Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Torsdag 18 juli 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Svenskar i USA - ute 2007

15.12 NEW YORK, NY | Resultat
M 6.4 km landsväg: 2) Birger Ohlsson 20:36.

19.11 TERRE HAUTE, IN | Resultat
M 10 km terräng: 149) Jacob Gustafsson Ullevi 31:31.

17.11 RIVERDALE, NY | Resultat
M 8.0 km terräng B: 3) Tobias Lundgren Spårvägen 25:53.
K 5.0 km terräng B: 22) Lisa Voltaire Täby 19:19.

10.11 OGDEN, UT | Resultat
M 10 km terräng: -) Jacob Gustafsson Ullevi bröt.

10.11 SPRINGFIELD, OR | Resultat
K 6 km terräng: 31) Sara Trané Mölndal 21:17, 138) Lisa Nauclér Täby 22:58.

10.11 DORCHESTER, MA
M 10 km terräng: 55) Tobias Lundgren Spårvägen 31:15.

10.11 DORCHESTER, MA | Resultat
K 6 km terräng: 147) Jenni Eiremo 89 23:33.

8.11 PROVO, UT
M Diskus: 1) Leif Arrhenius Spårvägen 5580.

27.10 NASHVILLE, TN | Resultat
K 5 km terräng: 39) Diana Nordén Nyköping 20:26.

27.10 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
M 8 km: 17) Jacob Gustafsson Ullevi 25:34.
K 6 km: 36) Lisa Nauclér Täby 23:35.

27.10 CORPUS CHRISTI, TX | Resultat
K 6 km terräng: 45) Caroline Erlingson Ängelholm 23:39.

27.10 PROVO, UT
M Diskus: 1) Leif Arrhenius Spårvägen 5522. Slägga: 1) L Arrhenius 5513.

27.10 CORVALLIS, OR | Resultat
K 6 km terräng: 20) Sara Trané Mölndal 20:47.

26.10 RIVERDALE, NY | Resultat
M 8 km terräng: 10) Tobias Lundgren Spårvägen 25:56.
K 6 km terräng: 12) Jenni Eiremo 89 23:25.

26.10 LUBBOCK, TX | Resultat
K 6 km terräng: 22) Lena Örn 88 Hellas 21:46.

23.10 SAN LUIS OBISPO, CA | Resultat
K 5 km terräng: 1) Tove Berg Spårvägen 18:40.

16.10 RIVERDALE, NY | Resultat
M 3 km terräng: 2) Tobias Lundgren Spårvägen 8:57.
K 3 km terräng: 4) Jenni Eiremo 89 11:14.

13.10 SUNNYVALE, CA | Resultat
K 5 km terräng: 51) Lisa Nauclér Täby 18:27.

13.10 FAYETTEVILLE, AR | Resultat
K 6 km terräng: 48) Lena Örn 88 Hellas 22:13.

13.10 TERRE HAUTE, IN | Resultat
M 8 km terräng A: 75) Jacob Gustafsson Ullevi 24:22.
K 6 km terräng A: 39) Sara Trané Mölndal 21:07.

12.10 BOONE, NC | Resultat
K 5 km terräng: 115) Diana Nordén Nyköping 20:53.

5.10 RIVERDALE, NY | Resultat
M 8 km terräng: 10) Tobias Lundgren Spårvägen 27:06.
K 5 km terräng: 19) Jenni Eiremo 19:54.

