Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 13 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Svenskar i USA - inne 2009

13-14.3 COLLEGE STATION, TX (NCAA) | Resultat
Dag 1
K 800m h1:
5) Sofie Persson Helsingborg 2:07.41.
Dag 1-2
M Sjukamp:
3) Björn Barrefors Hammarby 5.795 (7.13 738 1427 193 8.09 480 2:50.57).
Dag 2
M Vikt
(35 pund): 11) Leif Arrhenius Spårvägen 2006.

13-15.3 ROXBURY, MA | Resultat
Dag 3
P18 2 miles A:
7) Sean Pohorence 91 9:07.71 (3000m 8:31.92 (5)).

7-8.3 ROXBURY, MA | Resultat
Dag 1
K 60mH h1:
6) Siri Fagerlund Helsingborg 9.08, s1: 7) S Fagerlund 8.96. Längd: 3) Malin Marmbrandt Västerås 579.

7-8.3 ALLSTON, MA | Resultat
Dag 1
M 500m F:
2) Tor Pöllänen Hässelby 1:04.92. 3000m: 15) Alexander Söderberg Spårvägen 8:25.02. Vikt (35 pund): 2) Karl-Erik Ludvigsson IF Göta 1983.

5-7.3 JOHNSON CITY, TN | Resultat
OBS: Överlång bana.
Dag 2
K 200m h6:
2) Nathalie Hildingsson Helsingborg 25.46. 400m h4: 1) N Hildingsson 56.41. 600m h4: 5) Beatrice Enckell Udd 1:41.60.
Dag 3
K 400m f:
3) N Hildingsson 56.39.

5-7.3 MOORHEAD, MN | Resultat
Dag 2
M Längd:
7) Martin Stenman-Andersson Upsala 632.

28.2-1.3 JONESBORO, AR | Resultat
Dag 1
K 800m h3:
5) Erika Fyrvall Tureberg 2:20.23.
Dag 2
K 5000m:
20) E Fyrvall 19:36.83.

28.2-1.3 CAMBRIDGE, MA | Resultat
Dag 1
K Femkamp:
8) Jessica Robson Järvsö 3.161 (9.61 161 881 487 2:33.39).
Dag 2
K Höjd:
10) J Robson 161.

27-28.2 HOUSTON, TX | Resultat
Dag 1
M Vikt
(35 pund): 4) Hans Eriksson Bore 1823.
Dag 2
M 3000m B:
3) Jörgen Ekdahl Lerum 9:03.41.
K 3000m A: 7) Sandra Lundberg Hässelby 9:54.99.

27.2 ST. PAUL, MN | Resultat
M Längd: 1) Martin Stenman Andersson Upsala 633.

27.2 NEW YORK, NY | Resultat
K 800m: 11) Maria Jangsten Sävedalen 2:15.90.

27-28.2 SEATTLE, WA | Resultat
OBS: Överlång bana.
Dag 1
K Femkamp:
6) Josefine Kvist 3.429 (9.30 155 919 540 2:25.15).
Dag 2
K 400m G:
3) J Kvist 59.85. 3000m: 6) Sara Trané Mölndal 9:28.54.

27-28.2 ALLSTON, MA | Resultat
Dag 2
K Höjd:
14=) Åse Lundin Göteborgs KIK 160.

27.2-1.3 LEXINGTON, KY | Resultat
OBS: Överlång bana.
Dag 2
K 800m h2:
1) Sofie Persson Helsingborg 2:07.08.
Dag 3
K 800m f:
3) S Persson 2:05.38.

27-28.2 COLLEGE STATION, TX | Resultat
Dag 1
K Vikt
(20 pund): 5) Mikaela Johansson Ärla 1795.
Dag 1-2
M Sjukamp:
3) Björn Barrefors Hammarby 5.679 (7.13 718 1375 194 8.08 475 2:53.69).
Dag 2
K Kula:
13) M Johansson 1390.

