Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 24 maj 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Marathon/Halvmarathon utomlands 2006

10.12 HONOLULU, HI (Honolulu Marathon) | Resultat
M: ... Hans Mildenberger 2:53:29.

10.12 LAS VEGAS, NV (Las Vegas Marathon) | Resultat
M: 14) Hampus Holmsäter 2:42:44, .... Hampus Holmsäter 3:17:36.
(Anm: Detta enl resultatlistan, men i verkligheten måste det ha varit två olika personer. Kanske 2:42-löparen var Linus Holmsäter?)

3.12 ARRECIFE, ESP (Lanzarote Marathon) | Resultat

3.12 LISBOA, POR (Maratona de Lisboa) | Resultat

3.12 SINGAPORE, SIN (Singapore Marathon) | Resultat
K: 24) Anneli Södergårds Hultsfred 3:24:53.

26.11 FIRENZE, ITA (Firenze Marathon) | Resultat
M: 53) Tor Almgren Studenterna 2:42:33, 177) Göran Nilsson Studenterna 2:51:29, 201) Niklas Gustafson 2:53:38.

18.11 KERIKERI, NZL (Kerikeri Half Marathon) | Resultat
K: 1) Maria Åkesson 1:15:53.

12.11 ARCO - RIVA DEL GARDA, ITA (Garda Trentino Half Marathon) | Resultat
M: 11) Patrik Engström Studenterna 1:08:24, 26) Linus Nilsson Enhörna 1:10:19.
K: 8) Hanna Jonson Enhörna 1:22:39, 12) Martina Salomonsson 1:24:40.

12.11 MONACO, MON (Marathon de Monaco) | Resultat
K: 1) Lena Gavelin Trångsviken 2:39:29 (halvmarathon 1:18:30).

5.11 MARATHON-ATHINA, GRE (Athens Classic Marathon) | Resultat
K: ... Anita Liew Tenhult 3:33:52.

5.11 NEW YORK, NY (New York City Marathon) | Resultat
M: 24) Jonas Buud Mora 2:23:55 (halvmarathon 1:10:12), 41) Anders Szalkai Spårvägen 2:29:19 (1:10:12), 71) Emil Lerdahl Hammarby 2:33:04 (1:14:04), 100) Olof Thungard Gotland 2:38:21, ... Martin Rappe Hammarby 2:41:15, Mattias Aspholm Trångsviken 2:47:21, Torbjörn Lilliebjelke Strömstad LK 2:49:12, Anders Karnfält Studenterna 2:52:51.
K: 88) Gunilla Martinsson Hässelby 3:08:22, ... Ulrika Melin 3:21:09, Agneta Johnsson Skavsåret 3:25:46, Emma Nisses-Johansson 3:31:08, Lisbeth Persson 3:37:48.

30.10 DUBLIN, IRL (Dublin Marathon) | Resultat
M: 39) Johan Lundahl Sävedalen 2:45:14, ... Ragnar Freij 2:52:58.
K: 17) Ingmarie Nilsson Hässelby 2:56:28 (halfmarathon 1:28:26).

29.10 LJUBLJANA, SLO (Ljubljanski Maraton) | Resultat
M: 38) Patric Fahlander Upsala 2:42:40, 48) Mattias Bramstång Halmstad Garnison 2:49:29.

29.10 AUCKLAND, NZL (Auckland Marathon) | Resultat
K: 3) Johanna Ottosson 3:02:43.

29.10 FRANKFURT, GER (Frankfurt Marathon) | Resultat
M: 38) Fredrik Svanfeldt Hässelby 2:35:39, 42) Michael Kälebo Brittatorp 2:36:18.
K: 14) Helena Olofsson Rånäs 2:48:32 (halvmarathon 1:22:49), 35) Eva-Britt Karlsson Sundsvall 3:06:29 (1:26:56), 61) Beatrice Edvardsson Solvikingarna 3:20:24.