5.10 IRVINE, CA | Resultat
K 5 km terräng: 2) Tove Berg Spårvägen 18:53.

29.9 FALCON HEIGHTS, MN | Resultat
K 6 km terräng: 22) Sara Trané Mölndal 22:02.

29.9 MANASSAS, VA | Resultat
K 6 km terräng: 34) Diana Nordén Nyköping 24:25.

29.9 STILLWATER, OK | Resultat
K 5.0 km terräng A: 69) Kim Blomkvist Ärla 20:02.

29.9 PALO ALTO, CA | Resultat
K 6 km terräng: 38) Lisa Nauclér Täby 22:06.

29.9 SOUTH BEND, IN | Resultat
K 5 km terräng A: 43) Lena Örn 88 Hellas 17:46.

28.9 BAKERSFIELD, CA | Resultat
K 5 km terräng: 1) Tove Berg Spårvägen 17:56.

22.9 COLLEGE STATION, TX | Resultat
K 5 km terräng: 42) Caroline Erlingson Ängelholm 19:44.

22.9 RIVERDALE, NY | Resultat
M 8 km terräng: 54) Tobias Lundgren Spårvägen 26:43.

22.9 KANEOHE, HI | Resultat
K 4 km terräng: 8) Lisa Nauclér Täby 15:13, 28) Emma Palmér 16:25, 46) Elin Soto-Thompson 18:01.

15.9 SAN DIEGO, CA | Resultat
K 5 km terräng A: 44) Lisa Nauclér Täby 19:16.

15.9 FARMVILLE, VA | Resultat
K 5 km terräng: 9) Diana Nordén Nyköping 20:21.

14.9 TUCSON, AZ | Resultat
M 6 km terräng: 4) Jacob Gustafsson Ullevi 18:21.

14.9 BOSTON, MA | Resultat
K 5.0 km terräng: 22) Lena Örn 88 Hellas 18:08, 51) Jenni Eiremo 89 19:11, 55) Kim Blomkvist Ärla 19:19.

7.9 BOSTON, MA | Resultat
M 8 km terräng: 48) Tobias Lundgren Spårvägen 31:58.

7.9 WILMINGTON, NC | Resultat
K 5 km terräng: 23) Diana Nordén Nyköping 20:18.

7.9 VENTURA, CA | Resultat
K 5 km terräng: 1) Tove Berg Spårvägen 19:49.

7.9 STONY BROOK, NY | Resultat
K 4.3 km terräng: 6) Lisa Voltaire Täby 17:10.

1.9 BREA, CA | Resultat
K 5 km terräng: 25) Lisa Nauclér Täby 19:14.

1.9 BUIES CREEK, NC | Resultat
K 4 km terräng: 7) Diana Nordén Nyköping 15:49.

31.8 STONY BROOK, NY | Resultat
K 4 km terräng: 10) Jenni Eiremo 89 16:35.

31.8 SPOKANE, WA | Resultat
K 4 km terräng: 2) Sara Trané Mölndal 16:18.

6-9.6 SACRAMENTO, CA (NCAA) | Resultat
Dag 1
M Diskus Q1:
9) Robert Melin Bottnaryd 5532, Q2: 4) Niklas Arrhenius Spårvägen 5887.
K Slägga Q1: 6) Annika Hjelm Huddinge 5771.
Dag 3
M Diskus f:
1) N Arrhenius 6284.

3.6 EAGLE ROCK, CA | Resultat
K 5000m: 4) Tove Berg Spårvägen 16:59.06.

30.5-2.6 PROVO, UT | Resultat
Dag 4
M Diskus A:
1) Niklas Arrhenius Spårvägen 5975, B: 1) N Arrhenius 6307.

25-26.5 EUGENE, OR | Resultat
Dag 1
M Diskus:
1) Niklas Arrhenius Spårvägen 6287.
K 800m h1: 2) Lisa Nauclér Täby 2:07.19. 1500m h2: 6) Charlotte Schönbeck Lidingö 4:23.24.
Dag 2
K 800m f:
8) L Nauclér 2:11.36. 1500m f: 7) C Schönbeck 4:23.79. 3000mH A: 17) Sara Trané Mölndal 10:59.62. Slägga: 6) Annika Hjelm Huddinge 6347.

25-26.5 DES MOINES, IA | Resultat
Dag 1
M Diskus:
5) Robert Melin Bottnaryd 5684. Slägga: 12) Hans Eriksson Bore 5675.
Dag 2
K 3000mH A:
-) Hanna Holst Rånäs bröt.

25-26.5 COLUMBIA, MO | Resultat
Dag 2
K Slägga:
14) Mikaela Johansson Ärla 5509.

25.5 NORWALK, CA | Resultat
F18 Höjd: 3) Jessica Robson 89 Järvsö 162.

25-26.5 SOUTH PLAINFIELD, NJ | Resultat
Dag 1
F18 400m A:
6) Josefine Kvist 89 61.48. 400mH A: 1) J Kvist 64.42.
Dag 2
Längd
(vind?): 17) J Kvist 434.

