Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Måndag 20 maj 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Svenskar i USA - inne 2011

1-2.4 AKRON, OH | Resultat
OBS: Inomhus!
Dag 2
M 110mH:
4) Björn Johansson Västerås 15.86.

11-12.3 COLLEGE STATION, TX (NCAA div 1) | Resultat
Dag 1
M Kula:
1) Leif Arrhenius Spårvägen 1992.
K 800m h2: 2) Sofie Persson Hammarby 2:04.96. Vikt: 11) Ida Storm Malmö 1925.
Dag 1-2
M Sjukamp:
9) Björn Barrefors Hammarby 5.779 (7.12 720 1430 199 8.22 480 2:50.50).
Dag 2
M Vikt:
9) L Arrhenius 2045.
K 800m f: 3) S Persson 2:04.89.

11-13.3 NEW YORK, NY | Resultat
Dag 2
P18 Stav:
4) Andreas Duplantis 93 Stål 498.

5.3 AMES, IA | Resultat
OBS: Överlång bana.
K 800m: 1) Sofie Persson Hammarby 2:04.51.

5.3 BLACKBURG, VA | Resultat
K Tresteg: 3) Maria Augutis Ullevi 1249.

5-6.3 ALLSTON, MA | Resultat
Dag 1
M 1000m h1:
1) Mikael Röjerås Västerås 2:26.87.
Dag 1-2
M Sjukamp:
2) Felix Siljebäck Larsen Västerås 5.402 (7.23 691 1234 195 8.61 460 2:46.85).
Dag 2
M 1000m f:
7) M Röjerås 2:26.34. 5000m A: 2) Alexander Söderberg Spårvägen 14:10.36, 10) Tobias Lundgren Spårvägen 14:32.39.

5-6.3 ROXBURY, MA | Resultat
Dag 1
K Längd:
2) Malin Olsson Malmö 591, 12) Andrea Nybäck IF Göta 546.

4-5.3 LUBBOCK, TX | Resultat
OBS! Överlång bana.
Dag 1
K 1000m h3:
1) Lisa Forsberg Falun 2:59.95.
Dag 2
K 1000m f:
2) L Forsberg 3:01.66. 1 mile A: 1) L Forsberg 5:12.71. Tresteg: 1) Izehi Ileso Ullevi 1293.

27-28.2 JONESBORO, AR | Resultat
Dag 1
K 800m h2:
1) Sanna Mustonen Enhörna 2:14.85.
Dag 2
K 800m f:
5) S Mustonen 2:14.52.

26.2 BETHLEHEM, PA | Resultat
K 800m: 15) Sarah Gustavsson 2:40.06. 1 mile: 10) S Gustavsson 5:50.70.

26-27.2 NEW YORK, NY | Resultat
Dag 2
K Höjd:
8=) Jessica Robson Järvsö 166.

25-27.2 WARRENSBURG, MO | Resultat
Dag 3
M 1 mile:
10) Carl Larsson Hässelby 4:28.92.

25-26.2 BEREA, OH | Resultat
Dag 1
M Längd:
3) Erik Svensson Falkenberg 675.

25-26.2 ALLSTON, MA | Resultat
Dag 1
K 800m h:
?) Yolanda Ngarambe Tureberg 2:13.70.
Dag 2
K 800m f:
10) Y Ngarambe 2:16.74. Höjd: 12=) Åse Lundin Göteborgs KIK 160. Tresteg: 6) Å Lundin 1156.

25-26.2 NORMAN, OK | Resultat
Dag 1
M 60m h1:
4) Edmund Yeboah Hässelby 6.93. 800m h4: 1) William Taudien Tureberg 1:54.61.
K 800m h1: 2) Hanna Nilsson Ullevi 2:18.42.
Dag 2
M 60m B:
2) E Yeboah 6.86. 800m f: 4) W Taudien 1:52.62.
K 800m f: 6) H Nilsson 2:15.22.

25-26.2 SEATTLE, WA | Resultat
Dag 1
K Vikt:
1) Ida Storm Malmö 2070.

25-27.2 FAYETTEVILLE, AR | Resultat
Dag 2
K 400m h5:
4) Sofia Hellberg Jonsén Hammarby 55.43. 800m h2: 2) Sofie Persson Hammarby 2:07.91.
Dag 3
K 800m f:
4) S Persson 2:06.50. Stav: 4) Petra Olsen Malmö 405. Tresteg: 3) Maria Augutis Ullevi 1288.

