Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Torsdag 23 maj 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Svenskar i USA - inne 2006

24.4 RIVERDALE, NY | Resultat
OBS! Tävlingen gick faktiskt inomhus p g a extremt dåligt väder!
K Höjd: 4) Jessica Jansson Spårvägen 165.

10-11.3 FAYETTEVILLE, AR (NCAA) | Resultat
Dag 1
K 800m h1:
2) Jenny Holmroos Västerås 2:05.84. 1 mile h1: 1) Johanna Nilsson 4:40.11.
Dag 2
M Vikt
(35 pund): 6) Mattias Jons Hässelby 2150.
K 800m f: 5) J Holmroos 2:06.58. 1 mile f: 1) J Nilsson 4:37.78. 3000m: 1) J Nilsson 9:06.61.

10-12.3 NEW YORK, NY | Resultat
Dag 2
F18 Femkamp:
2) Josefine Kvist 89 3.528 (9.03 157 971 533 2:24.62).

9-11.3 JOHNSON CITY, TN (NAIA) | Resultat
Dag 2
M 60mH h3:
3) Michael Railsback Gefle 8.41, s1: 6) M Railsback 8.45.

4-5.3 ALLSTON, MA | Resultat
Dag 1
M Vikt
(35 pund): 4) Anders Constantin Orient 1896.

4-5.3 ROXBURY, MA | Resultat
Dag 1
K Femkamp:
13) Jessica Jansson Spårvägen 3.278 (grenresultat saknas).

3-4.3 SOUTH BEND, IN | Resultat
OBS: Överlång bana.
Dag 2
K 1 mile:
12) Hanna Bremler Tyresö 4:53.93.

28.2 NEW YORK, NY | Resultat
F18 Längd: 8) Josefine Kvist 89 516.

25.2 LINCOLN, NE | Resultat
M 55mH A: 4) Michael Railsback Gefle 7.83.

25-26.2 MURFREESBORO, TN | Resultat
OBS: Överlång bana!
Dag 1
M 400m h4:
3) Niclas Hesselgren IK Sisu 50.47.
K 800m h1: 1) Petra Kindlund Falun 2:19.39.
Dag 2
M Vikt
(35 pund): 13) Jonas Hesselgren IK Sisu 1416.
K 800m f: 2) P Kindlund 2:16.17. 1 mile A: 1) P Kindlund 5:02.19.

24-25.2 SEATTLE, WA | Resultat
OBS: Överlång bana.
Dag 1
M 800m h?:
?) Erik Emilsson Malmö 1:50.54.
K 800m h?: ?) Sara Trané Mölndal 2:10.49.
Dag 2
M 800m f:
7) E Emilsson 1:51.37. 1 mile: 5) E Emilsson 4:04.83.

24-25.2 FLAGSTAFF, AZ | Resultat
OBS: Överlång bana.
Dag 1
K 800m h1:
2) Elin Wiik Hässelby 2:14.66, h2: 4) Ann Johansson Täby 2:17.16.
Dag 2
K 800m f:
2) E Wiik 2:14.20, 5) A Johansson 2:15.75. 1 mile: 1) Johanna Nilsson Högby 4:44.74. 3000m: 1) J Nilsson 9:59.83.

24-25.2 CEDAR FALLS, IA | Resultat
Dag 2
K 1 mile:
4) Moa Westman Rånäs 5:01.84.

24-25.2 LINCOLN, NE | Resultat
Dag 2
K 1 mile:
3) Nina Andersson Helsingborg 4:51.69. 3000m B: 13) Kim Blomkvist Ärla 10:19.21.

24-25.2 BOWLING GREEN, OH | Resultat
Dag 1
K 5000m:
2) Ebba Stenbäck Söderköping 16:49.57.
Dag 2
K 3000m A:
2) E Stenbäck 9:48.49. Tresteg: 5) Doreen Nagawa Ullevi 1194.

