Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 21 augusti 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Internationella mästerskap 2009

13.12 DUBLIN, IRL (EM-JEM terräng) | Resultat
M22 8.0 km: 10) Alexander Söderberg 25:45.
P19 6.0 km: 48) Anton Danielson 90 19:48.
K 8.0 km: 18) Isabellah Andersson 29:00, 31) Malin Ewerlöf Krepp 29:36, 43) Lisa Blommé 30:40, 49) Ulrika Johansson 31:18. Lag: 7) Sverige 141.
K22 6.0 km: 31) Gabriella Samuelsson 22:30.

7.11 PERNIÖ, FIN (NM-JNM terräng) | Resultat
M 9.0 km: 1) Morten Munkholm DEN 26:18, ... 4) Joel Bodén 26:29, 5) Johan Wallerstein 26:30, 7) Erik Sjöqvist 26:35, 12) Oskar Landin 27:00, 14) Lars Johansson 27:06. Lag: 1) DEN 14, 2) SVERIGE 28, 3) FIN 50, 4) NOR 70.
K 7.5 km: 1) Ulrika Johansson 26:23, 4) Gabriella Samuelsson 27:46, 6) Malin Liljestedt 27:50, 12) Susanna Damm 28:58. Lag: 1) SVERIGE 11, 2) NOR 14, 3) FIN 29.
P19 6.0 km: 1) Sondre Nordstad Moen NOR 17:55, ... 3) Anton Danielson 90 19:00, 4) Olle Kalered 90 19:08, 10) Jonas Legernes 91 19:23, 13) Tawakal Abdi Kadir 90 19:42. Lag: 1) NOR 11, 2) SVERIGE 17, 3) DEN 18, 4) FIN 45.
F19 4.5 km: 1) Saara Nikander FIN 15:44, 5) Maria Borglund 91 16:05, 7) Frida Johansson 93 16:12, 8) Sara Holmgren 90 16:15, 13) Johanna Busk 93 16:43. Lag: 1) FIN 9, 2) SVERIGE 20, 3) NOR 23.

15-23.8 BERLIN, GER (VM) | Resultat
Dag 1
K 3000mH h2:
8) Ulrika Johansson 9:38.88.
Dag 1-2
K Sjukamp:
17) Jessica Samuelsson 5.885 (13.96/-0.1 168 1356 24.71/0.0 590/+0.3 3715 2:10.34), 22) Nadja Casadei 5.598 (14.40/-0.1 168 1271 24.92/-0.3 578/-0.3 3230 2:12.66).
Dag 2
M 3000mH h1:
11) Per Jacobsen 8:44.80, H2: 6) Mustafa Mohamed 8:22.92.
K Kula Q1: 11) Helena Engman 1719.
Dag 4
M 400m h5:
3) Johan Wissman 45.83. 3000mH f: 14) M Mohamed 8:35.77.
K Höjd Q2: 1=) Emma Green 195.
Dag 5
M 400m s1:
-) J Wissman ej start. Höjd Q2: 1) Linus Thörnblad 230.
K Diskus Q1: 16) Sofia Larsson 5428, Q2: Anna Söderberg 5792.
Dag 5-6
M Tiokamp:
7) Nicklas Wiberg 8.406 Svenskt rekord (10.96/-04 725/-0.4 1499 205 48.73 14.75/+0.3 4228 450 7502 4:17.05), 25) Daniel Almgren 7.803 (10.92/0.0 729/0.0 1343 199 47.68 15.14/0.0 3433 430 5669 4:13.47).
Dag 6
M 800m h2:
4) Mattias Claesson 1:48.02. M Stav Q1: -) Jesper Fritz X, Q2: 4) Alhaji Jeng 565. Längd Q2: 15) Michel Tornéus 778/+0.8.
K Höjd f: 7=) E Green 196. Slägga Q2: 19) Cecilia Nilsson 6377.
Dag 7
M Höjd f:
5=) L Thörnblad 223. Spjut Q1: 17) Jonas Lohse 7533.
Dag 8
M Stav f:
12=) A Jeng 550.

