Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 24 maj 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Svenskar i USA - ute 2006

20.11 TERRE HAUTE, IN (NCAA) | Resultat
M 10 km terräng: 111) Jacob Gustafsson Ullevi 32:42 (250 fullföljande).

11.11 MARYVILLE, TN | Resultat
K 6 km terräng: 87) Pernilla Sävestrand Sävedalen 24:10.

11.11 FALCON HEIGHTS, MN | Resultat
K 6 km terräng: 21) Hanna Holst Rånäs 21:48.

11.11 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
M 10 km terräng: 17) Jacob Gustafsson Ullevi 31:22.

11.11 FAIRVIEW, OR | Resultat
K 6 km terräng: 72) Sara Trané Mölndal 23:12, 163) Lisa Nauclér Täby 25:00.

28.10 STANFORD, CA | Resultat
K 6 km terräng: 44) Sara Trané Mölndal 22:09.

28.10 BOILING SPRINGS, NC | Resultat
M 8 km terräng: 17) Fredrik Johansson Växjö 27:13.

28.10 BOILING SPRINGS, NC | Resultat
K 5 km terräng: 54) Diana Nordén 87 Nyköping 21:47.

28.10 SALT LAKE CITY, UT | Resultat
K 6 km terräng: 49) Lisa Nauclér Täby 24:34.

28.10 SALT LAKE CITY, UT | Resultat
M 8 km terräng: 10) Jacob Gustafsson Ullevi 25:12.

28.10 FRESNO, CA | Resultat
K 5 km terräng: 2) Charlotte Schönbeck Lidingö 17:42.

27.10 BOSTON, MA | Resultat
K 6 km terräng: 63) Pernilla Sävestrand Sävedalen 22:58.

27.10 LAWRENCE, KS | Resultat
K 6 km terräng: 18) Hanna Holst Rånäs 21:57, 34) Kim Blomkvist Ärla 22:33, 47) Nina Andersson Helsingborg 22:52.

14.10 FAYETTEVILLE, AR | Resultat
K 6 km terräng: 111) Caroline Erlingson Ängelholm 22:38.

14.10 TERRE HAUTE, IN | Resultat
K 6 km terräng A: 89) Hanna Holst Rånäs 21:40, 140) Nina Andersson Helsingborg 22:06, 155) Sara Trané Mölndal 22:15.

14.10 TERRE HAUTE, IN | Resultat
M 8 km terräng A: 69) Jacob Gustafsson Ullevi 24:39.

14.10 ROCK HILL, SC | Resultat
K 4 km terräng: 53) Diana Nordén 87 Nyköping 16:36.

14.10 SUNNYVALE, CA | Resultat
K 5 km terräng: 1) Charlotte Schönbeck Lidingö 17:24, 36) Lisa Nauclér Täby 18:39.

14.10 GREENVILLE, SC | Resultat
M 8 km terräng: 8) Fredrik Johansson Växjö 26:15.

7.10 MEMPHIS, TN | Resultat
K 5 km terräng: 65) Sofie Eklund Tumba 19:56.

6.10 BOILING SPRINGS, NC | Resultat
K 4 km terräng: 36) Diana Nordén 87 Nyköping 17:53.

30.9 SALEM, OR | Resultat
K 5 km terräng A: 65) Lisa Nauclér Täby 19:11.

30.9 LOUISVILLE, KY | Resultat
K 5 km terräng: 17) Pernilla Sävestrand Sävedalen 18:26.

30.9 MANASSAS, VA | Resultat
K 6 km terräng: 70) Diana Nordén 87 Nyköping 25:59.

30.9 AUBURN, AL | Resultat
M 8 km terräng: 27) Fredrik Johansson Växjö 25:04.

30.9 STILLWATER, OK | Resultat
K 5 km terräng: 9) Hanna Holst Rånäs 18:05, 18) Nina Andersson Helsingborg 18:30, 19) Kim Blomkvist Ärla 18:32, 35) Caroline Erlingson Ängelholm 19:03.

30.9 MISSOULA, MT | Resultat
K 6 km terräng: 18) Sara Trané Mölndal 23:16.

29.9 EUGENE, OR | Resultat
M 8 km terräng: 25) Jacob Gustafsson Ullevi 24:00.

29.9 SALT LAKE CITY, UT | Resultat
K 6 km terräng: 7) Charlotte Schönbeck Lidingö 23:08.

23.9 ST PAUL, MN | Resultat
K 6 km terräng: 255) Lisa Nauclér Täby 25:38.

16.9 SAN DIEGO, CA | Resultat
K 5 km terräng: 36) Lisa Nauclér Täby 19:49.

16.9 GAINESVILLE, FL | Resultat
M 8 km terräng: 30) Fredrik Johansson Växjö 26:04.
K 5 km terräng: 18) Pernilla Sävestrand Sävedalen 18:25.

