Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 21 augusti 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Svenskar i USA - ute 2009

23.11 TERRE HAUTE, IN (NCAA div 1) | Resultat
M 10 km terräng: 35) Alexander Söderberg Spårvägen 30:20.
K 6 km terräng: 97) Sara Sjökvist Täby 21:27, 172) Mary Alenbratt 90 Kongahälla 22:13.

21.11 EVANSVILLE, IN (NCAA div 2) | Resultat
K 6 km terräng: 18) Sara Trané Mölndal 21:30.

21.11 VANCOUVER, WA (NAIA) | Resultat
K 5 km terräng: 80) Samia Adan 90 Hässelby 19:43.

21.11 BRONX, NY | Resultat
M 8 km terräng A: 107) Sean Pohorence 91 27:51.
K 5 km terräng A: 11) Lisa Voltaire Täby 17:41.

14.11 TUSCALOOSA, AL | Resultat
M 10 km terräng: 31) David Nilsson Högby 31:31.

14.11 WACO, TX | Resultat
K 6 km terräng: 4) Sara Sjöqvist Täby 21:11, 23) Mary Alenbratt 90 Kongahälla 21:44, 29) Pernilla Sävestrand Sävedalen 22:15, 66) Karin Svensson 90 Örgryte 23:18.

14.11 BOSTON, MA | Resultat
M 10 km terräng: 6) Alexander Söderberg Spårvägen 31:11.
K 6 km terräng: 31) Lisa Voltaire Täby 23:13, 224) Maria Jangsten Sävedalen 27:06.

14.11 PEORIA, IL | Resultat
K 5 km terräng: 24) Lisa Forsberg Falun 19:13, 143) Paulina Engfors 90 Hammarby 21:28.

7.11 BABSON PARK, FL | Resultat
K 5 km terräng: 5) Samia Adan 90 Hässelby 19:54.

7.11 DOVER, FL | Resultat
K 6 km terräng: 1) Sara Trané Mölndal 21:37.

7.11 ABILENE, TX | Resultat
M 10 km terräng: 97) Carl Larsson Hässelby 35:18.

31.10 DELAND, FL | Resultat
K 5 km terräng: 54) Diana Nordén Nyköping 20:10.

31.10 WILLISTON, VT | Resultat
K 5 km terräng: 7) Lisa Voltaire Täby 18:49.

31.10 NASHVILLE, TN | Resultat
M 8 km terräng: 2) David Nilsson Högby 25:55.

31.10 OREM, UT | Resultat
K 6 km terräng: 44) Josefine Koskinen Enhörna 24:00.

31.10 CORPUS CHRISTI, TX | Resultat
K 6 km terräng: 7) Pernilla Sävestrand Sävedalen 21:34, 21) Karin Svensson 90 Örgryte 22:02.

31.10 THE WOODLANDS, TX | Resultat
M 8 km terräng: 46) Jörgen Ekdahl Lerum 27:28.
K 5 km terräng: 3) Sara Sjöqvist Täby 18:12, 10) Mary Alenbratt 90 Kongahälla 18:37.

31.10 ROSWELL, NM | Resultat
K 5 km terräng: 3) Lisa Forsberg Falun 18:42.

31.10 GREELEY, CO | Resultat
K 5 km terräng: 46) Jenni Eiremo 21:59.

30.10 BRONX, NY | Resultat
M 8 km terräng: 75) Sean Pohorence 91 27:32.

30.10 BRONX, NY | Resultat
M 8 km terräng: 3) Alexander Söderberg Spårvägen 25:43.
K 6 km terräng: 28) Maria Jangsten Sävedalen 25:02, 86) Emmy Koskinen Enhörna 27:24.

30.10 LONG BEACH, CA | Resultat
K 6 km terräng: 50) Sofia Öberg 90 Lidingö 21:34.

24.10 LAKELAND, FL | Resultat
K 6 km terräng: 1) Sara Trané Mölndal 21:11.

24.10 LOUISVILLE, KY | Resultat
K 5 km terräng: 17) Samia Adan 90 Hässelby 19:35.

24.10 YAKIMA, WA | Resultat
K 6 km terräng: 53) Maria Stensland 25:02.

24.10 EMPORIA, KS | Resultat
M 8 km terräng: 52) Carl Larsson Hässelby 27:13.

23.10 KENNESAW, GA | Resultat
M 5 km terräng: 1) David Nilsson Högby 15:41.

21.10 BRONX, NY | Resultat
K 3 km terräng: 1) Maria Jangsten Sävedalen 10:41, 17) Emmy Koskinen Enhörna 11:39.

17.10 ROCK HILL, SC | Resultat
K 4 km terräng: 22) Diana Nordén Nyköping 15:41.

17.10 FAYETTEVILLE, AR | Resultat
K 6 km terräng: 13) Mary Alenbratt 90 Kongahälla 21:29, 21) Sara Sjöqvist Täby 21:38, 55) Pernilla Sävestrand Sävedalen 22:32.

17.10 SUNNYVALE, CA | Resultat
K 5 km terräng A: 61) Jenni Eiremo 18:40.

17.10 TERRE HAUTE, IN | Resultat
M 8 km terräng B: 161) Sean Pohorence 91 25:53.
K 6 km terräng B: 165) Sofia Öberg 90 Lidingö 22:52, C: 40) Karin Svensson 90 Örgryte 23:20.

