Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Söndag 15 september 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Övriga svenska arenatävlingar 2008

31.12 LILLA EDET (Nyårskastet) | Resultat

29.12 KARLSTAD/M (Sista chansen) | Resultat

28.12 GÄVLE (Sista chansen) | Resultat

16.11 GÄVLE (Novemberkastet) | Resultat

1.11 BÅLSTA (Kasttävling) | Resultat

29.10 SANDVIKEN (Höstkilometern) | Resultat

25.10 HUDDINGE/J (Hasses viktkastning) | Resultat

19.10 BOTTNARYD (Kretsmästerskap) | Resultat

12.10 HÖGBY (Ölandsmästerskap) | Resultat

11.10 JÖNKÖPING (Kretsmästerskap 10000m) | Resultat

9.10 KALMAR (Klubbtävling hopp) | Resultat

8.10 LUND (Klubbmatch ungdom) | Resultat
800m och häck utomhus, övrigt inomhus.

7.10 KALMAR (Klubbtävling) | Resultat

5.10 SÖDERTÄLJE (ÖST-kampen 1) | Resultat

5.10 KATRINEHOLM (KM) | Resultat

4.10 HUDDINGE (KM ungdom) | Resultat

4.10 NORRKÖPING (SVMM) | Resultat

4-5.10 SKRUV (DM mångkamp) | Resultat

28.9 TRANÅS (TAIF-spelen) | Resultat

28.9 TROLLHÄTTAN (Resultatchansen) | Resultat

28.9 HAGFORS (KM) | Resultat

27.9 KALMAR (Kalmarspelen) | Resultat

27.9 MÄRSTA (Midgårdskastet) | Resultat

25.9 KALMAR (Klubbtävling) | Resultat

25.9 KARLSKOGA (Lilla-OS) | Resultat

24.9 KÖPING (KM 1500m) | Resultat

24.9 UDDEVALLA (Skol-DM åk 5-6) | Resultat

24.9 HÄSSLEHOLM (Snapphanekampen 4) | Resultat
Pojkar

24.9 HÄSSLEHOLM (Snapphanekampen 4) | Resultat
Flickor

23.9 KALMAR (Klubbtävling) | Resultat

23.9 KVARNSVEDEN (DM 10000m) | Resultat

22.9 HÄSSLEHOLM (KM) | Resultat
Pojkar

22.9 HÄSSLEHOLM (KM) | Resultat
Flickor

21.9 SJÖBO (KM) | Resultat

21.9 STRÖMSTAD (Nordbohuslänska) | Resultat
OBS! Manuell tidtagning.

21.9 ÄNGELHOLM (Kretsmästerskap) | Resultat

21.9 LINKÖPING (Cloettaspelen) | Resultat

21.9 VÄRNAMO (Lag-UDM) | Resultat

21.9 LERUM (UDM) | Resultat

20-21.9 GÄVLE (Höstmångkampen) | Resultat

20.9 BÅLSTA (Upplandsserien final) | Resultat

20.9 LERUM (Minikampen) | Resultat

20.9 ÄRLA (KM) | Resultat

20-21.9 ESLÖV (Öppna DM mångkamp) | Resultat

20.9 LIDKÖPING (Lilla Vänerspelen) | Resultat

20.9 JÖNKÖPING (Lag-DM) | Resultat

20-21.9 SÄTRA (STH Cup) | Resultat

20-21.9 KÖPING (KM femkamp) | Resultat

20.9 VÄXJÖ (Växjöolympiaden) | Resultat

18.9 KALMAR (Skol-DM åk 7-9) | Resultat

18.9 GÖTEBORG/S (DM 10000m) | Resultat

17.9 STOCKHOLM/S (ALJ Open Light) | Resultat

