Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Tisdag 17 september 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Övriga svenska arenatävlingar 2007

29.12 KARLSTAD/M (Sista chansen) | Resultat

29.12 MÄRSTA (Midvinterkastet) | Resultat

26.12 STRÖMSUND (Julkastet) | Resultat

9.12 RIMBO/J (Luciasläggan) | Resultat

27.10 LINKÖPING (SVM-mästerskapen) | Resultat

20.10 HUDDINGE/J (Viktens Dag) | Resultat

16.10 UDDEVALLA (Kasttävling) | Resultat

10.10 STOCKHOLM/S (ALJ Open Light) | Resultat

7.10 KLIPPAN (Kretsmästerskap) | Resultat

7.10 GÄVLE (Oktoberspjutet) | Resultat

6-7.10 VILLSTAD (KM) | Resultat

6.10 SÖDERTÄLJE (ÖST-kampen) | Resultat

6.10 JÖNKÖPING (Kretsmästerskap 10000m) | Resultat

6.10 HÖGBY (Ölandsmästerskapen) | Resultat

5&10.10 GÄVLE (Ungdomscastorama) | Resultat

4&9.10 GÄVLE (Ungdomscastorama) | Resultat

3.10 HUDDINGE/J (Ungdomscastorama) | Resultat

30.9 NORRKÖPING (Resultattävling) | Resultat

30.9 YSTAD (Kretsserien) | Resultat

30.9 KALMAR (Lag-UDM) | Resultat

29-30.9 GLANSHAMMAR (DM mångkamp) | Resultat

29.9 HÄSSLEHOLM/G (KM) | Resultat
Första tävlingen på nyrenoverade Göingevallen!

29.9 HALLUNDA (KM mångkamp) | Resultat

27.9 LERUM (CF Challenge) | Resultat

26.9 KALMAR (Skol-DM åk 7-9) | Resultat

24.9 MALMÖ/He (Sektionsmästerskap) | Resultat

24.9 GÖTEBORG/S (DM 10000m) | Resultat

24.9 KALMAR (Klubbtävling) | Resultat

23.9 STRÖMSTAD (Nordbohuslänska mästerskapen) | Resultat

23.9 KARLSKRONA (Karlskronaspelen) | Resultat

23.9 TRANÅS (TAIF-spelen) | Resultat

23.9 KATRINEHOLM (KM) | Resultat

22.9 NORRKÖPING (NT Skolmästerskap) | Resultat

22.9 LEKERYD (Kretsmästerskap kast) | Resultat

22-23.9 GÄVLE (Höstmångkampen inkl DM) | Resultat

22.9 KALMAR (Kalmarspelen) | Resultat

22.9 YSTAD (DM 10000m + VDM) | Resultat

22.9 STRÖMSUND (Öppna DM kast) | Resultat

22.9 ÄRLA (KM) | Resultat

22-23.9 JÄRVSÖ (Lilla Olympiaden) | Resultat

22-23.9 SÄTRA (STH Cup) | Resultat

22.9 VÄXJÖ (Växjöolympiaden) | Resultat

22.9 UMEÅ (Resultattävling) | Resultat

22.9 BÅLSTA (Upplandsserien) | Resultat

22.9 TROLLHÄTTAN (Resultatchansen) | Resultat

22.9 NYKÖPING (UDM mångkamp) | Resultat

22-23.9 ESLÖV (DM mångkamp) | Resultat