16.10 VAN NUYS, CA | Resultat
K 5 km terräng: 55) Josefine Koskinen Enhörna 20:22.

16.10 LOCK HAVEN, PA | Resultat
K 6 km terräng: 48) Lisa Voltaire Täby 22:10.

16.10 DELAND, FL | Resultat
K 5 km terräng: 33) Samia Adan 90 Hässelby 19:59, 94) Beatrice Enckell Udd 22:19

13.10 SAN ANGELO, TX | Resultat
K 5 km terräng: 1) Lisa Forsberg Falun 20:13, 19) Paulina Engfors 90 Hammarby 23:16.

10.10 SEARCY, AR | Resultat
M 8 km terräng: 10) Jörgen Ekdahl Lerum 27:36.

10.10 DAYTONA, BEACH, FL | Resultat
K 5 km terräng: 3) Samia Adan 90 Hässelby 20:26, -) Beatrice Enckell Udd bröt.

10.10 RENO, NV | Resultat
K 5 km terräng: 11) Jenni Eiremo 20:55.

10.10 LEVELLAND, TX | Resultat
K 5 km terräng: 2) Lisa Forsberg Falun 17:52, 33) Paulina Engfors 90 Hammarby 20:47.

10.10 OXFORD, AL | Resultat
M 8 km terräng: 2) David Nilsson Högby 24:44.

10.10 TERRE HAUTE, IN | Resultat
M 8 km terräng A: 42) Carl Larsson Hässelby 27:39.

9-10.10 LAKE BUENA VISTA, FL | Resultat
Dag 2
K 5 km terräng:
2) Sara Trané Mölndal 18:10.

9.10 BRONX, NY | Resultat
K 5 km terräng: 25) Maria Jangsten Sävedalen 19:15.

3.10 SALEM, OR | Resultat
K 5 km terräng A: 41) Linn Nilsson Hälle 18:33, B: 51) Samia Adan 90 Hässelby 19:01.

3.10 STILLWATER, OK | Resultat
K 5 km terräng: 106) Caroline Erlingson Ängelholm 19:15.

2.10 COOKEVILLE, TN | Resultat
M 8 km terräng: 1) David Nilsson Högby 25:33.

2.10 BOSTON, MA | Resultat
M 8 km terräng: 3) Sean Pohorence 24:45.

2.10 CARY, NC | Resultat
K 5 km terräng: 51) Diana Nordén Nyköping 20:10.

2.10 SOUTH BEND, IN | Resultat
K 5 km terräng A: 50) Sara Sjöqvist Täby 17:34, 55) Mary Alenbratt Kongahälla 17:37.

2.10 BETHLEHEM, PA | Resultat
M 8 km terräng A: 14) Alexander Söderberg Spårvägen 23:55.
K 6 km terräng B: 68) Maria Jangsten Sävedalen 23:10.

2.10 EMPORIA, KS | Resultat
M 8 km terräng: 22) Carl Larsson Hässelby 26:46.

26.9 MEMPHIS, TN | Resultat
M 8 km terräng: 24) Jörgen Ekdahl Lerum 29:06.

26.9 BOSTON, MA | Resultat
K 5 km terräng: 8) Lisa Voltaire Täby 18:34.

26.9 ORLANDO, FL | Resultat
K 5 km terräng: 4) Samia Adan 90 Hässelby 20:14.

26.9 PALO ALTO, CA | Resultat
K 6 km terräng: 33) Sofia Öberg 90 Lidingö 21:51, 58) Pernilla Sävestrand Sävedalen 22:26, 71) Jenni Eiremo 22:47.

19.9 SAN DIEGO, CA | Resultat
K 5 km terräng: 37) Josefine Koskinen Enhörna 20:15.

19.9 RIVERSIDE, CA | Resultat
K 5 km terräng A: 107) Karin Svensson 90 Örgryte 18:50.

19.9 DENTON, TX | Resultat
K 5 km terräng: 1) Sara Sjöqvist Täby 17:40, 4) Mary Alenbratt 90 Kongahälla 17:58, 20) Caroline Erlingson Ängelholm 19:27.

19.9 GREENVILLE, NC | Resultat
K 5 km terräng: 16) Diana Nordén Nyköping 20:56.

19.9 NASHVILLE, TN | Resultat
M 8 km terräng: 1) David Nilsson Högby 25:30, 71) Jörgen Ekdahl Lerum 28:47.

19.9 BRONX, NY | Resultat
K 6 km terräng: 66) Maria Jangsten Sävedalen 24:45.

19.9 LINCOLN, NE | Resultat
M 8 km terräng: 157) Carl Larsson Hässelby 28:06.

18.9 LUBBOCK, TX | Resultat
K 5 km terräng: 8) Lisa Forsberg Falun 19:34.

18.9 GAINESVILLE, FL | Resultat
K 5 km terräng: 3) Sara Trané Mölndal 17:43, 48) Samia Adan 90 Hässelby 19:49

18.9 SAN ANTONIO, TX | Resultat
M 5 km terräng: 53) William Taudien Tureberg 19:00.
K 5 km terräng: 7) Pernilla Sävestrand Sävedalen 19:32.

12.9 MELBOURNE, FL | Resultat
K 5 km terräng: 1) Sara Trané Mölndal 18:00, 37) Beatrice Enckell Udd 22:41

12.9 HUNTSVILLE, AL | Resultat
M 8 km terräng: 1) David Nilsson Högby 25:15.

12.9 SACRAMENTO, CA | Resultat
K 5 km terräng: 23) Jenni Eiremo 18:41.

12.9 YAKIMA, WA | Resultat
M 6 km terräng: 32) Erik Söderström Trångsviken 23:00.

12.9 YAKIMA, WA | Resultat
K 4 km terräng: 20) Maria Stensland 18:01.

12.9 COLLEGE STATION, TX | Resultat
K 5 km terräng: 18) Pernilla Sävestrand Sävedalen 20:06.

12.9 HOBBS, NM | Resultat
K 5 km terräng: 2) Lisa Forsberg Falun 19:18.

12.9 MARYVILLE, MO | Resultat
M 6.4 km terräng: 9) Carl Larsson Hässelby 22:53.

11.9 WILMINGTON, NC | Resultat
K 5 km terräng: 29) Diana Nordén Nyköping 20:32.

5.9 SAN MARCOS, TX | Resultat
M 8.0 km terräng: 44) William Taudien Tureberg 31:45.

5.9 PROVO, UT
M Diskus: 1) Leif Arrhenius Spårvägen 5753.
P14 Kula: 1) Viktor Gardenkrans 95 Heleneholm 1687. Diskus: 1) V Gardenkrans 4753, 2) Jakob Gardenkrans 97 Heleneholm 2873.