28.7-8.8 LAHTI, FIN (VVM) | Resultat

23-26.7 NOVI SAD, SRB (JEM19) | Resultat
Dag 1
P19 100m h1
(+0.1): 4) Tom Kling Baptiste 10.70, h2 (+0.8): 4) Benjamin Olsson 10.56, h5 (-1.5): 6) David Sennung 11.00, s2 (-1.3): 8) T Kling Baptiste 10.84, s3 (-1.5): 3) B Olsson 10.64. 1500m h1: 4) Jonas Leandersson 3:52.20, h2: 11) Anton Danielson 4:01.58. Höjd Q1: 9) Erik Sundlöf 205.
F19 400m h2: 3) Moa Hjelmer 54.07. 800m h2: 2) Sofia Öberg 2:08.59, h3: 4) Lovisa Lindh 2:07.57. 3000mH h1: 4) Klara Bodinson Lidingö 10:27.40. Stav Q1: 8=) Anna Nilson 365, Q2: 4) Petra Olsen 390, 10) Sara Eriksson 365. Längd Q1: 8) Malin Olsson 603/0.0. Kula Q1: 9) Frida Åkerström 1356. Slägga Q1: -) Ida Storm X.
Dag 1-2
P19 Tiokamp:
2) Petter Olson 7.734 (11.18/-1.2 700/+1.3 1438 198 49.06 14.12w/+2.5 3977 490 4274 4:33.27), 13) Fabian Rosenquist 7.174 (11.34/-0.5 686/+2.0 1342 195 49.45 14.63/+1.5 3717 400 4346 4:33.18), 20) Marcus Nilsson 6.915 (12.18/-2.3 632/0.0 1450 183 51.00 14.91/+1.5 4324 410 3955 4:23.37).
Dag 2
P19 200m h1
(+0.5): 3) Carlos Fröjd 21.35, h5 (+0.8): 1) Alexander Nordkvist 21.06, 2) B Olsson 21.06. 800m h1: 5) Johan Henningsson 1:53.50, h3: 4) Anton Asplund 1:51.84, h5: 7) Robin Rohlén 1:53.11. 3000mH h2: 2) Jonas Legernes 9:04.47. 110mH h1 (+1.4): -) Marvin Tay bröt.
F19 200m h4 (-0.8): 7) Elin Östlund 24.89. 400m f: 3) M Hjelmer 54.01.1500m h2: 10) Nathalie Rohlén 4:42.57. 100mH h1 (+0.6): 8) Sabina Winqvist 14.36, h2 (+1.3): 5) Fanny Lüppert Thomsson 14.03, h3 (+1.0): 4) Elin Westerlund 14.09. Höjd Q1: 7) Ellen Björklund 177, Q2: 6) Victoria Dronsfield 180. Längd f: 9) Malin Olsson 599/+0.5.