16.9 COLLEGE STATION, TX | Resultat
K 5 km terräng: 31) Caroline Erlingson Ängelholm 19:59.

16.9 SEATTLE, WA | Resultat
K 6 km terräng A: 48) Sara Trané Mölndal 22:09.

15.9 CARY, NC | Resultat
K 5 km terräng: 26) Diana Nordén Nyköping 22:09.

9.9 DENTON, TX | Resultat
K 3.2 km terräng: 10) Kim Blomkvist Ärla 11:25, 28) Caroline Erlingson Ängelholm 12:25.

8.9 WILMINGTON, NC | Resultat
K 5 km terräng: 23) Diana Nordén Nyköping 21:33.

2.9 BUIES CREEK, NC | Resultat
K 4 km terräng: 12) Diana Nordén Nyköping 17:08.

2.9 BREA, CA | Resultat
K 5 km terräng: 58) Lisa Nauclér Täby 20:03.

2.9 TULSA, OK | Resultat
K 3.2 km terräng: 2) Kim Blomkvist Ärla 11:35.

1.9 MOSCOW, ID | Resultat
K 4 km terräng: 9) Sara Trané Mölndal 15:44.

2.8 CHULA VISTA, CA
M Diskus: 2) Niklas Arrhenius Spårvägen 6109, X: 2) N Arrhenius 6136.

17.7 SAN ANTONIO, TX
M Kula: 1) Stefan Blomqvist Örgryte 1892.

10.7 SAN ANTONIO, TX
M Kula: 1) Stefan Blomqvist Örgryte 1816.

16-17.6 GREENSBORO, NC | Resultat
Dag 2
F18 400mH B:
2) Josefine Kvist 89 62.10. Längd: 16) J Kvist 535/+1.6.

14.6 OREM, UT
M Diskus: 1) Daniel Arrhenius Spårvägen 5092.

12.6 SAN ANTONIO, TX
M Kula: 1) Stefan Blomqvist Örgryte 1779.

8.6 SOUTH PLAINFIELD, NJ | Resultat
F18 400mH A: 3) Josefine Kvist 61.49. Längd (vind?): 3) J Kvist 563.

7-10.6 SACRAMENTO, CA (NCAA) | Resultat
Dag 1
M Diskus Q1:
7) Niklas Arrhenius Spårvägen 5498. M Slägga Q2: 1) Mattias Jons Hässelby 6928.
K 800m h1: 7) Jenny Holmroos Västerås 2:08.13. 3000mH h1: 1) Ebba Stenbäck Söderköping 10:11.38.
Dag 3
M Slägga f:
2) M Jons 7131.
K 3000mH f: 8) E Stenbäck 10:08.68.

3.6 OREM, UT
M Diskus: 1) Daniel Arrhenius Spårvägen 5029.

2-3.6 SOUTH PLAINFIELD, NJ | Resultat
F18 100mH h3 (vind?): 2) Josefine Kvist 89 15.26, f (vind?): 4) J Kvist 14.90. 400mH A: 1) J Kvist 62.51. Längd (vind?): 2) J Kvist 524.

28.5 EUGENE, OR | Resultat
M Stav: 3) Alhaji Jeng Örgryte 550.
K 100mH (+0.8): 4) Susanna Kallur Falun 12.77. Höjd: 4) Kajsa Bergqvist Tureberg 193.

27.5 SOUTH PLAINFIELD, NJ | Resultat
F18 400m A: 1) Josefine Kvist 89 55.78. 100mH h1 (vind?): 1) J Kvist 14.97, f (vind?): 1) J Kvist 14.76. 400mH A: 1) J Kvist 61.43. Längd (vind?): 1) J Kvist 576.

26-27.5 PROVO, UT | Resultat
Dag 1
M 1500m h1:
5) Jacob Gustafsson Ullevi 3:51.22. Diskus: 2) Niklas Arrhenius Spårvägen 5971, 21) Staffan Jönsson Hässelby 5034. Slägga: 1) Mattias Jons Hässelby 6858.
K 800m h2: 5) Elin Wiik Hässelby 2:09.38.
Dag 2
M 1500m f:
7) J Gustafsson 3:56.86. Kula: -) N Arrhenius X.
K 800m f: 7) Elin Wiik Hässelby 2:10.29. Slägga: 16) A Hjelm Huddinge 5456.

26-27.5 AUSTIN, TX | Resultat
Dag 1
M Diskus:
6) Robert Melin Bottnaryd 5613. Slägga: 9) R Melin 5407.
K 800m h3: 1) Jenny Holmroos Västerås 2:08.23.
Dag 2
M Kula:
12) Magnus Lohse Mölndal 1716.
K 800m f: 3) J Holmroos 2:08.24.

26-27.5 GREENSBORO, NC | Resultat
Dag 1
M Slägga:
8) Anders Constantin Orient 6087.

26-27.5 KNOXVILLE, TN | Resultat
Dag 2
K 3000mH A:
1) Ebba Stenbäck Söderköping 10:04.33.

25-27.5 FRESNO, CA (NAIA) | Resultat
Dag 1
M 110mH h4
(+3.4): 4) Michael Railsback Gefle 14.85w.
Dag 2
M 110mH s2
(+1.3): 8) M Railsback 15.03.