17.9 SANDVIKEN (Löparkväll 5) | Resultat

17.9 NORRTÄLJE (Högstadiemästerskap) | Resultat

17.9 KÖPING (KM) | Resultat

16.9 KALMAR (Klubbtävling kast) | Resultat

16.9 KALMAR (Skol-DM åk 5-6) | Resultat

16.9 HALLUNDA (VDM 10000m + extra) | Resultat

16.9 YSTAD (2000m) | Resultat

15.9 HÄSSELBY (Klubbmatch ungdom) | Resultat

15.9 KALMAR (Klubbtävling 3000m) | Resultat

14.9 YSTAD (Kretsmästerskap ungdom) | Resultat

14.9 TROLLBÄCKEN (Hanvikens Ungdomsspel) | Resultat

14.9 HÖGBY (Ölandsmästerskap ungdom) | Resultat

13.9 MALMÖ/He (Skånecupen F11) | Resultat

13.9 HALLUNDA (KM mångkamp) | Resultat

13-14.9 KARLSKOGA (Nordeamästerskapen Svealand) | Resultat

13.9 FRÄNDEFORS (Stig Johanssons Minne) | Resultat

13.9 JÖNKÖPING (HIK-kampen) | Resultat

13.9 TRELLEBORG (DM 10000m + VDM) | Resultat

13.9 LERUM (Robban Cup) | Resultat

13-14.9 DANDERYD (Danderyds-OS) | Resultat

12.9 NÄSSJÖ (DM 10000m) | Resultat

11.9 SKELLEFTEÅ (DM 10000m) | Resultat

10.9 SÄTRA (Spårvägens säsongsavslutning) | Resultat

9.9 YSTAD (Löptävling) | Resultat

9.9 BOLLNÄS (TS Cup) | Resultat

9.9 KALMAR (Klubbtävling slägga) | Resultat

9-28.9 ÅHUS (Åhusmästerskapen) | Resultat

8.9 ESKILSTUNA (Resultattävling) | Resultat

7.9 KUNGSBACKA (Kungsbackaspelen) | Resultat

7.9 KATRINEHOLM (UDM mångkamp + DM/VDM) | Resultat

7.9 MORA (Moraspelen) | Resultat

7.9 UMEÅ (UDM + Kommunmästerskap) | Resultat

6.9 MOTALA (Polis-NM) | Resultat

6-7.9 ÖREBRO (Örebrogalan) | Resultat

6.9 GÄVLE (Pentangeln) | Resultat

6-7.9 TÄBY (Täby Open) | Resultat
Dag 2

6-7.9 KROKOM (ÖPiaden Finaler) | Resultat
Dag 1

6-7.9 KROKOM (ÖPiaden Finaler) | Resultat
Dag 2

6.9 UDDEVALLA (Lilla Bohusspelen) | Resultat

6.9 ÖRNSKÖLDSVIK (Vingaspelen) | Resultat

6-7.9 LUND (Sydsvenska Ungdomsspelen) | Resultat

6-7.9 LIDKÖPING (Nordeamästerskapen Götaland) | Resultat

6.9 KARLSTAD (Götas Ungdomsspel inkl DM) | Resultat

6-7.9 TÄBY (Täby Open) | Resultat
Dag 1

6.9 KARLSKRONA (Karlskronaspelen) | Resultat

6.9 HELSINGBORG (World Record Challenge) | Resultat

5.9 ÄRLA (Resultattävling) | Resultat

4.9 ARVIKA (Resultattävling) | Resultat

3-4.9 HUDDINGE (DM stafett) | Resultat

3.9 NORRTÄLJE (4H-spelen) | Resultat

2.9 STENUNGSUND (DM 10000m & stafett) | Resultat

2.9 ÖSTERSUND (ÖPiadens poängjakt 6) | Resultat

2.9 YSTAD (Skånecupen F15) | Resultat