20.9 KROKOM (DM 10000m) | Resultat

19.9 SÄTRA (Spårvägens säsongsavslutning) | Resultat

19.9 HALLSBERG (Resultattävling) | Resultat

19.9 NORRTÄLJE (Högstadiemästerskap) | Resultat

18.9 SÄTRA (Löparnas kväll) | Resultat

17.9 KALMAR (Klubbtävling) | Resultat

16.9 NÄSSJÖ (Höglandsolympiaden) | Resultat

16.9 DJURMO (KM) | Resultat

16.9 LINKÖPING (Ljungsbrospelen) | Resultat

16.9 LIDKÖPING (Lilla Vänerspelen) | Resultat

15.9 VÄSTERÅS (Minigurkan) | Resultat

15.9 HELSINGBORG (World Record Challenge) | Resultat

15-16.9 MALMÖ/He (Nordeamästerskapen Götaland) | Resultat

15-16.9 KATRINEHOLM (Nordeamästerskapen Svealand) | Resultat

15.9 KARLSHAMN (Seriecupen 7-9 år) | Resultat

15.9 BORÅS (Stavtävling) | Resultat

12.9 ESKILSTUNA (Öppna KM 5000m) | Resultat

11.9 KARLSTAD/M (Kasttävling) | Resultat

11.9 HALLUNDA (VDM 10000m) | Resultat

11.9 ARVIKA (Resultattävling) | Resultat

11.9 GÄVLE (DM 10000m) | Resultat

11-12.9 HUDDINGE (DM stafett) | Resultat

11.9 BOLLNÄS (TS Cup) | Resultat

11--30.9 ÅHUS (Åhusmästerskapen) | Resultat

9.9 BORÅS (Kasttävling) | Resultat

9.9 TROLLBÄCKEN (Hanvikens Ungdomsspel) | Resultat

9.9 GÄVLE (Lilla Höstis) | Resultat

9.9 UMEÅ (Öppna kommunmästerskap) | Resultat

9.9 LULEÅ (Nyckelkampen) | Resultat

8-9.9 SKRUV (DM mångkamp) | Resultat

8.9 ÖRNSKÖLDSVIK (Öppna KM) | Resultat

8.9 NYKÖPING (Nyköpingsspelen) | Resultat

8.9 UDDEVALLA (Lilla Bohusspelen) | Resultat

8.9 HALLSBERG (Kurts stavtävling 2) | Resultat

7-8.9 GÖTEBORG/S (Kraftmätningen) | Resultat

6.9 HABO (KM mångkamp) | Resultat

6.9 GÖTEBORG/U (DM stafett) | Resultat

6.9 SKELLEFTEÅ (DM 10000m) | Resultat

5.9 NORRTÄLJE (4H-spelen 2) | Resultat

5.9 ESKILSTUNA (VDM 10000m) | Resultat

5.9 HÄSSELBY (Hässelbyspelen) | Resultat

5.9 HABO (KM mångkamp) | Resultat

4.9 MJÖLBY (Öppna KM 3000m) | Resultat

4.9 UDDEVALLA (DM 10000m & stafett) | Resultat

4.9 ÖSTERSUND (ÖPiaden 6) | Resultat

3-4.9 NORRKÖPING (UDM) | Resultat
Dag 1

3-4.9 NORRKÖPING (UDM) | Resultat
Dag 2

3-4.9 HABO (KM mångkamp) | Resultat

2.9 ED (Vildmarksspelen) | Resultat

2.9 ALVESTA (Mini-LM) | Resultat

2.9 VILLSTAD (Lag-DM final) | Resultat

2.9 MORA (Moraspelen) | Resultat

