Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 24 maj 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Övriga svenska arenatävlingar 2006

31.12 LILLA EDET (Nyårskastet) | Resultat

30.12 MÄRSTA (Midvinterkastet) | Resultat

29.12 KARLSTAD/M (Sista chansen) | Resultat

26.11 HUDDINGE (Höstrusket) | Resultat

12.11 RIMBO (Novembersläggan) | Resultat

22.10 KALMAR | Resultat

9.10 KALMAR (Klubbtävling) | Resultat

8.10 LIDKÖPING (VDM) | Resultat

7.10 JÖNKÖPING (Kretsmästerskap 10000m) | Resultat

7-8.10 VILLSTAD (KM) | Resultat

7.10 HALLSBERG (Kastlördag) | Resultat

7.10 HÖGBY (Sista chansen) | Resultat

5.10 KARLSHAMN (Lilla Castorama) | Resultat

4.10 STOCKHOLM/S (ALJ Open Light) | Resultat

1.10 TROLLHÄTTAN (Resultatchansen) | Resultat

1.10 SÖDERTÄLJE (Östkampen) | Resultat

1.10 EKSJÖ (Lag-UDM) | Resultat

1.10 SOLLEFTEÅ (DM) | Resultat

30.9 DANDERYD (Danderydskampen) | Resultat

30.9 VÄXJÖ (Växjöolympiaden) | Resultat

30.9 LIDKÖPING (Skandikkampen) | Resultat

30.9 KALMAR (Kalmarspelen) | Resultat

27-28.9 MOTALA (KM mångkamp) | Resultat

27.9 TÄBY (KM stav) | Resultat

24.9 NYKÖPING (KM mångkamp) | Resultat

24.9 ÄNGELHOLM (Kretsmästerskap) | Resultat

24.9 NORRKÖPING (KM) | Resultat

24.9 STRÖMSTAD (Nordbohusländska mästerskapen) | Resultat

23.9 KALMAR (Lag-DM) | Resultat

23.9 ÄRLA (KM) | Resultat

23-24.9 HALLSBERG (DM mångkamp) | Resultat

23.9 BÅLSTA (Upplandsserien) | Resultat

23-24.9 JÄRVSÖ (Lilla Olympiaden) | Resultat

23-24.9 SÄTRA (STH Cup) | Resultat

23-24.9 ESLÖV (UDM mångkamp) | Resultat

22.9 SOLLEFTEÅ (Skol-DM) | Resultat

21.9 KALMAR (Skol-DM åk 5-6) | Resultat

20.9 KALMAR (Skol-DM år 7-9) | Resultat

20.9 MOTALA (KM tresteg) | Resultat

20.9 SÄTRA (Spårvägens säsongsavslutning) | Resultat

19.9 GÖTEBORG/S (DM 10000m) | Resultat

19.9 MALMÖ/S (Rekordjakten) | Resultat

19.9 UPPSALA (Fritidsserien 4) | Resultat

19-20.9 KARLSKRONA (UDM mångkamp) | Resultat

17.9 STORA MOSSEN (KM Bromma) | Resultat

17.9 LYCKSELE (Klubbmästerskap) | Resultat

17.9 TROLLBÄCKEN (Bamsekampen) | Resultat

17.9 LINKÖPING (Ljungsbrospelen) | Resultat

17.9 KARLSKRONA (KA2-spelen) | Resultat

17.9 BORÅS (Kasttävling) | Resultat

16.9 HALLUNDA (Ungdoms-KM mångkamp) | Resultat

16.9 GÄVLE (Lilla Höstis) | Resultat

16-17.9 VÄSTERÅS (Nordeamästerskapen) | Resultat

16.9 NORRKÖPING (Tiwaz Open) | Resultat

13.9 MOTALA (KM 200m & stav) | Resultat

12.9 BOLLNÄS (Team Sportia Cup) | Resultat

12.9 KARLSTAD/M (Kasttävling) | Resultat

12.9 GÄVLE (UDM stafett) | Resultat

11.9-1.10 ÅHUS (Öppna Åhusmästerskapen) | Resultat
Tävlingar 11.9, 12.9, 14.9, 19.9, 21.9, 26.9, 28.9 och 1.10.