20.5 NORWALK, CA | Resultat
F18 Längd B: 8) Jessica Robson 89 Järvsö 510/+1.1.

18-20.5 COFFEYVILLE, KS | Resultat
Dag 2
K Kula:
2) Mikaela Johansson Ärla 1313. Slägga: 2) M Johansson 5252.
Dag 3
K Diskus:
10) M Johansson 3694. Spjut: 8) M Johansson 3688.

14.5 ATLANTA, GA | Resultat
M 110mH (-1.0): 1) Joakim Blaschke KA2 14.31.

13-14.5 EUGENE, OR | Resultat
Dag 1
M 3000mH:
5) Erik Emilsson Malmö 8:58.84.
K 400mH h3: 2) Sara Trané Mölndal 61.07.
Dag 2
K 400mH f:
4) S Trané 61.39.

13.5 MOORPARK, CA | Resultat
F18 100mH h1 (0.0): 5) Jessica Robson 89 Järvsö 16.04. Höjd: -) J Robson X. Längd (vind?): 6) J Robson 520.

13-15.5 ARLINGTON, TX | Resultat
Dag 1
M Slägga:
1) Robert Melin Bottnaryd 5421, 6) Christian Ehrenborg Mölndal 4832.
Dag 2
M 800m h2:
2) Jacob Cedertun Hammarby 1:54.62. 1500m h1: 2) J Cedertun 3:57.53. Kula: 2) C Ehrenborg 1688, 6) R Melin 1604.
Dag 3
M 800m f:
5) J Cedertun 1:53.51. 1500m f: 2) J Cedertun 3:58.37. Diskus: 2) C Ehrenborg 5205, 3) R Melin 5166.

12-14.5 WACO, TX | Resultat
Dag 2
K 1500m h1:
4) Nina Andersson Helsingborg 4:34.64.
Dag 3
K 5000m:
22) Kim Blomkvist Ärla 18:12.75.

12-14.5 LAFAYETTE, LA | Resultat
Dag 2
M 400mH h3:
4) Niclas Hesselgren IK Sisu 55.39.
Dag 3
M 400mH f:
5) N Hesselgren 54.85. Slägga: 3) Jonas Hesselgren IK Sisu 5367.
K 1500m A: 2) Petra Kindlund Falun 4:40.37. 5000m: 5) Therese Forsberg Heby 18:20.58.

12-14.5 PRINCETON, NJ | Resultat
Dag 2
M Slägga:
10) Anders Constantin Orient 5525.
K 400mH h2: 7) Jessica Jansson Spårvägen 66.45.

12-13.5 ATLANTA, GA | Resultat
Dag 1
K 5000m:
4) Hanna Bremler Tyresö 17:15.69.
Dag 2
M 110mH h1
(-0.4): 4) Joakim Blaschke KA2 14.13, f (0.0): -) J Blaschke ej start.

12-14.5 WICHITA, KS | Resultat
Dag 2
K 800m h3:
2) Moa Westman Rånäs 2:12.36.
Dag 3
K 800m f:
4) M Westman 2:14.75.

12.5 SEWARD, NE | Resultat
M 110mH A (+3.0): 1) Michael Railsback Gefle 14.82w.

11-13.5 TOLEDO, OH | Resultat
Dag 2
K 3000mH:
1) Ebba Stenbäck Söderköping 10:14.55.
Dag 3
K 5000m:
4) E Stenbäck 16:51.94. Tresteg: 7) Doreen Nagawa Ullevi 1161/0.0.

11-13.5 EL PASO, TX | Resultat
Dag 2
K 800m h2:
1) Jenny Holmroos Västerås 2:12.73.
Dag 3
K 800m f:
2) J Holmroos 2:11.97.

11.5 HILLSBOROUGH, NJ | Resultat
F18 800m: 1) Josefine Kvist 89 2:18.84. 100mH h3 (vind?): 1) J Kvist 14.99, f (vind?): 1) J Kvist 14.76. 400mH A: 1) J Kvist 62.11. Längd (vind?): 1) J Kvist 566.

10-13.5 HONOLULU, HI | Resultat
Dag 3
M Diskus:
2) Staffan Jönsson Hässelby 5703. Spjut: 4) Mattias Jons Hässelby 6087.
K Slägga: 5) Annika Hjelm Huddinge 5544.
Dag 4
M Kula:
6) S Jönsson 1632, 8) M Jons 1590. Slägga: 1) M Jons 6992.

10-13.5 CHENEY, WA | Resultat
Dag 3
K 400m h2:
3) Elin Wiik Hässelby 58.18. 800m h2: 1) E Wiik 2:13.52.
Dag 4
K 400m f:
7) E Wiik 58.04. 800m f: 1) E Wiik 2:09.16. 1500m: 5) Ann Johansson Täby 4:36.07.

10-13.5 PROVO, UT | Resultat
Dag 3
M 800m h1:
4) Jacob Gustafsson Ullevi 1:55.18. Diskus: 1) Niklas Arrhenius Spårvägen 5778, 8) Magnus Lohse Mölndal 4955. Slägga: 5) N Arrhenius 5292, 7) M Lohse 5180.
K 800m h1: 3) Lisa Nauclér Täby 2:13.36.
Dag 4
M 800m f:
4) J Gustafsson 1:49.83. Kula: 3) N Arrhenius 1765, 4) M Lohse 1691. Spjut: -) M Lohse X.
K 800m f: 9) L Nauclér 2:33.14. 1500m: 11) L Nauclér 4:57.88.

