Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Torsdag 23 maj 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Övriga svenskar utomlands - ute 2006

31.12 PEUERBACH, AUT (Silvesterlauf) | Resultat
M 6.8 km landsväg: 7) Henrik Skoog Spårvägen 19:24, 22) Rachid Benjira Hässelby 20:48, 23) John Laselle Tureberg 21:10.

17.12 BRUSSEL, BEL | Resultat
M 10.5 km terräng: 18) Mustafa Mohamed Hälle 35:26.

2.12 MADRID, ESP | Resultat
P14 Diskus (1.0 kg): 1) Johannes Henriksson 93 IF Göta 4003.

2.12 GOLD COAST, AUS | Resultat
M 100m h2 (-1.4): 3) Christian Olsson Örgryte 10.9m.

26.11 ÅRHUS, DEN | Resultat
M 6 km terräng: 1) David Nilsson 87 Högby 22:21.

26.11 LEFFRINCKOUCKE, FRA | Resultat
M ca 7 km terräng: 12) Mustafa Mohamed Hälle 20:38, 21) Erik Sjöqvist Enhörna 21:00, 29) Henrik Skoog Spårvägen 21:08, 34) Per Jacobsen IF Göta 21:25, 35) Rachid Benjira Hässelby 21:27, 43) Lars Johansson Enhörna 21:53, 53) Henry Gross Trollhättans IF 22:44.
(Anm: Enl inbjudan skulle banan vara 9.0 km lång, men att döma av tiderna fattades det ca 2 km!!)

15.10 RENNES, FRA | Resultat
M 10 km landsväg A: 19) Erik Sjöqvist Enhörna 30:12.

7.10 MARKUSBÖLE-MARIEHAMN, FIN (Kanonloppet) | Resultat
M 20 km landsväg: 3) Jakob Olars Kumla 1:12:23.

29.9 PIRAE, PYF | Resultat
M 100m (-0.8): 2) Stefan Tärnhuvud Sundsvall 10.98, 4) Johan Engberg IF Göta 11.05. 200m (-1.2): 3) J Engberg 21.80, 4) S Tärnhuvud 22.66.

28.9 DAEGU, KOR | Resultat
M Höjd: 1) Stefan Holm Kil 230.

27.9 OSLO, NOR | Resultat

24.9 YOKOHAMA, JPN | Resultat
M Höjd: 1) Stefan Holm Kil 227.

23-24.9 OSLO, NOR | Resultat
Dag 1
M 400m:
4) Henrik Gateman 91 Strömstad 52.63.

23.9 SHANGHAI, CHN | Resultat
M Höjd: 3) Linus Thörnblad Lund 229.
K 5000m: -) Christin Johansson Kville bröt (hare). 3000mH: -) C Johansson bröt (hare).

19.9 NADDERUD, NOR | Resultat
P15 800m A: 1) Jonas Legernes 91 Ullevi 2:07.46.

16.9 OVERHALLA, NOR (Ungdomsdistriktsmatch) | Resultat

10.9 LEPPÄVAARA, FIN | Resultat
M 18 km landsväg: 4) Lars Johansson Brittatorp 57:20.

10.9 PRAHA, CZE | Resultat
K 5 km landsväg: 2) Ida Nilsson Högby 15:46.

9-10.9 LÖWENBERG, GER | Resultat
Ungdomar från Lidingö.

9-10.9 STUTTGART, GER (World Athletics Final) | Resultat
Dag 1
K Höjd:
1) Kajsa Bergqvist Tureberg 198.
Dag 2
M Höjd:
1) Linus Thörnblad Lund 233, 3=) Stefan Holm Kil 229.
K 100mH (+0.6): 4) Susanna Kallur Falun 12.59. Diskus: 3) Anna Söderberg Ullevi 6150.

7.9 OSLO, NOR | Resultat
P19 3000m: 2) Jonas Legernes 91 Ullevi 9:01.72.

3.9 HILVERSUM, NED | Resultat
K Kula: 4) Helena Engman Riviera 1566.

3.9 BERLIN, GER | Resultat
K Höjd: 2) Kajsa Bergqvist Tureberg 200. Diskus: 3) Anna Söderberg Ullevi 6178.

2.9 CHRISTCHURCH, NZL (Nya Zeeländska mästerskapen) | Resultat
K 10 km landsväg: 3) Maria Åkesson 35:37.

1.9 PADOVA, ITA | Resultat
M 200m (-0.4): 5) Johan Wissman Helsingborg 21.11. 400m: 7) Mattias Claesson Hässelby 48.10. 110mH (-1.4): 4) Robert Kronberg Kville 13.76.

1.9 KÖNIGS WUSTERHAUSEN, GER | Resultat
M 1500m: 6) Johan Wallerstein Malmö 3:49.16. Spjut: 1) Magnus Arvidsson KA2 7777.

31.8 ZAGREB, CRO | Resultat
K Höjd: 2) Kajsa Bergqvist Tureberg 201. Diskus: 4) Anna Söderberg Ullevi 6143.

30.8 WARSZAWA, POL | Resultat
M Höjd: 1=) Linus Thörnblad Lund 220, 3) Stefan Holm Kil 220.

25.8 BRUSSEL, BEL | Resultat
M 200m (+0.2): 9) Johan Wissman Helsingborg 20.68.
K 100mH (-0.3): 4) Susanna Kallur Falun 12.72. Höjd: 3) Kajsa Bergqvist Tureberg 198.

25-27.8 BYRKJELO, NOR (Norska ungdomsmästerskapen) | Resultat
Dag 2
P15 800m A:
3) Jonas Legernes 91 Ullevi 2:02.50, 5) Henrik Gateman 91 Strömstad 2:03.85.
Dag 3
P15 2000m A:
4) J Legernes 5:43.49.

24.8 KÖBENHAVN, DEN | Resultat
M 100m h1 (0.0): 2) Rasmus Lantz Helsingborg 11.00, f (0.0): 2) R Lantz 10.89. 800m B: 2) Ken Pihlblad Malmö 1:52.85, 4) Göran Olofsson Malmö 1:53.32, 8) Albin Johansson Hässelby 1:54.82, C: 4) Gaute Bere Malmö 1:56.40. 1500m: 5) Saibou Kebbeh 88 Malmö 3:59.13, 11) Abderrahmane Sosse Hässelby 4:03.87.
K 200m (+0.1): 2) Elin Backman 88 Helsingborg 24.73, 3) Nina Runvik 87 Malmö 25.00, 4) Pernilla Tornemark Malmö 25.13. 800m: 6) Emelie Rexelius 89 Malmö 2:17.83. Slägga: 4) Rebecka Kvist Alvesta 6022.

20.8 MONACO, MON | Resultat
M Höjd: 2) Stefan Holm Kil 231, 4) Linus Thörnblad Lund 228.
K 3000mH: -) Christin Johansson Kville bröt (hare).

19-20.8 WOERDEN, NED | Resultat
M Tiokamp: 4) Daniel Almgren Hässelby 7.378 (11.18/+0.2 712/+1.5 1266 193 48.38 15.52/+1.0 3445 420 5174 4:20.41), 11) Patrik Melin Gefle 6.847 (11.62/+0.1 625/+0.8 1394 181 54.57 15.56/+1.0 4526 430 6127 5:13.09).

19.8 SOPOT, POL | Resultat
M 400m A: 2) Thomas Nikitin Spårvägen 46.82, 5) Albin Johansson Hässelby 49.33. Längd: 6) Cristian Antivilo Hässelby 705/+1.0. Spjut: 1) Magnus Arvidsson KA2 7631.