10.9 UMEÅ/V (Kasttävling) | Resultat

10.9 UMEÅ (Öppna kommunmästerskap) | Resultat

10.9 TROLLBÄCKEN (Hanvikens ungdomsspel) | Resultat

10.9 ESKILSTUNA (Eskilstunamästerskap) | Resultat

10.9 LIDKÖPING (Vänerspelen) | Resultat

10.9 ARVIKA (UDM) | Resultat

10.9 MORA (Moraspelen) | Resultat
Hopp/kast

10.9 MORA (Moraspelen) | Resultat
Löpning

10.9 GÖTEBORG/S (Ungdomsklubbmatch) | Resultat

10.9 BORÅS (Ungdomsmångkamp) | Resultat
Pojkar

10.9 BORÅS (Ungdomsmångkamp) | Resultat
Flickor

10.9 SUNDSVALL (Sundsvallsmästerskapen) | Resultat

9.9 HUDDINGE (Ungdoms-KM mångkamp) | Resultat

9.9 ÖRNSKÖLDSVIK (Öppna KM) | Resultat

9.9 MÄRSTA (Midgårdskastet) | Resultat

9.9 VÄSTERÅS (Mini Gurkan) | Resultat

9-10.9 VELLINGE (Skånska ungdomsspelen) | Resultat

9.9 JÖNKÖPING (HIK-kampen) | Resultat

9.9 JÖNKÖPING (DM 5000m) | Resultat

9-10.9 SKRUV (DM mångkamp) | Resultat
Sammandrag.

9-10.9 SKRUV (DM mångkamp) | Resultat
Delgrensresultat.

