Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Tisdag 16 juli 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Övriga svenska inomhustävlingar 2007

21.4 UMEÅ (Sista Chansen) | Resultat

17.4 VÄSTERÅS (Stavtävling) | Resultat

6.4 ESKILSTUNA (MunktellArenans Ungdomsspel) | Resultat

1.4 UMEÅ (Fyrkampen) | Resultat

31.3 TRANÅS (Swedbankspelen) | Resultat

31.3 NYKÖPING (Lilla Vinterspelen) | Resultat

31.3-1.4 ÖREBRO (Marsspelen) | Resultat

27.3 ÖREBRO (Närkes ungdomsserie 2) | Resultat

25.3 LJUNGSBRO (Inomhustävlingen) | Resultat

25.3 ÅHUS (Sånnakampen) | Resultat

24.3 BOLLNÄS (Kilaforsspelen) | Resultat

24-25.3 SÄTRA (Sista chansen) | Resultat

24-25.3 HAPARANDA (JDM-UDM) | Resultat

24-25.3 ESKILSTUNA (Eskilstunamästerskap) | Resultat

24.3 HELSINGBORG (Kretsmästerskap) | Resultat

20.3 MALMÖ/A (Malmö skolmästerskap) | Resultat

18.3 VÄSTERÅS (KM Bålsta IK) | Resultat

18.3 KALMAR (Länsmästerskap 9-11 år) | Resultat

17-18.3 PITEÅ (Nolia Vinterspel) | Resultat

17-18.3 BORÅS (Mångkamp) | Resultat

17.3 ÖREBRO (Kuliga Hoppgalan) | Resultat

17-18.3 FALUN (FaluKuriren-spelen) | Resultat
Dag 2

17-18.3 FALUN (FaluKuriren-spelen) | Resultat
Dag 1

17.3 MALMÖ/A (DM stafett) | Resultat

13.3 VÄXJÖ (KM 5000m) | Resultat

11.3 VÄSTERÅS (VF-cupen 6) | Resultat

10-11.3 VÄXJÖ (Götalands 13/14 år) | Resultat

10.3 FALUN (Svealands 13/14 år) | Resultat

7.3 ÖREBRO (Ungdomsserien) | Resultat

6.3 FALUN (Breddtävling) | Resultat

4.3 FINSPÅNG (Kanonspelen) | Resultat
Pojkar

4.3 FINSPÅNG (Kanonspelen) | Resultat
Flickor

4.3 JÖNKÖPING (Kretsmästerskap 9-11 år) | Resultat

4.3 VÄSTERÅS (Trestegstävling) | Resultat

3-4.3 GÖTEBORG/FH (Löplabbet Inomhus) | Resultat

3-4.3 SÄTRA (UDM mångkamp) | Resultat

3.3 KARLSTAD (Distriktskampen) | Resultat

3.3 HALMSTAD (Halmstad Indoor) | Resultat

3.3 BOLLNÄS (Nordeaspelen) | Resultat

3.3 FALKÖPING (Frejaspelen) | Resultat

1.3 FALUN (Breddtävling) | Resultat

25.2 FALUN (DM 3000m) | Resultat

25.2 ESKILSTUNA (UDM) | Resultat

24.2 VÄXJÖ (UDM 12-15 år) | Resultat

24.2 KARLSTAD (Folksamspelen) | Resultat

24.2 SÄTRA (FormenKollen) | Resultat

24.2 ÅS (ÖGIF Inne) | Resultat

21.2 JÖNKÖPING (Kretsmästerskap 13-17 år) | Resultat

20.2 FALUN | Resultat

17.2 VÄXJÖ (Ungdomstävling 9-11 år) | Resultat

17.2 KARLSTAD (UDM) | Resultat

17-18.2 VÄSTERÅS (UDM) | Resultat

17-18.2 SÄTRA (UDM) | Resultat

11.2 SÄTRA (Raka Spåret) | Resultat

11.2 VÄSTERÅS (VF-cupen 5) | Resultat

10-11.2 ESKILSTUNA (Eskilstuna Indoor Games) | Resultat

10-11.2 KARLSKRONA (KA2-spelen) | Resultat
Dag 1

10.2 GÖTEBORG/FH (RödBlå Vinter) | Resultat

10.2 SÄTRA (Lilla GE Galan) | Resultat

10-11.2 KARLSKRONA (KA2-spelen) | Resultat
Dag 2

10.2 SJÖBO (Färsingaspelen) | Resultat

8.2 KLINTEHAMN | Resultat

6.2 ÅS (FIG:s kvällstävling) | Resultat

4.2 SUNDSVALL (Sundsvallsmästerskapen) | Resultat

3.2 HALMSTAD (DM) | Resultat

3.2 KARLSTAD (Vikt är inne) | Resultat

3.2 FALUN (DM) | Resultat

3-4.2 ÖREBRO (DM) | Resultat

3-4.2 MALMÖ/A (Atleticumspelen) | Resultat

3-4.2 GÖTEBORG/FH (DM & Göteborgs Inomhus) | Resultat

3-4.2 SÄTRA (Hammarbyspelen) | Resultat

3.2 JÖNKÖPING (Länsmästerskap 10/11 år) | Resultat

3.2 BOLLNÄS (Hälsingespelen) | Resultat

30.1 JÖNKÖPING (Kretsmästerskap) | Resultat

28.1 GÄVLE (Januarikvitter) | Resultat

27-28.1 SÄTRA (DM-JDM) | Resultat

