Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 13 november 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Övriga svenska arenatävlingar 2009

31.12 LILLA EDET (Nyårskastet) | Resultat

17.10 LUND (Klubbmatch ungdom) | Resultat
Löpning utomhus, hopp/kast inomhus.

10.10 JÖNKÖPING (Kretsmästerskap 10000m) | Resultat

8.10 KALMAR (Klubbtävling) | Resultat

7.10 STOCKHOLM/S (Stadionstafetten) | Resultat

4.10 SOLLENTUNA (Höstkastet) | Resultat

4.10 HÖGBY (Ölandsmästerskap) | Resultat

3-4.10 ALVESTA (Virdamångkampen) | Resultat

3.10 HUDDINGE (KM) | Resultat

3.10 NORRKÖPING (SVMM) | Resultat

29.9 YSTAD (400m/1000m) | Resultat

29.9 KLIPPAN (Löptävling) | Resultat

27.9 BORÅS (DM kast) | Resultat

27.9 TRANÅS (EFG-TAIF-spelen) | Resultat

26.9 KALMAR (Kalmarspelen) | Resultat

26.9 UDDEVALLA (Kasttävling) | Resultat

26-27.9 ESLÖV (DM mångkamp) | Resultat

26.9 LERUM (Resultattävling / Minikamp) | Resultat

26.9 MÄRSTA (Midgårdskastet) | Resultat

24.9 KARLSTAD/M (Ungdomscastorama) | Resultat

22.9 ÖSTERSUND (Skol-DM) | Resultat

22.9 LULEÅ (DM 10000m) | Resultat

22.9 YSTAD (2 miles) | Resultat

21-22.9 MOTALA (KM mångkamp) | Resultat

20.9 HÄRNÖSAND (Resultattävling) | Resultat

20.9 LINKÖPING (Cloettaspelen) | Resultat

20.9 STOCKHOLM/S (ALJ Open Light) | Resultat

20.9 VÄRNAMO (Lag-UDM) | Resultat

20.9 TROLLHÄTTAN (Lilla McDonaldsspelen) | Resultat

19.9 HABO (Lag-DM) | Resultat

19.9 HENÅN (Kasttävling) | Resultat

19.9 ÄRLA (KM) | Resultat

19.9 YSTAD (Kretsserien 2) | Resultat

19-20.9 GÄVLE (Höstmångkampen) | Resultat

19.9 LIDKÖPING (Distriktsmatch ungdom) | Resultat

19-20.9 JÄRVSÖ (Lilla Olympiaden) | Resultat

19.9 VÄXJÖ (Växjöolympiaden) | Resultat

19-20.9 SÄTRA (STH Cup) | Resultat

19.9 ARVIKA (Resultattävling) | Resultat

19.9 HALLUNDA (Sista Kastet) | Resultat

19.9 BÅLSTA (Sparbankspelen) | Resultat

17.9 GÖTEBORG/S (DM 10000m) | Resultat

16.9 HALLSBERG (Onsdagstävling) | Resultat

14.9 ESKILSTUNA (Eskilstunamästerskap) | Resultat

14.9 SÖDERTÄLJE (KM Tumba mångkamp) | Resultat

13.9 KLIPPAN (Kretsmästerskap) | Resultat

13.9 KUNGSBACKA (Kungsbackaspelen) | Resultat

