Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Måndag 26 augusti 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Övriga svenskar utomlands - ute 2009

12.12 COBURG, AUS | Resultat
K Stav B: 1=) Anna Jacobsson 92 Lidingö 290.

1.12 ABERFELDIE, AUS | Resultat
K Stav A: 3=) Anna Jacobsson 92 Lidingö 305.

29.11 MELBOURNE, AUS | Resultat
M 15 km landsväg: 15) Erik Sjöqvist Enhörna 47:47 (15:15 - 31:23).

29.11 PARACUELLOS DEL JARAMA, ESP | Resultat
M 10 km landsväg: 5) Fredrik Uhrbom Spårvägen 31:56, 14) Dan-Eric Archer Sävedalen 33:26.
K 10 km landsväg: 1) Lisa Blommé Hässelby 36:01.

28.11 MELBOURNE, AUS | Resultat
K Stav: 6) Anna Jacobsson 92 Lidingö 315.

25-30.11 BENGALURU, IND (IWAS) | Resultat
Dag 1
M 100m h2
(+0.6): 1) Andrej Ekholm Huddinge 11.4m.
Dag 2
M 100m f
(+1.2): 3) A Ekholm 11.48.
Dag 3
M 200m h3
(0.0): 3) A Ekholm 23.97.
Dag 4
M 200m f
(vind?): 7) A Ekholm 24.37.
Anm: Andrej tävlade i klassen T46.

23.11 CHIBA, JPN
M 5000m: 2) Johan Wallerstein Lund 14:02.05.
K 5000m: 8) Charlotta Fougberg Ullevi 17:47.36.

22.11 LAUDIO, ESP | Resultat
M 9.8 km terräng: 6) Mustafa Mohamed Hälle 29:58.
K 7.6 km terräng: 12) Lisa Blommé Hässelby 27:55.

21.11 PAROW, RSA
K 400m: 2) Lynette Morgan 91 Malmö 58.24.

21.11 EPPING, AUS | Resultat
K Stav: 5) Anna Jacobsson 92 Lidingö 305

8.11 ATAPUERCA, ESP | Resultat
M 8.7 km terräng: 57) Dan-Eric Archer Sävedalen 28:11.
K 4.8 km terräng: 15) Lisa Blommé Hässelby 16:09.

24.10 EPPING, AUS | Resultat
K Stav B: 2) Anna Jacobsson 92 Lidingö 320.

10.10 ABERFELDIE, AUS | Resultat
K 200m A (vind?): 7) Anna Jacobsson 92 Lidingö 26.82.

7.10 HONG KONG, HKG
M 4.2 km terräng: 1) Erik Emilsson Hammarby 13:59.

7.10 FANA, NOR | Resultat
K 3000mH: 2) Johanna Sjögren 12:16.09.

4.10 FANA, NOR
M Slägga: 2) Anders Eriksson Udd 4918.

3.10 JESSHEIM, NOR (Norska mästerskapen) | Resultat
K 6 km terräng: 5) Jessica Gunnarsson 20:28.

26.9 EGERSUND, NOR | Resultat
M Kula: 1) Daniel Korhonen Kville 1257. Diskus: 1) D Korhonen 3716.

26.9 ÜBACH-PALENBERG, GER | Resultat
M30 Spjut: 1) Klas Palm Sävedalen 4565.
F15 Kula: 1) Emma Palm 94 Sävedalen 1107. Spjut (600g): 1) E Palm 2597.

23.9 FANA, NOR | Resultat
M Slägga: 1) Anders Eriksson Udd 4681.

19.9 BRYNE, NOR | Resultat
M Kula: 1) Daniel Korhonen Kville 1197. Diskus: 1) D Korhonen 3673. Slägga: 1) D Korhonen 4555.

17.9 STAVANGER, NOR | Resultat
M Kula: 1) Daniel Korhonen Kville 1292. Slägga: 1) D Korhonen 4557.

15.9 BERGEN, NOR | Resultat
M Slägga: 1) Anders Eriksson Udd 4676.

12.9 PRAHA, CZE | Resultat
K 5 km landsväg: 4) Lisa Blommé Hässelby 16:23, 5) Ida Nilsson Högby 16:36.

12.9 LÖRENSKOG, NOR | Resultat
M 10 km: 1) Erik Sjöqvist Enhörna 32:30.

12.9 TORUN, POL | Resultat
M 60m A (vind?): 5) Marcus Persson Ullevi 7.15, B (vind?): 3) Erik Lindahl 90 Kville 7.25, C (vind?): 3) Patrik Anderson 91 Kville 7.03, 5) Michael Skalenius 90 Kville 7.41, 7) Björn Mattsson 92 Kville 7.52. 100m A (+0.5): 7) M Persson 11.38, C (+3.1): 1) P Andersson 10.95w (det står 10.75 på ett annat ställe i resultatlistan, men 10.95 skall vara den rätta tiden), 3) E Lindahl 11.46w, 6) M Skalenius 11.61w. 200m B (+2.2): 2) M Persson 23.31w, C (+1.0): 2) P Andersson 22.87, 3) E Lindahl 23.09, D (+1.9): 4) B Mattsson 23.98. 800m B: 1) John Eliasson Sävedalen 1:57.71. Höjd: 2) Oskar Rybo Kville 190. Stav: 1) Viktor Fröberg 90 Kville 430. Spjut: 4) Joni Kaartinen Ullevi 6210.
P19 Kula: 1) Jonathan Carbe 90 Örgryte 1308.
K 100m B (+1.7): 3) Anette Persson Kville 12.79. 200m B (+1.3): 2) A Persson 26.47. Kula: 1) Teres Christensson Mölndal 1269.

12.9 KÖBENHAVN, DEN (Fyrklövern 4) | Resultat
Ungdomar från Helsingborg, Heleneholm och Pallas.

12.9 LEVANGER, NOR (Distriktsmatch ungdom) | Resultat

9.9 BRYNE, NOR | Resultat
M Kula: 1) Daniel Korhonen Kville 1225. Diskus: 1) D Korhonen 3456.

7-14.9 TAIPEI, TPE (Deaflympics) | Resultat
Dag 1
K 10000m:
1) Ulrika Nilsson Hässelby 40:27.21.
Dag 2
M 1500m h1:
5) Mohamed Abdillahi 90 Örebro 4:39.75.
Dag 3
M 1500m f:
11) M Abdillahi 4:21.40.
Dag 5
M 800m h1:
6) M Abdillahi 2:02.44.
Dag 7
M 5000m:
10) M Abdillahi 17:20.95.
Dag 8
K Marathon:
1) U Nilsson 3:30:36.