24.2 NEW YORK, NY | Resultat
M Vikt (35 pund): 1) Anders Constantin Orient 1963.

24-25.2 HOUSTON, TX | Resultat
Dag 1
K 800m h2:
1) Jenny Holmroos Västerås 2:14.53.
Dag 2
K 800m f:
1) J Holmroos 2:07.43.

23-25.2 BLACKSBURG, VA | Resultat
Dag 1
K 1 mile h1:
5) Hanna Bremler Tyresö 5:05.44.

23-25.2 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
Dag 2
K 800m h1:
7) Lisa Nauclér Täby 2:29.42. 1 mile h1: 7) L Nauclér 5:26.97.
Dag 3
M 800m:
2) Jacob Gustafsson Ullevi 1:51.06.

22-25.2 NAMPA, ID | Resultat
Dag 3
M Kula:
3) Mattias Jons Hässelby 1742, 4) Staffan Jönsson Hässelby 1678.
K Vikt (20 pund): 11) Annika Hjelm Huddinge 1619.
Dag 4
M Vikt
(35 pund): 1) M Jons 2112, 3) S Jönsson 1925.

19.2 PRINCETON, NJ | Resultat
F18 400m A: 4) Josefine Kvist 89 58.34. 55mH h4: 5) J Kvist 9.07.

18.2 KENT, OH | Resultat
OBS: Överlång bana.
K 3000m: 1) Ebba Stenbäck Söderköping 9:40.32.

17.2 MUNCIE, IN | Resultat
K Längd: 7) Doreen Nagawa Ullevi 538. Tresteg: 2) D Nagawa 1218.

17.2 NEW YORK, NY | Resultat
M Kula: 5) Anders Constantin Orient 1494. Vikt (35 pund): 3) A Constantin 1870.
K 400m B: 3) Jessica Jansson Spårvägen 59.77. 55mH h2: 3) J Jansson 8.84, f: 5) J Jansson 8.86. Höjd: 9) J Jansson 150. Stav: 5) J Jansson 275. Längd: 9) J Jansson 463. Kula: 6) J Jansson 1089.

17.2 CEDAR FALLS, IA | Resultat
OBS: Överlång bana.
K 1 mile: 1) Moa Westman Rånäs 5:04.69.

17-18.2 HOUSTON, TX | Resultat
Dag 1
M 800m h2:
2) Jacob Cedertun Hammarby 1:55.94. 1 mile h2: 1) J Cedertun 4:21.03, 2) Thomas Johansson Sävedalen 4:21.16. Vikt (35 pund): 2) Robert Melin Bottnaryd 1773, 6) Christian Ehrenborg 1654.
Dag 2
M 800m f:
3) J Cedertun 1:54.09. 1 mile f: 2) J Cedertun 4:14.35, 4) T Johansson 4:17.69. 3000m A: 1) T Johansson 8:35.64. Kula: 2) C Ehrenborg 1706, 17) R Melin 1447.

17.2 LINCOLN, NE | Resultat
M 60mH h5: 2) Michael Railsback Gefle 8.59, f: 5) M Railsback 8.43.

17-18.2 JOHNSON CITY, TN | Resultat
OBS: Överlång bana.
Dag 1
K Höjd:
9) Linn Modin Kalmarsund 142.
Dag 2
M 1 mile:
9) Daniel Bengtsson Sävedalen 4:32.44.
K 800m B: 3) L Modin 2:32.00. 1 mile B: 3) L Modin 5:35.40.

11.2 SEATTLE, WA | Resultat
OBS: Överlång bana.
M 800m: 12) Jacob Gustafsson Ullevi 1:51.42.
K 800m: 17) Sara Trané Mölndal 2:10.62.

11.2 STORM LAKE, IA | Resultat
M 55mH h?: 1) Michael Railsback Gefle 7.88, f: 1) M Railsback 7.86.

11.2 POCATELLO, ID | Resultat
K Stav: 5) Michelle Railsback Gefle 345. Längd: 8) M Railsback 528. Tresteg: 8) M Railsback 1021.