2.9 ÅHUS (Snapphanekampen 3) | Resultat

31.8 JÖNKÖPING (Kretsmästerskap ungdom) | Resultat

31.8 GÄVLE (Gästrike Cup Stav 1) | Resultat

31.8 BJÖRKNÄS (Björknässpelen) | Resultat

31.8 VELLINGE (Skånska Ungdomsspelen) | Resultat

31.8 ALVESTA (Mini-LM 10/11 år) | Resultat

30.8 LULEÅ (Nyckelkampen) | Resultat

30.8 SKARA (Skarakampen) | Resultat

30-31.8 UMEÅ (DM) | Resultat
Dag 1

30-31.8 UMEÅ (DM) | Resultat
Dag 2

30.8-6.9 MALMÖ/He (European Masters Games) | Resultat

30-31.8 VÄXJÖ (Nordeakampen final) | Resultat

28.8 ARBOGA (Arbogaserien 4) | Resultat

28.8 FALUN (DM dag 2) | Resultat

28.8 ÖSTHAMMAR (Torsdagstävling) | Resultat

27.8 KARLSHAMN (DM 10000m) | Resultat

27.8 SÄVEDALEN (SAIK-trasket) | Resultat

27.8 UPPSALA (DM dag 3) | Resultat

27.8 ESKILSTUNA (DM 10000m) | Resultat

26.8 STOCKHOLM/S (Långlöparnas Kväll) | Resultat

26.8 UDDEVALLA (Resultattävling) | Resultat

26.8 MJÖLBY (KM 1500m) | Resultat

26.8 GÄVLE (DM 10000m) | Resultat

25.8 KRISTINEHAMN (KM) | Resultat

24.8 VARBERG (Getabocksspelen) | Resultat

24.8 ALINGSÅS (WM-spelen) | Resultat

24.8 TRANÅS (Lag-UDM kval) | Resultat

23-24.8 NYKÖPING (JDM-UDM) | Resultat

23-24.8 MALMÖ/He (Heleneholmsspelen) | Resultat
Dag 2

23.8 HABO (Habo Javelin Challenge) | Resultat

23.8 TIMRÅ (NU-spelen) | Resultat

23-24.8 KROKOM (Waplanspelen) | Resultat
Dag 2

23-24.8 NORRKÖPING (Surbullespelen) | Resultat

23.8 BORÅS (Kasttävling) | Resultat

23.8 SÄVEDALEN (Road to London) | Resultat

23.8 SKELLEFTEÅ (Skelleftespelen Light) | Resultat

23-24.8 GÄVLE (Gunder Hägg Spelen) | Resultat

23.8 FJUGESTA (Bergavallskampen) | Resultat

23-24.8 MALMÖ/He (Heleneholmsspelen) | Resultat
Dag 1

23-24.8 KROKOM (Waplanspelen) | Resultat
Dag 1

22.8 VÄXJÖ (Lag-UDM kval) | Resultat

21.8 STOCKHOLM/S (Tjejernas Kväll) | Resultat

21.8 TORSBY (Kasttävling) | Resultat

20.8 HUDDINGE (Löplabbetspelen) | Resultat

20.8 NORRTÄLJE (Roslagsmästerskap ungdom) | Resultat

20.8 KÖPING (Arbogaserien 3) | Resultat

19-20.8 MOTALA (UDM) | Resultat

19.8 SKÖVDE (DM 10000m) | Resultat

19.8 MJÖLBY (DM 10000m) | Resultat

17.8 LERUM (Stonehill Games) | Resultat

16.8 FALUN (Bilmetrospelen) | Resultat

16.8 SKELLEFTEÅ (Kasttävling) | Resultat

16-17.8 ÖRNSKÖLDSVIK (Nordeamästerskapen Norrland) | Resultat

16-17.8 ÄNGELHOLM (Engelholmsspelen) | Resultat

16-17.8 VILLSTAD (Kräftspelen) | Resultat