18.8 ZÜRICH, SUI | Resultat
M 5000m: 15) Henrik Skoog Spårvägen 13:55.70. 3000mH: 7) Mustafa Mohamed Hälle 8:18.79. 110mH B (-0.6): 4) Robert Kronberg Kville 13.64. Tresteg: 1) Christian Olsson Örgryte 1739/0.0.
K 100mH (-1.2): 5) Susanna Kallur Falun 12.86. Höjd: 2) Kajsa Bergqvist Tureberg 202.

18-20.8 EBERSTADT, GER | Resultat
Dag 1
M Höjd:
6=) Stefan Holm Kil 224, 11) Linus Thörnblad Lund 220.
Dag 3
K Höjd:
1) Kajsa Bergqvist Tureberg 198, 13) Emma Green Örgryte 184.

17.8 MIEDZYZDROJE, POL | Resultat
M Stav: 2) Jesper Fritz Malmö 541, 3) Gustaf Hultgren Örgryte 541, 9) Pawel Szczyrba Malmö 521.

17-20.8 OSLO, NOR | Resultat
Dag 3
P15 800m A:
3) Anton Wåhlin 91 Linden 1:59.17, 4) Jonas Legernes 91 Ullevi 2:20.88.
Också ungdomar från Arvika och Strömstad.

17-20.8 OSLO, NOR | Resultat
Dag 4
P19 400m A:
4) Fabian Willskytt 87 Kville 51.92, B: 1) Jonathan Malka Kville 53.26.
P17 Höjd: 1) Oskar Rybo 89 Kville 190.

17.8 LAHTI, FIN | Resultat
K 800m A: 5) Carolina Nylén Täby 2:10.71.

15.8 TALLINN, EST | Resultat
K 800m: 4) Johanna Hallberg Hässelby 2:05.75, 6) Kajsa Haglund Hässelby 2:09.12. Diskus: 4) Anna Söderberg Ullevi 5891.

12.8 MANCHESTER, GBR | Resultat
M 800m A: 6) Fredrik Karlsson Hammarby 1:52.19. 3000mH: 2) Per Jacobsen IF Göta 8:51.15.
K 1500m A: 4) Ulrika Johansson Rånäs 4:18.97. 5000m: 7) Karin Sennvall Hässelby 16:53.72.

5-6.8 MARIEHAMN, FIN | Resultat
Dag 1
Ungdomar från Värmdö, Upsala, Södertälje IF, Gefle, Östersund och Hässelby

5-6.8 MARIEHAMN, FIN | Resultat
Dag 2
Ungdomar från Värmdö, Upsala, Södertälje IF, Gefle, Östersund, Hässelby och Frösö.

5-6.8 BIRMINGHAM, GBR (Engelska ungdomsmästerskapen) | Resultat
Dag 2
P16 Stav:
8) Robert Warensjö 90 400,

5.8 STRATFORD, NZL | Resultat
K 8 km terräng: 3) Maria Åkesson 29:49.

2.8 VALKEALA, FIN | Resultat
M 100m A (+1.2): 6) Mattias Sunneborn Spårvägen 11.09.

29.7 CARDIFF, GBR | Resultat
K 1500m A: 3) Hanna Karlsson Malmö 4:30.08.

29-30.7 SCHEESSEL, GER | Resultat
M Tjugokamp: 2) Johan Szabo Väsby 12.291 (11.69/-0.4 613/-1.2 25.85/+0.5 1283 18:26.92 2:06.17 170 53.17 3863 11:24.48 / 17.12/0.2 3573 23.82/+0.2 390 10:45.84 59.37 5062 4:49.53 1201/0.0 42:46.64).
Anm 1: Grenprogrammet var 100m, längd, 200mH, kula, 5000m, 800m, höjd, 400m, slägga, 3000mH / 110mH, diskus, 200m, stav, 3000m, 400mH, spjut, 1500m, tresteg, 10000m).
Anm 2: Tiokampsgrenarna genomfördes alltså i rätt ordning och rätt fördelade på de två dagarna. Johans tiokampspoäng blev 6.202.

29.7 NINOVE, BEL | Resultat
K 800m A: 4) Johanna Hallberg Hässelby 2:04.87, 9) Louise Fredriksson IF Göta 2:08.40. 3000mH: 2) Ebba Stenbäck Morrison Söderköping 9:53.51.

28-30.7 OSLO, NOR (Norska mästerskapen) | Resultat
Dag 1
M 110mH h1
(+0.7): -) Eric Ringdahl bröt.
Dag 3
M 10000m:
6) Martin Kjäll Ohlsson 31:10.11.
K 5000m: 2) Jessica Gunnarsson 16:49.15.

28.7 LONDON, GBR | Resultat
M Höjd: 1) Stefan Holm Kil 234. Tresteg: 1) Christian Olsson Örgryte 1742/+0.7.
K Höjd: 1) Kajsa Bergqvist Tureberg 205, 6) Emma Green Örgryte 191.

28.7 AALBORG, DEN | Resultat
M 400m A: 1) Andreas Mokdasi Hässelby 47.85. 800m A: 4) Rickard Pell Hammarby 1:51.64, 6) Albin Johansson Hässelby 1:52.44, 7) Johan Bagge IF Göta 1:52.93.
K 400mH: 4) Louise Martin 87 Hässelby 62.47.

26.7 LOUGBOROUGH, GBR | Resultat
M Diskus: 5) Robert Melin Bottnaryd 5545.
K 200m B (+0.9): -) Carolina Eriksson 88 Hässelby bröt.

26.7 HELSINKI, FIN | Resultat
K Tresteg: 4) Camilla Johansson Växjö 1372w/+3.0 (13.40/+1.0).

22.7 HEUSDEN-ZOLDER, BEL | Resultat
M 800m C: 4) Rickard Pell Hammarby 1:49.14, 5) Fredrik Karlsson Hammarby 1:49.18. 1500m B: 14) Olle Walleräng Hammarby 3:44.04, C: 2) Joel Bodén Hälle 3:40.95. 5000m C: 10) Henrik Ahnström Hälle 13:56.95, 15) Oskar Käck Hagen 14:10.82.
K 800m B: 2) Carolina Nylén Täby 2:06.30. 1500m: 1) Ulrika Johansson Rånäs 4:15.77, 4) Hanna Karlsson Malmö 4:19.12, 12) Flo Jonsson Spårvägen 4:32.83. 3000mH: 8) Christin Johansson Kville 9:40.90 Svenskt rekord, 9) Ida Nilsson Högby 9:42.58.

14.7 ROMA, ITA | Resultat
M Stav: 4) Alhaji Jeng Örgryte 572.
K 100mH (0.0): 1) Susanna Kallur Falun 12.52. Höjd: 3) Kajsa Bergqvist Tureberg 197, 9) Emma Green Örgryte 188.

13.7 OSLO, NOR | Resultat
M 5000m A: 3) Martin Kjäll-Ohlsson 14:51.77. 110mH (+1.9): 4) Eric Ringdahl 15.3m.
K 1500m: 3) Jessica Gunnarsson 4:39.93.

11.7 LAUSANNE, SUI | Resultat
M 110mH B (0.0): 6) Robert Kronberg Kville 13.87. Tresteg: 1) Christian Olsson Örgryte 1762/+0.8.

10.7 PATRA, GRE
M 100m A (-0.3): 7) Johan Wissman Helsingborg 10.71. 200m A (+0.3): 1) J Wissman 20.51.
K 100mH (-1.8): 4) Jenny Kallur Falun 13.48.