2.9 SUNNE (KM) | Resultat

1.9 SKARA (Skarakampen) | Resultat

1-2.9 BODEN (Nordeamästerskapen Norrland) | Resultat

1.9 TORSBY (DM) | Resultat

1.9 JÖNKÖPING (HIK-kampen) | Resultat

1.9 SÄVEDALEN (Road to Berlin) | Resultat

1-2.9 ÖREBRO (Örebrogalan) | Resultat
Löpning

1-2.9 ÖREBRO (Örebrogalan) | Resultat
Hopp/Kast

1-2.9 LUND (Sydsvenska Ungdomsspelen) | Resultat
Dag 1

1-2.9 DANDERYD (Täby Open) | Resultat
Dag 1

1-2.9 GÖTEBORG/S (UDM) | Resultat

1.9 NYKÖPING (Kasttävling) | Resultat

1-2.9 LUND (Sydsvenska Ungdomsspelen) | Resultat
Dag 2

1-2.9 NORRTÄLJE (UDM) | Resultat

1-2.9 DANDERYD (Täby Open) | Resultat
Dag 2

1-2.9 SÖDERTÄLJE/ESKILSTUNA (DM-UDM) | Resultat

1.9 FRÄNDEFORS (Stig Johanssons minnestävling) | Resultat

30.8 UMEÅ (Nolia Cup 2) | Resultat

30.8 ARBOGA (Arbogaserien 4) | Resultat

28.8 SÖDERHAMN (TS Cup) | Resultat

28.8 MJÖLBY (DM 10000m) | Resultat

28.8 KVARNSVEDEN (DM 10000m) | Resultat

28.8 GÄVLE (Gästrike Cup 7) | Resultat

28.8 SKÖVDE (Resultattävling) | Resultat

26.8 VALBO (Minicupen 2) | Resultat

25-26.8 MALMÖ/He (Heleneholmsspelen) | Resultat

25.8 HERRLJUNGA (Herrljungaspelen) | Resultat

22.8 UPPSALA (DM dag 3) | Resultat

22.8 HÄRNÖSAND (DM) | Resultat

22.8 HALLSBERG (Resultattävling) | Resultat

21.8 HOFORS (Gästrike Cup 6) | Resultat

20-22.8 STOCKHOLM/S (Fredrikshofsspelen) | Resultat
OBS: Kula på Östermalms IP.

19.8 OLOFSTRÖM (Lag-UDM) | Resultat

19.8 UPPSALA (UNT-cupen) | Resultat

19.8 TRANÅS (Lag-UDM omg 2) | Resultat

19.8 VÄXJÖ (Lag-UDM omg 2) | Resultat

19.8 LERUM (Stonehill Games) | Resultat

19.8 UMEÅ (Augustispelen) | Resultat

18.8 TIMRÅ (NU-spelen) | Resultat

18-19.8 GÄVLE (UDM) | Resultat

18-19.8 ÖSTERSUND (ÖPiaden-finalerna) | Resultat

18-19.8 NORRKÖPING (Surbullespelen) | Resultat
Dag 2

18-19.8 ÄNGELHOLM (Engelholmsspelen) | Resultat

18-19.8 NORRKÖPING (Surbullespelen) | Resultat
Dag 1

18.8 FALKÖPING (Odenspelen) | Resultat

18.8 KARLSTAD (Götas Ungdomsspel) | Resultat

18.8 FALUN (Bilmetrospelen) | Resultat

18.8 HABO (Habo Javelin Challenge) | Resultat

18.8 SÖDERHAMN (Niklas minne) | Resultat

18-20.8 DANDERYD (UDM 12-14 år) | Resultat
OBS: Diskus & slägga dag 3 på Sollentunavallen

