Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 21 augusti 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Övriga svenskar utomlands - inne 2009

29.3 ÅRHUS, DEN (Fyrklövern 2) | Resultat
Ungdomar från Helsingborg, Heleneholm och Pallas.

15.3 DORTMUND, GER | Resultat
Ungdomar från Lund.

14-15.3 STANGE, NOR | Resultat
Dag 1
P16 60m h1:
1) Joakim Djuvfeldt 93 IF Göta 7.44, f: 1) J Djuvfeldt 7.51.
P15 60m h1: 2) Erik Stenemo 94 Säffle 7.89, f: 4) E Stenemo 7.85. Längd: 3) E Stenemo 524.
F16 600m A: 1) Johanna Gateman 93 Strömstad 1:42.84.
Dag 2
F16 200m B:
1) J Gateman 27.20.

14.3 DORTMUND, GER | Resultat
Ungdomar från Lund.

7-8.3 TAMPERE, FIN | Resultat
Ungdomar från Kil.
Dag 1

7-8.3 TAMPERE, FIN | Resultat
Ungdomar från Kil.
Dag 2

5-7.3 REIMS, FRA | Resultat
Dag 2
M Kula:
1) Jeffrey Ige Huddinge 1289.

28.2-1.3 STANGE, NOR (Norska mästerskapen) | Resultat
Dag 1
K 400m h1:
4) Johanna Gateman 93 Strömstad 61.55.

27-28.2 TORONTO, CAN | Resultat
Dag 2
M 3000m:
11) Jonas Holmberg 8:47.38.

27.2 CHEMNITZ, GER | Resultat
M Stav: -) Alhaji Jeng Örgryte X.

22.2 ÅRHUS, DEN | Resultat
M Stav: 1) Gustaf Hultgren Örgryte 520, 4) Reine Eklund Örgryte 480, 5) Johan Ramberg Örgryte 460. Tresteg: 1) Anton Andersson Örgryte 1594, 2) Mathias Ström Örgryte 1490, 3) Ousainou Mbye Örgryte 1478.
K Stav: 3) Malin Dahlström Göteborgs KIK 385, 4) Michaela Meijer 93 Örgryte 385, 5=) Sara Eriksson 91 Ullevi 375, 7) Theresia Nyberg 92 Göteborgs KIK 355, 8) Anna Borg Göteborgs KIK 345.

21-22.2 SEVILLA, ESP (Spanska mästerskapen) | Resultat
Dag 2
M Höjd:
9) Ola Carlsson Örgryte 205.

21.2 LOUGHBOROUGH, GBR | Resultat
M Stav: 4) Robert Warensjö Nyköping 460.

21.2 BIRMINGHAM, GBR | Resultat
M 400m A: 3) Johan Wissman Helsingborg 46.39.
K 60m h2: 5) Lena Berntsson Ullevi 7.39.

21.2 FLORÖ, NOR | Resultat
M 60m h2: 2) Erik Karlsson Växjö 6.86, A: 4) E Karlsson 6.94. 100m A: 4) E Karlsson 10.94. 60mH: 1) Robert Kronberg Kville 7.77, X: 1) R Kronberg 7.79.
K 60m h1: 2) Emma Rienas IF Göta 7.47, A: 4) E Rienas 7.42.

21-22.2 APELDOORN, NED (Holländska mästerskapen) | Resultat
Dag 2
K Femkamp:
-) Jessica Samuelsson Hässelby bröt (8.64 163 1420 565).

18.2 SHEFFIELD, GBR | Resultat
M Stav: 2) Robert Warensjö 90 Nyköping 440.

15.2 HVIDOVRE, DEN | Resultat
K Kula: 1) Catarina Andersson Hässelby 1618.

15.2 SEVILLA, ESP | Resultat
M Höjd: 1) Ola Carlsson Örgryte 204.

14.2 VALENCIA, ESP | Resultat
M 60mH: 5) Robert Kronberg Kville 7.83.

14-15.2 BIRMINGHAM, GBR (Brittiska junior- och ungdomsmästerskapen) | Resultat
Dag 1
P19 Stav:
2) Robert Warensjö 90 Nyköping 470.

12.2 MUSTASAARI, FIN | Resultat
OBS: Överlång bana (400m!)
M 60m A: 5) Adam Andersson 91 Skellefteå 6.99. 100m B: 1) A Andersson 11.18. 800m A: 6) Anton Asplund 90 Ume FI 1:50.93. Diskus: 7) Johnny Karlsson Strömsund 4780.

