Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Torsdag 18 juli 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Castorama 2011

23.10 ADELAIDE, AUS (Castorama)
M: Robert Melin Bottnaryd 3.109 (1573 4934 5066 5121), Daniel Malm 2.095.

23.10 LERUM (Castorama) | Resultat
M: Christer Björkander Lerum 2.482.

23.10 ÖREBRO (Castorama)
Samtliga Örebro om ej annat anges.
M: Anders Holmström 2.781 (1492 5120 4120 3895), Jiannis Smalios 2.743 (1255 6798 4018 3397), Magnus Håkansson Valbo 2.319, Erik Nilsson (klubblös) 1.235.
K: Anna Pihlgren 2.336 (1087 3442 2922 2405), Åsa Lundgren 1.852.

23.10 GÄVLE (Castorama)
Samtliga Gefle om ej annat anges.
M: Fredrik Lundgren 94 1.488, Jakob Stenberg 96 690.
K: Matilda Åström 95 2.681 (961 2863 3405 5053), Michaela Norrbelius 97 1.755, Jenny Eriksson 95 Skade 1.139.

23.10 HUDDINGE (Castorama)
Samtliga Huddinge om ej annat anges.
M: Daniel Ståhl Spårvägen 2.621 (1478 3708 4389 3894), Ingmar Veinberg Spårvägen 2.500 (1264 5645 3525 3367), Mikael Leindahl Tjalve 2.222, Mattias Sunneborn Spårvägen 2.022, Åke Ruus Spårvägen 1.818, Tomas Classon 1.819, Kristian Petersson 1.744, Johan Löfstedt 1.537, Östen Edlund Ragunda 1.396, Jöran Westberg 1.338, Magnus Leindahl Nyköping 1.336, Urban Evjen Gotland 1.289, Johan Wibäck 925.
K: Taina Ståhl Spårvägen 2.057, Ulrika Evjen Gotland 1.527.

23.10 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö.
M: Kjell Jansson 1.158, Bernhard Karlsson 1.082, Per Andersson 1.025, Åke Lindén 968, Alf Sjökvist 22.

22.10 LERUM (Castorama) | Resultat
M: Lars Jarnefjord Lerum 2.149, Billy Tornström Lerum 1.860.

22.10 GNESTA (Castorama)
Samtliga Gnesta.
M: Marcus Karlsson 2.058, Peter Thorsén 1.724, Joakim Eriksson 1.243, Peter Andersson 1.200, Peter Bergvall 1.154, Andreas Eriksson 965, Bertil Karlsson 271.
K: Jessica Bergvall 97 830.

22.10 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
Samtliga Kville om ej annat anges.
M: Philip Åman 2.381, Torbjörn Julin 2.023, Nasser Sebabi 1.451, Robert Kronberg 1.419, Eric Persson 1.246, Anton Gyllensten 1.232, Robert Samuelsson 1.192, Shabaz Safdar 92 1.039, Oskar Rybo 985, Pierre Kazeroony 978, Kim Blidkvist 974, Måns Åkerberg 671, Björn Mattsson 92 579, Jonathan Malka 439.
K: Reetta Hallila FIN 1.511.

22.10 ÖSTHAMMAR (Castorama)
Samtliga Östhammar om ej annat anges.
M: Fredrik Nyman 2.155, Lars-Göran Öberg 1.960, David Nyman 1.933, Joel Norberg 1.759, Östen Eriksson Valö 1.678.
K: Ingegerd Nyman 1.137, Jennifer Genborg 94 1.128.

22.10 SÄTRA (Castorama)
Samtliga Spårvägen.
M: Mattias Sunneborn 1.921, Mikael Wallin 1.628.
K: Karin Engström 2.841 (1071 2876 3510 5510).

22.10 VÄSTERÅS (Castorama) | Resultat
Samtliga Västerås.
M: Martin Astfors 1.682, Joakim Frisk 1.419, Henrik Astfors 1.373, Jonas Carras 1.355.

21.10 TORSBY (Castorama)
Samtliga Bore.
M: Erik Markusson 2.499, Stefan Sundler 2.277, Mikael Sundler 2.093, Erik Olsson 2.041, Tommy Larsson 1.725.

21.10 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp.
M: Kit Norling 2.111, Niclas Norling 1.912, John Norling 1.485, Mattias Norling 1.393, Tommy Hällstrand 1.122, Anders Karlsson 818, Daniel Lager 665, Robert Norling 644, Roger Sörsdal 526, Peter Norling 345.

20.10 LERUM (Castorama) | Resultat
M: Erik Winerö Lerum 2.053, Anders Björk Lerum 828.

20.10 KARLSTAD/M (Castorama)
Samtliga IF Göta.
M: Johan Engberg 1.785, Christian Sjöberg 1.554, Per Andersson 1.033, David Mathiasson 891, Henrik Lovén 683, Curt Nordh 448, Owe Ejnebrand 378.
K: Ellinor Johansson 1.220.

18.10 SALT LAKE CITY, UT (Castorama)
K: Nikkie Rudder USA, Destanae Howerton-Davis 2.960, Cynthia Sanchez 2.762, Anneli Ståhl Spårvägen 2.749 (1041 2659 3187 5752).

17.10 ARVIKA (Castorama)
M: Anders Lundell Ullevi 2.522 (1475 3231 4027 4208).

17.10 ESLÖV (Castorama)
Samtliga Eslöv.
M: Robin Hägg 1.982, Johan Berggren 94 1.839, Quincy Andersson 95 1.773, Viktor Berggren 92 1.639, Emil Berggren 96 1.210, Dick Blom 688.

16.10 KIL (Castorama) | Resultat
Samtliga Kil.
M: Ronnie Eriksson 1.453, Fredrik Karlsson 1.434, Anders Karlsson 1.369, Mats Larsson 685.
K: Maria Vestlund 1.414.

16.10 ÅHUS (Castorama)
Samtliga Åhus.
M: David Johansson 2.427.
K: Maria Johansson 96 1.896, Linnea Frisk 95 1.844, Emmie Olsson-Eriksson 95 1.748.

16.10 HUDDINGE/J (Castorama)
Samtliga Huddinge om ej annat anges.
M: Jöran Westberg 1.841, Alexander Persson 95 1.808, Tomas Classon 1.726, Torbjörn Persson 1.674, Hans Nordberg Täby 1.629, Östen Edlund Ragunda 1.430.
K: Marika Rydell Tumba 1.933.

16.10 BORÅS (Castorama)
M: Lennie Helander Ullevi 2.541 (1232 4114 3869 4658), Kristofer Fagerlund 93 Ymer 2.143, Robert Fabian Herrljunga 2.047, Mikael Jokiniva 95 Ymer 1.271.
K: Viktoria Oscarsson Herrljunga 2.366 (937 2459 2679 4544).

16.10 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp.
M: Max Andersson 95 1.403, Joel Mattsson 98 759.
K: Jessica Mattsson 98 1.717.

16.10 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö om ej annat anges.
M: Lars-Göran Öberg Östhammar 1.844, Östen Eriksson 1.694, Kjell Jansson 1.169, jon Sjökvist 1.032, Bernhard Karlsson 987, Ragnar Norén 351, Alf Sjökvist 0.

16.10 LERUM (Castorama) | Resultat
M: Billy Tornström Lerum 1.829, Christian Gamerdinger Örgryte 1.623.

15.10 ÖSTHAMMAR (Castorama)
Samtliga Östhammar.
M: Fredrik Nyman 2.086, David Nyman 92 1.924, Joel Norberg 1.737, Jonatan Genborg 1.612, Matti Vuontisvaara 1.550.
K: Jennifer Genborg 94 1.414.