18-19.8 ÖVERTORNEÅ (JDM-UDM) | Resultat
Dag 1

18-19.8 ÖVERTORNEÅ (JDM-UDM) | Resultat
Dag 2

17.8 VÄSTERÅS (Bannister GP3) | Resultat

16.8 ESKILSTUNA (Eskilstunamästerskap) | Resultat

16.8 SÄVEDALEN (Tokyo '91) | Resultat

15.8 KARLSHAMN (DM 10000m) | Resultat

15.8 SKELLEFTEÅ (PRK 4) | Resultat

15.8 HUDDINGE (Viking Line Games) | Resultat

15.8 NORRTÄLJE (Roslagsmästerskap ungdom) | Resultat

15.8 UPPSALA (DM dag 2) | Resultat

15.8 GÄVLE (DM dag 3) | Resultat

15.8 DJURMO (UDM trekamp) | Resultat

14.8 JÖNKÖPING (Kretsmästerskap) | Resultat

14-15.8 NORRKÖPING (DM) | Resultat
Dag 2

14-15.8 NORRKÖPING (DM) | Resultat
Dag 1

14.8 YSTAD (Kretsmästerskap) | Resultat

14.8 HUDIKSVALL (TS Cup) | Resultat

14.8 STOCKHOLM/S (Tjejernas kväll) | Resultat

13.8 ÖRBYHUS (Upplandsserien) | Resultat

12.8 VARBERG (Getabocksspelen) | Resultat

11-12.8 LEKSAND (Sparbanksspelen) | Resultat

11-12.8 HÖGBY (UDM 12-14 år) | Resultat

11.8 ÖRNSKÖLDSVIK (Vingaspelen) | Resultat

11-12.8 HALLSBERG (UDM) | Resultat

11-12.8 VELLINGE (Skånska Ungdomsspelen) | Resultat

11.8 NYNÄSHAMN (Nynässpelen) | Resultat

11.8 TROLLHÄTTAN (DM dag 2) | Resultat

11.8 LIKENÄS (Likenässpelen) | Resultat

9.8 ÖSTHAMMAR (VDM dag 2) | Resultat

8-9.8 STOCKHOLM/S (DN Galan Youth) | Resultat

8.8 SKELLEFTEÅ (PRK 3) | Resultat

8.8 KARLSHAMN (VDM) | Resultat

8.8 NORRTÄLJE (McDonalds Cup) | Resultat

8.8 NORRKÖPING (Resultattävling 6) | Resultat

5.8 NYKÖPING (Kasttävling) | Resultat

5.8 EKSJÖ (Ränneborgsspelen) | Resultat

5.8 LIDKÖPING (Vänerspelen) | Resultat

4-5.8 KROKOM (Waplanspelen) | Resultat
Dag 1

4-5.8 KROKOM (Waplanspelen) | Resultat
Dag 2

4.8 NÄSSJÖ (Sisuspelen) | Resultat

4.8 HALLSBERG (Kurts tävling) | Resultat

4.8 KVARNSVEDEN (Pentangeln) | Resultat

4.8 MALMÖ/He (Malmöspelen) | Resultat

4-5.8 KIL (Goliatspelen) | Resultat

1.8 GLANSHAMMAR (DM 10000m) | Resultat

1.8 NORRKÖPING (Resultattävling 5) | Resultat

31.7 GÄVLE (DM dag 2) | Resultat

31.7 BOLLNÄS (TS Cup) | Resultat

29.7 STRÖMSUND (Dunderkastet) | Resultat

28-29.7 ARVIKA (Stjärnspelen) | Resultat

28-29.7 HÄSSLEHOLM (HAIS-spelen) | Resultat

28-29.7 VILLSTAD (Kräftspelen) | Resultat

28-29.7 UDDEVALLA (Bohusspelen) | Resultat

28.7 STRÖMSUND (Dunderkampen) | Resultat

28.7 HÄRNÖSAND (Öbackaspelen) | Resultat

27-29.7 VÄSTERÅS (Gurkspelen) | Resultat

25.7 VELLINGE (Hoppsan) | Resultat

25.7 NORRKÖPING (Resultattävling 4) | Resultat

25-26.7 KARLSKRONA (Rosenbomspelen) | Resultat
Dag 1

25-26.7 KARLSKRONA (Rosenbomspelen) | Resultat
Dag 2

24.7 SÄVEDALEN (GP-galan) | Resultat

24.7 SUNDSVALL (Sundsvall Wind Sprint) | Resultat

23.7 ESKILSTUNA (Eskilstunamästerskap) | Resultat

22.7 FILIPSTAD (Ferlinkampen) | Resultat

22.7 BORÅS (Kasttävling) | Resultat

21.7 HUDDINGE/J (Nya Släggcupen 2) | Resultat

21.7 BORÅS (Stavtävling) | Resultat

21-22.7 VISBY (Gotlandsspelen) | Resultat

20-22.7 GÄVLE (Valbo Games) | Resultat

18.7 KALMAR (Kalmar Sommarspel) | Resultat

17.7 KROKOM (ÖPiaden 4) | Resultat

14.7 HUDDINGE/J (Kasttävling) | Resultat

14-15.7 LULEÅ (Barentskampen) | Resultat

15-16.7 STRÖMSTAD (Räkanspelen) | Resultat

14.7 ESKILSTUNA (PEAB:s ungdomsspel) | Resultat

14.7 HUDIKSVALL (Strands Ungdomsspel) | Resultat

14-15.7 ENKÖPING (Enaspelen) | Resultat

13-15.7 HALMSTAD (Laxaspelen) | Resultat

12.7 ÖSTHAMMAR (Friidrottskväll 4) | Resultat

11.7 HÖGBY (Ölandsspelen) | Resultat

11.7 HÖGBY (DM långdistans) | Resultat

11.7 NORRKÖPING (Resultattävling 3) | Resultat

11.7 STRÖMSUND (ÖPiaden 3) | Resultat

7-8.7 UDDEVALLA (Bohuskampen) | Resultat
Delgrensresultaten!

