Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Söndag 21 juli 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Landskamper 2006

16-17.9 ATHINA, GRE (Världscupen) | Resultat
Dag 2
K 100mH
(-0.6): 2) Susanna Kallur 12.77.

2-3.9 ESKILSTUNA (Nordiska juniorkampen) | Resultat

26.8 LEPPÄVAARA, FIN (Ungdomsfinnkampen) | Resultat
OBS! Detta är INTE någon fullständig officiell resultatlista utan en för pressen redigerad version. Bl a saknas därför alla vinduppgifter i längd/tresteg.

25-26.8 HELSINKI, FIN (Finnkampen) | Resultat

1-2.7 ARLES, FRA (Europacupen sjukamp) | Resultat
Lag: 2) Sverige 18.078.
Individuellt: 1) Carolina Klüft 6.665 (13.64w/+2.2 192 1405 23.65/+1.3 632/-0.5 4686 2:11.48), 9) Jessica Samuelsson 5.967 (14.13/+0.8 171 1358 24.10/+1.6 609/-0.5 3469 2:10.33), 22) Ellinore Hallin 5.446 (14.59/+1.5 165 1333 2523w/+2.1 568/-0.7 4032 2:28.44), 29) Marie Barenfeld 5.047 (15.05w/+3.0 156 1264 26.33/+1.2 559/+0.7 3942 2:32.01).

1-2.7 MONZÓN, ESP (Europacupen tiokamp) | Resultat
Lag: 2) Sverige 21.827.
Individuellt: 4) Erik Larsson 7.453 (11.75/-2.6 731/+1.0 1551 192 51.99 15.34/-1.5 4593 450 5206 4:50.98), 5) Daniel Almgren 7.404 (11.33/-2.3 732/+1.2 1235 189 48.65 15.52/-2.0 3692 420 5412 4:21.69), 11) Nicklas Wiberg 6.970 (11.22/-2.4 670/+1.0 1348 210 50.00 15.32/-07 3983 300 5891 5:18.63), 19) Odd Wiking 6.502 (11.27/-1.6 670/+0.8 1462 186 49.91 16.60/+0.1 3985 300 5514 5:41.84).

28-29.6 MÁLAGA, ESP (Europacupen kvinnor) | Resultat
Totalt: 8) Sverige 81.
Dag 1
K 100m
(+2.4): 7) Jenny Kallur 11.49w. 400m: 6) Beatrice Dahlgren 54.20. 800m: 7) Therese Ahlepil 2:08.13. 3000m: 9) Anneli Fransson 9:45.74. 3000mH: 5) Ida Nilsson 10:04.78. 400mH: 6) Erica Mårtensson 57.68. Stav: 6) Linda Persson 410. Tresteg: 4) Camilla Johansson 1375/-0.8. Diskus: 5) Anna Söderberg 6068. Spjut: 9) Annika Petersson 5608. 4x100m: 4) Sverige (Emma Rienas, Susanna Kallur, Jenny Kallur, Emma Green) 44.53.
Dag 2
K 200m
(+0.6): 5) Emma Green 23.02. 1500m: 9) Flo Jonsson 4:20.91. 5000m: 9) Christin Johansson 16:50.80. 100mH (+0.8): 1) Susanna Kallur 12.69. Höjd: 1) Kajsa Bergqvist 197. Längd: 3) Daniela Lincoln Saavedra 655/-0.8. Kula: 9) Helena Engman 1604. Slägga: 7) Cecilia Nilsson 6436. 4x400m: 7) Sverige (Beatrice Dahlgren, Emma Björkman, Emma Agerbjer, Lena Aruhn) 3:34.81.

17-18.6 PRAHA, CZE (Europacupen män) | Resultat

3-4.6 RAKVERE, EST (EST-SWE-FIN mångkamp) | Resultat

5.3 LIÉVIN, FRA (Europacupen) | Resultat
K Totalt: 8) Sverige 22.
60m: 8) Emma Rienas 7.54. 400m B: 3) Emma Agerbjer 55.32. 800m: 8) Carolina Nylén 2:07.34. 1500m: 7) Ulrika Johansson-75 4:21.21. 3000m: -) Flo Jonsson bröt. 60mH: 1) Susanna Kallur 7.95. Stav: 7) Linda Persson 410. Tresteg: 6) Camilla Johansson 1363. Stafett (800m, 600m, 400m, 200m): 7) Sverige (Charlotte Schönbeck, C Nylén, Ulrika Johansson-80, E Agerbjer) 5:04.97.

28.1 GLASGOW, GBR (5-lagsmatch) | Resultat
Totalt: 1) Ryssland 65, 2) Samväldet 52, 3) Storbritannien 50, 4) SVERIGE 43, 5) Italien 18.
M 60m: 4) Daniel Persson 6.79. 400m: 3) Mattias Claesson 47.31. 1500m: 4) John Laselle 3:50.05. 3000m: 4) Henrik Skoog 8:00.04. 60mH: 4) Joakim Blaschke 8.05. Stav: 1) Alhaji Jeng 540 (555 i skilje). Längd: 4) David Frykholm 742. 4x400m: -) Sverige (Mikael Jakobsson, Thomas Nikitin, Joni Jaako, M Claesson) bröt (på första sträckan).
K 60m: 3) Susanna Kallur 7.27. 200m: 4) Ellinor Stuhrmann 24.82. 400m: 3) Lena Aruhn 53.91. 800m: 5) Carolina Nylén 2:07.85. 60mH: 1) S Kallur 7.86. Höjd: 1) Kajsa Bergqvist 201, 5) Emma Green (utom lagtävlingen) 189. Längd: 5) Daniela Lincoln Saavedra 607. 4x400m: 3) Sverige (Louise Gundert, Erica Mårtensson, E Stuhrmann, L Aruhn).

Resultat

Resultat 2006

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>