9-11.5 MESA, AZ | Resultat
Dag 3
K Kula:
3) Mikaela Johansson Ärla 1310. Diskus: 3) M Johansson 3709.

9-11.5 MESA, AZ | Resultat
Dag 1
K Slägga:
2) Mikaela Johansson Ärla 5215. Spjut: 2) M Johansson 3316.

6.5 ATHENS, GA | Resultat
M 100m D (+1.7): 1) Joakim Blaschke KA2 10.90. 800m B: 8) Daniel Bengtsson Sävedalen 2:02.78. 1500m: 8) D Bengtsson 4:10.24. 110mH (+1.9): 1) Robert Kronberg Kville 13.74, 2) J Blaschke 14.20.

6-7.5 LAWRENCEVILLE, NJ | Resultat
Dag 1
M Slägga:
2) Anders Constantin Orient 6018.
K Längd (vind?): 12) Jessica Jansson Spårvägen 469. Spjut: 5) J Jansson 3436.
Dag 2
M Kula:
6) A Constantin 1434.
K 200m A (vind?): 3) J Jansson 26.67. 100mH A (vind?): 5) J Jansson 16.54. 400mH: 1) J Jansson 64.55. Höjd: 5) J Jansson 165. Stav: 5) J Jansson 290. Kula: 6) J Jansson 1103. Diskus: 7) J Jansson 2960.

6.5 HOUSTON, TX | Resultat
M 100m E (+0.9): 1) Henrik Olausson 10.89.

6.5 FREMONT, NE | Resultat
M 110mH h2 (vind?): 1) Michael Railsback Gefle 14.97, f (vind?): 3) M Railsback 14.87.

6.5 MODESTO, CA | Resultat
M Stav A: 7) Patrik Kristiansson KA2 535. Diskus: 2) Niklas Arrhenius Spårvägen 6197.

5-6.5 ARLINGTON, TX | Resultat
Dag 2
M 800m A:
5) Jacob Cedertun Hammarby 1:54.79.

5.5 BLOOMINGTON, IN | Resultat
K Tresteg: 2) Doreen Nagawa Ullevi 1199/+2.0.

5-7.5 STORRS, CT | Resultat
Dag 3
K 1500m:
15) Pernilla Sävestrand Sävedalen 4:50.21.

4.5 HILLSBOROUGH, NJ | Resultat
F18 800m A: 2) Josefine Kvist 89 2:21.67. 100mH h2 (vind?): 1) J Kvist 15.10, f (vind?): 1) J Kvist 14.84. 400mH A: 1) J Kvist 62.81. Längd (vind?): 1) J Kvist 559.

4.5 IRVINE, CA | Resultat
F18 100mH f (vind?): 2) Jessica Robson 89 Järvsö 16.18. Höjd: 1) J Robson 157. Längd (vind?): 3) J Robson 502. Tresteg (vind?): 7) J Robson 1034.

2.5 IRVINE, CA | Resultat
F18 100mH h2 (vind?): 1) Jessica Robson 89 Järvsö 17.20.

1.5 MONROE, LA | Resultat
M Diskus: 3) Johan Persson Falun 4561.

30.4 NEW HAVEN, CT | Resultat
K 200m A (+4.0): 3) Jessica Jansson Spårvägen 26.36w. 100mH B (+2.4): 1) J Jansson 15.74w. 400mH A: 7) J Jansson 68.71.

29.4 TUCSON, AZ | Resultat
K 400m A: 4) Elin Wiik Hässelby 58.40.

29.4 PULLMAN, WA | Resultat
K 400mH: 1) Sara Trané Mölndal 61.35.

29.4 WESTWOOD, CA | Resultat
M 800m: 5) Erik Emilsson Malmö 1:51.09. 1500m: 2) E Emilsson 3:49.58. 5000m: 3) E Emilsson 14:50.60.

29.4 ORLANDO, FL | Resultat
M 800m: 4) Mikael Bergbrant Sävedalen 1:57.29.
K 800m: 5) Linn Modin Kalmarsund 2:21.89.

29.4 HOUSTON, TX | Resultat
M 100m C (vind?): 4) Henrik Olausson 11.00. 1500m A: 5) Jacob Cedertun Hammarby 3:54.05.
K 5000m: 5) Malin Fuglesang 20:17.43.

29.4 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
M Kula: -) Magnus Lohse Mölndal X. Diskus: 5) M Lohse 5093. Slägga: 9) M Lohse 4715. Spjut: 5) M Lohse 5672.

28-29.4 BOWLING GREEN, KY | Resultat
Dag 2
K Längd
(vind?): 10) Doreen Nagawa Ullevi 517. Tresteg (vind?): 6) D Nagawa 1182.

28-29.4 BOISE, ID | Resultat
Dag 2
M Kula:
7) Mattias Jons Hässelby 1201.

28-29.4 IRVINE, CA | Resultat
Dag 2
M Längd:
9) Eric Nyberg Lidingö 659/+0.2. Spjut: 4) E Nyberg 5597.
K 800m A: 8) Lisa Nauclér Täby 2:17.88.