26-28.2 AIR FORCE ACADEMY, CO | Resultat
OBS: Överlång bana.
Dag 2
M 800m h1:
3) Jacob Gustafsson Ullevi 1:53.75. Vikt (35 pund): 2) Leif Arrhenius Spårvägen 2082.
K 60m h1: 7) Fatima Makakala Hammarby 7.78. 60mH h1: 2) F Makakala 8.68. Vikt (20 pund): 2) Josefin Berg IF Göta 1762.
Dag 3
M 800m f:
3) J Gustafsson 1:52.06. Kula: 1) L Arrhenius 1764.
K 60mH f: 4) F Makakala 8.66. Kula: 23) J Berg 1101.

26-28.2 NAMPA, ID | Resultat
Dag 2
M 60m h2:
2) Per Strandquist Malmö 6.80. 200m h2: 1) P Strandquist 21.57. Längd: 3) P Strandquist 747.
Dag 3
M 60m f:
3) P Strandquist 6.84. 200m A: 4) P Strandquist 21.53.

24.2 NEW YORK, NY | Resultat
P18 1 mile A: 2) Sean Pohorence 91 4:17.20.

21-22.2 NEW YORK, NY | Resultat
Dag 2
K 1 mile:
10) Pernilla Sävestrand Sävedalen 4:57.56.

21.2 BATON ROUGE, LA | Resultat
P18 Stav A: 1) Andreas Duplantis 93 Stål 447.

21.2 NORMAN, OK | Resultat
K Vikt (20 pund): 1) Mikaela Johansson Ärla 1872.

20.2 LINCOLN, NE | Resultat
M Stav: 3) Björn Barrefors Hammarby 493. Kula: 14) B Barrefors 1380.

20.2 MINNEAPOLIS, MN | Resultat
M 400m C: 3) Martin Stenman Andersson Upsala 52.86.

20-21.2 LAMONI, IA | Resultat
OBS: Okänd varvlängd.
Dag 1
M 200m h1:
2) Fabian Willskytt Kville 23.31.
Dag 2
M 400m B:
4) F Willskytt 52.66.

20-21.2 HOUSTON, TX | Resultat
Dag 1
M 60m h3:
3) Edmund Yeboah Hässelby 6.99.
K 60m h3; 3) Maria Gustafsson Råby-Rekarne 7.91. 200m h6: 1) M Gustafsson 25.28. 400m h3: 3) Hanna Nilsson Ullevi 59.61, h4: 1) Linnea Collin Helsingborg 58.91. 1 mile h1: 2) Caroline Erlingson Ängelholm 5:13.28.
Dag 2
K 400m B:
4) L Collin 59.35. 1 mile f: 4) C Erlingson 5:09.75. 3000m: 4) C Erlingson 10:39.14.

20-21.2 ALLSTON, MA | Resultat
Dag 2
K Höjd:
2) Åse Lundin Göteborgs KIK 158, Tresteg: 5) Å Lundin 1146.

20-21.2 JOHNSON CITY, TN | Resultat
OBS: Överlång bana.
Dag 2
K 5000m:
16) Diana Nordén Nyköping 19:39.76.

19.2 OGDEN, UT | Resultat
K Kula: 13) Josefin Berg IF Göta 1121. Vikt (20 pund): 1) J Berg 1743.

14.2 MARION, IN | Resultat
OBS: Okänd varvlängd.
M 400m A: 4) Fabian Willskytt Kville 51.90.

14-15,2 FLAGSTAFF, AZ | Resultat
Dag 1
K Vikt
(20 pund): 22) Isabella Kasselstrand 1108.

14.2 DULUTH, MN | Resultat
M 1 mile: 5) Jonas Holmberg 4:29.79.

14.2 NORTHFIELD, MN | Resultat
OBS: Okänd varvlängd.
M 200m B: 2) Martin Stenman Andersson Upsala 24.21. 400m B: 2) M Stenman Andersson 52.94.

14.2 SEATTLE, WA | Resultat
OBS: Överlång bana.
M 1 mile B: 3) Jacob Gustafsson Ullevi 4:01.22.
K 3000m C: 3) Sara Trané Mölndal 9:44.53. Vikt (20 pund): 10) Josefin Berg IF Göta 1681.

13-14.2 NAMPA, ID | Resultat
Dag 2
M 200m A:
1) Per Strandquist Malmö 21.73.

13-14.2 ALLSTON, MA | Resultat
Dag 2
M 500m A:
2) Tor Pöllänen Hässelby 1:03.67.