25.2 NEW YORK, NY | Resultat
M 1000m: 2) Mikael Röjerås Västerås 2:25.94. Stav: 9) Felix Siljebäck Larsson Västerås 420.
K 1000m: 3) Maria Jangsten Sävedalen 2:56.92.

25-26.2 BOWLING GREEN, OH | Resultat
Dag 1-2
M Sjukamp:
5) Björn Johansson Västerås 5.176 (7.38 646 1463 184 8.95 470 2:53.23).

25-26.2 HOUSTON, TX | Resultat
Dag 1
K 800m h1:
1) Lovisa Lindh Ullevi 2:14.21.
Dag 2
K 800m f:
1) L Lindh 2:11.26. 1 mile: 3) Mary Alenbratt Ullevi 4:53.29. 3000m: 6) Klara Bodinson Lidingö 9:45.65.

25-26.2 LINCOLN, NE | Resultat
Dag 1-2
M Sjukamp:
1) Björn Barrefors Hammarby 5.816 (7.10 717 1385 206 8.10 490 2:56.43).

24-26.2 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
Dag 2
M Vikt:
1) Leif Arrhenius Spårvägen 2019.
K 60m h1: 3) Fatima Makakala Hammarby 7.66. 200m h3: 3) F Makakala 24.69. 800m h2: 4) Josefine Koskinen Enhörna 2:11.90. 60mH h1: 3) F Makakala 8.61. Stav: 17) Nathalie Busk Malmö 350. Vikt: 4) Anneli Ståhl Spårvägen 1835.
Dag 3
M Kula:
1) L Arrhenius 1880.
K 200m B: 4) F Makakala 24.90. 800m f: 4) J Koskinen 2:12.14. 60mH: 7) F Makakala 8.76.

19.2 KENT, OH | Resultat
OBS: Överlång bana.
M 1 mile D: 8) Joakim Frisk Västerås 4:35.69.

19.2 NORMAN, OK | Resultat
M 800m A: 1) William Taudien Tureberg 1:55.21.

19.2 FLAGSTAFF, AZ | Resultat
OBS: Överlång bana.
K 1 mile: 2) Josefine Koskinen Enhörna 5:30.92.

19.2 BATON ROUGE, LA | Resultat
P18 Stav: 1) Andreas Duplantis 93 Stål 490.

19-20.2 AKRON, OH | Resultat
Dag 1
K Vikt:
18) Frida Åkerström Huddinge 1459.
Dag 2
K Kula:
5) F Åkerström 1473.

18.2 MARIETTA, OH | Resultat
M Tresteg: 6) Erik Svensson Falkenberg 1183.

18.2 NEW YORK, NY | Resultat
M 3000m: 3) Alexander Söderberg Spårvägen 8:21.41, 6) Tobias Lundgren Spårvägen 8:39.80. 5000m: 1) T Lundgren 14:32.79. 55mH h2: 3) Felix Siljebäck Larsen Västerås 7.98, f: 4) F Siljebäck Larsen 7.94. Höjd: 6) F Siljebäck Larsen 184. Stav: 2) F Siljebäck Larsen 450. Längd: 5) F Siljebäck Larsen 681.
K 55m h1: 2) Malin Olsson Malmö 7.42, h3: 3) S Fagerlund 7.48, f: 6) S Fagerlund 7.40, 7) M Olsson 7.42. 200m B: 4) S Fagerlund 26.54, C: 3) M Olsson 25.96. 800m: 1) Emmy Koskinen Enhörna 2:11.88, 5) Maria Jangsten Sävedalen 2:17.73. 1 mile: 8) M Jangsten 5:13.08. 55mH h1: 2) S Fagerlund 8.36, f: 3) S Fagerlund 8.36. Höjd: 2) Andrea Nybäck IF Göta 160. Längd: 1) M Olsson 609, 2) A Nybäck 574, 3) S Fagerlund 542. Tresteg: 1) M Olsson 1178, 4) S Fagerlund 1100. Kula: 9) A Nybäck 1064.

18.2 LUBBOCK, TX | Resultat
OBS: Överlång bana.
K 1000m: 2) Lisa Forsberg Falun 2:55.30.

18.2 LINCOLN, NE | Resultat
M 60m C: 2) Björn Barrefors Hammarby 7.12. Höjd: 3) B Barrefors 201. Kula: 8) B Barrefors 1413.