5.9 SAN FRANCISCO, CA | Resultat
K 5 km terräng: 21) Jenni Eiremo 19:32.

5.9 FORT WORTH, TX | Resultat
K 3.2 km terräng: 2) Sara Sjöqvist Täby 11:15, 4) Mary Alenbratt Kongahälla 11:42.

5.9 MEMPHIS, TN | Resultat
M 6.4 km terräng: 49) Jörgen Ekdahl Lerum 21:36.

5.9 OXFORD, AL | Resultat
M 5 km terräng: 1) David Nilsson Högby 14:35.

5.9 HONOLULU, HI | Resultat
K 5 km terräng: 27) Maria Stensland 20:28.

5.9 SNYDER, TX | Resultat
K 5 km terräng: 2) Lisa Forsberg Falun 20:39.

29.8 FAIRBANKS, AK | Resultat
M 3 km terräng: 17) Erik Söderström Trångsviken 10:55.
K 3 km terräng: 4) Maria Stensland (Västerås) 12:04.

10-13.6 FAYETTEVILLE, AR (NCAA-mästerskapen) | Resultat
Dag 1
M Slägga Q1:
9) Hans Eriksson Bore 6081. Spjut Q2: 6) Pontus Thomée Lerum 6665.
K 400mH h2: 4) Sofie Persson Helsingborg 58.77. Slägga Q1: 3) Mikaela Johansson Ärla 5823. Spjut Q2: 1) Anna Wessman Växjö 5530.
Dag 1-2
M Tiokamp:
6) Björn Barrefors Hammarby 7.689 (10.95w/+3.4 740w/+4.8 (-) 1370 196 49.96 14.71/-1.3 3853 490 4891 4:46.21).
Dag 3
M Spjut f:
5) P Thomée 7114.
K Slägga f: 12) M Johansson 5477. Spjut f: 3) A Wessman 5443.

7.6 EUGENE, OR | Resultat
M Stav: 1) Alhaji Jeng Örgryte 551.

30.5 RANDALL'S ISLAND, NY | Resultat
K Längd: 5) Carolina Klüft Växjö 634w+3.0 (631/+0.5).

30.5 OREM, UT | Resultat
M Diskus: 1) Niklas Arrhenius Spårvägen 6455.

29-30.5 GREENSBORO, NC | Resultat
Dag 1
M 5000m:
9) Alexander Söderberg Spårvägen 14:26.62.
K Längd: 21) Malin Marmbrandt Västerås 570/-1.2.
Dag 2
M Slägga:
9) Karl-Erik Ludvigsson IF Göta 6101.
K Tresteg: 20) M Marmbrandt 1221/+0.3.

29-30.5 LOUISVILLE, KY | Resultat
Dag 1
K 400mH h3:
1=) Sofie Persson Helsingborg 58.41.
Dag 2
K 400mH f:
6) S Persson 58.72.

29-30.5 NORMAN, OK | Resultat
Dag 1
K Slägga:
3) Mikaela Johansson Ärla 5766.
Dag 2
M Slägga:
4) Hans Eriksson Bore 6279.
K Spjut: 2) Anna Wessman Växjö 5304.

29-30.5 EUGENE, OR | Resultat
Dag 1
M 1500m h2:
5) Jacob Gustafsson Ullevi 3:48.82. Spjut: 2) Pontus Thomée Lerum 7293.
K 800m h1: 4) Frida Flodström Tureberg 2:09.44. Slägga: 8) Josefin Berg IF Göta 5711.
Dag 2
K 800m f:
-) F Flodström ej start. 3000mH A: 15) Sara Trané Mölndal 10:49.62.

23.5 WALTHAM, MA | Resultat
M 1500m A: 7) Alexander Söderberg Spårvägen 3:51.82.

16.5 EASTHAMPTON, MA | Resultat
F18+ 200m A (vind?): 8) Mikaela Bengtsson 27.68. 400m A: 5) M Bengtsson 61,68.

16-17.5 EUGENE, OR | Resultat
Dag 1
K 800m h3:
2) Frida Flodström Tureberg 2:08.94. 3000mH: 5) Sara Trané Mölndal 10:24.05.
Dag 2
K 800m f:
4) F Flodström 2:07.38.

15-17.5 PRINCETON, NJ | Resultat
Dag 2
K 100mH h5
(+0.2): 7) Siri Fagerlund Helsingborg 14.89. Längd: 9) Malin Marmbandt Västerås 572/-0.1.
Dag 3
K Tresteg:
11) M Marmbrandt 1187/-0.9.

15-17.5 PRINCETON, NJ | Resultat
Dag 1
M 10000m:
-) Alexander Söderberg Spårvägen bröt.
Dag 2
M Slägga:
4) Karl-Erik Ludvigsson IF Göta 6070.

15-17.5 LUBBOCK, TX | Resultat
Dag 1
K Slägga:
3) Mikaela Johansson Ärla 5850.
Dag 1-2
M Tiokamp:
6) Björn Barrefors Hammarby 7.244 (11.13w/+2.9 707/+1.5 1350 192 50.76 14.56w/+3.0 3726 465 4659 5:07.12).

14-17.5 GAINESVILLE, FL | Resultat
Dag 2
K 400mH h2:
1) Sofie Persson Helsingborg 59.02.
Dag 4
K 400mH f:
2) S Persson 57.96.

14-16.5 TULSA, OK | Resultat
Dag 1
M Slägga:
2) Hans Eriksson Bore 6130.
Dag 2
M 3000mH:
10) Jörgen Ekdahl Lerum 9:55.64.
K 1500m h2: 3) Sandra Lundberg Hässelby 4:41.15.
Dag 3
K 1500m f:
7) S Lundberg 4:40.36. 5000m: 11) S Lundberg 17:16.50. Spjut: 1) Anna Wessman Växjö 5423.