6.9 SHEFFIELD, GBR | Resultat
M 10 km landsväg: 4) Mustafa Mohamed Hälle 29:16.
K 10 km landsväg: 5) Lisa Blommé Hässelby 33:20, 9) Ida Nilsson Högby 34:44.

6.9 DUBNICA NAD VÁHOM, SVK | Resultat
M 3000mH: 5) Per Jacobsen IF Göta 8:53.02.

6.9 RIETI, ITA | Resultat
M 200m (-0.9): 6) Johan Wissman Helsingborg 20.86. Stav: -) Alhaji Jeng Örgryte X.

5.9 WHANGAMATA, NZL | Resultat
K 10.2 km landsväg: 1) Johanna Ottosson 38:50.

4.9 BRUSSEL, BEL | Resultat
M 3000mH: 6) Mustafa Mohamed Hälle 8:20.61.
K Höjd: 8) Emma Green Örgryte 190.

31.8 ZAGREB, CRO | Resultat
K Diskus: 7) Anna Söderberg Ullevi 5743.

29.8 COPTHALL, GBR | Resultat
M 1500m A: 2) Viktor Ekelund Malmö 4:01.87.

29.8 MERKSEM, BEL | Resultat
M 800m A: 3) Fredrik Karlsson Hammarby 1:51.62.

29-30.8 AACHEN, GER | Resultat
Dag 2
F15 Kula:
1) Emma Palm 94 Sävedalen 1043. Diskus (1.0 kg): 2) E Palm 2527.

28.8 ZÜRICH, SUI | Resultat
M 3000mH: 11) Mustafa Mohamed Hälle 8:28.62.
M22 200m (+0.7): 8) David Kallebäck Varberg 22.02. 400mH: 6) Niclas Åkerström Växjö 52.91. 3000m stafett: 8) Sverige (Johan Svensson, Fredrik Hallinder, Tor Pöllänen) 6:38.22.
K22 100mH (-0.1): 6) Ellinore Hallin Växjö 13.94. Längd: 5) Ellinor Rosenquist Tjalve 566/+1.8. Spjut: 6) Isabell Gradin Hässelby 4436.

25.8 HELSINKI, FIN | Resultat
M 800m: 2) Joni Jaako Tjalve 1:51.49.
K Spjut: 1) Anna Wessman Växjö 5302.

22.8 ROTORUA, NZL | Resultat
K 10 km landsväg: 2) Johanna Ottosson 39:08.

15.8 CARDIFF, GBR | Resultat
M 5000m A: 6) Fredrik Uhrbom Spårvägen 14:05.81. 3000mH: 2) Daniel Lundgren Tureberg 8:52.14.
K 1500m A: 4) Charlotte Schönbeck Lidingö 4:14.12.

8.8 AMSTERDAM, NED | Resultat
K 800m: 1) Charlotte Schönbeck Lidingö 2:03.58.

8.8 NINOVE, BEL | Resultat
M 5000m: 4) Johan Wallerstein Lund 14:09.71.

6.8 KÖBENHAVN, DEN | Resultat
M 800m B: 8) Albin Johansson Hässelby 1:52.73, B: 1) Viktor Ekelund Malmö 1:52.89, 3) Martin Nilson Malmö 1:54.49, 4) Jonas Hultgren Växjö 1:54.72. 5000m: 16) Pär-Johan Lif 15:45.51. Stav: 2) Gustaf Hultgren Örgryte 532, 5) Joakim Norman Mölndal 462. Kula: 6) Robert Melin Bottnaryd 1780. Spjut: 3) Andreas Wulff Växjö 7297, -) Alexander Ottosson Klippan X.
P19 110mH (+2.9): 5) Marvin Tay 90 Malmö 14.52w.
K Stav: 2) Petra Olsen 90 Malmö 415, 5) Malin Dahlström Göteborgs KIK 400, 6) Hanna-Mia Persson Växjö 380, 7) Michaela Meijer 93 Örgryte & Fanny Berglund Göteborgs KIK 380.

3.8 LONEVÅG, NOR | Resultat
K 3000m: 2) Johanna Sjögren 11:09.24.

28-30.7 KÖBENHAVN, DEN | Resultat
Dag 2
M 200m
(+0.4): 1) Emil Mann Växjö 23.41.
Dag 3
M 100m
(+3.4): 1) E Mann 11.45w.

26.7 KOSE, EST | Resultat
M Diskus: 4) Niklas Arrhenius Spårvägen 5853, 6) Axel Härstedt Malmö 5407.

26.7 SOPOT, POL | Resultat
M 400m A: 4) Thomas Nikitin Spårvägen 47.92. 1500m: 3) Johan Wallerstein Lund 3:52.43. Spjut: 1) Gabriel Wallin Södertälje IF 7736.

25-26.7 BIRMINGHAM, GBR | Resultat
Dag 2
M Stav B:
1) Robert Warensjö 90 Nyköping 480.

25.7 LAPINLAHTI, FIN | Resultat
M 800m A: 4) Joni Jaako Tjalve 1:48.96.

25.7 BARCELONA, ESP | Resultat
M 1500m A: 14) Rizak Dirshe Malmö 3:40.45, B: 3) Olle Walleräng Spårvägen 3:40.73.
K 5000m: 5) Lisa Blommé Hässelby 16:23.56.

25.7 DAVOS, SUI (Swiss Alpine) | Resultat
M 78.5 km: 1) Jonas Buud Mora 5:48:43.
K 78.5 km: 1) Lena Gavelin Trångsviken 6:41:30.

24.7 PIETARSAARI, FIN (Jakob Marathon) | Resultat
K 8 km landsväg: 1) Malin Liljestedt Spårvägen 28:52.

24-25.7 LONDON, GBR | Resultat
Dag 2
M Stav:
3) Alhaji Jeng Örgryte 555.
K 3000mH: 7) Ida Nilsson Högby 9:55.31.