23-26.7 NOVI SAD, SRB (JEM19) | Resultat
forts
Dag 3
P19 200m s1
(+1.8): 3) Benjamin Olsson 21.01, s2 (+1.0): 3) Alexander Nordkvist 21.41, s3 (+0.5): 6) Carlos Fröjd 21.83, f (-0.1): 8) Benjamin Olsson 21.87. 800m s2: 7) Anton Asplund 1:55.06. 1500m f: 5) Jonas Leandersson 3:54.67. 5000m: 17) Anton Danielson 15:15.73, 18) Gustaf Altin 15:31.73, 19) Olle Kalered 15:38.34. Längd Q2: 8) Björn Wilson 716/+0.4. Kula Q2: 4) Simon Gustafsson 1896. f: 6) S Gustafsson 1918. Slägga Q1: 12) Kristian Nyman 6271, Q2: 4) Markus Johansson 7154, 12) Erik Romberg 5932.
F19 800m f: 8) Sofia Öberg 2:08.47. 3000mH f: 8) Klara Bodinson 10:22.21 Svenskt F19-rekord. 400mH h1: 6) Emilia Granqvist 61.02. Stav f: 5=) Petra Olsen 400. Diskus Q1: 4) Sandra Andersson 4845, 9) Matilda Gunnarsson 4425, Q2: 7) Hanna Erlandsson 4709.
Dag 3-4
F19 Sjukamp:
7) Frida Linde 5.396 (14.55/+0.5 169 1218 25.88/+0.4 531/-1.3 3969 2:17.00), 16) Andrea Nybäck 5.040 (14.50/+0.3 163 1086 25.50/+0.5 563/+0.5 3288 2:32.34).
Dag 4
P19 3000mH f:
9) Jonas Legernes 9:05.47. Slägga f: 9) M Johansson 7022. 4x100m h1: 5) Sverige (C Fröjd, A Nordkvist, Tom Kling Baptiste, B Olsson) 40.72, f: 8) Sverige 40.56.
F19 Höjd f: 11) Victoria Dronsfield 176. Tresteg: 12) Kristin Franke Björkman 1263/+0.9. Diskus f: 7) S Andersson 4811, 12) H Erlandsson 4016.

16-19.7 KAUNAS, LTU (JEM22) | Resultat
Dag 1
M22 5000m:
15) Alexander Söderberg 14:21.18. Spjut Q1: 12) Jonas Lohse 6780, Q2: 14) Pontus Thomée 6245.
K22 100m h3 (-2.0): 6) Julia Skugge 12.23. 400m h4: 4) Josefin Magnusson 55.22. 400mH h3: 5) Frida Persson 58.60. Höjd Q1: 8=) Anna Alexson 172, Q2: 4=) Erika Wiklund 183, 7) Ebba Jungmark 180. Stav Q1: 6) Malin Dahlström 400, 10) Fanny Berglund 385, Q2: 9) Isabell Lilja 385. Diskus Q1: 9) Elinor Forssander 4284, Q2: 1) Sofia Larsson 5408.
Dag 2
M22 3000mH h1:
6) Eric Senorski 8:57.21. Höjd Q1: 2=) Mehdi Alkhatib 217. Diskus Q2: 4) Per Rosell 5640, 12) Ulf Ankarling 5205.
K22 400mH s1: 7) F Persson 58.27. Diskus f: 4) S Larsson 5374.
Dag 3
M22 10000m:
6) Mikael Ekvall 30:47.10. Diskus f: 8) P Rosell 5682.
K22 Höjd f: 5=) E Jungmark 186, 8) E Wiklund 183. Stav f: 8=) M Dahlström 415. Slägga f: 11) Karolina Pedersen 5749. Spjut Q2: 5) Anna Wessman 5504.
Dag 3-4
K22 Sjukamp:
12) Ellinore Hallin 5.574 (14.32/+0.9 174 1290 25.72/-0.3 576w/+3.8 (-) 3943 2:24.67).
Dag 4
M22 3000mH f:
8) E Senorski 8:58.17. Höjd: 9) M Alkhatib 218.
K22 3000mH: 6) Lena Örn 10:23.00. Spjut f: 3) A Wessman 5591.