11.2 FINDLAY, OH | Resultat
K 1 mile: 1) Ebba Stenbäck Söderköping 4:59.58. Tresteg: 2) Doreen Nagawa Ullevi 1192.

10-11.2 NAMPA, ID | Resultat
Dag 2
M Kula:
5) Staffan Jönsson Hässelby 1630.
K Vikt (20 pund): 5) Annika Hjelm Huddinge 1534.

11.2 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
K 800m: 3) Lisa Nauclér Täby 2:19.79.

11.2 ALLSTON, MA | Resultat
M Kula: 13) Anders Constantin Orient 1509. Vikt (35 pund): 2) A Constantin 1950.

10.2 ALLSTON, MA | Resultat
K 400m E: 4) Jessica Jansson Spårvägen 59.74.

10.2 CHAPEL HILL, NC | Resultat
K 800m: 4) Hanna Bremler Tyresö 2:17.74.

10-11.2 AMES, IA | Resultat
OBS: Överlång bana.
Dag 2
M 600 yards D:
2) Niclas Hesselgren IK Sisu 1:13.43. 800m: 14) Erik Emilsson Malmö 1:50.41. 1 mile: 9) E Emilsson 4:08.54, 16) Jacob Cedertun Hammarby 4:09.60.
K 800m: 7=) Jenny Holmroos Västerås 2:07.65, 20) Moa Westman Rånäs 2:11.35, 24) Petra Forsberg Heby 2:12.09. 1 mile: 6) Nina Andersson Helsingborg 4:50.80, 17) Petra Kindlund Falun 4:58.86, 32) Lisa Haglund Hässelby 5:03.32. 3000m: 30) Kim Blomkvist Ärla 10:12.18.

10-11.2 AMES, IA | Resultat
OBS: Överlång bana!
Dag 1
M 200m Q:
3) Niclas Hesselgren IK Sisu 22.83.

10-11.2 NAMPA, ID | Resultat
Dag 1
M Vikt
(35 pund): 2) Staffan Jönsson Hässelby 1859.

10-11.2 STATE COLLEGE, PA | Resultat
Dag 1
M 5000m:
-) Oskar Nordenbring Malmö bröt.

5.2 GAINESVILLE, FL | Resultat
K 1 mile A: 8) Pernilla Sävestrand Sävedalen 5:28.35.

5.2 RIVERDALE, NY | Resultat
K Femkamp: 3) Jessica Jansson Spårvägen 3.366 (8.9m 161 1183 498 2:33.3m).

5.2 NEW YORK, NY | Resultat
M Kula: 6) Anders Constantin Orient 1464. Vikt (35 pund): 1) A Constantin 1949.

4.2 CRETE, NE | Resultat
M 55mH h3: 1) Michael Railsback Gefle 7.92, f: 3) M Railsback 7.79.

4.2 NORMAN, OK | Resultat
K 3000m: 1) Kim Blomkvist Ärla 10:35.28.

4.2 CHAPEL HILL, NC | Resultat
M 1 mile: 12) Daniel Bengtsson Sävedalen 4:31.39.

3.2 CEDARVILLE, OH | Resultat
K 55m h1: 5) Doreen Nagawa Ullevi 7.79. Längd: 8) D Nagawa 497. Tresteg: 2) D Nagawa 1142.

3-4.2 NAMPA, ID | Resultat
Dag 2
K Vikt
(20 pund): 12) Annika Hjelm Huddinge 1454.

3-4.2 MOSCOW, ID | Resultat
OBS: Överlång bana!
Dag 2
K 400m A:
5) Sara Trané Mölndal 58.66.

3-4.2 POCATELLO, ID | Resultat
Dag 2
K Stav:
19=) Michelle Railsback Gefle 317.

