Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 21 augusti 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Landskamper 2009

29-30.8 GÖTEBORG/U (Finnkampen) | Resultat

29-30.8 GÖTEBORG/U (Ungdomsfinnkampen) | Resultat

22-23.8 VAASA, FIN (Nordiska juniorkampen) | Resultat

27-28.6 SZCZECIN, POL (Europacupen mångkamp) | Resultat
M Tiokamp
Totalt:
1) RUS 24.507, 2) BLR 24.077, 3) UKR 23.621, 4) FRA 23.582, 5) EST 23.271, 6) SVERIGE 22.335, 7) NED 21.687, 8) POL 21.327.
Individuellt: 16) Daniel Almgren 7.627 (11.10/-0.6 705/0.0 1342 189 48.13 15.16/+0.3 3791 4.10 5670 4:10.61), 20) Björn Barrefors 7.401 (11.16/+0.3 698w/+3.0 (681/+0.7) 1328 192 49.49 14.65/+0.9 3856 480 4627 4:52.44), 23) Petter Olson 91 7.307 (1129/+1.2 685/-1.0 1122 195 50.11 15.22/+0.9 3898 490 4594 4:32.45), 25) Björn Johansson 7.216 (11.49/-0.1 655/+0.5 1246 186 51.36 15.46/+0.3 4152 470 6208 4:51.99).

27-28.6 SZCZECIN, POL (Europacupen mångkamp) | Resultat
K Sjukamp
Totalt:
1) POL 18.007, 2) RUS 17.949, 3) UKR 17.814, 4) FRA 17.410, 5) SVERIGE 17.073, 6) GBR 17.043, 7) ITA 16.468, 8) NED 15.769.
Individuellt: 8) Nadja Casadei 5.905 (14.18/+1.3 175 1353 25.15/-0.3 600/+2.0 3430 2:08.15), 16) Ellinore Hallin 5.635 (14.47/+0.8 175 1314 25.86/-0.6 557/+1.9 4314 2:20.84), 19) Frida Linde 90 5.533 (14.74/-1.0 169 1142 25.66/+1.0 566/+0.9 4356 2:15.78), 20) Ellinor Rosenquist 5.441 (15.16/+0.5 172 1078 25.95/+0.4 573/+0.8 4180 2:15.33).

20-21.6 LEIRIA, POR (Lag-EM) | Resultat
Dag 1
M 100m B
(-0.3): 5) Stefan Tärnhuvud 10.49, Y (+1.4): 7) Oskar Åberg 10.75. 400m A: 2) Johan Wissman 45.81. 1500m: 9) Rizak Dirshe 3:44.54. 5000m: -) Oskar Käck bröt ("avplockad", tveksamt om korrekt). 400mH B: 6) Thomas Nikitin 52.76. Höjd: 4) Linus Thörnblad 228. Längd: 9) Michel Tornéus 762/+0.1. Kula: 12) Mats Olsson 1703. Slägga: 10) Mattias Jons 6754. 4x100m B: 5) Sverige (Jens Löfgren, S Tärnhuvud, Erik Karlsson, Oskar Åberg) 40.58.
K 100m B (+1.1): 4) Lena Berntsson 11.73. 400m B: 6) Moa Hjelmer 90 56.93. 800m: 12) Sofia Öberg 90 2:04.36. 3000m: 9) Charlotte Schönbeck 10:02.22. 3000mH: -) Ulrika Johansson-75 bröt ("avplockad", efter att ha blivit ojuste påsprungen bakifrån strax innan). 400mH B: 4) Ulrika Johansson-80 58.56. Stav: 12) Malin Dahlström 380. Tresteg: 12) Angelica Ström 1263/-0.6. Diskus: 7) Sofia Larsson 5234. Spjut: 9) Anna Wessman 5230. 4x100m B: 4) Sverige (Emma Rienas, L Berntsson, Julia Skugge, Isabelle Eurenius) 45.22.

20-21.6 LEIRIA, POR (Lag-EM) | Resultat
Totalt: 1) GER 326.5, 2) RUS 320, 3) GBR 303, 4) FRA 301, 5) POL 289, 6) ITA 278, 7) UKR 265.5, 8) ESP 257, 9) GRE 216.5, 10) CZE 213.5, 11) POR 200, 12) SVERIGE 138.
Dag 2
M 200m A
(-0.4): 6) Fredrik Johansson 21.49. 800m: 12) Mattias Claesson 1:49.57. 3000m: -) Olle Walleräng bröt ("avplockad" efter att ha blivit fälld bakifrån just före passagen vid 1400m). 3000mH: 1) Mustafa Mohamed 8:28.09. 110mH B (+0.4): 2) Robert Kronberg 13.87. Stav: 8) Alhaji Jeng 545. Tresteg: 12) Andreas Otterling 1535/-0.2. Diskus: 12) Ulf Ankarling 4926. Spjut: 11) Jonas Lohse 6828. 4x400m B: 6) Sverige (F Johansson, Andreas Mokdasi, Thomas Nikitin, Fredrik Hallinder) 3:08.35.
K 200m B (-0.4): 5) Lena Berntsson 24.35. 1500m: 10) Ulrika Johansson-75 4:18.77. 5000m: 9) Ida Nilsson 16:00.31 (3000m 9:24.1m). 100mH B (+0.3): 6) Emma Magnusson 13.93. Höjd: 5) Emma Green 195. Längd: 12) Angelica Ström 588/-0.5. Kula: 5) Helena Engman 1696. Slägga: 10) Tracey Andersson 6475. 4x400m B: 6) Sverige (Josefin Magnusson, Moa Hjelmer, Rebecca Högberg, Ulrika Johansson-80) 3:42.87.

6-7.6 RAKVERE, EST (EST-SWE-FIN mångkamp) | Resultat

31.1 GLASGOW, GBR (5-lagsmatch) | Resultat
Lag: 1) Samväldeskombination 60, 2) GBR 57, 3) GER 51, 4) USA 46, 5) SVERIGE 37.
M 60m: 6) Oskar Åberg 6.88. 200m: 1) Johan Wissman 21.05. 400m: 4) Niklas Larsson 49.83. 800m: 4) Joni Jaako 1:51.85. 3000m: 3) Olle Walleräng 8:01.17. 60mH: 5) Robert Kronberg 7.90. Höjd: 5) Mehdi Alkhatib 221. Stav: ej start. Längd: 1) Michel Tornéus 795.
K 60m: 4) Lena Berntsson 7.36. 200m: 3) Nina Runvik 24.86. 400m: 1) Moa Hjelmer 90 54.24. 800m: 3) Sofia Öberg 90 2:07.91. 1500m: 5) Kajsa Haglund 4:28.14. 3000m: 5) Ulrika Johansson 9:21.72. 60mH: 5) Jessica Samuelsson 8.56. Längd: 5) J Samuelsson 579.

Resultat

Resultat 2009

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>