Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Söndag 21 juli 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Övriga svenskar utomlands - inne 2006

21.5 LOUGHBOROUGH, GBR | Resultat
K Stav; 1) Hanna-Mia Persson Örgryte 430, 4) Kirsten Belin Kvarnsveden 410.
OBS: Stavtävlingen hölls inomhus p g a dåligt väder!

18-19.3 STANGE, NOR | Resultat
Dag 1
P15 600m:
1) Henrik Gateman 91 Strömstad 1:29.97.
F16 Kula: 1) Sandra Andersson 90 Arvika 1370.
F13 600m A: 1) Johanna Gateman 93 1:51.82.
Dag 2
P15 200m C:
2) H Gateman 24.99.

12.3 DORTMUND, GER | Resultat
Ungdomar från Lund.
Flickor.

12.3 DORTMUND, GER | Resultat
Ungdomar från Lund.
Pojkar.

11.3 DORTMUND, GER | Resultat
Ungdomar från Lund.

4-5.3 BIRMINGHAM, GBR | Resultat
Dag 2
P16 Stav:
10) Robert Warensjö 90 380.

3.3 LIÉVIN, FRA | Resultat
M 300m: 1) Johan Wissman Helsingborg 32.61. Höjd: 3) Stefan Holm Kil 224.
K 60mH h1: 4) Jenny Kallur Falun 8.17, f: 5) J Kallur 8.06. Stav: 7) Kirsten Belin Kvarnsveden 435.

28.2 TALLINN, EST | Resultat
M Kula: 6) Jimmy Nordin Gefle 1820.

25-26.2 MALMÖ/A (Danska mästerskapen) | Resultat
Dag 1
M 200m h2:
1) Gustav Lindström Lund 22.85, B: -) G Lindström ej start. 800m A: 4) Göran Olofsson Malmö 1:56.41, B: 1) Martin Lindqvist 88 Lund 1:59.69. Stav: 4) Jovan Drazic 88 Malmö 430, 7) Petter Olson 91 Malmö 400.
K 200m h2: 1) Michelle Nilsson 91 Heleneholm 25.77, B: 2) M Nilsson 25.94. 800m: 4) Henrietta Plymoth 87 Malmö 2:21.88. 60mH: 4) Moa Larsson Ullevi 9.10, 5) Caroline Bertheau 87 Malmö 9.74. Höjd: 4) Sofie Kask 89 Lund 170, 5) Ellen Björklund 90 Lund 167, 6) Elin Hansson Malmö 161. Tresteg: 3) E Björklund 1182, 8) Ellen Arnoldsson 90 Lund 1020.
Dag 2
M 60m h3:
1) Jens Löfgren Villstad 7.02, h4: 2) Jonas Hilmersson 88 Ullevi 7.30, A: 2) J Löfgren 6.98, B: 1) J Hilmersson 7.21. 400m C: 3) Gabi Safi Malmö 52.02, E: 1) Dennis Karanda 89 Malmö 52.47. 1500m A: 1) Gaute Bere Malmö 4:01.98. Höjd: 3) Andreas Liljegren Nilsson Finish 202, 5) Conrad Öster 88 Söndra Sandby 193, 6) Henric Nilsson Heleneholm 193, 7) Markus Nilsson 89 Malmö 193, 8) Daniel Hägg 87 Eslöv 187, Längd: 2) Kim Freiburghaus Lomma 693, 5) Erik Persson 89 Malmö 657, 6) Magnus Berglund 89 Lomma 649.
K 60m h2: 1) Kim Petersson 90 Lund 7.85, f: 1) K Petersson 7.70. 400m A: 2) Lena Aruhn Ume FI 55.15. Stav: 4) Isabell Lilja 87 Malmö 350, 5) Caroline Ivarsson Malmö 350, 6) Hanna Påhlsson 89 Malmö 350, 7) Sara Olofsson 92 Malmö 320, 8) Sophie Jensen 92 Malmö 320, 9) Nathalie Kogut Rosberg 89 Malmö 300.

25-26.2 BIRMINGHAM, GBR | Resultat
P19 Stav: 1) Robert Warensjö 90 390.

19.2 MUSTASAARI, FIN | Resultat
OBS: Överlång bana!
K 800m: 3) Carolina Nylén Täby 2:06.96. Höjd: 3) Sandra Asplund IFK Umeå 173.

19.2 BIRMINGHAM, GBR | Resultat
P16 Stav: 2) Robert Warensjö 90 400.

18.2 BIRMINGHAM, GBR | Resultat
M 60m h2: 3) Daniel Persson Malmö 6.69, f: 6) D Persson 6.71.
K Stav: 8) Hanna-Mia Persson Örgryte 415.

18-19.2 MUSTASAARI, FIN (Finska mästerskapen mångkamp) | Resultat
OBS: Överlång bana.
M Sjukamp: 2) Erik Larsson Gotland 5.128 (7.59 700 1269 195 8.58 415 2:54.06).
M22 Sjukamp: 8) Johnny Ulinder Vingarna 4.098 (7.63 614 1147 192 9.25 X 2:45.53).
P17 Sjukamp: 5) Fredrik Kristoffersson 89 Vingarna (7.53 605 1307 174 9.15 325 2:52.64).