16.8 UPPSALA (DM dag 2) | Resultat

16-17.8 GLANSHAMMAR (UDM) | Resultat

16.8 FALKÖPING (Odenspelen) | Resultat

13.8 VÄRNAMO (WSK Mini) | Resultat

13.8 NORRTÄLJE (McDonalds Cup) | Resultat

13.8 NORRKÖPING (Onsdagstävling 4) | Resultat

13.8 GÄVLE (UDM dag 3) | Resultat

13.8 SKELLEFTEÅ (PRK 3) | Resultat

12.8 JÖNKÖPING (Kretsmästerskap) | Resultat

12-13.8 STOCKHOLM/S (Fredrikshofsspelen) | Resultat

12.8 HUDIKSVALL (TS Cup) | Resultat

12.8 KROKOM (DM 5000m + ÖPiaden poängjakt 5) | Resultat

12.8 YSTAD (Kretsmästerskap) | Resultat

9.8 LIKENÄS (Likenässpelen) | Resultat

9-10.8 LEKSAND (Sparbanksspelen) | Resultat

9-10.8 VÄSTERVIK (UDM12-14) | Resultat

9.8 SKELLEFTEÅ (Kasttävling) | Resultat

9.8 NYNÄSHAMN (Nynässpelen) | Resultat

7-8.8 HÖGBY (B7 Games) | Resultat

6.8 ÖRBYHUS (Upplandsserien) | Resultat

6.8 NORRKÖPING (Onsdagstävling 3) | Resultat

6.8 ÖREBRO (DM 10000m) | Resultat

5.8 GÄVLE (DM dag 3) | Resultat

4-5.8 LINKÖPING (VDM) | Resultat

4.8 SÖDERTÄLJE (Kasttävling) | Resultat

3.8 EKSJÖ (Ränneborgsspelen) | Resultat

3.8 ENSKEDE (FLying Meatball Challenge) | Resultat

3.8 SJÖBO (Kretsserien) | Resultat

3.8 ÖVERTORNEÅ | Resultat
Tävling arrangerad av finsk förening

3.8 TIERP (Nordupplandsmästerskap) | Resultat

2.8 MALMÖ/He (Malmöspelen) | Resultat

2-3.8 KIL (Goliatspelen) | Resultat

2.8 NÄSSJÖ (Sisu-spelen) | Resultat

2.8 HÄRNÖSAND (Öbackaspelen) | Resultat

2-3.8 KARLSHAMN (Östersjöspelen) | Resultat

2.8 BODEN (DM-JDM-UDM-VDM) | Resultat
Löpningar

30.7 SKELLEFTEÅ (PRK 2) | Resultat

30.7 MOTALA (Vänortskamp) | Resultat

30.7 STRÖMSUND (ÖPiaden Poängjakt 4) | Resultat

30.7 GÖTEBORG/S (Kyöttilä Cup) | Resultat

30.7 HELSINGBORG (Kasttävling) | Resultat

30.7 VELLINGE (Hoppsan) | Resultat

29.7 GÄVLE (DM 2) | Resultat

29.7 BOLLNÄS (TS Cup 3) | Resultat

29.7 GÖTEBORG/S (ASS Open) | Resultat

29.7 HUDDINGE (Stora sommaröset) | Resultat

27.7 HUDDINGE/J (3:a sommaröset) | Resultat

26-27.7 HÄSSLEHOLM (HAIS-spelen) | Resultat

26-27.7 ENKÖPING (ENA-spelen) | Resultat

26-27.7 UDDEVALLA (Bohusspelen) | Resultat

26-27.7 ARVIKA (Stjärnspelen) | Resultat

26.7 SKELLEFTEÅ (Kasttävling 3) | Resultat

23-24.7 STOCKHOLM/S (DN Galan Youth) | Resultat
Dag 1

23-24.7 STOCKHOLM/S (DN Galan Youth) | Resultat
Dag 2

23.7 ÖVERTORNEÅ | Resultat
Tävling arrangerad av finsk förening.