28-29.4 BOISE, ID | Resultat
Dag 1
M Diskus:
2) Staffan Jönsson Hässelby 5577. Slägga: 1) Mattias Jons Hässelby 6781.
K Slägga: 2) Annika Hjelm Huddinge 5796.

28-29.4 PROVO, UT | Resultat
Dag 1
M Diskus:
2) Niklas Arrhenius Spårvägen 6160.
Dag 2
M 800m:
1) Jacob Gustafsson 1:49.45. Kula: 4) N Arrhenius 1687.

28.4 MESA, AZ | Resultat
K Kula: 2) Mikaela Johansson Ärla 1302. Diskus: 2) M Johansson 3749. Slägga: 2) M Johansson 5140. Spjut: 1) M Johansson 3600.

27.4 DENTON, TX | Resultat
K 5000m: 2) Nina Andersson Helsingborg 17:20.00, 5) Kim Blomkvist Ärla 18:02.28.

27.4 BEAUMONT, TX | Resultat
M Kula: 1) Christian Ehrenborg Mölndal 1568. Diskus: 3) C Ehrenborg 4836.

27-29.4 PHILADELPHIA, PA | Resultat
Dag 1
K 3000mH A:
2) Ebba Stenbäck Söderköping 10:13.68.
Dag 3
M Slägga B:
9) Anders Constantin Orient 5919.

26-29.4 DES MOINES, IA | Resultat
Dag 4
M Diskus:
12) Robert Melin Bottnaryd 4858.
K 800m: 4) Jenny Holmroos Västerås 2:06.44, 8) Moa Westman Rånäs 2:10.23.

22.4 FORT WORTH, TX | Resultat
M 400mH C: 6) Niclas Hesselgren IK Sisu 54.28. Kula: 4) Christian Ehrenborg Mölndal 1557. Diskus: 3) C Ehrenborg 5144.
K 800m: 6) Petra Forsberg Heby 2:12.15. 1500m: 9) Petra Kindlund Falun 4:42.65. 5000m: 2) Lisa Haglund Hässelby 17:30.73.

22.4 PULLMAN, WA | Resultat
K 400mH A: 2) Sara Trané Mölndal 62.23.

22.4 CINCINNATI, OH | Resultat
K Längd: 5) Doreen Nagawa Ullevi 540/-1.6. Tresteg: 1) D Nagawa 1212/+1.9. Spjut: 6) D Nagawa 2826.

22.4 MISSION VIEJO, CA | Resultat
F18 100mH B (-0.9): 1) Jessica Robson 89 Järvsö 16.07. Höjd: 3) J Robson 157. Längd (vind?): 5) J Robson 508.

22.4 AUSTIN, TX | Resultat
M 100m B (-1.4): 5) Henrik Olausson 10.93. Diskus: 5) Robert Melin Bottnaryd 4996. Slägga: 3) R Melin 5459.

22.4 BATON ROUGE, LA | Resultat
K 1500m A: 12) Pernilla Sävestrand Sävedalen 4:43.14. 5000m: 7) Malin Fuglesang 19:19.63.

21-22.4 CRETE, NE | Resultat
Dag 2
M 110mH h2
(0.0): 1) Michael Railsback Gefle 15.03, f (+0.6): 1) M Railsback 15.01.

21-22.4 EUGENE, OR | Resultat
Dag 1
M Slägga A:
1) Mattias Jons Hässelby 7030.
Dag 2
K 800m:
7) Elin Wiik Hässelby 2:10.74. Slägga: 5) Annika Hjelm Huddinge 5754.

21-22.4 LA JOLLA, CA | Resultat
Dag 1
K Slägga:
17=) Mikaela Johansson Ärla 4976.
Dag 2
M Stav:
28=) Eric Nyberg Lidingö 428. Diskus: 6) Niklas Arrhenius Spårvägen 6017, 8) Staffan Jönsson Hässelby 5971.
K 800m A: 5) Lisa Nauclér Täby 2:13.50. Spjut: 6) M Johansson 3703.

21.4 PISCATAWAY, NJ | Resultat
M Kula: 8) Anders Constantin Orient 1404. Diskus: 12) A Constantin 3703. Slägga: 3) A Constantin 5666.
K Kula: 8) Jessica Jansson Spårvägen 1019. Diskus: 9) J Jansson 3328. Spjut: 10) J Jansson 2783.

20-22.4 WINSTON-SALEM, NC | Resultat
Dag 2
K 1500m h1:
6) Hanna Bremler Tyresö 4:39.41.
Dag 3
K 5000m:
12) H Bremler 17:03.54.

