Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Måndag 16 september 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Övriga svenskar utomlands - ute 2007

31.12 PEUERBACH, AUT (Silvesterlauf) | Resultat
M 6.8 km landsväg: 23) Mats Granström Spårvägen 21:03.

19.12 AUCKLAND, NZL | Resultat
K 10000m: 1) Maria Åkesson 37:39.19.

1.12 ARANDA DE DUERO, ESP | Resultat
K 6.1 km terräng: 5) Lisa Blommé Hässelby 19:59.

25.11 ROESELARE, BEL | Resultat
M 9.51 km terräng: 28) Andreas Åhwall 89 Hässelby 31:25, 29) Alexander Söderberg 88 Spårvägen 31:33.

25.11 LEFFRINCKOUCKE, FRA | Resultat
M 9.85 km terräng: 11) Mustafa Mohamed Hälle 28:56, 25) Erik Sjöqvist Enhörna 29:42, 41) Henrik Ahnström Hälle 30:34, 42) Erik Emilsson Hammarby 30:52, 45) Per Jacobsen IF Göta 31:15, 57) Peter Gross Hässelby 32:49.
K 5.75 km terräng: 8) Lisa Blommé Hässelby 19:16, 10) Hanna Karlsson Malmö 19:29, 15) Anna von Schenck Hässelby 20:01.

23.11 CHIBA, JPN (Chiba Ekiden) | Resultat
Marathonstafett: 13) Sverige (Fredrik Uhrbom 14:04, Flo Jonsson 17:09, Johan Wallerstein 30:35, Mary Alenbratt 18:34, Jonas Andersson 31:01, Ulrika Johansson 25:51) 2:17:14.

11.11 ODENSE, DEN | Resultat
M 10 km landsväg: 24) Pär-Johan Lif 32:24.

4.11 MARATHON - ATHINA, GRE (Classical Marathon) | Resultat

30.9 YOKOHAMA, JPN | Resultat
M Höjd: 1) Linus Thörnblad Malmö 221.

28.9 SHANGHAI, CHN | Resultat
M Höjd: 1) Linus Thörnblad Malmö 231.

22-23.9 STUTTGART, GER (World Athletics Final) | Resultat
Dag 1
K 100mH
(-0.3): -) Susanna Kallur Falun diskv (tjuvstart). Höjd: 8) Emma Green Örgryte 185.
Dag 2
M 200m
(+1.3): 4) Johan Wissman Helsingborg 20.30 Svenskt rekord. 3000mH: 7) Mustafa Mohamed Hälle 8:20.33. Höjd: 2) Stefan Holm Kil 230, 3) Linus Thörnblad Malmö 227. Spjut: 3) Magnus Arvidsson KA2 8337.
K Diskus: 7) Anna Söderberg Ullevi 5754.

22-23.9 TALENCE, FRA | Resultat
M Tiokamp: 9) Daniel Almgren Hässelby 6.502 (11.29/+0.4 X 1273 189 49.46 15.41/-0.2 3540 425 5421 4:22.15).

22.9 RANDERS, DEN | Resultat
Ungdomar från Västergötland (distriktsmatch)

22-23.9 LILLEHAMMER, NOR | Resultat
Ungdom från Ekshärad.

22.9 DIEKIRCH, LUX | Resultat
K 3000m: 3) Ulrika Gunnarsson 10:40.39.

19.9 WARSZAWA, POL | Resultat
K Stav: 6) Hanna-Mia Persson Örgryte 415, 7=) Maria Rendin Malmö 380.

16.9 BERLIN, GER | Resultat
M 400m: 5) Johan Wissman Helsingborg 45.41. Tresteg: 11) Anton Andersson Örgryte 1548/+1.0. Spjut: 2) Magnus Arvidsson KA2 8450.
100mH (+0.9): 1) Susanna Kallur Falun 12.49. Höjd: 8=) Emma Green Örgryte 185.

16.9 DUBNICA NAD VÁHOM, SVK | Resultat
M Höjd: 2) Stefan Holm Kil 228.
K Längd: 2) Carolina Klüft Växjö 654/0.0.

14.9 BRUSSEL, BEL | Resultat
M 200m (+0.7): 5) Johan Wissman Helsingborg 20.49. Spjut: 3) Magnus Arvidsson KA2 8309.
K 100mH (+0.5): 1) Susanna Kallur Falun 12.52. Höjd: 9) Emma Green Örgryte 185.

12.9 OSLO, NOR | Resultat
M 5000m: 4) Martin Kjäll-Ohlsson 15:11.83.

9.9 LEPPÄVAARA, FIN | Resultat
M 18 km terräng: 2) Lars Johansson Enhörna 57:29.
K 18 km terräng: 3) Louise Wiker Hässelby 1:12:08.

9.9 PORVOO, FIN | Resultat
Ungdomar från Hanviken, Tyresö och Spårvägen.

7.9 ZÜRICH, SUI | Resultat
M 200m (+0.2): 3) Johan Wissman Helsingborg 20.47. Spjut: 4) Magnus Arvidsson KA2 8247.
K 100mH (-0.2): 1) Susanna Kallur Falun 12.66. Höjd: 4=) Kajsa Bergqvist Tureberg 190, 9) Emma Green Örgryte 190.

2.9 HENDON, GBR | Resultat
P19 Stav B: 1) Robert Warensjö 90 Nyköping 440.

1.9 AUCKLAND, NZL (Nya Zeeländska mästerskapen) | Resultat
K 10 km landsväg: 8) Johanna Ottosson 38:34.

31.8 OSLO, NOR | Resultat
M 1500m: 4) Martin Kjäll-Ohlsson 4:11.24.

25.8 MERKSEM, BEL | Resultat
M 800m A: 7) Albin Johansson Hässelby 1:51.46. 1500m A: 6) John Laselle Tureberg 3:47.00. 5000m A: 6) Kristian Algers Enhörna 14:00.60, -) Oskar Käck Hagen bröt.
K 1500m A: 3) Ulrika Johansson Rånäs 4:17.87, -) Charlotte Schönbeck Lidingö bröt.

25.8 LONDON, GBR | Resultat
M 800m A: 5) Fredrik Karlsson Hammarby 1:49.55, C: 1) Johan Klinteskog Hammarby 1:50.04. 1500m A: 4) Erik Emilsson Hammarby 3:46.58, 5) Johan Wallerstein Malmö 3:46.74, B: 6) Ken Pihlblad Malmö 3:49.13. 5000m A: 7) Fredrik Uhrbom Spårvägen 14:11.60. 3000mH: 1) Per Jacobsen IF Göta 8:38.06.
K 1500m A: 3) Kajsa Haglund Hässelby 4:12.99, 10) Flo Jonsson Spårvägen 4:15.19, B: 5) Marlin Brown Spårvägen 4:29.74.

