Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 13 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Övriga svenska långlopp 2009

31.12 KALMAR (Kalmar Sylvesterlopp) | Resultat

31.12 GÖTEBORG (Sylvesterloppet) | Resultat

31.12 NORA (Sylvesterloppet) | Resultat

31.12 NORBERG (Norbergs Sylvesterlopp) | Resultat

31.12 MALMÖ (Sylvesterloppet) | Resultat

31.12 ANDERSTORP (Sylvesterloppet) | Resultat

31.12 VALLENTUNA (Nyårsloppet) | Resultat

31.12 OLOFSTRÖM (Sylvesterloppet) | Resultat

15.12 MÖLNDAL /Safjället (Terrängserien 5) | Resultat

12.12 VISBY (Lucialoppet) | Resultat

12.12 BOVALLSTRAND (Luciamarathon) | Resultat

12.12 ÖSTANSJÖ (Lucialoppet) | Resultat

12.12 DALBY (Lucialoppet) | Resultat

6.12 GRÄNUM (Skinkloppet) | Resultat

5.12 ÖSTHAMMAR (Bore Cup 1) | Resultat

29.11 ÄSPÖ (Äspöloppet) | Resultat

24.11 GÖTEBORG/Ruddalen (Terrängserien 3) | Resultat

15.11 SVARTBÄCKSMÅLA (Vintercupen 1) | Resultat

14.11 STOCKHOLM (Tömilen) | Resultat

14.11 STRÖMSTAD (Novemberflåset) | Resultat

10.11 TUVE (Terrängserien 2) | Resultat

7.11 JÄMJÖ (Jämjöhalvan) | Resultat
OBS: Uppgift om kontrollmätning saknas.

7.11 KVARNSVEDEN (Vintermarathon) | Resultat

7.11 ÅSTORP (Skanneloppet) | Resultat

1.11 BROMÖLLA (Bromölla Marathon) | Resultat

1.11 SILPINGE (Silpingeloppet) | Resultat

31.10 ÖREBRO/Karlslund (Kilsbergsleden) | Resultat

31.10 UPPSALA (Granebergsvarvet) | Resultat

31.10 GÖTEBORG/Skatås (Finalloppet) | Resultat

25.10 BARA (Yddingeloppet) | Resultat

25.10 BJÖRKLINGE (Sandbroloppet) | Resultat

25.10 TULLINGE (Långa Tullinge-Tumbaloppet) | Resultat

24.10 SKÖVDE (Billingehusloppet) | Resultat

20.10 KUNGÄLV (Terrängserien 1) | Resultat

18.10 NACKA (Hellasloppet) | Resultat

18.10 ESLÖV (Eslövsloppet) | Resultat

18.10 ÅBY (Höstmilen) | Resultat

18,10 ÖREBRO (Karlslundsloppet) | Resultat

18.10 LÖVHULT (Höglandsloppet) | Resultat

17.10 STENSHULT (Stenshultsrundan) | Resultat

17.10 VÄXJÖ (Växjö Marathon) | Resultat

17.10 SÄVEDALEN (Sävedalsloppet) | Resultat

17.10 VÄSTERHANINGE (Tjur Ruset) | Resultat

17.10 BÅLSTA (Bålsta Halvmarathon) | Resultat

11.10 HÄSSELBY (Hässelbyloppet) | Resultat

11.10 HACKMORA (Hackmora Bergslopp) | Resultat

10.10 LJUNGSKILE (Bergakungen) | Resultat

10.10 BROMMA (Solviksloppet) | Resultat

10.10 UMEÅ (Umemaran) | Resultat

10.10 GÖTEBORG (Göteborg Marathon) | Resultat

10.10 SVENNEVAD (DM terräng) | Resultat

4.10 TULLINGE (Lilla Tullinge-Tumbaloppet) | Resultat

4.10 STOREBRO (Visans Skepp-loppet) | Resultat

4.10 NORA (Annaloppet) | Resultat

3.10 UDDEVALLA (USK-loppet) | Resultat

3.10 FALKÖPING (Mössebergslunken) | Resultat

3.10 RYDAHOLM (Gummiloppet) | Resultat

3.10 MORA (Mora-Långa) | Resultat

3.10 TIERP (John Brobergs Minne) | Resultat

30.9 ÄRLA (Ärlaterrängen) | Resultat

26.9 BORGHOLM (Sollidenloppet) | Resultat

25-27.9 LIDINGÖ (Lidingöloppet) | Resultat

20.9 SÖDRA VI (Ulfveloppet) | Resultat

20.9 SKÖVDE (Hagenloppet) | Resultat

20.9 SUNDBYBERG (Kymlingeloppet) | Resultat