15.10 PROVO, UT (Castorama)
M: Leif Arrhenius Spårvägen 3.439 (1697 4941 5864 5671), Colby Barber USA 2.543, Aaaron Clark USA 2.535, Dallas Donne 1.620.

15.10 SÄTRA (Castorama)
Samtliga Spårvägen om ej annat anges.
M: Daniel Ståhl 92 2.712 (1503 3259 5110 4006), David Gustafsson 2.311, Åke Ruus 1.932, Jöran Westberg Huddinge 1.920, Kristian Peterson Huddinge 1.727.
K: Camilla Westerlund 2.767 (1072 3742 3451 4037).

15.10 OLOFSTRÖM (Castorama)
Samtliga Contact.
M: Bengt Loo 2.022.
K: Jonna Nilsson 94 2.513 (1002 2865 3456 3675), Vickey Renard 1.018.

13.10 VISBY (Castorama)
Samtliga Gotland.
M: Håkan Jacobsson 1.620, Tomas Larsson 1.074, Per-Ove Ringvall 106.
K: Susanne Hansson 1.118.

9.10 ÖREBRO (Castorama)
M: Erik Henrysson Örebro 1.820, Gabriel Berg Örebro 1.628, Erik Edqvist 1.158.
K: Sofie Sandberg Gefle 1.713.

9.10 VÄSTERÅS (Castorama) | Resultat
Samtliga Västerås.
M: Joakim Frish 1.449, Zdravko Kopparvik 1.440, Henrik Astfors 1.362, Patric Hjort 93 1.329, Jakob Lillberg 1.242, Mikael Waltari 1.238, Rickard Willman 94 1.152, Mattias Björkman 1.117, Tommy Andersson 706.

9.10 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö.
M: Gunnar Holmgren 845, Ragnar Norén 396, Filip Holmgren 02 0, Alf Sjökvist 0.
K: Eva Wennbom 1.003.

9.10 ADELAIDE, AUS (Castorama)
M: Robert Melin Bottnaryd 2.613 (1436 4258 4406 3469 - allt utan ansats), Rob Keynes AUS 1.563.
K: Anna Kenneally AUS 1.409, Michelle Jones AUS 604.

9.10 GÄVLE (Castorama)
M: Fred Stenberg Gefle 2.304.
K: Madelene Östblom 94 Gefle 2.135, Jenny Eriksson 95 Skade 1.156.

9.10 NYBRO (Castorama)
M: Peter Arnesson Hinden 0.

9.10 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp.
M: Joel Mattsson 98 725, Tony Bäck 176.
K: Katarina Ström 1.875, Jessica Mattsson 98 1.797, Caroline Ström 1.662.

9.10 VARBERG (Castorama)
Samtliga Varberg.
M: Carl Herbert Wessely 1.430, Lars-Göran Wiik 1.253, Anders Melkersson 603.
K: Eva Martinsson 1.943, Gunnevi Magnusson 1.942, Elvira Nilsson 97 1.622.

9.10 TUMBA (Castorama) | Resultat
Samtliga Tumba.
M: Thomas Eriksson 1.687, Roger Karlsson 1.459, Christian Östervall 1.207, Hans Svensson 1.042.
K: Teresa Olsson 1.398.

9.10 ÅHUS (Castorama)
Samtliga Åhus.
M: Åke Norén 1.082.
K: Linnea Frisk 95 1.904, Mathilda Andersson 96 1.357, Emmie Olsson Eriksson 95 1.582.

9.10 HUDDINGE/J (Castorama) | Resultat
Samtliga Huddinge om ej annat anges.
M: Daniel Ståhl 92 Spårvägen 2.795 (1560 4052 5067 3581), Jöran Westberg 1.844, Kristian Petersson 1.768, Johan Löfstedt 1.545, Östen Edlund Ragunda 1.433, Mikael Magnusson Tumba 1.093.

9.10 LEKERYD (Castorama)
Samtliga Lekeryd.
M: Daniel Larsson 92 1.743, Didrik Andersson 1.684, Stig Arvidsson 1.653, Pierre Arvidsson 1.371, Jan Svensson 1.347, Leif Carlsson 1.225,
K: Tina Sandberg 1.375, Terese Sandberg 1.174, Jessica Arvidsson 1.164

9.10 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
Samtliga Örgryte.
M: Jonathan Carbe 2.098, Reine Eklund 1.616, Henrik Weisbach 1.601.

9.10 BOTTNARYD (Castorama)
Samtliga Bottnaryd.
M: Roger Stridh 2.030, Stefan Holst 1.720, Fredrik Lantz 1.389, Sonny Stridh 1.175, Greger Melin 1.127, Christer Lantz 417, Lars Björklund 378, Lars Fransson 47, Göran Holst 29.

8.10 OLOFSTRÖM (Castorama)
Samtliga Contact.
M: Bengt Loo 2.028.
K: Aleksandra Josipovic 1.698.

8.10 TORSBY (Castorama)
M: Tommy Kristiansen Bore 2.206.
K: Amanda Eriksson Bore 2.429 (912 2125 3105 4966), Lisa Einarsson 96 Ed 2.176.

8.10 VÄXJÖ (Castorama)
M: Yuan-Zhong Wu Växjö 1.255.
K: Malin Johansson Växjö 1.909.

8.10 LEKERYD (Castorama)
Samtliga Lekeryd-Svarttorp om ej annat anges.
M: Stig Arvidsson 1.592, Ambjörn Martinsson Stensjön 1.147, Harald Henriksson 735, Patrik Nod 731.
K: Sara Westerberg 94 1.584, Kerstin Larsson 1.374, Åsa Danielsson 927, Majken Henriksson 844.

8.10 JÖNKÖPING (Castorama) | Resultat
Samtliga Hakarpspojkarna.
M: Svante Curestam 1.621, Johan Damgren 1.252, Stefan Nykvist 1.116, Anders Grönvall 865.
K: Anna Ek 2.331 (1001 2249 2939 3940), Tina Hallberg 814.

8.10 GÄVLE (Castorama)
K: Christin Johansson 1.321, Jenny Eriksson 95 Skade 1.125.

8.10 TUMBA (Castorama) | Resultat
Samtliga Tumba.
M: Tomas Aggefors 1.557, Johan Walter 1.167, Mikael Magnusson 1.036, Erik Karlsson 814.
K: Mathilda Eriksson 98 1.861, Elin Helgesson 96 1.749, Lovisa Östervall 97 1.642, Hannah Rossland 95 1.519, Katarina Rönnmark 95 1.281, Andrea Hedin 98 1.198, Alicia Svensson 98 1.190.

8.10 HABO (Castorama)
M: Anders Eriksson 94 Hovslätt 2.528 (1058 4830 3675 4945), Pontus Bjärkvik Hovslätt 2.458, Erik Dahlqvist Habo 1.567, Lasse Elfgaard Habo 1.534, Rasmus Elfgaard 94 Habo 1.309.

8.10 ÖSTHAMMAR (Castorama)
Samtliga Östhammar.
M: Lars-Göran Öberg 1.954, Matti Vuontisvaara 1.608, David Nyman 92 1.551.