9.7 ESSLINGEN, GER | Resultat
M 10 km landsväg: 2) Karl Borgö Ymer 35:00.

8.7 SCHÖNAU, GER | Resultat
P19 Slägga: 5) Stefan Kvist 87 Alvesta 6768.
F19 Slägga: 1) Karolina Pedersen 87 Ullevi 6047.

8.7 SAINT-DENIS, FRA | Resultat
M 3000mH: 7) Mustafa Mohamed Hälle 8:20.51.
K 100mH (-0.3): 1) Susanna Kallur Falun 12.61. Höjd: 2) Kajsa Bergqvist Tureberg 200.

8-9.7 SCHIFFLANGE, LUX (Luxemburgska mästerskapen) | Resultat
Dag 1
K Höjd:
3) Ulrika Gunnarsson 159.

7-8.7 MANNHEIM, GER | Resultat
Dag 2
P19 200m A
(+0.4): 3) Per Strandquist 87 Malmö 21.23, D (+0.6): 1) Erik Karlsson 87 Växjö 21.77, 3) Josua Gustafsson 88 Ullevi 22.92. 800m A: 4) Tor Pöllänen 87 Hässelby 1:48.97, 8) Mohammed Bashir 87 Ullevi 1:52.49. 110mH h1 (-1.3): 4) Nicklas Nilsson 87 Bromma 15.19, h2 (0.0): 5) J Gustafsson 14.85, h3 (-0.6): -) Björn Barrefors 87 Hammarby bröt. Stav: 11) Jonas Almqvist 88 Skellefteå 470, 13) Rasmus Carlsson 88 Kvarnsveden 450. Längd: 6) B Barrefors 695/+0.6. 4x100m: 2) Sverige (Edmund Yeboah 88, P Strandquist, E Karlsson, N Nilsson) 40.70.
K 100mH h2 (+0.6): 5) Emilia Rundqvist 88 Kalmarsund 14.45, B (+1.4): -) E Rundqvist ej start.
F19 800m: 4) Frida Flodström 87 Tureberg 2:08.36. 400mH A: 4) Frida Persson 89 Helsingborg 59.90, B: 6) Louise Martin 87 Hässelby 61.46. Höjd: 2) Erika Wiklund 88 Trångsviken 182, 4) Ebba Jungmark 87 Mölndal 180. Längd A: 8) Linda Berntsson 87 Varberg 590/-0.2, B: 4) Erika Persson 88 IF Göta 570/-0.2, 7) Ellinor Rosenquist 89 Norrköping 505/0.0. 4x100m: 5) Sverige (E Rundqvist, Nina Törnqvist 87 Finish, Anna Ek 87 Klippan, Sofie Persson 87 Helsingborg) 46.90.

7-8.7 MANNHEIM, GER | Resultat
Dag 1
P19 100m h1
(+1.0): 3) Edmund Yeboah 88 Hässelby 10.55, 5) Erik Karlsson 87 Växjö 10.82, h2 (+0.9): 6) Victor Lohr 87 Orient 11.22, h5(+1.5): 3) Per Strandquist 87 Malmö 10.69, B (+0.4): 1) E Yeboah 10.47 Svenskt juniorrekord, C (+0.7): 3) P Strandquist 10.71. 110mH h1 (+0.5): 5) Josua Gustafsson 88 Ullevi 14.99, h2 (+0.6): 4) Björn Barrefors 87 Hammarby 15.16, B (+0.5): 2) B Barrefors 14.92, 3) J Gustafsson 15.03. Kula: 8) Ulf Ankarling 88 IF Göta 1598. Diskus: 6) Axel Härstedt 87 Finish 5297, 8) Per Rosell 87 Kalmarsund 5210, 12) U Ankarling 4525.
F19 100m h1 (-0.6): 5) Anna Ek 87 Klippan 12.59, 6) Carolina Eriksson 88 Hässelby 12.82, h4 (0.0): 3) Nina Törnqvist 87 Finish 12.32, 5) Ellinor Rosenquist 89 Norrköping 13.09. 400m A: 4) Sofie Persson 87 Helsingborg 54.45, B: 3) Frida Flodström 87 Tureberg 55.83. 100mH h2 (+0.9): 3) Emilia Rundqvist 88 Kalmarsund 14.18, h3 (+0.8): 5) Erika Persson 88 IF Göta 14.81, B (+0.7): 4) E Rundqvist 14.19. Spjut: 6) E Rosenquist 3913. 4x100m: 4) Sverige (E Rundqvist, N Törnqvist, A Ek, S Persson) 47.47.

7.7 CUXHAVEN, GER | Resultat
M 200m A (0.0): 2) Johan Wissman Helsingborg 20.86. 1500m: 7) Rizak Dirshe Malmö 3:41.11. 110mH h2 (-0.9): 3) Robert Kronberg Kville 13.73, f (-1.0): 3) R Kronberg 13.68. Stav: 7) Gustaf Hultgren Örgryte 530.
K 800m: 6) Carolina Nylén Täby 2:07.78. 400mH B: 1) Anneli Melin Helsingborg 57.96.

6.7 ÅRHUS, DEN | Resultat
M 400m: 4) Fredrik Johansson IF Göta 47.35. 1500m: 8) Joel Bodén Hälle 3:44.05. 3000mH: 5) Henrik Ahnström Hälle 8:45.50. Längd: -) Daniel Arnsten X. Spjut: 5) Andreas Wulff Växjö 6944.
K 400mH: 4) Louise Gundert Lidingö 60.08.

6.7 LUZERN, SUI | Resultat
M 110mH (-0.6): 8) Joakim Blaschke KA2 14.16. Spjut: 3) Magnus Arvidsson KA2 8072, 9) Daniel Ragnvaldsson Strömsund 7441.
K 100mH A (+1.2): 6) Jenny Kallur Falun 13.48.

6.7 PIHTIPUDAS, FIN | Resultat
P17 Spjut: 6) Joni Kaartinen 89 Bergsjön 6076, 10) Mika Kyllönen 89 Bergsjön 5655.

6.7 HALDEN, NOR | Resultat
M 3000m: 2) Mattias Karlsson Hakarpspojkarna 8:53.4m.

3.7 ATHINA, GRE | Resultat
M Stav: -) Alhaji Jeng Örgryte X.
K Höjd: 1) Kajsa Bergqvist Tureberg 200.

2.7 KAUSTINEN, FIN | Resultat
P14 Slägga: 1) Elias Håkansson 92 Eslöv 5977.
K Slägga: 3) Karolina Pedersen 87 Ullevi 5933, 7) Emma Johannesson Ullevi 5564.

2.7 TURKU, FIN | Resultat
M 110mH h1 (+0.8): 1) Robert Kronberg Kville 13.6m, h2 (+0.5): 2) Joakim Blaschke KA2 13.93, 5) Rafael Askros Ullevi 14.65, f (-0.7): 1=) J Blaschke 14.00, -) R Kronberg ej start.
K 100m (+0.8): 2) Emma Rienas IF Göta 11.75, X (-1.5): 2) E Rienas 12.11. 3000mH: 1) Linda Ström Hässelby 10:32.13.

2.7 SOMERO, FIN | Resultat
M Stav A: 5) Oscar Janson Ullevi 525, 8) Marcus Lindh Spårvägen 490, -) Fredrik Skoglund Lidingö X.

1-2.7 TRNAVA, SVK (Slovakiska mästerskapen) | Resultat
Dag 1
K Slägga:
4) Mikaela Johansson Ärla 5065.