18-19.2 ALLSTON, MA | Resultat
Dag 2
K 800m A:
3) Yolanda Ngarambe Tureberg 2:14.59. Höjd: 10) Åse Lundin Göteborgs KIK 158. Tresteg: 10) Å Lundin 1117.

18.2 GOLDEN, CO | Resultat
K Kula: 10) Kajsa Bank 1139. Vikt: 14) K Bank 1291.

17-19.2 OGDEN, UT | Resultat
Dag 1
M Kula:
2) Niklas Arrhenius Spårvägen 1875, 3) Leif Arrhenius Spårvägen 1848. Vikt: 1) L Arrhenius 1903.
K Kula: 24) Anneli Ståhl Spårvägen 990. Vikt: 2) A Ståhl 1767.

17-18.2 CEDAR FALLS, IA | Resultat
Dag 1
K Tresteg;
1) Izehi Ileso Ullevi 1271.
Dag 2
K 60m:
4) I Ileso 8.05. Höjd: 4=) I Ileso 145. Längd: 2) I Ileso 541. Kula: 2) I Ileso 1159.

12.2 GAMBIER, OH | Resultat
M Längd: 2) Erik Svensson Falkenberg 679. Tresteg: 7) E Svensson 1276.

12.2 NEW HAVEN, CT | Resultat
M 1000m: 6) Sean Pohorence 2:32.11.

11-12.2 SEATTLE, WA | Resultat
Dag 2
K Vikt:
1) Ida Storm Malmö 1993, 4) Anneli Ståhl Spårvägen 1852.

11-12.2 FAYETTEVILLE, AR | Resultat
Dag 1
K 400m O:
1) Sofia Hellberg Jonsén Hammarby 56.08 (200m 26.14). 800m A: 1) Sofie Persson Hammarby 2:05.81 (400m 62.69), C: 9) Lisa Forsberg Falun 2:17.64 (65.63), D: 9) Sanna Mustonen Enhörna 2:15.75.

11-12.2 ALLSTON, MA | Resultat
Dag 1
K 60m h3:A
2) Malin Olsson Malmö 7.94, B: 7) M Olsson 7.97,500m A: 2) Emmy Koskinen Enhörna 1:15.21. 1 mile K: 4) Sarah Gustavsson 5:48.35. 60mH h2: 2) S Fagerlund 8.99, A: 8) S Fagerlund 9.10. Höjd: 10=) Jessica Robson Järvsö 163.
Dag 2
M 1 mile E:
10) Tobias Lundgren Spårvägen 4:18.18, 11) Mikael Röjerås Västerås 4:18.85. 5000m A: 5) Alexander Söderberg Spårvägen 14:18.54. 60mH h2: 6) Felix Siljebäck Larsen Västerås 8.75. Höjd: 13) F Siljebäck Larsen 193.

11-12.2 CLEMSON, SC | Resultat
Dag 1
K 300m D:
5) Elin Andersson Lund 43.80.
Dag 2
K 800m:
17) E Andersson 2:21.20.

11-12.2 AIR FORCE ACADEMY, CO | Resultat
OBS: Överlång bana.
Dag 1
M Vikt:
1) Leif Arrhenius Spårvägen 2106.
K Vikt: 24) Kajsa Bank 1253.
K 200m h8: 1) Fatima Makakala Hammarby 25.15. Längd: 6) F Makakala 559.
Dag 2
M Kula:
2) Niklas Arrhenius Spårvägen 1874, 3) L Arrhenius 1871.
K 200m A: -) F Makakala ej start. 60mH h4: 1) F Makakala 8.66, A: 3) F Makakala 8.61. Kula: 33) K Bank 1091.

11-12.2 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
Dag 1
K Stav:
16) Nathalie Busk Malmö 346.

11.2 CEDARVILLE, OH | Resultat
M 800m: 4) Joakim Frisk Västerås 2:03.94.

11-12.2 AMES, IA | Resultat
OBS: Överlång bana.
Dag 2
K 800m B:
1) Lovisa Lindh Ullevi 2:10.44. 1 mile B: 2) Mary Alenbratt Ullevi 4:47.70, 6) Klara Bodinson Lidingö 4:51.74.

