Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 18 oktober 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Övriga svenska inomhustävlingar 2008

18.5 LULEÅ (May Day Competition) | Resultat
OBS: Inomhus!

18.5 FALUN (Lag-SM kval A) | Resultat
Alla hoppgrenar genomfördes inomhus p g a vädret.

19.4 GÄVLE (Vårskuttet) | Resultat

12.4 BOLLNÄS (Kilaforsspelen) | Resultat

10.4 VÄSTERÅS (Stavtävling) | Resultat

6.4 UMEÅ (Fyrkampen) | Resultat

6.4 ÅHUS (Sånnakampen) | Resultat

5.4 HELSINGBORG (Kretsmästerskap) | Resultat

5-6.4 ÖREBRO (Mars-spelen) | Resultat

30.3 ÖREBRO (Närkesserien 3) | Resultat

30.3 LINKÖPING (Campus Campen) | Resultat

30.3 TUMBA (Östkampen 4) | Resultat

29.3 NYKÖPING (Lilla Vinterspelen) | Resultat

29-30.3 HUDDINGE (Sista Chansen) | Resultat

29.3 TRANÅS (Swedbank-spelen) | Resultat

21.3 ESKILSTUNA (MunktellArenans Ungdomsspel) | Resultat

19.3 VÄSTERÅS (Västeråskampen) | Resultat

19.3 ÖREBRO (Närkesserien 2) | Resultat

19.3 BORÅS (Ungdomsmångkamp) | Resultat

19.3 KLINTEHAMN (DM) | Resultat

15.3 LULEÅ (Arcuskampen) | Resultat
OBS! Överlång bana.

15-16.3 VÄSTERÅS (Nordeamästerskapen Svealand) | Resultat
Dag 1

15-16.3 FALUN (Falu Kuriren-spelen) | Resultat
Dag 1

15-16.3 LINKÖPING (Nordeamästerskapen Götaland) | Resultat

15-16.3 FALUN (Falu Kuriren-spelen) | Resultat
Dag 2

15-16.3 VÄSTERÅS (Nordeamästerskapen Svealand) | Resultat
Dag 2

13.3 ESKILSTUNA (Eskilstunamästerskap) | Resultat

12.3 ESKILSTUNA (KM 3000m) | Resultat

11.3 HUDDINGE (Proppen 4) | Resultat

9.3 KALMAR (Mini-LM) | Resultat

8.3 BOLLNÄS (Nordeaspelen) | Resultat

6.3 VÄSTERÅS (Höjdtävling) | Resultat

4.3 VÄSTERÅS (Resultattävling) | Resultat

2.3 MALMÖ/A (Stafettkarnevalen) | Resultat

2.3 FINSPÅNG (Kanonspelen) | Resultat
Flickor

2.3 FINSPÅNG (Kanonspelen) | Resultat
Pojkar

1.3 ÖREBRO (Kuliga Hopp Galan) | Resultat

1.3 HALMSTAD (Halmstad Indoor) | Resultat

1-2.3 GÖTEBORG/FH (Löplabbet Inomhus) | Resultat

26.2 VÄSTERÅS (Resultattävling) | Resultat

24.2 VÄSTERÅS (Resultattävling) | Resultat

23.2 VÄXJÖ (UDM 12-15 år) | Resultat
OBS: Överlång bana.

23-24.2 UMEÅ (UDM) | Resultat

23.2 SÄTRA (Formenkollen) | Resultat

23.2 KARLSTAD (Folksamspelen) | Resultat

21.2 KARLSTAD (Stavpasset) | Resultat

19.2 JÖNKÖPING (Kretsmästerskap) | Resultat

19.2 BOLLNÄS (Nordic Gym Games) | Resultat

17.2 FALKÖPING (Frejaspelen) | Resultat

17.2 ESKILSTUNA (Resultattävling) | Resultat