25-26.5 GAINESVILLE, FL | Resultat
Dag 1
K Längd:
18) Malin Marmbrandt Enköping 586w/+2.3 (553/+1.6).

19.5 NORWALK, CA | Resultat
F18 Höjd B: 1) Jessica Robson 89 Järvsö 165.

18-19.5 SAN MATEO, CA | Resultat
Dag 1
K 10000m:
1) Tove Berg Spårvägen 36:00.62.
Dag 2
K 5000m:
1) T Berg 17:14.64.

18.5 FAIR OAKS, CA | Resultat
F18 800m: 2) Jenni Eiremo 89 2:17.47.

17.5 ABILENE, TX | Resultat
M Kula: 1) Stefan Blomqvist Örgryte 1770.

17.5 SALINAS, CA | Resultat
M Diskus A: 2) Niklas Arrhenius Spårvägen 6577.

16.5 SALINAS, CA | Resultat
M Diskus A: 3) Niklas Arrhenius Spårvägen 6343.

12.5 LA JOLLA, CA | Resultat
K 5000m: 1) Tove Berg Spårvägen 17:07.00 (eller 17:06.79?).

12-13.5 PALO ALTO, CA | Resultat
Dag 1
K 3000mH:
1) Sara Trané Mölndal 10:19.89.

12-13.5 NORTHRIDGE, CA | Resultat
Dag 1
M Spjut:
9) Eric Nyberg Lidingö 5238.

12.5 MOORPARK, CA | Resultat
F18 100mH h4 (+3.4): 3) Jessica Robson 89 Järvsö 15.42w. Höjd: 2) J Robson 162. Längd (vind?): 11) J Robson 509.

12.5 LAKE CHARLES, LA | Resultat
M Kula: -) Johan Persson Falun X. Diskus: 6) J Persson 4832.
K Slägga: 1) Mikaela Johansson Ärla 5467.

11-13.5 LINCOLN, NE | Resultat
Dag 3
K 3000mH:
10) Hanna Holst Rånäs 11:02.80.

11-12.5 JOHNSON CITY, TN | Resultat
Dag 1
K Sjukamp:
6) Emelie Arvidsson Hammarby 3.228 (18.29/-0.2 149 865 30.32/+1.3 442/0.0 2505 2:49.64).

10.5 HILLSBOROUGH, NJ | Resultat
F19 400m A: 2) Josefine Kvist 89 59.97. Höjd: 4) J Kvist 152. Längd (vind?): 1) J Kvist

10-12.5 HOUSTON, TX | Resultat
Dag 2
M Slägga:
4) Hans Eriksson Bore 5659.

9-12.5 FRESNO, CA | Resultat
Dag 3
K 800m h2:
1) Charlotte Schönbeck Lidingö 2:12.33. 1500m h?: 5) C Schönbeck 4:39.68.
Dag 4
K 800m f:
3) C Schönbeck 2:10.84. 1500m f: 3) C Schönbeck 4:32.90. Slägga: 1) Annika Hjelm Huddinge 6114.

9-12.5 SAN DIEGO, CA | Resultat
Dag 3
M Spjut:
3) Magnus Lohse Mölndal 6163.
K 800m h1: 3) Lisa Nauclér Täby 2:08.60.
Dag 4
M Kula:
1) M Lohse 1742, 2) Niklas Arrhenius Spårvägen 1730. Diskus: 1) N Arrhenius 6192, 9) M Lohse 4676.
K 800m f: 9) L Nauclér 2:22.85. 1500m: 11) L Nauclér 4:44.50.

5.5 MODESTO, CA | Resultat
M Diskus: 5) Niklas Arrhenius Spårvägen 6295.

5-6.5 LAWRENCEVILLE, NJ | Resultat
Dag 1
K Längd
(vind?): 1) Malin Marmbrandt Enköping 569.
Dag 2
M 5000m:
3) Tobias Lundgren Spårvägen 14:48.66.
K 100m B (vind?): 3) M Marmbrandt 13.05. 200m B (vind?): 4) M Marmbrandt 27.20. 100mH A (vind?): 4) M Marmbrandt 15.39. Tresteg (vind?): 2) M Marmbrandt 1177.