15.4 PROVO, UT | Resultat
M 1500m A: 1) Jacob Gustafsson Ullevi 3:50.55.

15.4 EL PASO, TX | Resultat
M 100m B (+2.5): 4) Henrik Olausson 10.81w.
K 400m B: 5) Jenny Holmroos Västerås 56.75.

15.4 TEMPE, AZ | Resultat
K 800m A: 3) Elin Wiik Hässelby 2:09.32, 5) Moa Westman Rånäs 2:10.39.

15.4 BERKELEY, CA | Resultat
M Diskus: 2) Staffan Jönsson Hässelby 5399.

15.4 CORAL GABLES, FL | Resultat
M 800m: 18) Mikael Bergbrant Sävedalen 1:57.22.
K 1500m: 6) Pernilla Sävestrand Sävedalen 4:42.65. 1 mile (mix): 2) Marlene Persson Vattudalen 6:10.20.

15.4 NORMAN, OK | Resultat
K 1500m: 5) Kim Blomkvist Ärla 4:57.07.

14-15.4 CLERMONT, FL | Resultat
Dag 2
M 3000mH:
6) Daniel Bengtsson Sävedalen 10:02.68.
K 800m: 11) Linn Modin Kalmarsund 2:23.37. 1500m: 10) L Modin 5:05.31.

14-15.4 HOUSTON, TX | Resultat
Dag 1
M Kula:
2) Christian Ehrenborg Mölndal 1632. Diskus: 2) C Ehrenborg 5031. Slägga: 1) C Ehrenborg 4830. Spjut: 2) C Ehrenborg 4567.

14.4 CRETE, NE | Resultat
M 110mH A (vind?): 1) Michael Railsback Gefle 15.28.

14.4 LONG BEACH, CA | Resultat
M 800m: 2) Jacob Cedertun Hammarby 1:53.13.

13-15.4 WALNUT, CA | Resultat
Dag 1
M 1500m D:
4) Jacob Cedertun Hammarby 3:52.53. 3000mH A: 8) Erik Emilsson Malmö 8:58.10.
K 800m D: 2) Sara Trané Mölndal 2:11.54, G: 2) Lisa Nauclér Täby 2:13.06.
Dag 2
K 1500m A:
10) Nina Andersson Helsingborg 4:34.40.
Dag 3
M Diskus:
5) Niklas Arrhenius Spårvägen 6045.
F18 Höjd A: 4=) Jessica Robson 89 Järvsö 160.

13.4 TOLEDO, OH | Resultat
K 2000mH: 1) Ebba Stenbäck Söderköping 6:41.30.

13.4 SAN ANGELO, TX | Resultat
M Kula: 2) Robert Melin Bottnaryd 1538. Diskus: -) R Melin X.

12-15.4 KNOXVILLE, TN | Resultat
Dag 3
M 5000m:
21) Oskar Nordenbring Malmö 16:43.98.
K Tresteg (vind?): 22) Doreen Nagawa Ullevi 1184.

12-13.4 AZUSA, CA | Resultat
M Tiokamp B: -) Eric Nyberg Lidingö bröt (11.81/+0.1 622 1063 149 bröt).

8.4 DALLAS, TX | Resultat
K 5 km landsväg: 3) Lisa Haglund Hässelby 18:03.

8.4 PHILADELPHIA, PA | Resultat
M 1500m: 14) Oskar Nordenbring Malmö 4:06.04.

8.4 SEWARD, NE | Resultat
M 110mH h4 (vind?): 3) Michael Railsback Gefle 16.05, f (vind?): -) M Railsback bröt.

8.4 OXFORD, OH | Resultat
K Längd: 8) Doreen Nagawa Ullevi 526/+0.3. Tresteg: 3) D Nagawa 1172/+0.9.

8.4 OXFORD, MS | Resultat
M 800m A: 7) Mikael Bergbrant Sävedalen 1:58.95. 400mH B: 2) Niclas Hesselgren IK Sisu 55.78. Slägga: -) Jonas Hesselgren IK Sisu X.
K 800m A: 3) Petra Forsberg Heby 2:15.03, B: 5) Petra Kindlund Falun 2:18.37.

8.4 EUGENE, OR | Resultat
M Kula: 7) Staffan Jönsson Hässelby 1436. Diskus: 4) S Jönsson 5390. Slägga: 1) Mattias Jons Hässelby 6809.
K Slägga: 5) Annika Hjelm Huddinge 5565.

7-8.4 ARCADIA, CA | Resultat
Dag 2
F18 Höjd:
9) Jessica Robson 89 Järvsö 160.

7-8.4 PRINCETON, NJ | Resultat
Dag 2
M Kula:
12) Anders Constantin Orient 1440. Slägga: 4) A Constantin 5860.
K 400mH A: 4) Jessica Jansson Spårvägen 65.26.

7-8.4 DURHAM, NC | Resultat
Dag 1
K 5000m:
7) Hanna Bremler Tyresö 17:08.63. 10000m: 1) Ebba Stenbäck Söderköping 35:35.79.
Dag 2
K 800m:
27) Lisa Nauclér Täby 2:14.38.

6-8.4 WESTWOOD, CA | Resultat
Dag 2
M 800m A:
1) Jacob Gustafsson Ullevi 1:51.00.
Dag 3
M 1 mile:
10) Erik Emilsson Malmö 4:11.03. Kula: 4) Niklas Arrhenius Spårvägen 1778. Diskus: 1) N Arrhenius 6096.