25-26.8 MARIEHAMN, FIN | Resultat
Dag 1
Ungdomar från flera svenska klubbar.

25-26.8 MARIEHAMN, FIN | Resultat
Dag 2
Ungdomar från flera svenska klubbar.

25.8 HUIZINGEN, BEL | Resultat
K 800m: 1) Louise Fredriksson IF Göta 2:07.98.

25-26.8 WOERDEN, NED | Resultat
M Tiokamp: 4) Daniel Almgren Hässelby 7.453 (11.14/+1.2 725/0.0 1261 199 49.36 15.40/+1.2 3338 420 5244 4:16.33), 24) Rasmus Olofsson Hässelby 6.105 (11.29/+1.3 654w/+2.2 (ok?) 1316 184 50.24 15.63/0.0 3960 X 3741 4:49.28).

23.8 OSLO, NOR | Resultat
M 1500m: 7) Martin Kjäll-Ohlsson 4:11.19. 10000m: -) M Kjäll-Ohlsson bröt.

19.8 MARUGAME, JPN
M Diskus: 2) Niklas Arrhenius Spårvägen 5714.
K Diskus: 1) Anna Söderberg Ullevi 6256.

18.8 BREDA, NED | Resultat
M 400m: 3) Andreas Mokdasi Hässelby 47.50. 400mH: 3) Thomas Nikitin Spårvägen 52.34.
K 800m: 2) Charlotte Schönbeck Lidingö 2:08.41.

16-19.8 OSLO, NOR (Norway Games) | Resultat
Dag 2
P17 100m h1
(+0.7): 1) Daniel Norgren 90 Kville 11.05, f (+0.5): 1) D Norgren 11.08.
Dag 3
M22 200m A
(+0.2):3) Fabian Willskytt Kville 23.23.
P17 200m A (+2.1): 1) D Norgren 22.14w.
P16 800m A: 3) Jonas Legernes 91 Ullevi 1:59.97, 4) Henrik Gateman Strömstad 91 2:00.43.
P15 Stav: 2) Axel Danielsson-Meiling 92 Arvika 340.
Dag 4
M 3000m:
5) Martin Kjäll-Ohlsson 8:39.79.
P19 Höjd: 12) Oskar Rybo 89 Kville 189.
P17 400m A: 1) D Norgren 48.96.
F14 800m A: 3) Johanna Gateman 93 Strömstad 2:27.30.
Anm: I tävlingen deltog också ungdomar från åtminstone Mölndal och Kungshamn.

10-12.8 ASKIM, NOR (Norska mästerskapen) | Resultat
Dag 1
M 10000m:
9) Martin Kjäll-Ohlsson 31:04.78.
Dag 2
M 110mH
(-0.9): 3) Erik Ringdahl Tureberg 16.25.
Dag 3
M 5000m:
15) M Kjäll-Ohlsson 15:04.29.

4.8 UDEN, NED | Resultat
M 800m A: 9) Henrik Astfors Västerås 1:51.46. 1500m B: 3) John Laselle Tureberg 3:47.56.
K 1500m: 9) Jenny Holmroos Västerås 4:25.39. 400mH A: 1) Erica Mårtensson IF Göta 56.42.

4-5.8 BRUSSEL, BEL (Belgiska mästerskapen) | Resultat
Dag 1
K 800m h2:
1) Louise Fredriksson IF Göta 2:13.42.
Dag 2
K 800m f:
4) L Fredriksson 2:11.09.

4.8 WINGATUI, NZL (Nya Zeeländska mästerskapen) | Resultat
K 8 km terräng: 1) Maria Åkesson 29:25.

4-5.8 SAN SEBASTIAN, ESP (Spanska mästerskapen) | Resultat
Dag 2
M Höjd:
7) Ola Carlsson Örgryte 208.

3.8 LONDON, GBR | Resultat
M 400m A: 3) Johan Wissman Helsingborg 45.03 Nordiskt rekord. Höjd: 1) Stefan Holm Kil 232.
K 200m (-1.9): 8) Carolina Klüft Växjö 24.03.

3-5.8 TÖNSBERG, NOR | Resultat
Dag 1
P19 2000m hinder:
2) Jonas Legernes 91 Ullevi 6:09.18.
Dag 3
P19 1500m:
8) J Legernes 4:05.05.

1-6.8 SAO PAULO, BRA (IBSA) | Resultat
Dag 2
M Femkamp B3
(Längd Spjut 100m Diskus 1500m): 1) Per Jonsson 88 Dals Södra 2.668 (631/+0.8 4420 11.97/-0.0 2594 5:16.59).
Dag 3
M Längd B3:
4) P Jonsson 632/+0.3.

1.8 AMSTERDAM, NED | Resultat
M 800m A: 5) Henrik Astfors Västerås 1:50.46.

28.7 HEUSDEN-ZOLDER, BEL | Resultat
M 800m C: 10) Rickard Pell Hammarby 1:52.96. 1500m B: 4) Rizak Dirshe Malmö 3:39.30. 5000m B: 7) Erik Sjöqvist Enhörna 13:25.37, C: 2) Oskar Käck Hagen 13:49.51, 7) Henrik Ahnström Hälle 14:05.39, 8) Therence Mbonabirama Hammarby 14:05.49. 3000mH: 1) Mustafa Mohamed Hälle 8:05.75 Nordiskt rekord.
K 3000mH: 7) Christin Johansson Kville 9:38.55 Svenskt rekord. 400mH: 1) Erica Mårtensson IF Göta 56.61. Höjd: 3) Emma Green Örgryte 192.

28.7 ZARAGOZA, ESP | Resultat
K Stav: 6) Hanna-Mia Persson Örgryte 432.

28.7 RECKLINGHAUSEN, GER | Resultat
K22 400m: 4) Nathalie Sandell Finish 60.73.

25.7 BESIGHEIM, GER | Resultat
M 100m B (+1.7): 6) Janne Kemi Huddinge 11.69.

25.7 LAHTI, FIN | Resultat
K 800m A: 2) Kajsa Haglund Hässelby 2:05.83.

25.7 MONACO, MON | Resultat
M Stav: 10) Alhaji Jeng Örgryte 560.
K Höjd: 2) Kajsa Bergqvist Tureberg 200, 5=) Emma Green Örgryte 190.