7-8.7 UPPSALA (Bospararspelen) | Resultat
Dag 1

7-8.7 UDDEVALLA (Bohuskampen) | Resultat

7.7 SÄVEDALEN (Vallhamra Open) | Resultat

7.7 BOLLNÄS (Bahcospelen) | Resultat

7-8.7 UPPSALA (Bospararspelen) | Resultat
Dag 2

7.7 SUNNE (Sunnespelen) | Resultat

6-8.7 HELSINGBORG (Öresundsspelen) | Resultat

6.7 VÄXJÖ (DM 10000m) | Resultat

5.7 ÖSTHAMMAR (Friidrottskväll 3) | Resultat

4.7 NORRTÄLJE (McDonalds Cup) | Resultat

4.7 NORRKÖPING (Resultattävling 2) | Resultat

3.7 OSKARSHAMN (Personliga Rekordens Kväll) | Resultat

3.7 HUDIKSVALL (Team Sportia Cup) | Resultat

30.6-1.7 BOTTNARYD (Bottnarydskastet) | Resultat

30.6 HUDDINGE/J (Juniöset) | Resultat

29.6-1.7 GÖTEBORG/U (Världsungdomsspelen) | Resultat
Dag 3

29.6-1.7 GÖTEBORG/U (Världsungdomsspelen) | Resultat
Dag 1

29-1.7 GÖTEBORG/U (Världsungdomsspelen) | Resultat
Dag 2

28.6 ÖSTHAMMAR (Friidrottskväll 2) | Resultat

27.6 NORRTÄLJE (DM dag 1) | Resultat

27.6 NORRKÖPING (Resultattävling) | Resultat

26.6 ÖRNSKÖLDSVIK (DM-UDM) | Resultat

26.6 SÖDERHAMN (DM dag 3) | Resultat

25.6 SÖDERTÄLJE (Kasttävling) | Resultat

24.6 KUNGÄLV (Trekungamötet) | Resultat

21.6 LERUM (En Midsommarnattsdröm) | Resultat

20.6 ESKILSTUNA (Eskilstunamästerskap) | Resultat

20.6 JÖNKÖPING (Vätterspelen) | Resultat

20.6 SÄTRA (Sommarspelen) | Resultat

20.6 GÄVLE (DM dag 1) | Resultat

20.6 ÖSTERSUND (ÖPiaden 2) | Resultat

19.6 BOLLNÄS (DM dag 2) | Resultat

19-20 & 26.6 GLANSHAMMAR (DM) | Resultat

18-19.6 LINKÖPING (VDM) | Resultat

17.6 SÄFFLE (Säfflespelen) | Resultat

17.6 GARPHYTTAN (Kilsbergskampen) | Resultat

17.6 STENUNGSUND (Borealisspelen) | Resultat

17.6 ÖRBYHUS (Örbyhusspelen) | Resultat

16-17.6 TRANÅS (UDM-VDM) | Resultat

16-17.6 FINSPÅNG (Grosvadskampen) | Resultat

16.6 GÖTEBORG/R (Öppna KM 1000m) | Resultat

16.6 TROLLHÄTTAN (McDonaldsspelen) | Resultat

16-17.6 KARLSHAMN (Östersjöspelen) | Resultat

16-17.6 HÄRNÖSAND (Norrlandsmästerskapen) | Resultat

16-17.6 KVARNSVEDEN (Borlänge Tidningspelen) | Resultat

16-17.6 VELLINGE (Finish Games) | Resultat

15-17.6 HUDDINGE (Huddingespelen) | Resultat

15-17.6 ESKILSTUNA (Mälarspelen) | Resultat

14.6 ÖSTHAMMAR (Roslagsmästerskap ungdom) | Resultat

13.6 FJUGESTA (Castorama) | Resultat