5-8.4 AUSTIN, TX | Resultat
Dag 2
M Slägga:
-) Robert Melin Bottnaryd X.
Dag 3
M 1500m:
11) Jacob Cedertun Hammarby 3:49.18. Diskus B: 7) R Melin 5150, -) Christian Ehrenborg Mölndal X.

1.4 EL PASO, TX | Resultat
K 400m: 3) Jenny Holmroos Västerås 56.17.

1.4 LAS VEGAS, NV | Resultat
M Kula: 8) Anders Constantin Orient 1491. Slägga: 4) A Constantin 5983.
K 200m E (-1.4): 3) Jessica Jansson Spårvägen 26.04. 400mH B: 1) J Jansson 64.61.

1.4 HOUSTON, TX | Resultat
M Diskus: 3) Robert Melin Bottnaryd 5254.

1.4 MISSION VIEJO, CA | Resultat
F18 Höjd: 2=) Jessica Robson 89 Järvsö 157.

1.4 TAMPA, FL | Resultat
M 800m: 5) Mikael Bergbrant Sävedalen 1:55.92.
K 800m: 6) Pernilla Sävestrand Sävedalen 2:19.73.

1.4 MARYVILLE, MO | Resultat
M 110mH (-0.2): 3) Michael Railsback Gefle 15.65.

1.4 CHARLOTTE, NC | Resultat
K Längd: 11) Doreen Nagawa Ullevi 525/0.0. Tresteg: 7) D Nagawa 1160/+0.6.

1.4 JACKSONVILLE, AL | Resultat
M 3000mH: 3) Daniel Bengtsson Sävedalen 10:16.17.

31.3 COOLIDGE, AZ | Resultat
K Diskus: 2) Mikaela Johansson Ärla 3443. Slägga: 1) M Johansson 4614. Spjut: 2) M Johansson 3456.

31.3-1.4 COLUMBIA, MO | Resultat
Dag 1
K 1500m A:
1) Moa Westman Rånäs 4:42.68.

31.3-1.4 PALO ALTO, CA | Resultat
Dag 1
M 3000mH A:
3) Erik Emilsson Malmö 8:47.55.
K 1500m B: 7) Hanna Bremler Tyresö 4:32.82. 5000m B: 34) Kim Blomkvist Ärla 17:20.21. 400mH B: 2) Sara Trané Mölndal 62.49.
Dag 2
M 1500m B:
2) Jacob Gustafsson Ullevi 3:48.38. Diskus: 2) Staffan Jönsson Hässelby 5719. Slägga: 2) Mattias Jons Hässelby 6808.
K 800m C: 4) S Trané 2:12.55, 6) Lisa Nauclér Täby 2:13.08. 1500 A: 14) Nina Andersson Helsingborg 4:29.73. Slägga: 5) Annika Hjelm Huddinge 5493.

31.3-1.4 PROVO, UT | Resultat
Dag 1
M Diskus:
1) Niklas Arrhenius Spårvägen 6347.

25.3 HUNTINGTON BEACH, CA | Resultat
F18 100mH A (+0.2): 3) Jessica Robson 89 Järvsö 15.87. Höjd: 2=) J Robson 157. Längd (vind?): 3=) J Robson 532.

25.3 TULSA, OK | Resultat
K 400m B: 4) Nina Andersson Helsingborg 63.06. 1500m: 10) Kim Blomkvist Ärla 4:49.35.

25.3 OXFORD, MS | Resultat
M 400m D: 1) Niclas Hesselgren IK Sisu 49.98. Slägga: 4) Jonas Hesselgren IK Sisu 5081.
K 800m A: 3) Petra Forsberg Heby 2:14.65. 1500m A: 1) Petra Kindlund Falun 4:41.38.

25.3 WEST POINT, NY | Resultat
M Kula: -) Anders Constantin Orient X. Slägga: 3) A Constantin 5751.
K Spjut: 11) Jessica Jansson Spårvägen 3371.

25.3 FORT COLLINS, CO | Resultat
M Kula: 1) Magnus Lohse Mölndal 1918.

25.3 TUCSON, AZ | Resultat
K 800m A: 4) Lisa Nauclér Täby 2:17.85. 1500m: 1) L Nauclér 4:37.25.

25.3 LOS ANGELES, CA | Resultat
K 400mH B: 3) Sara Trané Mölndal 63.07.

25.3 TEMPE, AZ | Resultat
M Kula: 3) Niklas Arrhenius Spårvägen 1707. Diskus: 1) N Arrhenius 6198.
K 3000m: 7) Ann Johansson Täby 10:02.80.

25.3 SACRAMENTO, CA | Resultat
M Diskus: 1) Staffan Jönsson Hässelby 5946.
K Slägga: 2) Annika Hjelm Huddinge 5540.

25.3 AUSTIN, TX | Resultat
M Diskus: -) Robert Melin Bottnaryd X. Slägga: 2) R Melin 5868.

24-25.3 HOUSTON, TX | Resultat
Dag 1
M Slägga:
4) Christian Ehrenborg Mölndal 4479.
Dag 2
M Diskus:
2) C Ehrenborg 4976.

