Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Torsdag 23 maj 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Svenskar i USA - inne 2007

31.3 COLLEGEVILLE, MN | Resultat
M 200m D: 6) Martin Stenman Andersson Upsala 24.91. 55mH h2: 5) M Stenman Andersson 8.95. Längd: 7) M Stenman Andersson 625.

9-10.3 FAYETTEVILLE, AR (NCAA) | Resultat
Dag 2
M Kula:
13) Niklas Arrhenius Spårvägen 1800.

2-3.3 ROXBURY, MA | Resultat
Dag 1
K 1000m h?:
3) Lisa Voltaire Täby 2:52.61.
Dag 2
K 1000m f:
5) L Voltaire 2:55.34.

1-2.3 NORTHFIELD, MN | Resultat
M Sjukamp (55m/55mH i stället för 60m/60mH): 4) Martin Stenman Andersson Upsala 4.203 (6.92 639 771 167 8.76 354 2:50.13).

23.2 NORTHFIELD, MN | Resultat
M 55mH h2: 3) Martin Stenman Andersson Upsala 8.91. Höjd: 4) M Stenman Andersson 166.

23-24.2 NAMPA, ID | Resultat
Dag 1
K 800m h2:
3) Charlotte Schönbeck Lidingö 2:16.68.
Dag 2
K 800m f:
4) C Schönbeck 2:11.63. Vikt (20 pund): 3) Annika Hjelm Huddinge 1845.

23-24.2 AMES, IA | Resultat
OBS: Överlång bana!
Dag 1
K 1 mile h2:
5) Hanna Holst Rånäs 4:57.47.
Dag 2
K 3000m B:
4) H Holst 9:59.54.

23-24.2 HOUSTON, TX | Resultat
Dag 1
M Vikt
(35 pund): 4) Hans Eriksson Bore 1644.

23-24.2 AKRON, OH | Resultat
Dag 2
K Tresteg:
4) Doreen Nagawa Ullevi 1191.

22-24.2 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
Dag 2
M 800m h2:
1) Jacob Gustafsson Ullevi 1:53.90. Vikt (35 pund): 5) Niklas Arrhenius Spårvägen 1783, 8) Magnus Lohse Mölndal 1623.
K 1 mile h2: 5) Lisa Nauclér Täby 5:17.29.

22-24.2 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
Dag 3
M 800m f:
2) Jacob Gustafsson Ullevi 1:51.43. Kula: 1) Magnus Lohse Mölndal 1789, 2) Niklas Arrhenius Spårvägen 1774.
K 1 mile f: 9) Lisa Nauclér Täby 5:28.77.

17.2 TOMS RIVER, NJ | Resultat
F18 400m B: 6) Josefine Kvist 89 62.49. 55mH h7: 6) J Kvist 9.09, f: 5) J Kvist 9.03. Höjd: 8=) J Kvist 147.

17-18.2 AKRON, OH | Resultat
OBS: Överlång bana!
Dag 1
K 1 mile h?:
?) Pernilla Sävestrand Sävedalen 4:55.27.
Dag 2
K 1 mile f:
11) P Sävestrand 5:00.74.

16-17.2 JOHNSON CITY, TN | Resultat
OBS: Överlång bana!
Dag 2
K 1 mile B:
3) Diana Nordén Nyköping 5:41.07.

16-17.2 HOUSTON, TX | Resultat
Dag 1
M Vikt
(35 pund): 1) Robert Melin Bottnaryd 1867.
K 1mile h1: 6) Caroline Erlingson Ängelholm 5:22.42. Vikt (20 pund): 8) Mikaela Johansson Ärla 1587.
Dag 2
M Kula:
1) R Melin 1723.
K 1 mile f: 10) C Erlingson 5:42.92. Kula: 6) M Johansson 1385.

16.2 NEW YORK, NY | Resultat
M 3000m: 2) Tobias Lundgren Spårvägen 8:40.95.
K Tresteg: 2) Malin Marmbrandt Enköping 1163.

16.2 MOSCOW, ID | Resultat
OBS: Överlång bana!
K 800m: -) Sara Trané Mölndal bröt. Tresteg: 1) Amy Quinones Göteborgs KIK 1118.

16-17.2 JOHNSON CITY, TN | Resultat
OBS: Överlång bana!
Dag 1
M 3000m:
3) Fredrik Johansson Växjö 8:39.46.
K Höjd: 7) Emelie Arvidsson Hammarby 152. Femkamp: 3) E Arvidsson 2.937 (10.46 161 842 466 2:32.25)
Dag 2
M 1 mile:
4) F Johansson 4:23.64.

16-17.2 ALLSTON, MA | Resultat
Dag 2
K 1000m:
5) Lisa Voltaire Täby 2:56.69.