17.2 VÄSTERÅS (VF-cupen 5) | Resultat

17.2 VÄSTERÅS (Resultattävling) | Resultat

17.2 HELSINGBORG (VDM dag 2) | Resultat

16-17.2 SKELLEFTEÅ (Norrlandsmästerskap & Nordeamästerskap) | Resultat

16.2 HUDDINGE (Proppen 2) | Resultat

16.2 GÖTEBORG/FH (GP Galan Inomhus) | Resultat

16.2 ÅS (ÖGIF Inne) | Resultat

16.2 GÄVLE (Vi som vill upp) | Resultat

16-17.2 KARLSKRONA (KA2-spelen) | Resultat

16-17.2 SÄTRA (UDM) | Resultat

16.2 KARLSTAD (Distriktskampen) | Resultat

16.2 FALUN (DM) | Resultat

16.2 LIDINGÖ/B (Resultattävling) | Resultat

13.2 ESKILSTUNA (Eskilstunamästerskap) | Resultat

12.2 ÖREBRO (Närkesserien 1) | Resultat

10.2 VÄXJÖ (Ungdomstävling) | Resultat

10.2 SÄTRA (Raka Spåret) | Resultat

9.2 KARLSTAD (UDM) | Resultat

9.2 ESKILSTUNA (Eskilstuna Indoor Games) | Resultat

9-10.2 VÄSTERÅS (UDM) | Resultat

9.2 GÖTEBORG/FH (RödBlå Vinter) | Resultat

9.2 SÄTRA (Lilla GE Galan) | Resultat

9-10.2 MALMÖ/A (Atleticumspelen) | Resultat

9.2 FALUN (Team Sportia-spelen) | Resultat

9-10.2 PITEÅ (JDM-UDM) | Resultat

7.2 LINKÖPING (Öppna KM 800m) | Resultat

6.2 JÖNKÖPING (Kretsmästerskap 13-17 år) | Resultat

3.2 SUNDSVALL (Öppna Sundsvallsmästerskapen) | Resultat

3.2 ESKILSTUNA (JDM-VDM) | Resultat

2-3.2 SÄTRA (Hammarbyspelen) | Resultat

2-3.2 GÖTEBORG/FH (DM + Göteborgs Inomhus) | Resultat

2.2 BOLLNÄS (Ljusnanspelen) | Resultat

2.2 VELLINGE (Vellinge Indoor) | Resultat

2-3.2 ÖREBRO (DM) | Resultat

2.2 NYKÖPING (UDM) | Resultat

2.2 HALMSTAD (DM) | Resultat

2.2 JÖNKÖPING (Länsmäterskap 10-11 år) | Resultat

2.2 NORRKÖPING (Tjalves inomhustävling) | Resultat

29.1 HUDDINGE (Proppen 1) | Resultat

29.1 UMEÅ (Nike Cupen 3) | Resultat

27.1 VÄSTERÅS (VF-cupen 4) | Resultat

27.1 HAPARANDA | Resultat
Finsk tävling med deltagare från Haparanda SKT.

26-27.1 ÅS (Hissmoforsspelen) | Resultat
Dag 2

26.1 FALUN (Intersportspelen) | Resultat

26-27.1 KARLSTAD (Götas Ungdomsspel) | Resultat

26-27.1 LINKÖPING (FC-mästerskap) | Resultat

26-27.1 MALMÖ/A (Pallasspelen) | Resultat

26-27.1 ÅS (Hissmoforsspelen) | Resultat
Dag 1

26-27.1 SÄTRA (DM) | Resultat

26-27.1 VÄSTERÅS (DM Uppland) | Resultat

26.1 UMEÅ (Umedalens Vinterspel) | Resultat

26.1 LULEÅ (Arcusspelen) | Resultat
OBS: Överlång bana.

26.1 FALKÖPING (Torspelen) | Resultat

26.1 HANDEN (Haninge Open) | Resultat

26-27.1 LINKÖPING (FC-mästerskap) | Resultat
Komplettering dag 1!