3-4.2 SOUTH BEND, IN | Resultat
OBS: Överlång bana!
Dag 2
K 800m:
6) Elin Wiik Hässelby 2:08.25, 13) Moa Westman Rånäs 2:10.96. 3000m: 1) Johanna Nilsson Högby 9:11.11, 14) Nina Andersson Helsingborg 9:45.30.

3-4.2 HOUSTON, TX | Resultat
Dag 2
M 800m A:
1) Jacob Cedertun Hammarby 1:53.87, 11) Thomas Johansson Sävedalen 2:08.24. 1 mile A: 3) J Cedertun 4:13.39. 3000m A: 1) T Johansson 8:27.03. Kula: 9) Christian Ehrenborg Mölndal 1625, -) Robert Melin Bottnaryd X. Vikt (35 pund): 3) R Melin 1793, 7) C Ehrenborg 1634.

3-4.2 NEW YORK, NY | Resultat
Dag 2
M 1 mile C:
3) Jacob Gustafsson Ullevi 4:08.87.
K 1 mile B: 4) Hanna Bremler Tyresö 4:55.85.

3-4.2 LINCOLN, NE | Resultat
Dag 2
K 800m:
2) Jenny Holmroos Västerås 2:06.39.

3.2 BOWLING GREEN, OH | Resultat
K 800m: 5) Ebba Stenbäck Söderköping 2:23.76. 1600m: 1) E Stenbäck 5:01.11.

3-4.2 NAMPA, ID | Resultat
Dag 1
M Vikt A
(35 pund): 4) Mattias Jons Hässelby 2206, 6) Staffan Jönsson Hässelby 1963.

3.2 BETHLEHEM, PA | Resultat
F18 200m: 2) Josefine Kvist 89 26.3m. 400m: 1) J Kvist 58.8m. 55mH: 1) J Kvist 8.8m.

1.2 NEW YORK, NY | Resultat
F18 Höjd: 1) Josefine Kvist 89 157. Längd: 1) J Kvist 552.

28.1 NAMPA, ID | Resultat
M Kula: 1) Mattias Jons Hässelby 1580. Vikt (35 pund): 1) M Jons 2160, 2) Staffan Jönsson Hässelby 1997.
K Vikt (20 pund): 4) Annika Hjelm Huddinge 1593.

28.1 ALLSTON, MA | Resultat
K 3000m: 17) Ebba Stenbäck Söderköping 9:46.17.

28.1 KEARNEY, NE | Resultat
M 55mH h2: 1) Michael Railsback Gefle 7.82, f: 8) M Railsback 8.09.

27-28.1 LEXINGTON, KY | Resultat
Dag 1
K Tresteg:
3) Doreen Nagawa Ullevi 1192.
Dag 2
K 60m h3:
7) D Nagawa 8.34. Längd: 7) D Nagawa 536.

27-28.1 CEDAR FALLS, IA | Resultat
OBS: Överlång bana.
Dag 2
K 800m:
1) Moa Westman Rånäs 2:13.88.

27-28.1 SEATTLE, WA | Resultat
OBS: Överlång bana!
Dag 2
M 1 mile:
6) Erik Emilsson Malmö 4:03.76.

27-28.1 PULLMAN, WA | Resultat
Dag 2
K 800m:
2) Sara Trané Mölndal 2:12.56.

27-28.1 STATE COLLEGE, PA | Resultat
Dag 2
M 3000m:
20) Oskar Nordenbring Malmö 8:44.93.

27-28.1 LYNCHBURG, VA | Resultat
Dag 2
K 1 mile:
3) Hanna Bremler Tyresö 4:59.96.

27.1 FLAGSTAFF, AZ | Resultat
OBS: Överlång bana!
K 800m: 1) Johanna Nilsson Högby 2:09.56, 2) Elin Wiik Hässelby 2:11.34, 3) Ida Lindström Täby 2:14.34, 5) Ann Johansson Täby 2:15.65. 1 mile: 1) J Nilsson 4:54.48.

27-28.1 RIVERDALE, NY | Resultat
Dag 1
K Höjd:
1) Jessica Jansson Spårvägen 160. Längd: 1) J Jansson 550. Kula: 1) J Jansson 1165.