21.7 STOCKHOLM/Ktg (DNG Youth Shot Put) | Resultat

20.7 FILIPSTAD (Ferlinkampen) | Resultat

19-20.7 VISBY (Gotlandsspelen) | Resultat

18-20.7 HALMSTAD (Laxaspelen) | Resultat

18-20.7 GÄVLE (Valbo Games) | Resultat

17.7 HUDDINGE/J (2:a sommaröset) | Resultat

17.7 KARLSKOGA (Resultattävling) | Resultat

16.7 KALMAR (Kalmar Sommarspel) | Resultat

15.7 SÄVEDALEN (GP-galan) | Resultat

15.7 KARLSHAMN (Udds jubileumsgala) | Resultat

15.7 KROKOM (ÖPiaden Poängjakt 3) | Resultat

12.7 BORÅS (Kasttävling) | Resultat

12.7 SÖDERTÄLJE (Kasttävling) | Resultat

12-13.7 STRÖMSTAD (Räkanspelen) | Resultat
Dag 2

12-13.7 STRÖMSTAD (Räkanspelen) | Resultat
Dag 1

12-13.7 HÖGBY (VDM) | Resultat

12.7 BOLLNÄS (Bahcospelen) | Resultat

11-13.7 HELSINGBORG (Öresundsspelen) | Resultat

10.7 HUDDINGE/J (1:a sommaröset) | Resultat

10 & 13.7 KARLSTAD (Kasttävling) | Resultat

9.7 NORRKÖPING (Onsdagstävling 2) | Resultat

9.7 HÖGBY (Ölandsspelen) | Resultat

9.7 HÖGBY (DM 5000m) | Resultat

8.7 OSKARSHAMN (Personliga Rekordens Kväll) | Resultat

7.7 SÖDERTÄLJE (Kasttävling) | Resultat

7.7 ÖRBYHUS (Nordupplandsmästerskapen) | Resultat

6.7 SUNDSVALL (Sundsvall WindSprint) | Resultat

5-6.7 UDDEVALLA (Bohuskampen) | Resultat
Senior, junior, ungdom

5-6.7 UDDEVALLA (Bohuskampen) | Resultat
Veteraner + resultattävlingar

5-6.7 VÄSTERÅS (Gurkspelen) | Resultat

5.7 HUDIKSVALL (Strands Ungdomsspel) | Resultat

5-6.7 EKSJÖ (DM) | Resultat

5.7 TROLLHÄTTAN (McDonaldsspelen) | Resultat

5.7 SUNNE (Sunnespelen) | Resultat

2.7 NORRKÖPING (Onsdagstävling 1) | Resultat

2.7 SIMRISHAMN (Kretsmästerskap) | Resultat

1.7 SÖDERHAMN (TS-cupen) | Resultat

30.6 SÖDERTÄLJE (Kasttävling) | Resultat

28-29.6 BOTTNARYD (Bottnarydskastet) | Resultat

28-29.6 UPPSALA (Uppsalaspelen) | Resultat

28.6 SKELLEFTEÅ (Kasttävling) | Resultat

28.6 FRÄNDEFORS (Frendevispelen) | Resultat

27-29.6 GÖTEBORG/U (Världsungdomsspelen) | Resultat

25.6 NORRTÄLJE (McDonalds Cup) | Resultat

25.6 ÖVERTORNEÅ | Resultat
Tävling arrangerad av finsk förening.