8-12.7 BRESSANONE, ITA (UVM17) | Resultat
Dag 1
P17 800m h3:
1) Johan Rogestedt 93 1:51.48. Diskus Q1: 8) Daniel Ståhl 92 5394, Q2: 9) Mikael Ljungberg 92 5349.
F17 100m h3 (+0.3): 1) Martina Salander 92 12.03, q4 (+0.9): 4) M Salander 12.01. 400m h3: 2) Sandra Wagner 92 54.47. 2000mH h2: 2) Lina Alainentalo 92 6:38.81. Slägga Q1: 9) Malin Johansson 92 5044, Q2: 5) Linn Jonsson 92 5377.
Dag 2
P17 800m s2:
2) J Rogestedt 1:51.11. 110mH h3 (+0.8): 4) Oliwer Åstrand 92 14.13, h6 (+1.8): 1) Filip Lööv 92 13.72.
F17 100m s2 (+0.7): 6) M Salander 11.98. 400m s2: 1) S Wagner 54.60. 800m h5: 3) Vendela Mindelöf 92 2:08.58. Stav Q1: 7) Angelica Bengtsson 93 385, Q2: 1=) Michaela Meijer 93 385. Slägga f: 7) L Jonsson 53.42.
Dag 3
P17 110mH s2
(-0.5): 7) F Lööv 14.04. Stav Q1: 9) Andreas Duplantis 93 470. Kula Q1: 9) D Ståhl 1817, Q2: 6) Arwid Koskinen 92 1848.
F17 200m h3 (+0.6): 4) M Salander 24.63. 400m f: 3) S Wagner 53.52. 800m s1: 4) V Mindelöf 2:09.66. 2000mH f: 5) L Alainentalo 6:30.32. Diskus Q1: 13) Hanna Bjärkvik 92 3947.
Dag 4
M 800m f:
1) J Rogestedt 1:50.92. Kula f: 9) A Koskinen 1817.
200m s1 (+0.8): 5) M Salander 24.37. Stav: 1) A Bengtsson 432 Svenskt juniorrekord, 2) M Meijer 410.

26-28.6 HUDDINGE (VNM) | Resultat

13-14.6 KÓPAVOGUR, ISL (JNM-UNM mångkamp) | Resultat

29-31.5 ÅRHUS, DEN (VEM landsväg) | Resultat

25-29.3 ANCONA, ITA (IVEM) | Resultat
Dag 1
M 60 Stav:
1) Anders Tollstern Örebro 320.
K45 400m h2: 1) Elizabeth Helger Nyköping 61.60.
Dag 2
K45 400m f:
1) E Helger 60.76.
Dag 3
M 45 Kula:
2) Bengt Pettersson Huddinge 1367.
Dag 4
M40 800m:
2) Per Björkman Stockholms FTF 2:03.56.
K45 800m: 2) Karin Wåhlstedt Järvsö 2:25.50.
Dag 5
M40 1500m A:
1) P Björkman 4:18.71.
M45 1500m A: 5) Johan Engholm Hässelby 4:19.72.
K45 1500m: 2) K Wåhlstedt 4:56.43.

Anm: Svenskt deltagande i M40, M45, M50, M55, M60, M65, M70 och M80 samt K50, K55, K60 och K65.

6-8.3 TORINO, ITA (IEM) | Resultat
Dag 1
M 400m h1:
1) Johan Wissman 46.49, s1: 1) J Wissman 46.38. 800m h2: 1) Mattias Claesson 1:47.83. 3000m h1: 8) Oskar Käck 8:05.42, h2: 1) Olle Walleräng 8:02.09, 9) Johan Wallerstein 8:12.65. 60mH h3: 5) Robert Kronberg 7.85, s1: 6) R Kronberg 7.78. Höjd Q2: 11=) Linus Thörnblad 217.
K 1500m h1: 7) Ulrika Johansson 4:17.65. Kula Q: 12) Helena Engman 1638.
Dag 2
M 400m f:
1) J Wissman 45.89. 800m s2: 1) M Claesson 1:51.55. 3000m f: 7) Olle Walleräng 7:56.44. Stav Q: 8) Alhaji Jeng 565. Längd Q1: 10) Michel Tornéus 758.
K 60m h1: 2) Emma Rienas 7.32, h4: 2) Lena Berntsson 7.32, s1: L Berntsson 7.34, s2: 6) E Rienas 7.40.
Dag 3
M 800m f:
3) M Claesson 1:49.32. Stav f: 5) A Jeng 571.
K 60m f: 5) L Berntsson 7.26.

Resultat

Resultat 2009

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>