Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Måndag 16 september 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Övriga svenskar utomlands - inne 2007

17-18.3 STANGE, NOR | Resultat
Dag 2
P19 Höjd:
1) Erik Olsson 89 Bore 190. Kula: 1) Anders Lundell Arvika 1585.
P16 200m B: 3) Henrik Gateman 91 Strömstad 24.64.

16-18.3 PRAHA, CZE (INAS) | Resultat

10.3 MANCHESTER, GBR | Resultat
M Stav C: 4) Robert Warensjö 90 Nyköping 412.

9-10.3 BAD OEYNHAUSEN, GER | Resultat
Dag 1
K Stav:
2) Hanna-Mia Persson Örgryte 435, 6) Linda Berglund Växjö 425.

4.3 DORTMUND, GER | Resultat
Pojkar.
Ungdomar från Lund.

4.3 DORTMUND, GER | Resultat
Flickor.
Ungdomar från Lund.

3.3 DORTMUND, GER | Resultat
Pojkar
Ungdomar från Lund.

3.3 DORTMUND, GER | Resultat
Flickor.
Ungdomar från Lund.

24.2 SPLIT, CRO | Resultat
K Höjd: 3) Kajsa Bergqvist Tureberg 197.

24-25.2 BIRMINGHAM, GBR (Engelska juniormästerskapen) | Resultat
Dag 1
P19 Stav:
5) Robert Warensjö 90 Nyköping 440.

17.2 BIRMINGHAM, GBR | Resultat
M 400m A: 2) Johan Wissman Helsingborg 46.22. Tresteg: 1) Christian Olsson Örgryte 1734.

17-18.2 MALMÖ/A (Danska mästerskapen) | Resultat
Dag 1
M 200m h3:
1) Mattias Sunneborn Spårvägen 22.40, h9: 2) Linus Malmborg Heleneholm 23.71, A: 1) M Sunneborn 22.25. 800m A: 1) Adam Sewall Malmö 1:54.95, 3) Göran Olofsson Malmö 1:56.56, B: 5) Gabriel Fredriksson Björnstorp 2:00.94. 3000m A: 9) Lulsim Kalaba Malmö 9:09.73. Stav: 1) Gustaf Hultgren Örgryte 510, 3) Marcus Lindh KA2 480, 4=) Petter Olsen 91 Malmö & Pawel Szczyrba Malmö 480, 7) Reine Eklund Örgryte 480, 10=) Joakim Norman Mölndal 450, 13) Melker Svärd Jacobsson 94 Malmö 360, -) Alexander Igelström Ullevi X. Tresteg: 2) Sebastian Lindén Mölndal 1483.
K 200m h2: 1) Helene Nordquist Täby 25.44, A: 3) H Nordquist 25.43.
Dag 2
M 60m h1:
2) Tobias Dahlberg Finish 7.30, B: 1) T Dahlberg 7.19, 4) Daniel Strand Lund 7.32. 400m A: 3) M Sunneborn 49.17, D: 1) Fabian Willskytt Kville 52.91. Höjd: 1) Oscar Karlsson Alingsås 208, 4=) Andreas Liljegren Nilsson Finish 193.
K 1500m: 4) Linda Pernevall 91 Lund 4:54.85. Stav: 1) Hanna-Mia Persson Örgryte 420, 2) Linda Berglund Växjö 420, 3) Maria Rendin Örgryte 410, 6=) Alisa Dimante 88 Malmö & Lisa Wälitalo Umedalen 380, 10) Sophie Jensen 92 Malmö 340. Längd: 1) S Jensen 549, 4) Isabella Lendt 91 Trelleborg 535.

14.2 BYDGOSZCZ, POL | Resultat
M Höjd: 1) Linus Thörnblad Malmö 234.

13.2 BANSKÁ BYSTRICA, SVK | Resultat
M Höjd A: 1) Stefan Holm Kil 237, 11=) Joel Spolén Örgryte 215, B: 2) Yannick Tregaro Örgryte 200.
K Höjd: 3) Kajsa Bergqvist Tureberg 197, 8) Emma Green Örgryte 185.

11.2 KARLSRUHE, GER | Resultat
M 3000m: 4) Erik Sjöqvist Enhörna 7:55.42, 5) Henrik Skoog Spårvägen 7:58.06. M 60mH h1: 3) Robert Kronberg Kville 7.73, f: 5) R Kronberg 7.71. Tresteg: 1) Christian Olsson Örgryte 1744.
K Längd: 3) Carolina Klüft Växjö 652.