22.1 UMEÅ (Nike Cupen 2) | Resultat

20.1 SÄTRA (VDM) | Resultat

20.1 BORÅS (DM) | Resultat

20.1 JÖNKÖPING (VDM) | Resultat

19.1 SÄTRA (Vinthundsvinter) | Resultat

19-20.1 VÄSTERÅS (Inlagda Gurkspelen) | Resultat

19.1 BORÅS (DM Bohuslän/Dal) | Resultat

19.1 BOLLNÄS (Hälsingespelen) | Resultat

19-20.1 MALMÖ/A (Adecco-spelen) | Resultat

19.1 LERUM (UDM) | Resultat

19.1 VÄXJÖ (Ungdomstävling inkl UDM) | Resultat
OBS: Överlång bana.

19-20.1 HAPARANDA (Aspen Athletic Games) | Resultat

15.1 ESKILSTUNA (Eskilstunamästerskap) | Resultat

15.1 UMEÅ (Nike Cupen 1) | Resultat

13.1 LINKÖPING (VDM) | Resultat

13.1 GÖTEBORG/FH (UDM) | Resultat

12-13.1 ÖREBRO (Örebro Indoor Games) | Resultat
Löpning

12-13.1 ÖREBRO (Örebro Indoor Games) | Resultat
Hopp/kast.

12.1 HALMSTAD (HalmstadHoppet) | Resultat

12-13.1 KARLSKRONA (Sunna Open) | Resultat

12.1 LUND (Sprinterträffen) | Resultat

12-13.1 SÄTRA (Scandic Indoor) | Resultat

12.1 GÖTEBORG/FH (DM) | Resultat
Reviderad resultatlista.

12.1 UMEÅ (DM) | Resultat

10.1 LINKÖPING (Öppna KM 1500m) | Resultat

6.1 ESKILSTUNA (Ärlaspelen) | Resultat

6.1 NYBRO (Trettondagsträffen) | Resultat

5-6.1 BOLLNÄS (DM Hälsingland & Gästrikland) | Resultat

5.1 SÄTRA (Täby Vinterspel) | Resultat

5-6.1 VÄSTERÅS (UDM mångkamp) | Resultat

5-6.1 VÄXJÖ (Växjöspelen/Nyårskampen) | Resultat

31.12 FALUN (Tolvslaget) | Resultat

22.12 KARLSTAD/V (Resultattävling) | Resultat

20.12 VÄXJÖ (Luciasprintern) | Resultat

19.12 HAPARANDA (Näst sista chansen) | Resultat

18.12 VÄSTERÅS (Stavtävling) | Resultat

17.12 LERUM (God Jul-tävling) | Resultat

16.12 BORÅS (Resultattävling) | Resultat

15.12 ÖREBRO (Vinterspelen) | Resultat

15.12 KARLSKRONA (Tomtespelen) | Resultat

15.12 BOLLNÄS (Julruschen) | Resultat

15.12 NYKÖPING (KM) | Resultat

8-9.12 SÄTRA (Löplabbet Games) | Resultat

8.12 VÄSTERÅS (VF-cupen 3) | Resultat

8.12 HAPARANDA (Decemberspelen) | Resultat

8-9.12 GÖTEBORG/FH (Julklappsjakten) | Resultat

1.12 KATRINEHOLM (Luciakampen) | Resultat

1.12 SÄTRA (SAYO Indoor) | Resultat

1.12 FALUN (DD-spelen) | Resultat

1-2.12 LINKÖPING (LGIF:s Jubileumstävling) | Resultat

1.12 MALMÖ/A (Sista chansen) | Resultat

25.11 ÖREBRO (Höstrusket) | Resultat

24-25.11 GÖTEBORG/FH (Adventsspelen) | Resultat

24.11 ESKILSTUNA (Julklappsspelen) | Resultat

17.11 VÄSTERÅS (ICA Maxi-spelen) | Resultat

17-18.11 PITEÅ (Noliaspelen) | Resultat

14.11 JÖNKÖPING (Novemberkollen) | Resultat

10-11.11 HUDDINGE (Första Chansen) | Resultat

10.11 VÄSTERÅS (VF-cupen 2) | Resultat

26.10 NYKÖPING (Höst-Ös) | Resultat

21.10 GÖTEBORG/FH (Klubbmatch ungdom) | Resultat

13-14.10 HAPARANDA (DM mångkamp) | Resultat

13.10 VÄSTERÅS (VF-cupen 1) | Resultat

6.10 BOLLNÄS (Skol-DM inomhus) | Resultat

29.9 LINKÖPING (KM inomhus) | Resultat

Resultat

Resultat 2008

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>