22.7 JOENSUU, FIN | Resultat
M 800m A: 3) Joni Jaako Tjalve 1:48.58.

22.7 NOVO MESTO, SLO | Resultat
K Slägga: 2) Cecilia Nilsson Råby-Rekarne 6553, 3) Tracey Andersson Trelleborg 6307.

21-22.7 MUSTASAARI, FIN | Resultat
Dag 1
K 5000m:
1) Malin Liljestedt Spårvägen 16:55.36.

20-24.7 BORNHOLM, DEN | Resultat
Dag 1 (Hasle)
M 10 km landsväg:
3) Henry Gross Hässelby 31:07, 4) Peter Gross Hässelby 31:30, 6) Kristoffer Österlund IFK Umeå 31:38, 16) Pär-Johan Lif 32:45.
K 10 km landsväg: 1) Isabellah Andersson Hässelby 32:24, 3) Johanna Bohlin 90 Hässelby 35:57.
Dag 2 (Dueodde)
M 5.8 km strand:
2) H Gross 20:16, 3) P Gross 20:28, 9) K Österlund 21:01, 25) P-J Lif 22:05.
K 5.8 km strand: 1) I Andersson 21:51.
Dag 3 (Almindingen)
M 7.8 km terräng:
3) H Gross 24:54, 4) P Gross 25:17, 9) K Österlund 25:40, 17) P-J Lif 26:33.
K 7.8 km terräng: 1) I Andersson 26:41.
Dag 4 (Hammeren)
M 8.6 km terräng:
2) H Gross 28:14, 7) K Österlund 29:00, 9) P Gross 29:11, 15) P-J Lif 29:58.
K 8.6 km terräng: 1) I Andersson 30:19.
Dag 5 (Rönne)
M 10 km landsväg:
2) H Gross 31:04, 3) P Gross 31:07, 5) K Österlund 31:31, 15) P-J Lif 32:49.
K 10 km landsväg: 1) I Andersson 32:25.

19.7 ROVANIEMI, FIN | Resultat
M 100m A (+3.1): 1) Erik Lindberg 10.98w. Längd: 1) E Lindberg 692w/+3.1 (636/-0.9).

18-19.7 RIIHIMÄKI, FIN | Resultat
Dag 1
F14 Spjut:
1) Satu Tossavainen 95 Södertälje IF 3388.

18.7 ZARAGOZA, ESP | Resultat
M Stav: 2) Jesper Fritz Malmö 555.

18.7 HEUSDEN-ZOLDER, BEL | Resultat
M 1500m B: 5) Rizak Dirshe Malmö 3:40.40, 6) Olle Walleräng Spårvägen 3:40.90. M 5000m A: -) Erik Sjöqvist Enhörna bröt, B: 20) Henrik Skoog Spårvägen 13:46.98 (ursprungligen angiven som 19:e på 13:46.28, men tydligen sammanblandad med annan löpare), C: 13) Fredrik Uhrbom Spårvägen 14:04.85, 15) Oskar Käck Hälle 14:12.39. Stav: 2) Alhaji Jeng Örgryte 561.
K 1500m A: 11) Charlotte Schönbeck Lidingö 4:17.46. 3000mH: 8) Ulrika Johansson Rånäs 9:40.55 (ursprungligen angavs tiden till 9:42.84, men den har p g a upptäckt fel i eltidssystemet korrigerats till 9:40.55). Kula: 3) Helena Engman Riviera 1688.

18-19.7 BIRMINGHAM, GBR | Resultat
Dag 1
M Stav:
2) Robert Warensjö 90 Nyköping 450.

18.7 SOLIHULL, GBR | Resultat
M 1500m A: 16) Jacob Gustafsson Ullevi 3:48.60, B: 4) Thobias Ekhamre Hammarby 3:50.63. 3000m B: 7) Magnus Jensen Hammarby 8:19.28.
K 1500m A: 12) Charlotta Fougberg Ullevi 4:27.69.

17.7 SAINT DENIS, FRA | Resultat
M 400m: 5) Johan Wissman Helsingborg 45.86. 3000mH: 6) Mustafa Mohamed Hälle 8:18.44.

16-19.7 NOTTWIL, SUI (IWAS Junior) | Resultat
Dag 1
M22 100m h1
(+0.1): 2) Andrej Ekholm Huddinge 11.66.
Dag 2
M22 100m f
(0.0): 4) A Ekholm 11.78.
Dag 3
M22 200m h1
(-0.8): 3) A Ekholm 24.49.
Dag 4
M22 200m f
(-1.2): 4) A Ekholm 24.24. Längd: 4) A Ekholm 561w/+5.5 (-).

15.7 LUZERN, SUI | Resultat
M 110mH B (-0.1): 2) Robert Kronberg Kville 13.74.
K 400mH B: 2) Ulrika Johansson Växjö 58.10. Spjut: 9) Annika Petersson Gefle 5211.

14.7 REIMS, FRA | Resultat
M Stav: 9=) Alhaji Jeng Örgryte 545.

13.7 ATHINA, GRE | Resultat
K Höjd: 5) Emma Green Örgryte 186.

12.7 LAPPEENRANTA, FIN | Resultat
M 800m A: 4) Joni Jaako Tjalve 1:49.35. 1500m A: 8) John Laselle Tureberg 3:47.83.
K 800m: 3) Sofia Öberg 90 Lidingö 2:05.36.

9.7 REZZATO, ITA | Resultat
M 3000m A: 11) Linus Nilsson Enhörna 8:46.72.

9.7 OSLO, NOR | Resultat
M 5000m: 5) Martin Kjäll-Ohlsson Hälle 15:03.86.

7-12.7 BEOGRAD, SRB (Universiaden) | Resultat
Dag 1
M 1500m h2:
9) Johan Bagge Ume FI 3:55.76. Tresteg Q1: 15) Mattias Brunström IF Göta 1329/-0.4.
K 400m h1: 4) Charlotte Johansson Lidingö 55.26.
Dag 2
M 400mH h3:
5) Niklas Liberg Lund 54.81.
K 400m s2: 6) C Johansson 55.13. 3000mH h1: 5) Ida Nilsson Högby 10:02.65.
Dag 3
M 200m h9
(+0.9): 4) Fredrik Johansson 21.48, q4 (+0.8): 7) F Johansson 21.68.
K 100mH h2 (+1.6): 6) Moa Larsson 14.35.
Dag 4
M 800m h1:
4) J Bagge 1:51.62, h6: 5) Johan Klinteskog Hammarby 1:52.49.
K 1500m h1: 6) Charlotte Schönbeck Lidingö 4:17.20. 3000mH f: 8) I Nilsson 10:04.65. Höjd Q1: 9) Anna Alexson Spårvägen 180.
Dag 4-5
K Sjukamp:
1) Jessica Samuelsson Hässelby 6.004 (14.01/+0.2 176 1320 24.20/+1.1 585/+0.1 3560 2:07.03).
Dag 5
M 800m s2:
8) J Bagge 1:51.64. Längd Q1: 18) Hans Lämås IF Göta 696/+0.1.
Dag 6
K 1500m f:
6) C Schönbeck 4:18.71.