5-6.5 NORTHRIDGE, CA | Resultat
M Tiokamp: 9) Eric Nyberg Lidingö 5.663 (11.69w/+4.8 673w/+3.5 1055 183 56.22 16.49w/+2.7 3330 435 4749 10:06.91).

5.5 LA JOLLA, CA | Resultat
K 10000m: 1) Tove Berg Spårvägen 36:05.51.

5-6.5 BALTIMORE, MD | Resultat
Dag 2
K 1500m:
7) Lisa Voltaire Täby 4:34.47.

5.5 EUGENE, OR | Resultat
M Slägga: 3) Mattias Jons Hässelby 7082.

4-6.5 NACOGDOCHES, TX | Resultat
Dag 1
M Slägga:
1) Robert Melin Bottnaryd 5788.
K Slägga: 1) Mikaela Johansson Ärla 5485, 8) Emma Ståhlberg Spårvägen 4719.
Dag 2
M Kula:
6) R Melin 1648.
K 1500m h1: 8) Caroline Erlingson Ängelholm 5:11.11. Kula: 7) M Johansson 1367.
Dag 3
M Diskus:
1) R Melin 5451.
K 5000m: -) C Erlingson bröt. Diskus: 17) E Ståhlberg 3266.

4.5 HUNTINGTON BEACH, CA | Resultat
F18 100mH f (+2.4): 1) Jessica Robson 89 Järvsö 15.81w. Höjd: 1) J Robson 162. Längd (vind?): 1) J Robson 552.

3-4.5 NORTHFIELD, MN | Resultat
M Tiokamp (vindar?): 10) Martin Stenman Andersson Upsala 5.455 (11.59 611 794 172 51.46 17.66 2703 360 3122 4:45.06).

1.5 HUNTINGTON BEACH, CA | Resultat
F18 100mH h2 (vind?): 1) Jessica Robson 89 Järvsö 15.81.

29.4 NEW HAVEN, CT | Resultat
K 100mH B (0.0): 2) Malin Marmbrandt Enköping 15.62.

28.4 BAKERSFIELD, CA | Resultat
K 1500m f: 1) Tove Berg Spårvägen 4:41.16. 5000m: 1) T Berg 18:39.34.

28.4 SACRAMENTO, CA | Resultat
F18 800m A: 9) Jenni Eiremo 2:15.41.

28.4 AMHERST, MA | Resultat
K 800m: 1) Lisa Voltaire Täby 2:13.15.

28.4 MONROE, LA | Resultat
M Kula: 7) Johan Persson Falun 1521. Diskus: 4) J Persson 4910.

28.4 LARAMIE, WY | Resultat
M Kula: 3) Magnus Lohse Mölndal 1625. Slägga: 12) M Lohse 4649.

28.4 ORLANDO, FL | Resultat
M 1500m: 3) Fredrik Johansson Växjö 4:01.37.
K 100mH C (0.0): 5) Emelie Arvidsson Hammarby 19.30. Höjd: 12) E Arvidsson 147. Spjut: 7) E Arvidsson 2189.

27.4 SEATTLE, WA | Resultat
K 1500m: 2) Sara Trané Mölndal 4:36.29.

27-28.4 BERKELEY, CA | Resultat
Dag 2
K 800m A:
4) Lisa Nauclér Täby 2:09.77. 1500m X: 2) Charlotte Schönbeck Lidingö 4:33.73, 4) Hanna Holst Rånäs 4:36.45, 6) L Nauclér 4:44.92.

27-28.4 IRVINE, CA | Resultat
Dag 1
M Spjut:
5) Eric Nyberg Lidingö 5596.

27-28.4 PROVO, UT | Resultat
Dag 1
M Diskus:
2) Niklas Arrhenius Spårvägen 6130.

