Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Måndag 25 juni 2018

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Senaste veckans resultat

24.6 TINGSTÄDE (Kasttävling) | Resultat

19.6 TINGSTÄDE (Kasttävling) | Resultat

24.6 NYNÄSHAMN (Resultattävling 7) | Resultat

24.6 SPÅNGA (Resultattävling 6) | Resultat

20.6 GENÈVE, SUI | Resultat
M 200m (+0.2): 1) Felix Svensson Mölndal 21.15.

22.6 POSIO, FIN | Resultat
M 100m (+2.2): 1) Hjalmar Sundvall Riviera 11.31w.
K22 Slägga: 1) Jessica Preiman Haparanda 3909.
F17 100m (+1.8): 1) Paulina Sundvall 01 Riviera 13.09.

24.6 KARLSKRONA (Midsommartävling) | Resultat

14.6 GÖTLUNDA (Sommarserien 2) | Resultat

14.5 KÖPING (Sommarserien 1) | Resultat

9.6 SCHWERIN, GER | Resultat
K Stav: 8) Malin Dahlström Örgryte 400.
Anm: "Torgtävling".

24.6 KUNGÄLV (Trekungamötet) | Resultat

23.6 LOUGHBOROUGH, GBR | Resultat
M 800m C: 5) Anton Persson Hässelby 1:51.48, E: 3) Felix Francois Örgryte 1:51.90. 1500m C: 3) Suldan Hassan Ullevi 3:48.16, 4) Simon Sundström Lidingö 3:48.33, 8) Hampus Börjesson Ullevi 3:51.62, D: 6) Alexander Nilsson Mölndal 3:51.45, E: 10) Awet Mengsteab Örgryte 3:58.47. 5000m C: 3) Sebastian Nilsson 14:40.76.
K 800m A: 1) Lovisa Lindh Ullevi 2:03.87 (400m 59.7m), 5) Anna Silvander Lidingö 2:05.70 (60.2m). 1500m B: 13) Elin Brink Mölndal 4:33.98, C: 9) Beatrice Brink 99 Kville 4:33.73. 5000m: 11) Emma Dahl Örgryte 16:43.16, 12) Frida Kristiansson Örgryte 16:45.58.

23.6 ORSA (Orsakajt'n) | Resultat

23.6 NIVELLES, BEL | Resultat
M 800m A: 8) Rickard Gunnarsson Hässelby 1:50.91, B: 2) Estifanos Faid Spårvägen 1:54.60. 1500m A: 7) Emil Danielsson Spårvägen 3:47.71. 110mH A (-0.3): 5) Marvin Tay Spårvägen 14.56. 400mH A: 3) Isak Andersson Upsala 51.45.
K 800m A: 7) Gaël De Coninck 01 Sävedalen 2:08.03, 9) Madeleine Björlin Delmar IFK Göteborg 2:11.86. 400mH A: 2) Hanna Palmqvist Mölndal 58.29. Stav: 4) Rebecka Krüeger 03 Malmö 357.
F13 1000m: 3) Maud De Coninck 05 Sävedalen 3:17.51.

23.6 KUORTANE, FIN | Resultat
M 100m (+2.5): 1) Dennis Leal Spårvägen 10.47w, 4) Stefan Tärnhuvud Sundsvall 10.58w, 6) Tony Darkwah Hammarby 10.74w. 200m A(+0.7): 5) Erik Annerfalk Ullevi 21.75, B (+2.1): 2) Douglas Hellbratt Hammarby 21.30w. 4x100m: 3) Svensk kombination (S Tärnhuvud, D Leal, D Hellbratt, T Darkwah) 40.58.
K Spjut: 3) Sofi Flink Västerås 5751.

23-24.6 MANNHEIM, GER | Resultat
Dag 1
P19 100m h5
(+0.6): 3) Vidar Stenqvist 00 Täby 10.74, B (+0.2): 2) V Stenqvist 10.76. 400m C: 1) Carl Bengtström 00 Örgryte 47.44. 110mH h1 (+0.9): 6) Joel Bengtsson 99 Helsingborg 14.17. Kula B: 1) Patrik Lindstedt 99 Hässelby 1733. Diskus B: 3) P Lindstedt 4962. Slägga A: 2) Ragnar Carlsson 00 Falun 7618, B: 7) August Bergstrand Ullevi 5842.
F19 100mH h2 (+0.5): 1) Amanda Hansson 99 Hässelby 13.79, A (+0.8): 2) A Hansson 13.64. Stav: 8) Linnea Jönsson 99 Helsingborg 390, 11=) Gabriella Jönsson 01 Helsingborg 375. Tresteg: 4) Fatima Koné 99 Mölndal 1264/+0.1. Kula A: 5) Axelina Johansson 00 Hovslätt 1439. Slägga A: 5) Jennifer Quick 00 Lund 5447, B: 1) Cecilia Larsson 99 Växjö 5537, 2) Sara Forssell 00 Motala 5006.
Dag 2
P19 200m A
(+0.19: 2) Kasper Kadestål 99 Malmö 21.14, C (+1.0): 2) V Stenqvist 21.49. 400mH B: 5) Anton Bertilsson 99 Växjö 55.09. Höjd: 5) Simon Wiklund 99 Wilske 200. Spjut: 6) Carl Widenholm 00 Hellas 6101.
F19 Längd A: 4) A Hansson 626/+0.1, B: 5) Lovisa Karlsson 00 Högby 570/+0.3. Diskus: 3) Caisa-Marie Lindfors 00 Upsala 5054.