16.2 MINNEAPOLIS, MN | Resultat
M 60m h5: 6) Martin Stenman Andersson Upsala 7.53. Längd: 10) M Stenman Andersson 626.

15.2 OGDEN, UT | Resultat
M Kula: 1) Niklas Arrhenius Spårvägen 1922.

10.2 BOWLING GREEN, OH | Resultat
K Tresteg: 2) Doreen Nagawa Ullevi 1196.

10.2 HOUSTON, TX | Resultat
M 60m h12: 3) Henrik Olausson 7.06.

10.2 STEVENS POINT, WI | Resultat
M 55m h7: 3) Martin Stenman Andersson Upsala 7.00. Längd: 5) M Stenman Andersson 606.

10-11.2 SEATTLE, WA | Resultat
OBS: Överlång bana!
Dag 1
M 800m C:
3) Jacob Gustafsson Ullevi 1:50.66. Kula: 4) Magnus Lohse Mölndal 1732.
K 800m C: 5) Sara Trané Mölndal 2:15.24. Tresteg: 32) Amy Quinones Göteborgs KIK 1069.

9-10.2 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
Dag 2
M Kula:
3) Niklas Arrhenius Spårvägen 1815.
K 800m: 5) Lisa Nauclér Täby 2:19.48. 1 mile: 2) L Nauclér 5:13.41.

9-10.2 AMES, IA | Resultat
OBS: Överlång bana!
Dag 2
K 3000m:
18) Hanna Holst Rånäs 10:04.18.

9-10.2 FAYETTEVILLE, AR | Resultat
Dag 1
M Kula:
16) Robert Melin Bottnaryd 1617.
Dag 2
M Vikt
(35 pund): 15) Hans Eriksson Bore 1692.

9-10.2 ALLSTON, MA | Resultat
Dag 1
M 3000m:
30) Tobias Lundgren Spårvägen 8:33.67.

9-10.2 NAMPA, ID | Resultat
Dag 2
K 800m:
2) Charlotte Schönbeck Lidingö 2:14.25. Vikt (20 pund): 2) Annika Hjelm Huddinge 1730.

3.2 CHAPEL HILL, NC | Resultat
K 5000m: 13) Diana Nordén Nyköping 20:23.62.

3.2 KINGSTON, RI | Resultat
K 1000m: 1) Lisa Voltaire Täby 2:58.81.

3.2 ST. PAUL, MN
M Stav: 7) Martin Stenman Andersson Upsala 355. Kula: 13) M Stenman Andersson 787.

2-3.2 LINCOLN, NE | Resultat
Dag 1
M Vikt
(35 pund): 13) Hans Eriksson Bore 1671.
K 400m E: 5) Sara Trané Mölndal 61.55.

2-3.2 NEW YORK, NY | Resultat
Dag 1
M Kula:
5) Niklas Arrhenius Spårvägen 1843.

2-3.2 SOUTH BEND, IN | Resultat
Dag 2
K Tresteg:
13) Doreen Nagawa Ullevi 1159.

2-3.2 NORMAN, OK | Resultat
Dag 2
K 1 mile:
1) Hanna Holst Rånäs 5:07.61, 3) Nina Andersson Helsingborg 5:10.04.

2-3.2 NAMPA, ID | Resultat
Dag 2
K Vikt
(20 pund): 3) Annika Hjelm Huddinge 1741.

2-3.2 HOUSTON, TX | Resultat
Dag 2
M Kula:
2) Robert Melin Bottnaryd 1696. Vikt (35 pund): 3) R Melin 1781.
K Kula: 6) Mikaela Johansson Ärla 1384. Vikt (20 pund): 8) M Johansson 1574, 20) Emma Ståhlberg Spårvägen 1331.

27.1 GAINESVILLE, FL | Resultat
M 1 mile: 19) Fredrik Johansson Växjö 4:22.46.
K 55mH h4: 7) Emelie Arvidsson Hammarby 10.15. Höjd: -) E Arvidsson X. Längd: 31) E Arvidsson 427.

27.1 MENOMONIE, WI | Resultat
M 200m H: 4) Martin Stenman Andersson Upsala 25.42. Längd: 2) M Stenman Andersson 636.

26-27.1 PULLMAN, WA | Resultat
Dag 2
K Tresteg:
-) Amy Quinones Göteborgs KIK X.

26-27.1 NAMPA, ID | Resultat
Dag 2
M Vikt
(35 pund): 2) Staffan Jönsson Hässelby 1776.

26-27.1 SEATTLE, WA | Resultat
Dag 2
M Kula:
3) Niklas Arrhenius Spårvägen 1760.

26-27.1 LYNCHBURG, VA | Resultat
Dag 2
K 3000m:
14) Diana Nordén Nyköping 11:48.19.