8.10 VISBY (Castorama)
Samtliga Gotland.
M: Erik Larsson 2.829 (1420 4750 4375 4506), Gustav Melén 2.131, Håkan Jacobsson 1.586, Mats Wihlborg 1.535, Jorma Jääskeläinen 1.132, Peter Lööf 1.132, Tomas Larson 984, Mattias Wihlborg 97 670, Gustav Wessberg 98 43.
K: Ellinor Sundstrand 2.141, Annika Lööf 1.447, Marie Sundstrand 1.316, Emma Levin 99 794.

8.10 VILLSTAD (Castorama) | Resultat
Samtliga Villstad.
M: Henric Rothén 1.867, Jonas Rothén 1.838, Johan Hammarström 1.724, Svante Edvardsson 1.563, Anders Andersson 1.513, Mikael Karlsson §1.206, Håkan Rothén 1.141, Jonas Larsson 93 1.087, Marcus Vierhout 488, Magnus Jonsson 422.
K: Moa Eskilsson 93 2.580 (1216 1977 4647 3067), Victoria Bloch 1.381, Alexandra Bloch 1.374, Belinda Pettersson 890.

8.10 PALISADES PARK, NJ (Castorama)
M: Nils Pettersson Boden 2.505 (1289 5066 3971 3216), Anders Constantin Orient 2.433, Rajne Svenssohn IF Göta 2.339, Magnus Åhlén IF Göta 1.757, Bakhtiar Feizi IRN 592, Gunnar Pettersson Boden 572.
K: Marisa Pettersson USA 1.148.

8.10 UPPSALA (Castorama)
Samtliga Upsala.
M: Axel Lönegren 94 2.373, Alexander Larsson 94 2.331.
K: Linnea Jönsson 95 2.040.

8.10 KARLSTAD/M (Castorama)
Samtliga IF Göta om ej annat anges.
M: Simon Pettersson 94 Örbyhus 2.334, Viktor Warg 93 Arvika 1.810, Michael Shirrafkan Nejad 95 1.715, Johan Askmar 94 1.691, Mas Lundström 1.464, Rikard Karlsson Kil 1.291, Anton Leion 1.146, Hans Askmar 909, Bernt Karlsson 802.
K: Julia Marklund 96 Bore 2.448 (845 3445 2886 4036), Nadia Shirafkan Nejad 95 2.427 (905 3205 3699 2948), Sabine Steen 97 Kristinehamn 1.699, Linn Karlsson 97 Kil 1.530, Elisabet Gustavsson Säffle 1.129, Elin Gärdin 955.

8.10 NÄSSJÖ (Castorama)
Samtliga IK Sisu om ej annat anges.
M: Mikael Johansson 2.310, Christian Hermansson 1.947, Peter Fritz 1.831, Stefan Johansson 1.516, Kjell Sandstedt 1.271, Henrik Uveborn 1.261, Johan Sjösten 1.230, Dennis Johansson 940, Tommy dahlbom 780, Mikael Bruksås 774, Patrik Andersson 758, Daniel Peterson 737, Henrik Burén 686, Markus Petri 683, Thomas Randau 657, Peter Gunninge 654, Niklas Malmberg 594, Anders Rydholm 516, Immo Schultz 321, Henrik Einarsson 279.
K: Rebecka Karlsson Alvesta 2.240 (799 3354 2598 3438), Elin Svensson 1.028, Susanne Ingvander 931, Lina Peterson 733, Pouliona Gunninge 647, Caroline Johansson 571.

8.10 GNESTA (Castorama)
Samtliga Gnesta.
M: Peter Thorsén 1.700, Peter Bergvall 1.201.

7.10 ENSKEDE (Castorama)
M: Henrik Balkander Lerum 2.377, Peter Wikström Hammarby 1.481, Joakim Löfwing Hammarby 1.062, Johan Moberg Sandhem 736.

2.10 FALUN (Castorama)
M: Henrik Adolfsson Hammarby 2.265, Joar Rüdrich Hammarby 1.919.

2.10 BOTTNARYD (Castorama)
Samtliga Bottnaryd.
M: Stefan Holst 1.667, Greger Melin 1.204, Patrik Melin 794, Göran Holst 83.

2.10 BORÅS (Castorama)
Samtliga Herrljunga om ej annat anges.
M: Kristofer Fagerlund 93 Ymer 2.180, Robert Fabian 1.983, Ulf Sjöberg Ymer 1.977, Tobias Hagström 96 Istrum 1.588, Peter Johansson Tingberg 1.530, Peter Hagström Istrum 1.491, Markus Hermansson Tingberg 1.436, Andreas Carlsson 95 Ymer 1.368, Mikael Jokiniva 95 Ymer 1.288, Anders Carlehed 1.090, Artur Engström 96 Ymer 1.010.
K: Viktoria Oscarsson 2.384 (939 2265 2819 4723), Sofia Sandin 94 1.964, Sandra Sandin 912 1.713, Lisa Gustafsson 1.397

2.10 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp.
M: Niclas Norling 2.058, John Norling 1.607, Emil Norling 96 1.176, Joel Mattssom 98 676, Anton Norling 97 196, Joel Norling 98 0.
K: Anna Norling 1.340, Ebba Norling 00 528.

2.10 SKELLEFTEÅ (Castorama) | Resultat
Samtliga Skellefteå.
M: Sten-Erik Wihlborg 1.637, Sven-Olof Berggren 1.609, Lars Bergsten 1.549, Urban Lindberg 1.249, Mikael Norberg 1.084.
K: Frida Norlund 95 1.954.

2.10 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö.
M: Östen Eriksson 1.708, Bernhard Karlsson 1.012, Per Andersson 995, Alf Jansson 482, Reino Väisänen 62.
K: Maria Ahlberg 866.

2.10 ÖREBRO (Castorama)
Samtliga Örebro om ej annat anges.
M: Rasmus Carlsson Falun 2.112, Theodor Thor 93 1.997, Joakim Andersson 1.600, Torgny Lindqvist Wedevåg 1.465, Magnus Jutman 1.380, Jörgen Drageryd 923.
K: Alexandra Johansson 94 2.038, Olivia didriksson 1.997.

2.10 HUDDINGE/J (Castorama) | Resultat
Samtliga Huddinge om ej annat anges.
M: Alexander Persson 95 1.880, Jöran Westberg 1.827, Torbjörn Persson 1.797, Kristian Petersson 1.696, Johan Löfstedt 1.571, Antti Lindstedt 1.105.
K: Eleni Larsson 93 2.513 (1051 1767 3063 5533), Anneli Schöldström 2.040, Sofia Jäger-Stenberg 94 Sundbyberg 1.891.

2.10 UDDEVALLA (Castorama)
K: Lisa Einarsson 96 Ed 1.731, Marie Olhsson Bokenäs 1.096, Jessica Olhsson Bokenäs 847.

2.10 GÄVLE (Castorama)
Samtliga Gefle.
M: Guido Ripke 1.773, Jörgen Lindgren 1.003, Daniel Johansson 926.
K: Birgitta Ekelund 2.292 (1015 2318 3573 2838), Christin Johansson 1.432, Jenny Eriksson 95 Skade 1.110.

2.10 LERUM (Castorama) | Resultat
Samtliga Lerum om ej annat anges.
M: Pontus Thomée 2.723 (1296 5625 4467 3489), Emil Guldbrandsen 1.765, Christian Gamerdinger Örgryte 1.680, Ralf Ivarsson 1.172, Anders Pihl 1.010, Patrik Söderqvist 930.
K: Emma wernung 96 Sävedalen 2.106, Linnea Svensson 2.063, Olivia Axell 94 1.447.