13.9 TROLLBÄCKEN (Hanvikens Ungdomsspel) | Resultat

12-13.9 GÄVLE (UDM12-14) | Resultat

12.9 ÖRNSKÖLDSVIK (Öppna KM) | Resultat

12.9 HÖGBY (Ölandsmästerskap ungdom) | Resultat

12-13.9 UPPSALA (Nordeamästerskap Svealand) | Resultat

10.9 SKELLEFTEÅ (DM 10000m) | Resultat

10.9 ENSKEDE (Bajenkastet) | Resultat

10.9 TYRINGE (Öppna Tyringemästerskapen 10000m) | Resultat

9-10.9 STOCKHOLM/S (Fredrikshofsspelen) | Resultat

9.9 GÖTEBORG/S (Kyöttilä Cup 3) | Resultat

9.9 MOTALA (KM sprint) | Resultat

9.9 ÖREBRO (R2 Open) | Resultat

9.9 HALLSBERG (Onsdagstävling) | Resultat

8.9 GÄVLE (DM 10000m) | Resultat

8.9 SÄTRA (Sätrakast-ett) | Resultat

8.9 HUDDINGE (VDM 10000m) | Resultat

8.9 BOLLNÄS (TS-cupen) | Resultat

8.9 VÄSTERÅS (VFK Outdoor 6) | Resultat

6.9 FRÄNDEFORS (Stig Johanssons minnestävling) | Resultat

6.9 HERRLJUNGA (Herrljungaspelen) | Resultat

6.9 ALVESTA (Länsmästerskap 10/11 år) | Resultat

6.9 MORA (Moraspelen inkl DM) | Resultat

6.9 UDDEVALLA (Lilla Bohusspelen) | Resultat

5-6.9 ENSKEDE (DF 12-14 år) | Resultat

5.9 NYKÖPING (Nyköpingsspelen) | Resultat

5.9 KARLSTAD (Götas Ungdomsspel) | Resultat

5.9 VÄSTERÅS (Mini Gurkan) | Resultat

5-6.9 SKELLEFTEÅ (Nordeamästerskapen Norrland) | Resultat

5.9 JÖNKÖPING (HIK-kampen) | Resultat

5.9 GLANSHAMMAR (Närkesserien 2) | Resultat

5.9 TRELLEBORG (DM 10000m + VDM) | Resultat

5-6.9 MÄRSTA (UDM) | Resultat

5.9 HELSINGBORG (World Record Challenge) | Resultat

5-6.9 OLOFSTRÖM (Nordeamästerskap Götaland) | Resultat

3.9 TYRINGE (Öppna Tyringemästerskapen 5000m) | Resultat

3.9 MÖLNDAL (Åbyhoppet) | Resultat

3.9 STOCKHOLM/S (Tjejernas kväll) | Resultat

3.9 NORRKÖPING (Kasttävling) | Resultat

2.9 ESKILSTUNA (Eskilstunamästerskap) | Resultat

2.9 KÄRRTORP (Kärrtorps GP) | Resultat

2.9 NORRTÄLJE (Roslagsmästerskap ungdom) | Resultat

2.9 HALLSBERG (Onsdagstävling) | Resultat

2.9 ALINGSÅS (DM 10000m) | Resultat

1.9 KARLSTAD (Höjdtävling) | Resultat

1.9 VÄSTERÅS (VFK Outdoor 5) | Resultat

1.9 KARLSHAMN (DM stafett) | Resultat

1.9-1.10 OSKARSHAMN (KM) | Resultat
Tävlingar 1.9, 8.9, 12.9. 15.9, 22.9, 27.9 och 1.10