22.7 LAPINLAHTI, FIN | Resultat
M 100m h1 (+0.4): 3) Christofer Sandin Ullevi 10.81, B (-0.3): 1) C Sandin 10.79. 800m A: 9) Fredrik Karlsson Hammarby 1:52.54. 5000m: 13) Jörgen Johansson Spårvägen 14:38.20, 14) Erik Petersson Mölndal 14:49.76, -) Fredrik Uhrbom Spårvägen bröt.
K 1500m A: 4) Kajsa Haglund Hässelby 4:17.98.

22.7 TALLINN, EST | Resultat
M 200m (-0.3): 7) Thomas Nikitin Spårvägen 21.97. Diskus: 6) Niklas Arrhenius Spårvägen 6105. Spjut: 8) Daniel Ragnvaldsson Strömsund 7328.
K 800m: 5) Johanna Hallberg Hässelby 2:03.89. Diskus: 3) Anna Söderberg Ullevi 6029. Slägga: 7) Cecilia Nilsson Råby-Rekarne 6728.

21.7 SIERRA NEVADA, ESP | Resultat
M Höjd: 1) Ola Carlsson Örgryte 207, 2) Joel Spolén Örgryte 207. Tresteg: 2) Martin Eriksson Örgryte 1541/+0.5, 4) Mathias Ström Örgryte 1493/+1.7.

21.7 SOLIHULL, GBR | Resultat
M 1500m B: 9) Jacob Gustafsson Ullevi 3:48.94, C: 5) Philip Aagaard Spårvägen 3:52.32.
K 1500m A: 7) Flo Jonsson Spårvägen 4:22.14, B: 5) Marlin Brown Spårvägen 4:28.12. 3000m A: 18) Anja Lindberg Spårvägen 10:07.64.

21.7 MADRID, ESP | Resultat
M Tresteg: -) Anton Andersson Örgryte X.
K Höjd: 2=) Kajsa Bergqvist Tureberg 195.

17.7 OSLO, NOR | Resultat
K 100m A (+1.7): 2) Elin Lundqvist IF Göta 12.24. 200m A (+3.4): 2) E Lundqvist 25.31w.

15.7 GENT, BEL | Resultat
K 800m A: 5) Louise Fredriksson IF Göta 2:05.79. Kula: 1) Helena Engman Riviera 1676.

15.7 DONNAS, ITA | Resultat
K 100m A (+1.8): 3) Lena Aruhn Ume FI 11.81. 200m A (+0.9): 2) L Aruhn 23.74.

15.7 SHEFFIELD, GBR | Resultat
M 1500m: -) Rizak Dirshe Malmö X. Tresteg: 7) Anton Andersson Örgryte 1580/-1.1. Spjut: 1) Magnus Arvidsson KA2 8474.
K 200m (+0.3): 8) Jenny Kallur Falun 24.04. 100mH (-0.2): 5) Carolina Klüft Växjö 13.31. Höjd: 1) Kajsa Bergqvist Tureberg 195.

15.7 CHAMBÉRY, FRA | Resultat
M 110mH h3 (-0.6): 6) Dennis Acson Örgryte 14.83, B (vind?): 5) D Acson 14.88.

14.7 SIERRA NEVADA, ESP | Resultat
M Höjd: 1) Ola Carlsson Örgryte 212, 2) Joel Spolén Örgryte 212. Tresteg: 1) Martin Eriksson Örgryte 1627w/+2.8 (1573/+0.8).

14.7 EINDHOVEN, NED | Resultat
K Kula: 1) Helena Engman Riviera 1733. Slägga: 1) Cecilia Nilsson Råby-Rekarne 6301.

13-14.7 BIRMINGHAM, GBR | Resultat
Dag 2
P18 Stav:
4) Robert Warensjö 90 Nyköping 445.

13.7 ROMA, ITA | Resultat
M 400m A: 3) Johan Wissman Helsingborg 45.12 Tangerat svenskt rekord. Tresteg: 1) Christian Olsson Örgryte 1719/-0.2. Spjut: 4) Magnus Arvidsson KA2 8444.
K 100mH (+0.5): 3) Susanna Kallur Falun 12.72. Höjd: 2) Kajsa Bergqvist Tureberg 200, 6) Emma Green Örgryte 195, 9) Carolina Klüft Växjö 185.

12.7 ALBERTVILLE, FRA | Resultat
M 110mH h2 (+0.4): 5) Dennis Acson Örgryte 14.83.

12.7 KORSÖR, DEN | Resultat
Ungdomar från Motala.

11.7 NUORO, ITA | Resultat
K 100m B (+2.5): 2) Emma Rienas IF Göta 11.98w. 200m B (+1.7): 2) Jenny Kallur Falun 23.92, 3) E Rienas 24.57. 100mH (+1.0): 2) J Kallur 13.27.

11.7 CAMPOROSSO, ITA | Resultat
K 100m X (mix)(+1.9): 1) Lena Aruhn Ume FI 12.00. 200m (+1.0): 1) L Aruhn 24.33.

10.7 LAUSANNE, SUI | Resultat
M 200m (0.0): 7) Johan Wissman Helsingborg 20.57. 110mH B (0.0): 4) Robert Kronberg Kville 13.73. Höjd: 1) Stefan Holm Kil 228, 4=) Linus Thörnblad Malmö 224.
K 100H A (0.0): 2) Susanna Kallur Falun 12.62. Längd: 1) Carolina Klüft Växjö 684/+2.0.

8.7 PADOVA, ITA | Resultat
M Stav: -) Alhaji Jeng Örgryte X.
K 100m A (+0.3): 7) Emma Rienas IF Göta 12.03. 100mH (-0.7): 7) Jenny Kallur Falun 13.74.

7.7 OORDEGEM, BEL | Resultat
K 800m A: 8) Louise Fredriksson IF Göta 2:06.05.

7.7 TIPTON, GBR | Resultat
M 400m A: 4) Erik Åselius 89 Upsala 51.6m.

6-7.7 ALMERÍA, ESP | Resultat
Dag 1
M Höjd:
1) Ola Carlsson Örgryte 200.

6.7 SAINT DENIS, FRA | Resultat
M Tresteg: 1) Christian Olsson Örgryte 1756/-0.2. Spjut: 7) Magnus Arvidsson KA2 8002.
K 100mH (-0.2): 2) Susanna Kallur Falun 12.68.

5-8.7 KÓPAVOGUR, ISL | Resultat
Dag 4
M Diskus:
2) Niklas Arrhenius Spårvägen 6295.
K Stav: 3) Hanna-Mia Persson Örgryte 415, 5) Maria Rendin Malmö 415.