13-16.5 LARAMIE, WY | Resultat
Dag 3
K Slägga:
2) Josefin Berg IF Göta 5891.
Dag 4
M 1500m:
6) Jacob Gustafsson Ullevi 3:59.18.

13-16.5 MISSOULA, MT | Resultat
Dag 3
K 3000mH:
14) Jenni Eiremo 11:43.22.
Dag 4
K 1500m:
17) J Eiremo 4:48.10.

13-16.5 LOGAN, UT | Resultat
Dag 4
M Spjut:
1) Pontus Thomée Lerum 7034.

12.5 LA JOLLA, CA | Resultat
M Diskus: 4) Niklas Arrhenius Spårvägen 6326.

9.5 NORMAN, OK | Resultat
K Slägga: 2) Mikaela Johansson Ärla 5987.

9.5 SACRAMENTO, CA | Resultat
K 800m: 9) Jenni Eiremo 2:17.51.

9.5 BATON ROUGE, LA | Resultat
P18 Stav A: 1) Andreas Duplantis 93 Stål 472.

9.5 WALLINGFORD, CT | Resultat
F18+ 200m h2 (vind?): 2) Mikaela Bengtsson 27.78, f (vind?): 4) M Bengtsson 27.26. 400m A: 4) M Bengtsson 62.23.

8-9.5 AMHERST, MA | Resultat
Dag 2
K Tresteg:
16) Åse Lundin Göteborgs KIK 1086/0.0.

8-9.5 NORTHFIELD, MN | Resultat
Dag 1
M 400m h2:
5) Martin Stenman Andersson Upsala 50.92. Längd (vind?): 12) M Stenman Andersson 624.

8-10.5 NACOGDOCHES, TX | Resultat
Dag 2
M 100m h4
(+1.1): 5) Edmund Yeboah Hässelby 10.88.
K 100m h1 (+1.2): 3) Maria Gustafsson Råby-Rekarne 12.44. 200m h3 (0.0): 4) M Gustafsson 25.27. 400m h2: 4) Linnea Collin Helsingborg 58.64. 1500m h2: 2) Caroline Erlingson Ängelholm 4:48.89.
Dag 3
K 500m f:
3) C Erlingson 4:41.01. 5000m: -) C Erlingson bröt.

8-10.5 MURFREESBORO, TN | Resultat
Dag 2
K 800m h1:
5) Erika Fyrvall Tureberg 2:20.93.
Dag 3
K 1500m A:
9) E Fyrvall 4:58.02.

8-9.5 RANDALL'S ISLAND, NY | Resultat
Dag 2
K 800m:
6) Maria Jangsten Sävedalen 2:13.29, 14) Lisa Voltaire Täby 2:17.04. 100mH h2 (+1.0): 2) Siri Fagerlund Helsingborg 14.98, A (-0.6): 8) S Fagerlund 14.72. Längd: 2) Malin Marmbrandt Västerås 594/+1.1.

8-9.5 TALLAHASSEE, FL | Resultat
Dag 2
K 800m:
13) Madeleine Edbom 2:34.68. 400mH: 6) Beatrice Enckell Udd 66.45.

5.5 SALT LAKE CITY, UT | Resultat
M 800m A: 3) Peter Gustafsson Ullevi 1:53.43.
K 100mH A (+0.6): 6) Fatima Makakala Hammarby 14.54. Diskus: 19) Josefin Berg IF Göta 2577. Slägga: 2) J Berg 5866.

5-6.5 ROCKAWAY, NJ | Resultat
Dag 1
P18 1600m:
1) Sean Pohorence 91 4:25.98.
Dag 2
P18 3200m:
1) S Pohorence 9:25.62.

2.5 OXFORD, MS | Resultat
M 3000mH: 6) Jörgen Ekdahl Lerum 9:49.47.
K 5000m: 1) Sandra Lundberg Hässelby 17:10.35. 400mH A: 1) Sofie Persson Helsingborg 59.87.

2.5 LINCOLN, NE | Resultat
M 110mH B (+3.1): 2) Björn Barrefors Hammarby 15.02w. Längd: 5) B Barrefors 709/-0.9. Diskus: 11) B Barrefors 3963.

2.5 AUSTIN, TX | Resultat
M Diskus: 2) Robert Melin Bottnaryd 5438.

2.5 SEATTLE, WA | Resultat
K 1500m: 3) Sara Trané Mölndal 4:27.20.

2.5 CEDAR CITY, UT | Resultat
K Slägga: 2) Josefin Berg IF Göta 5761.

2-3.5 LAWRENCEVILLE, NJ | Resultat
Dag 1
M 10000m:
1) Alexander Söderberg Spårvägen 31:05.93. Slägga: 2) Karl-Erik Ludvigsson IF Göta 6010.
K Längd (vind?): 1) Malin Marmbrandt Västerås 548.

2.5 ST. PAUL, MN | Resultat
M 400m B: 3) Martin Stenman Andersson Upsala 51.59. Längd: 6) M Stenman Andersson 605/-1.5.

2.5 LOS ANGELES, CA | Resultat
K 800m: 2) Frida Flodström Tureberg 2:06.65.

2.5 PALO ALTO, CA | Resultat
M 1500m B: 10) Jacob Gustafsson Ullevi 3:48.58.
K 400mH: 6) Josefine Kvist 66.93.

2.5 FRESNO, CA | Resultat
K Slägga: 5) Isabella Kasselstrand 3710.

2-3.5 IRVINE, CA | Resultat
Dag 1
M Spjut:
2) Eric Nyberg Lidingö 5791.

2-3.5 VESTAL, NY | Resultat
Dag 2
K 1500m:
9) Lisa Voltaire Täby 4:45.63. Höjd: 2=) Åse Lundin Göteborgs KIK 158. Tresteg: 10) Å Lundin 1104/+0.2.

2.5 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
M Slägga: 2) Hans Eriksson Bore 6355.