13-14.2 AIR FORCE ACADEMY, CO | Resultat
Dag 1
M Vikt
(35 pund): 1) Leif Arrhenius Spårvägen 2049.
Dag 2
M Kula:
1) L Arrhenius 1785.
K 60m h1: 1) Fatima Makakala Hammarby 7.78, A: 6) F Makakala 7.78. 60mH h4: 1) F Makakala 8.66, A: 4) F Makakala 8.65.

13-14.2 ALLSTON, MA | Resultat
Dag 1
K 200m H:
1) Siri Fagerlund Helsingborg 25.96, I: 5) Malin Marmbrandt Västerås 26.78. 800m D: 5) Maria Jangsten Sävedalen 2:17.81. 55mH h1: 4) S Fagerlund 8.34, h2: 5) M Marmbrandt 26.78, A: 5) S Fagerlund 8.37, B: 4) M Marmbrandt 8.58. Höjd: 20=) Åse Lundin Göteborgs KIK 153. Tresteg: 9) Å Lundin 1127.

13-14.2 CLEMSON, SC | Resultat
Dag 1
K 400m B:
-) Nathalie Hildingsson Helsingborg bröt, G: 2) Beatrice Enckell Udd 61.73. 800m: 17) Erika Fyrvall Tureberg 2:23.48.
Dag 2
K 200m E:
1) N Hildingsson 25.78, H: 5) B Enckell 27.64.

13-14.2 COLLEGE STATION, TX | Resultat
Dag 1
M Vikt
(35 pund): 2) Hans Eriksson Bore 1905.

13-14.2 FAYETTEVILLE, AR | Resultat
Dag 1
M 60mH h5:
3) Björn Barrefors Hammarby 8.11. Längd B: 6) B Barrefors 724.
K Vikt (20 pund): 3) Mikaela Johansson Ärla 1794.
Dag 2
M 60mH B:
8) B Barrefors 8.23.
K 800m A: 1) Sofie Persson Helsingborg 2:05.74.

13.2 CHAPEL HILL, NC | Resultat
K 1 mile: 33) Diana Nordén Nyköping 5:32.35.

12.2 RIVERDALE, NY | Resultat
M Kula: 8) Karl-Erik Ludvigsson IF Göta 1184. Vikt (35 pund): 7) K-E Ludvigsson 1777.
K Längd: 1) Malin Marmbrandt Västerås 581. Tresteg: 2) M Marmbrandt 1193.

10-11.2 BATON ROUGE, LA | Resultat
Dag 1
P18 Stav:
5) Andreas Duplantis 93 Stål 421.

7.2 ARDEN HILLS, MN | Resultat
Okänd varvlängd.
M 400m A: 1) Martin Stenman Andersson Upsala 52.69.

7.2 HANOVER, NH | Resultat
K 60mH h2: 4) Jessica Robson Järvsö 9.93, f: 8) J Robson 10.17. Höjd: 1) Åse Lundin Göteborgs KIK 165, 4=) J Robson 160. Längd: 5) J Robson 504. Tresteg: 2) Å Lundin 1144.

7.2 NORMAN, OK | Resultat
K Vikt (20 pund): 1) Mikaela Johansson Ärla 1765.

7.2 SEWANEE, TN | Resultat
Okänd varvlängd.
K 800m: 4) Erika Fyrvall Tureberg 2:27.83. 1 mile: 5) E Fyrvall 5:33.73.

7.2 LUBBOCK, TX | Resultat
OBS: Överlång bana.
K 400m B: 3) Linnea Collin Helsingborg 57.80. C: 3) Hanna Nilsson Ullevi 59.12.

7.2 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
K 60mH h1: 2) Josefine Kvist 9.35, f: 7) J Kvist 9.37. Höjd: 6) J Kvist 150. Längd: 10) J Kvist 511.

7.2 GAINESVILLE, FL | Resultat
K 400m B: 2) Nathalie Hildingsson Helsingborg 58.80, E: 3) Beatrice Enckell Udd 61.79.

6-7.2 SOUTH BEND, IN | Resultat
OBS: Överlång bana.
K 3000m: 20) Sandra Lundberg Hässelby 10:00.31.