5.7 BORDEAUX, FRA | Resultat
K Slägga: 2) Cecilia Nilsson Råby-Rekarne 6607.

5-8.7 PIHTIPUDAS, FIN | Resultat
Dag 1
P19 Spjut:
5) Joachim Ivarsson 89 Udd 6373.
P17 Spjut: 11) Carl Ström Sävedalen 5787.
P15 Spjut: 20) Andreas Grahn 92 Västerås 4177.
Dag 4
P15 Spjut:
11) A Grahn 3985.

4.7 ZAGREB, CRO | Resultat
K Höjd: 2) Emma Green Örgryte 190.

1.7 TURKU, FIN | Resultat
K 800m A: 4) Frida Flodström Tureberg 2:06.94.

1-6.7 RHODOS, GRE (Island Games) | Resultat
Dag 1
M 200m h4
(+1.6): 1) Mattias Sunneborn Spårvägen 22.70. 800m h1: 1) Joakim Daun Spårvägen 1:58.84, h2: 1) André Kahlström Gotland 2:00.90. Höjd: 3) Gustav Melén Gotland 195, 5) Erik Larsson Gotland 185.
Dag 2
M 200m s2
(vind?): 1) M Sunneborn 22.40, f (+1.8): 2) M Sunneborn 22.17. 800m f: 2) A Kahlström 1:56.97, 4) J Daun 1:57.02. 3000mH: 6) Daniel Hejdström Gotland 10:17.88. Kula: 3) E Larsson 1460. Slägga: 7) Tore Olofsson Gotland 4096, 8) E Larsson 4034.
K 400m h2: 3) Ida Gillerfors Gotland 60.08, f: 8) I Gillerfors 60.51. Tresteg (vind?): 4) Carita Hansson 91 Gotland 1074.
Dag 3
M 400m h2:
4) A Kahlström 52.90, h3: 1) M Sunneborn 48.81. 110mH (+1.4): 1) E Larsson 15.10. Längd (vind?): 2) E Larsson 742. Diskus: 4) E Larsson 4283.
Dag 5
M 400m f:
2) M Sunneborn 48.09. 1500m h2: 4) J Daun 4:15.74. Stav: 1) Bo Jacobsson Gotland 415. Spjut: 3) G Melén 5913.
K 200m h1 (vind?): 4) I Gillerfors 26.26, f (vind?): 6) I Gillerfors 25.91. 400mH h1: 3) I Gillerfors 67.20, f: 4) I Gillerfors 65.94. Längd (vind?): 6) Boel Tetens 88 Gotland 534.
Dag 6
M 1500m f:
2) J Daun 4:03.17.
K Slägga: 2) Annie Henriksson Gotland 4322.

30.6 WATFORD, GBR | Resultat
K 1500m B: 2) Kajsa Haglund Hässelby 4:15.37, 6) Flo Jonsson Spårvägen 4:22.11, C: 6) Magdalena Ottersten Hässelby 4:31.46, 10) Marlin Brown Spårvägen 4:34.02.

30.6 NIVELLES, BEL | Resultat
K 800m A: 2) Louise Fredriksson IF Göta 2:07.78.

30.6 GAVÀ, ESP | Resultat
M Tresteg: 1) Anton Andersson Örgryte 1677w/+4.6 (-), 2) Martin Eriksson Örgryte 1565w/+3.4 (1560/+2.0), 3) Mathias Ström Örgryte 1503w/+4.8 (-).
K 200m (+2.7): 3) Jessica Samuelsson Hässelby 24.74w. Längd: 1) J Samuelsson 601w/+3.0 (-).

30.6 CORK, IRL | Resultat
K 1500m: 7) Hanna Karlsson Malmö 4:43.68.

30.6 SAULHEIM, GER | Resultat
K 400m: 2) Nathalie Sandell Finish 59.32.

29.6 ÅRHUS, DEN | Resultat
M 400m: 4) Fredrik Johansson IF Göta 46.92. 1500m: 10) Johan Wallerstein Malmö 3:53.50. 3000mH: 3) Per Jacobsen IF Göta 8:38.57, 7) Daniel Lundgren Tureberg 8:56.62.
K 200m (+2.6): 4) Emma Rienas IF Göta 24.73w. 400mH: 1) Erica Mårtensson IF Göta 57.18, 4) Sanna Jansson 89 Örebro 59.64.

28.6 LUZERN, SUI | Resultat
K 3000mH: 7) Christin Johansson Kville 10:01.14.

27.6 CELLE LIGURE, ITA | Resultat
M 200m D (-1.1): 1) Simon Johansson IF Göta 21.90. 400m C: 4) Robin Rohlén 90 IFK Umeå 49.00. 800m A: 9) Johan Bagge IF Göta 1:55.73, C: 4) Mattias Grahn Vännäs 1:56.57, 5) Anton Asplund 90 1:58.23, 9) Markus Johansson 90 Örån 2:01.44. 110mH A (+0.4): 6) Carl-Johan Olsson Mariestad 15.67. Höjd: 5) Joel Spolén Örgryte 205. Längd: 4) Per Strandquist Malmö 760w/+2.3 (-). Tresteg: 2) Anton Andersson Örgryte 1640/+1.3, 4) Martin Eriksson örgryte 1550/+0.1, 6) Erik Eriksson Örbyhus 1508/-0.3, 10) Henrik Sahlström Gefle 1456/+0.4, 11) Mathias Ström Örgryte 1448/+0.5.
K 100m A (+0.2): 5) Isabelle Eurenius 89 Sollefteå 12.16. 200m B (-2.4): 2) Sofie Hellberg-Jonsén 89 Hammarby 25.17. 400m A: 3) Lena Aruhn Ume FI 54.44. 100mH A (-1.0): -) Jessica Samuelsson Hässelby bröt?, B (+0.5): 1) Fatima Makakala 89 Hammarby 14.76. Höjd: 1) Ebba Jungmark Mölndal 187, 3) Erika Wiklund 88 Trångsviken 185, 6) Sandra Asplund IFK Umeå 170, 7) J Samuelsson 165. Längd: 3) I Eurenius 586/+0.7, 4) Linda Berntsson Mölndal 584/+1.2.

27.6 OSTRAVA, CZE | Resultat
M Höjd: 2) Stefan Holm Kil 227, 7=) Linus Thörnblad Malmö 220.
K Diskus: 3) Anna Söderberg Ullevi 6298.

27.6 ÖVERTORNEÅ | Resultat
Finsk tävling med ungdomar från Norrbotten.

26.6 SAVONA, ITA | Resultat
M Spjut: 1) Daniel Ragnvaldsson Strömsund 7236.
K Kula: 3) Jessica Samuelsson Hässelby 1389. Slägga: 6) Tracey Andersson Trelleborg 5828. Spjut: 5) J Samuelsson 3430.