29.10 WIEN, AUT (LCC Herbstmarathon) | Resultat
M: 5) Lorenzo Nesi Studenterna 2:39:51.

29.10 MARIEHAMN, FIN (Åland Marathon) | Resultat
K: 1) Lotta Frenander Start 3:26:28, 2) Sara Carlsson 3:36:32.

29.10 ARLINGTON, VA (Marine Corps Marathon) | Resultat
M: 4) Andreas Carlborg Spårvägen 2:26:37 (halvmarathon 1:13:06).

22.10 MAGDEBURG, GER (Magdeburg Marathon) | Resultat
M: 6) Stefan Ulmeståhl Team Blekinge 2:51:43, 9) Thomas Letterkrantz Team Blekinge 2:52:33.
K: 2) Meta Steinbach-Olsson Team Blekinge 3:19:34.

15.10 TORONTO, CAN (Toronto Marathon) | Resultat
M: 5) Per Ekegerd Ess 2:39:14.

15.10 MARANELLO-CARPI, ITA (Maratona d'Italia)
M: .... Nils-Allan Torstensson Hultsfred 2:54:18.
K: 19) Jennie Karlsson Hultsfred 3:11:34.

15.10 AMSTERDAM, NED (Amsterdam Marathon) | Resultat
M½: 2) Cédric Schwartzler Studenterna 1:10:30, 4) Lorenzo Nesi Studenterna 1:12:08.
M: ... Johan Sand Huddinge 2:39:25, Tor Almgren Studenterna 2:45:41, Anders Karnfält Studenterna 2:50:42, Göran Nilsson Studenterna 2:51:17, Ralph Johansson Strömstad LK 2:54:07, Kent Hansson Strömstad LK 2:54:45, Stefan Schmitt 2:54:49.
K: 17) Jenny Johannesson Hässelby 2:49:08 (halvmarathon 1:23:07), ... Eva-Lotta Hallberg Studenterna 3:14:03, Marie Nyqvist Trångsviken 3:26:57, Karin Nordlund 3:34:58.

15.10 BUDAPEST, HUN (Budapest Marathon) | Resultat

1.10 OSLO, NOR (Osla Maraton) | Resultat
M: 2) Martin Kjäll-Ohlsson 2:25:07 (halvmarathon 1:11:12).
K ½:1) Jessica Gunnarsson 1:17:55, 4) Josefin Gerdevåg 1:23:04.

1.10 INVERNESS, GBR (Loch Ness Marathon) | Resultat
10) Mårten Lång Kisa 2:39:01.

24.9 BERLIN, GER (Berlin Marathon) | Resultat
M: ... Torben Pedersen Hässelby 2:35:24, ... Peter Koolmeister Fredrikshofs 2:44:21, ... Sören Forsberg Start 2:48:51, ... Odd B Nyheim Trelleborg 2:50:04, ... Anders Karnfält Studenterna 2:51:38, ... Anders Ericson Fredrikshof 2:52:47.
K: 11) Anna von Schenck Hässelby 2:41:59 (halvmarathon 1:19:33), ... Caroline Lindgren 3:21:48, ... Majvi Wijk Trelleborg 3:23:21, ... Liivi Eklund IS Göta 3:29:13, ... Annika Albrecht 3:37:18, ... Kerstin Thiele 3:38:51, ... Ann Nässel Kämpinge 3:41:12, ... Karin Johansson 3:42:03.