26-27.1 FINDLAY, OH | Resultat
Dag 2
K Tresteg:
2) Doreen Nagawa Ullevi 1151.

26.1 BATON ROUGE, LA | Resultat
K Kula: 7) Mikaela Johansson Ärla 1319. Vikt (20 pund): 4=) M Johansson 1600.

26.1 ROXBURY, MA | Resultat
K 1000m: 4) Pernilla Sävestrand Sävedalen 2:57.07.

26-27.1 ALLSTON, MA | Resultat
Dag 1
M 800m:
17) Lisa Voltaire Täby 2:17.30.

20.1 NAMPA, ID | Resultat
K Vikt (20 pund): 3) Annika Hjelm Huddinge 1751.

20.1 ANN ARBOR, MI | Resultat
K 800m A: 3) Pernilla Sävestrand Sävedalen 2:15.76.

19.1 LUBBOCK, TX | Resultat
K Vikt (20 pund): 12) Emma Ståhlberg Spårvägen 1287.

19-20.1 PULLMAN, WA | Resultat
Dag 2
K 1 mile:
1) Sara Trané Mölndal 5:04.02.

19.1 HOUSTON, TX | Resultat
M Kula: 1) Robert Melin Bottnaryd 1670.

19-20.1 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
Dag 1
M Vikt
(35 pund): 2) Hans Eriksson Bore 1694.
Dag 2
M Kula:
6) Niklas Arrhenius Spårvägen 1676.

19-20.1 LEXINGTON, KY | Resultat
Dag 1
K Tresteg:
2) Doreen Nagawa Ullevi 1161.
Dag 2
K Längd:
16) D Nagawa 488.

19-20.1 FAYETTEVILLE, AR | Resultat
Dag 1
K Femkamp:
6) Emelie Arvidsson Hammarby 2.920 (10.15 162 826 462 2:37.52).

14.1 JERSEY CITY, NJ | Resultat
F18 Höjd: 2=) Josefine Kvist 89 157.

13.1 BATON ROUGE, LA | Resultat
K Kula: 2) Mikaela Johansson Ärla 1328. Vikt (20 pund): 7) M Johansson 1505.

13.1 CHAPEL HILL, NC | Resultat
K 1 mile: 7) Diana Nordén Nyköping 5:49.30.

13.1 BOWLING GREEN, OH | Resultat
K Längd: 11) Doreen Nagawa Ullevi 504. Tresteg: 2) D Nagawa 1129.

13.1 GAINESVILLE, FL | Resultat
M 3000m: 2) Fredrik Johansson Växjö 8:40.76.
K 800m: 42) Pernilla Sävestrand Sävedalen 2:31.49. 1 mile: 2) P Sävestrand 4:58.83. 55mH h4: 7) Emelie Arvidsson Hammarby 10.89. Höjd: -) E Arvidsson X. Kula: 28) E Arvidsson 792.

12.1 FAYETTEVILLE, AR | Resultat
K Vikt (20 lb): 12) Emma Ståhlberg Spårvägen 1337.

12-13.1 PROVO,UT | Resultat
OBS: Överlång bana.
Dag 1
M Kula:
1) Niklas Arrhenius Spårvägen 1756. Vikt (35 pund): 1) N Arrhenius 1693.
Dag 2
M 800m:
1) Jacob Gustafsson Ullevi 1:53.59.

12.1 NEW YORK, NY | Resultat
M 1 mile B: 12) Tobias Lundgren Spårvägen 4:23.60.

5.1 NEW YORK, NY | Resultat
M 3000m: 1) Tobias Lundgren Spårvägen 8:47.39.

3.1 MADISON, NJ | Resultat
F18 55mH h1: 2) Josefine Kvist 89 9.47, f: 7) J Kvist 9.45.

31.12 MADISON, NJ | Resultat
F18 300m A: 1) Josefine Kvist 89 43.23. 600m A: 1) J Kvist 1:41.49.

29.12 NEW YORK, NY | Resultat
K 200m: 13) Jessica Jansson Spårvägen 26.96.

23.12 MADISON, NJ | Resultat
F18 Höjd: 1=) Josefine Kvist 89 152.

9.12 NEW HAVEN, CT | Resultat
K 200m D: 1) Jessica Jansson Spårvägen 26.90. 400m A: 2) J Jansson 59.47. Höjd: 2=) J Jansson 155.

8.12 UNIVERSITY CENTER, MI | Resultat
K 800m: 1) Pernilla Sävestrand Sävedalen 2:18.06. 1 mile: 1) P Sävestrand 5:11.25.

2.12 FINDLAY, OH | Resultat
K Längd: 10) Doreen Nagawa Ullevi 496. Tresteg: 2) D Nagawa 1168.

Resultat

Resultat 2007

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>