1.9 ENSKEDE (Kasttävling) | Resultat

1.9 ÖSTERSUND (DM 3) | Resultat

1.9 ÖSTERSUND (ÖPiaden 7) | Resultat

31.8 LERUM (Resultattävling) | Resultat

29-30.8 VILLSTAD (Kräftspelen) | Resultat

29.8 SKARA (Skarakampen) | Resultat

29-30.8 MALMÖ/He (Heleneholmsspelen) | Resultat
Dag 1

29-30.8 MALMÖ/He (Heleneholmsspelen) | Resultat
Dag 2

29-30.8 TÄBY (Täby Open) | Resultat
Dag 1

29-30.8 TÄBY (Täby Open) | Resultat
Dag 2

29-30.8 ÖREBRO (Örebrogalan) | Resultat
Löpningar

29-30.8 ÖREBRO (Örebrogalan) | Resultat
Hopp/kast

28-29.8 GÖTEBORGS/S (Nordeakampen final) | Resultat

27.8 HUDDINGE (Löplabbetspelen) | Resultat

27.8 VÄXJÖ (Lag-UDM kval) | Resultat

27.8 TORSBY (Kasttävling) | Resultat

27.8 ESKILSTUNA (Eskilstunamästerskap) | Resultat

27.8 HELSINGBORG (VDM) | Resultat

27.8 GÖTEBORG/S (Kyöttilä Cup 2) | Resultat

26.8 LUDVIKA (DM 10000m) | Resultat

26.8 KARLSHAMN (DM 10000m) | Resultat

26.8 VÄRNAMO (WSK Mini) | Resultat

25.8 STOCKHOLM/S (Långlöparnas Kväll) | Resultat

25.8 VÄSTERÅS (VFK Outdoor 4) | Resultat

25.8 SÖDERHAMN (TS-cupen) | Resultat

25.8 KROKOM (DM 10000m) | Resultat

23.8 UDDEVALLA (Kasttävling) | Resultat

23.8 MÖLNDAL (UDM 2) | Resultat

23.8 NÄSSJÖ (Lag-UDM kval) | Resultat

23.8 FJUGESTA (Bergavallskampen) | Resultat

22-23.8 KROKOM (ÖPiadenfinal) | Resultat

22.8 HALLUNDA (Botkyrkakastet) | Resultat
9-13 år

22.8 HALLUNDA (Botkyrkakastet) | Resultat
14 år och äldre

22.8 FALUN (Bilmetrospelen) | Resultat

22-23.8 LUND (Sydsvenska Ungdomsspelen) | Resultat

22.8 LIDKÖPING (Vänerspelen) | Resultat

22.8 LULEÅ (Nyckelkampen) | Resultat

22.8 HABO (Habo Javelin Challenge) | Resultat

22-23.8 ESKILSTUNA (DM-JDM-UDM) | Resultat

22.8 TIMRÅ (NU-spelen) | Resultat

22.8 FRÄNDEFORS (Frendevispelen) | Resultat

20.8 UPPSALA (DM 2) | Resultat

19.8 SKELLEFTEÅ (PRK 4) | Resultat

19.8 GÖTEBORG/S (UDM 1) | Resultat

19.8 KARLSHAMN (Kasttävling) | Resultat

18.8 ÖREBRO (Närkesserien 1) | Resultat

18.8 KROKOM (ÖPiad 6 & DM) | Resultat

18.8 MJÖLBY (DM 10000m) | Resultat

16.8 NORRTÄLJE (UNT-cupen) | Resultat

16.8 YSTAD (Veterandistriktsmatch) | Resultat

15.8 SKELLEFTEÅ (Kasttävling) | Resultat

15.8 ENKÖPING (Pentangeln) | Resultat

15.8 NYNÄSHAMN (Nynässpelen) | Resultat

15.8 FALKÖPING (Odenspelen) | Resultat

13.8 ÖSTHAMMAR (VDM 2) | Resultat

13.8 LERUM (Sommarskoletävling) | Resultat

12.8 SÖDERTÄLJE (Resultattävling) | Resultat

11.8 JÖNKÖPING (Kretsmästerskap) | Resultat

11.8 STENUNGSUND (DM 10000m & stafett) | Resultat

11.8 GÄVLE (UDM 2) | Resultat

11.8 YSTAD (Kretsmästerskap) | Resultat

10.8 RONNEBY (VDM) | Resultat

10.8 GLANSHAMMAR (DM 10000m) | Resultat

10-11.8 LINKÖPING (VDM) | Resultat

9.8 LERUM (Stonehill Games) | Resultat

9.8 EKSJÖ (Ränneborgsspelen) | Resultat

9.8 VARBERG (Getabocksspelen) | Resultat

8.8 ALINGSÅS (WM-spelen) | Resultat

8-9.8 KROKOM (Waplanspelen) | Resultat
Lördag

8-9.8 KROKOM (Waplanspelen) | Resultat