13.6 NORRTÄLJE (4H-spelen / Upplandsserien) | Resultat

12.6 ESKILSTUNA (JDM-VDM) | Resultat

12.6 HUDIKSVALL (DM dag 1) | Resultat

11.6 GÄVLE (Gästrike Cup 4) | Resultat

11.6 GÖTLUNDA (Arbogaserien 2) | Resultat

10.6 BODEN (Bodens Sommarspel) | Resultat

10.6 KATRINEHOLM (Katrineholmsspelen) | Resultat

10.6 TRELLEBORG (Trelleborgsspelen) | Resultat

10.6 LINKÖPING (Filbyterspelen) | Resultat

10.6 KIL (Kilsspelen) | Resultat

9-10.6 UDDEVALLA (DM) | Resultat

9.6 FALUN (Kraftmätningen) | Resultat

9.6 ANGERED (Angeredsspelen) | Resultat

9.6 HALLSBERG (Stocksätersspelen) | Resultat

9-10.6 BORÅS (Ymerspelen) | Resultat

9.6 VÄSTERÅS (Västeråsspelen) | Resultat

9-10.6 SÄTRA (Sätraspelen) | Resultat

9-10.6 VÄXJÖ (Smålands Ungdomsspel) | Resultat

9-10.6 ÖSTERSUND (Storsjöspelen) | Resultat

7.6 ÖSTHAMMAR (Upplandsserien) | Resultat

6.6 SÖDERTÄLJE (Kringelspelen) | Resultat

6.6 BÅLSTA (Kvantumspelen) | Resultat

6.6 YSTAD (Kretsmästerskap) | Resultat

6.6 NORRKÖPING (Tjalvespelen) | Resultat

6.6 LUDVIKA (Lilla Ludvikaspelen) | Resultat

6.6 TROLLBÄCKEN (Tyresö Ungdomsspel) | Resultat

6.6 GÄVLE (GD/GIF Olympiaden - final) | Resultat

6.6 LILLA EDET (Edetspelen) | Resultat

6.6 JÖNKÖPING (Kretsmästerskap ungdom) | Resultat

6.6 SOLLEFTEÅ (Trollkampen) | Resultat

5.6 LUND (Skånecupen 11 år) | Resultat

5.6 LUND (Harry Olofssons minne) | Resultat

5.6 MALMÖ/He (VDM 800m) | Resultat

4.6 KATRINEHOLM (JDM-VDM) | Resultat

4.6 ESKILSTUNA (Eskilstunaserien 3) | Resultat

3.6 TIBRO (Snickarspelen) | Resultat

3.6 VEDEVÅG (WIF-spelen) | Resultat

3.6 OLOFSTRÖM (Contactspelen) | Resultat

3.6 ARBOGA (Arbogaspelen) | Resultat

3.6 ALVESTA (Virdaspelen) | Resultat

3.6 KARLSKOGA (Nobelspelen) | Resultat

3.6 KLIPPAN (Melittaspelen) | Resultat

3.6 DJURMO (Djurmokampen) | Resultat

2-3.6 GÄVLE (GD/GIF Olympiaden) | Resultat

2.6 ÖREBRO (Pole Vault Challenge) | Resultat

2.6 SÄTRA (Lindens ungdomsspel) | Resultat

2.6 VÄSTERÅS/Ap (Släggkarnevalen) | Resultat

2-3.6 NYKÖPING (Mästarmöte i kast) | Resultat

2-3.6 SÄVEDALEN (Sävedalsspelen) | Resultat

2.6 VILLSTAD (DoWin Cup) | Resultat

2-3.6 SKELLEFTEÅ (Skelleftespelen) | Resultat
Dag 1

2-3.6 SKELLEFTEÅ (Skelleftespelen) | Resultat
Dag 2