6-7.2 NEW YORK, NY | Resultat
Dag 1
M 3000m A:
5) Alexander Söderberg Spårvägen 8:19.83. Kula: 3) Leif Arrhenius Spårvägen 1816, 4) Niklas Arrhenius 1790.
K 60m h1: 6) Fatima Makakala Hammarby 7.76. 60mH h9: 2) F Makakala 8.68.
Dag 2
M Vikt (35 pund):
2) L Arrhenius 2008.
K 1 mile: 12) Pernilla Sävestrand Sävedalen 5:01.60.

6-7.2 NAMPA, ID | Resultat
Dag 1
M Längd:
5) Per Strandquist Malmö 716.

6-7.2 LINCOLN, NE | Resultat
Dag 1
M 60mH h1:
3) Björn Barrefors Hammarby 8.21. Vikt (35 pund): 6) Hans Eriksson Bore 1911.
Dag 2
M 60mH B:
2) B Barrefors 8.12. Höjd: 13) B Barrefors 195.

6-7.2 POCATELLO, ID | Resultat
Dag 1
K Kula:
18) Josefin Berg IF Göta 1100.
Dag 2
K Vikt
(20 pund): 2) J Berg 1660.

31.1 LINCOLN, NE | Resultat
M 60m h1: 6) Björn Barrefors Hammarby 7.18. Stav: 11) B Barrefors 490.

31.1 NORMAN, OK | Resultat
K Kula: 4) Mikaela Johansson Ärla 1446. Vikt (20 pund): 1) M Johansson 1755.

31.1 HANOVER, NH | Resultat
K 60mH h1: 3) Jessica Robson Järvsö 10.00, f: 5) J Robson 9.78. Höjd: 5) J Robson 163. Längd: 6) J Robson 494.

31.1 MENOMONIE, WI | Resultat
M 400m C: 3) Martin Stenman Andersson Upsala 53.38.

30-31.1 CARBONDALE, IL | Resultat
Dag 2
M 3000m:
11) Jörgen Ekdahl Lerum 9:12.82.

30-31.1 JOHNSON CITY, TN | Resultat
OBS: Överlång bana.
K 1 mile A: 4) Sandra Lundberg Hässelby 5:09.14.

30-31.1 CHAPEL HILL, NC | Resultat
Dag 1
K 5000m:
8) Diana Nordén Nyköping 19:24.68.

30-31.1 SEATTLE, WA | Resultat
OBS: Överlång bana.
Dag 2
M 1 mile B:
4) Jacob Gustafsson Ullevi 4:05.22. Kula: 2) Leif Arrhenius Spårvägen 1821.
K 60m h9: 2) Fatima Makakala Hammarby 7.87. 60mH h1: 1) F Makakala 8.81, A: 2=) F Makakala 8.69.

30-31.1 HOUSTON, TX | Resultat
Dag 2
M 60m h9:
2) Maria Gustafsson Råby-Rekarne 7.78, B: 8) M Gustafsson 7.96. 200m C: 3) M Gustafsson 25.36. 400m B: 2) Hanna Nilsson Ullevi 59.29. 800m C: 6) Caroline Erlingson Ängelholm 2:23.87.

30-31.1 COLLEGE STATION, TX | Resultat
Dag 2
K 800m A:
2) Sofie Persson Helsingborg 2:07.89.

30.1 RIVERDALE, NY | Resultat
M Vikt (35 pund): 5) Karl-Erik Ludvigsson IF Göta 1834.

30-31.1 NAMPA, ID | Resultat
Dag 1
M 60m h1:
1) Per Strandquist Malmö 6.90, f: 2) P Strandquist 6.89.
K Vikt (20 pund): 1) Josefin Berg IF Göta 1668.
Dag 2
M 200m A:
2) P Strandquist 21.96.

30-31.1 SEATTLE, WA | Resultat
OBS: Överlång bana.
Dag 1
K Femkamp:
11) Josefine Kvist 3.393 (9.34 160 922 518 2:27.19).

30.1 ROXBURY, MA | Resultat
K 800m: 4) Pernilla Sävestrand Sävedalen 2:15.33. Höjd: 2) Åse Lundin Göteborgs KIK 163. Tresteg: 2) Å Lundin 1165.