2.10 TROSA (Castorama) | Resultat
Samtliga Trosa om ej annat anges.
M: Lars Johansson 1.113, Mikael Karlsson 747, Anders Karlsson 395.
K: Matilda Brandtberg 94 Nyköping 2.662 (1185 2648 3829 3679), Anna Brandtberg 1.068, Helen Karlsson 516, Nikita Brandtberg 480.

2.10 ESLÖV (Castorama)
Samtliga eslöv.
M: Viktor Berggren 92 1.881, Johan Berggren 94 1.874, Daniel Hägg 1.758, Alexander Astermark 1.430, Emil Berggren 96 1.137, Simon Henriksson 97 1.062, Nils Wetterberg 1.062, Dick Blom 890, Anders Henriksson 819.
K: Johanna Enqvist 1.693, Sofie Beckvall 890.

2.10 HÄSSELBY (Castorama)
Samtliga Hässelby om ej annat anges.
M: daniel Almgren 2.437, rasmus Olofsson 2.435, Per Östlund 2.375, Robert Bergqvist 2.206, Axel Ohlson 96 1.972, Jan Samuelsson 1.962, Fredrik Samuelsson 95 1.955, Olle Forslin 93 1.427, Tommy Ackås 1.339, Sergej Nikolajev 1.295, Isak Hampel Klang 96 1.094.
K: Felicia Thomsson 92 2.236 (927 2916 3692 2163), Hanna Jansson 95 Falun 1.836, Karin Bergqvist 1.184, Annica Östlund 950.

1.10 ENSKEDE (Castorama) | Resultat
Samtliga Hammarby om ej annat anges.
M: David Sundström 93 Hellas 2.230, Jonathan Eklund 1.985, Henrik Attersand 1.757, Andreas Almlöf 95 1.547, Victor Kårelid 1.413, Olle Forslin 93 Hässelby 1.379, Dennis Acson 1.234, Jan Wulff 1.168, Alexander Persson 946.
K: Sandra Höckerstrand 2.010.

1.10 LINKÖPING (Castorama)
Samtliga IFK Linköping.
M: Lars-Henrik Stålmarck 1.714, Alf Nede 1.205, Jan Haraldsson 1.044, Bashar Abdulahad 95 310.

1.10 VÄSTERÅS/A+Ap (Castorama)
Samtliga Västerås.
M: Håkan Setthammar 2.415, Rickard Willman 94 1.598, Zdravko Kopparvik 1.554, Joakim Frisk 1.477, Henrik Astfors 1.403, Mikael Waltarí 1.253, Patric Hjort 93 1.196, Jonas Carrass 915.

1.10 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
Samtliga Örgryte om ej annat anges.
M: Gustaf Hultgren 2.244, Erik Liberg 93 Ullevi 2.147, Gustav Liberg 95 Ullevi 2.125, Jonathan Carbe 2.045, Reine Eklund 1.591, Julius Haight 1.578, Mikael Wnnerbeck 1.518, Filip Gyllensten 92 1.338, David Kappelin 95 1.110, Felix Francois 1.054, Magnus Jomyr 95 928.
K: Mari Klaup 2.701 (1118 4184 3168 3359), Michaela Meijer 93 1.974, Theresia Nyberg 92 1.962.

1.10 KIL (Castorama) | Resultat
Samtliga Kil.
M: Oscar Vestlund 93 2.637 (1367 3912 3706 5167), Anders Johansson 1.890, Morgan Vestlund 1.401, Anders Karlsson 1.375, Rikard Karlsson 1.270, Mats Johansson 824, Leif Johansson 279.
K: Camilla Mattson 2.308 (988 2016 3027 4047), Maria Vestlund 1.463, Annika Vestlund 1.104.

1.10 ÖSTHAMMAR (Castorama)
Samtliga Östhammar om ej annat anges.
M: Fredrik Nyman 2.102, David Nyman 92 2.019, Joel Norberg 1.759, Jörgen Holmkvist Ununge 1.523.
K: Josefin Jansson 1.449, Jenny Jansson 93 1.406, Ingegerd Nyman 1.096, Joline Jansson 96 1.012.

1.10 VISBY (Castorama)
Samtliga Gotland.
M: Håkan Jacobsson 1.538, Stefan Levin 1.133, Jorma Jääskeläinen 1.120, Peter Lööf 1.099. Tomas Larson 1.048, Jacob Wiklund 96 773.
K: Ellinor Sundstrand 94 2.190, Annie Hansson 2.149, Annika Lööf 1.495, Marie Sundstrand 1.112, Susanne Hansson 1.046, Emma Levin 99 899, Maja Almgren 98 874

1.10 SÄTRA (Castorama)
Samtliga Spårvägen.
M: David Gustafsson 2.245, Andrus Klaar 2.155.
K: Camilla Westerlund 2.807 (1070 3820 3446 4220).

1.10 TORSBY (Castorama)
Samtliga Bore.
M: Krister Larsson 2.761 (1396 4199 4021 5169), Hans Eriksson 2.543 (1145 4350 3264 5770).

1.10 TRANÅS (Castorama)
Samtliga Tranås.
M: Michael Backer 1.341, Jonathan Ekvall 96 1.339, Anders Nykvist 1.120, Arvid Berglund 1.009, Simon Ståhl 93 937.
K: Rebecca Ekvall 94 2.395 (1004 3180 2928 3251), Hedvig Nykvist 95 1.907, Jessica Bloodworth 93 1.864, Linn Samuelsson 95 1.723, Marina Klasson 1.561, Anette Ekvall 1.092, Anna Nykvist 1.045.

1.10 MALMÖ/S-K (Castorama) | Resultat
Samtliga Heleneholm om ej annat anges.
M: Jonas Forsberg 2.440, Niklas Bagge Brattås 2.165, Christian Hulteberg 2.008, Peter Rosenlöf Hörby 1.784, Micael Carlstedt 1.719, Inge Blom 1.700, Andreas Leveau Öresund 1.520, Ola Hallander 1.151.
K: Hanna Bengtson 92 Öresund 2.698 (1182 2452 3700 4318), Marinda Petersson 95 Hässleholm 2.613 (1062 2267 3557 4708), Lina Bengtson 94 Öresund 2.294 (1172 2318 3605 2292).

1.10 TUMBA (Castorama) | Resultat
Samtliga Tumba.
M: Roger Karlsson 1.484, Mikael Magnusson 1.081.
K: Astrid Molander 2.182, Sofie Davoust 94 1.629, Elisabet Molander 1.228.

30.9 VÄXJÖ (Castorama)
M: Fredrik Ahlström Växjö 1.579.
K: Maja Eklund 94 Hinden 1.783, Josefin Nilsson 94 Oskarshamn 1.181, Elsa Skagersten 94 Varberg 751, Linnéa Lilegren 95 Målilla-Mörlunda 521.

30.9 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
Samtliga Örgryte om ej annat anges.
M: Lennie Helander Ullevi 2.507 (1191 4161 3652 4869), Emil Svensson 2.223, Martin Eriksson 2.196, Erik Olsson 1.936, Torbjörn Julin Kville 1.252 ("fel hand"), Magnus Jomyr 891.

