Onsdag 29 juli 2015

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
 

Generalsekreterare & Ansvarig utgivare

Anders Albertsson
010-476 53 50

Redaktionen
friidrott.se

Magnus Fridell
redaktör
073-506 21 74

Information och
media

Fredrik Trahn
070-913 67 96
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Senaste veckans resultat

28.7 GÖTEBORG/S (Night of Athletics) | Resultat

25-26.7 LEKSAND (Leksands Sparbanksspel) | Resultat

24.7 HALLSBERG (Stavtävling) | Resultat

27.7-1.8 TBILISI, GEO (European Youth Olympic Festival) | Resultat
Dag 1
P17 100m h2
(0.0): 1) Henrik Larsson 99 10.82.
F17 100m h1 (+0.9): 3) Fanny Runheim 99 12.07, s2 (+0.1): 3) F Runheim 12.12.
Dag 2
P17 100m f
(+1.0): 1) H Larsson 10.72.
F17 100m f (+0.5): 7) F Runheim 12.52. 800m h1: 6) Vilma Jonsson 99 2:25.25. 100mH h1 (+0.9): 6) Victoria Almerén Hansson 99 14.35. Höjd Q2: 1) Maja Nilsson 99 172.

26.7 SUNDSVALL (WindSprint) | Resultat

25.7 BRUNFLO - ÖSTERSUND (Jämtland på fötter) | Resultat

25.7 LÖTTORP (Ölands Marathon) | Resultat

15.7 ESKILSTUNA (Testtävling) | Resultat

24.7 SÖDERTÄLJE (Kasttävling) | Resultat

17.7 SÖDERTÄLJE (Kasttävling) | Resultat

25-26.7 ARVIKA (Stjärnspelen) | Resultat

25.7 DAVOS. SUI (Swiss Alpine) | Resultat

18.7 LAHOLM (Laholmsloppet) | Resultat

25.7 BERGSJÖN (Bergsjöloppet) | Resultat

23.7 ORIVESI, FIN | Resultat
F17 Slägga: 1) Jessica Preiman 98 Haparanda 4400.

25.7 FALKENBERG (Falkenbergs Stadslopp) | Resultat

25.7 SKELLEFTEÅ (Kasttävling 3) | Resultat

24.7 PROVO, UT
M Diskus: 1) Niklas Arrhenius Spårvägen 6262, 2) Daniel Arrhenius Spårvägen 4459.

24-26.7 UDDEVALLA (VSM) | Resultat

24-26.7 HÄSSLEHOLM (HAIS-spelen) | Resultat

24-26.7 GÄVLE (GavlehovSpelen) | Resultat

28.6 ENSKEDE (Kasttävling) | Resultat

23.7 JOENSUU, FIN | Resultat
M 800m A: 11) Daniel Wikström Roos Skellefteå 1:57.54.
K Höjd: 2=) Ebba Jungmark Mölndal 178.

18.7 MATARÓ, ESP | Resultat
M 800m B: 5) Ahmed Tahir Malmö 1:51.66. 5000m: 9) Abdikadir Abdi Ullevi 14:17.97.

20-25.7 BYDGOSZCZ, POL (Döv-EM) | Resultat
Dag 1
M 10000m:
2) Otto Kingstedt Huddinge 33:07.30.
Dag 2
M Slägga:
4) Theodor Thor Örebro 4477.
Dag 3
M 5000m:
4) O Kingstedt 15:35.29. Spjut: 1) T Thor 6472.

Resultat

Resultat 2015

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige

Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!