30-31.1 FLAGSTAFF, AZ | Resultat
Dag 2
K Vikt
(20 pund): 17) Isabella Kasselstrand 1195.

29.1 NEW YORK, NY | Resultat
M 800m A: 5) Tor Pöllänen Hässelby 1:56.16.
K 1000m A: 4) Maria Jangsten Sävedalen 2:58.16. 60mH h1: 1) Siri Fagerlund Helsingborg 8.98, h3: 4) Malin Marmbrandt Västerås 9.21, f: 8) S Fagerlund 9.13. Längd: 3) M Marmbrandt 580.

28.1 RIVERDALE, NY | Resultat
M Vikt (35 pund): 4) Karl-Erik Ludvigsson IF Göta 1778.

24.1 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
M 800m A: 2) Jacob Gustafsson Ullevi 1:51.28.
K 60m h1: 5) Fatima Makakala Hammarby 7.86. 60mH h2: 3) F Makakala 8.79, f: 4) F Makakala 8.65.

24.1 NAMPA, ID | Resultat
M 60m A: 1) Per Strandquist Malmö 6.90. 200m A: 2) P Strandquist 21.85.

24.1 LINCOLN, NE | Resultat
M 200m D: 1) Björn Barrefors Hammarby 23.23. 60mH B: 2) B Barrefors 8.23. Längd: 1) B Barrefors 693.

24.1 NORMAN, OK | Resultat
K Kula: 2) Mikaela Johansson Ärla 1432. Vikt (20 pund): 1) M Johansson 1686.

24.1 MURFREESBORO, TN | Resultat
OBS: Överlång bana.
K 800m A: 4) Erika Fyrvall Tureberg 2:22.78.

24.1 CHARLESTON, IL | Resultat
M 3000m: 5) Jörgen Ekdahl Lerum 9:02.79

24.1 LUBBOCK, TX | Resultat
M Vikt (35 pund): 2) Hans Eriksson Bore 1840.

24.1 ANN ARBOR, MI | Resultat
K 1 mile: 3) Pernilla Sävestrand Sävedalen 5:04.62.

24.1 SUPERIOR, WI | Resultat
M 1 mile: 2) Jonas Holmberg 4:28.06.

24.1 BATON ROUGE, LA | Resultat
P18 Stav: 2) Andreas Duplantis 93 Stål 436.

23.1 FLAGSTAFF, AZ | Resultat
K Vikt (20 pund): 9) Isabella Kasselstrand 1082.

23.1 ALLSTON, MA | Resultat
K 55mH h8: 1) Jessica Robson Järvsö 9.31. Höjd: 14) J Robson 160. Längd: 28) J Robson 474.

23.1 NEW YORK, NY | Resultat
M 800m: 7) Tor Pöllänen Hässelby 1:55.85.
K 55m h9: 3) Siri Fagerlund Helsingborg 7.90. 1000m: 4) Maria Jangsten Sävedalen 3:01.05.

23-24.1 AMES, IA | Resultat
OBS: Överlång bana.
Dag 1
M 200m I:
3) Fabian Willskytt Kville 23.13.
Dag 2
M 400m E:
4) F Willskytt 50.96.

23.1 BURLINGTON, VT | Resultat
K Höjd: 1) Åse Lundin Göteborgs KIK 160. Tresteg: 1) Å Lundin 1137.

23-24.1 FAYETTEVILLE, AR | Resultat
Dag 2
K 1 mile A:
4) Caroline Erlingson Ängelholm 5:11.38.

23-24.1 LYNCHBURG, VA | Resultat
Dag 2
K 3000m:
7) Diana Nordén Nyköping 11:07.11.

22.1 NEW YORK, NY | Resultat
M 800m A: 3) Birger Ohlsson 1:55.7m.

19.1 FRESNO, CA | Resultat
K Vikt (20 pund): 8) Isabella Kassselstrand 1193.

18.1 NEW HAVEN, CT | Resultat
K 60mH h1: 5) Jessica Robson Järvsö 9.92, f: 5) J Robson 10.09. Höjd: 5=) J Robson 160. Längd: 5) J Robson 485.