1.7 CHAMBÉRY, FRA | Resultat
K 400mH A: 3) Nadja Petersen Huddinge 58.15.

1-2.7 PELLO, FIN (Barentskampen) | Resultat
Dag 1
M 200m
(+0.4): 5) Oscar Rosén-Olofsson 88 IFK Umeå 22.74, 6) André Brännström 88 Skellefte 22.86. 800m: 4) Mattias Grahn 87 Vännä 2:00.09. 5000m: 1) Kristoffer Österlund IFK Umeå 15:10.46. Höjd: 3) Johnny Ulinder Vingarna 195, 4=) Jonas Lundström Älven 190. Längd: 1) Erik Lindberg 87 Haparanda SKT 663w/+3.1 (ok?), 3) J Ulinder 647. Diskus: 2) Jan-Erik Holmbom Nedre Soppero 4782, 4) Christoffer Karlsson Skellefteå 4287. Slägga: 1) C Karlsson 4861. 4x100m: 3) Nord-Sverige 43.19.
K 100m (-2.8): 2) Louise Johansson 88 Umedalen 12.73. 400m: 3) Ronja Fjellner 89 Slagnäs 60.77. 1500m: 1) Viktoria Tegenfeldt 87 Ume FI 4:57.84, 2) Maria Lundgren Malmö 5:00.10. 400mH: 1) V Tegenfeldt 63.91, 4) R Fjellner 65.97. Stav: 1) Lisa Wälitalo Umedalen 360, 2) Amanda Forsman 90 Skellefteå 350. Längd: 2) Ida Niia Nedre Soppero 549/+1.5, 5) Stina Nilsson 87 IFK Umeå 521w/+2.7 (ok?). Spjut: 2) Pernilla Wittiko 88 Haparanda SKT 3695. 4x100m: 2) Nord-Sverige 50.54.

1.7 BILBAO, ESP | Resultat
M 1500m B: 1) Johan Wallerstein Malmö 3:51.95.

1.7 FUENLABRADA, ESP | Resultat
K Stav: 3) Antonia Fagerberg 91 Västerås 310.

30.6 VALBONNE, FRA | Resultat
M 3000m A: 6) Rachid Benjira Hässelby 8:12.41.
K 800m A: 2) Magdalena Ottersten Hässelby 2:12.64. 3000m: 1) Christina Lindblom 88 Hässelby 10:02.54, -) Cecilia Jeverstam Mölndal bröt.

30.6 TARARE, FRA | Resultat
K 400mH B: 1) Nadja Petersen Huddinge 57.59.

30.6-2.7 GEITHUS, NOR (Norska veteranmästerskapen) | Resultat
Dag 3
M35 110mH
(+2.1): 1) Eric Ringdahl 15.28w.

29.6 KAUSTINEN, FIN | Resultat
K22 Slägga: 5) Emma Johannesson Ullevi 5539.
F19 Slägga: 1) Karolina Pedersen Ullevi 6129 Svenskt juniorrekord.

25.6 LLANELLI, GBR | Resultat
K 10 km landsväg: 3) Lisa Nordén Ryssberget 36:20.

25.6 LANGEN, GER | Resultat
M Höjd: 11) Staffan Strand Hässelby 217.

24.6 SOLIHULL, GBR | Resultat
M 800m B: 1) Jonas Dufwenberg Tureberg 1:49.05. 1500m B: 17) John Laselle Tureberg 3:56.53.
K 1500m A: 8) Flo Jonsson Spårvägen 4:18.92.

24.6 KUORTANE, FIN | Resultat
M 100m A (-0.4): 4) Johan Wissman Helsingborg 10.76. 200m A (-0.7): 1) J Wissman 20.77. 1500m: 8) Johan Wallerstein Malmö 3:50.03. 110mH (-2.2): 3) Rafael Askros Ullevi 14.98. Stav: 5=) Fredrik Skoglund Lidingö 510, -) Marcus Lindh Spårvägen X. Längd: 5) Daniel Arnsten Trångsviken 750w/+2.3 (724/+0.9). Tresteg: 5) Martin Eriksson Örgryte 1461/+0.6.

24.6 ZJUKOVSKIJ, RUS | Resultat
M Stav: 1) Alhaji Jeng Örgryte 580. Tresteg: 1) Christian Olsson Örgryte 1746/-0.9.

24.6 NIVELLES, BEL | Resultat
M 800m A: 7) Rickard Pell Hammarby 1:49.13, B: 7) Andreas Rehnborg Hässelby 1:51.16, 9) Fredrik Karlsson Hammarby 1:52.09. 1500m A: 6) Olle Walleräng Hammarby 3:47.49. Stav: 2) Gustaf Hultgren Örgryte 520, 7) Deniz Mahshid Örgryte 460.
K 1500m A: 5) Marlin Brown Spårvägen 4:32.46. Stav: 1) Maria Rendin Örgryte 415, 2) Fanny Berglund Göteborgs KIK 360.

24.6 ALÈS, FRA | Resultat
K 5000m: 1) Cecilia Jeverstam Mölndal 17:46.48.

22-25.6 LILLEHAMMER, NOR | Resultat
Dag 2
M Slägga:
1) Hans Eriksson Bore 5281.
Dessutom ungdomarfrån Bore.

20.6 HUELVA, ESP | Resultat
K 3000m: 6) Ida Nilsson Högby 9:01.01, 7) Christin Johansson Kville 9:02.33. 100mH h1 (-1.8): 2) Jenny Kallur Falun 13.37, h2 (-1.0): 1) Susanna Kallur Falun 12.96, f (-0.4): 1) S Kallur 12.86, 6) J Kallur 13.34. Stav: 7) Hanna-Mia Persson Örgryte 420.

18.6 WARSZAWA, POL | Resultat
M 800m A: 5) Rickard Pell Hammarby 1:48.29, 8) Fredrik Karlsson Hammarby 1:49.77. Höjd: 3) Stefan Holm Kil 228.
K 100m B (-0.9): 4) Emma Rienas IF Göta 11.86. 400mH: 5) Erica Mårtensson IF Göta 57.52. Diskus: 4) Anna Söderberg Ullevi 5974.

18.6 DONNAS, ITA | Resultat
M 110mH A (+2.2): 2) Joakim Blaschke KA2 13.80w. Höjd: 2) Joel Spolén Örgryte 216.

18.6 WEISSACH-IM-TAL, GER | Resultat
K Stav: 7) Linda Persson Växjö 430.

16-18.6 NADDERUD, NOR | Resultat
Dag 3
M 400m B:
6) Johan Bagge IF Göta 52.61.
P17 400m A: 4) Henrik Gateman 91 Strömstad 52.45. 2000mH: 3) Ola Thorängen 89 IF Göta 6:25.98.
F19 Diskus: 1) Gullan Andersson 87 Arvika 3216. Slägga: 1) G Andersson 3655.
F17 400m A: 1) Sofia Thorin 89 Kil 57.79, 7) Maria Westher 90 Karlskoga 60.75. Längd: 2) Rebecca Strand 89 Filipstad 510w/+3.2 (506/+1.9).
Plus ungdomar från Bromma, Ekshärad, Filipstad, IF Göta och Ed.

16-18.6 NADDERUD, NOR | Resultat
Dag 1
P19 Spjut:
1) Marcus Persson 87 Arvika 6146.
P17 Höjd: 1) Erik Olsson 90 Bore 190.
K 3000m: 1) Jessica Gunnarsson 10:03.60.
F19 400mH: 2) Malin Olsson 88 Kil 65.61. Stav: 1) Karin Sindsjö 87 IF Göta 310.
Plus ungdomar från Bromma och Filipstad.