9.9 ALINGSÅS (WM-spelen) | Resultat

9.9 LINKÖPING (Skol-OS) | Resultat

9.9 BOTTNARYD (Kretsmästerskap slägga) | Resultat

9-10.9 DANDERYD (Danderyds-OS) | Resultat

7.9 SKELLEFTEÅ (DM 10000m) | Resultat

7.9 SÄVEDALEN (Sävedalens hösttävling) | Resultat

7.9 VÄSTERÅS (Stavtävling) | Resultat

6.9 ENSKEDE (Höstproppen) | Resultat

6.9 GÄVLE (Löparkväll 7 / DM 10000m) | Resultat

6.9 NORRTÄLJE (4H:s ungdomsspel) | Resultat

6.9 VÄSTERÅS (Hopptävling) | Resultat

6.9 HÄSSELBY (Hässelbyspelen) | Resultat

6.9 UPPSALA (Upplandsserien 5) | Resultat

5.9 GÄVLE (Gästrike Cup 10) | Resultat

5.9 MJÖLBY (KM 3000m) | Resultat

5.9 ÖSTERSUND (Öpiaden 5) | Resultat

5.9 HUDIKSVALL (Team Sportia Cup) | Resultat

4.9 KATRINEHOLM (Sörmlandsserien) | Resultat

3.9 GÄVLE (Septemberkvitter) | Resultat

3.9 ALVESTA (Mini-LM) | Resultat

3.9 KRISTINEHAMN (KM) | Resultat

2.9 OSKARSHAMN (Länsmästerskap) | Resultat

2-3.9 LUND (Sydsvenska ungdomsspelen) | Resultat
Dag 1

2.9 LULEÅ (Nyckelkampen) | Resultat

2-3.9 LUND (Sydsvenska ungdomsspelen) | Resultat
Dag 2

2.9 FJUGESTA (Bergavallskampen) | Resultat

2-3.9 GÄVLE (Nordeamästerskapen) | Resultat

2-3.9 VILLSTAD (Nordeamästerskapen) | Resultat

2-3.9 SÄTRA (Sätraspelen) | Resultat

2.9 SKARA (Skarakampen) | Resultat

2-3.9 ESKILSTUNA (DM stafett) | Resultat

31.8 HUDDINGE (Augustikastet) | Resultat

31.8 VÄXJÖ (Wexiö Invitational) | Resultat

31.8 GÖTEBORG/S (DM stafett) | Resultat

31.8 ARBOGA (Arbogaserien) | Resultat

30.8 GÄVLE (Löparkväll 6) | Resultat

30.8 UDDEVALLA (DM 10000m & stafett) | Resultat

29-30.8 HUDDINGE (DM stafett) | Resultat

29.8 GÄVLE (Gästrike Cup 9) | Resultat

29.8 SÖDERHAMN (Team Sportia Cup) | Resultat

29.8-12.9 GÖTEBORG/S (Stavhoppshöst) | Resultat
Tävlingar utomhus 29.8, 1.9, 5.9 och 12.9.