Söndag

8-9.8 KIL (Goliatspelen) | Resultat

8.8 NÄSSJÖ (Sisu-spelen) | Resultat

8-9.8 SKELLEFTEÅ (Skelleftespelen) | Resultat

8-9.8 VELLINGE (Skånska Ungdomsspelen) | Resultat

7-9.8 HUDDINGE (Huddingespelen) | Resultat

7-9.8 VÄSTERÅS (Gurkspelen) | Resultat

6.8 KARLSKRONA (Karlskronaspelen) | Resultat

5.8 NORRKÖPING (Resultattävling) | Resultat

5.8 MOTALA (Resultattävling) | Resultat

1.8 LIKENÄS (Likenässpelen) | Resultat

1-2.8 STOCKHOLM/S (DN Galan Youth) | Resultat

30.7 STOCKHOLM/Ktg (DN Galan Youth Shot) | Resultat

28.7 GÄVLE (DM 3) | Resultat

28.7 BOLLNÄS (TS-cupen) | Resultat

28.7 GÖTEBORG/S (ASS Open) | Resultat

26.7 HÄRNÖSAND (Öbackaspelen) | Resultat

26.7 ENKÖPING (Tresteg ENA) | Resultat

25.7 SUNDSVALL (Windsprint) | Resultat

25-26.7 ENKÖPING (ENA-spelen) | Resultat

25-26.7 UDDEVALLA (Bohusspelen) | Resultat

25-26.7 ARVIKA (Stjärnspelen) | Resultat

25.7 BORÅS (Kasttävling) | Resultat

24-26.7 HÄSSLEHOLM (HAIS-spelen) | Resultat

24.7 MÖLNDAL (Örgryte öppna KM) | Resultat

23.7 GÄVLE (Juli-kastkvitter) | Resultat

22.7 SÄVEDALEN (Road to Olofström 2) | Resultat

22.7 SÖDERTÄLJE (Resultattävling) | Resultat

22.7 KARLSTAD/ST (Skanska Open) | Resultat

19.7 FILIPSTAD (Ferlinkampen) | Resultat

18-19.7 HALMSTAD (Laxaspelen) | Resultat

18.7 VISBY (Gotlandsspelen) | Resultat

18.7 ARVIKA (Höjdtävling) | Resultat

17-19.7 GÄVLE (Valbo Games) | Resultat

15.7 KALMAR (Kalmar Sommarspel) | Resultat

15.7 SÄVEDALEN (Road to Olofström 1) | Resultat

14.7 SKELLEFTEÅ (Hopptävling) | Resultat

14.7 HUDDINGE (Källbrinkssprinten) | Resultat

12.7 HÖGBY (Ölandsspelen) | Resultat

12.7 TORSBY (Diskustävling) | Resultat

11.7 BOLLNÄS (Fortumspelen) | Resultat

11-12.7 STRÖMSTAD (Räkanspelen) | Resultat

10-12.7 HELSINGBORG (Öresundsspelen) | Resultat

9.7 TORSBY (Öppna KM slägga) | Resultat

9.7 GÄVLE (Julisprinten) | Resultat

8.7 NORRKÖPING (Resultattävling) | Resultat

7.7 GÄVLE (DM 2) | Resultat

5.7 ÖREBRO (Stavtävling) | Resultat

4-5.7 HÖGBY (DM-UDM) | Resultat

4.7 GÖTEBORG/S-K (Släggtävling) | Resultat

4.7 STRÖMSUND (Dunderkastet) | Resultat

4.7 SUNNE (Sunnespelen) | Resultat

4.7 HUDIKSVALL (Strands Ungdomsspel) | Resultat

4.7 LIDKÖPING (JDM-UDM) | Resultat

4-5.7 STENUNGSUND (Bohuskampen) | Resultat

4-5.7 STENUNGSUND (Resultattävling) | Resultat

4-5.7 ENSKEDE (Hoppa långt och högt) | Resultat

2.7 BODEN (Fyrkantsspelen) | Resultat

1.7 OSKARSHAMN (Personliga Rekordens Kväll) | Resultat

1.7 NORRKÖPING (Resultattävling) | Resultat

1.7 HÖGBY (Veteran-ÖM) | Resultat

30.6 HÄRNÖSAND | Resultat

30.6 SÖDERHAMN (DM 3) | Resultat

30.6 SÄVEDALEN (Jump for Kaunas) | Resultat

30.6-2.7 HÖGBY (Friidrottsskolan) | Resultat

27-28.6 UPPSALA (Uppsalaspelen) | Resultat

27-28.6 BOTTNARYD (Bottnarydskastet) | Resultat

26-28.6 GÖTEBORG/U (Världsungdomsspelen) | Resultat

25.6 LEKSAND (DM 5000m) | Resultat

24.6 GÄVLE (DM 1) | Resultat