7.7 LAUSANNE, SUI | Resultat
M Höjd: 4) Linus Thörnblad Malmö 223.

7-11.7 JABLONEC, CZE (Global Games) | Resultat

4-5.7 VILA NOVA DE CERVEIRA, POR | Resultat
Dag 1
M Spjut:
3) Richard Olsson IF Göta 6164.
M22 Spjut: 1) R Olsson 5706.
K Spjut: 3) Elisabeth Höglund 90 IF Göta 4285.
Dag 2
F19 Spjut:
1) E Höglund 4082.

3.7 OSLO, NOR | Resultat
M 400m A: 7) Johan Wissman Helsingborg 46.28. 800m: 8) Mattias Claesson Hässelby 1:46.36. 110mH (+0.6): 6) Robert Kronberg Kville 13.86.
M22 1500m: 10) Martin Stjernlöf Tureberg 3:59.13.
K 400m B: 4) Josefin Magnusson Malmö 54.90, 7) Sofia Thorin Örebro 55.68. Höjd: 7= Emma Green Örgryte 180. Längd: 4) Jessica Samuelsson Hässelby 614/0.0, -) Carolina Klüft Växjö X.

28.6-3.7 MARIEHAMN, FIN (Island Games) | Resultat
Tävlande från Gotland.

27.6 STRETFORD, GBR | Resultat
M 1500m A: 4) Rizak Dirshe Malmö 3:41.25. 5000m A: 10) Fredrik Uhrbom Spårvägen 14:14.47.

27.6 MÁLAGA, ESP | Resultat
M Höjd: 2) Linus Thörnblad Malmö 226.

27.6 UDEN, NED | Resultat
M 1500m A: 12) John Laselle Tureberg 3:47.66, B: 5) Johan Hydén Akele 3:51.48. 5000m: 2) Olle Kalered 90 Norrköping 14:41.51. 3000mH: 2) Daniel Lundgren Tureberg 8:54.40.
K 1500m A: 4) Charlotte Schönbeck Lidingö 4:16.24.

27-28.6 BEDFORD, GBR | Resultat
Dag 1
P19 Stav:
5) Robert Warensjö 90 Nyköping 470.

25-28.6 KOKEMÄKI, FIN | Resultat
Dag 1
P17 Diskus:
8) Jussi Kiviniemi 93 Södertälje IF 4065.

25-28.6 KOKEMÄKI, FIN | Resultat
Dag 4
P17 Diskus:
2) Jussi Kiviniemi 93 Södertälje IF 4648.

25-28.6 PIHTIPUDAS, FIN | Resultat
Dag 1
M22 Spjut:
7) Joni Kaartinen Ullevi 6391.
P19 Spjut: 7) Carl Ström 91 Ullevi 5720.
P17 Spjut: 8) Erik Olofsson 93 IFK Umeå 5946, 14) Mattias Hansson Bergén 92 Huddinge 5428.
F19 Spjut: 5) Emelie Larsson 91 Ullevi 4621.
F17 Spjut: 11) Bina Merzaai 92 Ullevi 3593.

25.6 MILANO, ITA | Resultat
F15 1000m: 4) Greta Graziani 94 3:09.26.

24.6 TURKU, FIN | Resultat
M 100m h3 (+2.0): 1) Stefan Tärnhuvud Sundsvall 10.73, f (-0.5): 1) S Tärnhuvud 10.53. 10000m: 2) Fredrik Uhrbom Spårvägen 29:53.21.

23.6 CELLE LIGURE, ITA | Resultat
M 400m C: 4) Markus Johansson 90 Ume FI 49.54. 800m A: 6) Anton Asplund 90 Ume FI 1:50.32, 7) Johan Bagge Ume FI 1:51.38, B: 7) Ossian Lundin Ume FI 1:57.68. Spjut: 1) Gabriel Wallin Södertälje IF 7382.
K 1500m: 13) Sophia Sundberg Ume FI 4:58.83.

18-21.6 LILLEHAMMER, NOR | Resultat
Dag 1
K 1500m:
3) Emma Stenberg Falun 5:00.67.
Dag 2
M 200m A
(+0.8): 3) Nasser Sebabi Falun 22.49.
P19 Längd: 3) Marcus Hansson 90 Falun 649/+1.1.
F19 200m A (+2.5): 1) Louise Kronlund 90 Falun 24.99w, 4) Evelin Hindrikes 91 Kvarnsveden 26.04w, B (+2.6): 2) Felicia Palmqvist 91 Mölndal 26.62w.
Dag 3
K 100mH
(-0.8): 3) Ellen Sääw 90 Falun 14.97.
F19 100mH (-0.9): 3) E Hindrikes 15.84.
F16 400m A: 5) F Palmqvist 61.48.
Dag 4
M 100m h2
(+1.7): 1) N Sebabi 11.03, f (+1.0): 1) N Sebabi 10.88.
P19 100m h1 (-2.7). 5) M Hansson 11.73.
K 100m h1 (-0.5): 3) E Sääw 12.69, f (+1.1): 8) E Sääw 12.64.
F19 100m h1 (+0.7): 2) Petra Larsson 90 Gefle 12.20, h2 (+0.8): 3) E Hindrikes 12.86, h3 (-0.2): 1) L Kronlund 12.26, f (+0.6): 1) L Kronlund 12.05, 4) P Larsson 12.18, 7) E Hindrikes 12.79.
F14 800m A: 5) Evelina Landstedt 95 Falun 2:28.69, B: 1) Emelie Svensson 95 Mora 2:25.79.