27-28.1 RIVERDALE, NY | Resultat
Dag 2
K 300m:
3) Jessica Jansson Spårvägen 43.9m. 55mH: 2) J Jansson 8.9m.

27-28.1 RENO, NV | Resultat
Dag 2
K Stav B:
7) Michelle Railsback Gefle 350.

21.1 CRETE, NE | Resultat
M 55mH h3: 1) Michael Railsback Gefle 7.96, f: 3) M Railsback 7.79.

21.1 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
M 800m: 3) Jacob Gustafsson Ullevi 1:52.13.
K 400m C: 1) Jenny Holmroos Västerås 57.15.

21.1 FLAGSTAFF, AZ | Resultat
OBS: Överlång bana!
K 800m: 2) Elin Wiik Hässelby 2:13.97, 5) Ann Johansson Täby 2:16.90, 6) Ida Lindström Täby 2:19.75.

21.1 PULLMAN, WA | Resultat
K 800m: 1) Sara Trané Mölndal 2:13.30.

21.1 LUBBOCK, TX | Resultat
OBS: Överlång bana.
M 800m: 1) Jacob Cedertun Hammarby 1:54.57. Kula: 2) Robert Melin Bottnaryd 1629. Vikt (35 pund): 4) R Melin 1761.

21.1 RIVERDALE, NY | Resultat
K 55mH h2: 2) Jessica Jansson Spårvägen 9.92.

21.1 LINCOLN, NE | Resultat
M Kula: -) Anders Constantin Orient X. Vikt (35 pund): 3) A Constantin 1887.
K 1000m: 6) Nina Andersson Helsingborg 2:58.06.

21.1 NAMPA, ID | Resultat
M Kula: 1) Mattias Jons Hässelby 1633, -) Staffan Jönsson Hässelby X. Vikt (35 pund): 1) M Jons 2121, 2) S Jönsson 1907.
K Vikt (20 pund): 5) Annika Hjelm Huddinge 1457.

21.1 CHARLESTON, IL | Resultat
K Längd: 7) Doreen Nagawa Ullevi 532. Tresteg: 1) D Nagawa 1196.

21.1 GAINESVILLE, FL | Resultat
M 1 mile: 17) Daniel Bengtsson Sävedalen 4:32.18.

20-21.1 CARBONDALE, IL | Resultat
Dag 1
M Vikt
(35 pund): 11) Jonas Hesselgren IK Sisu 1447.
Dag 2
M 200m D:
3) Niclas Hesselgren IK Sisu 23.09.
K 800m: 3) Petra Kindlund Falun 2:15.40, 4) Petra Forsberg Heby 2:15.97. 3000m: 1) Therese Forsberg Heby 10:19.94.

20.1 LUBBOCK, TX | Resultat
OBS: Överlång bana!
M 1 mile: 1) Jacob Cedertun Hammarby 4:18.35. Vikt (35 pund): 5) Robert Melin Bottnaryd 1760.
K 3000m: 1) Lisa Haglund Hässelby 10:29.74.

20.1 HOUSTON, TX | Resultat
M Vikt (35 pund): 3) Christian Ehrenborg Mölndal 1611.

20.1 RIVERDALE, NY | Resultat
M Höjd: 1) Rajne Svenssohn IF Göta 196. Stav: 1) R Svenssohn 427. Längd: 1) R Svenssohn 671. Kula: 2) R Svenssohn 1457.

18.1 MADISON, NJ | Resultat
F18 600m A: 1) Josefine Kvist 89 1:38.22. Höjd: 10=) J Kvist 142.

14.1 WEST POINT, NY | Resultat
K 400m: 6) Jessica Jansson Spårvägen 60.99. Höjd: 10) J Jansson 150.

14.1 WEST POINT, NY | Resultat
M Kula: 4) Anders Constantin Orient 1371. Vikt (35 pund): 1) A Constantin 1812.

14.1 HOUSTON, TX | Resultat
M 800m A: 2) Jacob Cedertun Hammarby 1:54.00. Vikt (35 pund): 4) Christian Ehrenborg Mölndal 1596.