24.6 NORRTÄLJE (DM 1) | Resultat

23.6 MJÖLBY (KM 800m) | Resultat

23.6 HUDIKSVALL (DM 2) | Resultat

23.6 STOCKHOLM/S (Sommarspelen) | Resultat

22-23.6 OLOFSTRÖM (DM) | Resultat

21.6 KUNGÄLV (3-kungamötet) | Resultat

21.6 GÖTEBORG/S (Kyöttilä Cup 1) | Resultat

20.6 VÄSTERÅS/Ap (Kasttävling) | Resultat

18.6 LERUM (En Midsommarnattsdröm) | Resultat

17.6 GÄVLE (UDM) | Resultat

17.6 ÖSTERSUND (ÖPiaden 2) | Resultat

17.6 MALMÖ/He (Malmöspelen) | Resultat

17.6 JÖNKÖPING (Vätterspelen) | Resultat

17.6 UMEÅ (Nolia Cup / DM) | Resultat

17.6 KARLSKOGA (DM 5000m Värmland/Närke) | Resultat

16-17.6 MOTALA (DM) | Resultat

16.6 ENSKEDE (Flying Meatball Challenge) | Resultat

16.6 BOLLNÄS (DM 1) | Resultat

15-16.6 VÄSTERÅS (UDM) | Resultat

15.6 VISBY (Midsommarträffen) | Resultat

14.6 HALLSBERG (Stocksätersspelen) | Resultat

13-14.6 SUNDSVALL (Norrlandsmästerskapen) | Resultat

13-14.6 VILLSTAD (DM mångkamp) | Resultat

13.6 FINSPÅNG (Grosvadskampen) | Resultat

13.6 ESKILSTUNA (Jubileumsgalan) | Resultat

13-14.6 BORÅS (Ymerspelen) | Resultat

13.6 KVARNSVEDEN (Borlänge Tidning-spelen) | Resultat

13-14.6 VELLINGE (Finish Games) | Resultat

13-14.6 KARLSKRONA (Rosenbomspelen) | Resultat

13.6 BÅLSTA (Kvantumspelen) | Resultat

13-14.6 UDDEVALLA (DM) | Resultat

13.6 KARLSKOGA (Nobelspelen) | Resultat

10.6 UMEÅ/V (Kasttävling) | Resultat

10.6 ESLÖV (DM-VDM) | Resultat

9.6 MJÖLBY (KM 5000m) | Resultat

9.6 SÖDERHAMN (TS Cupen) | Resultat

9.6 SKELLEFTEÅ (PRK 2) | Resultat

7.6 HERRLJUNGA (Herrljungaspelen) | Resultat

7.6 TRELLEBORG (Trelleborgsspelen) | Resultat

7.6 SÄFFLE (Säfflespelen) | Resultat

7.6 KATRINEHOLM (Katrineholmsspelen) | Resultat

7.6 LINKÖPING (Filbyterspelen) | Resultat

7.6 VEDEVÅG (WIF-spelen) | Resultat

7.6 OLOFSTRÖM (Contactspelen) | Resultat

7,6 ALVESTA (Virdaspelen) | Resultat

7.6 OSKARSHAMN (DM 10000m) | Resultat

6.6 SÖDERTÄLJE (Kringelspelen) | Resultat

6.6 ANGERED (Angeredsspelen) | Resultat

6-7.6 BODEN (Bodens Sommarspel) | Resultat
Löpning

6-7.6 BODEN (Bodens Sommarspel) | Resultat
Hopp/kast

6.6 VÄSTERÅS (Azing Sport Släggkarneval) | Resultat

6.6 LUDVIKA (Lilla Ludvikaspelen) | Resultat

6.6 LILLA EDET (Edetspelen) | Resultat

6.6 KIL (Stefan Holm-spelen) | Resultat

6.6 TROLLBÄCKEN (Tyresö Veteran- och Ungdomsspel) | Resultat

6-7.6 NYKÖPING (Mästarmöte i kast) | Resultat

6.6 HABO (Kretsmästerskap ungdom) | Resultat

6.6 VÄXJÖ (Smålandsspelen) | Resultat

6.6 SANDVIKEN (Högbospelen) | Resultat

6-7.6 ÄNGELHOLM (Engelholmsspelen) | Resultat

6.6 UMEÅ (Öppna DM) | Resultat

6.6 SKELLEFTEÅ (Kasttävling) | Resultat

6.6 ÖRNSKÖLDSVIK (Vingaspelen & Nordeakampen kval B) | Resultat

5-7.6 SOLLENTUNA (SAYO) | Resultat
Dag 3

5-7.6 SOLLENTUNA (SAYO) | Resultat
Dag 1

5-7.6 SOLLENTUNA (SAYO) | Resultat
Dag 2

3.6 ÖVERTORNEÅ | Resultat
P19 Spjut: 1) Jaakko Laakkonen 91 Haparanda 5092.
Anm: Tävling arrangerad av finsk klubb.