27.4 BOISE, ID | Resultat
M Slägga: 1) Mattias Jons Hässelby 6962.
K Slägga: 1) Annika Hjelm Huddinge 5906.

26.4 BEAUMONT, TX | Resultat
M 100m B (+0.4): 1) Henrik Olausson 11.03.
K Kula: 1) Mikaela Johansson Ärla 1313. Slägga: 2) M Johansson 5569.

26-28.4 DES MOINES, IA | Resultat
Dag 3
M Slägga:
13) Hans Eriksson Bore 5883.

26-28.4 PHILADELPHIA, PA | Resultat
Dag 1
K 10000m:
12) Cecilia Jeverstam Mölndal 35:43.79. Längd C (vind?): 14) Malin Marmbrandt Enköping 567.

25.4 ST. PAUL, MN | Resultat
M Stav: 20=) Martin Stenman Andersson Upsala 366.

21.4 NORTHFIELD, MN | Resultat
M Diskus: 29) Martin Stenman Andersson Upsala 2906.

21.4 SANTA CLARITA, CA | Resultat
K 1500m h1: 3) Tove Berg Spårvägen 4:57.39. 10000m: 1) T Berg 39:34.71.

21.4 PULLMAN, WA | Resultat
K 800m: 1) Sara Trané Mölndal 2:13.03.

21.4 PISCATAWAY, NJ | Resultat
M 5000m: 4) Tobias Lundgren Spårvägen 15:26.95.
K 100mH h1 (0.0): 3) Malin Marmbrandt Enköping 15.21, f (-0.1): -) M Marmbrandt ej start?. Längd: 5) M Marmbrandt 580/+1.1. Tresteg: 4) M Marmbrandt 1193/+1.5.

21.4 WACO, TX | Resultat
K Diskus: 6) Emma Ståhlberg Spårvägen 3419. Slägga: 4) E Ståhlberg 4606.

21.4 MISSION VIEJO, CA | Resultat
F18 100mH A (0.0): 4) Jessica Robson 89 Järvsö 15.96. Höjd: 1) J Robson 167. Längd (vind?): 7) J Robson 503.

21.4 BATON ROUGE, LA | Resultat
K 800m: 9) Pernilla Sävestrand Sävedalen 2:16.54. Kula: 4) Mikaela Johansson Ärla 1374. Slägga: 2) M Johansson 5466.

21.4 AUSTIN, TX | Resultat
M 100m B (+2.0): 3) Henrik Olausson 10.87. Diskus: 2) Robert Melin Bottnaryd 5319.

21.4 FORT WORTH, TX | Resultat
K 1500m A: 13) Caroline Erlingson Ängelholm 5:04.27.

21.4 FORT COLLINS, CO | Resultat
M Kula: 1) Magnus Lohse Mölndal 1705. Slägga: 11) M Lohse 4740.

20-21.4 LA JOLLA, CA | Resultat
Dag 2
M Diskus:
2) Niklas Arrhenius Spårvägen 6241.

20.4 DENTON, TX | Resultat
K Slägga: 6) Emma Ståhlberg Spårvägen 4639.

18.4 FAIR OAKS, CA | Resultat
F18 400m: 1) Jenni Eiremo 61.50. 800m: 1) J Eiremo 2:25.48.

14.4 EL PASO, TX | Resultat
M Slägga: 2) Hans Eriksson Bore 5877.

14.4 OXFORD, MS | Resultat
K Kula: 3) Mikaela Johansson Ärla 1328. Slägga: 1) M Johansson 5249.

14.4 AMHERST, MA | Resultat
K 800m: 3) Lisa Voltaire Täby 2:15.92.

14.4 TALLAHASSEE, FL | Resultat
M 800m: 3) Fredrik Johansson Växjö 2:00.13. 1500m: 2) F Johansson 4:03.75.

14.4 CHAPEL HILL, NC | Resultat
K 3000m: 16) Diana Nordén Nyköping 11:23.00.

14.4 KING'S POINT, NY | Resultat
M 3000m: 6) Tobias Lundgren Spårvägen 8:56.71.
K Längd (vind?): 1) Malin Marmbrandt Enköping 552. Tresteg (vind?): 1) M Marmbrandt 1141,

14.4 SAINT PETER, MN | Resultat
M 110mH B (vind?): 1) Martin Stenman Andersson Upsala 16.98. Stav: 14=) M Stenman Andersson 338. Spjut: 17) M Stenman Andersson 3320.