20.9 LJUNGBY (Sunnerboloppet) | Resultat

19.9 VÄNERSBORG (Skräcklanmaran) | Resultat

19.9 EKERÖ (Mälarömilen) | Resultat

19.9 KARLSTAD (TjurRuset / KalvRuset) | Resultat

19.9 FALSTERBO (Skanör-Falsterbo Runt) | Resultat

16.9 KARLSHAMN (DM terräng) | Resultat

13.9 UMEÅ (Umemilen) | Resultat

12.9 VEBERÖD (Veberödsrundan) | Resultat

12.9 LIDKÖPING (Rådalunken) | Resultat

12.9 BRASTAD (DM terräng) | Resultat

12.9 HULTSFRED (Hultsfred Marathon) | Resultat
OBS: Uppgift saknas om kontrollmätning av banan.

12.9 STOCKHOLM (Stockholm Halvmarathon) | Resultat

12.9 NORA (Norasjön Runt) | Resultat

6.9 GNOSJÖ (Tråddragarrundan) | Resultat

5.9 STOCKHOLM/Stora Skuggan (Bellmanstafetten) | Resultat

5.9 SANDVIKEN (Stålisloppet) | Resultat

5.9 JÄRNA (Järnaloppet) | Resultat

1.9 MALMÖ (I form-loppet) | Resultat

30.8 VÄCKELSÅNG (Väckelsångsloppet) | Resultat

30.8 STOCKHOLM (Tjejmilen) | Resultat

29.8 LILLA EDET (Edet Runt) | Resultat

29.8 VALLENTUNA (Vallentuna Flås) | Resultat

29.8 TRELLEBORG (Trelleborgsloppet) | Resultat

29.8 STRÖMSUND (Vattudalsmaran) | Resultat

22.8 GÖTEBORG (Midnattsloppet) | Resultat

22.8 MARIESTAD (Mariestad Marathon) | Resultat

22.8 SÖDERTÄLJE (Telge Stadslopp) | Resultat

22.8 ÖREBRO (Å-stadsloppet) | Resultat

21.8 VETLANDA (VP-milen) | Resultat

20.8 HUDDINGE (Hälsoloppet) | Resultat

15.8 HALMSTAD (Prinsens Minne) | Resultat

15.8 STOCKHOLM (Midnattsloppet) | Resultat

15.8 ÖSTANSJÖ (Östansjöloppet) | Resultat

14.8 OXELÖSUND (Oxelöloppet) | Resultat

8.8 NORDINGRÅ (Höga Kusten Marathon) | Resultat

8.8 ANDERSTORP (Anderstorpsracet) | Resultat

8.8 MORA (Morarundan) | Resultat

6.8 LULEÅ (Kalasmilen) | Resultat

4.8 KATRINEHOLM (KK-joggen) | Resultat

1.8 MÅNKARBO (Månkarbo Marathon) | Resultat

31.7 HENÅN (Gallerianloppet) | Resultat

25.7 ÖSTERSUND (Östersund Marathon) | Resultat

25.7 VISBY (Visby Halvmarathon) | Resultat

25.7 LÖTTORP (Ölands Marathon) | Resultat

25.7 FALKENBERG (Falkenbergs Stadslopp) | Resultat

25.7 MOTALA (Baltzarloppet) | Resultat

25.7 JUNKÖN (Laxloppet) | Resultat

18.7 LÖTTORP (Hornsjön Runt) | Resultat

17.7 KARLSHAMN (Carlshamns Midnattslopp) | Resultat

17.7 TROLLHÄTTAN (Kraftprovet) | Resultat

15.7 BORGHOLM (Victorialoppet) | Resultat

11.7 VARBERG (Varbergsloppet) | Resultat

8.7 STRÖMSTAD (Strömstadterrängen) | Resultat

7.7 YSTAD (Wallanderloppet) | Resultat

4.7 NORBERG (Engelbrektsstafetten) | Resultat

4.7 STRÖMSTAD (Strömstadmilen) | Resultat

3.7 NORBERG (Engelbrektslöpet) | Resultat

3.7 GAMLEBY (Byrundan) | Resultat

2.7 NORRTÄLJE (Roslagsnatta) | Resultat

1.7 HÖRBY (Hörby Marknadslopp) | Resultat

27.6 JOCKFALL-ÖVERKALIX (Arctic Circle Marathon) | Resultat

27.6 GÖTENE (E20-loppet) | Resultat
OBS: Uppgift om kontrollmätning av banlängd saknas.

26.6 TROSA (Trosa Stadslopp) | Resultat

26.6 KISA (Kisa Stadslopp) | Resultat

19.6 ORSA (Orsa Kajt'n) | Resultat

19.6 TORSBY (Borejoggen) | Resultat

18.6 KALMAR (Kalmar Midsommarlopp) | Resultat