16-18.6 NADDERUD, NOR | Resultat
Dag 2
M 800m A:
3) Johan Bagge IF Göta 1:52.55, 10) Johan Arnqvist IF Göta 1:58.79. 110mH (+1.5): 2) Eric Ringdahl 15.60.
F17 Tresteg: 2) Rebecca Strand 89 Filipstad 1172/+1.5.
F16 800m: 1) Maria Westher 90 Karlskoga 2:18.53.
Dessutom ungdomar från Karlskoga, Bromma, IF Göta och Filipstad.

11.6 GATESHEAD, GBR | Resultat
M Stav: -) Alhaji Jeng Örgryte X.
K Höjd: 8) Emma Green Örgryte 187.

11.6 GENÈVE, SUI | Resultat
M 400m B: 2) Joni Jaako Tjalve 47.47. Längd: 4) Michel Tornéus Tumba 768/+0.3, 7) David Frykholm IF Göta 749/+1.1, 8) Daniel Arnsten Trångsviken 735/+1.9.
K 100m A (+0.2): 4) Daniela Lincoln Saavedra Malmö 11.66. 400m: 3) Lena Aruhn Ume FI 53.80. 800m A: 6) Viktoria Tegenfeldt 87 Ume FI 2:11.55. 400mH A: 5) Nadja Petersen Huddinge 57.93. Längd: 2) D Lincoln Saavedra 637/0.0, 4) Lena Berntsson 87 Varberg 613/+0.7, 6) Emma Björkman IF Göta 594/+1.8.

11.6 WIEN, AUT | Resultat
K 5 km landsväg: 3) Ida Nilsson Högby 16:15, 6) Christin Johansson Kville 16:43.

11.6 BEDFORD, GBR | Resultat
M 110mH B (+0.5); 4) Rafael Askros Ullevi 14.75.

10.6 WATFORD, GBR | Resultat
K 800m C: 5) Annika Gerner Spårvägen 2:09.76, D: 1) Marlin Brown Spårvägen 2:11.00. 1500m A: 4) Flo Jonsson Spårvägen 4:17.32.

10-11.6 BJÖRKELANGEN, NOR | Resultat
Dag 1
P15 800m:
1) Henrik Gateman 91 Strömstad 2:03.80.

10.6 LEIDEN, NED | Resultat
K Kula: 3) Linda Nestorsson Ullevi 1490. Diskus: 1) Maria Pettersson Ulleviu 5127, 5) Anna-Karin Svensson Ullevi 4623.

9.6 LUGANO, SUI | Resultat
M 100m h1 (-1.1): 7) Per Strandquist 87 Malmö 11.04, B (-1.1): -) P Strandquist ej start. Stav: 3) Gustaf Hultgren Örgryte 520.
K Höjd: 5=) Ebba Jungmark 87 Mölndal & Jenny Isgren Spårvägen 175.

8.6 CELLE LIGURE, ITA | Resultat
M 100m B (+0.2): -) Per Strandquist 87 Malmö bröt. 200m A (+0.2): 4) P Strandquist 21.77. 400m A: 3) Joni Jaako Tjalve 48.01. 1500m B: 4) Daniel Westerberg Åsjön 4:05.31. Höjd: 3) Joel Spolén Örgryte 222. Längd: 2) Michel Tornéus Tumba 750/-0.1. Spjut: 1) Magnus Arvidsson KA2 8175, 3) Andreas Wulff Växjö 7033.
K 100m B (-1.5): 1) Emma Rienas IF Göta 11.95. 400m A: 2) Lena Aruhn Ume FI 54.32, 4) Emma Björkman IF Göta 54.65. 800m A: 1) Therese Ahlepil Rånäs 2:06.63, 6) Viktoria Tegenfeldt 87 Ume FI 2:09.42. 400mH A: 3) Nadja Petersen Huddinge 59.04, B: 1) Erica Mårtensson IF Göta 57.77. Höjd: 3=) Erika Wiklund 88 Trångsviken & Ebba Jungmark 87 Mölndal 181, 5=) Jenny Isgren Spårvägen & Angelica Johansson Örgryte 178, 7) Sandra Asplund IFK Umeå 178. Tresteg: 3) Sara Brankell Mölndal 1289/-0.1. Spjut: 3) Mikaela Wieslander Växjö 4489.

8.6 KASSEL, GER | Resultat
M 100m h1 (+0.2): 6) Johan Engberg IF Göta 10.89, h2 (+0.2): 6) Christofer Sandin Mölndal 10.83, f (+0.6): 8) C Sandin 10.84. 200m B (+1.0): 3) C Sandin 21.43, -) J Engberg bröt. 5000m: 6) Henrik Skoog Spårvägen 13:27.01, 13) Henrik Ahnström Hälle 13:59.55. 110mH h2 (+0.8): 2) Robert Kronberg Kville 13.75, A (+0.9): 6) R Kronberg 13.73.
K 400mH B: 5) Anneli Melin Helsingborg 59.37. Stav: 9) Hanna-Mia Persson Örgryte 421.

7.6 TAMPERE, FIN | Resultat
M 400m A: 2) Fredrik Johansson IF Göta 47.29. 110mH A (+1.3): 1) Joakim Blaschke KA2 14.05. Spjut A: 7) Daniel Ragnvaldsson Strömsund 7359.
K Stav: 1) Linda Persson Växjö 430, 2) Maria Rendin Örgryte 411.

7.6 OSLO, NOR | Resultat
M 10000m: 1) Martin Kjäll-Ohlsson 30:58.52.
K 1500m: 2) Jessica Gunnarsson 4:45.52.

6.6 TORINO, ITA | Resultat
M 100m B (0.0): 5) Johan Wissman Helsingborg 10.78. 200m (+0.3): 5) J Wissman 20.97. Höjd: 1) Stefan Holm Kil 230, 3) Linus Thörnblad Lund 227. Längd: 10) David Frykholm IF Göta 726/vind?. Tresteg: 7) Martin Eriksson Örgryte 1560/-0.3.

6.6 KÖBENHAVN, DEN | Resultat
M 200m A (-1.5): 2) Johan Engberg IF Göta 21.64, B (-1.2): 4) Mario Krestalica Hässelby 23.20. 1500m: 1) Joel Bodén Hälle 3:45.40, 2) John Laselle Tureberg 3:48.84, -) Philip Aagaard Spårvägen bröt. 5000m: 1) Oskar Käck Hagen 14:13.29, 4) Rachid Benjira Hässelby 14:25.26. 400mH: 1) Henrik Encke Hässelby 52.83, 3) Niklas Larsson Hässelby 53.91.
K 200m (0.0): 1) Carolina Eriksson 88 Hässelby 25.67, 2) Natalie Hildingsson Helsingborg 26.39. 1500m: 1) Flo Jonsson Spårvägen 4:20.54, 2) Annika Gerner Spårvägen 4:24.27, 4) Marlin Brown Spårvägen 4:32.32, 6) Hanna Karlsson Malmö 4:35.19, 8) Lena Melbäck Spårvägen 4:39.80, 9) Sandra Fransson 88 Växjö 4:52.52, 10) Emelie Stenqvist 89 Hjorten 4:55.06.