2-3.5 LAWRENCEVILLE, NJ | Resultat
Dag 2
M 5000m:
2) Alexander Söderberg Spårvägen 14:46.78.
K 100m A (vind?): 1) Siri Fagerlund Helsingborg 12.55. 200m A (vind?): 1) S Fagerlund 26.21. 800m A: 4) Maria Jangsten Sävedalen 2:20:24. 1500m A: 3) M Jangsten 4:44.95. 100mH A (vind?): 1) S Fagerlund 14.77, 6) Malin Marmbrandt Västerås 16.11. Tresteg (vind?): 1) M Marmbrandt 1167.

1-2.5 FAYETTE, MO | Resultat
Dag 1
M 200m h4
(vind?): 4) Fabian Willskytt Kville 22.55.
Dag 2
M 400m B:
1) F Willskytt 50.35.

1.5 BOISE, ID | Resultat
M Spjut: 1) Pontus Thomée Lerum 6933.

1.5 FAYETTEVILLE, AR | Resultat
K Slägga: 2) Mikaela Johansson Ärla 5843.

1.5 SACRAMENTO, CA | Resultat
K 800m: 7) Jenni Eiremo 2:25.99. 3000mH: 5) J Eiremo 11:18.40 (eller 11:18.4m?)

1.5 PROVO, UT | Resultat
K 100mH (+1.9): 4) Fatima Makakala Hammarby 14.46.

29.4 HOUSTON, TX | Resultat
M 100m B (+0.4): 7) Edmund Yeboah Hässelby 11.06.

29.4 MONROE, LA | Resultat
P18 Stav: 1) Andreas Duplantis 93 Stål 472.

26.4 NEW HAVEN, CT | Resultat
M Slägga: 1) Karl-Erik Ludvigsson IF Göta 6029.

26.4 NEW HAVEN, CT | Resultat
K 100m A (+1.9): 6) Siri Fagerlund Helsingborg 12.76. 1500m: 2) Maria Jangsten Sävedalen 4:46.74. 100mH A (+1.2): 1) S Fagerlund 14.59.

25.4 LOS ANGELES, CA | Resultat
K Slägga: 4) Isabella Kasselstrand 3708.

25.4 TROY, AL | Resultat
K 800m: 4) Erika Fyrvall Tureberg 2:24.92. 1500m: 3) E Fyrvall 4:56.60.

25.4 AMHERST, MA | Resultat
K 100mH B (+2.4): 2) Jessica Robson Järvsö 16.18w. Höjd: 4) J Robson 165, 10=) Åse Lundin Göteborgs KIK 155. Längd (vind?): 16) J Robson 459. Tresteg (vind?): 3) Å Lundin 1148.

25.4 NATCHITOCHES, LA | Resultat
K 400m: 7) Linnea Collin Helsingborg 59.36.

24-25.4 LA JOLLA, CA | Resultat
Dag 1
K Diskus:
2) Anna Söderberg Ullevi 5800.
Dag 2
M Diskus:
7) Per Rosell Ullevi 5835.

24-25.4 BERKELEY, CA | Resultat
Dag 1
K 3000mH:
7) Jenni Eiremo 11:30:14.
Dag 2
K 1500m B:
1) J Eiremo 4:38.77.

24-25.4 NORMAN, OK | Resultat
Dag 1
K Slägga:
1) Mikaela Johansson Ärla 5788.
Dag 2
K 100m B
(+1.8): 4) Maria Gustafsson Råby-Rekarne 12.20.

23.4 CHULA VISTA, CA
M Diskus A: 7) Per Rosell Ullevi 5867.
K Diskus A: 2) Anna Söderberg Ullevi 5762.

22-25.4 DES MOINES, IA | Resultat
Dag 3
K 100mH h3
(-3.4): 7) Josefine Kvist 15.87. Spjut: 2) Anna Wessman Växjö 5070.
Dag 4
M Slägga:
3) Hans Eriksson Bore 6456.
K 400mH C: 8) J Kvist 65.96.

22-25.4 PROVO, UT | Resultat
Dag 3
M 800m:
10) Peter Gustafsson Ullevi 1:54.25. 1 mile: 1) Jacob Gustafsson Ullevi 4:08.94.
K 100m h1 (-1.8): 7) Fatima Makakala Hammarby 12.59. 100mH h1 (+0.5): 2) F Makakala 14.36.
Dag 4
K 100mH f
(-2.5): 5) F Makakala 14.45. Slägga: 2) Josefin Berg IF Göta 5769.

22.4 ST. PAUL, MN | Resultat
M 400m B: 7) Martin Stenman Andersson Upsala 52.91. Längd: 6) M Stenman Andersson 638/-1.1.

21-25.4 PHILADELPHIA, PA | Resultat
Dag 3
M 5000m A:
10) Alexander Söderberg Spårvägen 14:06.18.
K Längd B: 7) Malin Marmbrandt Västerås 579w (något ok?).
Dag 4
M Slägga A:
7) Karl-Erik Ludvigsson IF Göta 5975.

19-20.4 DAYTONA BEACH, FL | Resultat
Dag 1
K 400m h?:
?) Beatrice Enckell Udd 60.55. 400mH h?: 2) B Enckell 66.26.
Dag 2
K 400m f:
7) B Enckell 62.08. 3000mH: 2) Madeleine Edbom 12:57.64. 400mH f: 5) B Enckell 68.48. Längd (vind?): 10=) B Enckell 458.

18.4 CANTON, MO | Resultat
M 400m B: 1) Fabian Willskytt Kville 51.03.

18.4 NORTHFIELD, MN | Resultat
M 100m B (vind?): 5) Martin Stenman Andersson Upsala 11.62. Längd (vind?): 1) M Stenman Andersson 639.

18.4 NORWALK, CA | Resultat
K 400m E: 1) Frida Flodström Tureberg 56.65.

18.4 HANOVER, NH | Resultat
K Höjd: 4) Jessica Robson Järvsö 160, 6=) Åse Lundin Göteborgs KIK 160. Längd (vind?): 8) J Robson 490.