29.9 FALUN (Castorama)
M: Henrik Adolfsson Hammarby 2.406, Joar Rüdrich hammarby 1.914.

28.9 GÄVLE (Castorama)
Samtliga Gefle.
M: Jesper Norén 95 915.
K: Fanny Anonsen 95 1.666, Sofia Nilsson 95 1.634, Josefin Palm 94 1.475, Madeleine Eriksson 93 1.448, Malin Nilsson 94 1.446, Caroline Andersson 93 1.414, Linda Frödin 93 1.384, Betty Strandberg 95 894.

28.9 KARLSTAD/M (Castorama)
Samtliga IF Göta om ej annat anges.
M: Michael Shirafkan Nejad 95 1.497.
K: Nadia Shirafkan Nejad 95 2.570 (942 3709 3929 2894), Julia Marklund 96 Bore 2.567 (912 3669 3081 3995), Julia Karlsson 2.001.

28.9 VISBY (Castorama)
Samtliga Gotland.
M: Erik Larsson 2.820 (1431 4783 4335 4426), Håkan Jacobsson 1.558, Tomas Larson 1.172, Jorma Jääskeläinen 1.155, Stefan Levin 1.136, Per-Ove Ringvall 137, Gustav Wessberg 98 0.
K: Ellinor Sundstrand 94 2.214, Teresia Snäckerström 1.703, Susanne Hansson 1.171, Emma Levin 99 851, Maja Almgren 98 842.

28.9 ESLÖV (Castorama)
Samtliga Eslöv.
M: Quincy Andersson 95 2.133, Johan Berggren 94 1.924, Viktor Berggren 92 1.776, Mikael Andersson 1.350, Emil Berggren 96 1.259, Simon Henriksson 97 1.194, Lennart Andersson 675, Jens Andersson 497, Sidney Andersson 00 61.

27.9 TORSBY (Castorama)
Samtliga Bore.
M: Mikael Larsson 92 2.220.
K: Emelie Bjuremo 93 2.637 (1102 3507 3030 3860), Ida Thörngren 93 2.113.

26.9 ESLÖV (Castorama)
Samtliga eslöpv.
M: Quincy Andersson 95 2.052, Viktor Berggren 92 1.906, Johan Berggren 94 1.837, Emil Berggren 96 1.204, Simon Henriksson 97 1.159, Dick Blom 875, Jens Andersson 536.

25.9 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö om ej annat anges.
M: Fredrik Nyman Östhammar 2.081, Lars-Göran Öberg Östhammar 1.886, David Nyman 92 Östhammar 1.856, Östen Eriksson 1.601, Kjell Jansson 1.198, Bernhard Karlsson 1.057, Ulf Sandén 512.

25.9 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp.
M: Mathias Ståhlberg 1.433, Max Andersson 95 1.398, Lasse Johansson 979, Mikael Broberg 870, Joel Mattsson 98 543.
K: Jessica Mattsson 98 1.725, Maria Johansson 1.102, Carina Lindström 699.

25.9 ÖREBRO (Castorama)
Samtliga Örebro.
M: Torbjörn Sörman 2.618 (1246 3978 3766 5433), Jiannis Smalios 2.604 (1276 6094 3913 3143), Theodor Thor 93 2.155, Hampus Bergman 1.671, Arto Thor 1.534, Magnus Jutman 1.431, Jörgen Drageryd 1.032.
K: Alexandra Johansson 94 2.067.

25.9 HUDDINGE/J (Castorama) | Resultat
Samtliga Huddinge om ej annat anges.
M: Alexander Persson 95 1.940, Jöran Westberg 1.845, Torbjörn Persson 1.745, Hans Nordberg Täby 1.687.
K: Anneli Schöldström 2.067.

25.9 SÄTRA (Castorama)
Samtliga Spårvägen.
M: Andrus Klaar 2.271, Åke Ruus 1.894.
K: Maria Arveström 1.309.

25.9 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
Samtliga Örgryte.
M: Jonathan Gren 2.277, Gustaf Hultgren 2.133, Deniz Mahshid 2.015, Johan Westö 1.930, Erik Olsson 1.817, Joel Spolén 1.758, Reine Eklund 1.628, Mikael Wennerbeck 1.434, Magnus Jomyr 806.
K: Mari Klaup 2.709 (1128 4516 3015 3255), Michaela Meijer 93 2.076, Theresia Nyberg 92 1.914

25.9 KALLINGE (Castorama)
Samtliga Gnistan.
M: Andreas Magnusson 94 1.668, Bo Nilsson 1.482, Simon Tofft 93 1.085, Hans Magnusson 921, Filip Karlsson 97 866, Sverker Sjölin 676.
K: Maria Bengtsson 2.680 (1210 2670 3551 4017), Erika Berntsson 96 2.067, Fanny Holgersson 96 1.842, Helena Gummesson 1.785, Martina Holgersson 1.572, Maria Nilsson 1.447, Rebecka Abrahamsson 94 1.390

25.9 OLOFSTRÖM (Castorama)
Samtliga Contact.
M: Bengt Loo 2.102, Torgny Persson 1.615, Per Wiberg 1.568, Mikjael Persson 1.482, Karl Gustafsson 1.224, Inge Agrell 1.191, Paul Runesson 1.018, Roger Carlsson 862, Samuel Borg 94 569.
K: Julia Wiberg 92 2.636 (1199 2820 4419 2713), Ellen Runesson 94, Malin Gustafsson 1.117, Vickey Renard 1.060, Susanne Borg 1.050.

25.9 BORÅS (Castorama) | Resultat
Samtliga Ymer om ej annat anges.
M: Lennie Helander 2.463, Robert Fabian Herrljunga, Rickard Karlsson 1.413, Mikael Jokiniva 95 1.262, Artur Engström 96 1.200.
K: Viktoria Oscarsson Herrljunga 2.308, Julia Ramhult 96 1.351.

25.9 LERUM (Castorama) | Resultat
Samtliga Lerum om ej annat anges.
M: Ulf Petersson Mölndal 2.546 (1124 5810 3514 4121), Christer Björkander 2.447, Daniel Falk 2.085, Jonathan Falk 2.069, Christian Gamerdinger Örgryte 1.736, Lars Diechle Sävedalen 1.687, Lars Frison Mölndal 1.606.
K: Alexandra Axell 2.417 (995 3321 3164 3003), Mia Callenberg 2.327 (1067 2473 3198 3062), Emma Wernung 96 Sävedalen 2.051, Linnéa Svensson 2.039.

25.9 GÄVLE (Castorama)
Samtliga Gefle.
M: Guido Ripke 1.840, Pentti Kuusisto 1.470.

25.9 BOLLNÄS (Castorama) | Resultat
M: Joel Jansson 93 Bollnäs 1.328.
K: Maria Kastberg Järvsö 2.534 (980 3020 3492 3683), Emelie Henningsson 93 Bollnäs 2.149.

24.9 VARBERG (Castorama) | Resultat
Samtliga Varberg.
M: Carl-Herbert Wessely 1.288, Lars-Göran Wiik 1.223, Anders Melkersson 535.
K: Gunnevi Magnusson 1.895, Elvira Nilsson 1.624, Monika Callenberg 1.094.

24.9 TROSA (Castorama) | Resultat
Samtliga Nyköping om ej annat anges.
M: Micael Ljungberg 92 2.726 (1309 4607 4583 4158), Erik Schenström 2.292, Karl Schenström 1.058.
K: Anna Wikström Tumba 3.091 (1344 3624 4632 3812), Matilda Brandtberg 94 2.582 (1147 2832 3614 3374), Emma Ljungberg 94 2.545 (1083 2974 4059 2796).