24.6 HOLBAEK, DEN (Distriktsmatch ungdom) | Resultat

23-24.6 BEDFORD, GBR | Resultat
Dag 1
P19 Stav:
7) Robert Warensjö 90 Nyköping 430.

23.6 VALBONNE, FRA | Resultat
M 200m C (-0.2): 1) Simon Johansson IF Göta 21.58. Längd: 4) Michel Tornéus Tumba 735/+1.5.
K 3000m: 1) Cecilia Jeverstam Mölndal 10:09.10. Längd: 3) Linda Berntsson Mölndal 561/0.0.

22-23.6 MANNHEIM, GER | Resultat
Dag 1
M22 Diskus:
3) Axel Härstedt Finish 5268, 4) Per Rosell Ulleviu 5055.
P19 110mH (OBS! 106.7 cm) h2 (0.0): 2) Josua Gustafsson 88 Ullevi 14.54, 5) Markus Sparrman 89 Ymer 14.90, A (+0.1): -) J Gustafsson bröt, B (+0.4): 2) M Sparrman 15.07. Kula: -) Ulf Ankarling 88 IF Göta X. Diskus: -) U Ankarling X.
K Stav: 5) Maria Rendin Örgryte 430.
K22 1500m: 10) Christina Lindblom 88 Hässelby 4:31.69.
F19 400m A: 2) Sofia Hellberg-Jonsén 89 Hammarby 54.64. 400mH B: 1) Sanna Jansson 89 Örebro 59.45. Stav: 5) Fanny Berglund 88 Göteborgs KIK 405 Svenskt juniorrekord. Spjut: 3) Anna Wessman 89 Växjö 4998.
Dag 2
P19 200m C
(+2.2): 5) J Gustafsson 22.39w. 110mH B (+0.8): 5) M Sparrman 14.70, C (+1.3): 1) J Gustafsson 14.33. Spjut: 8) Joachim Ivarsson 89 Udd 6144.
K22 Höjd: 1) Ebba Jungmark Mölndal 182. Slägga: 4) Tracey Andersson Trelleborg (utom tävlan) 5810.
F19 Höjd: 1) Erika Wiklund 88 Trångsviken 182.

21-24.6 LILLEHAMMER, NOR | Resultat
Dag 3
M 3000m:
2) Martin Kjäll-Ohlsson 8:44.82.
Dessutom juniorer/ungdomar från Falun, Helsingborg, Säter, Arvika, Bore, Filipstad.

20.6 TAMPERE, FIN | Resultat
M 3000m: 5) Oskar Käck Hagen 8:17.90.

20.6 CORBY, GBR | Resultat
P19 200m (vind?): 1) Erik Åselius 89 Upsala 23.1m.

16.6 BIBERACH, GER | Resultat
K Stav: 5) Hanna-Mia Persson Örgryte 430.

16.6 ÖVERTORNEÅ | Resultat
Finsk tävling med ungdomar från Gränsen.

15.6 LUGANO, SUI | Resultat
M Stav: 4) Jesper Fritz Malmö 540, 6) Gustaf Hultgren Örgryte 520.
K 400m: 5) Pernilla Tornemark Malmö 55.64. Höjd: 1) Emma Green Örgryte 192.

15.6 OSLO, NOR | Resultat
M 200m (+2.5): 1) Johan Wissman Helsingborg 20.32w. 800m: 8) Mattias Claesson Hässelby 1:48.81. Tresteg: 2) Christian Olsson Örgryte 1733/+1.2. Spjut: 5) Magnus Arvidsson KA2 8410.
K 3000mH: 17) Christin Johansson Kville 10:09.43. 100mH A (-0.1): 2) Susanna Kallur Falun 12.76, B (+0.6): 2) Jenny Kallur Falun 13.16. Höjd: 5) Kajsa Bergqvist Tureberg 193, 9=) Carolina Klüft Växjö 185.

15-17.6 NADDERUD, NOR | Resultat
Ungdomar från Mölndal, Kil, IF Göta, Ekshärad och Strömstad.

14-17.6 HELSINKI, FIN | Resultat
Ungdomar från Ljungby.

13.6 ARNHEM, NED | Resultat
M 800m C: 1) Henrik Astfors Västerås 1:51.36, 2) Thobias Ekhamre 88 Hammarby 1:52.38. 5000m: 6) Alexander Söderberg Spårvägen 14:31.78. Höjd: 2) Joel Spolén Örgryte 216.
K 800m A: 4) Frida Flodström Tureberg 2:07.38, B: 2) Jenny Olsson Örebro 2:11.94, 7) Moa Westman Rånäs 2:13.71.

13.6 PRAHA, CZE | Resultat
M 3000mH: 3) Mustafa Mohamed Hälle 8:16.88.

13.6 KÖBENHAVN, DEN | Resultat
M 800m A: 7) Joakim Löfwing Hammarby 1:53.28, B: 3) Per Synnerman Hammarby 1:55.45, 4) Christopher Svensson Helsingborg 1:57.86, C: 2) Viktor Ekelund Malmö 1:57.65. 1500m: 2) Johan Wallerstein Malmö 3:53.51, 4) Ken Pihlblad Malmö 3:56.09, 10) Saibou Kebbeh 88 Malmö 4:03.41. 5000m: 1) Therence Mbonabirama Hammarby 14:06.57. Längd: 3) David Frykholm Malmö 752/+1.0, 4) Per Strandquist Malmö 751/-0.5, 6) Marcus Dahlberg Finish 689/0.0, 9) Jimmie Johnsson Finish 653/+0.5. Tresteg: -) Sebastian Ekstrand Finish X.
K 100m A (+2.4): 4) Linnea Collin 89 Helsingborg 12.04w, 5) Elin Backman 88 Helsingborg 12.08w, 6) Nina Runvik Malmö 12.23w, B (+1.2): 1) Natalie Jägerdal 89 Malmö 12.34.
400m: 3) Beatrice Dahlgren Mölndal 54.20. 3000m: 6) Christina Lindblom 88 Hässelby 9:52.16. Stav: 1) Hanna-Mia Persson Örgryte 415, 2) Maria Rendin Örgryte 405, 3) Petra Olsen 90 Malmö 395, 4) Fanny Berglund 88 Göteborgs KIK 385.

13.6 RIGA, LAT | Resultat
M Spjut: 5) Daniel Ragnvaldsson Strömsund 7304.

13.6 ÖVERTORNEÅ | Resultat
Finsk tävling med ungdomar från Norrbotten.