13.4 AZUSA, CA | Resultat
M 100m C (+1.8): 2) Henrik Olausson 10.96.
K 5000m: 3) Tove Berg Spårvägen 17:12.43.

13-14.4 TEMPE, AZ | Resultat
Dag 1
M Slägga:
1) Mattias Jons Hässelby 7069.
K Slägga: 3) Annika Hjelm Huddinge 6034.
Dag 2
M Kula:
9) Magnus Lohse Mölndal 1658. Diskus: 9) Staffan Jönsson Hässelby 5114.

13.4 MESA, AZ | Resultat
M Diskus A: 12) Staffan Jönsson Hässelby 5088. Slägga A: 1) Mattias Jons Hässelby 7040.
K Slägga A: 1) Annika Hjelm Huddinge 5974.

13-15.4 WALNUT, CA | Resultat
Dag 1
K 1500m D:
6) Lisa Nauclér Täby 4:40.49.
Dag 2
F18 Höjd A:
3) Jessica Robson 89 Järvsö 165.
Dag 3
M 100m D
(+1.3): 8) Henrik Olausson 11.06.

12-14.4 WESTWOOD, CA | Resultat
Dag 2
K 1500m:
2) Sara Trané Mölndal 4:28.43.
Dag 3
M Diskus:
1) Niklas Arrhenius Spårvägen 5921.
K 1500m: 4) Charlotte Schönbeck Lidingö 4:26.03.

12.4 LANCASTER, CA
M Diskus: 1) Niklas Arrhenius Spårvägen 6318.

7.4 BOISE, ID | Resultat
M Diskus: 1) Staffan Jönsson Hässelby 5347. Slägga: 1) Mattias Jons Hässelby 7161. Spjut: 2) Pontus Thomée Lerum 6614.
K Slägga: 1) Annika Hjelm Huddinge 6282. Spjut: 6) A Hjelm 2675.

6-7.4 ARCADIA, CA | Resultat
Dag 2
F18 800m C:
4) Jennie Eiremo 2:16.68. Höjd: 4) Jessica Robson 89 Järvsö 162.

6-7.4 GAINESVILLE, FL | Resultat
Dag 1
K 1500m:
11) Pernilla Sävestrand Sävedalen 4:41.41. Höjd B: -) Emelie Arvidsson Hammarby X.
Dag 2
M 5000m:
13) Fredrik Johansson Växjö 15:12.48.

6-7.4 DURHAM, NC | Resultat
Dag 1
K 1500m B:
4) Lisa Voltaire Täby 4:37.42. 10000m: 13) Diana Nordén Nyköping 41:19.05.

6.4 SANTA BARBARA, CA | Resultat
M Stav: -) Eric Nyberg Lidingö X. Spjut: 5) E Nyberg 5481.

6-7.4 PRINCETON, NJ | Resultat
Dag 2
K Längd
(vind?): 1) Malin Marmbrandt Enköping 549.

4-7.4 AUSTIN, TX | Resultat
Dag 1
K 800m A:
3) Lisa Nauclér Täby 2:12.28. 1500m: 4) Hanna Holst Rånäs 4:39.89.
Dag 2
M Slägga:
12) Hans Eriksson Bore 5726.
K Slägga: 10) Mikaela Johansson Ärla 5485.
Dag 3
M Diskus B:
11) Robert Melin Bottnaryd 5239.

31.3 EL PASO, TX | Resultat
M Slägga: 2) Hans Eriksson Bore 5873.

31.3 ARLINGTON, TX | Resultat
M Diskus: 5) Robert Melin Bottnaryd 5147, 10) Johan Persson Falun 4730.
K 1500m: 20) Caroline Erlingson Ängelholm 4:55.29. Slägga: 10) Emma Ståhlberg Spårvägen 4545.

31.3 ATHENS, OH | Resultat
K Längd (vind?): 9) Doreen Nagawa Ullevi 521. Tresteg (vind?): 1) D Nagawa 1184.

31.3 NEW HAVEN, CT | Resultat
K Längd: 1) Malin Marmbrandt Enköping 571/+0.6.

30-31.3 MISSION VIEJO, CA | Resultat
Dag 2
F18 Höjd:
1=) Jessica Robson 89 Järvsö 162.

