Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Söndag 21 juli 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Internationella mästerskap 2006

10.12 SAN GIORGIO SU LEGNANO, ITA (EM-JEM terräng) | Resultat
M 10 km: 4) Mustafa Mohamed 28:08, 23) Erik Sjöqvist 28:45, 46) Per Jacobsen 29:39, 50) Rachid Benjira 30:04, -) Henrik Skoog bröt. Lag: 7) Sverige.
P19 6 km: 47) Alexander Söderberg 88 17:51, 80) David Nilsson 87 18:17.
K 8 km: 34) Christin Johansson 26:48.

11.11 FREDRIKSTAD, NOR (NM-JNM terräng) | Resultat
M 9.0 km: 1) Mustafa Mohamed 29:19, 3) Henrik Skoog 30:02, 7) Per Jacobsen 30:28, 8) Erik Petersson 30:30, 11) Lars Johansson 30:41, 15) Jonas Andersson 31:02, 17) Emil Wingstedt 31:21. Lag: 1) Sverige 19.
K 4.5 km: 2) Karolina A Höjsgaard 17:27, 5) Linda Ström 17:53, 7) Christin Johansson 18:04, 9) Ulrika Johansson 18:09, 10) Flo Jonsson 18:10. Lag: 2) Sverige 14.
P19 6.0 km: 1) Alexander Söderberg 88 20:36, 5) David Nilsson 87 20:57, 6) Erik Widing 87 21:04, 14) Andreas Åhwall 89 21:48, 15) Eric Senorski 89 21:59. Lag: 1) Sverige 12.
F19 4.5 km: 7) Christina Lindblom 88 18:23, 13) Lena Örn 88 18:48, 17) Frida Flodström 87 19:08, 19) Sara Sjöqvist 89 19:31, -) Sofia Öberg 89 bröt. Lag: 4) Sverige 37.

9.9 HUDDINGE (VNM kastmångkamp) | Resultat

19-20.8 ÅRHUS, DEN (JNM22) | Resultat

15-20.8 BEIJING, CHN (JVM19) | Resultat
Dag 1
P19 100m h10
(+1.3): 6) Edmund Yeboah 10.72. 800m h2: 3) Tor Pöllänen 1:50.67. Diskus Q1: 7) Axel Härstedt 5512, Q2: 12) Per Rosell 5053.
F19 400m h1: 4) Sofie Persson 55.44. 800m h4: 4) Frida Flodström 2:07.12. 3000mH h1: 11) Lena Örn 10:44.39. Slägga Q1: 4) Karolina Pedersen 5867.
Dag 2
P19 800m s1:
8) T Pöllänen 1:51.78. Slägga Q2: 11) Stefan Kvist 6520.
F19 400m s2: 8) S Persson 55.52. 800m s3: 7) F Flodström 2:09.34. Stav Q2: 8) Emelie Gustafsson 380. Slägga f: 7) K Pedersen 6019.
Dag 2-3
P19 Tiokamp:
11) Björn Barrefors 7.332 (11.29/+1.9 678/-1.1 1370 192 50.95 14.48/+1.2 3868 460 5287 4:55.03).
Dag 3
P19 200m h1
(-0.2): 2) Per Strandquist 21.26, h7 (-0.8): 5) Simon Johansson 21.75, s2 (-0.9): 7) P Strandquist 21.81.
F19 200m h2 (+0.1): 6) Maria Gustafsson 24.60. 100mH h1 (+1.1): 5) Emilia Rundqvist 14.11.
Dag 4
F19 100mH s1
(-1.6): 7) E Rundqvist 14.49. Höjd Q1: 3) Erika Wiklund 183, 5) E Jungmark 183.
Dag 4-5
F19 Sjukamp:
13) Ellinore Hallin 5.299 (14.45/+1.6 171 1264 25.55/+0.2 545/-0.6 3466 2:27.56).
Dag 5
P19 4x100m h2:
6) Sverige (E Yeboah, P Strandquist, Erik Karlsson, S Johansson) 40.28.
Dag 6
F19 Höjd f:
5) E Jungmark 184, 8) E Wiklund 180.