5.6 REHLINGEN, GER | Resultat
M 800m A: -) Rickard Pell Hammarby bröt. Höjd: 8) Joel Spolén Örgryte 210.

5.6 NEERPELT, BEL | Resultat
M 3000mH: 8) Per Jacobsen IF Göta 8:47.47.
K 3000mH: 3) Ida Nilsson Högby 9:48.36, 4) Christin Johansson Kville 9:50.01. 4x400m: 4) Svensk juniorkombination 3:45.84 (Frida Persson, Frida Flodström, Victoria Joäng, Sofie Persson)

4.6 GAVÀ, ESP | Resultat
M 100m A (+4.2): 2) Per Strandquist 87 Malmö 10.62w, 3) Christofer Sandin Mölndal 10.63w, 5) Michel Tornéus Tumba 11.03w, B (+4.2): 3) Rafael Askros Ullevi 11.17w. 200m A (-0.3): 1) C Sandin 21.56, 3) Joni Jaako Tjalve 21.94. 110mH A (+4.1): 6) R Askros 14.60w. Spjut: 1) Magnus Arvidsson KA2 7802.
K 100m A (+5.1): 6) Emma Björkman IF Göta 12.13w. 200m B (+1.9): 1) E Björkman 24.74. Höjd: 1) Jenny Isgren Spårvägen 182. 6) Angelica Johansson Örgryte 173. Tresteg: 1) Sara Brankell Mölndal 1330w/+3.2 (1272/-0.9), 2) Anna Göransdotter Nilsson 1310w/+4.6 (1242/+1.0). Slägga: 4) Tracey Andersson Trelleborg 5693.

3.6 MANCHESTER, GBR | Resultat
K Tresteg A: 6) Lydia Saka Österhaninge 1228/+0.7.

3.6 LYNGBY, DEN | Resultat
M 100m h1 (+1.0): 1) Rasmus Lantz Helsingborg 11.08, h2 (+1.1): 4) Tobias Dahlberg Finish 11.52, A (-2.3): 2) R Lantz 11.01. 400m A: 3) Henrik Encke Hässelby 49.33, 4) Erik Lundvik Växjö 49.66, 6) Niklas Larsson Hässelby 50.48, B: 5) Christopher Svensson Helsingborg 50.70, D: 1) Felix Linse Finish 51.60. 800m A: 6) Göran Olofsson Malmö 1:57.46, 9) Gaute Bere Malmö 1:59.02. 400mH: 2) Tobias Ohlsson Växjö 59.03. Stav: 1) Jesper Fritz Malmö 543, -) Pawel Szczyrba Malmö X.

3.6 LYNGBY, DEN | Resultat
K 100m h1 (-0.9): 2) Sofia Rahdevi 87 Finish 12.73, h2 (+0.2): 1) Nina Törnqvist 87 Finish 12.30, 2) Nina Runvik 87 Lund 12.62, h3 (+0.3): 1) Stina Smibacker Växjö 12.10, 3) Natalie Jägerdal 89 Malmö 12.72, A (+2.0): 1) N Törnqvist 12.31, 2) N Runvik 12.45, -) S Smibacker ej start, B (+0.8): 1) S Rahdevi 12.63, 3) N Jägerdal 12.71. 200m A (+0.7): 1) Anneli Melin Helsingborg 24.91, 2) Emma Magnusson Växjö 25.66, 3) Victoria Joäng 89 Malmö 25.85, B (-0.3): 1) Nathalie Sandell 87 Finish 26.64. 400m A: 3) Pernilla Tornemark Malmö 56.66, 5) Josefin Magnusson 89 Södra Sandby 58.15, C: 1) Beatrice Enckell 88 Udd 59.93, 2) Carolina Eriksson 88 Hässelby 60.46. 100mH A (-0.8): 2) E Magnusson 14.46, 3) Malin Svensson Helsingbog 14.99, B (+1.3): 1) Caroline Bertheau 87 Malmö 15.76. 400mH: 2) Louise Martin 87 Hässelby 62.38. Höjd: 1) M Svensson 164. Stav: 3) Emelie Gustafsson 88 Malmö 380, 4) Isabell Lilja 87 Malmö 370. Längd: 3) S Rahdevi 511/-0.1. Tresteg: 1) Camilla Johansson Växjö 1343/+0.1, 3) Sara Olsson 90 Finish 1123/+0.1, 5) Frida Torstensson 87 Malmö 1089/-0.9, 6) Ronja Gartsjö 88 Malmö 1075/+1.2. Kula: 1) Linda Nestorsson Ullevi 1488, 2) M Svensson 1200. Diskus: 1) Maria Pettersson Ullevi 5156, 2) Veronica Karlsson Ullevi 4896, 3) Anna-Karin Svensson Ullevi 4718. Spjut: 1) Ellinor Widh 90 Pallas 5113, 4) Mikaela Wieslander Växjö 4546.

3.6 ZARAGOZA, ESP | Resultat
M 400m B: 4) Mattias Claesson Hässelby 48.34.

3.6 UDEN, NED | Resultat
M 400m A: 4) Andreas Mokdasi Hässelby 47.96. 800m A: 6) Fredrik Karlsson Hammarby 1:52.70, 8) Johan Kågeman Tureberg 1:55.22, B: 1) Tor Pöllänen 87 Tureberg 1:51.96, 2) Mohammed Bashir 87 Ullevi 1:52.83, 3) Henrik Astfors 87 Västerås 1:53.05, 4) Fredrik Hallinder 88 Tureberg 1:53.10. 1500m A: 5) Olle Walleräng Hammarby 3:43.01, C: 4) Robin Leandersson 88 Kyrkhult 3:57.34, 8) David Nilsson 87 Högby 3:59.12, 9) Oskar Danielson 88 Söderköping 3:59.26, 18) Marcus Åberg 88 Söderköping 4:05.01.
K 800m A: 2) Therese Ahlepil Rånäs 2:06.52, 5) Carolina Nylén Täby 2:08.04, 6) Frida Flodström 87 Tureberg 2:08.75, B: 1) Jenny Olsson Örebro 2:13.84, 2) Magdalena Ottersten Hässelby 2:13.84. 1500m: 8) Christina Lindblom 88 Hässelby 4:33.17.

3.6 ISTANBUL, TUR | Resultat
K 3000mH: 1) Christin Johansson Kville 9:57.12.

3.6 LA GARDE, FRA | Resultat
K 5000m: 2) Cecilia Jeverstam Mölndal 17:57.73.

2.6 COTTBUS, GER | Resultat
M 800m: 4) Rickard Pell Hammarby 1:48.85. 1500m: 10) John Laselle Tureberg 3:50.04. 110mH (-1.4): 7) Joakim Blaschke KA2 14.38. Stav: 2) Alhaji Jeng Örgryte 560, -) Fredrik Skoglund Lidingö X.
K 100m (-0.6). 6) Emma Rienas IF Göta 11.82. 400m: 7) Ellinor Stuhrmann Tjalve 55.37.
Anm: "Officiella" resultatlistan saknar alla vinduppgifter! Uppgifterna ovan har erhållits i efterhand från arrangören.

2.6 OSLO, NOR | Resultat
M 1500m: 5) Rizak Dirshe Malmö 3:39.11.
P16 800m: 7) Jonas Legernes 91 Ullevi 2:02.43, 10) Henrik Gateman 91 Strömstad 2:03.95.
K 100mH h2 (+0.1): 1) Susanna Kallur Falun 12.83, f (+0.6): 4) S Kallur 12.86. Höjd: 4) Kajsa Bergqvist Tureberg 193, 12) Emma Green Örgryte 185. Längd: 1) Carolina Klüft Växjö 667/+1.5, 2) Daniela Lincoln Saavedra Malmö 656/-0.1.

1.6 BYDGOSZCZ, POL | Resultat
M 3000mH: 6) Henrik Skoog Spårvägen 8:29.05, 10) Per Jacobsen IF Göta 8:38.80, 13) Henrik Ahnström Hälle 8:45.21. Höjd: 6) Linus Thörnblad Lund 220.

