Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Lördag 19 oktober 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Övriga svenska inomhustävlingar 2009

18.6 LERUM (Sommarskoletävling) | Resultat
OBS: Inomhus.

14.6 SÄTRA (Svealandscupen) | Resultat
OBS: Höjd och stav inomhus p g a vädret.

26.4 NORRKÖPING (Stavtävling) | Resultat

25.4 GÄVLE (Vårskuttet) | Resultat

24.4 VÄSTERÅS (Stavtävling) | Resultat

19.4 MOTALA (Resultattävling) | Resultat

19.4 NORRKÖPING (Stavtävling) | Resultat

18.4 HUDDINGE (Huddinge-OS) | Resultat

18.4 ESKILSTUNA/Vilsta (VIK-loppet) | Resultat

18.4 SORUNDA (ÖST-kampen 5) | Resultat

18-19.4 KARLSKRONA (Ungdomsmångkamp) | Resultat

10.4 ESKILSTUNA (MunktellArenans Ungdomsspel) | Resultat

5.4 UMEÅ (Fyrkampen) | Resultat

4-5.4 ÖREBRO (Marsspelen) | Resultat

4.4 HELSINGBORG (Kretsmästerskap) | Resultat

4.4 SKELLEFTEÅ (SAIK-cupen 7) | Resultat

30.3 ESKILSTUNA (Eskilstunamästerskapen) | Resultat

29.3 ÅHUS (Sånnakampen) | Resultat
Flickor

29.3 ÅHUS (Sånnakampen) | Resultat
Pojkar

29.3 TANUMSHEDE (Nordbohuslänska mästerskapen) | Resultat

29.3 LINKÖPING (Campus Campen) | Resultat

29.3 KALMAR (Mini-LM) | Resultat

28.3 NYBRO (Mini-LM) | Resultat

28.3 TRANÅS (Swedbankspelen) | Resultat

28-29.3 HUDDINGE (Sista Chansen) | Resultat

28.3 NYKÖPING (Vintersportspelen) | Resultat

28.3 BOLLNÄS (Kilaforsspelen) | Resultat

28-29.3 PITEÅ (Nolia Vinterspel) | Resultat

22.3 VÄXJÖ (World Record Indoor Challenge) | Resultat

22.3 VÄSTERÅS (VF-cupen 6) | Resultat

21.3 LULEÅ (Arcuskampen) | Resultat

21.3 MALMÖ/A (Stafettkarnevalen) | Resultat

19.3 GÄVLE (Icke-specialisternas afton) | Resultat

14-15.3 FALUN (Falu Kuriren-spelen) | Resultat
Dag 1

14-15.3 ESKILSTUNA (Nordeamästerskapen Svealand) | Resultat

14-15.3 NORRKÖPING (Nordeamästerskapen Götaland) | Resultat
Dag 1

14-15.3 FALUN (Falu Kuriren-spelen) | Resultat
Dag 2

14-15.3 NORRKÖPING (Nordeamästerskapen Götaland) | Resultat
Dag 2

14.3 SKELLEFTEÅ (SAIK-cupen 6) | Resultat

1.3 JÖNKÖPING (Kretsmästerskap 9-11 år) | Resultat