24.9 BELFORT-MONTBÉLIARD, FRA (Le Lion Semi Marathon) | Resultat
M: 10) Cedric Schwartzler Studenterna 1:10:29.

17.9 ODENSE (HC Andersen Marathon) | Resultat
M: ... -) Said Regragui Hässelby bröt (halvmarathon 1:08:55).

10.9 DUNEDIN, NZL (Moro Marathon) | Resultat
K ½: 1) Maria Åkesson 1:17:40.

9.9 LEVI, FIN (Ruskamaraton) | Resultat
M: 2) Esko Lilleberg Haparanda FI 2:40:33.

26.8 KODAL, NOR (Norskt mästerskap halvmarathon) | Resultat
M: 6) Martin Kjäll-Ohlsson 1:08:25.

19.8 HELSINKI, FIN (Helsinki City Marathon) | Resultat
M: 12) Tage Winter Flemingsberg 2:46:42, 13) Markus Grönroos Tjalve 2:47:49.

19.8 REYKJAVIK (Reykjavikur Marathon) | Resultat
M: 2) Måns Höiom Studenterna 2:38:42.

22.7 HÄMEENLINNA, FIN (Hämeenlinnan kaupunkimaraton) | Resultat
K: 1) Lena Gavelin Trångsviken 1:14:33.

2.7 KUURNE-BRUGGE, BEL (Gulden Sporen Marathon) | Resultat
K: 5) Gunilla Martinsson Hässelby 3:18:13.

25.6 HAMBURG, GER (Hamburg Halbmarathon) | Resultat
M: 4) Martin Söderberg Hakarpspojkarna 1:10:08.

17.6 TROMSÖ, NOR (Midnight Sun Marathon) | Resultat
M: 2) Tor Almgren Studenterna 2:43:36.

21.5 KÖBENHAVN, DEN (Copenhagen Marathon) | Resultat
M: 21) Patrik Nyström Mölndal 2:40:25.
K: 36) Janna Sand-Dejmek 3:27:20.

23.4 GREENWICH-LONDON, GBR (London Marathon) | Resultat
M: 32) Kristoffer Österlund IFK Umeå 2:21:08 (halvmara 1:10:17), 34) Jonas Buud Mora 2:22:28 (1:10:07), 141) Joachim Wolf Wallin 2:37:33 (1:14:36), 278) Per Källgården Fredrikshof 2:43:07, ... Anders Szalkai Spårvägen bröt.
K: ... Christina Greis Örebro AIK 3:26:15, ... Sara Carlsson 3:32:49, ... Lisa Blommé Hässelby bröt.

23.4 HAMBURG, GER (Hamburg Marathon) | Resultat
M: 44) Lars Andén Heleneholm 2:30:50 (halvmarathon 1:14:31), 86) Lars Andersson IS Göta 2:38:52.
K: 35) Liivi Eklund IS Göta 3:09:31.

23.4 WROCLAW, POL (Maraton Wroclaw) | Resultat
M: 2) Marek Poszepczynski Enhörna 2:19:37 (halvmarathon 1:09:54).

23.4 MONTREAL, CAN (21Kmtl) | Resultat
M: 11) Per Ekegerd Ess 1:13:19.

22.4 BEOGRAD, SCG (Beogradski Maraton) | Resultat
K: 5) Lisa Wiklund Spårvägen 2:48:44, 6) Karin Schön Kville 2:50:51, 8) Pernilla Karlsson 2:55:29.
(OBS: Samtliga svenskor har flyttats upp en placering sedan det visat sig att en av löperskorna som ursprungligen var placerad före hade fuskat och inte sprungit hela sträckan!)

17.4 HOPKINTON-BOSTON, MA (Boston Marathon) | Resultat

9.4 WELS, AUT (Sparkassen Halbmarathon) | Resultat
K: 6) Kristin Berglund 1:26:52.

9.4 ROTTERDAM, NED (Rotterdam Marathon) | Resultat
M: 21) Martin Kjäll-Ohlsson 2:23:28 (halvmarathon 1:10:14), 23) Alfred Shemweta Hässelby 2:23:59 (1:09:19), 81) Johan Sand Huddinge 2:39:23, 117) Anders Karnfält Studenterna 2:45:14, 132) Marcus Nilsson Studenterna 2:47:32.
K: 53) Paulina Dejmek 3:23:19, 79) Kerstin Thiele 3:30:04.