31.5 ARNHEM, NED | Resultat
M 400m: 5) Andreas Mokdasi Hässelby 48.15.
800m A:
6) Fredrik Karlsson Hammarby 1:50.34. 1500m A: 3) Olle Walleräng Hammarby 3:47.11.
K 800m: 2) Carolina Nylén Täby 2:07.79, 4) Louise Fredriksson IF Göta 2:10.71.

30.5 OSTRAVA, CZE | Resultat
M 200m (+0.5): 7) Johan Wissman Helsingborg 21.12.
K 3000mH: 6) Ida Nilsson Högby 9:48.42. Höjd: 3) Emma Green Örgryte 187.

30.5-1.6 PAJULAHTI, FIN (Nordiska skolspelen) | Resultat
Flickor

30.5-1.6 PAJULAHTI, FIN (Nordiska skolspelen) | Resultat
Pojkar

28.5 SAULHEIM, GER | Resultat
K Stav: 5) Hanna-Mia Persson Örgryte 430.

28.5 HENGELO, NED | Resultat
M Höjd: 3=) Stefan Holm Kil 226.
K Diskus: 7) Anna Söderberg Ullevi 5755.

28.5 ZEULENRODA, GER | Resultat
M Tresteg: 5) Martin Eriksson Örgryte 1538w/+2.3 (1510/+0.2).
K 400mH B: 1) Erica Mårtensson IF Göta 58.16.

27-28.5 CHELMSFORD, GBR | Resultat
Dag 1
P16 Stav:
2) Robert Warensjö 90 390.

27-28.5 OSLO, NOR | Resultat
Dag 1
P15 400m A:
1) Henrik Gateman Strömstad 52.97.

27.5 FLORÖ, NOR | Resultat
M 1500m: 9) John Laselle Tureberg 3:56.34. Spjut: 2) Magnus Arvidsson KA2 7941, 6) Andreas Wulff Växjö 6959.
K 200m (+0.8): 4) Emma Agerbjer Söderhamn 25.45. 400m: 3) E Agerbjer 55.95.

27.5 RIGA, LAT | Resultat
M 100m A (+2.9): 3) Johan Wissman Helsingborg 10.45w, B (+1.1): 1) Stefan Tärnhuvud Sundsvall 10.65. 200m A (+2.1): 1) J Wissman 20.77w, B (+0.9): 1) S Tärnhuvud 21.64. 1500m: 6) Per Jacobsen IF Göta 3:56.51.
K 1500m: 5) Ida Nilsson Höby 4:21.39. 3000mH: 1) Christin Johansson Kville 9:53.05. Längd: 11) Sofie Andersson Kville 548w/+2.7 (534/+1.4).

27-28.5 GÖTZIS, AUT | Resultat
K Sjukamp: 1) Carolina Klüft Växjö 6.719 (13.63/-0.1 188 1505 24.26/-2.1 650/+0.6 5096 2:14.34).

26.5 DESSAU, GER | Resultat
M Längd: 7) David Frykholm IF Göta 721/0.0. Spjut: 3) Daniel Ragnvaldsson Strömsund 7781.
K 100m h2 (-2.4): 6) Emma Rienas IF Göta 12.44, B (-1.6): 2) E Rienas 12.02.

26-27.5 PRAHA, CZE (Polis-EM) | Resultat
Dag 1
K Kula:
6) Anna Pihlgren Huddinge 1162. Spjut: 6) A Pihlgren 3897.
Dag 2
K 800m:
5) Frida Skarin Hässelby 2:21.86.

25.5 REYKJAVIK, ISL (Nordic 10000m Challenge) | Resultat
M: 1) Rachid Benjira 30:04.25, -) Lars Johansson bröt.
K: 3) Lisa Blommé 34:42.50, 6) Anna Rahm 34:58.33.

24.5 NIJMEGEN, NED | Resultat
M 800m A: 7) Rickard Pell Hammarby 1:50.31, B: 6) Fredrik Karlsson Hammarby 1:53.98. 3000m: 4) Henrik Skoog Spårvägen 8:00.63.

21.5 GLASGOW, GBR | Resultat
K 10 km landsväg: 15) Jenny Johannesson Hässelby 36:08.

21.5 SARAN, FRA | Resultat
K 3000m: 4) Cecilia Jeverstam Mölndal 10:23.94.

20-21.5 HALLE, GER | Resultat
Dag 1
M Spjut A:
4) Magnus Arvidsson KA2 7943, 10) Andreas Wulff Växjö 7058.
P19 Kula: 9) Ulf Ankarling 88 IF Göta 1655. Diskus: 4) Axel Härstedt 87 Finish 5668, 8) U Ankarling 5188, 12) Eric Svensson 87 Växjö 4505. Slägga: -) Daniel Nyman 87 Svenljunga X.
K Kula: 8) Catarina Andersson Hässelby 1539, 9) Linda Nestorsson Ullevi 1499, 10) Carolina Hjelt Huddinge 1364. Diskus A: 5) Anna Söderberg Ullevi 6264, B: 6) Maria Pettersson Ullevi 5233, 11) Veronica Karlsson Ullevi 4717. Slägga A: 8) Cecilia Nilsson Råby-Rekarne 6360, B: 1) Tracey Andersson Trelleborg 6548, 6) Karin Engström IF Göta 5757. Spjut: 7) Mikaela Wieslander Växjö 5216.
F19 Diskus: 6) Jasmine Henriksson 88 Eslöv 4446. Slägga: 1) Karolina Pedersen 87 Ullevi 5731, 7) Ellinor Forssander 88 Mariestad 4966. Spjut: 7) Anna Boberg 87 Tibro 4452.
Dag 2
M22 Kula:
5) Mats Olsson Järvsö 1515. Diskus: 8) M Olsson 4335.
P17 Kula: 6) Emil Svensson 89 Växjö 1705, 10) Simon Gustafsson 90 Katrineholm 1636. Diskus: 17) S Gustafsson 4236, 20) Emil Svensson 3970. Spjut: 4) Joachim Ivarsson 89 Udd 6491.
K22 Diskus: 7) J Henriksson 4604, 10) C Hjelt 4268. Slägga: 1) T Andersson 6395, 4) K Pedersen 5891, 7) Josefin Berg Östhammar 5487, 9) Emma Johannesson Ullevi 5220.
F17 Spjut: 1) Ellinor Widh 90 Pallas 4983, 11) Tina Olsson 89 Växjö 3697.

20-21.5 GLOSTRUP, DEN | Resultat
Ungdomar från Pallas.

20.5 ASKIM, NOR | Resultat
P19 Spjut: 1) Marcus Persson 87 Arvika 6543.

18.5 OSLO, NOR | Resultat
M 5000m: -) Martin Kjäll-Ohlsson bröt.
K 5000m: 2) Jessica Gunnarsson 17:18.77.

14.5 FREDRIKSTAD, NOR | Resultat
Ungdomar från Ed.

13-14.5 DESENZANO DEL GARDA, ITA | Resultat
M Tiokamp: -) Nicklas Wiberg Kalmarsund bröt (11.31/-0.1 487/+1.2 1292 X -).

13.5 OSLO, NOR (Holmenkollstafetten) | Resultat
M: 2) Hälle 50:25, 4) Malmö 50:32, 8) Rånäs 51:58, 9) IF Göta 52:10.
P19: 3) IF Göta 56:18.
K: 5=) Rånäs 1:02:35.