1.3 VÄSTERÅS (VF-cupen 5) | Resultat

1.3 GÖTEBORG/FH (UDM) | Resultat

28.2 KARLSTAD (Folksamspelen) | Resultat

28.2 ÖREBRO (Kuliga Hoppgalan) | Resultat

28.2 HALMSTAD (Halmstad Indoor) | Resultat

28.2 MOTALA (UDM) | Resultat

28.2 VÄXJÖ (Barntävling) | Resultat
OBS: Överlång bana.

28.2-1.3 MALMÖ/A (Atleticumspelen) | Resultat

25.2 JÖNKÖPING (Kretsmästerskap ungdom) | Resultat

25.2 HUDDINGE (Hoppsan) | Resultat

22.2 NYKÖPING (JDM-VDM) | Resultat

22.2 SUNDSVALL (Sundsvallsmästerskapen) | Resultat

22.2 FALUN (DM 3000m) | Resultat

21.2 SKELLEFTEÅ (SAIK-cupen 5) | Resultat

21.2 HUDDINGE (Dubbelstöten 9) | Resultat

21-22.2 GÖTEBORG/FH (Löplabbet Inomhus) | Resultat

21-22.2 SÄTRA (Formenkollen) | Resultat

21-22.2 KARLSKRONA (KA2-spelen) | Resultat

21-22.2 HAPARANDA (JDM-UDM) | Resultat

21.2 JÖNKÖPING (UDM längd/kula) | Resultat

21.2 JÖNKÖPING (LM 10/11 år) | Resultat

21.2 KARLSTAD (Ungdomsdistriktsmatch) | Resultat

19.2 LINKÖPING (DM 800m/3000m) | Resultat

17.2 BOLLNÄS (För-SM) | Resultat

14-15.2 SÄTRA (Stockholms Öppna) | Resultat
Dag 1

14.2 GÖTEBORG/FH (Road to Goteborg) | Resultat

14.2 ÅS (ÖGIF Inne) | Resultat

14-15.2 VÄSTERÅS (UDM) | Resultat

14.2 LIDINGÖ/B (Zigge Open) | Resultat

14-15.2 SÄTRA (Stockholms Öppna) | Resultat
Dag 2

14.2 UMEÅ (Öppna KM) | Resultat

12.2 HUDDINGE (Stavtävling 1) | Resultat

11.2 ESKILSTUNA (Eskilstunamästerskap) | Resultat

10.2 SÄTRA (Tisdagstävling 2) | Resultat

8.2 NORRKÖPING (Resultattävling) | Resultat

8.2 SÄTRA (Raka Spåret) | Resultat

8.2 SJÖBO (Färsingaspelen) | Resultat

7.2 BORÅS (Höjdtävling) | Resultat

7.2 ESKILSTUNA (Eskilstuna Indoor Games) | Resultat

7.2 VELLINGE (Vellinge Indoor) | Resultat

7.2 GÖTEBORG/FH (DM) | Resultat

7-8.2 SKELLEFTEÅ (Norrlandsmästerskapen + Nordeamästerskapen Norrland) | Resultat

7.2 SÄTRA (Lilla GE Galan) | Resultat

7.2 KARLSTAD (UDM) | Resultat

7-8.2 VÄSTERÅS (DM Uppland) | Resultat

7.2 FALUN (Team Sportia-spelen) | Resultat

7-8.2 VÄXJÖ (Växjömångkampen) | Resultat
OBS: Överlång bana.