22.6 BÜHL, GER | Resultat
K Höjd: 4) Erika Kinsey Trångsviken 190.

23.6 HOF, GER | Resultat
M Stav: 2) Melker Svärd Jacobsson Örgryte 530.
Anm: "Torgtävling", som tycks ha brutits på 5.40 p g a vädret.

15.6 PORTLAND, OR | Resultat
K 1500m A: 3) Yolanda Ngarambe Tureberg 4:15.65, 4) Caroline Högardh Hässelby 4:17.23.

22.6 TORSBY (Borejoggen) | Resultat

22.6 MORATALAZ, ESP | Resultat
M 800m A: 7) Andreas Kramer Sävedalen 1:46.97.
K 1500m A: 3) Meraf Bahta Hälle 4:03.36, -) Linn Nilsson Hälle bröt. Kula: 4) Fanny Roos 24Seven 1834.

17.6 NYNÄSHAMN (Resultattävling 5) | Resultat

20.6 HELSINGBORG (DM 1500m) | Resultat

20.6 LINKÖPING (DM 2) | Resultat

20.6 STOCKHOLM/S (Långlöparnas Kväll) | Resultat

20.6 MALMÖ/S-K (Kasttävling) | Resultat

13.6 YSTAD (DM 2000m/3000m) | Resultat

19.6 OULU, FIN | Resultat
M 100m (+0.4): 2) Dennis Leal Spårvägen 10.43. 3000m: 1) Emil Danielsson Spårvägen 8:08.85, 2) Simon Sundström Lidingö 8:18.37.

14.6 MALMÖ/S (Sprintmångkamp) | Resultat

13.6 UDDEVALLA (Kasttävling) | Resultat

19.6 UDDEVALLA (DM 2) | Resultat

20.6 MÄRSTA (Resultattävling) | Resultat

20.6 LERUM (En Midsommarnattsdröm) | Resultat

20.6 JÖNKÖPING (Vätterspelen) | Resultat

20.6 HALLSBERG (DM 5000m) | Resultat

22.5 LJUNGBY (Resultattävling) | Resultat

19.6 NORRKÖPING (DM 1) | Resultat

19.6 OFFERDAL (Offerdalsmilen) | Resultat

19.6 NACKA (Amazing Trail) | Resultat

16-17.6 ÖRNSKÖLDSVIK - HORNÖN (High Coast Ultra) | Resultat

16.6 BÖDA SAND (Öland Ultra) | Resultat

19.6 MONTREUIL, FRA | Resultat
M 1500m: 9) Kalle Berglund Spårvägen 3:41.06. Stav: 1) Armand Duplantis 99 Upsala 591.
K 2000m: 2) Meraf Bahta Hälle 5:37.12 Svenskt rekord.

16.6 BIRMINGHAM, GBR | Resultat
P17 Slägga: 2) James Ericsson-Nicholls 01 5523.

9-10.6 BEDFORD, GBR | Resultat
Dag 1
K Stav:
2) Emma Kiviniemi Andersson Spårvägen 400.

12.6 STRETFORD, GBR | Resultat
K 800m: 4) Anna Silvander Lidingö 2:06.92.

16-17.6 GRENOBLE, FRA | Resultat
Dag 2
P17 200m A
(+0.9): 2) Sidney Léger 02 Hammarby 22.47.

10.6 NICE, FRA | Resultat
K Längd: 3) Louise Gabrielsson Huddinge 546w/+2.2 (538/+0.7).

2.6 BORÅS (Kraftmätningen kval) | Resultat

16-17.6 VISBY (Gutegalan) | Resultat

9.6 KOBE, JPN | Resultat
M 5000m C: 10) Jakob Ranglin Grissler Örgryte 15:09.45.

17.6 KARLSTAD/M (Kasttävling) | Resultat

Resultat

Resultat 2018

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!