17.6 OSTRAVA, CZE | Resultat
M 3000mH: 9) Mustafa Mohamed Hälle 8:19.95.

17.6 OSLO, NOR | Resultat
M 5000m: 5) Martin Kjäll-Ohlsson Hälle 15:07.88.

14.6 BERLIN, GER | Resultat
M 400m A: 4) Johan Wissman Helsingborg 45.97.
K Höjd: 5) Emma Green Örgryte 193.

13-14.6 MANNHEIM, GER | Resultat
Dag 2
P19 200m A
(+0.4): 2) Alexander Nordkvist 90 Huddinge 21.32. Höjd: 7) Erik Sundlöf 91 Glanshammar 208, 9) Carl Rönnow 91 Athletique 204.
K 100mH B (-0.1): 3) Fanny Lüppert Thomsson 90 Täby 14.22.
F19 200m B (+1.7): 3) Elin Östlund 91 Örebro 24.59. 800m A: 2) Lovisa Lindh 91 Ullevi 2:06.37, B: 2) Nathalie Rohlén 90 Lidingö 2:10.73, 4) Mary Alenbratt 90 Kongahälla 2:13.43. 400mH A: 6) Emilia Granqvist 90 Östersund 60.98. Höjd: 4=) Victoria Dronsfield 91 IF Göta 179, 6) Ellen Björklund 90 Lund 176. Längd: 5) Malin Olsson 90 Malmö 610/+0.8.

13.6 TOMBLAINE, FRA | Resultat
K Stav: 1) Lovisa Eliasson Ullevi 300.

13.6 KUORTANE, FIN | Resultat
M 800m A: 6) Anton Asplund 90 Ume FI 1:53.69. 3000m: 5) Oskar Käck Hälle 8:07.05, 6) Johan Wallerstein Lund 8:13.15.
K 100m (+1.5): 4) Isabelle Eurenius Ume FI 11.92.

13.6 LEIDEN, NED | Resultat
M 800m B: 4) Albin Johansson Hässelby 1:52.03, E: 2) Johan Henningsson 90 Bollnäs 1:51.45, 4) Anton Wåhlin 91 Linden 1:53.07, F: 2) Klas Persson 91 Nyköping 1:53.30, 5) Marcus Hallbäck 92 Bålsta 1:53.98.
K 100m A (+1.8): 1) Emma Rienas IF Göta 11.61, 2) Lena Berntsson Ullevi 11.63. 200m A (+1.0): 1) L Berntsson 23.66, 3) E Rienas 24.19. 800m A: 3) Sofia Öberg 90 Lidingö 2:04.13, 5) Vendela Mindelöf 92 Hässelby 2:09.05, B: 1) Elin Wiik Hässelby 2:09.10, 7) Samia Adan 90 Hässelby 2:21.33.

13-14.6 MANNHEIM, GER | Resultat
Dag 1
P19 100m h2
(+0.9): 3) Tom Kling Baptiste 90 Huddinge 10.77, 4) Alexander Nordkvist 90 Huddinge 10.78, h3 (-0.2): 1) Benjamin Olsson 91 Helsingborg 10.68, A (+1.2): 4) B Olsson 10.62, B (+0.3): 6) T Kling Baptiste 10.88.
F19 100m h1 (+0.6): 5) Elin Östlund 91 Örebro 12.17, B (+0.5): 6) E Östlund 12.19. 400m A: 3) Moa Hjelmer 90 Spårvägen 54.80. 1500m: 5) Nathalie Rohlén 90 Lidingö 4:23.41, 6) Lovisa Lindh 91 Ullevi 4:28.03, 8) Mary Alenbratt 90 Kongahälla 4:32.75. 100mH h1 (+1.0): 3) Fanny Lüppert Thomsson 90 Täby 14.01, B (-0.6): 2) F Lüppert Thomsson 14.15. Stav: 12) Anna Nilson 91 Malmö 380, 13) Nathalie Busk 91 Malmö 380, 14) Sara Eriksson 91 Ullevi 370. Tresteg: 3) Kristin Franke Björkman 1269.

13.6 WATFORD, GBR | Resultat
M 800m A: 1) Mattias Claesson Hässelby 1:46.95. 3000mH: 3) Eric Senorski Örgryte 8:52.28, 10) Fredrik Johansson Växjö 9:25.29.

12.6 KÖNIGS WUSTERHAUSEN, GER | Resultat
K Längd: 5) Carolina Klüft Växjö 607/-1.3.

12-14.6 NADDERUD, NOR | Resultat
Dag 1
M 3000m:
18) Martin Kjäll-Ohlsson Hälle 8:56.53.
Dag 2
M 800m A:
10) Johan Svensson Spårvägen 1:57.25, B: 5) Jonas Legernes 91 Ullevi 1:55.61.
P19 Diskus: 2) Stefan Sundler 91 Bore 4666.
P16 Tresteg: 1) Viktor Warg 93 Arvika 1284w/+2.1 (1247/+1.5).
K Tresteg: 2) Angelica Ström Gefle 1313/+1.3, 6) Sara Brankell Mölndal 1284/+0.9.
F16 200m A (+1.3): 2) Ida Hansen 93 Arvika 25.40, 6) Johanna Gateman 93 Strömstad 27.41. 800m A: 2) J Gateman 2:23.99.
Dag 3
M 400m A:
6) J Svensson 50.09.
Anm: Dessutom ungdomar från Sävedalen.

10.6 BYDGOSZCZ, POL | Resultat
M 3000mH: 6) Per Jacobsen IF Göta 8:31.29.

9.6 BERGEN, NOR | Resultat
M Slägga: 1) Anders Eriksson Udd 4348.

8-13.6 RHODOS, GRE (EM för synskadade) | Resultat
Dag 3
M Längd:
2) Per Jonsson Bollnäs 679/+1.1.
Dag 5
M 200m h
(vind?): P Jonsson 24.05.
Dag 6
M 200m f
(vind?): 5) P Jonsson 23.66.

7.6 WARSZAWA, POL | Resultat
M Höjd: 1) Linus Thörnblad Malmö 231.

7.6 YUTZ, FRA | Resultat
K Stav A: 6) Lovisa Eliasson Ullevi 300.

7.6 BERGAMO, ITA | Resultat
F15 1000m A: 12) Greta Graziani 94 3:20.57.

6-7.6 ALSFELD, GER | Resultat
Dag 1
F14 800m B:
2) Amélie Svensson 96 2:31.50.