18-19.2 STANGE, NOR (Norska mästerskapen) | Resultat
Dag 2
M 800m A:
6) Simon Rasmussen Rånäs 1:59.68. 3000m: 7) Martin Kjäll-Ohlsson 8:48.83. 60mH: 4) Eric Ringdahl Tureberg 8.75.

17.2 DÜSSELDORF, GER | Resultat
M 60m h1: 7) Johan Wissman Helsingborg 6.95. 200m B: 1) J Wissman 21.04. 3000m A: 7) Henrik Skoog Spårvägen 8:01.36. Stav: 8) Alhaji Jeng Örgryte 550.
K 60mH h1: 1) Susanna Kallur Falun 7.99, f: 1) S Kallur 7.88.

14.2 BANSKÁ BYSTRICA, SVK | Resultat
M Höjd: 2) Linus Thörnblad Lund 234, 13) Joel Spolén Örgryte 215.
K Höjd: 3) Emma Green Örgryte 196.

12.2 DONETSK, UKR | Resultat
M Stav: 2) Alhaji Jeng Örgryte 580.

12.2 LEIPZIG, GER | Resultat
M 400m C: 1) Thomas Nikitin Spårvägen 48.65.
K 400m B: 5) Louise Gundert Lidingö 54.85.

12.2 LILLESTRÖM, NOR | Resultat
M 60m häck: 2) Eric Ringdahl Tureberg 8.73.

11.2 VALENCIA, ESP | Resultat
M 3000m: 12) Henrik Skoog Spårvägen 7:57.09.
K 60mH h2: 5) Jenny Kallur Falun 8.20, f: 7) J Kallur 8.14.

11.2 MADRID, ESP | Resultat
K Stav: 1) Klara Persson Spårvägen 370.

10-12.2 DRAMMEN, NOR (Norska mästerskap ungdom/junior) | Resultat
Dag 3
M22 1500m:
1) Simon Rasmussen Rånäs 4:11.30.
P15 1500m: 1) Jonas Legernes 91 Ullevi 4:17.99.

10-12.2 DRAMMEN, NOR (Norska mästerskap ungdom/junior) | Resultat
Dag 2
M22 800m:
2) Simon Rasmussen Rånäs 2:04.04.
P15 800m A: 1) Jonas Legernes 91 Ullevi 2:05.72, 3) Henrik Gateman 91 Strömstad 2:07.51.

5.2 ZARAGOZA, ESP | Resultat
K Stav: 2) Klara Persson Spårvägen 380.

4.2 SIERRA NEVADA, ESP | Resultat
M Höjd: 1) Ola Carlsson Örgryte 206.

4.2 LUXEMBOURG, LUX (Luxemburgska mästerskapen) | Resultat
K 800m: 2) Karin Fast Ullevi 2:20.78.

4.2 PRAHA, CZE | Resultat
M 3000m: 1) Henrik Skoog Spårvägen 8:02.87, 3) Joakim Johansson Hälle 8:04.81, 4) John Laselle Tureberg 8:08.12.

4.2 STATE COLLEGE, PA | Resultat
M 3000m: 9) Oskar Nordenbring Malmö 8:47.81.

4.2 FANA, NOR | Resultat
M Längd: 5) Marcus Larsson 87 IFK Göteborg 711, 6) Robert Bagge Mölndal 687.

4.2 ARNSTADT, GER | Resultat
M Höjd: 8) Stefan Holm Kil 228.
K Höjd: 1) Kajsa Bergqvist Tureberg 208 VÄRLDSREKORD, 6) Emma Green Örgryte 193.

4.2 TAMPERE, FIN | Resultat
M 60mH: 4) Joakim Blaschke KA2 8.00, X: 4) J Blaschke 7.99.
K 60m A: 3) Emma Rienas IF Göta 7.52. 100m: 4) E Rienas 12.04.

29.1 KARLSRUHE, GER | Resultat
K 60mH h1: 4) Jenny Kallur Falun 8.20, f: 7) J Kallur 8.14.

28.1 LUXEMBOURG, LUX | Resultat
K 800m: 1) Karin Fast Ullevi 2:19.81.

27.1 WUPPERTAL, GER | Resultat
K Stav: 4) Hanna-Mia Persson Örgryte 425.

25.1 BYDGOSZCZ, POL | Resultat
M Höjd: 2) Linus Thörnblad Lund 228, 9) Stefan Holm Kil 220.

21.1 OSLO, NOR | Resultat
P15 800m: 1) Jonas Legernes 91 Ullevi 2:08.57.

21-22.1 UXBRIDGE, GBR | Resultat
Dag 2
P16 Stav:
2) Robert Warensjö 90 380.

21.1 ZARAGOZA, ESP | Resultat
K Stav: 3) Klara Persson Spårvägen 355.

14.1 LUXEMBOURG, LUX | Resultat
K 1500m: 2) Karin Fast Ullevi 5:00.60.

7.1 CARDIFF, GBR | Resultat
P16 Stav: 2) Robert Warensjö 90 380.

Resultat

Resultat 2006

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>