9.2 RIVERDALE, NY | Resultat
K 55mH h1: 2) Siri Fagerlund Helsingborg 8.2m, A: 2) S Fagerlund 8.3m. Höjd: 4) Andrea Nybäck IF Göta 155. Längd: 1) Malin Olsson Malmö 624, 2) A Nybäck 570.

5.2 NAMPA, ID | Resultat
K Vikt: 4) Anneli Ståhl Spårvägen 1698.

5.2 LUBBOCK, TX | Resultat
OBS: Överlång bana!
K 1000m: 2) Lisa Forsberg Falun 3:00.98. 1 mile: 1) L Forsberg 5:08.52.

5.2 ALLIANCE, OH | Resultat
M 1 mile: 30) Joakim Frisk Västerås 4:43.20.

5.2 SPRINGFIELD, MA | Resultat
K 1 mile: 6) Sarah Gustavsson 5:51.16.

5.2 HOUSTON, TX | Resultat
M 60m h10: 2) Edmund Yeboah Hässelby 6.96, f: -) E Yeboah ej start. 1 mile B: 2) William Taudien Tureberg 4:25.89.
K 800m A: 5) Hanna Nilsson Ullevi 2:21.64.

4-5.2 SOUTH BEND, IN | Resultat
OBS: Överlång bana!
K 400m C: 6) Sofia Hellberg Jonsén Hammarby 57.59. 800m A: 2) Sofie Persson Hammarby 2:06.77.

4-5.2 BLACKSBURG, VA | Resultat
Dag 2
K Tresteg:
8) Maria Augutis Ullevi 1238.

4-5.2 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
Dag 1
K Stav B:
7=) Nathalie Busk Malmö 360.

4.2 CAMBRIDGE, MA | Resultat
M 1 mile: 6) Sean Pohorence 4:20.66.

4-5.2 JOHNSON CITY, TN | Resultat
OBS: Överlång bana!
Dag 1
K 800m A:
6) Elin Andersson Lund 2:19.18.

4-5.2 NEW YORK, NY | Resultat
Dag 1
K 60mH h6:
6) Fatima Makakala Hammarby 8.66. Höjd: 7=) Åse Lundin Göteborgs KIK 165. Kula: 3) Frida Åkerström Huddinge 1520.
Dag 2
K 800m F:
3) Yolanda Ngarambe Tureberg 2:15.73. Tresteg B: 19) Å Lundin 1140. Vikt: 30) F Åkerström 1502.

4-5.2 NEW HAVEN, CT | Resultat
Dag 2
K 60m h4:
3) Siri Fagerlund Helsingborg 8.04, A: 8) S Fagerlund 8.06. 60mH h1: 2) S Fagerlund 9.06, A: 5) S Fagerlund 9.12.

29.1 BEXLEY, OH | Resultat
M Höjd: 13) Erik Svensson Falkenberg 172. Längd: 13=) E Svensson 620.

29.1 CAMBRIDGE, MA | Resultat
OBS: Troligen överlång bana.
K 800m: 9) Sarah Gustavsson 2:38.36. 1 mile: 9) S Gustavsson 5:50.53.

29-30.1 GAINESVILLE, FL | Resultat
Dag 2
K 400m F:
2) Beatrice Enckell Udd 62.75.

29.1 AIR FORCE ACADEMY, CO | Resultat
K Kula: 15) Kajsa Bank 1131.

28-29.1 WARRENSBURG, MO | Resultat
Dag 2
M 800m A:
8) Carl Larsson Hässelby 2:03.05.

28-29.1 CEDAR FALLS, IA | Resultat
Dag 2
K Tresteg:
1) Izehi Ileso Ullevi 1286.

28-29.1 FAYETTEVILLE, AR | Resultat
Dag 1
M 60mH B:
1) Björn Barrefors Hammarby 8.18, Längd: 8) B Barrefors 716.
Dag 2
M 60m X:
6) B Barrefors 8.14.

28-29.1 ALLSTON, MA | Resultat
Dag 1
K Höjd:
4) Jessica Robson Järvsö 158.

28-29.1 POCATELLO, ID | Resultat
Dag 1
K Vikt:
1) Anneli Ståhl Spårvägen 1801.
Dag 2
K Kula:
33) A Ståhl 1009.

28-29.1 LEXINGTON, KY | Resultat
Dag 1
K Vikt:
24) Frida Åkerström Huddinge 1568.
Dag 2
K Kula:
7) F Åkerström 1490.