7.2 HOUSTON, TX | Resultat
M 60m h12: 5) Edmund Yeboah Hässelby 7.28.

7.2 HUDDINGE (Dubbelstöten 8) | Resultat

7.2 HELSINGBORG (VDM) | Resultat

6.2 GÄVLE (Stavkvitter) | Resultat

5.2 LINKÖPING (Akele KM 1500m) | Resultat

4-5.2 SÄTRA (DM mångkamp) | Resultat
Dag 1

4-5.2 SÄTRA (DM mångkamp) | Resultat
Dag 2

4.2 UMEÅ (FIG-tävling 1) | Resultat

1.2 ESKILSTUNA (UDM) | Resultat

1.2 FALUN (JDM/VDM 3000m) | Resultat

31.1 HAPARANDA | Resultat
Tävling arrangerad av finsk förening.
Deltagare från Haparanda.

31.1 HANDEN (Haninge Open) | Resultat

31.1-1.2 NORRKÖPING (Norrköping Indoor Games) | Resultat
Dag 2

31.1 KARLSTAD (Karlstad 6-timmars) | Resultat

31.1 SKELLEFTEÅ (AIK-spelen) | Resultat

31.1-1.2 ÖREBRO (DM) | Resultat

31.1-1.2 SÄTRA (Hammarbyspelen) | Resultat

31.1 BOLLNÄS (Bollnässpelen) | Resultat

31.1 LILLA EDET (Fuxerna Open) | Resultat

31.1-1.2 MALMÖ/A (Pallasspelen) | Resultat

31.1 HALMSTAD (DM) | Resultat

31.1-1.2 NORRKÖPING (Norrköping Indoor Games) | Resultat
Dag 1

31.1 HUDDINGE (Dubbelstöten 7) | Resultat

28.1 VÄSTERÅS (Resultattävling) | Resultat

25.1 VÄSTERÅS (VF-cupen 4) | Resultat

25.1 VÄSTERÅS (Resultattävling) | Resultat

24-25.1 SÄTRA (Sätraspelen) | Resultat

24.1 FALKÖPING (Frejaspelen) | Resultat

24.1 FALUN (DM) | Resultat

24-25.1 MALMÖ/A (NCC-spelen) | Resultat

24-25.1 KARLSTAD (Götas Ungdomsspel) | Resultat

24.1 LIDINGÖ/B (Bosön Open) | Resultat

24.1 VÄXJÖ (UDM) | Resultat
OBS: Överlång bana.

24-25.1 ÅS (Hissmoforsspelen) | Resultat
Dag 1

24-25.1 ÅS (Hissmoforsspelen) | Resultat
Dag 2

24.1 SKELLEFTEÅ (SAIK-cupen 4) | Resultat

24.1 UMEÅ (Umedalens Vinterspel) | Resultat

24.1 HUDDINGE (Dubbelstöten 6) | Resultat

23-25.1 GÖTEBORG/N (Stavhoppskarnevalen) | Resultat

22.1 ESKILSTUNA (Eskilstunamästerskap) | Resultat

20.1 SÄTRA (Tisdagstävling 1) | Resultat

18.1 LINKÖPING (VDM) | Resultat

18.1 SÄTRA (VDM) | Resultat

18.1 BORÅS (DM Västergötland) | Resultat

18.1 JÖNKÖPING (VDM) | Resultat

17-18.1 HAPARANDA (Aspen Athletic Games) | Resultat
Dag 2

17.1 HUDDINGE (Dubbelstöten 5) | Resultat

17.1 SÄTRA (Vinthundsvintern) | Resultat

17.1 LERUM (UDM) | Resultat

17.1 BOLLNÄS (Hälsingespelen) | Resultat

17.1 BORÅS (DM Bohuslän/Dal) | Resultat

17-18.1 VÄSTERÅS (Inlagda Gurkspelen) | Resultat
Dag 1

17-18,1 LINKÖPING (LGIFs Ungdomsmångkamp) | Resultat

17-18.1 VÄSTERÅS (Inlagda Gurkspelen) | Resultat
Dag 2

17-18.1 HAPARANDA (Aspen Athletic Games) | Resultat
Dag 1

11.1 KRISTIANSTAD (Åhus Indoor) | Resultat

11.1 LJUNGBY (Mini-LM) | Resultat

11.1 LINKÖPING (Akele KM 800m) | Resultat

10-11.1 ÖREBRO (Örebro Indoor Games) | Resultat

10.1 LUND (Sprinterträffen) | Resultat

10.1 UMEÅ (IDM) | Resultat

10.1 LULEÅ (Arcusspelen) | Resultat
OBS: Överlång bana.

10-11.1 VÄSTERÅS (IDM mångkamp) | Resultat

