Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Tisdag 17 september 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Internationella mästerskap 2007

9.12 TORO, ESP (EM-JEM terräng) | Resultat
M 10.7 km: 2) Mustafa Mohamed 31:56, 4) Erik Sjöqvist 32:00, 36) Henrik Ahnström 33:01, 41) Johan Wallerstein 33:19, 43) Jonas Andersson 33:33, 45) Fredrik Uhrbom 34:00. Lag: 5) Sverige 83.
P19 6.7 km: 25) Alexander Söderberg 88 20:49, 73) Andreas Åhwall 89 21:52.
K 8.2 km: 31) Hanna Karlsson 28:33, 34) Lisa Blommé 28:35.
F19 4.2 km: 23) Charlotte Sinclair 88 14:51.

4.11 SÖDERTÄLJE (NM-JNM terräng) | Resultat
M 8.8 km: 2) Erik Sjöqvist 27:46, 4) Henrik Ahnström 27:59, 5) Johan Wallerstein 28:03, 6) Olle Walleräng 28:06, 9) Per Jacobsen 28:20, 12) Kristian Algers 28:29, 14) Jonas Andersson 28:31, 17) Lars Johansson 28:53. Utom NM: Erik Emilsson Hammarby 28:04, Therence Mbonabirama Hammarby 28:11, Fredrik Uhrbom Spårvägen 28:34, Peter Gross Hässelby 28:37. Lag: 1) SVERIGE 17, 2) FIN 34, 3) NOR 49, 4) DEN 59.
K 4.6 km: 2) Lisa Blommé 16:10, 3) Ida Nilsson 16:20, 4) Ulrika Johansson 16:35, 5) Lena Eliasson 16:39, 11) Hanna Karlsson 16:49, 14) Christin Johansson 16:57, 15) Kajsa Haglund 17:27. Utom NM: Hanna Jonson Enhörna 17:21. Lag: 1) SVERIGE 9, 2) NOR 22, 3) FIN 23, 4) DEN 38.
P19 6.0 km: 2) Alexander Söderberg 88 19:08, 4) Andreas Åhwall 89 19:21, 7) Jerker Lysell 89 19:37, 8) Eric Senorski 89 19:48, 10) Olle Kalered 90 19:52, 13) Johan Hydén 89 20:07, 17) Anton Danielson 90 20:40. Lag: 1) NOR 9, 2) SVERIGE 13, 3) DEN 37, 4) FIN 44.
F19 4.6 km: 3) Charlotte Sinclair 88 17:06, 5) Mary Alenbratt 90 17:23, 6) Therese Sjöström 89 17:25, 12) Sara Sjöqvist 89 17:54, 14) Karin Svensson 90 17:59, 16) Johanna Olsson 91 18:33. Utom NM: Sandra Lundberg Hässelby 18:20, Sanna Mustonen 91 Enhörna 18:28, Maria Westher 90 Karlskoga bröt.

4-15.9 RICCIONE, ITA (VVM) | Resultat

25.8-2.9 OSAKA, JPN (VM) | Resultat
Dag 1
M Tresteg Q2:
11) Anton Andersson 1648/-0.1.
K 3000mH h2: -) Christin Johansson bröt.
Dag 1-2
K Sjukamp:
1) Carolina Klüft 7.032 Europarekord(13.15/+0.1 195 1481 23.38/+0.3 685/+1.0 4798 2:12.56), 29) Jessica Samuelsson 5.745 (14.17/-0.8 165 1356 25.01/0.0 588/+0.9 3730 2:13.34).
Dag 2
M 3000mH h1:
11) Henrik Skoog 8:51.61 (med fall), h2: 3) Mustafa Mohamed 8:22.80. Diskus Q2: 13) Niklas Arrhenius 5876.
K Stav Q2: 12) Hanna-Mia Persson 420. Kula Q1: 9) Helena Engman 1750.
Dag 3
M Höjd Q1:
4) Stefan Holm 229, Q2: 1) Linus Thörnblad 229.
K 100mH h2 (+0.2): 8) Jenny Kallur 13.08, h4 (+0.4): 1) Susanna Kallur 12.66. 400mH h4: 6) Erica Mårtensson 56.19. Diskus Q1: 10) Anna Söderberg 5865.
Dag 4
M 400m h4:
2) Johan Wissman 44.94 Nordiskt rekord. 3000mH f: 4) Mustafa Mohamed 8:19.82.
K 100mH s1 (+0.5): 1) S Kallur 12.64. 400mH s1: 7) E Mårtensson 56.46. Slägga Q1: 7) Cecilia Nilsson 6809.
Dag 5
M 400m s1:
2) J Wissman 44.56 Nordiskt rekord. 110mH h1 (+0.4): 3) Robert Kronberg 13.51. Höjd f: 4) S Holm 233, 15) L Thörnblad 216.
K 100mH f (-0.1): 4) S Kallur 12.51.
Dag 6
M 800m h3:
6) Mattias Claesson 1:46.43. 5000m h1: 14) Erik Sjöqvist 14:05.69 (3000m: 8:17.5). 110mH s1 (-0.4): 6) Robert Kronberg 13.58. Stav Q1: 11) Alhaji Jeng 555.
Dag 7
M 400m f:
7) J Wissman 44.72. Spjut Q1: 3) Magnus Arvidsson 8417, Q2: 18) Gabriel Wallin 7061.
K Höjd Q1: 1=) Kajsa Bergqvist 194, Q2: 3) Emma Green 194, 10) Ebba Jungmark 188.
Dag 9
M Spjut f:
10) M Arvidsson 8198.
K Marathon: 27) Anna Rahm 2:41:15 (halvmarathon 1:19:43). Höjd: 7=) K Bergqvist 194, 7=) E Green 194.