28.1 ROXBURY, MA | Resultat
K 1 mile: 24) Yolanda Ngarambe Tureberg 5:17.10. Höjd: 6=) Åse Lundin Göteborgs KIK 157.

28-29.1 NAMPA, ID | Resultat
Dag 1
K 200m D:
2) Fatima Makakala Hammarby 25.41.
Dag 2
K 60m h3:
2) F Makakala 7.92, A: 7) F Makakala 7.88.

28-29.1 NEW YORK, NY | Resultat
OBS: Dag 1 genomfördes i Riverdale, NY
Dag 1-2
M Sjukamp
(OBS: 55m i st f 60m dag 1): 1) Felix Siljebäck Larsen Västerås 5.160 (6.5m 703 1195 187 8.74 425 2:51.04).
Dag 2
M 3000m:
4) Tobias Lundgren Spårvägen 8:31.16. 5000m: 1) T Lundgren 14:47.66.
K 60m h4: 4) Malin Olsson Malmö 8.04. 800m A: 1) Emmy Koskinen Enhörna 2:14.69, 1000m A: 3( Maria Jangsten Sävedalen 2:59.93. Längd: 1) M Olsson 578, -) Andrea Nybäck IF Göta X. Tresteg: 3) M Olsson 1138.

28-29.1 COLLEGE STATION, TX | Resultat
Dag 2
K 400m C:
1) Sofia Hellberg Jonsén Hammarby 56.23. 800m A: 1) Sofie Persson Hammarby 2:07.32. Tresteg: 6) Maria Augutis Ullevi 1244.

28-29.1 HOUSTON, TX | Resultat
Dag 2
M 60m h8:
4) Edmund Yeboah Hässelby 7.06. 800m A: 2) William Taudien Tureberg 1:55.49.
K 800m A: 2) Lovisa Lindh Ullevi 2:13.09, 4) Mary Alenbratt Ullevi 2:14.11, B: 6) Hanna Nilsson Ullevi 2:19.15. 3000m A: 1) Klara Bodinson Lidingö 9:46.56.

28-29.1 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
Dag 1
K Stav:
5) Nathalie Busk Malmö 345.

28-29.1 RENO, NV | Resultat
Dag 2
P18 Stav A:
2) Andreas Duplantis 93 Stål 508.
P15 Stav A: 2) Armand Duplantis 99 Stål 388, 3) Antoine Duplantis 96 Stål 365.
F15 Stav B: 2) Johanna Duplantis 02 Stål 213.

22.1 JONESBORO, AR | Resultat
K 400m A: 1) Sofie Persson Hammarby 54.75, 4) Sofia Hellberg-Jonsén Hammarby 56.97. 1 mile A: 2) Sanna Mustonen Enhörna 5:10.79.

22.1 LINCOLN, NE | Resultat
M Stav: 7=) Björn Barrefors Hammarby 455.

22.1 WESTERVILLE, OH | Resultat
M Höjd: 5) Erik Svensson Falkenberg 177.

22.1 EDINBORO, PA | Resultat
OBS: Överlång bana!
M 800m: 12) Joakim Frisk Västerås 2:05.19.

22.1 NORMAN, OK | Resultat
K 600 yards C: 1) Lovisa Lindh Ullevi 1:26.59. 1000m: 2) Mary Alenbratt Ullevi 2:54.67. 1 mile A: 2) Klara Bodinson Lidingö 4:59.85.

21-22.1 LUBBOCK, TX | Resultat
OBS: Överlång bana!
Dag 2
M 55m h9:
2) Edmund Yeboah Hässelby 6.56.
K 800m: 5) Lisa Forsberg Falun 2:15.92.

21-22.1 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
Dag 1
K 200m D:
3) Fatima Makakala Hammarby 25.36. Stav: 4) Nathalie Busk Malmö 355. Vikt: 7) Anneli Ståhl Spårvägen 1671.
Dag 2
M Kula:
1) Leif Arrhenius Spårvägen 1839.
K 60mH h2: 1) F Makakala 8.61, f: 6) F Makakala 8.83.

21-22.1 KENT, OH | Resultat
Dag 1
K Vikt:
13) Frida Åkerström Huddinge 1493.
Dag 2
K Kula:
1) F Åkerström 1477.

