Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Tisdag 17 oktober 2017

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Frida Hogstrand
redaktör
073-626 98 88

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Senaste veckans resultat

15.10 AMSTERDAM, NED (Amsterdam Marathon) | Resultat
M: 53) Patrik Gustavsson Tranemo 2:36:32, 58) Rasmus Elmelid Linköpings OK 2:37:00, 74) Paul Krochak Studenterna 2:39:12, ... Mikael Sahlberg Terrible Tuesdays 2:41:35, Linus Jansson 2:44:25, Mattias Wellermark NocOut 2:49:28, Peter Larsson 2:52:13, Bengt Hellman Akele 2:53.53, Erik Larsson 2:54:16, Lennart Wirsäll Västerås LK 2:54:46.
K: 12) Hanna Lindholm Huddinge 2:39:45 (10 km 37:41, halvmarathon 1:19:18, ... Katarina Johnsson Linnéa 3:22:12.

15.10 GÄVLE (Castorama)
Samtliga Gefle.
M: Guido Ripke 1.554, Fredrik Nordin 99 1.211.
K: Veronika Nordin 1.360.

14.10 GÄVLE (Castorama)
Samtliga Gefle.
M: Jani Kuusisto 1.589, Johan Dahlenborg 1.447, P-G Berglund 1.140.

15.10 OSKARSHAMN (Havslättsmarodören) | Resultat

16.10 HERRLJUNGA (Castorama)
Samtliga Herrljunga.
M: Wasim Sherzad 99 Herrljunga 1.193, Anders Carlehed 1.061, Rafiq Sherzad 99 759, Roland Oscarsson 674.

16.10 UPPSALA/G (Castorama) | Resultat
Samtliga Upsala.
M: Tim Wunger 3.016 (1608 4775 4395 4981).
K: Vanessa Kamga 98 3.234 (1284 2990 4888 5510), Klara Helander 2.373.

14.10 LEKERYD (Castorama)
Samtliga Lekeryd-Svarttorp om ej annat anges.
M: Markus Samuelsson 95 Hakarpspojkarna 1.955, Leif Gustavsson 1.511, Pierre Arvidsson 1.344, Ludvig Gustavsson 1.179, Fredrik Schill 1.090, Ulf Ekfeldt 940, Harald Henriksson 812, Emil Johansson 03 670.
K: Jessica Arvidsson 1.245, Majken Henriksson 698.

12.10 KALMAR (Resultattävling) | Resultat

14.10 KALMAR (Castorama) | Resultat
Samtliga Högby.
M: Mikael Larsson 1.201, Peter Jansson 479.
K: Helena Kullman 925, Malin Kaldner 847.

14.10 EKERUM (Ekerumdsloppet) | Resultat

11.10 OLOFSTRÖM (Castorama)
K: Kerstin Henmyr Contact 966.

14.10 NORRKÖPING (DM terräng) | Resultat

15.10 LJUNGBY (Castorama)
Samtliga Ljungby.
M: Elias Kenneryd 99 1.254, Jonas Danielsson 952, Niklas Sundström 786, Peter Jansson 578, Jacob Kenneryd 01 539, Michael Robisch 499, Bo Kenneryd 381.
K: Alva Sundström 01 1.820, Meja Stridsberg 01 1.789, Susanne Kenneryd 1.000, Ulrica Sundström 974, AnnMarie Persic 848.

13.10 BOTTNARYD (Castorama)
Samtliga Bottnaryd.
M: Inge Melin 722, Greger Melin 579, Christer Lantz 379, Lars Fransson 0.

15.10 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö om ej annat anges.
M: Östen Eriksson 1.414, Stefan Rydåker Örbyhus 1.037, Per Andersson 913, Bernhard Karlsson 651, Kjell Jansson 474.
K: Christina Andersson 816.

15.10 LISBOA, POR (Maratona de Lisboa) | Resultat
K: ... Malin Rentner 3:29:01, Ann Braneby 3:29:29.

15.10 PALMA DE MALLORCA, ESP (Palma de Mallorca Marathon) | Resultat
M 10 km väg: 1) David Nilsson Högby 31:50.
M: 17) Daniel Elinder 2:48:56.

14.10 FLEMINGSBERG (DM terräng) | Resultat

14.10 TINGSTÄDE (Castorama) | Resultat
M: Jöran Westberg Huddinge 1.375.

14.10 ROCHESTER, NY | Resultat
M 8 km terräng: 1) Otto Kingstedt Huddinge 25:39.

14.10 DALBY (Skrylle Challenge) | Resultat

14.10 ALINGSÅS (Running Lights) | Resultat

14.10 SKÖVDE (Billingehusloppet) | Resultat

14.10 GÖTEBORG (Göteborg Marathon) | Resultat

14.10 VARBERG (Varberg Halvmarathon) | Resultat

14.10 SÖLVESBORG (Ryssberget Trail) | Resultat

14.10 SÄTRA (Castorama)
Samtliga Spårvägen.
M: Patrik Melin 2.532 (1177 4680 4122 3964), Andrus Klaar 2.200, Åke Ruus 1.885.
K: Heidi Schmidt 2.800 (1120 3066 4573 3512).