14.1 CHAPEL HILL, NC | Resultat
M 1 mile: 9) Daniel Bengtsson Sävedalen 4:39.65.

14.1 BOWLING GREEN, OH | Resultat
K Längd: 5) Doreen Nagawa Ullevi 526. Tresteg: 1) D Nagawa 1158.

13.1 MADISON, NJ | Resultat
F18 55m h1: 3) Josefine Kvist 89 7.76, f: 7) J Kvist 7.84. 300m A: 1) J Kvist 41.73. 55mH h1: 1) J Kvist 8.79, f: 1) J Kvist 8.82.

13-14.1 PROVO, UT | Resultat
OBS: Överlång bana!
Dag 2
M 800m A:
3) Jacob Gustafsson Ullevi 1:52.96.

7.1 NAMPA, ID | Resultat
M Vikt (35 pund): 1) Mattias Jons Hässelby 1883, 3) Staffan Jönsson Hässelby 1772.
K 3000m: 1) Lisa Haglund Hässelby 10:20.04.

6.1 NEW YORK, NY | Resultat
K 60mH h3: 4) Jessica Jansson Spårvägen 9.94. Längd: 18) J Jansson 455.

2.1 MADISON, NJ | Resultat
F18 55mH h1: 1) Josefine Kvist 89 9.02, f: 1) J Kvist 8.75.

31.12 MADISON, NJ | Resultat
F18 55m h2: 2) Josefine Kvist 89 7.87, f: 4) J Kvist 7.75.

29.12 BETHLEHEM, PA | Resultat
F18 400m: 1) Josefine Kvist 89 60.4m. 55mH: 1) J Kvist 8.3m.

27.12 MADISON, NJ | Resultat
F18 600m: 4) Josefine Kvist 89 1:43.50. 55mH h1: 1) J Kvist 8.79, f: 2) J Kvist 8.83.

10.12 PRINCETON, NJ | Resultat
M Kula: 4) Anders Constantin Orient 1501. Vikt (35 pund): -) A Constantin X.

10.12 PRINCETON, NJ | Resultat
K 60mH h3: 4) Jessica Jansson Spårvägen 10.04. Längd: 12) J Jansson 448.

9-10.12 POCATELLO, ID | Resultat
K 60 yards: 7) Michelle Railsback Gefle 8.28. Stav: 3) M Railsback 335. Längd: 3) M Railsback 536.

3.12 NEW HAVEN, CT | Resultat
M Kula: 4) Anders Constantin Orient 1382.
K 500m A: 3) Jessica Jansson Spårvägen 1:20.63.

3.12 JONESBORO, AR | Resultat
M 400m C: 1) Niclas Hesselgren IK Sisu 50.70. Vikt (35 pund): 5) Jonas Hesselgren IK Sisu 1481.
K 1 mile: 2) Petra Kindlund Falun 5:09.44. 3000m: -) Therese Forsberg Heby bröt.

3.12 FINDLAY, OH | Resultat
K Längd: 3) Doreen Nagawa Ullevi 525. Tresteg: 1) D Nagawa 1177.

1.12 RIVERDALE, NY | Resultat
M 55mH h2: 2) Rajne Svenssohn IF Göta 7.4m, A: 1) R Svenssohn 7.6m. Kula: 5) Anders Constantin Orient 1346. Vikt (35 pund): 4) A Constantin 1825.
K Höjd: 1) Jessica Jansson Spårvägen 160.

28.1 PRINCETON, NJ | Resultat
F18 200m B: 2) Josefine Kvist 26.59. 400m B: 1) J Kvist 58.65. 55mH h8: 1) J Kvist 8.64, A: 4) J Kvist 8.63.

Resultat

Resultat 2006

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>