27.1 UMEÅ (Umedalens Vinterspel) | Resultat

27-28.1 ÅS (Hissmoforsspelen) | Resultat
Dag 1

27-28.1 ÅS (Hissmoforsspelen) | Resultat
Dag 2

27.1 LILLA EDET (Fuxerna Open) | Resultat

27-28.1 HANDEN (Haninge Open) | Resultat

27.1 NORRKÖPING (Tjalves inomhustävling) | Resultat

27.1 NYKÖPING (JDM-VDM) | Resultat

27.1 FALUN (Intersportspelen) | Resultat

27-28.1 LULEÅ (Arcusspelen) | Resultat

27-28.1 KARLSTAD (Götas Ungdomsspel) | Resultat

27-28.1 VÄSTERÅS (DM Uppland) | Resultat

27-28.1 MALMÖ/A (Pallasspelen) | Resultat

21.1 JÖNKÖPING (VDM) | Resultat

21.1 BORÅS (DM Västergötland) | Resultat

21.1 SÄTRA (VDM) | Resultat

20.1 SÄTRA (Vinthundsvinter) | Resultat

20-21.1 MALMÖ/A (Adeccospelen) | Resultat

20.1 LERUM (UDM) | Resultat

20.1 VÄXJÖ (UDM) | Resultat

20.1 FALUN (Team Sportia-spelen) | Resultat

20-21.1 HAPARANDA (Aspen Athletic Games) | Resultat

20-21.1 VÄSTERÅS (Inlagda Gurkspelen) | Resultat

20.1 KARLSTAD (Inkastet) | Resultat

18.1 ESKILSTUNA (Eskilstunamästerskap) | Resultat

17.1 UMEÅ (FIG:s onsdagstävling 2) | Resultat

14.1 GÖTEBORG/FH (UDM) | Resultat

14.1 VÄSTERÅS (VF-cupen 4) | Resultat

14.1 UDDEVALLA (BD:s inomhuscup) | Resultat

13.1 PITEÅ (Rivieraspelen) | Resultat

13.1 UMEÅ (Öppna DM) | Resultat

13-14.1 KARLSKRONA (Sunna Open) | Resultat
Dag 1

13-14.1 KARLSKRONA (Sunna Open) | Resultat
Dag 2

13-14.1 ÖREBRO (Örebro Indoor Games) | Resultat

13.1 GÖTEBORG/FH (DM-JDM) | Resultat

13-14.1 SÄTRA (Scandic Indoor Games) | Resultat

13.1 HALMSTAD (HalmstadHoppet) | Resultat

13.1 LUND (Sprinterträffen) | Resultat

10.1 UMEÅ (FIG:s onsdagstävling 1) | Resultat

6-7.1 VÄXJÖ (Växjöspelen) | Resultat

6-7.1 VÄXJÖ (Nyårskampen) | Resultat

6-7.1 VÄSTERÅS (UDM mångkamp) | Resultat

6.1 ESKILSTUNA (Ärlaspelen) | Resultat

6.1 SÄTRA (Täby Vinterspel) | Resultat

5-6.1 FALUN (Mångkamp) | Resultat

30.12 FALUN (Tolvslaget) | Resultat

28.12 VÄSTERÅS (Stavtävling) | Resultat

21.12 VÄXJÖ (Luciasprintern) | Resultat

20/27/28.12 HAPARANDA (Sista chanserna) | Resultat

17.12 NYKÖPING (KM) | Resultat

17.12 GÄVLE (Decemberkvitter) | Resultat

16.12 KARLSKRONA (Tomtespelen) | Resultat

9-10.12 GÖTEBORG/FH (Julklappsjakten) | Resultat

9-10.12 SÄTRA (Löplabbet Games) | Resultat

9.12 HAPARANDA (Decemberspelen) | Resultat

9.12 KATRINEHOLM (Luciakampen) | Resultat

9.12 BOLLNÄS (Julruschen) | Resultat

2.12 FALUN/F (DD-spelen) | Resultat

2.12 ÖREBRO (Vinterspelen) | Resultat

2.12 MALMÖ/A (Sista chansen) | Resultat

2.12 VÄSTERÅS (VF-cupen 3) | Resultat

26.11 ÖREBRO (Höstrusket) | Resultat

25.11 ESKILSTUNA (Julklappsspelen) | Resultat

25.11 SÄTRA (SAYO Indoor) | Resultat

25-26.11 GÖTEBORG/FH (Adventsspelen) | Resultat

25.11 TUMBA (ÖST-kampen) | Resultat

25.11 BOLLNÄS (DM mångkamp) | Resultat

18.11 SORUNDA (ÖST-kampen) | Resultat

18.11 UMEÅ (Skogsmästarna) | Resultat

18.11 VÄSTERÅS (ICA Maxi-spelen) | Resultat

18-19.11 PITEÅ (Nolia Vinterspel) | Resultat

15.11 JÖNKÖPING (Novemberkollen) | Resultat

12.11 SÄTRA (Första chansen) | Resultat

11.11 VÄSTERÅS (VF-cupen 2) | Resultat

27.10 NYKÖPING (Höst-Ös) | Resultat

24-25.10 HAPARANDA (Skolmästerskap) | Resultat

14.10 HAPARANDA (IDM mångkamp) | Resultat

14.10 VÄSTERÅS (VF-cupen 1) | Resultat

Resultat

Resultat 2007

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>