10-11.1 KARLSKRONA (Sunna Open) | Resultat

9-11.1 HUDDINGE (Scandic Indoor Games) | Resultat

6.1 ESKILSTUNA (Ärlaspelen) | Resultat

6.1 NYBRO (Trettondagsträffen) | Resultat

5-6.1 BOLLNÄS (DM) | Resultat

3.1 HUDDINGE (Dubbelstöten 4) | Resultat

3.1 SÄTRA (Täby Vinterspel) | Resultat

3.1 SKELLEFTEÅ (IPRK1) | Resultat

1.1 VÄSTERÅS (Nyårshoppet) | Resultat

31.12 FALUN (Tolvslaget) | Resultat

28.12 SKELLEFTEÅ (Mellandagshoppet) | Resultat

27.12 HUDDINGE (Dubbelstöten 3) | Resultat

22.12 MOTALA (Invigningstävling) | Resultat

20.12 GÄVLE (Julhoppet) | Resultat

18.12 VÄXJÖ (Luciasprintern) | Resultat

18.12 GÖTEBORG/FH (Kortbanehoppning stav) | Resultat

17.12 UMEÅ/D (Julsprinten) | Resultat

16.12 GÖTEBORG/FH (Kortbanehoppning stav) | Resultat

15.12 LERUM (God Jul-tävling) | Resultat

14.12 NYKÖPING (KM) | Resultat

14.12 HELSINGBORG (Fyrklövern 1) | Resultat

14.12 BORÅS (Resultattävling) | Resultat

13-14.12 SÄTRA (Löplabbet Games) | Resultat

13.12 KARLSKRONA (Tomtespelen) | Resultat

13.12 NORRKÖPING (Invigningstävling) | Resultat

13.12 HUDDINGE (Dubbelstöten 2) | Resultat

13.12 BOLLNÄS (Julruschen) | Resultat

6.12 SORUNDA (ÖST-kampen 3) | Resultat

6.12 KARLSTAD (Resultattävling) | Resultat

6.12 SÄTRA (SAYO Indoor) | Resultat

6.12 FALUN (DD-spelen) | Resultat

6.12 MALMÖ/A (Sista chansen) | Resultat

6.12 ÖREBRO (Vinterspelen) | Resultat

6.12 HAPARANDA (Decemberspelen) | Resultat

6-7.12 GÖTEBORG/FH (Julklappsjakten) | Resultat
Dag 1

6.12 KATRINEHOLM (Luciaspelen) | Resultat

6.12 VÄSTERÅS (VF-cupen 3) | Resultat

6-7.12 GÖTEBORG/FH (Julklappsjakten) | Resultat
Dag 2

6.12 HUDDINGE (Dubbelstöten 1) | Resultat

6.12 SKELLEFTEÅ (SAIK-cupen 3) | Resultat

30.11 ÖREBRO (Diplom-Is spelen) | Resultat

29.11 ESKILSTUNA (Julklappsspelen) | Resultat

29-30.11 LINKÖPING (Folkungaspelen) | Resultat

29.11 VÄSTERÅS (Trekamp) | Resultat

27.11 VÄSTERÅS (Stavtävling) | Resultat

22.11 VÄSTERÅS (ICA Maxi-spelen) | Resultat

22-23.11 GÖTEBORG/FH (Adventsspelen) | Resultat

22.11 SKELLEFTEÅ (SAIK-cupen 2) | Resultat

22-23.11 PITEÅ (Nolia Vinterspel) | Resultat

15-16.11 HUDDINGE (Första Chansen) | Resultat

14.11 NYKÖPING (Höst-Ös) | Resultat

9.11 ESKILSTUNA (Eskilstunaspelen) | Resultat

8.11 SKELLEFTEÅ (SAIK-cupen) | Resultat

8.11 VÄSTERÅS (VF-cupen 2) | Resultat

8.11 TUMBA (ÖST-kampen 2) | Resultat

8.11 LERUM (Minikampen) | Resultat

23.10 VÄSTERÅS (Stavtävling) | Resultat

22.10 HAPARANDA (Skolmästerskap Åk 5-6) | Resultat

21.10 HAPARANDA (Skolmästerskap Åk 3-4) | Resultat

11.10 VÄSTERÅS (VF-cupen 1) | Resultat

8.10 LUND (Klubbmatch ungdom) | Resultat
800m och utomhus, övrigt inomhus.

4.10 LINKÖPING (KM) | Resultat

Resultat

Resultat 2009

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>