28-29.8 LINKÖPING (VDM) | Resultat

27.8 HÖGBY (Ölandsmästerskap) | Resultat

27.8 GÖTEBORG/S (UDM) | Resultat

27.8 LULEÅ (DM 10000m) | Resultat

27.8 ENSKEDE (Ungdomsklubbmatch) | Resultat

26.8 OSKARSHAMN (JDM-UDM-VDM) | Resultat

26.8 OSKARSHAMN (DM 10000m) | Resultat

26-27.8 MÄRSTA (UDM) | Resultat

26.8 HUDIKSVALL (Guldjakten) | Resultat

26-27.8 GLANSHAMMAR (UDM) | Resultat

26-27.8 GÄVLE (UDM) | Resultat

26-27.8 NORRKÖPING (Surbullespelen) | Resultat

26-27.8 TÄBY (Täby Open) | Resultat
Dag 1

26-27.8 ÄNGELHOLM (Engelholmsspelen) | Resultat

26.8 VELLINGE (Lennarts Färgs Ungdomsspel) | Resultat

26-27.8 TÄBY (Täby Open) | Resultat
Dag 2

26.8 KARLSTAD (Götas ungdomsspel) | Resultat

26.8 ANGERED (Angeredsspelen / UDM) | Resultat

26-27.8 KATRINEHOLM (UDM) | Resultat
Dag 1

26-27.8 KATRINEHOLM (UDM) | Resultat
Dag 2

24.8 GÄVLE (Gästrike Minicup 3) | Resultat

24.8 UPPSALA (DM 3) | Resultat

24.8 STOCKHOLM/S (Tjejernas kväll) | Resultat

23.8 SKELLEFTEÅ (PRK 4) | Resultat

22.8 HOFORS (Gästrike Cup 8) | Resultat

21-23.8 STOCKHOLM/S (Fredrikshofsspelen) | Resultat

20.8 VARBERG (Getabocksspelen) | Resultat

20.8 LERUM (Stonehill Games) | Resultat

19-20.8 SÄTRA (UDM 12-14) | Resultat

19-20.8 KROKOM (Waplanspelen) | Resultat
Dag 2

19-20.8 ÖREBRO (Örebrogalan) | Resultat

19.8 FALUN (Bilmetrospelen) | Resultat

19-20.8 KROKOM (Waplanspelen) | Resultat
Dag 1

19-20.8 MALMÖ/He (Heleneholmsspelen) | Resultat

19.8 TIMRÅ (NU-spelen) | Resultat

19.8 VÄXJÖ (Lag-UDM) | Resultat

19.8 TRANÅS (Lag-UDM) | Resultat

19.8 FALKÖPING (Odenspelen / DM) | Resultat

19.8 UPPSALA (UNT-cupen) | Resultat

18.8 LJUNGSBRO (Finkampen) | Resultat

18-20.8 BODEN (JDM-UDM) | Resultat
Löpning

18-20.8 BODEN (JDM-UDM) | Resultat
Hopp/kast

17.8 HUDDINGE (Viking Line-spelen) | Resultat

17.8 UPPSALA (DM dag 2) | Resultat

17.8 YSTAD (Kretsmästerskap) | Resultat

17.8 HÄRNÖSAND (DM) | Resultat

17.8 GÄVLE (Gästrike Cup 7) | Resultat

16.8 NORRTÄLJE (Roslagsmästerskap ungdom) | Resultat

16.8 BOLLNÄS (Guldjakten) | Resultat

16.8 SKELLEFTEÅ (PRK 3) | Resultat

15.8 MJÖLBY (DM 10000m) | Resultat

15.8 SÄTRA (Löparnas kväll) | Resultat

15.8 GÖTEBORG/R (Kvilles Hösttävling inkl DM) | Resultat

14.8 KROKOM (DM 10000m) | Resultat

14.8 SANDVIKEN (Gästrike Cup 6) | Resultat

14.8 ÖRBYHUS (Upplandsserien) | Resultat

13.8 BORÅS (Kasttävling) | Resultat

13.8 ÖRNSKÖLDSVIK (Vingaspelen) | Resultat

12-13.8 KIL (Goliatspelen) | Resultat

12.8 NYNÄSHAMN (Nynässpelen) | Resultat

12-13.8 LEKSAND (Sparbanksspelen) | Resultat

11-13.8 STENUNGSUND (Energikampen final) | Resultat
Anm: Stafetten gick dag 3 på Göteborg/U