13.5 XALAPA, MEX | Resultat
M 110mH (vind?): 6) Robert Kronberg Kville 13.64.

13.5 LAGOS, POR | Resultat
M 100m (-4.1): 1) Johan Wissman Helsingborg 10.99. 200m (+2.8): 1) J Wissman 21.13w, 2) Christopher Svensson Helsingborg 23.16w.
K 100m (-0.3): 1) Anneli Melin Helsingborg 12.64, 2) Sofie Persson Helsingborg 12.85. 200m (+2.5): 1) A Melin 24.97w, 2) S Persson 25.26w. Kula: 1) Malin Svensson Helsingborg 12.23.

12.5 DOHA, QAT | Resultat
M Tresteg: 7) Anton Andersson Örgryte 1632w/+2.7 (-).
K 100m (+2.0): 6) Emma Green Örgryte 11.58. Höjd: 1) Kajsa Bergqvist Tureberg 197, 8) E Green 185.
Anm: I princip alla tider i löpningarna visade sig i efterhand ha varit felangivna (0.01 för bra) i de ursprungligen publicerade resultaten. Därför har Emmas tid ändrats till 11.58.

7.5 MARTIGUES, FRA | Resultat
K 3000m: 4) Cecilia Jeverstam Mölndal 10:35.84.

6-7.5 TÅRNBY, DEN | Resultat
M Slägga: 1) Stellan Kjellander Växjö 5994.

6-7.5 TÅRNBY, DEN | Resultat
Ungdomar från Hässleholm, Ängelholm och Kronan.

6.5 OSLO, NOR | Resultat
K 5 km landsväg: 2) Jessica Gunnarsson 16:36.

6.5 MARIEHAMN, FIN | Resultat
Klubbmatch med Danderyds SK

1.5 BAIE MAHAULT, FRA | Resultat
M 110mH A (-1.2): 6) Robert Kronberg Kville 14.02, B (-1.7): 1) Joakim Blaschke KA2 14.27.

29.4 ZARAGOZA, ESP | Resultat
K Stav: -) Klara Persson Spårvägen X.

29.4 BARKING, GBR | Resultat
M Stav: 3) Robert Warensjö 90 370.

29.4 FORT DE FRANCE, FRA | Resultat
M 110mH +1.2): 4) Robert Kronberg Kville 13.70.

23.4 NICE, FRA | Resultat
P17 Slägga: 1) Johnny Karlsson 89 Strömsund 5275, 2) Peter Edfors 89 Vingarna 4264.
K Slägga: 5) Åsa Westberg 87 Vingarna 3685.
F17 Slägga (OBS: 3 kg!): 1) Emelie Olofsson 89 Vingarna 3997.

22.4 ALICANTE, ESP | Resultat
K Stav: 2) Klara Persson Spårvägen 380.

22.4 CELLE LIGURE, ITA | Resultat
M 100m (vind?): 2) Oscar Rosén-Olofsson 88 IFK Umeå 11.45. 200mH (vind?): 1) O Rosén-Olofsson 26.07.
K 100m (vind?): 2) Isabelle Eurenius 89 Sollefteå 12.86, 3) Louise Johansson 88 Umedalen 12.87. 300m: 1) Cecilia Edfors 87 Sollefteå 42.27. 200mH (vind?): 2) Anna-Karin Barcheus 89 Boden 31.08. Längd (vind?): 1) Erika Wiklund 88 Trångsviken 576.

22-23.4 BERGEN, NOR (Norska mästerskapen) | Resultat
Dag 1
P19 2 km:
3) Jonas Legernes 91 Ullevi 5:52.
K 2 km: 10) Jessica Gunnarsson 6:53.

19.4 BENIDORM, ESP | Resultat
M 200m h4 (-1.5): 2) Mattias Sunneborn Spårvägen 22.57, A (-0.6): 4) M Sunneborn 22.22. Spjut: 5) Nebez Kurban Hässelby 5468.
K Stav: 6) Klara Persson Spårvägen 380.

17.4 SAINT LAURENT DU VAR, FRA | Resultat
K 10 km landsväg: 3) Cecilia Jeverstam Mölndal 38:38.

15.4 ANTALYA, TUR (European 10000m Cup) | Resultat
M: 28) Per Jacobsen 30:12.20, 29) Joakim Johansson 30:24.33.
K: 23) Anna Rahm 34:42.20.

15.4 ALFAZ DEL PI, ESP | Resultat
M 100m h3 (-0.9): 3) Mattias Sunneborn Spårvägen 11.15. Spjut: 6) Nebez Kurban Hässelby 5605.

10.4 RICCIONE, ITA ("Skol-VM terräng") | Resultat
P17 5.25 km skollag: 29) Ola Thorängen 89 IF Göta 17:47, 30) Johan Borg 90 IF Göta 17:51, 34) Adam Fransson 90 IF Göta 17:55, 48) David Lövgren 90 Säffle 18:18, 63) Henrik Borg 90 IF Göta 18:43, 77) Andreas Jarneman 90 IF Göta 19:12.
P17 5.25 km nationslag: 42) Johan Hydén 89 Akele 17:25, 54) Gustaf J Bjurhammer 89 Rånäs 17:49, 64) Mikael Ekvall 89 Strömstad LK 18:14, 73) Anton Danielsson 90 Söderköping 19:26, 74) Jens Bengtsson 90 IF Göta 19:27.
F17 3.5 km nationslag: 19) Emmy Thelberg 90 Valbo 15:23, 20) Maria Westher 90 IF Göta 13:02, 38) Annelie Gabriel 90 Helsingborg 13:34, 50) Sara Holmgren 90 IF Göta 14:05, 101) Elinor Wressel 91 Granan 15:39.

18-19.3 TEL-AVIV, ISR (European Winter Throwing Cup) | Resultat
Dag 1
M Spjut B:
3) Magnus Arvidsson KA2 7455.

4.3 SCHRIESHEIM, GER | Resultat
M 10 km landsväg: 1) Lars Johansson Brittatorp 31:18.

19.2 DIEKIRCH, LUX | Resultat
M 10 km: 1) Mustafa Mohamed Hälle 30:47, 22) Henrik Ahnström Hälle 33:20, 26) Lars Johansson Brittatorp 34:03.

17.2 CAVAILLON, FRA | Resultat
K 7.2 km terräng: 17) Cecilia Jeverstam Mölndal 27:41.

11-12.2 DUNEDIN, NZL | Resultat
Dag 1
K 1500m:
1) Maria Åkesson 4:37.83.
Dag 2
K 800m:
3) M Åkesson 2:15.72.

5.2 CÁCERES, ESP (Europacupen klubblag) | Resultat
K 6 km terräng
Lag:
14) IF Kville.
Individuellt: 36) Jessica Gunnarsson (SK Vidar) 22:02, 45) Katarina Johansson 22:49, 48) Cecilia Fager 22:56, 51) Charlotte Olofsson 23:04, 57) Karin Schön 24:12.

5.2 SAN VITTORE OLONA, ITA | Resultat
M 10 km terräng: 6) Mustafa Mohamed Hälle 31:07.

5.2 DUNEDIN, NZL | Resultat
K 3000mH: 1) Maria Åkesson 10:26.78.

27-28.1 CHRISTCHURCH, NZL | Resultat
Dag 2
K 3000mH:
4) Maria Åkesson 10:41.20.

22.1 AALBORG, DEN | Resultat
M 10 km landsväg: 1) Kristian Algers Enhörna 30:04.

21.1 DUNEDIN, NZL | Resultat
K 1500m: 1) Maria Åkesson 4:38.08.

20.1 SECUNDA, RSA | Resultat
M 100m B (+0.5): 3) Erik Wahn Sundsvall 10.78. 200m B (+2.7): 1) E Wahn 21.36w.

Resultat

Resultat 2006

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>