14.10 ÖREBRO (Å-stadsloppet) | Resultat

13.10 GNESTA (Castorama)
Samtliga Gnesta.
M: Marcus Karlsson 2.089, Carl Rosenquist 1.613, Stefan Andersson 1.596, Peter Bergvall 1.060, Bertil Karlsson 99.

8.10 NYNÄSHAMN (Castorama) | Resultat
Samtliga Ösmo-Nynäs.
M: Johan Jergander 1.567, Tomas Örthagen 1.442, Roger Malm 931, Lasse Mikkonen 862.

12.10 SOLLENTUNA/E (Castorama) | Resultat
K: Sandra Friberg Tureberg 2.260.

13.10 TAMPA, FL | Resultat
K 5 km terräng: 11) Alice Sjögren Tingberg 19:04, 25) Josefine Malmborg Täby 19:35, 85) Therese Moberg Sundsvall 21:07.

13.10 MADISON, WI | Resultat
M 8 km terräng A: 19) Alexander Palm Spårvägen 24:03.
K 6 km terräng A: 11) Isabelle Brauer Hässelby 20:03.

13.10 TUSCALOOSA, AL | Resultat
M 8 km terräng: 34) Joel Durén Hässelby 25:27.
K 6 km terräng: 67) Astrid Rosvall Hässelby 22:01.

13.10 UPPSALA/G (Castorama) | Resultat
Samtliga Upsala.
M: Tim Wunger 2.999 (1592 4590 4482 4995).
K: Vanessa Kamga 98 3.150 (1337 2987 4407 5240), Klara Helander 2.350 (1128 3581 2506 2679), Lovisa Östervall 2.340 (1062 3641 2864 2399).

21.9 ALUNDA (Olandskampen) | Resultat

7.10 KUNGÄLV (Fontinloppet inkl DM terräng) | Resultat

8.10 HÖGBY (VDM) | Resultat

8.10 HÖGBY (Sista chansen) | Resultat

30.9 ÄNGELHOLM (Castorama)
Samtliga Ängelholm.
M: Daniel Malm 1.464, Kristoffer Skog 1.100, Robert Nilsson 989, Oskar Berntsson 301.
K: Pernilla Hagberg 2.499 (992 2942 3381 3632), Alva Nilsson 02 1.640, Ann Rehnström 715, Anne-Marie Jönsson 703.

8.10 HÖGBY (Castorama) | Resultat
Samtliga Högby.
M: Peter Össmar 1.136, Dennis Stridh 967, Anders Svensson 913, Simon Carringtoi 00 814, Jörgen Ohlsson 737, Mikael Persson 597, Markus Andersson 584, Magnus Grimheden 559, Anton Hermansson 02 544, Melwin Strömqvist 02 511.
K: Selma Lundin 02 1.700, Marija Bodrova 1.418, Nelly Össmar 03 1.222, Katarina Nilsson 1.133, Liselotte Klemming 1.087, Helen Svensson 1.083, Frida Össmar 1.064, Sara Strand 1.060, Anna Lundin 1.015, Git Karlsson 837, Signe Lundin 03 835, Hanna Lundberg 03 666, Tilda Strömqvist 02 587, Klara Öberg 02 549, Jessica Grimheden 252.

8.10 LÖVHULT (Höglandsloppet) | Resultat

8.10 RYDAHOLM (Gummiloppet) | Resultat

5.10 KALMAR (Castorama) | Resultat
Samtliga Högby.
M: Christer Persson 620, Niklas Kaldner 577, Rickard Wykman 512.
K: Ida Persson 1.484, Ulrika Wykman 947.

1.10 JÖNKÖPING (Castorama) | Resultat
Samtliga Hakarpspojkarna om ej annat anges.
M: Marcus Öhrn Vista 1.269, Per Wernersson 1.109, Arvid Öhrn 998, Mats Lindberg 978, Petter Libell 714.
K: Anna Ek 2.386 (1009 2232 3339 3767), Anne Fältström 1.055, Ann-Christin Olsson 1.009.

1.10 TORSBY (Castorama)
Samtliga Bore.
M: Anders Stenbäck 896, Torkel Persson 752.
K: Ida Stenbäck 99 2.820 (1028 2913 3983 4892), Johanna Edgren 98 1.844.

22.9 TORSBY (Castorama)
Samtliga Bore.
K: Ida stenbäck 99 2.696 (1020 2545 3963 4568), Jessica Billa 01 2.134, Maria Stenbäck 1.041.

8.10 BOTTNARYD (Kretsmästerskap kast) | Resultat

Resultat

Resultat 2017

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!