2.6 VÄSTERÅS (VF-cupen Outdoor 2) | Resultat

2.6 ÖSTHAMMAR (Roslagsmästerskap ungdom) | Resultat

2.6 JÖNKÖPING (Råslättspelen) | Resultat

31.5 HÄSSLEHOLM (Nordeakampen kval H) | Resultat

31.5 GLANSHAMMAR (Nordeakampen kval E) | Resultat

31.5 VÄRNAMO (WSK-spelen) | Resultat

31.5 SÄTRA (Nordeakampen kval D) | Resultat

31.5 GÖTEBORG/S-K (Släggtävling) | Resultat

30.5 JÖNKÖPING (Nordeakampen kval G) | Resultat

30.5 NORRTÄLJE (Nordeakampen kval C) | Resultat

30.5 KLIPPAN (Melittaspelen) | Resultat

30.5 ÖREBRO (Swedish Pole Vault Challenge) | Resultat

30.5 NORRKÖPING (Tjalvespelen) | Resultat

30-31.5 ÖSTERSUND (Storsjöspelen) | Resultat

30-31.5 SÄVEDALEN (Sävedalsspelen) | Resultat

30.5 TORSBY (Boregalan) | Resultat

30.5 SÄTER (Säterspelen) | Resultat

30-31.5 SÄTRA (Sätraspelen) | Resultat
Dag 1

30-31.5 SÄTRA (Sätraspelen) | Resultat
Dag 2
OBS: Nordeakampsgrenarna saknas.