10.6 BEDFORD, GBR | Resultat
M 100m E (+0.8): 7) Rafael Askros Ullevi 11.33. 110mH A (+0.4): 5) Joakim Blaschke KA2 14.50, B (-1.2): 1) R Askros 14.50, 3) Dennis Acson Örgryte 14.99. Tresteg: 4) Anton Andersson Örgryte 1581/+1.8, 7) Martin Eriksson Örgryte 1498/+0.4, 14) Mathias Ström Örgryte 1417/+1.6.
K 100m C (-1.4): 5) Malin Henriksson Västerås 12.44. 200m A (-2.6): 7) M Henriksson 24.71. 400mH: 5) Nuulu Ndiwabene Spårvägen 61.55. Tresteg: 3) Sara Brankell Mölndal 1287w/+2.4 (1259/+0.3), 6) Anna Göransdotter Nilsson Umedalen 1226/+1.4.

10.6 BYDGOSZCZ, POL | Resultat
M 200m A (+0.6): 4) Johan Wissman Helsingborg 20.40. 3000mH: 6) Henrik Skoog Spårvägen 8:33.03, 10) Per Jacobsen IF Göta 8:37.95.

9-10.6 LLORET DE MAR, ESP | Resultat
Dag 2
P15 Spjut:
4) Johannes Henriksson 93 IF Göta 4548.

9.6 CHANIA, GRE | Resultat
K 100mH (+0.6): 2) Jenny Kallur Falun 13.31. 400mH: 1) Erica Mårtensson IF Göta 56.97, 3) Louise Gundert IF Göta 58.22.

9.6 LEIDEN, NED | Resultat
M 800m A: 2) Tor Pöllänen Hässelby 1:49.55, 3) Albin Johansson Hässelby 1:49.56. C: 2) Henrik Astfors Västerås 1:52.35, 3) Thobias Ekhamre 88 Hammarby 1:52.57, D: 2) Johan Svensson 89 Kalmarsund 1:53.60. E: 3) Eric Hagelin 89 Akele 1:55.16, 4) Saibou Kebbeh 88 Malmö 1:55.63, -) Oscar Edman 90 Sävedalen, F: 7) John Eliasson 89 Sävedalen 1:58.47. 3000m: 16) Olle Kalered 90 Norrköping 8:40.47. 400mH B: 1) Henrik Encke Hässelby 52.70. Diskus: 6) Staffan Jönsson Hässelby 5297.

9.6 LEIDEN, NED | Resultat
K 800m A: 2) Kajsa Haglund Hässelby 2:04.62, 3) Sofia Öberg 90 Lidingö 2:05.33, 4) Elin Wiik Hässelby 2:06.09, 5) Jenny Holmroos Västerås 2:06.55, 9) Lisa Nauclér Täby 2:10.06, B: 1) Maria Westher 90 Karlskoga 2:09.96, 6) Josefin Koskinen 89 Enhörna 2:12.63, C: 3) Maria Jangsten 89 Sävedalen 2:15.90. 1500m: 1) Ulrika Johansson Rånäs 4:16.99, 7) Christina Lindblom 88 Hässelby 4:23.98, 9) Magdalena Ottersten Hässelby 4:25.92, 12) Mary Alenbratt 90 Kongahälla 4:29.84, 14) Johanna Sandén 89 Sävedalen 4:57.66. 100mH A (-0.4): 7) Johanna Sjöström Västerås 14.19. 400mH A: 2) Caroline Enberg Täby 63.08. Kula: 9) Linda Nestorsson Ullevi 1404. Diskus: 6) Veronica Karlsson Ullevi 4790.

9.6 GENÈVE, SUI | Resultat
K 400m A: 2) Lena Aruhn Ume FI 53.34.

9.6 GENÈVE, SUI | Resultat
M 110mH B (+0.1): 2) Carl-Johan Olsson Mariestad 15.22.

9.6 MANCHESTER, GBR | Resultat
M 800m C: 6) Johan Klinteskog Hammarby 1:52.19. 1500m B: 6) Erik Emilsson Hammarby 3:46.60. 5000m A: 13) Henrik Ahnström Hälle 14:19.30. 3000mH: 3) Daniel Lundgren Tureberg 8:53.88.
K 5000m A: 8) Lisa Blommé Hässelby 16:16.68, 11) Anneli Fransson Rånäs 16:25.51.

9.6 TORNIO, FIN | Resultat
K Spjut: 2) Pernilla Wittiko 88 Haparanda SKT 3950.
Ungdomar från Haparanda SKT.

9.6 KESSEL-LO, BEL | Resultat
K 800m A: 2) Louise Fredriksson IF Göta 2:07.78.

9.6 ÅRHUS, DEN | Resultat
M Stav: 1) Gustaf Hultgren Örgryte 520, 2) Deniz Mahshid Örgryte 480, 3) Joakim Norman Mölndal 460.

9.6 LE LAVANDOU, FRA | Resultat
K 5000m: 1) Cecilia Jeverstam Mölndal 17:17.47.
Anm: Sprang i mixat lopp.

8.6 TORINO, ITA | Resultat
M 800m: 4) Mattias Claesson Hässelby 1:46.70.
K Höjd: 1) Kajsa Bergqvist Tureberg 202. Kula: 5) Helena Engman Riviera 1772 Svenskt rekord.

6.6 KASSEL, GER | Resultat
M 5000m: 6) Mustafa Mohamed Hälle 13:32.08, 9) Henrik Skoog Spårvägen 13:41.57.
K 400mH A: 3) Erica Mårtensson IF Göta 56.54, 6) Louise Gundert IF Göta 58.87.

5.6 PRAHA, CZE | Resultat
M Längd: 1) David Frykholm Malmö 751/-0.3. Kula: 6) Nick Fertitta IF Göta 1767.

4.6 KÖBENHAVN, DEN | Resultat
M 100m B (-0.1): 3) Jimmie Johnsson Finish 11.54. 400m: 1) Odd Wiking Växjö 49.83, 2) Christopher Svensson Helsingborg 51.44. 1500m: 3) Per Jacobsen IF Göta 3:48.71. 5000m: 4) Erik Petersson Mölndal 14:40.74. Spjut: 2) Andreas Wulff Växjö 6823.
K Spjut: 2) Mikaela Wieslander Växjö 4134.

3.6 GLASGOW, GBR | Resultat
M Höjd: 1) Stefan Holm Kil 227.

2-3.6 ASKER, NOR | Resultat
Dag 2
M 1500m:
1) Jonas Legernes 91 Ullevi 4:06.24.
P16 200m (+1.8): 2) Henrik Gateman 91 Strömstad 24.14.