18.4 FORT WORTH, TX | Resultat
K 1500m: 2) Caroline Erlingson Ängelholm 4:40.76.

18.4 LOGAN, UT | Resultat
K Slägga: 3) Josefin Berg IF Göta 5778.

18.4 AUSTIN, TX | Resultat
M 200m D (-0.4): 6) Edmund Yeboah Hässelby 22.71.
K 100m B (0.0): 6) Maria Gustafsson Råby-Rekarne 12.60. 200m C (+0.7): 4) M Gustafsson 25.46. 400m B: 5) Linnea Collin Helsingborg 57.41.

18.4 PALO ALTO, CA | Resultat
K 100mH (+1.2): 6) Josefine Kvist 15.12. 400mH: 4) J Kvist 65.35.

18.4 PALISADES PARK, NJ | Resultat
M 1500m: 3) Alexander Söderberg Spårvägen 3:55.90.

18.4 DULUTH, MN | Resultat
M 5000m: 4) Jonas Holmberg 15:39.5m.

17-18.4 PRINCETON, NJ | Resultat
Dag 2
M Slägga:
3) Karl-Erik Ludvigsson IF Göta 6258.
K 100mH A (+1.6): 3) Siri Fagerlund Helsingborg 14.46. Längd (vind?): 1) Malin Marmbrandt Västerås 579.

17-18.4 BATON ROUGE, LA | Resultat
Dag 2
K 800m A:
5) Sofie Persson Helsingborg 2:07.68.

17-18.4 FAYETTEVILLE, AR | Resultat
Dag 2
M Kula:
17) Björn Barrefors Hammarby 1369. Diskus: 19) B Barrefors 3919. Spjut: 14) B Barrefors 4904.

17-18.4 PRINCETON, NJ | Resultat
Dag 1
K 800m:
11) Maria Jangsten Sävedalen 2:12.72. 1500m: 22) Lisa Voltaire Täby 4:40.51.

17.4 BOONE, NC | Resultat
K 5000m: 9) Diana Nordén Nyköping 20:23.12.

17.4 AZUSA, CA | Resultat
K Slägga: 38) Isabella Kasselstrand 3269.

17-18.4 MEMPHIS, TN | Resultat
Dag 2
M 3000m:
16) Jörgen Ekdahl Lerum 9:20.31.

16-18.4 WALNUT, CA | Resultat
Dag 1
K 3000mH A:
17) Sara Trané Mölndal 10:21.20.
Dag 2
M 800m D:
4) Peter Gustafsson Ullevi 1:54.19. 1500m A: 8) Jacob Gustafsson Ullevi 3:43.41. Längd: 3) Per Strandquist Malmö 722/+0.8. Spjut: 14) Pontus Thomée Lerum 6113.
K 800m A: 2) Frida Flodström Tureberg 2:07.05. 5000m A: 17) Lisa Blommé Hässelby 16:00.89, C: 12) Tove Berg Spårvägen 16:53.22.
Dag 3
M Diskus:
4) Per Rosell Ullevi 5814.

16-18.4 AUBURN, AL | Resultat
Dag 3
K 1500m A:
5) Sandra Lundberg Hässelby 4:36.74, D: 1) Erika Fyrvall Tureberg 4:56.18.

11.4 TAMPA, FL | Resultat
K 5 km landsväg: 2) Maria Ghizzoni IF Göta 18:14.

11.4 EL PASO, TX | Resultat
M Slägga: 2) Hans Eriksson Bore 6332.
K Spjut: 1) Anna Wessman Växjö 5244.

11.4 OXFORD, MS | Resultat
K 400mH A: 1) Sofie Persson Helsingborg 59.46.

11.4 CORAL GABLES, FL | Resultat
K 800m: 15) Madeleine Edbom 2:29:32. 3000mH: 8) M Edbom 13:52.86. 100mH C (+1.3): 6) Beatrice Enckell Udd 17.89. 400mH B: 4) B Enckell 66.74. Längd: 8) B Enckell 480/+0.7.

11.4 BEAUMONT, TX | Resultat
K 200m B (vind?): 2) Linnea Collin Helsingborg 25.54. 400m A: 5) L Collin 58.26.

11.4 MOBILE, AL | Resultat
K 800m: 8) Erika Fyrvall Tureberg 2:21.89.

11.4 DAVIS, CA | Resultat
K 3000mH A: 3) Jenni Eiremo 11:13.12.

11.4 EDWARDSVILLE, IL | Resultat
M 400m A: 8) Fabian Willskytt Kville 51.23.

10-11.4 NORMAN, OK | Resultat
Dag 2
K 800m:
7) Caroline Erlingson Ängelholm 2:15.76. Slägga: 1) Mikaela Johansson Ärla 5592.

10-11.4 TEMPE, AZ | Resultat
Dag 1
K Slägga B:
4) Josefin Berg IF Göta 5636.
Dag 2
M 100m C
(+1.0): 4) Per Strandquist Malmö 10.72. 1500m A: 14) Jacob Gustafsson Ullevi 3:48.54.
K 100mH C (+0.7): 2) Fatima Makakala Hammarby 14.42.

10.4 ST. PETER, MN | Resultat
M 400m B: 6) Martin Stenman Andersson Uppsala 51.04. Längd: 8) M Stenman Andersson 630/-1.4.

10.4 MESA, AZ | Resultat
K 100mH A (+3.1): 3) Fatima Makakala Hammarby 14.27w. Slägga A: 5) Josefin Berg IF Göta 5639.

10-11.4 LEWISBURG, PA | Resultat
Dag 2
K Höjd:
7=) Åse Lundin Göteborgs KIK 160.

10.4 RANDALL'S ISLAND, NY | Resultat
K 400m A: 3) Maria Jangsten Sävedalen 60.40. Längd (vind?): 1) Malin Marmbrandt Västerås 563.