21.1 BURLINGTON, VT | Resultat
K 800m: 1) Yolanda Ngarambe Tureberg 2:21.76. 55mH h1: 3) Åse Lundin Göteborgs KIK 9.21. Höjd: 2=) Å Lundin 157.

21.1 LINCOLN, NE | Resultat
M 1000m A: 9) Carl Larsson Hässelby 2:37.15.

21.1 NEW YORK, NY | Resultat
M 3000m A: 4) Tobias Lundgren Spårvägen 8:24.21. 60mH h1: 6) Felix Siljebäck Larsen Västerås 8.89. Höjd: 17) F Siljebäck Larsen 186.
K 60m h8: 4) Malin Olsson Malmö 7.95. 500m B: 2) Emmy Koskinen Enhörna 1:16.21. Längd: 1) M Olsson 605, 17) Andrea Nybäck IF Göta 521.

21-22.1 BLOOMINGTON, IN | Resultat
K 1 mile B: 8) Elin Andersson Lund 5:22.19.

21-22.1 BLACKSBURG, VA | Resultat
Dag 2
K Stav:
4=) Petra Olsen Malmö 387.

21-22.1 BOULDER, CO | Resultat
Dag 2
K Kula:
4) Kajsa Bank 1100. Vikt: 13) K Bank 1208.

20.1 NEW YORK, NY | Resultat
K 800m B: 6) Sarah Gustavsson 2:37.1m.

15.1 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
M Kula: 1) Richard Olsson IF Göta 1372.
K Stav: 5) Nathalie Busk Malmö 340.

15.1 HANOVER, NH | Resultat
K 60m h3: 6) Jessica Robson Järvsö 9.25. 200m D: 1) Åse Lundin Göteborgs KIK 28.27. Höjd: 2=) J Robson 153. Längd: 6) Å Lundin 499, 10) J Robson 447.

15.1 HOUSTON, TX | Resultat
P18 Stav: 1) Andreas Duplantis 93 Stål 485, 22) Armand Duplantis 99 Stål 365, 25) Antoine Duplantis 96 Stål 350.

15.1 CLEMSON, SC | Resultat
K Längd: 6) Maria Augutis Ullevi 524. Tresteg: 2) M Augutis 1219.

15.1 MIDDLETOWN, CT | Resultat
K 800m: 1) Sarah Gustavsson 2:42.56. 1 mile: 2) S Gustavsson 5:59.13.

15.1 BEXLEY, OH | Resultat
M 60m h2: 2) Erik Svensson Falkenberg 7.49, B: 3) E Svensson 7.49. Höjd: 5=) E Svensson 178. Längd: 1) E Svensson 668. Tresteg: 4) E Svensson 1246.

15.1 CEDAR FALLS, IA | Resultat
K Längd: 3) Izehi Ileso Ullevi 525. Tresteg: -) I Ileso X.

14-15.1 POCATELLO, ID | Resultat
Dag 2
K 200m C:
5) Fatima Makakala Hammarby 26.12. 60mH h4: 1) F Makakala 8.84, f: -) F Makakala ej start. Kula: 32) Anneli Ståhl 996. Vikt: 1) A Ståhl 1673.

14-15.1 BLACKSBURG, VA | Resultat
Dag 2
K Stav:
5) Petra Olsen Malmö 390.

14.1 AKRON, OH | Resultat
M 60mH: 3) Björn Johansson Västerås 8.53. Höjd: 7) B Johansson 186. Stav: 5) B Johansson 473.

14.1 NEW YORK, NY | Resultat
M Stav A: 10) Felix Siljebäck Larsen Västerås 415. Längd A: 3) F Siljebäck Larsen 691.
K 800m A: 2) Emmy Koskinen Enhörna 2:16.33. 1000m A: 6) Maria Jangsten Sävedalen 3:00.06. Längd A: 1) Malin Olsson Malmö 589. Tresteg A: 4) M Olsson 1183.

14-15.1 LINCOLN, NE | Resultat
Dag 1
M 1 mile:
19) Carl Larsson Hässelby 4:38.93. 60mH h3: 2) Björn Barrefors Hammarby 8.12. Längd A: 8) B Barrefors 681.
Dag 2
M 60mH A:
4) B Barrefors 8.16. Kula: 10) B Barrefors 1393.