24.9 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
Samtliga Göteborgs KIK.
K: Sabina Winqvist 1.878, Malin Cederqvist 94 1.322, Gry Olsson 94 1.143, Ellen Darrell 93 1.121, Sofia Hansson 858, Sukri Omar 94 396.

24.9 MALMÖ/S-K (Castorama) | Resultat
Samtliga Heleneholm om ej annat anges.
M: Jonas Forsberg 2.418, Ola Hallander 1.111, Sebastian Persson Öresund 984, Fredrik Persson 811.
K: Catarina Andersson Hässelby 3.262 (1587 3348 4004 5080), Lina Bengtson 94 Öresund 2.615 (1238 2296 3931 3970), Barbro Bengtson 2.444 (1173 3090 2801 3145), Maria Brorson 2.242, Kristina Wärff 1.898.

24.9 GÄVLE (Castorama)
Samtliga Gefle.
M: Fred Stenberg 2.161, Gudio Ripke 1.857, Thomas Persson 1.525, Ulrik Asp 244.
K: Christin Johansson 1.417.

24.9 GNESTA (Castorama)
Samtliga Gnesta.
M: Roger Andersson 2.202, Marcus Karlsson 1.966, Peter Thorsén 1.687, Bertil Karlsson 232.

24.9 PROVO, UT (Castorama)
M: Niklas Arrhenius Spårvägen 3.511 (1864 4885 6161 5225), Colby Barber USA 2.717, Clint Brown USA 2.554.

24.9 TORSBY (Castorama)
Samtliga Bore.
M: Tommy Kristiansen 2.530 (1212 3914 4119 4533), Tommy Larsson 2.433.
K: Frida Olsson 94 2.912 (1145 3983 3739 4079), Anna Hedström 2.685 (895 3349 3021 5345), Amanda Eriksson 2.534 (950 2216 3169 5295), Julia Marklund 96 2.524 (947 3680 2834 3871), Anna-Clara Rydberg 94 2.214.

24.9 ÖSTHAMMAR (Castorama)
Samtliga Östhammar om ej annat anges.
M: Fredrik Nyman 2.142, David Nyman 92 1.879, Lars-Göran Öberg 1.817, Joel Norberg 1.732, Lars Karlsson 1.557, David Carlsson 1.543, Jörgen Holmkvist Ununge 1.537, Jonathan Jansson 1.256, Jonas Hedén 906, Anton Vuontisvaara 98 635.
K: Josefin Jansson 1.478, Jenny Jansson 93 1.430, Joline Jansson 96 999.

24.9 UMEÅ/C (Castorama) | Resultat
Samtliga IFK Umeå om ej annat anges.
M: Daniel Ragnvaldsson 2.977 (1298 6861 3642 5255), Erik Olofsson 93 1.940, John Selberg 1.853, Lars Bergsten Skellefteå 1.560, Erik Bixo 94 1.357, Jonathan A Ceder 92 Ume FI 1.344, Anton Andersson 96 Umedalen 915.
K: Linn Jonsson 92 Strömsund 2.405 (940 2065 3162 4662), Jennifer Hemström 95 Märsta 2.224, Frida Norlund 95 Skellefteå 1.819.

24.9 VISBY (Castorama)
Samtliga Gotland.
M: Jorma Jääskeläinen 1.132.
K: Ellinor Sundstrand 94 1.974, Maja Ahlmgren 98 779.

23.9 HERRLJUNGA (Castorama)
Samtliga Herrljunga.
M: Anders Carlehed 1.178, Stian Fjellhaugen 93 302.
K: Viktoria Johansson 93 1.430, Lisa Gustafsson 1.404.

22.9 FALUN (Castorama)
Samtliga Hässelby om ej annat anges.
M: Mattias Jons 3.190 (1495 4983 4010 7236), Mats Olsson 2.985 (1701 4239 4616 4632), Olof Hansson 2.470, David Ståhlberg Örbyhus 1.839.

21.9 FALUN (Castorama)
M: Tim Wunger 94 Enköping 2.447, Oscar Törnros 92 Sala 2.388, Dennis Eriksson 93 Sundsvall 1.806.
K: Cornelia Hansson 95 Gotland 2.333 (980 2604 2248 4575), Lisa Carlsson 94 Falun 2.187, Hanna Orre 95 Säter 1.996, Hanna Jansson 95 Falun 1.749.

21.9 UPPSALA (Castorama) | Resultat
Samtliga Upsala om ej annat anges.
M: Alex Larsson 94 2.348, Axel Lönegren 94 2.271, Tobias Westman 94 Rånäs 1.457, Daniel Andersson Rånäs 1.198, Jonatan Kruse 95 1.097, Simon Söderlund 94 969, Timothy Edwards 95 955, Jimmy Wikström 95 Örbyhus 948, Rikard Hällberg 94 774, Richard Andersson 516, Max Gålnander 94 451, Anton Korjavyi 94 431.
K: Sofia Andersson 94 Örbyhus 1.965, Linnea Jönsson 95 1.956, Isabelle Pauksens 95 Rånäs 1.644, Anna Holmin 95 1.469, Alice Andreasson 95 1.369, Jenny Jansson 93 Östhammar 1.316, Judith Karlsson 95 1.064, Caroline Jansson 94 1.062, Erika Lövqvist 95 Rånäs 812.

21.9 TORSBY (Castorama)
Samtliga Bore om ej annat anges.
M: Tommy Larsson 2.399, Mikael Larsson 92 2.301, Oscar Arlestrand 92 Sunne 1.786, Nils Andersson 94 1.052, Martin Jonsson 95 844, Sven Visser 93 472.
K: Frida Olsson 94 2.752 (1070 3568 3495 4071), Anna-Clara Rydberg 94 2.089, Anna Nilsson 92 Sälen 890.

20.9 TORSBY (Castorama)
Samtliga Bore.
M: Andrée Nilsson 97 1.032.
K: Ida Stenbäck 99 1.771, Carolin Näslund 98 1.488, Johanna Edgren 98 1.421, Mikaela Eriksson 97 1.382, Miranda Nilsson 00 858, Lina Bonander 99 811.

20.9 ALVESTA (Castorama)
Samtliga Alvesta.
M: Adam Petersson 2.890 (1210 6189 4552 4350), Fredrik Ottosson 1.124, Jan-Erik Carlsson 1.008, Jesper Lundberg 94 954.

18.9 ÅHUS (Castorama)
Samtliga Åhus.
M: David Johansson 2.686 (1203 5657 3837 4376), André Johansson 1.173, Alexander Nertlinge-Asp 92 746.
K: Linnea Frisk 95 1.776, Alexandra Svensson 1.772, Ellen Isaksson 92 1.749, Maria Johansson 96 1.596, Emmie Eriksson-Olsson 95 1.547, Agneta Frisk 1.416, Annie Milvén 92 1.067.

18.9 BORÅS (Castorama) | Resultat
Samtliga Ymer om ej annat anges.
M: Lennie Helander Ullevi 2.428, Niklas Trennéus 2.360, Robert Fabian Herrljunga 2.011, Kristoffer Fagerlund 93 1.956, Darko Sarovic 1.574, Rickard Karlsson 1.488, Mikael Jokiniva 95 1.244, Arthur Engström 96 1.227, Marko Risunen 956.