11.8 SÄVEDALEN (Road to Barcelona) | Resultat

10.8 VISBY (Augustispelen) | Resultat

9.8 GÄVLE (Löparkväll 5) | Resultat

8.8 MJÖLBY (KM 5000m) | Resultat

8.8 MALMÖ/He (Ungdomsklubbmatch) | Resultat

6.8 UMEÅ/V (Kasttävling) | Resultat

6.8 EKSJÖ (Ränneborgsspelen) | Resultat

5.8 HUDIKSVALL (Pentangeln) | Resultat

5.8 NÄSSJÖ (Sisuspelen) | Resultat

3.8 LEKSAND (Sparbankscupen) | Resultat

2.8 FALKÖPING (Kasttävling) | Resultat

2.8 HALLSBERG (DM 10000m) | Resultat

1.8 FALKÖPING (Kasttävling) | Resultat

1.8 GÄVLE (DM 3) | Resultat

1.8 VÄXJÖ (Personliga rekordens tävling) | Resultat

30.7 UMEÅ/V (Kasttävling) | Resultat

29-30.7 SKELLEFTEÅ (Skelleftespelen) | Resultat

29-30.7 ARVIKA (Stjärnspelen) | Resultat

29-30.7 UDDEVALLA (Bohusspelen) | Resultat

29-30.7 HÄSSLEHOLM (HAIS-spelen) | Resultat

29-30.7 VILLSTAD (Kräftspelen) | Resultat

28-30.7 VÄSTERÅS (Gurkspelen) | Resultat

27.7 SUNDSVALL (Sprinttävling) | Resultat

26.7 GÄVLE (Julikvitter) | Resultat

26-27.7 KARLSKRONA (Rosenbomspelen) | Resultat

25.7 NORRKÖPING (Kasttävling) | Resultat

25.7 GÄVLE (Kastkvitter) | Resultat

25.7 SÄVEDALEN (GP-galan) | Resultat

23.7 FILIPSTAD (Ferlinkampen) | Resultat

22-23.7 UDDEVALLA (Bohuskampen) | Resultat

22-23.7 ENKÖPING (Enaspelen) | Resultat

21-23.7 HALMSTAD (Laxaspelen) | Resultat
Dag 2

21-23.7 GÄVLE (Valbo Games) | Resultat

21-23.7 HALMSTAD (Laxaspelen) | Resultat
Dag 3

21-23.7 HALMSTAD (Laxaspelen) | Resultat
Dag 1

19.7 HELSINGBORG (Kasttävling) | Resultat

17.7 KROKOM (ÖPiaden 3) | Resultat

15-16.7 STRÖMSTAD (Räkanspelen) | Resultat

15.7 ESKILSTUNA (PEAB:s ungdomsspel) | Resultat

15.7 HUDIKSVALL (Strands ungdomsspel) | Resultat

12.7 NORRKÖPING (Kasttävling) | Resultat

12.7 STRÖMSUND (Onsdagstävling) | Resultat

11.7 HÖGBY (Ölandsspelen) | Resultat

7-9.7 GÖTEBORG/U (Världsungdomsspelen) | Resultat
Dag 2

7-9.7 GÖTEBORG/U (Världsungdomsspelen) | Resultat
Dag 3

7-9.7 GÖTEBORG/U (Världsungdomsspelen) | Resultat
Dag 1

6.7 GÄVLE (Kastkvitter 3) | Resultat

5-6.7 LEKERYD (KM mångkamp) | Resultat

4.7 KROKOM (DM) | Resultat

4.7 KROKOM (DM) | Resultat

2.7 SÖDERHAMN (Niklas minne) | Resultat

2.7 BODEN (Bodens sommarspel) | Resultat

1-2.7 UPPSALA (Bospararspelen) | Resultat

1.7 LUDVIKA (Lilla Ludvikaspelen) | Resultat

1.7 BOLLNÄS (Bahcospelen) | Resultat

1.7 VISBY (Tjelvarspelen) | Resultat

30.6-2.7 BOTTNARYD (Bottnarydskastet) | Resultat

30.6-2.7 HELSINGBORG (Öresundsspelen) | Resultat

29.6 SÄVEDALEN (Vallhamra Open) | Resultat

29.6 GÄVLE (Kastkvitter 2) | Resultat

29.6 NORRKÖPING (UDM slägga) | Resultat

28.6 NORRTÄLJE (McDonaldsspelen) | Resultat

28.6 FRÄNDEFORS (Frendevispelen) | Resultat

28.6 HALLSBERG (DM) | Resultat

28.6 GÄVLE (DM) | Resultat

28.6 TRELLEBORG (Harry Olofssons minne) | Resultat

27.6 HUDIKSVALL (DM) | Resultat

26-27.6 KARLSKRONA (DM-UDM) | Resultat

26.6 GÄVLE (DM) | Resultat

25.6 VÄRNAMO (Distriktsmatch ungdom) | Resultat

25.6 GÄVLE (Midsommarkvitter) | Resultat