7-13.8 GÖTEBORG/U (EM - kvinnor) | Resultat
Dag 1
K 400mH h2:
5) Erica Mårtensson 56.75, h3: 6) Nadja Petersen 57.90, h4: 7) Anneli Melin 58.00. Slägga Q1: 9) Cecilia Nilsson 6523, Q2: 19) Tracey Andersson 5877.
Dag 1-2
K Sjukamp:
1) Carolina Klüft 6.740 (13.35/+1.0 189 1456 23.86/+0.2 665w/+2.2 (-) 4694 2:14.95).
Dag 2
K 100m h3
(-0.2): 7) Emma Rienas 11.76. 400m h1: 6) Lena Aruhn 53,28, h2: 7) Beatrice Dahlgren 53.2. 400mH s2: 6) E Mårtensson 56.91. Höjd Q1: 6) Emma Green 192, Q2: 1=) Kajsa Bergqvist 192. Tresteg Q2: 7) Camilla Johansson 1392/+0.7. Diskus Q2: 2) Anna Söderberg 6226.
Dag 3
K Stav Q1:
7) Maria Rendin 430, Q2: 7) Hanna-Mia Persson 430, 9) Linda Persson 415. Tresteg f: 10) Camilla Johansson 1374/+1.3.
Dag 4
K 200m h3
(+1.4): 4) L Aruhn 23.96. 3000mH h1: 10) Christin Johansson 9:58.37, 12) Ebba Stenbäck Morrison 10:00.36, h2: 5) Ida Nilsson 9:40.31 Svenskt rekord. 100mH h1 (+0.3): 1) Susanna Kallur 12.70, h4 (+0.3): 2) Jenny Kallur 12.92. Diskus f: 11) A Söderberg 5960.
Dag 5
K 100mH s1
(-1.0): 4) J Kallur 13.04, s2 (-0.7): 1) S Kallur 12.76, f (+0.5): 1) S Kallur 12.59, 7) J Kallur 12.94. Höjd f: 3) K Bergqvist 201, 11) E Green 192. Längd Q1: 4) C Klüft 653/+0.6, Q2: 11) Daniela Lincoln Saavedra 634/+1.0. Kula Q: 17) Helena Engman 1577.
Dag 6
K Marathon:
15) Anna Rahm 2:36:48 (halvmarathon 1:17:50), 20) Lena Gavelin 2:39:36 (1:18:50), -) L Blommé X. 3000mH f: 7) I Nilsson 9:39.24 Svenskt rekord. Spjut Q1: 14) Annika Petersson 4734. 4x100m h1: 4) Sverige (E Rienas, S Kallur, J Kallur, E Green) 44.08. 4x400m h1: 5) Sverige (B Dahlgren, L Aruhn, Emma Björkman, E Mårtensson) 3:31.40.
Dag 7
K Längd f:
6) C Klüft 654/+1.8. 4x100m: 5) Sverige (S Kallur, C Klüft, J Kallur, E Green) 44.16.

7-13.8 GÖTEBORG/U (EM - män) | Resultat
Dag 1
M 100m h6
(+0.9): 6) Daniel Persson 10.66. 400m h2: 5) Thomas Nikitin 46.72. 1500m h1: 10) Joel Bodén 3:48.54, h2: 6) Rizak Dirshe 3:41.67. Höjd Q1: 1=) Linus Thörnblad 226, Q2: 1=) Stefan Holm 226. Kula Q1: 14) Jimmy Nordin 1835. Spjut Q1: 8) Daniel Ragnvaldsson 7671, Q2: 6) Magnus Arvidsson 8045.
Dag 3
M 200m h3
(+0.5): 6) Johan Engberg 21.12, h6 (+0.4): 1) Johan Wissman 20.66, q3 (-0.5): 1) J Wissman 20.68. 1500m f: 9) R Dirshe 3:42.87. 3000mH h2: 5) Mustafa Mohamed 8:26.66. Höjd f: 3) S Holm 234, 4) L Thörnblad 234. Spjut: f: 10) M Arvidsson 7853.
Dag 4
M 200m s1
(+1.1): 2) J Wissman 20.38 Svenskt rekord, f (+1.6): 2) J Wissman 20.38 Tangerat svenskt rekord. 800m h1: 5) Mattias Claesson 1:47.82. 5000m h2: 6) Henrik Skoog 13:49.99 (3000m: 8:23.2m). Stav Q1: 5=) Gustaf Hultgren 555, Q2: 4) Alhaji Jeng 560, 10=) Jesper Fritz 545. Tresteg Q2: 1) Christian Olsson 1751/+0.3. Diskus Q2: 10) Niklas Arrhenius 5662.
Dag 4-5
M Tiokamp:
20) Nicklas Wiberg 6.929 (11.12/-0.8 711/+1.0 1335 203 49.70 15.19/+0.1 X 330 6619 4:19.10).
Dag 5
M 800m s2:
7) M Claesson 1:48.27. 3000mH f: 4) M Mohamed 8:27.79. 110m h1 (-1.2): 1) Robert Kronberg 13.52, h5 (+2.0): 7) Joakim Blaschke 14.06.
Dag 6
M 110mH s1
(+0.6): 3) R Kronberg 13.56, f (-1.0): 5) R Kronberg 13.57. Tresteg f: 1) C Olsson 1767/-0.7. 4x100m h2: 6) Sverige (D Persson, J Engberg, Christofer Sandin, Stefan Tärnhuvud) 40.14. 4x400m h2: 7) Sverige (Joni Jaako, Andreas Mokdasi, T Nikitin, Fredrik Johansson) 3:07.73.
Dag 7
M 5000m f:
6) H Skoog 13:56.34. Marathon: 29) Said Regragui 2:21:33 (halvmarathon 1:06:08), 33) Kristoffer Österlund 2:23:26 (1:11:20), 37) Kristian Algers 2:28:27 (1:11:21), -) Kent Claesson bröt (1:11:02), -) Marek Poszepczynski bröt (1:11:21). Stav f: 10=) G Hultgren 550, -) A Jeng X.