9.4 SAN ANTONIO, TX | Resultat
K 100m h3 (vind?): 2) Maria Gustafsson Råby-Rekarne 12.58, f (vind?): -) M Gustafsson ej start.

9-11.4 WESTWOOD, CA | Resultat
Dag 3
K 1500m:
6) Sara Trané Mölndal 4:30.25.

8-11.4 KNOXVILLE, TN | Resultat
Dag 3
K 3000m:
2) Sandra Lundberg Hässelby 9:53.39.

8.4 NEW HAVEN, CT | Resultat
K 800m: 5) Lisa Voltaire Täby 2:22.39.

8.4 NEW IBERIA, LA | Resultat
P18 Stav: 2) Andreas Duplantis 93 Stål 426.

4.4 CLAREMONT, CA | Resultat
K Slägga: 41) Isabella Kasselstrand 3444.

4.4 SACRAMENTO, CA | Resultat
K 1500m: 18) Jenni Eiremo 4:48:51.

4.4 ST. PAUL, MN | Resultat
M 200m B (0.0): 5) Martin Stenman Andersson Upsala 23.53. 400m B: 2) M Stenman Andersson 51.06. Längd: 5) M Stenman Andersson 618/0.0.

4.4 MOUNTAIN VIEW, CA | Resultat
P16 Höjd: 1) Fredrik Löfgren 94 Lund 183. Tresteg: 2) F Löfgren 1218/-0.5.

3-4.4 CAPE GIRARDEAU, MO | Resultat
Dag 2
M 5000m:
15) Jörgen Ekdahl Lerum 16:30.77.

3-4.4 AUBURN, AL | Resultat
Dag 2
K 1500m:
28) Erika Fyrvall Tureberg 5:00.95. 3000m: 20) E Fyrvall 11:00.96.

3-4.4 BOISE, ID | Resultat
Dag 2
M 100m A
(-0.1): 1) Per Strandquist Malmö 10.70.

3-4.4 PRINCETON, NJ | Resultat
Dag 2
M Slägga:
2) Karl-Erik Ludvigsson IF Göta 6257.
K 800m: 6) Maria Jangsten Sävedalen 2:15.64. 100mH A (+3.2): 2) Siri Fagerlund Helsingborg 14.48w, D (+3.4): 2) Jessica Robson Järvsö 16.96w. Längd (vind?): 3) J Robson 532.

3.4 PROVO, UT | Resultat
M 800m A: 2) Jacob Gustafsson Ullevi 1:51.52, 9) Peter Gustafsson Ullevi 1:59.08. Diskus: 1) Leif Arrhenius 5593.
K 100mH B (+0.3): 1) Fatima Makakala Hammarby 14.68. Slägga: 2) Josefin Berg IF Göta 5619.

3-4.4 WILLIAMSBURG, VA | Resultat
Dag 1
M 5000m:
7) Alexander Söderberg Spårvägen 14:37.92.

3-4.4 DURHAM, NC | Resultat
Dag 2
K 5000m:
13) Diana Nordén Nyköping 19:07.86.

2-3.4 TUCSON, AZ | Resultat
M Tiokamp: 1) Björn Barrefors Hammarby 7.448 (11.11/+0.7 732/+1.7 1373 196 50.26 14.46/+2.0 4071 475 4345 5:07.37).

1-4.4 AUSTIN, TX | Resultat
Dag 1
K 1500m:
1) Caroline Erlingson Ängelholm 4:36.87.
Dag 2
K 400mH h7:
4) Josefine Kvist 63.57. Slägga: 8) Mikaela Johansson Ärla 5753.
Dag 3
K 100m h6
(+2.1): 6) Linnea Collin Helsingborg 12.60w, h9 (+1.6): 7) Maria Gustafsson Råby-Rekarne 12.34.

28.3 LAFAYETTE, LA | Resultat
P18 Stav: 1) Andreas Duplantis 93 Stål 467.

28-29.3 WESTWOOD, CA | Resultat
Dag 1
K 3000mH A:
6) Jenni Eiremo 11:17.11.
Dag 2
K 1500m B:
3) J Eiremo 4:42.76.

28.3 EL PASO, TX | Resultat
M Slägga: 2) Hans Eriksson Bore 6364.

27-28.3 ARLINGTON, TX | Resultat
Dag 1
K Slägga:
1) Mikaela Johansson Ärla 5621.
Dag 2
K 800m:
5) Caroline Erlingson Ängelholm 2:19.02. 1500m: 3) C Erlingson 4:40.35.

27-28.3 WEST POINT, NY | Resultat
Dag 2
M Slägga:
2) Karl-Erik Ludvigsson IF Göta 6271.

27-28.3 HOUSTON, TX | Resultat
Dag 2
K 400m B:
4) Linnea Collin Helsingborg 58.52.

27-28.3 PALO ALTO, CA | Resultat
Dag 1
K 1500m C:
9) Sara Trané Mölndal 4:31.64. 100mH h1 (+0.8): 7) Fatima Makakala Hammarby 14.45. 400mH B: 5) Josefine Kvist 63.92.
Dag 2
K 800m A:
5) Frida Flodström Tureberg 2:07.46. 100mH f (+1.3): 5) F Makakala 14.40.

27-28.3 SAN ANTONIO, TX | Resultat
Dag 1
K 100m h2
(+7.3!): 1) Maria Gustafsson Råby-Rekarne 11.99w.
Dag 2
K 100m f
(+1.2): 5) M Gustafsson 12.60.

27-28.3 ATLANTA, GA | Resultat
Dag 1
K Höjd:
-) Beatrice Enckell Udd X. Längd (vind?): 11) B Enckell 426.
Dag 2
K 400mH A:
4) B Enckell 68.32.

27-28.3 TEMPE, AZ | Resultat
Dag 1
K Slägga:
3) Josefin Berg IF Göta 5865.
Dag 2
M Kula:
13) Björn Barrefors Hammarby 1418. Diskus: 21) B Barrefors 4092.
K Kula: 25) J Berg 1064.