11.2 WIEN, AUT | Resultat
M 800m B: 1) Johan Rogestedt 93 Stenungsund 1:56.42.

10.2 LIÉVIN, FRA | Resultat
M 300m A: 1) Johan Wissman Helsingborg 32.62.

8.2 GENT, BEL | Resultat
M 3000m: 10) Oskar Käck Hälle 8:19.52. Stav: 4) Alhaji Jeng Örgryte 541.

8.2 SIERRA NEVADA, ESP | Resultat
M Höjd: 1) Ola Carlsson Örgryte 208.

7-8.2 TALLINN, EST | Resultat
Dag 1-2
M Sjukamp:
14) Daniel Almgren Hässelby 5.398 (7.23 706 1272 186 8.50 415 2:35.26)
Dag 2
K Femkamp:
-) Jessica Samuelsson Hässelby bröt (8.67 169 1480 589 -)

7.2 PRAHA, CZE | Resultat
M 800m B: 4) Albin Johansson Hässelby 1:56.41.
K 60m h1: 1) Lena Berntsson Ullevi 7.44, h2: 1) Emma Rienas IF Göta 7.45, f: 1) L Berntsson 7.33, 3) E Rienas 7.47

6-7.2 POTSDAM, GER | Resultat
Dag 2
M Stav:
8) Gustaf Hultgren Örgryte 536.

5.2 BRATISLAVA, SVK | Resultat
M 800m A: 6) Albin Johansson Hässelby 1:53.13.

3.2 WIEN, AUT | Resultat
M 800m B: 7) Albin Johansson Hässelby 1:56.34. 1500m A: 9) John Laselle Tureberg 3:47.78. Tresteg: 1) Anton Andersson Örgryte 1583.
K 800m A: 1) Jenny Holmroos Västerås 2:06.80. 1500m: 9) Flo Jonsson Spårvägen 4:34.40, -) Kajsa Haglund Hässelby bröt.

1.2 LEIPZIG, GER | Resultat
M 400m B: 4) Andreas Mokdasi Hässelby 48.14.

31.1-1.2 BIRMINGHAM, GBR | Resultat
Dag 1
P19 Stav:
3) Robert Warensjö 90 Nyköping 460.

31.1-1.2 HAMBURG, GER (Tyska mästerskapen) | Resultat
Dag 1-2
P19 Sjukamp:
-) Niklas Karlsson 90 Bålsta bröt (743 615 1308 181 8.36).
Dag 2
F19 Femkamp:
-) Josephine Rohr 91 Bålsta bröt (8.99 154 1068 523).

31.1 WINNIPEG, CAN | Resultat
M 3000m: 9) Jonas Holmberg 8:48.44.

30.1-1.2 STANGE, NOR (Norska ungdomsmästerskapen) | Resultat
Dag 2
F16 800m A:
2) Johanna Gateman 93 Strömstad 2:27.82.
Dag 3
F16 200m h2:
1) J Gateman 27.27, f: 5) J Gateman 27.54.

24.1 SIERRA NEVADA, ESP | Resultat
M Höjd: 1) Ola Carlsson Örgryte 208.

23.1 NORDHAUSEN, GER | Resultat
K Kula: 2) Helena Engman Riviera 1696.

21.1 TRINEC, CZE | Resultat
M Höjd: 3) Linus Thörnblad Malmö 227.

18.1 VITTEL, FRA | Resultat
K Stav: 9=) Lovisa Eliasson Ullevi 260.

18.1 REYKJAVIK, ISL | Resultat
K 60m A: 1) Lena Berntsson Ullevi 7.46. 200m: 1) L Berntsson 24.39.

17.1 LUXEMBURG, LUX | Resultat
K 800m A: 2) Kajsa Haglund Hässelby 2:07.27.

17.1 MANCHESTER, GBR | Resultat
M Stav A: 7) Robert Warensjö 90 Nyköping 452.

14.1 KÖLN, GER | Resultat
M Höjd: 10) Richard Huldén IF Göta 205, 12) Oscar Adolfsson Orient 195.

10.1 OSLO, NOR | Resultat
F16 800m: 1) Johanna Gateman 93 Strömstad 2:28.77.

10.1 LOUGHBOROUGH, GBR | Resultat
M 60m h7: 1) Erik Åselius Upsala 7.36, C: 3) E Åselius 7.43.

4.1 ETON, GBR | Resultat
M 60m B: 3) Erik Åselius Upsala 7.44.

7.12 VITTEL, FRA | Resultat
K Stav: 1) Lovisa Eliasson Ullevi 290.

6.12 OSLO, NOR | Resultat
F15 200m A: 1) Johanna Gateman 93 Strömstad 27.63. 600m: 1) J Gateman 1:46.21.

Resultat

Resultat 2009

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>