30-31.3 PALO ALTO, CA | Resultat
Dag 1
M Längd B:
2=) Eric Nyberg Lidingö 655/0.0. Spjut B: 6) E Nyberg 5463.
K 3000mH B: 3) Sara Trané Mölndal 10:33.74, 4) Hanna Holst Rånäs 10:37.75.
Dag 2
K Tresteg B:
-) Amy Quinones Göteborgs KIK X.
F18 1600m (!): 26) Jenni Eiremo 89? 5:12.82.

29-31.3 ROCK HILL, SC | Resultat
Dag 2
K 10000m:
-) Diana Nordén Nyköping bröt.

30.3 FORT COLLINS, CO | Resultat
M Slägga: 12) Magnus Lohse Mölndal 4819.

30-31.3 FRESNO, CA | Resultat
Dag 1
K 800m h2:
1) Lisa Nauclér Täby 2:15.67. 1500m h1: 1) L Nauclér 4:39.45.
Dag 3
K 800m f:
4) L Nauclér 2:12.40. 1500m f: 2) L Nauclér 4:33.13.

30.3 GLENDALE, CA | Resultat
K 1500m: 1) Tove Berg Spårvägen 4:43.53. 3000m: 1) T Berg 9:56.65.

29-31.3 BATON ROUGE, LA | Resultat
Dag 3
K Kula:
1) Mikaela Johansson Ärla 1411. Slägga: 2) M Johansson 5431.

29-31.3 TALLAHASSEE, FL | Resultat
Dag 1-2
K Sjukamp:
9) Emelie Arvidsson Hammarby 3.606 (18.16/+0.4 156 883 30.25/-1.0 463/+0.8 2633 2:32.70).
Dag 2
M 3000mH:
4) Fredrik Johansson Växjö 9:29.53.
Dag 3
K 1500m:
2) Pernilla Sävestrand Sävedalen 4:36.25.

28.3 RUSTON, LA | Resultat
M Diskus: 5) Johan Persson Falun 4699.

24.3 HUNTINGTON BEACH, CA | Resultat
F18 100mH A (-0.4): 2) Jessica Robson 89 Järvsö 15.97. 300mH C: 3) J Robson 51.37. Höjd: 1) J Robson 167. Längd (vind?): 1) J Robson 543.

24.3 FORT WORTH, TX | Resultat
K 1500m: 5) Caroline Erlingson Ängelholm 5:13.84. Diskus: 7) Emma Ståhlberg Spårvägen 3476. Slägga: 3) E Ståhlberg 4490.

24.3 FAIR OAKS, CA | Resultat
F18 800m: 2) Jenni Eiremo 2:19.41.

24.3 FORT COLLINS, CO | Resultat
M Slägga: 12) Magnus Lohse Mölndal 4414.

24.3 SACRAMENTO, CA | Resultat
M 1500m: 12) Fredrik Johansson Växjö 4:02.31. Spjut: 3) Pontus Thomée Lerum 6258.
K Slägga: 1) Annika Hjelm Huddinge 6018.

24.3 AUSTIN, TX | Resultat
M 100m C (+2.7): 1) Henrik Olausson 10.89w. Diskus: 4) Robert Melin Bottnaryd 5344. Slägga: 2) R Melin 5761.

24.3 LOS ANGELES, CA | Resultat
K 800m: 1) Sara Trané Mölndal 2:11.20. 1500m: 3) Lisa Nauclér Täby 4:36.99.

23-24.3 IRVINE, CA | Resultat
Dag 2
M Spjut:
2) Eric Nyberg Lidingö 5386.

23-25.3 TUSCALOOSA, AL | Resultat
Dag 2
K Längd:
27) Doreen Nagawa Ullevi 501w/+2.7 (ok?).
Dag 3
K Tresteg:
11) D Nagawa 1182/+1.4.

23-24.3 WILMINGTON, NC | Resultat
Dag 1
K 10000m:
-) Diana Nordén Nyköping bröt.