20-30.7 POZNAN, POL (VEM) | Resultat

30.6-2.7 THESSALONIKI, GRE (Gymnasiaden) | Resultat
Dag 1
P17 100m h1
(+0.1): 2) Oskar Åhberg 10.96, s3 (-1.1): 2) O Åhberg 10.93. 400m h4: 1) Robin Rohlén 48.65, s2: 2) R Rohlén 48.30. Stav: 2) Erik Thorstensson 470. Längd Q: -) O Åhberg X. Diskus Q1: -) Simon Gustafsson 90 X, Q2: 5) Johnny Karlsson 5133. Spjut Q2: 1) Joachim Ivarsson 6463.
F17 800m h1: 1) Sofia Öberg 2:11.95. 100mH h3 (+0.7): 3) Elin Westerlund 90 14.32, s2 (-0.8): 7) E Westerlund 14.26. Längd Q1: 5) Malin Olsson 577/+1.3, Q2: 1) Johanna Nilsson 585/+0.7. Tresteg Q2: 4) Izehi Ileso 89 1237/-3.0.
Dag 2
P17 100m f
(+0.6): 7) O Åhberg 10.96. 200m h5 (-0.3): 2) Alexander Nordkvist 21.86, s1 (+0.1): 3) A Nordkvist 22.01. 400m f: 4) R Rohlén 48.56. Kula Q2: 7) S Gustafsson 1618. Diskus f: 8) J Karlsson 5167. 1000m stafett h2: 1) Sverige (E Thorstensson, O Åhberg, A Nordkvist, R Rohlén) 1:55.62.
F17 800m f: 2) S Öberg 2:08.94. 400mH h2: 1) Frida Persson 60.67. Längd f: 2) J Nilsson 603/+2.0, 6) M Olsson 582/+1.9. Tresteg f: 10) I Ileso 1231w/+2.4 (ok?). Spjut Q: 7) Ellinor Widh 4493. 1000m stafett h3: 3) Sverige (E Westerlund, J Nilsson, F Persson, S Öberg) 2:14.31.
Dag 3
P17 kula f:
12) S Gustafsson 1541. Spjut f: 2) J Ivarsson 6892. 1000m stafett f: 1) Sverige (E Thorstensson, O Åhberg, A Nordkvist, R Rohlén) 1:52.79.
F17 1500m: 10) Nathalie Rohlén 4:41.10. 400mH f: 2) F Persson 59.62. Spjut f: 2) E Widh 5222. 1000m stafett f: 8) Sverige (E Westerlund, J Nilsson, F Persson, S Öberg) 2:13.44.

17-18.6 MOSS, NOR (JNM-UNM mångkamp) | Resultat

15-20.3 LINZ, AUT (IVVM) | Resultat

10-12.3 MOSKVA (IVM) | Resultat
Dag 1
M 60m h1:
4) Daniel Persson 6.75.
M Höjd Q: 1=) Linus Thörnblad 227, 1=) Stefan Holm 227.
K Stav Q: 13=) Hanna-Mia Persson 435, 16=) Kirsten Belin 425.
Dag 2
M Höjd f:
3) L Thörnblad 233, 5) S Holm 230. Stav Q: 8) Alhaji Jeng 565.
K 60mH h2: 1) Susanna Kallur 7.96, h3: 5) Jenny Kallur 8.06, s1: 3) S Kallur 7.95, s2: 3) J Kallur 7.93, f: 3) S Kallur 7.87, 8) J Kallur 7.98. Höjd Q: 14) Emma Green 190.
Dag 3
M 4x400m h2:
3) Sverige (Joni Jaako, Johan Wissman, Andreas Mokdasi, Mattias Claesson) 3:07.10 Svenskt inomhusrekord, f: 4) Sverige (samma lag) 3:07.32. Stav f: 2) Alhaji Jeng 570.

3-5.3 MALMÖ/A (VNM) | Resultat

Resultat

Resultat 2006

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>