9.4 PARIS, FRA (Marathon de Paris) | Resultat
M: 73) Per Åsberg Rånäs 2:33:51, 171) Mårten Lång Kisa 2:39:49.
K: 13) Anna von Schenck Hässelby 2:43:57.

9.4 ZÜRICH, SUI (Zürich Marathon) | Resultat

1.4 BERLIN, GER (Berliner Halbmarathon) | Resultat
M: 15) Martin Söderberg Hakarpspojkarna 1:07:28, 23) Olof Thunegard Gotland 1:12:47.
K: 7) Jenny Johannesson Hässelby 1:19:15.

2.4 ARONA, ESP (Medio Maratón Las Galletas) | Resultat
M: 2) Anders Szalkai Spårvägen 1:10:48.
K: 2) Annika Szalkai Spårvägen 1:23:25.

1.4 PRAHA, CZE (1/2Maraton Praha) | Resultat
M: 21) Emil Lerdahl Hammarby 1:15:05.
K: 7) Karin Schön Kville 1:21:24, 12) Maria Andersson Knallen 1:27:36, 13) Anita Andersson Knallen 1:27:45.

26.3 ROMA, ITA (Maratona di Roma) | Resultat
M: 59) Christer Ryman Skillingaryd 2:41:32.
K: 39) Aurore Byström Sundsvall 3:25:03.

26.3 GRAZ, AUT (Murpromenaden Halbmarathon) | Resultat
K: 2) Ellinor Björk Studenterna 1:28:28.

26.3 LISBOA, POR (Meia Maratona de Lisboa) | Resultat
M: 25) Alfred Shemweta Hässelby 1:08:16, 29) Kristoffer Österlund IFK Umeå 1:08:51.

26.3 BARCELONA, ESP (Marató de Barcelona) | Resultat
K: 6) Eva-Britt Karlsson Sundsvall 3:01:36 (halvmarathon 1:27:12).

25.3 DEN HAAG, NED (City-Pier-City Loop) | Resultat
M: 53) Fredrik Uhrbom Spårvägen 1:16:52.
K: 3) Lisa Wiklund Spårvägen 1:16:52, ... Pernilla Karlsson Spårvägen 1:21:30.

19.3 SILVERSTONE, GBR (adidas Half Marathon) | Resultat
M: 13) Joachim Wolf-Wallin (Hammarby?) 1:14:06.

12.3 VITTORIO VENETO - TREVISO, ITA (Treviso Marathon) | Resultat
M: 7) Said Regragui Hässelby 2:14:52 (halvmarathon 1:07:59).

5.3 ROMA-OSTIA, ITA | Resultat
M: 15) Kristian Algers Enhörna 1:06:19, 53) Henrik Östling Enhörna 1:12:59.
K: 9) Anna Rahm Rånäs 1:16:09.

26.2 SEVILLA, ESP (Maratón de Sevilla) | Resultat
M: 47) Matti Linna Bergen 2:45:22, 77) Thomas Malmgren Huddinge 2:50:30.

26.2 BLACKPOOL, GBR (Great North West Half Marathon) | Resultat
M: 3) Martin Vose Studenterna 1:13:43.

19.2 VALENCIA, ESP (Maratón de Valencia) | Resultat
M: 20) Peter Fallenius 2:34:09 (halvmarathon 1:14:34).

12.2 HONG KONG, HKG (Hong Kong Marathon) | Resultat
K: 6) Malin Ewerlöf-Krepp Spårvägen 2:47:16.

15.1 HOUSTON, TX (Houston Marathon) | Resultat
M: 37) Ulf André 2:44:28.

15.1 PHOENIX-TEMPE, AZ (Rock 'n' Roll Arizona Marathon) | Resultat
K: 15) Marlene Persson Vattudalen 2:58:59 (halvmarathon 1:25:01).

Resultat

Resultat 2006

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>