24.6 SÄTRA (Studenternas Sommarspel) | Resultat

24.6 BOLLNÄS (DM 3) | Resultat

23.6 GÄVLE (DM 1) | Resultat

22.6 KUNGÄLV (Trekungamötet) | Resultat

22.6 HÄSSLEHOLM (Distriktsmatch ungdom) | Resultat

19.6 LERUM (En Midsommarnattsdröm) | Resultat

18.6 GARPHYTTAN (DM 5000m Närke & Värmland) | Resultat

18.6 BODEN (Fyrkantsspelen) | Resultat

18.6 JÖNKÖPING (Vätterspelen) | Resultat

18.6 STRÖMSUND (Onsdagstävling) | Resultat

18.6 ESLÖV (Kasttävling) | Resultat

17.6 ÖSTHAMMAR (Upplandsserien) | Resultat

17-18.6 GÄVLE (UDM) | Resultat

17.6 HUDIKSVALL (DM 2) | Resultat

17.6 ÖSTERSUND (ÖPiaden Poängjakt 2) | Resultat

16.6 FJUGESTA ("Castorama") | Resultat

16.6 ÖRNSKÖLDSVIK (Vingarnas kvällstävling) | Resultat

16-17.6 NORRKÖPING (DM) | Resultat
Dag 1

16-17.6 NORRKÖPING (DM) | Resultat
Dag 2

15.6 STENUNGSUND (Borealisspelen) | Resultat

15.6 KARLSKOGA (Nobelspelen) | Resultat

15.6 KÖPING (UDM) | Resultat

14.6 ANGERED (Angeredsspelen) | Resultat

14.6 HALLSBERG (Kurts tävling 2) | Resultat

14-15.6 NORRTÄLJE (DM-UDM) | Resultat

14-15.6 BORÅS (Ymerspelen) | Resultat

14-15.6 NORRKÖPING (Grosvadskampen) | Resultat

14-15.6 SKELLEFTEÅ (NLM) | Resultat

14-15.6 VELLINGE (Finish Games) | Resultat

14-15.6 KVARNSVEDEN (Borlänge Tidning Spelen) | Resultat

14-15.6 KARLSKRONA (Rosenbomspelen) | Resultat

13-15.6 HUDDINGE (Huddingespelen) | Resultat

12.6 GLEMMINGEBRO (Kretsmästerskap ungdom) | Resultat

11.6 ESLÖV (DM 5000 + VDM) | Resultat

11.6 BOLLNÄS (Guldjakt) | Resultat

10.6 SÖDERHAMN (DM 1) | Resultat

10.6 GÄVLE (Gästrike Cup 4) | Resultat

8.6 HALLSBERG (Kurts tävling 1) | Resultat

8.6 VÄXJÖ (Smålandsspelen Gala) | Resultat

8.6 KATRINEHOLM (Katrineholmsspelen) | Resultat

8.6 VEDEVÅG (WIF-spelen) | Resultat

8.6 KIL (Kilsspelen) | Resultat

8.6 TRELLEBORG (Trelleborgsspelen) | Resultat

7-8.6 SÄVEDALEN (Sävedalsspelen) | Resultat
Dag 2

7-8.6 VÄXJÖ (Smålandsspelen) | Resultat
Dag 2

7.6 SÄFFLE (Säfflespelen) | Resultat

7.6 MARIESTAD (MAIF-spelen) | Resultat

7.6 VÄSTERÅS /Ap (Släggkarnevalen) | Resultat

7-8.6 VÄXJÖ (Smålandsspelen) | Resultat
Dag 1

7-8.6 NYKÖPING (Mästarmöte i kast) | Resultat

7.6 SANDVIKEN (Högbospelen) | Resultat

7-8.6 SÄVEDALEN (Sävedalsspelen) | Resultat
Dag 1

6.6 LUDVIKA (Lilla Ludvikaspelen) | Resultat

6.6 LILLA EDET (Edetspelen) | Resultat

6.6 OLOFSTRÖM (Contactspelen) | Resultat

6.6 SÖDERTÄLJE (Kringelspelen) | Resultat

6-8.6 SOLLENTUNA (SAYO) | Resultat

6.6 GLANSHAMMAR (GIF-spelen) | Resultat

4.6 ÖSTHAMMAR (Roslagsmästerskap ungdom 1) | Resultat