19-22.7 HENGELO, NED (JEM19) | Resultat
Dag 1
P19 400m h4:
4) Fredrik Hallinder 88 48.94. 400mH h3: 6) Niclas Åkerström 88 53.60. Diskus Q2: 14) Ulf Ankarling 88 4803.
F19 100m h3 (+0.9): 5) Maria Gustafsson 88 12.00, h4 (-0.1): 5) Isabelle Eurenius 89 12.17, h5 (-0.6): 4) Julia Skugge 88 11.97, s2 (+0.8): 8) J Skugge 11.93. 400m h2: 5) Sofia Hellberg Jonsén 55.25. 3000mH h2: 4) Lena Örn 88 10:32.38. 400mH h1: 5) Sanna Jansson 89 59.75. Stav Q1: 7) Emelie Gustafsson 88 390, Q2: -) Fanny Berglund 88 X.
Dag 2
P19 800m h3:
2) Johan Svensson 89 1:53.48.
F19 200m h3 (-0.9): 4) Elin Backman 88 24.72, h4 (0.0): 5) M Gustafsson 24.41. 400mH s1: 5) S Jansson 59.43. Höjd Q1: 6=) Erika Wiklund 88 180. Spjut Q1: 2) Anna Wessman 89 5268.
Dag 3
P19 800m s2:
8) Johan Svensson 1:56.03. 110mH h2 (-1.1): 5) Marcus Sparrman 89 14.33, h4 (+0.3): 4) Josua Gustafsson 88 14.13. Höjd: 13) Emil Svensson 89 205. Stav Q2: 5=) Jonas Almqvist 88 475.
F19 200m s1 (-1.6): 7) E Backman 24.57, s2 (+1.3): 6) M Gustafsson 24.49. 3000mH f: 7) L Örn 10:26.17. Diskus Q1: 5) Jenny Johansson 88 4689, 9) Jasmine Henriksson 88 4270, Q2: 8) Sofia Larsson 88 4591. Spjut f: 6) A Wessman 5072. 4x100m h2: 3) Sverige (J Skugge, Linnea Collin, I Eurenius, M Gustafsson) 45.93.
Dag 3-4
F19 Sjukamp:
16) Ellinor Rosenquist 89 (15.02/+0.2 163 1099 25.79/-0.2 558/+0.6 3768 2:19.66), 20) Josefin Svensson 89 5.012 (14.71/+0.2 163 1099 25.76/-0.2 562w/+2.5 (545/+0.9) 3023 2:26.83).
Dag 4
P19 5000m:
5) Alexander Söderberg 88 14:23.83. 110mH s2 (+0.8): 8) J Gustafsson 14.28. Stav f: 10) J Almqvist 510.
F19 Höjd: 1) E Wiklund 182. Diskus f: 8) J Johansson 4730. 4x100m f: 6) Sverige 46.23.