18.9 TROSA (Castorama) | Resultat
Samtliga Nyköping om ej annat anges.
M: Micael Ljungberg 92 2.661 (1232 4432 4728 4054), Kenneth Eriksson 1.955, Håkan Fridhäller 1.379 ("fel hand"), Bengt Andersson 1.077.
K: Anna Wikström Tumba 2.914 (1333 3171 4595 3292), Julia Wiberg 92 Contact 2.629 (1222 2700 4561 2591), Petra Öberg 2.236.

18.9 MALMÖ/S-K (Castorama) | Resultat
Samtliga Heleneholm om ej annat anges.
M: Jonas Forsberg 2.393, Niklas Bagge Brattås 2.007, Ola Hallander 1.130, Magnus Bergh 71.
K: Catarina Andersson Hässelby 3.541 (1577 3815 4695 5748), Barbro Bengtson 2.320 (1098 2860 3610 3183).

18.9 HUDDINGE/J (Castorama) | Resultat
Samtliga Huddinge om ej annat anges.
M: Jöran Westberg 1.831, Hans Nordberg Täby 1.785, Alpo Tornikoski 1.664, Johan Löfstedt 1.464, Alf Nede IFK Linköping 1.171.
K: Annelie Schöldström 2.061.

18.9 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö om ej annat anges.
M: Fredrik Nyman Östhammar 2.174, David Nyman 93 Östhammar 1.935, Östen Eriksson 1.654, Kjell Jansson 1.178, Bernhard Karlsson 1.039, Ingegerd Nyman Östhammar 1.131.

17.9 UMEÅ/C (Castorama) | Resultat
M: Daniel Ragnvaldsson IFK Umeå 2.891 (1267 7093 3593 4664), John Selberg IFK Umeå 1.893.
K: Ronja Fredriksson 95 Ume FI 1.682, Malin Forsberg 93 Ume FI 1.414.

17.9 ÖSTHAMMAR (Castorama)
Samtliga Östhammar om ej annat anges.
M: Fredrik Nyman 2.160, David Nyman 1.868, Joel Norberg 1.622, Jörgen Holmkvist Ununge 1.578, Jonatan Jansson 1.235, Patrik Jansson 1.027, Jakob Nilsson 1.017, Anders Jansson 307.
K: Pernilla Hedin Rånäs 1.873, Kajsa Östlin 93 1.659, Josefin Jansson 1.468, Ingegerd Nyman 1.049.

17.9 GÄVLE (Castorama)
Samtliga Gefle om ej annat anges.
M: Robert Alneroth 2.819 (1254 4173 4180 6079), Stefan Alneroth 2.263, Fred Stenberg 2.253, Guido Ripke 1.805, Kenneth Edvall Skade 1.210, Jan Linde 817, Filip Regnander 92 289.
K: Angelica Ström 1.931, Jenny Eriksson 95 Skade 1.258.

17.9 NYKÖPING/R+T (Castorama) | Resultat
Samtliga Nyköping
M: Jonas Birgersson 2.642 (1238 3452 4075 5818), Jerry Jönsson 2.239, Jimmy Birgersson 1.139.

17.9 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
Samtliga Örgryte.
M: Jonathan Carbe 2.034, Erik Olsson 1.886, Martin Eriksson 1.814, Gustaf Hultgren 1.764, Tommy Karlsson 1.746, Joel Spolén 1.700, Reine Eklund 1.625, Julius Haight 1.437, Daniel Skatt 1.031, David Kappelin 948
K: Mari Klaup 2.734 (1110 4664 3113 3231).

17.9 GNESTA (Castorama)
Samtliga Gnesta.
M: Marcus Karlsson 2.037, Bertil Karlsson 209.

17.9 TRELLEBORG (Castorama)
Samtliga Trelleborg.
M: Magnus Linderoth 1.820, André Gentile Persson 1.608, Kauko Harjuniemi 1.394, Lars Andersson 96 881.
K: Kristina Ponton 1.570, Anna Andersson 93 1.550, Victoria Hansson 98 799.

17.9 LERUM (Castorama) | Resultat
M: Ulf Petersson Mölndal 2.419, Fredrik Wållgren Lerum 1.474.

16.9 HERRLJUNGA (Castorama)
Samtliga Herrljunga.
M: Juha Salmi 1.657, Anders Carlehed 1.179, Mats Enberg 522.
K: Amanda Sandin 97 1.823, Sandra Sandin 92 1.672, Viktoria Johansson 93 1.454, Lisa Gustafsson 1.362.

15.9 FALUN (Castorama)
M: Mattias Jons Hässelby 3.039 (1438 4838 3645 7090), Tim Wunger 94 Enköping 2.358, Henrik Adolfsson Hammarby 2.311, Martin Kallur Falun 1.962, Fredrik Lindeberg 93 Upsala 1.155.

14.9 HÄSSELBY (Castorama)
Samtliga Hässelby.
K: Felicia Thomsson 92 2.421, Angelica Engberg 1.579.

12.9 NORRTÄLJE (Castorama)
Samtliga Rånäs.
M: Marcus Hawkins 93 2.026, David Östling 1.906, Simon Rasmussen 1.130, Daniel Cortobius 917.

12.9 GÖTEBORG/S-K (Castorama) | Resultat
Samtliga Ullevi.
M: Martin Gren 2.619 (1538 4724 4245 2955), Martin Jönsson 2.556 (1302 4165 3857 4408).
K: Tracey Andersson 2.926 (1179 2690 3208 6367), Emma Johannesson 2.807 (1093 2305 3526 5970), Sandra Andersson 2.658 (1218 1830 4609 3753).

12.9 LERUM (Castorama)
Samtliga Lerum om ej annat anges.
M: Emil Guldbrandsen 1.548, Pontus Ahlstedt 94 909, John Collin 94 Ullevi 668, Jesper Örtberg 95 500, Jesper Borg 93 368, Sebastian Eliasson 95 296.
K: Mia Callenberg 1.989, Linnéa Svensson 1.870, Linda Marcussen 93 1.522, Sabine Hofmann 95 1.398, Olivia Axell 94 1.336, Annie Dahlgren 93 1.238, Sofia Hildingsson 95 1.176, Sofia Bilén 95 928, Sofie Tornström 94 857, Linnea Romeling 98 560.

11.9 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp.
M: Kit Norling 2.175, Max Andersson 95 1.438, Joel Mattsson 98 540, Tony Bäck 172.
K: Jessica Mattsson 98 1.642, Cecilia Strömmer 1.587, Josefin Mattsson 93 1.512, Sandra Berlin 1.284.

11.9 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö om ej annat anges.
M: Östen Eriksson 1.549, Åke Lindén 1.249, Kjell Jansson 1.028, Bernhard Karlsson 896.
K: Josefin Berg IF Göta 2.695 (1118 2418 2752 6010).

11.9 NYKÖPING/R+T (Castorama) | Resultat
Samtliga Nyköping.
M: Jonas Birgersson 2.489, Jerry Jönsson 2.275, Johan Malmberg 1.418, Jimmy Birgersson 1.063

11.9 HUDDINGE/J (Castorama) | Resultat
Samtliga Huddinge om ej annat anges.
M: Jöran Westberg 1.954, Torbjörn Persson Tyresö 1.795, Hans Nordberg Täby 1.702, Alpo Tornikoski 1.547, Johan Löfstedt 1.447, Antti Lindstedt 1.138.
K: Stina Jacobsson 2.106, Annelie Schöldström 2.065.

