Lördag 25 oktober 2014

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
 

Generalsekreterare & Ansvarig utgivare

Anders Albertsson
010-476 53 50

Redaktionen
friidrott.se

A. Lennart Julin
redaktör
08-30 13 33

Information och
media

Magnus Fridell (vik.)
073-506 21 74
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Senaste veckans resultat

25.10 BREDÄNG (Mälarhöjdsterrängen) | Resultat

12.10 NYBRO (Castorama) | Resultat
M: Henrik Garpmo Hinden 1.632, Kristian Andersson Hinden 1.485.

9.10 KALMAR (Castorama) | Resultat
Samtliga Högby.
M: Christer Persson 799.
K: Ida Persson 1.366, Git Karlsson 832.

17.10 ATHENS, GA (Castorama)
M: Caleb Whitener USA 2.988, Nick Vena USA 2.753, Alexander Larsson Upsala 2.671, Brian Moore USA 2.611, Alex Poursanidis CYP 2.320.
K: Athinia Miller JAM 2.082.

7.9 BURNLEY, AUS (Burnley Half Marathon) | Resultat
M: 9) Peter Hallgren 1:10:35.

6.7 SOUTHPORT, AUS (Gold Coast Marathon) | Resultat
M: 20) Peter Hallgren 2:32:07.

12.10 MELBOURNE, AUS (Melbourne Marathon) | Resultat
M: 12) Peter Hallgren 2:26:17.

19.10 EXETER, GBR (Great West Run) | Resultat
M½: 2) Anders Grahl Enhörna 1:10:27.

18.10 NYKÖPING (Castorama)
Samtliga Nyköping om ej annat anges.
M: Jonas Birgersson 1.527, Christopher Landestedt 1.158, Markus Wassing 1.021, Erik Wassing 928, Patrik Berglund 621.
K: Tilde Jönsson 02 Linköpings GIF 788, Sara Jonsson 280.

18.10 HUDDINGE/J (Castorama)
M: Jöran Westberg Huddinge 1.688, Östen Edlund Ragunda 1.415, Alpo Tornikoski Huddinge 1.231.
K: Annelie Schöldström Huddinge 1.778.

4.10 VÄSTERÅS (Castorama) | Resultat
Samtliga Västerås.
M: Hans eriksson 1.613, Johannes Nilsson 98 1.346.
K: Nina Björkman 98 2.122, Primrose Ulegård 1.655.

27.9 VÄSTERÅS (Castorama) | Resultat
Samtliga Västerås om ej annat anges.
M: Hans Eriksson 2.499, Erik Eriksson Bore 2.170, Felix Siljebäck Larsen 2.130, Simon Gunnarsson 1.929, Martin Astfors 1.684, Patric Hjort 1.645, Zdravko Kopparvik 1.535, Henrik Astfors 1.310, Mikael Waltari 1.096, Oscar Hjerm 97 1.072, Johannes Nilsson 98 1.026.

18.10 TERRE HAUTE, IN | Resultat
K 6 km terräng A: 129) Hannah Nilsson Malmö 22:18, 197) Tilda Helgesson Åhus 22:45.

18.10 LITTLE ROCK, AR | Resultat
K 5 km terräng: 1) Emma Dahl Örgryte 17:15.

18.10 ALBANY, NY | Resultat
M 8 km terräng: 76) Mikael Röjerås Västerås 28:05.

19.10 VERBANIA - STRESA, ITA (Lago Maggioro Marathon) | Resultat
K½: 3) Caroline Lindquist Team Blekinge 1:27:28.

29.6 TINGSTÄDE (Kasttävling) | Resultat

28.9 KALLINGE (Castorama)
Samtliga Gnistan.
M: Filip Karlsson 97 1.557, Staffan Holgersson 1.148, Niclas Lennartsson 847.
K: Fanny Holgersson 96 1.844, Martina Holgersson 1.579.

14.9 KALLINGE (Castorama)
Samtliga Gnistan.
M: Andreas Magnusson 1.953, Viktor Elvung Nilsson 1.476, Kevin Blomé 1.243, Christoffer van Woensel 990, Niclas Lennartsson 714.
K: Erika Berntsson 96 1.246, Jonna Lindbom 1.071, Anna Wahlroth 96 874.

18.10 SÄVEDALEN (Sävedalsloppet) | Resultat

18.10 HÄSSELBY (Castorama)
Samtliga Hässelby.
M:Rasmus Olofsson 2.418, Robert Bergqvist 2.252, Odd Wiking 1.968, Andreas Mokdasi 1.828, Niklas Larsson 1.557, Dvid Stäckel 1.364, Henrik Encke 1.342, Per-Robin Enigk 1.251, Daniel Linde 728.
K: Caroline Hörstrand 1.052, Lisa Wahlberg 873.

