Söndag 31 maj 2015

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
 

Generalsekreterare & Ansvarig utgivare

Anders Albertsson
010-476 53 50

Redaktionen
friidrott.se

A. Lennart Julin
redaktör
08-30 13 33

Information och
media

Magnus Fridell (vik.)
073-506 21 74
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Senaste veckans resultat

30.5 WEINHEIM, GER | Resultat
M 100m h8 (+1.9): 2) Emil von Barth 96 Ullevi 10.53, 4) Patrik Andersson Ullevi 10.64, 5) Carl Armfelt Spårvägen 10.74, h11 (-1.8): 4) Johan Wissman Hässelby 10.89, h13 (-2.0): 2) Sulayman Bah Ullevi 10.67, 3) Tom Kling-Baptiste Huddinge 10.86, A (0.0): 5) S Bah 10.57, B (+0.4): 7) C Armfelt 10.86, C (-1.0): 1) T Kling-Baptiste 10.70. 200m B (+0.1): 2) J Wissman 21.21, G (-1.1): 1) E von Barth 21.57. 800m A: 4) Mattias Ohlsson Öresund 1:50.88.

30.5 HÄSSLEHOLM (Götalandscupen div 3) | Resultat

30.5 LERUM (Götalandscupen div 1) | Resultat

30.5 MOTALA (Lag-SM kval Grupp B) | Resultat

29.5 DESSAU, GER | Resultat
M 800m A: 5) Johan Rogestedt Stenungsund 1:48.77.
K 1500m: 11) Linn Nilsson Hälle 4:23.71.

28-30.5 AUSTIN, TX | Resultat
Dag 1
M 1500m h1:
10) Elmar Engholm Hässelby 4:02.58. Diskus: 27) Micael Ljungberg Nyköping 5200.
Slägga: 13) Ida Storm Hässelby 6141.
Dag 2
M 3000mH h3:
2) Emil Blomberg Hässelby 8:48.60.
K Diskus: 7) Julia Viberg Spårvägen 5451.

28-30.5 JACKSONVILLE, FL | Resultat
Dag 1
M Slägga:
8) Alexander Larsson Upsala 6584, 19) Lowe Litzell Hässelby 6293.
K Kula: 15) Frida Åkerström Huddinge 1561. Spjut: 28) Emelie Larsson Ullevi 4488.
Dag 2
M Stav:
13=) Andreas Duplantis Stål 515.
K Diskus: 41) F Åkerström 4566.

28.5 NORRKÖPING (VårRuset) | Resultat

23-24.5 ZEVEN, GER | Resultat
Dag 2
M 800m A:
1) Mattias Ohlsson Öresund 1:52.30.

27.5 VÄXJÖ/V-K (Kasttävling 2) | Resultat

26.5 HABO (KM) | Resultat

27.5 SOLLENTUNA/E (Lilla Turebergskastet) | Resultat

27.5 NAMUR, BEL | Resultat
M 400mH C: 3) Anton Nilsson Huddinge 54.88.

27.5 UMEÅ (Blodomloppet) | Resultat

27.5 NIJMEGEN, NED | Resultat
M 800m A: 11) Kalle Berglund 96 Spårvägen 1:49.83. 1500m C: 1) David Nilsson Högby 3:56.98. 5000m A: 9) Daniel Lundgren Tureberg 13:59.52, -) Olle Walleräng Spårvägen bröt.
K 1500m: 3) Sarah Lahti Hässelby 4:26.80.

27.5 UPPSALA (VårRuset) | Resultat

1.4 NICOSIA, CYP
K Spjut: 1) Linn Peura 97 Flen 4361.

23.5 TIMRÅ (NU-kastet) | Resultat

24.5 VÄRNAMO (WSK-spelen) | Resultat
Trekamp:
http://www7.idrottonline.se/ImageVaultFiles/id_564226/cf_359/WSK-spelen_2015_Trekamp_P9_P7_F9.PDF

24.5 HERRLJUNGA (Kullings-spelen) | Resultat

26.5 STOCKHOLM (VårRuset) | Resultat

21.5 FALKENBERG (Resultattävling) | Resultat

23.5 ZOFINGEN, SUI | Resultat
M 100m h1 (+1.5): 4) Felix Svensson 97 Mölndal 11.03, A (+0.5): 2) F Svensson 11.06. 200m B (-1.6): 1) F Svensson 21.83.

23-24.5 TORNIO, FIN (Gränskarusellen) | Resultat

25.5 STOCKHOLM (VårRuset) | Resultat

25.5 BORLÄNGE (Blodomloppet) | Resultat

24.5 SÄTRA (Kraftmätningen) | Resultat

25.5 REHLINGEN, GER | Resultat
K Stav: -) Elienor Werner 98 Hässelby X.

22.5 WATERFORD, MI | Resultat
F18 200m h3 (vind?): 2) Linnea Tebelius 97 Lerum 26.17, f (vind?): 3) L Tebelius 26.31. 400m A: 2) L Tebelius 57.24.

15.5 BLOOMFIELD HILLS, MI | Resultat
F18 200m h3 (vind?): 2) Linnea Tebelius 97 Lerum 27.32, s2 (vind?): 1) L Tebelius 26.70, f (vind?): 1) L Tebelius 25.90. 400m A: 1) L Tebelius 57.19.

24.5 CHOLET, FRA | Resultat
K Stav: 2) Lisa Gunnarsson 99 Hässelby 320.

24.5 PONTOISE, FRA | Resultat
K Stav: 1) Angelica Bengtsson Hässelby 450. Spjut: 5) A Bengtsson 3395.

25.5 LOKEREN, BEL | Resultat
M 800m A: 4) Andreas Kramer 97 Sävedalen 1:49.62. Stav: 1=) Simon Assarsson Växjö 501, 1=) Filip Gyllensten Kville 501, 3) David Kappelin Örgryte 501, 4) Simon Gyllensten Kville 481, 5) Esa Hiltunen 96 Ullevi 461, -) Carl Ivarsson Lerum X.
K 800m A: 1) Madeleine Björlin Delmar 96 IFK Göteborg 2:09.02, 2) Linn Söderholm 96 Sävedalen 2:09.42, 3) Patricia Striner 97 Malmö 2:10.64. Stav: 1) Michaela Meijer Örgryte 442, 3)) Malin Dahlström Ullevi 412, 4=) Hanna Jansson Ullevi 372, 7) Sara Eriksson Ullevi 362, -) Amanda Gabrielsson 96 Örgryte X.

23.5 OREM, UT
M Diskus: 1) Niklas Arrhenius Spårvägen 6029.

23-24.5 FALUN (Dalakampen light) | Resultat

Resultat

Resultat 2015

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige

Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!