30.5 ÖREBRO (Ungdomsserie) | Resultat

30.5 ESLÖV (VDM & DM 5000m) | Resultat

30.5 ÄRLA (Eskilstunaserien 2) | Resultat

30.5 YSTAD (Skånecupen) | Resultat

29.5 SÖDERHAMN (TS-cupen) | Resultat

29.5 GÄVLE (VDM 5000m) | Resultat

29.5 JÖNKÖPING (Råslättspelen) | Resultat

29-31.5 SÄTRA (DM) | Resultat

29.5 HELSINGBORG (Skol-OS) | Resultat

29.5 MOTALA (DM stafett) | Resultat

28.5 HOFORS (Gästrike Cup 3) | Resultat

28.5 FELLINGSBRO (Arbogaserien 1) | Resultat

27.5 VÄRNAMO (WSK-spelen) | Resultat

27.5 SKÖVDE (Hagens Ungdomsspel) | Resultat

27.5 LULEÅ (May Day Competition | Resultat

27.5 KRISTIANSTAD (Försommarspelen) | Resultat

27.5 GÄVLE (MiniCup 1) | Resultat

26.5 LYCKSELE (Inlandskampen) | Resultat

26-27.5 LERUM (Lerumskampen) | Resultat

26.5 TORSBY (Boregalan) | Resultat

26-27.5 KVARNSVEDEN (DM) | Resultat

25-27.5 SOLLENTUNA (SAYO) | Resultat

24.5 TIDAHOLM (Lionsspelen) | Resultat

23.5 NORRTÄLJE (Bästa 5:an) | Resultat

23.5 VALLENTUNA (SommarÖset) | Resultat

22.5 ÖSTERSUND (ÖPiaden 1) | Resultat

22.5 GÄVLE (Gästrike Cup 2) | Resultat

22.5 GÖTEBORG/S (Kvilles Vårtävling) | Resultat

22.5 MÄRSTA (Upplandsserien 1) | Resultat

21.5 KUNGSÄNGEN (Resultattävling) | Resultat

20.5 ÖREBRO (Hammer Trophy 1) | Resultat

20.5 SKELLEFTEÅ (Ungdomslänsmatch) | Resultat

20.5 STOCKHOLM/K (Sundbybergs Ungdomsspel) | Resultat

20.5 KALMAR (Lag-UDM kval) | Resultat

20.5 GÄVLE (DM stafett m m) | Resultat

20.5 NÄSSJÖ (Lag-UDM kval) | Resultat

20.5 MOTALA (Platenspelen) | Resultat

20.5 HAGFORS (IK Vikings Ungdomsspel) | Resultat

20.5 UDDEVALLA (Kraftmätningen) | Resultat

20.5 UDDEVALLA (Ungdomscup) | Resultat

19.5 TÄBY (NeeYo Jumping) | Resultat

19.5 SKRUV (Marknadsspelen) | Resultat

19.5 HUDDINGE (Jättekastet) | Resultat

19.5 FALUN (Scandicspelen) | Resultat

19-20.5 SUNDSVALL (Mittnorden Cup) | Resultat

19.5 KARLSTAD (Kraftmätningen) | Resultat

17.5 VÄSTERÅS/Ap (Kasttävling) | Resultat

17.5 YSTAD (Ystadspelen) | Resultat

17.5 GLANSHAMMAR (GIF-spelen) | Resultat

17.5 VILLSTAD (Kraftmätningen) | Resultat

17.5 ENKÖPING (Kommunmästerskap) | Resultat

16.5 GÄVLE (Löparkväll 1) | Resultat

16.5 SOLLENTUNA (Sollentuna Skolmästerskap) | Resultat

15.5 BOLLNÄS (DM 10000m) | Resultat