25.6 SÄTRA (Hellas midsommarkast) | Resultat

25.6 KUNGÄLV (Trekungamötet) | Resultat
Kvinnor & flickor

25.6 KUNGÄLV (Trekungamötet) | Resultat
Män & pojkar.

22.6 SÖDERHAMN (DM) | Resultat

22.6 LUND (Lundahoppet) | Resultat

22.6 LERUM (En Midsommarnattsdröm) | Resultat

21.6 JÖNKÖPING (Vätterspelen) | Resultat

21.6 SÄTRA (Sommarspelen) | Resultat

21.6 NORRTÄLJE (DM) | Resultat

21.6 HUDIKSVALL (Lagtävling ungdoms) | Resultat

21.6 UMEÅ (Noliacup 2) | Resultat

20.6 ÖSTERSUND (ÖPiaden 2) | Resultat

20.6 SANDVIKEN (Gästrike Cup 5) | Resultat

20.6 HÖGBY (Ölandsmästerskap veteran) | Resultat

20.6 BOLLNÄS (DM) | Resultat

20-21.6 HALLSBERG (DM) | Resultat

20.6 VISBY (Midsommarträffen) | Resultat

19-20.6 LINKÖPING (DM) | Resultat

19.6 ÖSTERFÄRNEBO (Gästrike Minicup 2) | Resultat

18.6 ÖRBYHUS (Örbyhusspelen) | Resultat

18.6 GARPHYTTAN (Kilsbergskampen) | Resultat

18.6 SÄTRA (Hellas Hopporama) | Resultat

18.6 SÄFFLE (Säfflespelen) | Resultat

18.6 NYKÖPING (Mästarmöte i kast) | Resultat

17-18.6 HÄRNÖSAND (Norrlandsmästerskapen) | Resultat

17.6 KVARNSVEDEN (BT Games) | Resultat

17.6 ENSKEDE (Hammarby Ungdomsspel) | Resultat

17-18.6 VELLINGE (Finish Games) | Resultat

17-18.6 KARLSHAMN (Östersjöspelen) | Resultat

17.6 TROLLHÄTTAN (McDonaldsspelen) | Resultat

15.6 UMEÅ (Noliacupen 1) | Resultat

15.6 GÄVLE (Kastkvitter) | Resultat

14.6 EKSJÖ (Eksjö 06) | Resultat

14.6 GÄVLE (Löparkväll 4) | Resultat

14.6 SÖDERTÄLJE (JDM-UDM) | Resultat

14.6 BOLLNÄS (Guldjakten) | Resultat

14/21.6 BORÅS (Löptävling) | Resultat

13.6 UMEÅ (Kasttävling) | Resultat

13.6 SÖDERHAMN (Team Sportia Cup 3) | Resultat

13.6 MJÖLBY (KM 1500m) | Resultat

13-15.6 SÄTRA (DM) | Resultat

13-14.6 MOTALA (UDM) | Resultat

12.6 MALMÖ/He (Ungdomsklubbmatch) | Resultat

12.6 VALBO (Gästrike Minicup 1) | Resultat

11.6 SKELLEFTEÅ (Kasttävling) | Resultat

11.6 NORRTÄLJE (Energikampen) | Resultat

11.6 ALVESTA (Virdaspelen) | Resultat

11.6 ALVESTA (VDM) | Resultat

11.6 KATRINEHOLM (Katrineholmsspelen) | Resultat

11.6 TRELLEBORG (Trelleborgsspelen) | Resultat

11.6 OLOFSTRÖM (Contactspelen) | Resultat
Män/pojkar

11.6 OLOFSTRÖM (Contactspelen) | Resultat
Kvinnor/flickor.

11.6 KARLSKOGA (Nobelspelen) | Resultat

10-11.6 BORÅS (Ymerspelen) | Resultat

10.6 ÖREBRO (Distriktsserie 3) | Resultat

10-11.6 ÖSTERSUND (Storsjöspelen) | Resultat

10.6 VÄSTERÅS/Ap (Släggkarnevalen) | Resultat

10.6 JÖNKÖPING (Kretsmästerskap ungdom) | Resultat

10-11.6 UMEÅ (DM & Energikampen) | Resultat

10-11.6 KÖPING (UDM) | Resultat

10-11.6 FINSPÅNG (Grosvadskampen) | Resultat

10.6 GÄVLE (Energikampen) | Resultat

10-11.6 UDDEVALLA (DM) | Resultat

9-11.6 HUDDINGE (Huddingespelen) | Resultat

9-10.6 GÖTEBORG/S (Post-EM) | Resultat
Dag 1
K 1500m:
1) Ulrika Johansson Rånäs 4:37.42. 5000m: 2) Therese Olin 18:30.58, 3) Anette Grinneby Westmannia 18:46.62.
K 3000m: 1) U Johansson 9:52.28, 3) Julie Leonard Högbo GIF 10:56.94.

