q2: 10) Leif Arrhenius 1954. Diskus Q1: 14) Daniel Ståhl 5901, Q2: 8) Axel Härstedt 6151, -) Niklas Arrhenius X.
Dag 1-2
M Tiokamp:
19) Fabian Rosenquist 7.546 (11.19/-0.9 751/-0.4 1205 198 48.86 15.03/+0.1 4082 450 4592 4:34.79), -) Marcus Nilsson bröt (11.30/-1.1 659/-0.4 1493 189 -).
Dag 2
M 800m s1:
6) A Almgren 1:47.55, s2: 8) J Rogestedt 1:53.70. 10000m: 16) Mikael Ekvall 30:04.93 (3000m 8:38.6m, 5000m 14:31.3m, -) Adil Bouafif bröt. 110mH h2 (+0.4): 8) Alexander Brorsson 13.92. Diskus f: 12) A Härstedt 6001.
Dag 3
M 200m h2
(+0.4): 4) J Wissman 20.82, h3 (-0.4): 5) Nil de Oliveira 20.93. Stav Q1: 7) Melker Svärd Jacobsson 530. Slägga Q2: 11) Markus Johansson 6921. Spjut Q1: 12) Gabriel Wallin 7316, Q2: -) Kim Amb X.
Dag 4
M 1500m h2:
13) Jonas Leandersson 3.49.64. Längd Q2: 5) Michel Tornéus 781/-0.4.
Dag 5
M 4x100m 1:
5) Sverige (T Kling-Baptiste, Stefan Tärnhuvud, A Brorsson, Erik Hagberg 95) 39.27.
Dag 6
M Marathon:
25) Mustafa Mohamed 2:19:29 (10 km 31:21, halvmarathon 1:05:35), 38) Fredrik Johansson 2:23:10 (1:11:25), 47) Emil Lerdahl 2:27:17 (1:11:26), -) David Nilsson bröt (33:24, 1:11:42), -) Daniel Woldu bröt (32:27, 1:10:17), -) Patrik Engström bröt (1:12:19), Lag: 9) Sverige 7:09:56. Längd f: 5) M Tornéus 809/+0.1.

9.8 KIVIJÄRVI (Kivijärviloppet) | Resultat

9.8 HÄSSLEHOLM (VDM) | Resultat

17.8 LIDINGÖ (Sommarsmajlet) | Resultat

16-17.8 TORNIO, FIN (Norrlands 13-14 år + äldre) | Resultat

16-17.8 KRISTIANSAND, NOR (Nordiska 19-årslandskampen) | Resultat
F19 Totalt: 1) FIN 197½, 2) Sverige 192½, 3) NOR 168, 4) DEN/ISL 97.
Dag 1
100m
(+1.6): 2) Karolina Nikamo 95 12.02, 3) Sandra Törnros 95 12.11. 400m: 1) Elise Malmberg 95 54.67, 7) Klara Helander 95 58.05. 1500m: 6) Jessica Edlund 95 4:38.26, 8) Moa Rothman 96 4:45.01. 100mH (+2.3): 2) Adriana Janic 96 13.84w, 3) Emma Stenlöf 96 13.89w. Stav: 2) Sara Cannmo 96 376, 4=) Annika Jönsson 96 350. Längd: 1) S Törnros 614w/+4.5 (598/+1.7), 5) Moa Ullgren 96 576/+1.8. Diskus: 3) Nadia Shirafkan Nejad 95 4696, 5) Fanny Roos 95 4576. Slägga: 3) Marinda Petersson 95 5713, 4) Alessandra Wall 95 5667. 4x100m: 1) Sverige (K Nikamo, A Janic, Tove Ågren 96, S Törnros) 45.66.
Dag 2
200m
(-0.2): 2) T Ågren 24.89, 4) K Nikamo 25.28. 800m: 5) J Edlund 2:14.17, 6) Madeleine Björlin-Delmar 2:14.93. 3000m: 3) Felicia Hellberg 95 9:53.51, 5) Kristina Häggström Wedding 96 10:06.23. 3000mH: 2) Carolina Johnson 96 10.37.99, 3) M Rothman 11:04.27. 400mH: 2) Johanna Holmén Svensson 96 60.43, 3) Sofia Linde 95 60.74. Höjd: 2) E Stenlöf 177, 5=) Ellen Ekholm 96 174. Tresteg: 5) Elvira Richardsson 96 1185/+1.7, 6) Malin Citess 95 1156/+1.1. Kula: 1) F Roos 1583, 3) Julia Svärd Axelsson 96 1297. Spjut: 5) Sofie Hammar 96 4165, 7) Linn Riddarström 96 4115. 4x400m: 2) Sverige (E Malmberg, K Helander, Frida Grindheim 96, M Björlin-Delmar) 3:46.90.