6.6 FLORÖ, NOR | Resultat
M 100m h1 (+1.5): 1) Stefan Tärnhuvud Sundsvall 10.58, f (+1.8): 1) S Tärnhuvud 10.40. 200m A (+2.2): 1) S Tärnhuvud 21.28w. Diskus: 3) Per Rosell Ullevi 5827.

6.6 RIBEIRA BRAVA, POR (Europacup 10000m) | Resultat
M 10000m: 27) Fredrik Uhrbom Spårvägen 29:36.93.

5.6 KOUVOLA, FIN | Resultat
M 400m: 5) Joni Jaako Tjalve 48.73.

5-6.6 BURNABY, CAN | Resultat
Dag 1
P19 200m h4
(-1.3): 1) Felix Francois 90 23.21. 400m h3: 1) F Francois 49.88.
Dag 2
P19 200m f
(+0.2): 4) F Francois 22.96. 400m f: 4) F Francois 49.65. Längd: 11) F Francois 607/-1.1.

4-7.6 FANA, NOR | Resultat
Dag 4
M22 Slägga:
1) Anders Eriksson Udd 4264.

2.6 DESSAU, GER | Resultat
M 3000mH: 5) Per Jacobsen IF Göta 8:42.62.

1.6 CHANIA, GRE | Resultat
M 100m B (0.0): 1) Stefan Tärnhuvud Sundsvall 10.60. 200m A (0.0): 1) Johan Wissman Helsingborg 20.5m. Höjd: 4) Mehdi Alkhatib Hellas 215. Längd: 2) Michel Tornéus Tumba 786/-0.3.
K 400m: 7) Josefin Magnusson Malmö 55.78.

1.6 REHLINGEN, GER | Resultat
M 800m A: 2) Mattias Claesson Hässelby 1:46.43. 3000m: 5) Olle Walleräng Spårvägen 7:56.91, 6) Mustafa Mohamed Hälle 8:00.64, 10) Oskar Käck Hälle 8:04.80, 12) Henrik Skoog Spårvägen 8:05.90, 15) Johan Wallerstein Lund 8:16.68, 17) Fredrik Uhrbom Spårvägen 8:19.30.
K 800m A: 8) Sofia Öberg 90 Lidingö 2:05.71.

1.6 LOKEREN, BEL | Resultat
M 3000mH: 1) Eric Senorski Örgryte 9:00.63, 2) Jonas Legernes 91 Ullevi 9:13.00.

31.5 BEDFORD, GBR | Resultat
M 110mH A (+0.3): 3) Rafael Askros Falun 14.57, 5) Andreas Andersson Upsala 14.77. Stav: 1) Robert Warensjö 90 Nyköping 465.
K 400m B: 1) Elin Moraiti 91 Falun 56.11. Slägga: 3) Marie Hilmerson Falun 6080.

30.5 KALAMATA, GRE | Resultat
M 100m B (+0.7): 3) Stefan Tärnhuvud 10.57. 200m A (+0.6): 2) Johan Wissman Helsingborg 20.67.
K 100m A (-1.5): 5) Emma Rienas IF Göta 11.85. 400m: 6) Josefin Magnusson Malmö 55.29.

30-31.5 GÖTZIS, AUT | Resultat
M Tiokamp: 7) Nicklas Wiberg Kalmarsund 8.213 (11.07/+0.1 752/+1.7 1413 212 48.71 14.65/+1.6 4190 420 6567 4.20.16).
K Sjukamp: 13) Jessica Samuelsson Hässelby 5.879 (14.26/-0.9 170 1377 24.26/+0.3 598/+0.6 3290 2:09.52).

30-31.5 LYNGBY, DEN | Resultat

30.5 PALAFRUGELL, ESP | Resultat
M Spjut: 1) Gabriel Wallin Södertälje IF 7513.
K Spjut: 2) Annika Petersson Gefle 5235.

30.5 MÁLAGA, ESP | Resultat
M 100m A (-0.7): 2) Jonas Hilmersson Ullevi 11.31, 5) Hampus Andersson 92 Ullevi 11.70, 79 Oliver Willskytt 92 Ullevi 11.78, 8) Johan Forsberg 92 Lidingö 11.79. 200M A (-1.8): 2) H Andersson 23.30, 4) J Hilmersson 23.52, B (-1.4): 1) J Forsberg 23.77. 400m A: 7) O Willskytt 53.79. 110mH (-1.4): 1) Robert Kronberg Kville 14.09, 2) Amir Shaker Eskilstuna 15.46. Höjd: 1) Ola Carlsson Örgryte 200. Tresteg: 1) Anton Andersson Örgryte 1570w/+2.4 (-), 2) Sadeeh Mbye 92 Ullevi 1397/+1.5.
K 100m A (-1.2): 1) Lena Berntsson Ullevi 11.94, 2) Emelie Svensson Ullevi 12.44, 4) Moa Larsson Ullevi 12.60, 5) Linnea Kullberg 92 Ullevi 13.06. 200m A (-1.6): 1) L Berntsson 24.22, 2) E Svensson 24.82, 4) L Kullberg 26.50, B (-1.6): 1) Linnea Harrysson 92 Ullevi 27.62. 400m: 2) L Harrysson 63.08. 100mH (-1.3): 1) M Larsson 14.53.

30.5 HOLZMINDEN, GER | Resultat
M Stav: 2) Gustaf Hultgren Örgryte 530, 4) Joakim Norman Mölndal 470, 6) Reine Eklund Örgryte 460.

29.5 SPIKKESTAD, NOR | Resultat
M Diskus: 2) Niklas Trennéus Ymer 4838.

29.5 NIJMEGEN, NED | Resultat
M 1500m A: ?) Mustafa Mohamed Hälle 3:44.01, B: ?) Eric Senorski Örgryte 3:51.04.
M 800m A: 5) Sofia Öberg 90 Lidingö 2:06.05.