7.6 MALMÖ/He (VDM 800m) | Resultat

7.6 GÄVLE (Gästrike Cup 4) | Resultat

6.6 LILLA EDET (Edetspelen) | Resultat

6.6 GÄVLE (Junistavkvitter) | Resultat

6.6 LULEÅ (Energikampen) | Resultat

6.6 HALLSBERG (Stocksätersspelen) | Resultat

6.6 TROLLBÄCKEN (Tyresö ungdomsspel) | Resultat

6.6 MALMÖ/He (Malmöspelen) | Resultat

6.6 NORRKÖPING (Tjalvespelen) | Resultat

6.6 SÖDERTÄLJE (Kringelspelen) | Resultat

6.6 STORUMAN (Vildmannaspelen) | Resultat

6.6 SOLLEFTEÅ (Trollkampen) | Resultat

4.6 VÄRNAMO (WSK-spelen) | Resultat

4.6 ARBOGA (Arbogaspelen) | Resultat

4.6 KIL (Kilsspelen) | Resultat

4.6 KLIPPAN (Melittaspelen) | Resultat

3.6 SKRUV (Lag-UDM) | Resultat

3.6 JÖNKÖPING (Lag-UDM) | Resultat

3-4.6 SÄVEDALEN (Sävedalsspelen) | Resultat

3.6 SÄTRA (Lindenspelen) | Resultat

3.6 VEDEVÅG (WIF-spelen) | Resultat

2-4.6 ESKILSTUNA (Mälarspelen) | Resultat

1.6 SKELLEFTEÅ (PRK 2) | Resultat

31.5 YSTAD (Kretsmästerskap) | Resultat

31.5 BOLLNÄS (Lagtävling ungdom) | Resultat

31.5 ÖSTERSUND (ÖPiaden 1) | Resultat

31.5 ÄRLA (Eskilstunaserien 2) | Resultat

31.5 VALLENTUNA (Sommaröset) | Resultat

31.5 NYKÖPING (DM) | Resultat

31.5 ESLÖV (VDM) | Resultat

30.5 JÖNKÖPING (Råslättspelen) | Resultat

30.5 NORRKÖPING (DM stafett) | Resultat

30.5 HOFORS (Gästrike Cup 3) | Resultat

30.5 HUDIKSVALL (Team Sportia Cup 2) | Resultat

29.5 NYKÖPING (Nyköpingsserien 2) | Resultat

28.5 HAGFORS (IK Vikings ungdomsspel) | Resultat

28.5 UMEÅ/V (Kasttävling) | Resultat

28.5 VÄXJÖ (DM stafett) | Resultat

28.5 LULEÅ (Mayday Competition) | Resultat

28.5 MOTALA (Platenspelen) | Resultat

28.5 SKELLEFTEÅ (Kasttävling) | Resultat

27.5 TIBRO (Snickarspelen) | Resultat

27-28.5 VÄXJÖ (Smålands Ungdomsspel) | Resultat

27-28.5 LERUM (Lerumskampen) | Resultat

27.5 VÄXJÖ (Energikampen) | Resultat

26.5 ÖREBRO (Swedish Pole Vault Challenge) | Resultat

26-28.5 SOLLENTUNA (SAYO) | Resultat
Dag 2

26-28.5 SOLLENTUNA (SAYO) | Resultat
Dag 3

26-28.5 SOLLENTUNA (SAYO) | Resultat
Dag 1

25.5 GLANSHAMMAR (GIF-spelen) | Resultat

25.5 ÖRNSKÖLDSVIK (Ungdomslänsmatch) | Resultat

25.5 MORA (DM 5000m) | Resultat

23.5 BOLLNÄS (Team Sportia Cup 1) | Resultat

23.5 GÖTEBORG/S (Trestegstävling) | Resultat

23.5 FALUN | Resultat

23.5 GÄVLE (GD/GIF Olympiaden final) | Resultat

23.5 MJÖLBY (KM 800m) | Resultat

21.5 UDDEVALLA (Ungdomscupen) | Resultat

21.5 UDDEVALLA (Energikampen kval) | Resultat

21.5 SKÖVDE (Hagens ungdomsspel) | Resultat

21.5 VILLSTAD (DoWin Cup) | Resultat

21.5 ESLÖV (Findus Pannkaksspel) | Resultat

21.5 STOCKHOLM/K (Sundbybergs ungdomsspel) | Resultat