30.5 UMEÅ (Umeå kommunmästerskap) | Resultat
Löpning/hopp Gammliavallen.
Kast Vildmannavallen.

28.5 ÖSTHAMMAR (VDM) | Resultat

27.5 NORRTÄLJE (UDM stafett) | Resultat

27.5 TIBRO (Snickarspelen) | Resultat

27.5 SKELLEFTEÅ (PRK 1) | Resultat

27.5 YSTAD (Kretsmästerskap ungdom) | Resultat

26.5 ÅHUS (Snapphanekampen 1) | Resultat

26.5 HUDIKSVALL (TS-Cup) | Resultat

26.5 VÄSTERÅS (VF-cupen Outdoor 1) | Resultat

26.5 GÖTEBORG/S (Kvilles Vårtävling) | Resultat

26.5 KVARNSVEDEN | Resultat

24.5 MOTALA (Platenspelen) | Resultat

24.5 HAGFORS (IK Vikings Ungdomsspel) | Resultat

24.5 VILLSTAD (B-Tex Cup) | Resultat

24.5 TROLLHÄTTAN (McDonaldsspelen) | Resultat

24.5 SUNDSVALL (Öppna Sundsvallsmästerskapen) | Resultat

23.5 LULEÅ (May Day Competition) | Resultat

23.5 STRÖMSUND (23:e majkastet) | Resultat

23.5 ÖRBYHUS (Nordupplandsmästerskap) | Resultat

23.5 DJURMO (Djurmokampen) | Resultat

23.5 ENSKEDE (Lindens Ungdomsspel) | Resultat

23.5 STOCKHOLM/Gä (Polanik Javelin Challenge) | Resultat

23-24.5 LERUM (Lerumskampen) | Resultat

23.5 SKELLEFTEÅ (Kasttävling) | Resultat

23.5 SÖDERHAMN (Niklas minne) | Resultat

21.5 SKARA (Lilla Skarakampen) | Resultat

21.5 GLANSHAMMAR (GIF-spelen) | Resultat

21.5 YSTAD (Ystadspelen) | Resultat

21.5 STRÖMSUND (Lägerkastet) | Resultat

19.5 BOLLNÄS (DM 10000m) | Resultat

19.5 GÖTEBORG/S (DM stafett) | Resultat

18.5 ÄRLA (Eskilstunaserien 2) | Resultat

18.5 ÖSTERSUND (ÖPiaden 1) | Resultat

18.5 HÄSSELBY (Hässelbyspelen) | Resultat

17.5 KALMAR (Lag-UDM kval) | Resultat

17.5 TRANÅS (Lag-UDM kval) | Resultat

17.5 KRISTIANSTAD (Försommarspelen) | Resultat
OBS: Diskus och slägga i Åhus.

17.5 GÄVLE (EL-kvitter) | Resultat

17.5 SKÖVDE (Hagens Ungdomsspel) | Resultat

17.5 SJÖBO (Kretsserien 1) | Resultat

16.5 MALMÖ/He (Fyrklövern 3) | Resultat

16-17.5 TÄBY (Täby Vårmångkamp) | Resultat

16.5 STOCKHOLM/K (Sundbybergs Ungdomsspel) | Resultat

16-17.5 BÅLSTA (Vårkastet) | Resultat

16.5 SKRUV (Marknadsspelen) | Resultat

16.5 LIDINGÖ (Lidingö-OS) | Resultat

16.5 KRISTINEHAMN (Brokampen) | Resultat

14.5 MALMÖ/He (VDM 800m) | Resultat

14.5 GÄVLE (DM stafett) | Resultat

14.5 SÖDERHAMN (Löparserien) | Resultat

13-14.5 SÄTRA (DM stafett) | Resultat

13.5 SOLLENTUNA (Sollentuna Skolmästerskap) | Resultat

12.5 MJÖLBY (KM 3000m) | Resultat

12.5 ÖSTERSUND (Kalles kvällskast 1) | Resultat

12.5 GÄVLE (Gästrike Cup 1) | Resultat

12.5 KARLSTAD (Längdtävling) | Resultat

10.5 NÄSSJÖ (Höglandsolympiaden) | Resultat

10.5 GÄVLE (IF Skade-spelen) | Resultat

10.5 VÄSTERÅS/Ap (Kasttävling) | Resultat

10.5 DANDERYD (Danderyds Ungdomsspel) | Resultat

9.5 BOLLNÄS (DM kastmångkamp) | Resultat

9-10.5 SÄTRA (VDM) | Resultat

9.5 STOCKHOLM/K (Brommaspelen) | Resultat

9.5 JÖNKÖPING (Junespelen) | Resultat

9.5 STENUNGSUND (Borealisspelen) | Resultat

9.5 NORRTÄLJE (Kasttävling) | Resultat

9.5 KARLSHAMN (Listermästerskapen) | Resultat

6.5 LIDINGÖ (Ungdomsklubbmatch) | Resultat

5.5 VILLSTAD (Höjdtävling) | Resultat

4-5.5 HABO (KM mångkamp) | Resultat

3.5 HÄSSLEHOLM (Vårkampen) | Resultat

3.5 OSKARSHAMN (Majspelen) | Resultat

3.5 SÄTRA (Hellaskastet) | Resultat

26.4 GÖTEBORG/S-K (Vårkasttävling) | Resultat

26.4 TRELLEBORG (Palmkastet) | Resultat

26.4 GÄVLE (Aprilkastet) | Resultat

25.4 HUDDINGE/J (Back on Field) | Resultat

25.4 TRELLEBORG (Startskottet) | Resultat

21.4 VILLSTAD (Kultävling) | Resultat

19.4 GÖTEBORG/S-K & ANGERED (Vårkasttävlingar) | Resultat

18.4 HUDDINGE/J (Första kastet) | Resultat

14.4 TORSBY (Påsklovskastet) | Resultat

14.4 VILLSTAD (Längdtävling) | Resultat

5.4 BORÅS (Kasttävling) | Resultat

29.3 GÖTEBORG/S-K (Släggtävling) | Resultat

22.3 GÄVLE (Mars-släggan) | Resultat

7-8.3 GÖTEBORG/S-K (Vinterkastet) | Resultat
Resultaten står allra sist i listan för IJSM-IUSM17!

1.3 TORSBY (Sportlovskastet) | Resultat

8.2 GÄVLE (Första chansen) | Resultat

17.1 BORÅS (Kasttävling) | Resultat

11.1 BORÅS (Kasttävling) | Resultat

Resultat

Resultat 2009

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>