27.5 LOUGHBOROUGH, GBR | Resultat
M Stav: 1) Robert Warensjö 90 Nyköping 475.

24.5 BELÉM, BRA | Resultat
K Diskus: 7) Anna Söderberg Ullevi 5400.

23-24.5 OSLO, NOR (inkl Nordic Challenge 10000m) | Resultat
Dag 2
M 5000m:
8) Björn Martinsson Strömstad LK 15:40.84, -) Henrik Hansson Strömstad LK bröt. 10000m (Nordic Challenge): 1) Oskar Käck 29:06.22, 5) Mikael Ekvall 29:51.82. Utom NCh: Henry Gross Hässelby 30:03.34, Peter Gross Hässelby 30:18.28, Andreas Åhwall Hässelby 30:53.27, Martin Kjäll-Ohlsson Hälle 31:48.88.
K 3000m: 3) Rebecka Andersson 93 Strömstad LK 10:41.60. 10000m (Nordic Challenge): 1) Karin Sennvall 34:34.82, 4) Anneli Österberg 35:24.33. Utom NCh: Gabriella Samuelsson Gotland 37:01.30.

23-24.5 HALLE, GER | Resultat
Dag 1
M Diskus B:
3) Per Rosell Ullevi 6026. Spjut B: 4) Daniel Ragnvaldsson IFK Umeå 7296.
P15 Kula: 3) Viktor Gardenkrans Heleneholm 1540.
K Slägga B: 2) Tracey Andersson Trelleborg 6240.
F19 Diskus: 6) Matilda Gunnarsson 90 Västerås 4400. Slägga: 2) Ida Storm 91 Malmö 6094. Spjut: 9) M Gunnarsson 4177.
Dag 2
M22 Diskus A:
4) P Rosell 5860.
P17 Kula: 3) Arwid Koskinen 92 Huddinge 1868. Spjut: 3) Mattias Hansson Bergén 92 Huddinge 6333.
P15 Diskus: 4) V Gardenkrans 5050.
K22 Slägga: 2) Karolina Pedersen Ullevi 6206.
F17 Slägga: 3) Maria Söderqvist 93 Heleneholm 4930.

22.5 RECKLINGHAUSEN, GER | Resultat
M Stav: 2) Gustaf Hultgren Örgryte 533.
K Stav: 3) Michaela Meijer 93 Örgryte 418, 5) Malin Dahlström Göteborgs KIK 398.
Anm: "Torgtävling" på en uppbyggd bana.

20.5 UBERLÂNDIA, BRA | Resultat
K Diskus: 6) Anna Söderberg Ullevi 5556.

19.5 OSLO, NOR | Resultat
M 3000m A: 7) Jonas Legernes 91 Ullevi 8:31.90.
K 3000m: 3) Jessica Gunnarsson 10:07.10.

17.5 LEIDEN, NED (Leiden Marathon) | Resultat
M 5 km landsväg: 1) Oskar Käck Hälle 14:14.
Anm: I resultatlistan står det Erik Sjöqvist, men det var Oskar som sprang.

17.5 RIO DE JANEIRO, BRA | Resultat
K Diskus: 6) Anna Söderberg Ullevi 5680.

17.5 LOUGHBOROUGH, GBR | Resultat
M Stav: 7) Robert Warensjö Nyköping 450.

17.5 BLOIS, FRA | Resultat
K Stav: 7) Lovisa Eliasson Ullevi 300.

16.5 VIGO, ESP | Resultat
M Höjd: 1) Ola Carlsson Örgryte 201.

16.5 BENGTSBÖLE, FIN (Ungdomsklubbmatch) | Resultat

16.5 STEINKJER, NOR | Resultat
F19 Diskus: 1) Kristine Granrud Aune 93 Östersund 3448.
F16 Spjut: 1) K Granrud Aune 3046.
Anm: Även ungdomar från Marieby.

10.5 BERLIN, GER (Berlin 25K) | Resultat

10.5 PAVIA, ITA | Resultat
M Spjut: 2) Daniel Ragnvaldsson IFK Umeå 7411, 4) Andreas Wulff Växjö 7157.

9.5 OSLO, NOR (Holmenkollstafetten) | Resultat
M: 2) Hälle 49:57, 3) Hammarby 50:01.

9-10.5 LEICESTER, GBR | Resultat
Dag 1
M 100m A
(vind?): 5) Erik Åselius Upsala 11.8m.

9.5 MÁLAGA, ESP | Resultat
M 100m A (-0.4): 1) Love Fältström 91 Hammarby 11.40, 2) Linus Vigert 90 Hammarby 11.79, 3) Jesper Jonsson 90 Hammarby 11.82, 4) André Vadström 90 Hammarby 11.83, B (0.0): 5) Maximilian Hjort 91 12.03. Höjd: 1) Ola Carlsson Örgryte 200.
K 100m (-1.3): 1) Tove Tengvall 91 Hammarby 12.74, 3) Ulrika Jakobsson 91 Hammarby 13.30, 4) Sandra Höckerstrand 90 Hammarby 13.42.

9.5 TURKU, FIN (Ungdomsklubbmatch) | Resultat
Ungdomar från Tullinge-Tumba

8.5 DOHA, QAT | Resultat
M Spjut: 10) Magnus Arvidsson KA2 7741.

3.5 OSLO, NOR | Resultat
M 10 km landsväg: 3) Mikael Ekvall Strömstad LK 29:48, 8) Emil Lerdahl Hammarby 31:11, 28) Björn Martinsson Strömstad LK 32:59, 30) Henrik Hansson Strömstad LK 33:06, 54) Viktor Agnarsson 34:41.
K 10 km landsväg: 4) Jessica Gunnarsson 36:31, ... Jenny Wissting 40:23.

3.5 HAGUENAU, FRA | Resultat
K Stav: 6) Lovisa Eliasson Ullevi 280.

2-4.5 BEDFORD, GBR | Resultat
Dag 2
M Stav:
5) Robert Warensjö 90 Nyköping 440.

2.5 HERNING, DEN | Resultat
M Slägga: 2) Tomas Edvinsson Alingsås 5077.
P19 Kula: 1) Alexander Messer 91 Alingsås 1391. Slägga: 1) A Messer 5979.
P17 Slägga: 1) Rikard Karlsson 93 Alingsås 5054. Spjut: 1) R Karlsson 4790.