27-28.3 BATON ROUGE, LA | Resultat
Dag 2
P14? Stav:
2) Antoine Duplantis 96 Stål 307, 3) Armand Duplantis 99 Stål 289.

27-28.3 RALEIGH, NC | Resultat
Dag 1
K 10000m:
19) Diana Nordén Nyköping 39:43.05.

26-28.3 TALLAHASSEE, FL | Resultat
Dag 3
K 800m:
9) Erika Fyrvall Tureberg 2:26.96. 1500m: 9) E Fyrvall 5:16.82.

26-29.3 TUSCALOOSA, AL | Resultat
Dag 3
K 1500m A:
8) Sandra Lundberg Hässelby 4:40.84. 400mH A: 3) Sofie Persson Helsingborg 60.14.

25-26.3 DAVIS, CA | Resultat
K Sjukamp: 5) Josefine Kvist 4.389 (15.06/+1.7 154 851 26.71w/+2.3 528w/+2.4 2326 2:26.76).

25-26.3 MESA, AZ | Resultat
K Sjukamp: 8) Jessica Robson Järvsö 3.975 (16.42/+0.1 161 935 28.1m/+1.3 486/+1.5 2506 2:40.44).

21.3 DAYTONA BEACH, FL | Resultat
K 100m (vind?): 1) Elisabeth Reutercrona Malmö 12.15. 1500m: 7) Madeleine Edbom 5:25.54. Höjd: 4=) Beatrice Enckell Udd 132. Längd (vind?): 4) B Enckell 483.

21.3 MEMPHIS, TN | Resultat
M 5000m: 24) Jörgen Ekdahl Lerum 16:05.21.
K 400m A: 1) Sofie Persson Helsingborg 54.40.

21.3 LOS ANGELES, CA | Resultat
K 800m A: 3) Frida Flodström Tureberg 2:11.17. 1500m A: 1) Sara Trané Mölndal 4:36.85.

21.3 SACRAMENTO, CA | Resultat
K 3000mH: 4) Jenni Eiremo 12:00.98.

21.3 FAYETTE, MO | Resultat
M 200m B (-1.6): 3) Fabian Willskytt Kville 23.23.

21.3 TULSA, OK | Resultat
K Slägga: 2) Mikaela Johansson Ärla 5734.

20-21.3 FORT WORTH, TX | Resultat
Dag 2
K 3000m:
2) Caroline Erlingson Ängelholm 10:17.69.

20-21.3 TEMPE, AZ | Resultat
Dag 1
M Slägga:
2) Karl-Erik Ludvigsson IF Göta 6187.
Dag 2
K 200m C
(0.0): 1) Malin Marmbrandt Västerås 26.73. 1500m B: 2) Maria Jangsten Sävedalen 4:45.45. 100mH A (-0.3): 6) Siri Fagerlund Helsingborg 14.53. Längd: 3) M Marmbrandt 565/+1.2.

20.3 LAFAYETTE, LA | Resultat
P18 Stav: 1) Andreas Duplantis 93 Stål 460 (15-1, i resultatlistan står 15-7 (475) men det är ett feltryck).

20.3 CULVER CITY, CA | Resultat
K Slägga B: 20) Isabella Kasselstrand 3207.

19-20.3 NORWALK, CA | Resultat
Dag 2
K 1500m A:
2) Tove Berg Spårvägen 4:36.70.

20-21.3 WINSTON-SALEM, NC | Resultat
Dag 2
K 1500m D:
9) Diana Nordén Nyköping 5:08.99. 3000m B: 6) D Nordén 11:04.64.

15.3 BUENA PARK, CA | Resultat
K 5 km landsväg: 1) Tove Berg Spårvägen 17:21.

14.3 DAVIS, CA | Resultat
K 1500m: 5) Jenni Eiremo 4:50.94.

14.3 BIRMINGHAM, AL | Resultat
K 1500m: 11) Erika Fyrvall Tureberg 5:04.28.

13-14.3 NORTHRIDGE, CA | Resultat
Dag 1
K Slägga B:
9) Isabella Kasselstrand 3220.
K 800m A: 1) Frida Flodström Tureberg 2:09.89.

8.3 GLENDALE, CA | Resultat
K 5 km landsväg: 1) Tove Berg Spårvägen 17:21.

7.3 BERKELEY, CA | Resultat
K 100mH (-0.5): 4) Josefine Kvist 15.30. 400mH: 3) J Kvist 64.36. Kula: 7) J Kvist 937.

6.3 TAMPA, FL | Resultat
K 400m B: 3) Jennifer Wahlberg 92 Säffle 64.86. 1500m: 11) Jonna Hagelbrand 90 Säffle 5:31.67.

1.3 LOS ANGELES, CA | Resultat
K Slägga: 10) Isabella Kasselstrand 3365.

28.2 SAN ANTONIO, TX | Resultat
K 200m A (+3.9): 2) Maria Gustafsson Råby-Rekarne 25.04w.

21.2 BAKERSFIELD, CA | Resultat
K Slägga: 2) Isabella Kasselstrand 3309.

21.2 DAYTONA BEACH, FL | Resultat
K 200m (vind?): 14) Beatrice Enckell Udd 27.50. 600m: 2) Nathalie Hildingsson Helsingborg 1:38.40, 3) B Enckell 1:38.59.

1.2 REDONDO BEACH, CA | Resultat
K 10 km landsväg: 1) Tove Berg Spårvägen 35:24.

31.1 DAYTONA BEACH, FL | Resultat
K 200 B (vind?): 5) Beatrice Enckell Udd 28.38. 400m A: 1) Nathalie Hildingsson Helsingborg 57.53, 4) B Enckell 62.48.

17.1 CLERMONT, FL | Resultat
K 400m A: 1) Nathalie Hildingsson Helsingborg 61.12.

10.1 ARTESIA, CA | Resultat
K 5 km landsväg: 1) Tove Berg Spårvägen 16:53.

Resultat

Resultat 2009

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>