4.6 GÄVLE (GD-GIF Olympiaden) | Resultat

4.6 HUDIKSVALL (Guldjakt) | Resultat

1.6 TROLLBÄCKEN (Tyresö Ungdoms- och Veteranspel) | Resultat

1.6 ARBOGA (Resultattävling) | Resultat

1.6 HERRLJUNGA (Kullings-spelen) | Resultat

1.6 KLIPPAN (Melittaspelen) | Resultat

1.6 SÄTER (Säterspelen) | Resultat

1.6 ÖRBYHUS (Örbyhusspelen) | Resultat

1.6 HALLSBERG (Stocksätersspelen) | Resultat

31.5 SÖDERHAMN (Niklas minne) | Resultat

31.5-1.6 ÖSTERSUND (Storsjöspelen) | Resultat

31.5 NORRKÖPING (Tjalvespelen) | Resultat

31.5 VILLSTAD (DoWin Cup) | Resultat

31.5 TORSBY (Boregalan) | Resultat

31.5 BÅLSTA (Kvantumspelen) | Resultat

31.5-1.6 LERUM (Lerumskampen) | Resultat

31.5 ÖREBRO (Swedish Pole Vault Challenge) | Resultat

31.5 ENSKEDE (Lindens Ungdomsspel) | Resultat

31.5-1.6 UDDEVALLA (DM) | Resultat

31.5 SKARA (UDM) | Resultat

31.5 ALVESTA (Virdaspelen & UDM) | Resultat

29.5 KVARNSVEDEN (DM) | Resultat

29.5 ÖSTHAMMAR (VDM 1) | Resultat

29.5 TYRINGE (Snapphanekampen 2) | Resultat

28.5 KARLSKOGA (Resultattävling) | Resultat

28.5 GÖTEBORG/S (Kvilles Vårtävling) | Resultat

27.5 HUDIKSVALL (Team Sportia Cup) | Resultat

27.5 SANDVIKEN (Gästrike Cup 3) | Resultat

27.5 HOFORS (Löparkväll 3) | Resultat

27-29.5 SÄTRA (DM) | Resultat

27.5 JÖNKÖPING (Råslättspelen) | Resultat

26.5 HÖGBY (10000m) | Resultat

26.5 HÖGBY (Klubbtävling 10000m) | Resultat

25.5 SANDVIKEN (VDM 5000m) | Resultat
Första tävlingen på Sandvikens nya friidrottsarena!

25.5 KRISTIANSTAD (Försommarspelen) | Resultat

25.5 HAGFORS (IK Vikings Ungdomsspel) | Resultat

25.5 SKELLEFTEÅ (Kasttävling) | Resultat

25.5 MOTALA (Platenspelen) | Resultat

24.5 LILLA EDET (VDM m m) | Resultat

24.5 KALMAR (Lag-UDM kval) | Resultat

24-25.5 SUNDSVALL (Mittnorden Cup) | Resultat

24.5 ESLÖV (Pannkaksspelen) | Resultat

24-25.5 SÄTRA (Sätraspelen) | Resultat

23.5 JÖNKÖPING (Lag-UDM kval) | Resultat

22.5 MALMÖ/He (Öppna VDM 800m) | Resultat

22.5 YSTAD (Kretsserien) | Resultat

21.5 ÄRLA (Eskilstunaserien 2) | Resultat

21.5 TRELLEBORG (Harry Olofssons Minne) | Resultat

21.5 SKELLEFTEÅ (PRK 1) | Resultat

20.5 GÄVLE (Gästrike Cup 2) | Resultat

20.5 LINKÖPING (DM stafett) | Resultat

20.5 BOLLNÄS (DM 10000m) | Resultat

20.5 MÄRSTA (Upplandsserien 1) | Resultat

20.5 ÖSTERSUND (ÖPiadens Poängjakt 1) | Resultat

19.5 HÄSSELBY (Hässelbyspelen) | Resultat

18.5 STOCKHOLM/K (Sundbybergs Ungdomsspel) | Resultat

18.5 SKÖVDE (Hagens Ungdomsspel) | Resultat

18.5 SJÖBO (Kretsmästerskap ungdom) | Resultat

17.5 ESLÖV (Nordeakampen kval) | Resultat