2.6 KALAMATA, GRE | Resultat
K 200m A (+0.1): 1) Jenny Kallur Falun 23.92.

2.6 NEERPELT, BEL | Resultat
M 10000m B: 10) Martin Kjäll-Ohlsson 30:50.86.
K 1500m A: 9) Hanna Karlsson Malmö 4:22.68. 3000mH: 8) Christin Johansson Kville 9:51.33.

2-3.6 LYNGBY, DEN | Resultat
Dag 1
M 100m h1
(+0.1): 5) Tobias Dahlberg Finish 11.51, h2 (+0.1): 3) Jonas Nilsson 89 Finish 11.52, 4) Jimmie Johnsson Finish 11.52, B (-1.0): 1) J Nilsson 11.58, 2) T Dahlberg 11.63, 3) J Johnsson 11.74. 400m A: 3) Felix Linse Finish 50.69. 110mH (+0.1): 3) Alexander Smith 89 Finish 16.52. Stav: 1) Gustaf Hultgren Örgryte 520, 6) Joakim Norman Mölndal 450, 9) Reine Eklund Örgrye 420, 10) Johan Ramberg 89 Örgryte 410, -) Deniz Mahshid Örgryte X. Tresteg: 4) Sebastian Ekstrand Finish 1399/+0.6.
K Höjd: 3) Kajsa Jennby 90 Finish 150. Längd: 4) Melinda Ymsén 88 Kristianstad 505/+1.8.
Dag 2
M 3000m:
11) Pär-Johan Lif 8:56.26. 400mH: 2) Jesper Madsen 88 Finish 57.76. Längd: 1) S Ekstrand 691/+0.8, 2) Marcus Dahlberg Finish 683/+1.8, 7) T Dahlberg 625/+1.7.
K Stav: 1) Fanny Berglund 88 Göteborgs KIK 380, 2) Petra Olsen 90 Malmö 380, 5) Martina Wahnström Ullevi 350. Tresteg: 5) Sara Olsson 90 Finish 1073/+1.6, 8) Louise Nyberg 92 Finish 1000w/+4.2 (984/-0.5). Diskus: 1) Maria Pettersson Ullevi 5282, 2) Catarina Andersson Hässelby 4258.

2.6 FLORÖ, NOR | Resultat
M 100m h2 (vind?): 3) Erik Karlsson Växjö 10.7m, f (+2.0): 7) E Karlsson 10.99. 200m (-1.2): 5) E Karlsson 22.64.
K 400m: 3) Emma Agerbjer Söderhamn 54.96.

2.6 WORCESTER, GBR | Resultat
M 400m A: 2) Erik Åselius 89 Upsala 51.9m.

1.6 DESSAU, GER | Resultat
K 800m: 6) Jenny Holmroos Västerås 2:08.89.

29.5 RECKLINGHAUSEN, GER
M Stav: 6) Gustaf Hultgren Örgryte 533.
Anm: "Torgtävling".

26.5 DUFFEL, BEL | Resultat
K 800m A: 2) Louise Fredriksson IF Göta 2:09.72.

26.5 PALAFRUGELL, ESP | Resultat
M Spjut: 1) Gabriel Wallin Södertälje IF 7468.
K 400mH A: 1) Erica Mårtensson IF Göta 57.02, 4) Louise Gundert IF Göta 58.87. Spjut: 2) Anna Wessman 89 Växjö 5144, 5) Mikaela Wieslander Växjö 4810.

26.5 HENGELO, NED | Resultat
M 800m A: 6) Mattias Claesson Hässelby 1:46.77. 3000mH: 8) Mustafa Mohamed Hälle 8:28.62, 12) Henrik Skoog Spårvägen 8:33.76.
K 100m B (+0.5): 4) Maria Gustafsson 88 Råby-Rekarne 11.84, C (+0.8): 1) M Gustafsson 11.84. 100mH A (+0.1): 6) Jenny Kallur Falun 13.28. Höjd: 10) Erika Wiklund 88 Trångsviken 175. Diskus: 8) Anna Söderberg Ullevi 5782.

26-27.5 GÖTZIS, AUT | Resultat
K Sjukamp: 1) Carolina Klüft Växjö 6.681 (13.27/-1.4 185 1434 23.86/-1.3 662/-1.3 4416 2:10.86).

26-27.5 GÖTZIS, AUT | Resultat
M Tiokamp: 12) Nicklas Wiberg Kalmarsund 7.870 (11.21/-0.8 711/+1.5 1331 206 49.15 15.00/-0.6 3767 400 7441 4:25.21).

26-27.5 LYNGBY, DEN | Resultat
Internationell skolmatch.

24.5 OSLO, NOR | Resultat
M 5000m: 3) Martin Kjäll-Ohlsson 15:13.49.

23.5 NIJMEGEN, NED | Resultat
K 1500m: 1) Hanna Karlsson Malmö 4:21.72.

23.5 CORBY, GBR | Resultat
M 200m (vind?): 2) Erik Åselius 89 Upsala 23.3m.

23.5 MADRID, ESP | Resultat
P15 Spjut: 1) Johannes Henriksson 93 IF Göta 5131.

20.5 VÉNISSIEUX, FRA | Resultat
K 3000m: 1) Cecilia Jeverstam Mölndal 10:08.49.

19.5 MÁLAGA, ESP | Resultat
M Höjd: 1) Ola Carlsson Örgryte 208.

19-20.5 HALLE, GER | Resultat
Dag 1
M Diskus B:
8) Axel Härstedt Finish 5337.
P19 Diskus: 11) Ulf Ankarling 88 IF Göta 4973, 12) Johnny Karlsson 89 Strömsund 4893.
K Diskus A: 8) Anna Söderberg Ullevi 5610, B: 6) Veronica Karlsson Ullevi 4917. Spjut B: 2) Annika Petersson Gefle 5471.
F19 Diskus: 3) Jenny Johansson 88 Västerås 4704, 7) Sofia Larsson 88 IF Göta 4446.

19.5 HERRERA, ESP | Resultat
M 1500m A: 13) Rizak Dirshe Malmö 3:45.51.

19-20.5 OSLO, NOR | Resultat
Dag 1
P16 800m:
1) Jonas Legernes 91 Ullevi 1:59.40.
Anm: Även ungdomar från Arvika och Ekshärad.

19-20.5 OSLO, NOR | Resultat
Dag 2
M 1500m:
6) Jonas Legernes 91 Ullevi 4:08.58.