16.6 SOLNA/Haga (Parloppet) | Resultat

16.6 UMEÅ (Umeå C Nattmil) | Resultat

14.6 INGARÖ (Paradisloppet) | Resultat

13.6 MALMÖ (Malmö 10K) | Resultat

13.6 KARLSTAD (Karlstad Stadslopp) | Resultat

13.6 KARLSTAD (Karlstad Minilopp) | Resultat

13.6 SALA (Sala Silver Marathon) | Resultat

13.6 SALA (Silvervarvet) | Resultat

13.6 FRÖVI (Fröviloppet) | Resultat

10.6 STOCKHOLM (Blodomloppet) | Resultat

6.6 ASKERSUND (Stjernsundsloppet) | Resultat

6.6 UDDEVALLA (Strandjoggen) | Resultat

6.6 DALS ROSTOCK (Karolinerjoggen) | Resultat

6.6 FELLINGSBRO (Nationaldagsvarvet) | Resultat

6.6 VARBERG (Friskusloppet) | Resultat

6.6 FILIPSTAD (Nationalloppet) | Resultat

2.6 BORLÄNGE (Blodomloppet) | Resultat

1.6 HUDIKSVALL (Blodomloppet) | Resultat

31.5 STOCKHOLM (Stockholm Mini Marathon) | Resultat

30.5 LULEÅ (Luleå Stadsmara) | Resultat

30.5 ÄNGELHOLM (Änglamilen) | Resultat

30.5 STOCKHOLM (Stockholm Marathon) | Resultat

29.5 EKSJÖ (Eksjö Stadslopp) | Resultat

28.5 LINKÖPING (Blodomloppet) | Resultat

28.5 ÖREBRO (Grabbhalvan) | Resultat

27.5 GÖTEBORG (Blodomloppet) | Resultat

26.5 MALMÖ (Blodomloppet) | Resultat

24.5 HALLUNDA (Botkyrkamilen) | Resultat

21.5 LUND (Akademilen) | Resultat

21.5 BROMMA (Tolvanloppet) | Resultat

21.5 ANDRARUM (Gullviveloppet) | Resultat

21.5 VIMMERBY (Vimmerbyloppet) | Resultat
OBS: Uppgift om kontrollmätning av halvmarathonsträckan saknas.

21.5 ÅS (Milkojoggen) | Resultat

19.5 STOCKHOLM/Djurgården (Milspåret) | Resultat

19.5 UMEÅ (Blodomloppet) | Resultat

10.5 BORENSBERG-LJUNGSBRO (Kanallöpet) | Resultat

9.5 MARIESTAD (Springtime) | Resultat

9.5 LIDINGÖ (Lidingö Ultra 50K) | Resultat

9.5 STOCKHOLM/Frescati (Spring Cross) | Resultat

9.5 LUDVIKA (Ludvika Stadslopp) | Resultat

9.5 LUND (Lundaloppet) | Resultat

9.5 VÄRNAMO (Wärnamo Kvartsmara) | Resultat

9.5 SOLLENTUNA/Edsberg (Turebergsstafetten) | Resultat

9.5 ÖSTHAMMAR (Stadsloppet Östhammar) | Resultat

9.5 FÄRJESTADEN (Ölands Kyrkstafett) | Resultat

9.5 BROMÖLLA (Humlestafetten) | Resultat

9.5 KUMLA (Kumla Stadslopp) | Resultat

9.5 STOCKHOLM (Kungsholmen Runt) | Resultat

9.5 VÄNNÄS (Vännäs Halvmarathon) | Resultat

9.5 NÄSHULTA (Näshulta Halvmaraton) | Resultat

9.5 HELSINGBORG (Springtime) | Resultat

7.5 NORRKÖPING (Grabbhalvan) | Resultat

7.5 KJULA (Eskilstunamästerskap terräng) | Resultat

6.5 BORÅS (Grabbataget/Tösarännet) | Resultat

5.5 TROLLHÄTTAN (Dahllöfs Mosse Runt) | Resultat

5.5 STÅNGTJÄRN (DM terräng) | Resultat

3.5 GÄVLE (Gävle Halvmarathon) | Resultat

3.5 LIDKÖPING (Lidköpings Stadslopp) | Resultat

3.5 HUDDINGE (Kvantumloppet) | Resultat

2.5 SUNNE (Sunne Löparfest) | Resultat

2.5 VEDEVÅG (Wedevågsloppet) | Resultat

2.5 ÄLTA (Ältasjön Runt) | Resultat

2.5 SUNNE (Sunne Löparfest) | Resultat

1.5 BARA (Bokskogsrundan) | Resultat

1.5 VÄXJÖ (Växjöloppet) | Resultat

1.5 SKÖLDINGE (Sköldingevarvet) | Resultat

1.5 DANDERYD (Danderydsloppet) | Resultat

1.5 GULLSPÅNG-HOVA | Resultat