15.5 GÄVLE (Gästrike Cup 1) | Resultat

14.5 SKELLEFTEÅ (PRK 1) | Resultat

14.5 LISTA (Eskilstunaserien 1) | Resultat

13.5 DANDERYD (Danderyds Ungdomsspel) | Resultat

13.5 JÖNKÖPING (Lag-DM kval) | Resultat

13.5 KRISTINEHAMN (Brokampen) | Resultat

13.5 HÖGBY (Lag-DM kval) | Resultat

13.5 SKARA (Lilla Skarakampen) | Resultat

12.5 NORRKÖPING (Norrköping Games) | Resultat

12.5 GÄVLE (IF Skadespelen) | Resultat

12.5 JÖNKÖPING (Junespelen) | Resultat

12.5 BOLLNÄS (DM kastfemkamp) | Resultat

12.5 HUDDINGE (Huddingeolympiaden) | Resultat

12-13.5 SÄTRA (VDM) | Resultat

12.5 NORRTÄLJE (Kraftmätningen) | Resultat

12-13.5 MÄRSTA (Sigtunakampen) | Resultat

10.5 UPPSALA (Fritidsserien 1) | Resultat

10.5 SÖDERHAMN (Långloppsserien) | Resultat

9.5 STORA MOSSEN (Ungdomsklubbmatch) | Resultat

8.5 GLANSHAMMAR (Banserien 1) | Resultat

8.5 GÄVLE (A Hammar-kvitter) | Resultat

7.5 UMEÅ/V (Kasttävling 1) | Resultat

7.5 MALMÖ/He (Klubbtävling) | Resultat

6.5 SÄTRA (Hellaskastet) | Resultat

6.5 HÄSSLEHOLM (Vårkampen) | Resultat

6.5 GÖTEBORG/S-K (Vårkasttävling 2) | Resultat
OBS: Spjut i Angered (Angeredsvallen)

5.5 STOCKHOLM/K (Brommaspelen) | Resultat

5.5 OSKARSHAMN (Majspelen) | Resultat

5.5 HUDDINGE/J (Våryra 1) | Resultat

5.5 KARLSHAMN (Sparbanken Cup) | Resultat

5.5 SÖDERTÄLJE (ÖST-kampen) | Resultat

4.5 KARLSTAD/M (FIG Grand Prix 2) | Resultat

1.5 GÄVLE (Kastkvitter) | Resultat

29.4 TRELLEBORG (Palmkastet) | Resultat

28.4 HUDDINGE/J (Back on Field) | Resultat

28.4 TRELLEBORG (Startskottet) | Resultat

28.4 TORSBY (FIG Grand Prix 1) | Resultat

28.4 GÖTEBORG/S-K (Vårkasttävling 1) | Resultat
OBS! Spjut i Angered (Angeredsvallen).

28.4 KUNGSÄNGEN (Fosbury Open) | Resultat

28.4 NYKÖPING (Kasttävling) | Resultat

21.4 HUDDINGE (Viktkastning) | Resultat

15.4 GÄVLE (Vårkvitter) | Resultat

14.4 NYKÖPING (Kasttävling) | Resultat

12.4 TORSBY (Påsklovskastet) | Resultat

9.4 RIMBO/J (Påsksläggan) | Resultat

29.3 TORSBY (Kim & Mårten Invitational) | Resultat

17.3 BORÅS/E (Kasttävling) | Resultat

15.2 BORÅS (Kasttävling) | Resultat

7.1 BORÅS/Erikslund (Kasttävling) | Resultat

1.1 GÄVLE (Nyårsspjutet) | Resultat

Resultat

Resultat 2007

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>