17.5 SKRUV (Marknadsspelen) | Resultat

17.5 FALUN (Scandicspelen) | Resultat

17.5 KATRINEHOLM (Nordeakampen kval) | Resultat

17.5 VALLENTUNA (SommarÖset) | Resultat

17.5 GÄVLE (Nordeakampen kval) | Resultat

15.5 ÖSTERSUND (Calles kvällskast 2) | Resultat

15.5 SÄVEDALEN (Vallhamra Open) | Resultat

15.5 HUDDINGE/J (VDM) | Resultat

15.5 SÖDERHAMN (VDM) | Resultat

14.5 GÄVLE (Löparkväll 1) | Resultat

14.5 SOLLENTUNA (Sollentuna Skolmästerskap) | Resultat

13.5 GÄVLE (Gästrike Cup 1) | Resultat

12.5 MALMÖ/He (1500m) | Resultat

12.5 LISTA (Eskilstunaserien 1) | Resultat

12.5 KATRINEHOLM (Sörmlandsserien 1) | Resultat

11.5 NÄSSJÖ (Höglandsolympiaden) | Resultat

11.5 KRISTINEHAMN (Brokampen) | Resultat
Pojkar

11.5 KRISTINEHAMN (Brokampen) | Resultat
Flickor

11.5 VÄRNAMO (WSK-spelen) | Resultat

11.5 DANDERYD (Danderyds Ungdomsspel) | Resultat

11.5 GÄVLE (IF Skadespelen) | Resultat

11.5 KARLSHAMN (Sparbanken Cup) | Resultat

11.5 OSKARSHAMN (Majspelen) | Resultat

10-11.5 TÄBY (Täby Vårmångkamp) | Resultat

11.5 YSTAD (Ystadspelen) | Resultat

11.5 BORÅS (Nordeakampen kval) | Resultat

10-11.5 SÄTRA (VDM) | Resultat

10.5 STOCKHOLM/K (Brommaspelen) | Resultat

10.5 BÅLSTA (Vårkastet) | Resultat

10.5 JÖNKÖPING (Nordeakampen kval) | Resultat

10.5 JÖNKÖPING (Junespelen) | Resultat

10.5 LINKÖPING (Filbyterspelen) | Resultat
OBS: Manuell tidtagning.

10.5 KARLSHAMN (Listermästerskapen) | Resultat

10.5 BOLLNÄS (DM kastfemkamp) | Resultat

10.5 HUDDINGE (Huddingeolympiaden) | Resultat

8.5 ÖSTERSUND (Calles kvällskast 1) | Resultat

8.5 VITTSJÖ (Snapphanekampen 1) | Resultat

7.5 UMEÅ/V (Kasttävling) | Resultat

6.5 GÖTEBORG/S (KM Långdistans) | Resultat

4.5 SÄTRA (Hellaskastet) | Resultat

4.5 HÄSSLEHOLM (Vårkampen) | Resultat

1.5 UMEÅ/V (Resultattävling) | Resultat

29.4 TORSBY (Kasttävling) | Resultat

27.4 TRELLEBORG (Palmkastet) | Resultat

26.4 TRELLEBORG (Startskottet) | Resultat

26.4 HUDDINGE/J (Back on Field) | Resultat

22.4 BÅLSTA (Långskubbarnas öppna) | Resultat

20.4 GÖTEBORG/S-K (Vårkasttävling) | Resultat

19.4 BORÅS (Kasttävling) | Resultat

12.4 STRÖMSUND (Jubileumskastet) | Resultat

30.3 BORÅS (Kasttävling) | Resultat

27.3 TORSBY (Påsklovskastet) | Resultat

2.3 BORÅS (Kasttävling) | Resultat

1.3 TORSBY (Sportlovskastet) | Resultat

9.2 GÖTEBORG/S-K (Vinterkastet) | Resultat

19.1 BORÅS (Kasttävling) | Resultat

1.1 LILLA EDET (Nyårskastet) | Resultat

2.8 BODEN (DM-JDM-UDM-VDM) | Resultat
Hopp/kast

Resultat

Resultat 2008

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>