OBS: Rapport om ev kontrollmätning av halvmarathonbanan saknas.

1.5 BARA (Bokskogsrundan) | Resultat

26.4 KAXHOLMEN (Landsjön Runt) | Resultat

26.4 NÄSET (Näsetloppet) | Resultat

25.4 DALBY (Skrylleloppet) | Resultat

25.4 SKÖVDE (Skövde Marathon) | Resultat

25.4 LERUM (Lerumsloppet) | Resultat

25.4 KUNGSBACKA (Kungsbackaloppet) | Resultat

25.4 LULEÅ (Porsörundan) | Resultat

25.4 SÄTER (Sätermaran) | Resultat

25.4 BRÅLANDA (Grananloppet) | Resultat

21.4 MJÖLBY (Akele Cup 4) | Resultat

21.4 VALBO (DM terräng) | Resultat

20.4 FLEN (DM terräng) | Resultat

19.4 UPPSALA (Slottsstafetten) | Resultat

19.4 YSTAD (Ystad Terrängen) | Resultat

19.4 NORRKÖPING (DM terräng) | Resultat

19.4 OSKARSHAMN (DM terräng) | Resultat

19.4 GLANSHAMMAR (DM terräng) | Resultat

19.4 GÖTEBORG/Skatås (Göteborg Cross Country / Premiärloppet) | Resultat

19.4 EKERÖ (DM terräng) | Resultat

18.4 JAKOBSBERG (Kvarnloppet) | Resultat

18.4 KARLSKOGA (DM terräng) | Resultat

18.4 MÖLNDAL (Olympiatravsjoggen) | Resultat

18.4 MALMÖ (Heleneholms Marathon) | Resultat
Marathon

18.4 MALMÖ (Heleneholms Marathon) | Resultat
Halvmarathon

18.4 MÅLILLA (Vårstafetten) | Resultat

18.4 SALA (DM terräng) | Resultat

15.4 KUNGÄLV (DM terräng) | Resultat

15.4 ÖREBRO (Örebro AIK halvmarathon) | Resultat

13.4 KARLSBORG (DM terräng) | Resultat

13.4 ENHÖRNA (Påsksmällen) | Resultat

13.4 YSTAD (Kretsmästerskap terräng) | Resultat

13.4 HALLARYD (Hallarydsloppet) | Resultat

12.4 ROSLAGSBRO (Roslagsbroloppet) | Resultat

10.4 SÖLVESBORG (Ryssbergsloppet) | Resultat

10.4 HÖGSBY (RingUp-loppet) | Resultat

7.4 MJÖLBY (Akele Cup 3) | Resultat

5.4 RIMBO/Rånäs (Brukslunken) | Resultat

5.4 MELLBYSTRAND (DM terräng) | Resultat

5.4 MALMÖ/Limhamn (DM terräng) | Resultat

4.4 TROLLHÄTTAN (TIF-terrängen) | Resultat

4.4 ÖREBRO (Startmilen) | Resultat

4.4 KALMAR (Skälbyloppet) | Resultat

4.4 TIBRO (Snickarloppet) | Resultat

31.3 LEKERYD (Höredarundan) | Resultat

29.3 KARLSHAMN (Marsloppet / DM halvmarathon) | Resultat

29.3 STOCKHOLM (Premiärmilen) | Resultat

29.3 HELSINGBORG (Helsingborgs terränglopp) | Resultat

28.3 LJUNGBY (Annelundsrundan) | Resultat

28.3 VÄLLINGBY (Vällingby Marathon) | Resultat

22.3 LANDSKRONA (Landskrona Cross) | Resultat

22.3 GÖTEBORG (GöteborgsVarvets seedningslopp) | Resultat

21-22.3 TÄBY (Täby Extreme Challenge) | Resultat

21.3 GÖTEBORG/Skatås (Vårtävling 1) | Resultat

21.3 MJÖLBY (Akele Cup 2) | Resultat

15.3 SUNDBYBERG (Två Sjöar Runt) | Resultat

14.3 BROMÖLLA (MAXI-löpet) | Resultat

14.3 SKÖVDE (Skövde 6-timmars) | Resultat
Marathontider

14.3 MJÖLBY (Akele Cup 1) | Resultat

14.3 SKÖVDE (Skövde 6-timmars) | Resultat

14.3 HELSINGBORG (Göta Cross) | Resultat

7.3 ÖSTHAMMAR (Bore Cup 4) | Resultat

21.2 ESLÖV (Eslövs Cross) | Resultat

7.2 BÄLINGE (Bore Cup 3) | Resultat

17.1 MALMÖ/Bulltofta (Heleneholms Cross) | Resultat

10.1 VALLENTUNA (Bore Cup 2) | Resultat

Resultat

Resultat 2009

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>