11.2 SEVILLA, ESP | Resultat
M Höjd: 1) Ola Carlsson Örgryte 203.

10.2 ROVANIEMI, FIN | Resultat
Aktiva från Norrbotten.

9.2 AUBIÈRE, FRA | Resultat
M 400m: 2) Mattias Claesson Hässelby 47.61.

9-10.2 POTSDAM, GER | Resultat
Dag 1
K Stav:
4) Hanna-Mia Persson Örgryte 420, -) Maria Rendin Örgryte X.

6.2 BRNO, CZE | Resultat
M Höjd: 10) Joel Spolén Örgryte 220.

6.2 DÜSSELDORF, GER | Resultat
M 3000m: 7) Erik Sjöqvist Enhörna 7:55.06. 60mH A: 3) Robert Kronberg Kville 7.69.

3.2 FANA, NOR | Resultat
K 60m h1: ?) Emma Rienas IF Göta (Eltiden fungerade inte och det fanns ingen manuell backup så det blev inga tider eller placeringar), A: 2) E Rienas 7.50.

3.2 HELSINGÖR, DEN | Resultat
K Stav: 1) Petra Olsen 90 Malmö 396, 3) Nathalie Busk 91 Malmö 376, 5) Anna Nilson 91 Malmö 376, 6) Hanna Påhlsson 89 Malmö 331

3.2 ARNSTADT, GER | Resultat
M Höjd: 3) Stefan Holm Kil 234, 8=) Linus Thörnblad Malmö 225.

3.2 ARNSTADT, GER | Resultat
K Höjd: 2) Kajsa Bergqvist Tureberg 195, 6=) Emma Green Örgryte 192.

3.2 STUTTGART, GER | Resultat
M 200m A: 1) Johan Wissman Helsingborg 20.73. 1500m: 8) Rizak Dirshe Malmö 3:41.57. 3000m: 7) Henrik Skoog Spårvägen 7:52.59.
K 60mH h1: 1) Susanna Kallur Falun 7.85, f: 1) S Kallur 7.88. Längd: 6) Carolina Klüft Växjö 640.

3.2 PRAHA, CZE | Resultat
M 400m B: 2) Andreas Mokdasi Hässelby 48.76, C: 1) Mattias Claesson Hässelby 48.11, D: 1) Thomas Nikitin Spårvägen 48.46. 800m A: 1) Albin Johansson Hässelby 1:51.24. 3000m: 2) John Laselle Tureberg 8:12.01, 3) Jörgen Johansson Spårvägen 8:14.88. Stav: 4) Fredrik Skoglund Lidingö 525.
K 3000m: 2) Kajsa Haglund Hässelby 9:39.17, 3) Flo Jonsson Spårvägen 9:43.89.

2-3.2 FLAGSTAFF, AZ | Resultat
OBS: Överlång bana.
Dag 2
K 800m A:
5) Lisa Naucler Täby 2:19.99.

28.1 ASKIM, NOR | Resultat
Ungdomar från Tanum.

27.1 LUXEMBURG, LUX | Resultat
K 800m: 2) Kajsa Haglund Hässelby 2:09.20.

26.1 WUPPERTAL, GER | Resultat
K Stav: 5) Maria Rendin Örgryte 415.

26-28.1 STANGE, NOR (Norska ungdomsmästerskapen) | Resultat
Dag 2
P16 800m A:
2) Jonas Legernes 91 Ullevi 2:02.06.
Dag 3
P16 1500m:
1) J Legernes 4:10.03.

25.1 TRINEC, CZE | Resultat
M Höjd: 12) Joel Spolén Örgryte 215.
K Höjd: 2) Emma Green Örgryte 193.

24.1 DRESDEN, GER | Resultat
K Stav: 6) Hanna-Mia Persson Örgryte 430, 7) Linda Berglund Växjö 420.

23.1 OSTRAVA, CZE | Resultat
K Höjd: 4=) Emma Green Örgryte 185.

23.1 OSTRAVA, CZE | Resultat
M Höjd: 14) Joel Spolén Örgryte 215.

21.1 REYKJAVIK, ISL
M 60m A: 2) Christofer Sandin Ullevi 7.02. 200m A: 1) C Sandin 22.10.

21.1 DESSAU, GER
K Höjd: 6) Ebba Jungmark Mölndal 182.

20.1 CARDIFF, GBR | Resultat
M Stav: 6) Robert Warensjö 90 422.

20.1 DRAMMEN, NOR | Resultat
Ungdomar från KA2.

20.1 LUDWIGSHAFEN, GER | Resultat
K 60m h1: -) Nathalie Sandell Finish bröt. 200m D: 3) N Sandell 26.26. Längd: 5) N Sandell 520.

19.1 NORDHAUSEN, GER | Resultat
K Kula: 3) Helena Engman Riviera 1717 Svenskt inomhusrekord.

7.1 FRANKFURT, GER | Resultat
K 60m h3: 7) Nathalie Sandell Finish 8.30.

Resultat

Resultat 2007

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>