12-15.7 DEBRECEN, HUN (JEM22) | Resultat
Dag 1
M22 400m h4:
1) Fredrik Johansson 46.79, s1: 4) F Johansson 46.52. 800m h1: 7) Tor Pöllänen 1:49.11. Längd Q1: 6) Michel Tornéus 751/-0.3. Spjut Q1: 8) Nicklas Wiberg 6690, 9) Niklas Wiklund 5982, Q2: 1) Jonas Lohse 7709.
K22 400m h3: 7) Emma Agerbjer 54.95. 800m h1: 5) Elin Wiik 2:09.29. Höjd Q1: 4) Ebba Jungmark 185. Stav Q2: 12) Isabell Lilja 365. Kula Q1: 8) Carolina Hjelt 1462.
Dag 2
M22 400m f:
7) F Johansson 46.37. 3000mH h1: 10) Daniel Lundgren 9:08.81. 400mH h3: 4) Niklas Larsson 52.67. Stav Q1: 1=) Jesper Fritz 525. Längd f: 10) M Tornéus 753/+1.6. Diskus Q2: 7) Axel Härstedt 5344.
K22 100mH h2 (+0.2): 5) Emma Hansson 13.72, h4 (-1.5): 6) Johanna Sjöström 13.97, s2 (-1.4): 8) E Hansson 13.92. 400mH h2: 6) Emma Björkman 59.69. Slägga Q1: 9) Annika Hjelm 5581, Q2: 9) Josefin Berg 5653.
Dag 3
M22 10000m:
16) Henry Gross 30:51.84. Spjut: 7) J Lohse 7326. 4x400m h2: -) Sverige (Joni Jaako, F Johansson, T Pöllänen, N Larsson) diskv.
K22 Höjd f: 3) E Jungmark 189. Längd Q2: 9) Erica Jarder 597/+0.5.
Dag 3-4
K22 Sjukamp:
13) Jessica Samuelsson 5.761 (14.47/-0.5 170 1430 24.67/-0.6 553/+1.4 3758 2:12.25).
Dag 4
M22 Höjd:
1) Linus Thörnblad 224. Stav: 2) J Fritz 570.
K22 4x400m: 6) Sverige (Emma Agerbjer, Emma Björkman, Sofie Persson, Pernilla Tornemark) 3:37.17.

11-15.7 OSTRAVA, CZE (UVM17) | Resultat
Dag 1
P17 100m h8
(+1.1): 2) Benjamin Olsson 91 10.71, q3 (-0.3): 2) B Olsson 10.76. 400m h3: 2) Robin Rohlén 90 48.11. Kula Q2: 4) Simon Gustafsson 90 1924, f: 5) S Gustafsson 1971.
F17 Diskus Q2: 3) Matilda Gunnarsson 90 4541, f: 7) M Gunnarsson 4485.
Dag 2
P17 100m s1
(-0.2): 7) B Olsson 10.87. 400m s2: 4) R Rohlén 48.94. Slägga Q1: 8) Markus Johansson 90 6831.
F17 400mH h1: 3) Emilia Granqvist 90 60.30. Stav Q1: 4) Anna Nilson 91 375, Q2: 2=) Petra Olsen 375.
Dag 3
P17 200m h4
(-2.0): 3) Alexander Nordkvist 90 22.26, h9 (-2.0): -) B Olsson bröt. Stav Q1: 9) Petter Olson 91 445. Slägga f: 12) M Johansson 6740.
F17 200m h1 (-1.5): 3) Moa Hjelmer 90 24.78. 800m h5: 3) Vendela Mindelöf 92 2:09.72, h7: 1) Sofia Öberg 90 2:08.97. 400mH f: 5) E Granqvist 59.66.
Dag 3-4
F17 Sjukamp
(OBS: 4.0 kg kula och seniortabell): 4) Frida Linde 90 5.432 (14.11/-1.3 163 1097 25.39/-0.2 570/+0.7 4162 2:21.97).
Dag 4
F17 200m s2
(-1.3): 7) M Hjelmer 24.80. 800m s2: 1) S Öberg 2:07.76, s3: 6) V Mindelöf 2:11.85. Stav f: 3) P Olsen 405, 4) A Nilson 405. Längd Q2: 10) Caroline Lundahl 91 566/-0.2. Spjut Q2: 9) M Gunnarsson 4483.
Dag 5
F17 800 f:
5) S Öberg 2:06.25.