16-17.8 KRISTIANSAND, NOR (Nordiska 19-årslandskampen) | Resultat
P19 Totalt: 1) Sverige 197½, 2) NOR 178, 3) FIN 169, 4) DEN/ISL 109½.
Dag 1
100m
(+2.7): 5) Jean-Christian Zirignon 95 10.74w, 8) Emil von Barth 96 10.80w. 400m: 1) Dennis Forsman 95 48.39, 3) Erik Martinssn 96 48.59. 1500m: 1) Kalle Berglund 96 3:55.98, 4) Alexander Nilsson 95 4:00.23. 5000m: 1) Gustaf Stensjö 96 14:48.63, 2) Andreas Jansson 96 14:52.73. 3000mH: 1) Vidar Johansson 96 9:19.20, 2) Johan Lindgren 96 9:20.28. 110mH (+3.1): 3) Andreas Almlöf 95 14.33w, 4) Philip Ngwe 95 14.72w. Höjd: 1) Andreas Carlsson 95 208, 3) Fabian Delryd 96 204. Tresteg: 2) Isak Persson 95 1493/+1.1, 5) Antonios Dinopoulos 95 1470w/+2.5 (1450/+1.3). Kula: 4) Gabriel Heen 95 1704, 6) Alexander Persson 95 1624. Spjut: 2) Quincy Andersson 95 6582, 8) Joar Husmark 96 5799. 4x100m: 2) Sverige (E von Baerth, Johan Lilja 95, Jacob Ewertzh 96, J-C Zirignon) 40.95.
Dag 2
200m
(-1.8): 2) J Lilja 21.69, 5) J Ewertzh 21.97. 800m: 1) William Levay 96 1:52.79, 4) Johan Sandsten 95 1:54.71. 400mH: 3) Isak Andersson 96 53.80, 5) Fredrik Samuelsson 95 54.45. Stav: 6=) Carl Ivarsson 96 442, -) Magnus Jomyr 95 X. Längd: 1) Thobias Nilsson Montler 96 767/+0.6, 3) Max Andersson 95 723/+1.6. Diskus: 4) Albin Lager 96 5292, 7) Gustav Liberg 95 5172. Slägga: 4) Tim Söderqvist 95 5929, 7) Anton Andersson 96 5824. 4x400m: 1) Sverige (E Martinsson, Marlin Selin 95, K Berglund, D Forsman) 3:12.28.

16-17.8 KÖBENHAVN, DEN (Copenhagen Games) | Resultat
Svenskar från Malmö, Öresund, Lund, Helsingborg, Örgryte, Åhus, Örebro, Kil, Norrköping, Lund, Tureberg, Eslöv, Ymer och Ängelholm.

16.8 UDDEVALLA (Resultattävling) | Resultat

17.8 LIDKÖPING (UDM) | Resultat

16.8 STOCKHOLM (Midnattsloppet) | Resultat

17.8 KARLSKOGA (Nobelspelen) | Resultat

16.8 SOLIHULL, GBR | Resultat
M 1500m A: 6) Johan Walldén Spårvägen 3:44.40. 5000m A: 7) Fredrik Uhrbom Spårvägen 14:19.34.

Resultat

Resultat 2014

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige

Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!