19.5 MERKSEM, BEL | Resultat
K 400m h3: 1) Louise Fredriksson IF Göta 57.22, f: 2) L Fredriksson 57.36.

15.5 OSLO, NOR | Resultat
M 300m C: 3) Henrik Gateman 91 Strömstad 38.44. 5000m: 1) Martin Kjäll-Ohlsson 15:04.10.

13.5 PAVIA, ITA | Resultat
M Spjut: 2) Andreas Wulff Växjö 7211.

12.5 TURKU, FIN | Resultat
Ungdomar från Tullinge-Tumba.

12.5 OSLO, NOR (Holmenkollstafetten) | Resultat
M: 1) Hammarby 49:01, 2) Malmö 49:05.

12.5 OURENSE, ESP | Resultat
M Höjd: 1) Ola Carlsson Örgryte 204.

8.5 NADDERUD, NOR | Resultat
P16 400m: 1) Henrik Gateman 91 Strömstad 53.44.

6.5 ALCOBENDAS, ESP | Resultat
P15 Kula: 2) Johannes Henriksson 93 IF Göta 1222.

5.5 OSAKA, JPN | Resultat
M Spjut: 1) Magnus Arvidsson KA2 8575.

5-6.5 TÅRNBY, DEN | Resultat
Dag 1
P19 Höjd:
1) Markus Nilsson 89 Malmö 187.
P17 Höjd: 1) Lukas Odell 90 Trelleborg 201.
F17 Spjut: 1) Josefin Westelindh 90 Ängelholm 4554.
F15 Höjd: 1) Fideli Svensson 93 Ängelholm 162.
Dag 2
M Längd:
1) Sebastian Ekstrand Finish 686/-0.5.
P19 Längd: 1) Erik Persson 89 Malmö 649/-0.5.
P17 Längd: 1) Nuhi Amerllahi 90 Malmö 621/0.0.
F17 Längd: 1) Malin Olsson 90 Malmö 546/0.0.
(Även ytterligare ungdomar från Malmö och Ängelholm deltog.)

5.5 TELFORD, GBR | Resultat
M 400m: 3) Erik Åselius 89 Upsala 52.5m.

5.5 MARIEHAMN, FIN (Klubbmatch) | Resultat

28.4 BATH, GBR | Resultat
M Stav: 2) Robert Warensjö 90 Nyköping 380.

28-29.4 KESSEL-LO, BEL | Resultat
Dag 1
K 400m:
1) Louise Fredriksson IF Göta 57.28.

28.4 SAN SEBASTIÁN DE LOS REYES, ESP | Resultat
M Höjd: 2) Ola Carlsson Örgryte 204.

25.4 VILA REAL DE SANTO ANTÓNIO, POR | Resultat
M Stav: 1) Rasmus Carlsson 88 Kvarnsveden 450. Diskus: 1) Johnny Karlsson 89 Strömsund 4375, 3) Peter Edfors 89 Sollefteå 4073. Slägga: 2) Torbjörn Sörman Wedevåg 4972.

21.4 MOTRIL, ESP | Resultat
M Höjd: 1) Ola Carlsson Örgryte 204.

21.4 WOODFORD, GBR | Resultat
P19 Stav: 1) Robert Warensjö 90 Nyköping 420.

14.4 ENFIELD, GBR | Resultat
M Stav: 3) Robert Warensjö 90 Nyköping 390.

14-15.4 LEIRIA, POR | Resultat
Dag 2
P19 Diskus:
1) Ulf Ankarling 88 IF Göta 4417. Slägga: 2) Markus Johansson 90 Säffle 5742, 3) Daniel Larsson 89 Filipstad 5433.
P17 Kula: 1) Simon Gustafsson 90 Katrineholm 1752, 2) Pontus Rabe 90 Bålsta 1545. Diskus: 1) S Gustafsson 5446.
K Kula A: 1) Teres Christensson 89 Trollhättans SK 1168. Diskus: 1) Sofia Larsson 88 IF Göta 4948, 2) Angela Åkeson IF Göta 4448, 4) Elinor Forssander 88 Mariestad 4114. Slägga: 1) Josefin Berg Östhammar 5650, 2) Elinor Forssander Mariestad 5132.

7.4 FERRARA, ITA (European 10000m Cup) | Resultat
M 10000m: -) Henrik Skoog bröt.

7.4 LONDON (Regen'ts Parks Summer Races) | Resultat
M 10 km landsväg: 1) Cedric Schwartzler Studenterna 32:39.

17-18.3 JALTA, UKR (European Cup Winter Throwing) | Resultat
Dag 1
K Kula B:
2) Helena Engman 1659.
Dag 2
M Spjut A:
1) Magnus Arvidsson 7627.
K Slägga A: 5) Cecilia Nilsson 6675.

3.3 SCHRIESHIEM, GER | Resultat
M 10 km landsväg: 2) Lars Johansson Enhörna 30:57, 9) Michael Kälebo Halmstad 32:36.

3-4.3 QUINTA DO ANJO, POR | Resultat
Dag 1
M Slägga:
5) Markus Johansson 90 Säffle 4845.
K Diskus: 4) Ellinor Forssander 88 Mariestad 4599. Slägga: 1) Cecilia Nilsson Råby-Rekarne 6432, 3) Josefine Berg Östhammar 5806, 4) Marie Hilmersson Falun 5804, 5) E Forssander 5003.
Dag 2
P19 Slägga:
2) M Johansson 5483.
K Diskus: 4) E Forssander 4117. Slägga: 1) C Nilsson 6474, 3) M Hilmersson 5977, 4) J Berg 5971, 5) E Forssander 4960.

2-4.3 INGLEWOOD, NZL (Nya Zeeländska mästerskapen) | Resultat
Dag 2
K 3000mH:
1) Maria Åkesson 11:06.74.

11.2 DIEKIRCH, LUX | Resultat
M 10 km terräng: 2) Mustafa Mohamed Hälle 32:04, 19) Per Jacobsen IF Göta 34:02, 25) Johan Wallerstein Malmö 34:37.

6.2 HAMILTON, NZL | Resultat
K 1500m: 5) Maria Åkesson 4:34.9m.

4.2 ISTANBUL, TUR (Europacupen klubblag) | Resultat
M 10 km
Lag:
9) Hässelby 174.
Individuellt: 25) Said Regragui 31:07, 35) Henry Gross 31:41, 43) Peter Gross 31:58, 71) Jonas Larm 33:32, -) Rachid Benjira & Fredrik Svanfeldt bröt.
K 6 km
Lag:
5) Hässelby 50.
Individuellt: 12) Lisa Blommé 20:52, 23) Karin Sennvall 21:57, 25) Jenny Johannesson 22:02, 27) Linda Ström 22:04, 29) Anna von Schenck 22:10.

6.1 BELFAST, GBR | Resultat
K 5.6 km terräng: 13) Christina Lindblom 88 Hässelby 21:19, 18) Karin Sennvall Hässelby 21:32.

Resultat

Resultat 2007

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>