29.6-1.7 ÅRHUS, DEN (VNM) | Resultat

23-24.6 VEJLE, DEN (JNM-UNM mångkamp) | Resultat
M22 Tiokamp: 1) Samuel Lindén 7.106 (11.52/0.0 653/0.0 1362 198 50.45 15.31/-0.2 3809 433 4730 4:41.29), -) Jonas Elgered bröt (12.07/0.0 608/0.0 1102 162 53.36 X 3364 -).
P19 Tiokamp: 5) David Kallebäck 89 6.663 (11.28/-0.2 684/0.0 1224 195 50.67 16.40/0.0 3463 373 4438 4:47.78), 6) Felix Siljebäck-Larsen 89 6.571 (11.64/-1.6 683/0.0 1205 186 52.97 15.84/0.0 3593 413 4498 4:52.97), -) Rasmus Carlsson 88 bröt (11.71/-1.6 408/+0.5 1359 180 66.14 17.02/0.0 3194 X -).
P17 Tiokamp: 1) Petter Olson 91 7.021 (14.87/-2.1 3972 443 3865 36.19 11.62/0.0 664/0.0 1273 183 2:50.08), 3) Niklas Karlsson 90 6.840 (14.95/-2.1 3931 403 4806 37.44 12.02/0.0 609/+1.4 1452 174 2:44.54), 4) Adam Björling 90 6.506 (15.45/-2.1 3694 353 5214 36.00 11.84/0.0 642/+0.7 1367 171 3:11.58).
F19 Sjukamp: 2) Elin Westerlund 90 4.971 (14.26/0.0 171 882 25.72/-0.7 569/-0.2 2427 2:24.51), 4) Josefin Svensson 89 4.913 (14.92/0.0 162 1023 25.89/-0.7 552/0.0 3005 2:24.29), 6) Paulina Engfors 90 4.157 (17.32/0.0 156 889 26.84/-0.7 473/-0.8 2985 2:24.42).
F17 Sjukamp: 1) Frida Linde 90 5.524 (14.00/0.0 171 1317 25.66/-1.5 546/+0.4 3693 2:20.46), 3) Caroline Lundahl 91 5.092 (14.26/0.0 165 1129 25.31/-1.5 585/0.0 3198 2:40.79), 4) Andrea Nybäck 90 4.907 (14.52/0.0 165 1035 26.10/-1.5 556/+0.8 2746 2:27.87).
Anm: Annan tabell i 17-årsklasserna än den som använts nationellt i Sverige.

27.5 KERAVA, FIN (Nordic Challenge 10000m) | Resultat
M 10000m: 3) Henrik Ahnström 30:19.40, 5) Jonas Andersson 30:28.52, 9) Peter Gross Hässelby (utom NChall) 31:04.86, -) Henry Gross Hässelby bröt.
K 10000m A: 1) Anneli Fransson 34:50.91, 2) Anna Rahm 34:58.82.

17-20.5 REGENSBURG, GER (VEM landsväg) | Resultat

24.3 MOMBASA, KEN (VM-JVM terräng) | Resultat
M 12 km: 28) Mustafa Mohamed 38:18.

22-25.3 HELSINKI, FIN (IVEM) | Resultat

2-4.3 BIRMINGHAM, GBR (IEM) | Resultat
Dag 1
M 400m h3:
1) Johan Wissman 46.92, s1: 2) J Wissman 46.25. 800m h4: 1) Mattias Claesson 1:50.08. M 3000m h1: 8) Henrik Skoog 7:56.93, h2: 5) Erik Sjöqvist 7:55.96. 60mH h4: 3) Robert Kronberg 7.77, s2: 4) R Kronberg 7.66, f: 7) R Kronberg 7.71.
K 60mH h1: 1) Susanna Kallur 7.84, f: 1) S Kallur 7.87. Höjd Q1: 6) Emma Green 189. Längd Q: 17) Daniela Lincoln Saavedra 623. Femkamp: 1) Carolina Klüft 4.944 (8.20 188 1443 659 2:13.04).
Dag 2
M 400m f:
4) J Wissman 46.17. 800m s1: 2) M Claesson 1:49.06. 1500m h1: 6) Rizak Dirshe 3:48.45. 3000m f: 8) E Sjöqvist 8:07.44. Höjd Q1: 2) Stefan Holm 230, Q2: 2) Linus Thörnblad 227.
K 60m h1: 1) S Kallur 7.25, s2: 3) S Kallur 7.24. Stav Q1: 8) Linda Berglund 440 Tangerat svenskt inomhusrekord, Q2: 6=) Hanna-Mia Persson 440 Tangerat svenskt inomhusrekord 440. Kula Q: 7) Helena Engman 1716.
Dag 3
M 800m f:
5) M Claesson 1:48.72. Höjd f: 1) S Holm 234, 2) L Thörnblad 232.
K 60m f: 7) S Kallur 7.29. Kula f: 8) H Engman 1609.

Resultat

Resultat 2007

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>