17.1 LOGAN, UT | Resultat
K Vikt (20 pund): 2) Josefin Berg IF Göta 1642.

17.1 BLOOMINGTON, IN | Resultat
K 1 mile: 14) Pernilla Sävestrand Sävedalen 5:06.68.

16-17.1 CARBONDALE, IL | Resultat
Dag 2
M 400m E:
2) Fabian Willskytt Kville 51.51.

16-17.1 LEXINGTON, KY | Resultat
OBS: Överlång bana.
Dag 2
K 800m A:
2) Sofie Persson Helsingborg 2:11.36.

16-17.1 LINCOLN, NE | Resultat
Dag 2
M Kula:
14) Björn Barrefors Hammarby 1341.

16.1 HOUSTON, TX | Resultat
M 200m F: -) Edmund Yeboah Hässelby bröt.
K 200m K: 4) Hanna Nilsson Ullevi 27.78. 1 mile A: 8) Sandra Lundberg Hässelby 5:13.43.

16.1 POCATELLO, ID | Resultat
M 1 mile: 10) Peter Gustafsson Ullevi 4:30.10.
K 60mH h1: 1) Fatima Makakala Hammarby 8.71, f: 1) F Makakala 8.71. Längd: 1) F Makakala 544.

16.1 NEW YORK, NY | Resultat
M 800m B: 4) Birger Ohlsson 68! 1:57.48. 3000m A: 8) Alexander Söderberg Spårvägen 8:35.44. Vikt (35 pund): 2) Karl-Erik Ludvigsson IF Göta 1713.
K 60m h6: 3) Siri Fagerlund Helsingborg 8.03, B: 7) S Fagerlund 8.15. K 1 mile A: 13) Maria Jangsten Sävedalen 5:22.87. 60mH h7: 1) S Fagerlund 9.05, A: 4) S Fagerlund 8.97.

9.1 COLUMBIA, MO | Resultat
M 200m C: 4) Fabian Willskytt Kville 23.90. 400m B: 5) F Willskytt 52.05.

9-11.1 HANOVER, NH | Resultat
Dag 3
K Tresteg:
4) Åse Lundin Göteborgs KIK 1147.

9.1 FAYETTEVILLE, AR | Resultat
K 600m A: 1) Sofie Persson Helsingborg 1:30.93.

9-10.1 PROVO, UT | Resultat
Dag 1
M Kula:
1) Leif Arrhenius Spårvägen 1835. Vikt (35 pund): 1) L Arrhenius 2000.
K Längd: 4) Fatima Makakala Hammarby 551.
Dag 2
M 1 mile:
9) Peter Gustafsson Ullevi 4:25.76.
K 60m h1: 1) F Makakala 7.78, A: 3) F Makakala 7.86. 60mH h1: 1) F Makakala 8.90, B: 1) F Makakala 8.87.

9.1 NEW YORK, NY | Resultat
M Vikt (35 pund): 3) Karl-Erik Ludvigsson IF Göta 1736.
K Längd: 2) Malin Marmbrandt Västerås 569.

9-10.1 BATON ROUGE, LA | Resultat
Dag 2
P18 Stav:
2) Andreas Duplantis 93 Stål 436.

2-3.1 RENO, NV | Resultat
Dag 2
P18 C:
3) Andreas Duplantis 93 Stål 457.
P12? A: 3) Antoine Duplantis 96 289, 4) Armand Duplantis 99 Stål 289.

6.12 NEW HAVEN, CT | Resultat
K 60mH h: 2) Siri Fagerlund Helsingborg 8.90, f: -) S Fagerlund diskv.

6.12 BURLINGTON, VT | Resultat
K Tresteg: 1) Åse Lundin Göteborgs KIK 1146.

5.12 BRONX, NY | Resultat
K 3000m: 1) Lisa Voltaire Täby 10:53.5m.

5.12 CARBONDALE, IL | Resultat
M 600m: 25) Fabian Willskytt Kville 1:27.39.

1.12 RIVERDALE, NY | Resultat
K 55mH: 1) Siri Fagerlund Helsingborg 8.0m.

Resultat

Resultat 2009

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>