24-25.3 CARBONDALE, IL | Resultat
Dag 2
K Längd:
10) Doreen Nagawa Ullevi 538w/+2.7 (ok?). Tresteg: 2) D Nagawa 1197w/+3.4 (ok?).

24.3 GLENDALE, AZ | Resultat
K Diskus: 2) Mikaela Johansson Ärla 3637. Slägga: 2) M Johansson 4945. Spjut: 2) M Johansson 3657.

24-25.3 CLEMSON, SC | Resultat
Dag 2
M 5000m:
8) Daniel Bengtsson Sävedalen 16:23.45.

23-24.3 IRVINE, CA | Resultat
M Tiokamp: 1) Eric Nyberg Lidingö 6.438 (11.58/+1.3 694/vind? 1009 189 54.78 16.23w/+2.1 3169 425 5236 4:56.11).

23-25.3 TALLAHASSEE, FL | Resultat
Dag 3
M 800m A:
8) Mikael Bergbrant Sävedalen 1:56.73.
K 1500m A: 6) Pernilla Sävestrand Sävedalen 4:38.23.

18.3 FORT WORTH, TX | Resultat
K 8 km landsväg: 1) Lisa Haglund Hässelby 30:18.

17-18.3 SAN DIEGO, CA | Resultat
Dag 1
K 1500m:
1) Lisa Nauclér Täby 4:51.86.

17-18.3 SAN DIEGO, CA | Resultat
Dag 2
K 800m:
3) Lisa Nauclér Täby 2:16.13.

17-18.3 NORTHRIDGE,CA | Resultat
Dag 2
M 110mH C
(0.0): 5) Eric Nyberg Lidingö 16.49. Stav B: 7=) E Nyberg 430. Längd B (vind?): 5=) E Nyberg 641. Spjut A: 9) E Nyberg 5315.

17-18.3 TUCSON, AZ | Resultat
Dag 1
K 400mH A:
3) Sara Trané Mölndal 63.26. Kula: 7) Mikaela Johansson Ärla 1307. Slägga: 5) M Johansson 5100.

17-18.3 TEMPE, AZ | Resultat
Dag 1
M Slägga:
7) Anders Constantin Orient 5700.
Dag 2
M Kula:
12) A Constantin 1421.
K 1500m: 2) Ann Johansson Täby 4:37.71. 100mH B (+0.5): 5) Jessica Jansson Spårvägen 16.25. 400mH: 4) J Jansson 66.05. Spjut: 16) J Jansson 3189.

17-18.3 TUCSON, AZ | Resultat
Dag 2
M Diskus:
1) Niklas Arrhenius Spårvägen 6237.
K 800m: 2) Sara Trané Mölndal 2:15.80.

16-18.3 CORAL GABLES, FL | Resultat
Dag 3
M 800m:
16) Mikael Bergbrant Sävedalen 1:57.32.
K 1500m: 6) Pernilla Sävestrand Sävedalen 4:46.93.

16-19.3 TUSCALOOSA, AL | Resultat
Dag 3
M 3000mH:
8) Daniel Bengtsson Sävedalen 9:59.52.

11.3 TAMPA, FL | Resultat
K 800m: 3) Pernilla Sävestrand Sävedalen 2:23.21, 6) Linn Modin Kalmarsund 2:28.64. 3000m: 1) Maria Ghizzoni IF Göta 10:13.80.

11.3 LA JOLLA, CA | Resultat
K 800m: 4) Lisa Nauclér Täby 2:19.37. 1500m: 3) L Nauclér 4:47.34.

10.3 HUNTSVILLE, TX | Resultat
M Diskus: 1) Christian Ehrenborg Mölndal 5292. Slägga: 2) C Ehrenborg 4701.

9-10.3 COOLIDGE, AZ | Resultat
K Kastfemkamp: 1) Mikaela Johansson Ärla 2.792 (1296 kula, 3852 diskus, 5050 slägga, 1556 vikt, 3396 spjut).

4.3 WESTWOOD, CA | Resultat
M 2 miles: 1) Erik Emilsson Malmö 8:56.99.

4.3 ORLANDO, FL | Resultat
K 800m: 6) Pernilla Sävestrand Sävedalen 2:25.98, 7) Linn Modin Kalmarsund 2:27.59. 1500m: 2) P Sävestrand 4:52.30. 3000m: 4) L Modin 11:24.31.

4.3 RANCHO SANTA MARGARITA, CA | Resultat
F18 100mH A (+1.7): 2) Jessica Robson 89 Järvsö 16.20. Höjd: 1) J Robson 162. Längd (vind?): 3) J Robson 477.

4.3 TUCSON, AZ | Resultat
K Kula: 2) Mikaela Johansson Ärla 1303. Slägga: 1) M Johansson 5056. Spjut: 3) M Johansson 3649.

3-4.3 TALLAHASSEE, FL | Resultat
Dag 1
M 5000m:
51) Daniel Bengtsson Sävedalen 16:27.32.

24.2 COOLIDGE, AZ | Resultat
K Kula: 2) Mikaela Johansson Ärla 1289. Diskus: 3) M Johansson 3510. Slägga: 1) M Johansson 5203. Spjut: 2) M Johansson 3570.

Resultat

Resultat 2006

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>