19.10 HUDDINGE/J (Castorama)
Samtliga Huddinge om ej annat anges.
M: Gabriel Heen 95 2.585 (1513 5485 3966 2603), Alexander Persson 95 2.458, Kristian Petersson 1.984, Hans Nordberg 1.780, Tomas Classon 1.688, Mikael Wallin Spårvägen 1.674, Johan Löfstedt 1.371.
K: Louise Lilius 1.613.

19.10 HANDEN (Haninge Trail)

18.10 TORSBY (Castorama)
M: Karl-Erik Ludvigsson Spårvägen 2.247, Stefan Sundler Bore 2.190, Erik Olsson Bore 1.990, Patrik Johansson Bore 1.746, Victor Bridal 519.
K: Sofia Ewnert Studenterna 1.063, Josefin Dufmats 689.

19.10 GÄVLE (Castorama)
Samtliga Gefle om ej annat anges.
M: Daniel Hedström Valbo 2.336, Mikael Norrbelius 1.658, Fred Stenberg 1.593, Hannes Gidlöf 96 1.490, Daniel Skalk 97 1.381, Kenneth Edvall Skade 1.369, Rolf Skalk 1.350, Filip Regnander 547.
K: Johanna Edvall 00 Skade 2.517 (1042 2964 2865 3716), Michaela Norrbelius 97 2.244, Ulla Gidlöf 825.

18.10 GÄVLE (Castorama)
Samtliga Gefle om ej annat anges.
M: Andreas Romin 1.767, Guido Ripke 1.733, Lennart Romin 1.088.
K: Johanna Edvall 00 Skade 2.453 (1000 3080 2778 3917).

18.10 BERGEN, NOR (Norska mästerskapen) | Resultat
M 10 km terräng: 21) Martin Kjäll-Ohlsson Hälle 34:16.

19.10 BOTTNARYD (Castorama)
Samtliga Bottnaryd.
M:Roger Stridh 2.068, Christoffer Melin 1.970, Pär Blomqvist 1.055, Patrik Melin 1.006, Viktor Henningsson 04 0.

19.10 SÄTRA (Castorama)
Båda Spårvägen.
M: Andrus Klaar 2.188, Åke Ruus 1.884.

19.10 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö.
M: Östen Eriksson 1.455, Per Andersson 1.024, Åke Lindén 958, Bernhard Karlsson 698.

19.10 GNESTA (Castorama)
Samtliga Gnesta.
M: Carl Rosenquist 2.089, Marcus Karlsson 2.030, Stefan Andersson 1.582, Peter Thorsén 1.574, Daniel Vinghed 455, Bertil Karlsson 167.

19.10 LEKERYD (Castorama)
Samtliga Lekeryd-Svarttorp.
M: Stig Arvidsson 1.646, Pierre Arvidsson 1.480, Harald Henriksson 739.

30.8 ÖRBYHUS (Castorama)
M: Joel Mattsson 98 Tierp 1.688, Adam Stålberg Upsala 1.592, Viktor Bergström 91 Örbyhus 1.484, Emil Enarsson Örbyhus 1.392.
K: Jessica Mattsson 98 Tierp 2.476 (1012 3317 2642 3935), Ellen Pettersson 97 Örbyhus 2.169.

18.10 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp.
M: Joel Mattsson 98 1.778, Sivert Melin 884, Lars-Olof Mattsson 824.
K: Cecilia Strömmer 1.531.

18.10 RÖYSE, NOR | Resultat
M 10 km väg: 8) Yared Admasu Hälle 30:24, 29) Nuray Yassin Hälle 32:54, 32) Karl Borgö Hälle 33:04, 47) Fredrik Björklund Hälle 33:42.
K 10 km väg: 7) Jessica Gunnarsson 36:01, 13) Gloria Vinstedt Studenterna 38:19.

19.10 ESKILSTUNA (Svealands terräng 13-14 år) | Resultat

12.10 TINGSTÄDE (Kasttävling inkl VDM) | Resultat

18.10 ROMA (Castorama) | Resultat
Samtliga Gotland.
M: Tobias Söderberg 1.345, Wilhelm Olofsson 1.282, Simon Johansson 1.193.

19.10 PALMA DE MALLORCA, ESP (Marathon Palma de Mallorca) | Resultat
K: 9) Hanna Nordqvist 3:28:11.

19.10 AMSTERDAM, NED (Amsterdam Marathon) | Resultat
M: 27) Anders Dahlman Trasten 2:30:53, 58) Paul Krochak Studenterna 2:39:08, 86) Johannes Erixon Studenterna 2:45:53, 110) Andreas Kemi Rehnborg Hässelby 2:48:49.
K: ... Madeleine Hedberg 3:16:14.

18.10 VÄXJÖ/V-K (Castorama)
K: Heidi Schmidt Spårvägen 2.916 (1180 3188 4980 3451).

18-19.10 ESKILSTUNA (SM-JSM-USM-VSM terräng) | Resultat
Dag 2:
http://www.marathon.se/racetimer?v=%2Fsv%2Frace%2Fshow%2F2230%3Flayout%3Dmarathon

Resultat

Resultat 2014

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige

Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!