23-24.3 TEMPE, AZ | Resultat
Dag 2
K 100m D
(0.0): 8) Malin Marmbrandt Enköping 13.46. 200m F (0.0): 5) M Marmbrandt 27.46.

23.3 RIVERSIDE, CA | Resultat
K 3000m: 1) Tove Berg Spårvägen 9:59.55.

17.3 LAFAYETTE, LA | Resultat
K Kula: 3) Mikaela Johansson Ärla 1350. Slägga: 1) M Johansson 5834.
OBS: Enl Mikaela själv är släggresultatet felaktigt angivet i resultatlistan. Hennes längsta kast var drygt 184 fot vilket motsvarar drygt 56 meter.

17.3 CORAL GABLES, FL | Resultat
K 800m: 6) Pernilla Sävestrand Sävedalen 2:15.23.

16-17.3 SAN DIEGO, C | Resultat
Dag 2
K 800m:
2) Lisa Nauclér Täby 2:09.36.

16-17.3 SAN ANTONIO, TX | Resultat
Dag 1
M Kula:
1) Robert Melin Bottnaryd 1624.
Dag 2
M Diskus:
1) R Melin 5136.

16-17.3 HOUSTON, TX | Resultat
Dag 2
M 100m C
(+2.6): 5) Henrik Olausson 10.96w.
K Diskus: 7) Emma Ståhlberg Spårvägen 3275. Slägga: 4) E Ståhlberg 4798.

16-17.3 TEMPE, AZ | Resultat
Dag 2
K 3000mH:
3) Sara Trané Mölndal 10:50.56.

16-17.3 BAKERSFIELD, CA | Resultat
K 1500m A: 1) Tove Berg Spårvägen 4:45.33. 5000m: 1) T Berg 17:29.13.

15-16.3 NORTHRIDGE, CA | Resultat
M Tiokamp: 5) Eric Nyberg Lidingö 6.349 (11.87/0.0 660/-0.5 1066 189 53.85 16.68/+1.3 3201 430 5395 4:59.03).

10.3 FAIR OAKS, CA | Resultat
F18 800m: 1) Jenni Eiremo 2:22.55.

10.3 LA JOLLA, CA | Resultat
K 800m: 3) Lisa Nauclér Täby 2:17.91.

10.3 HATTIESBURG, MS | Resultat
K Kula: 1) Mikaela Johansson Ärla 1366. Diskus: 5) M Johansson 3931. Slägga: 1) M Johansson 5368.

10.3 IRVINE, CA | Resultat
F18 100mH B (vind?): 1) Jessica Robson 89 Järvsö 16.38. Höjd: 1) J Robson 162. Längd (vind?): 3) J Robson 524.

9.3 TAMPA, FL | Resultat
K 800m: 3) Pernilla Sävestrand Sävedalen 2:15.60.

9.3 SAN MARCOS, TX | Resultat
M Diskus: 2) Robert Melin Bottnaryd 5011.

9.3 GLENDORA, CA | Resultat
K 800m: 4) Tove Berg Spårvägen 2:32.84. 1500m: 1) T Berg 4:53.58. 3000m: 1) T Berg 10:15.69.

7.3 FAIR OAKS, CA | Resultat
F18 200m (vind?): 2) Jenni Eiremo 28.63. 400m: 1) J Eiremo 61.57. 800m: 1) J Eiremo 2:27.68.

3.3 IRVINE, CA | Resultat
M Höjd: 8=) Eric Nyberg Lidingö 185. Stav: 5) E Nyberg 385. Längd: 2) E Nyberg 662/-2.8. Spjut: 2) E Nyberg 5630.

3.3 RANCHO SANTA MARGARITA, CA | Resultat
F18 100mH A (-1.4): 3) Jessica Robson 89 Järvsö 16.59. 300mH B: 1) J Robson 51.67. Höjd: 1) J Robson 162. Längd (vind?): 1) J Robson 495.

23-24.2 NORWALK, CA | Resultat
Dag 2
K 800m A:
7) Tove Berg Spårvägen 2:25.41. 1500m A: 1) T Berg 4:46.71.

Resultat

Resultat 2007

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>