10.9 GÄVLE (Castorama)
M: Fred Stenberg Gefle 2.154.

10.9 TORSBY (Castorama)
K: Amanda Eriksson Bore 2.466 (939 2269 2998 5031), Lisa Einarsson 96 Ed 2.136.

10.9 ÖSTHAMMAR (Castorama)
Samtliga Östhammar om ej annat anges.
M: Lars-Göran Öberg 1.918, David Nyman 92 1.838, Joel Norberg 1.629, Jörgen Holmkvist Ununge 1.543, Johan Berg 1.418.
K: Pernilla Hedin Rånäs 2.018.

10.9 UMEÅ/C (Castorama)
Samtliga Skellefteå om ej annat anges.
M: Daniel Ragnvaldsson IFK Umeå 2.954 (1291 7362 3548 4844), Mattias Lindberg 2.619 (1092 4029 3899 5992), Niklas Wiklund 2.500 (1286 4171 3935 3990), Robert Lindberg 2.106, André Brännström 1.841, Lars Bergsten 1.634, Adam Johansson 1.391, Lars Andersson Jalles 1.112.

10.9 STRÖMSUND (Castorama)
Samtliga Strömsund.
M: Hans Källén 2.500 (1203 3317 3908 5334), Magnus Mårtensson 2.206, Robin Birgersson 1.902.
K: Carina Källén 1.883.

10.9 ÄNGELHOLM (Castorama)
Samtliga Ängelholm.
M: Mattias Grundström 93 1.930, Ronny Granqvist 1.496, Joakim Olofsson 1.398, Daniel Nilsson 1.139, Mats Ulfwinger 1.096, Anders Bengtsson 446, Per Hökfeldt 229
K: Cornelia Wikström 93 2.086, Emma Bengtsson 92 1.866, Agnes Ulfwinger 98 1.293

10.9 TORSBY (Castorama)
Samtliga Bore.
K: Julia Marklund 96 2.540 (941 3440 3150 3840), Elin Edgren 97 1.925, Helena Åhlén 97 1.860, Anna Karlsson Tufuga 97 1.850.

7.9 GÖTEBORG/S-K (Castorama) | Resultat
Samtliga Ullevi.
M: Martin Jönsson 2.328, Johan Björnstad 1.820.
K: Elinor Forssander 2.961 (1132 2767 4457 5017).

7.9 HUDDINGE/J (Castorama)
Samtliga Väsby.
M: Lasse Ohtamaa 2.913 (1484 6551 4540 3166), Niklas Berg 1.925.

6.9 GÖTEBORG/S-K (Castorama) | Resultat
Samtliga Ullevi.
M: Kristian Pettersson 2.739 (1364 5076 4643 3549).
K: Elinor Forssander 2.940 (1185 2429 4519 5021), Karolina Pedersen 2.817 (1007 2281 3885 6018), Veronica Karlsson 2.629 (1017 2922 4135 3498), Anna Zachrisson 2.225.

4.9 NORRKÖPING (Castorama)
Samtliga Tjalve.
M: Adam Björling 2.324, Fabian Rosenquist 2.245, Niklas Johansson 1.927, Tomi Luttinen 93 1.570, Krister Hultberg 1.514, Christoffer Gustafsson 92 1.380, Dan Englesson 1.248, Jonas Forsman 336.
K: Lina Ögren 93 2.168, Ellinor Rosenquist 2.153, Anna Hall 93 2.049, Jasmine Andersson 1.749, Sara Bley 1.663, Moa Ullgren 96 1.642, Jonna Kowalski 94 1.491.

4.9 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö.
M: Östen Eriksson 1.665, Åke Lindén 993, Bernhard Karlsson 981.

4.9 BORÅS (Castorama)
M: Lennie Helander Ullevi 2.553 (1250 4149 3892 4588), Kristoffer Fagerlund 93 Ymer 2.002, Juha Salmi Herrljunga 1.814, Torbjörn Julin Kville 1.258.
K: Viktoria Oscarsson Herrljunga 2.283 (912 2236 2713 4354), Sofie Bäverstrand Ullevi 1.491.

4.9 HUDDINGE/J (Castorama) | Resultat
Samtliga Huddinge om ej annat anges.
M: Torbjörn Persson Tyresö 1.774, Johan Löfstedt 1.463.
K: Stina Jacobsson 2.064, Karolina Lind 93 1.514.

4.9 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp.
M: Andreas Mindor 1.724, Lars-Olof Mattsson 711, Joel Mattsson 98 555, Kurt Lind 344, Emil Eriksson 96 116.
K: Jessica Mattsson 98 1.623, Lena Wennberg-Mattsson 1.023.

3.9 ÖSTHAMMAR (Castorama)
Samtliga Östhammar.
M: Fredrik Nyman 2.189, David Nyman 92 1.957, Johan Berg 1.953, Joel Norberg 1.637.
K: Ingegerd Nyman 1.184

3.9 SKELLEFTEÅ (Castorama) | Resultat
Samtliga Skellefteå.
M: Mattias Lindberg 2.535, Niklas Wiklund 2.495, Sten-Erik Wihlborg 1.627, Lars Bergsten 1.583, Urban Lindberg 1.306, Johan Westermark 93 1.060, Kurt Jonsson 1.037.
K: Frida Norlund 95 1.968, Evelina Nilsson 94 1.642, Johanna Panboon 93 1.637, Elvira Lindström 94 1.341.

3.9 VÄSTERÅS/A+Ap (Castorama)
Samtliga Västerås.
M: Fred Schumacher 2.509 (1188 3919 3715 5061), Jörgen Viksell 2.124.
K: Matilda Gunnarsson 2.895 (1165 4337 4567 2727), Johanna Rydberg 2.656 (928 2180 3835 5437), Amanda Rydberg 93 2.539 (961 2814 2686 5144).

28.8 BODEN (Castorama)
Samtliga Boden.
M: Patrik Olofsson 1.321, Bengt Gustafsson 1.149, Björn Innala 1.089, Gustav Innala 701.
K: Emelie Gustafsson 95 955, Marie Gustafson 653.

28.8 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö.
M: Kjell Jansson 1.127, Åke Lindén 936.

28.8 HERRLJUNGA (Castorama)
Samtliga Herrljunga om ej annat anges.
M: Ola Roos Mölndal 2.285, Juha Salmi 1.659, Urban Håkansson Falköpings AIK 1.145, Jan Hansson 1.131, Anders Carlehed 1.120.
K: Viktoria Oscarsson 2.180, Amanda Sandin 97 1.451, Viktoria Johansson 93 1.451, Lisa Gustafsson 1.276, Therese Johansson 95 1.046.

27.8 SKELLEFTEÅ (Castorama) | Resultat
Samtliga Skellefteå.
M: Niklas Wiklund 2.708 (1298 5189 3915 4413), Robert Lindberg 1.993, André Brännström 1.667, Urban Lindberg 1.346.
K: Emma Granlund 1.280.

27.8 ÖSTHAMMAR (Castorama)
Samtliga Östhammar.
M: Fredrik Nyman 2.203, Johan Berg 2.026, David Nyman 92 1.814, Joel Norberg 1.622, Matti Vuontisvaara 1.560, Jesper Olsson 92 913.
K: Ingegerd Nyman 1.127.

27.8 TORSBY (Castorama)
Samtliga Bore.
M: Hans Eriksson 2.727 (1191 4292 3875 6020), Tommy Kristiansson 2.601 (1280 3724 4522 4388).

Resultat

Resultat 2011

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>