14-15.1 LUBBOCK, TX | Resultat
OBS: Överlång bana!
Dag 1
K 600 yards D:
1) Lovisa Lindh Ullevi 1:28.02. 1000m: 2) Lisa Forsberg Falun 3:00.60, 4) Klara Bodinson Lidingö 3:01.60.
Dag 2
K 1 mile:
1) Mary Alenbratt Ullevi 5:08.14, 2) K Bodinson 5:08.24, 4) L Lindh 5:20.32, 7) L Forsberg 5:28.44.

14.1 HOUSTON, TX | Resultat
M 60m h6: 4) Edmund Yeboah Hässelby 7.08.
K 400m H: 3) Hanna Nilsson Ullevi 62.52.

7.1 FAYETTEVILLE, AR | Resultat
K 400m A: 3) Sofia Hellberg Jonsén Hammarby 56.42 (200m 26.04). 600m: 1) Sofie Persson Hammarby 1:29.63 (200m/400m 29.21/58.11).

7.1 AKRON, OH | Resultat
M 60mH: 5) Björn Johansson Västerås 8.74. Höjd: 3) B Johansson 175. Längd: 8) B Johansson 632.
K Kula: 1) Frida Åkerström Huddinge 1446. Vikt: 3) F Åkerström 1504.

7.1 NEW YORK, NY | Resultat
K 1 mile A: 7) Maria Jangsten Sävedalen 5:24.61.

7-9.1 HANOVER, NH | Resultat
Dag 3
K Höjd:
3) Jessica Robson Järvsö 163.

7-8.1 BATON ROUGE, LA | Resultat
Dag 2
P18 Stav:
1) Andreas Duplantis 93 Stål 492.

6-8.1 PROVO, UT | Resultat
Dag 1
M Diskus:
1) Leif Arrhenius Spårvägen 5810.
Dag 2
M Kula:
2) L Arrhenius 1861.
Dag 3
K 60m h3:
1) Fatima Makakala Hammarby 7.79, B: 1) F Makakala 7.75. 60mH h1: 1) F Makakala 8.65, A: 3) F Makakala 8.67.

11.12 PRINCETON, NJ | Resultat
M Stav: 15=) Felix Siljebäck-Larsen Västerås 420. Längd: 9) F Siljebäck-Larsen 675.
K Längd: 1) Malin Olsson Malmö 599.

10.12 CHARLESTON, IL | Resultat
K Kula: 2) Frida Åkerström Huddinge 1439. Vikt: 11) F Åkerström 1410.

9-10.12 LINCOLN, NE | Resultat
Dag 2
M 60mH:
1) Björn Barrefors Hammarby 8.14, X: 2) B Barrefors 8.18. Höjd: 3=) B Barrefors 193.

9.12 PROVO, UT
M Kula: 1) Leif Arrhenius Spårvägen 1898.

4.12 NEW HAVEN, CT | Resultat
K 60m h2: 2) Malin Olsson Malmö 8.05, f: 5) M Olsson 8.08. 200m B: 2) M Olsson 26.27. 1 mile: 1) Maria Jangsten Sävedalen 5:08.45.

4.12 NEW HAVEN, CT | Resultat
M 5000m: 1) Tobias Lundgren Spårvägen 14:59.67. 60mH h1: 1) Felix Siljebäck-Larsen Västerås 8.75, f: 3) F Siljebäck-Larsen 8.84.

4.12 BURLINGTON, VT | Resultat
K Femkamp (OBS: 55mH i stället för 60mH): 2) Åse Lundin Göteborgs KIK 2.870 (8.90 163 746 461 2:48.08).

4.12 MANKATO, MN | Resultat
M 800m: 1) Henrik Hansson Strömstad LK 1:58.31.

3-4.12 JONESBORO, AR | Resultat
Dag 2
K 55m h5:
2) Sofia Hellberg-Jonsén Hammarby 7.44. 200m B: 4) S Hellberg-Jonsén 25.60. 400m A: 1) Sofie Persson Hammarby 54.63.

3.12 BRONX, NY | Resultat
M 1 mile: 4) Alexander Söderberg Spårvägen 4:28.4m.

1.12 RIVERDALE, NY | Resultat
M Höjd: 2) Felix Siljebäck-Larsen Västerås 188. Kula: 5) F Siljebäck-Larsen 1146.
K Längd: 1) Malin Olsson Malmö 606, 2) Malin Marmbrandt Västerås 600.

Resultat

Resultat 2011

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>