2-3.5 TÅRNBY, DEN | Resultat
Dag 1
M 100m h3
(+0.4): 1) Benjamin Olsson 91 Helsingborg 11.10, 3) Hampus Forsberg Helsingborg 11.45, f (-0.5): 1) B Olsson 11.05, 5) H Forsberg 11.46.
K Höjd: 1) Emilia Bengtsson Helsingborg 157.
Dag 2
M 300m A:
2) Oskar Åberg Solna 34.88, 4) H Forsberg 35.77.
Anm: Ytterligare många aktiva från Helsingborg, Staffanstorp och Södra Sandby.

2.5 DUDLEY, GBR | Resultat
M 200m A (vind?): 5) Erik Åselius Upsala 23.8m.

25.4 NOVA MILANESE, ITA | Resultat
F15 600m A: 2) Greta Graziani 94 1:41.54.

23.4 TOMBLAINE, FRA | Resultat
K Stav: 1) Lovisa Eliasson Ullevi 300.

21.4 CORBY, GBR | Resultat
M 60m (vind?): 1) Erik Åselius Upsala 7.6m. 150m (vind?): 1) E Åselius 17.8m.

19.4 KETTERING, GBR | Resultat
M 100m (vind?): 2) Erik Åselius Upsala 11.6m. 200m (vind?): 1) E Åselius 23.9m.

18.4 KINGSTON, JAM | Resultat
M 100m A (+0.4): 6) Stefan Tärnhuvud Sundsvall 10.62. 800m: 1) Mattias Claesson Hässelby 1:47.76.

18.4 JAÉN, ESP | Resultat
M Höjd: 1) Ola Carlsson Örgryte 204.

5.4 PETERBOROUGH, GBR | Resultat
M 100m B (vind?): 1) Erik Åselius Upsala 11.8m.

5.4 CORNATE D'ADDA, ITA | Resultat
F15 2000m: 1) Greta Graziani 94 7:03.40.

27-28.3 PRETORIA, RSA (Sydafrikanska juniormästerskapen) | Resultat
Dag 1
F19 100m f
(-0.5): 5) Lynette Morgan 91 Malmö 12.39.
Dag 2
F19 200m f
(-1.1): 5) L Morgan 25.28.
Anm: Resultat från försök och ev semifinal saknas.

14-15.3 LOS REALEJOS, ESP (Europacupen Vinterkast) | Resultat
Dag 1
M Spjut:
4) Jonas Lohse 7421.
K Slägga B: 8) Tracey Andersson 6304.
Dag 2
K Kula:
8) Helena Engman 1647. Spjut B: 4) Annika Petersson 5396.

14-15.3 PUERTO DE LA CRUZ, ESP (Europacupen Vinterkast) | Resultat
Dag 1
M22 Diskus:
8) Per Rosell 5461.
K Diskus A: 8) Anna Söderberg 5580.
Dag 2
K22 Diskus:
8) Elinor Forssander 5055.

13-14.3 STELLENBOSCH, RSA (Sydafrikanska mästerskapen) | Resultat
Dag 1
K 100m h3
(+1.3): 5) Lynette Morgan 91 Malmö 12.39, s1 (-0.5): 7) L Morgan 12.41. 200m h2 (-0.3): 3) L Morgan 25.47.

7.3 SCHRIESHEIM, GER | Resultat
M 10 km landsväg: 1) Lars Johansson Enhörna 31:06.

7-8.3 ÅRHUS, DEN (Danska mästerskapen) | Resultat
Dag 2
M 3.9 km terräng:
4) Tobias Lundgren Spårvägen 13:33, 24) Pär-Johan Lif 14:10.

7-8.3 ÅRHUS, DEN (Danska mästerskapen) | Resultat
Dag 1
M 9.6 km terräng:
2) Tobias Lundgren Spårvägen 32:53.

21.2 LEIRIA, POR | Resultat
K Diskus: 4) Angela Åkeson IF Göta 4767. Slägga: 2) Cecilia Nilsson Råby-Rekarne 6139.

1.2 SAN VITTORE OLONA, ITA | Resultat
K 5.65 km terräng: 4) Ida Nilsson Högby 20:05.

1.2 ISTANBUL, TUR (Europacup klubblag terräng) | Resultat
M 10 km terräng
Lag:
1) POR 55, ... 8) Hälle 143.
Individuellt: 2) Mustafa Mohamed 32:06, 17) Oskar Käck 33:12, 59) Erik Öhlund 35:16, 65) Mattias Karlsson 35:45, 82) Patrik Andersson 36:40.
K 6 km terräng
Lag:
1) TUR 13, ... 9) Hässelby 150.
Individuellt: 28) Karin Sennvall 23:28, 30) Lena Eliasson 23:38, 38) Louise Wiker 24:17, 54) Christina Greis 27:15.
F19 4 km terräng
Lag:
1) RUS 14, ... 5) Sävedalen 107.
Individuellt: 8) Maria Borglund 91 16:13, 23) Louise Bichler 91 17:08, 28) Emma Rutgersson 93 17:21, 48) Kajsa Gustafsson 90 18:27.

17.1 MÁLAGA, ESP | Resultat
M Höjd: 1) Ola Carlsson Örgryte 203.

10.1 EDINBURGH, GBR | Resultat
M 8.9 km terräng: 23) Erik Petersson Mölndal 28:52, 41) Dan-Eric Archer Sävedalen 30:14, 51) Johan Strand 31:12, 55) Johan Hamrin 31:32, 57) Anders Soovik 31:47.
K 5.6 km terräng: 30) Mary Alenbratt 90 Kongahälla 21:22, 38) Christin Johansson Kville 21:55, 44) Lovisa Lindh 91 22:21, 45) Annika Kihlström 22:24, 55) Helena Wallin 23:29, 58) Cecilia Lindström 23:39, 61) Karin Svensson 23:41.
P17 3.6 km terräng: 2) Jonas Legernes 91 Ullevi 12:18, 21) Emil Romell 93 Sävedalen 13:26, 25) Oscar Andreasson Sävedalen 13:37, 26) Albin Thunberg 13:38, 28) Filip Johansson 13:47.
F17 3.6 km terräng: 1) Maria Borglund 91 14:28, 3) Elin Borglund 91 14:44, 12) Jennifer Himaj Göteborgs KIK 15:21, 18) Emma Rutgersson 15:40, 21) Amilia Björklund 15:53, 22) Kristina Eriksson 16:01.

Resultat

Resultat 2009

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>