20.5 ESKILSTUNA (Eskilstunamästerskap) | Resultat

20.5 HUDDINGE (Testtävling) | Resultat

20.5 LINKÖPING (Filbyterspelen) | Resultat

20-21.5 GÄVLE (GD/GIF Olympiaden) | Resultat

20-21.5 SÄTRA (UDM mångkamp) | Resultat

20.5 SKRUV (Marknadsspelen) | Resultat

20.5 HUDDINGE (Majmilen) | Resultat

20.5 FALUN (Scandicspelen) | Resultat

20-21.5 SUNDSVALL (Mittnorden Cup) | Resultat

20.5 TORSBY (Boregalan) | Resultat

19-20.5 MÄRSTA (Internationell skolkamp) | Resultat

18.5 HUDIKSVALL (DM 10000m) | Resultat

18.5 SKELLEFTEÅ (PRK 1) | Resultat

17.5 GÄVLE (Löparkväll 2) | Resultat

17.5 TROLLHÄTTAN (Edsborgsmatchen) | Resultat

17.5 NORRTÄLJE (4H-spelen 2) | Resultat

17.5 SÄTRA (Vårproppen) | Resultat

17.5 SOLLENTUNA (Sollentuna skolmästerskap) | Resultat

16.5 GÄVLE (Gästrike Cup 2) | Resultat

16.5 HALLUNDA (VDM) | Resultat

16.5 NORRKÖPING (Spjuttävling) | Resultat

15.5 LISTA (Eskilstunaserien 1) | Resultat

15.5 NYKÖPING (Nyköpingsserien 1) | Resultat

14.5 KARLSHAMN (Listermästerskapen) | Resultat

14.5 HÄSSLEHOLM (Vårkampen) | Resultat

14.5 BOLLNÄS (Kastfemkamp) | Resultat

14.5 NÄSSJÖ (Lag-DM kval) | Resultat

14.5 DANDERYD (Danderyds ungdomsspel) | Resultat

14.5 SÄTRA (Hellaskastet) | Resultat

14.5 KRISTINEHAMN (Brokampen) | Resultat

14.5 HUDDINGE (Huddingeolympiaden) | Resultat

13.5 TRELLEBORG (DM 10000m + VDM) | Resultat

13.5 KALMAR (Lag-DM kval) | Resultat

13.5 JÖNKÖPING (Junespelen) | Resultat

13.5 ÖREBRO (Hammer Trophy 3) | Resultat

13.5 STOCKHOLM/K (Brommaspelen) | Resultat

13.5 NORRKÖPING (Norrköping Games) | Resultat

13.5 GÄVLE (Personliga rekordens dag) | Resultat

13.5 SÄTRA (VDM) | Resultat

13.5 TROLLBÄCKEN (Klubbmatch ungdom) | Resultat

10.5 NORRTÄLJE (4H-spelen 1) | Resultat

10.5 GÄVLE (Löparkväll 1) | Resultat

9.5 GÄVLE (Gästrike Cup 1) | Resultat

9.5 MÄRSTA (Genrepet / Upplandsserien 1) | Resultat

7.5 HUDDINGE (Back on Field) | Resultat

7.5 GÖTEBORG/S-K (Vårkasttävling 2) | Resultat

6.5 ÖREBRO (Hammer Trophy 2) | Resultat

6.5 STRÖMSUND (Vårkastet 1) | Resultat

4.5 UPPSALA (Fritidsserien 1) | Resultat

30.4 TRELLEBORG (Palmkastet) | Resultat

29.4 NYKÖPING (Kasttävling) | Resultat

29.4 TRELLEBORG (Startskottet) | Resultat

23.4 ÅHUS (Castorama) | Resultat

22.4 ÖREBRO (Hammer Trophy 1) | Resultat

19.4 GÖTEBORG/S-K (Vårkasttävling) | Resultat

17.4 RIMBO (Påsksläggan) | Resultat

8.4 VEDEVÅG (Kasttävling) | Resultat

12.2 RIMBO (Vintersläggan) | Resultat

15.1 GÖTEBORG/S-K (Släggtävling) | Resultat

29-30.8 VISBY (DM mångkamp) | Resultat

Resultat

Resultat 2006

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>