Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Måndag 16 september 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Svenskar i USA - ute 2011

21.11 TERRE HAUTE, IN (NCAA div 1) | Resultat
M 10 km terräng: 116) Alexander Söderberg Spårvägen 30:56.

12.11 AMHERST, NY | Resultat
M 10 km terräng: 12) Alexander Söderberg Spårvägen 31:38, 223) Mikael Röjerås Västerås 36:42.
K 6 km terräng: 75) Yolanda Ngarambe Tureberg 22:28, 140) Maria Jangsten Sävedalen 23:36.

12.11 PROVO, UT | Resultat
K 6 km terräng: 44) Caroline Högardh 92 Halmstad 22:30, 91) Johanna Olsson Täby 23:38.

12.11 WACO, TX | Resultat
K 6 km terräng: 21) Mary Alenbratt Ullevi 21:37, 61) Kajsa Barr 92 Sundbyberg 22:46, 70) Maria Sandström Malmö 22:59, 108) Tilda Helgesson 92 Åhius 24:08.

12.11 PALO ALTO, CA | Resultat
K 6 km terräng: 160) Josefine Koskinen Enhörna 23:03.

12.11 PRINCESS ANNE, MD | Resultat
K 6 km terräng: 106) Lena Finucane 24:32.

4.11 ONTARIO, CA | Resultat
K 5 km terräng: 52) Cecilia Instebö Tureberg 19:41.

31.10 NACOGDOCHES, TX | Resultat
M 8 km terräng: 49) Emil Blomberg 92 Hässelby 27:31.
K 6 km terräng: 20) Maria Sandström Malmö 22:24, 31) Hannah Nilsson Malmö 23:05.

31.10 HOUSTON, TX | Resultat
K 5 km terräng: 12) Mary Alenbratt Ullevi 17:38, 23) Kajsa Barr 92 Sundbyberg 18:07.

29.10 ALBANY, NY | Resultat
K 5 km terräng: 18) Yolanda Ngarambe Tureberg 18:02.

29.10 FORT COLLINS, CO | Resultat
K 6 km terräng: 53) Josefine Koskinen Enhörna 24:07.

29.10 BOWLING GREEN, OH | Resultat
K 5 km terräng: 10) Sanna Mustonen Enhörna 18:28, 42) Tilda Helgesson 92 Åhus 19:48, 56) Samia Adan Hässelby 20:29.

29.10 POCATELLO, ID | Resultat
K 5 km terräng: 27) Caroline Högardh Halmstad 19:22.

29.10 CHARLOTTE, NC | Resultat
K 5 km terräng: 51) Lena Finucane 18:59.

29.10 GRANTHAM, PA | Resultat
K 6 km terräng: 47) Sarah Gustavsson 27:53.

29.10 KANEOHE, HI | Resultat
K 5 km terräng: 6) Johanna Olsson Täby 18:39.

28.10 BRONX, NY | Resultat
M 8 km terräng: 4) Alexander Söderberg Spårvägen 24:49, 59) Mikael Röjerås Västerås 27:17.
K 6 km terräng: 56) Maria Jangsten Sävedalen 24:39.

25.10 SAN LUIS OBISPO, CA | Resultat
K 5 km terräng: 12) Cecilia Instebö Tureberg? 20:07.

14.7 PROVO, UT | Resultat
M Diskus: 1) Leif Arrhenius Spårvägen 6262.

11.6 RANDALL'S ISLAND, NY (DL) | Resultat
M Stav: -) Alhaji Jeng Örgryte X. Tresteg: 2) Christian Olsson Örgryte 1629/-3.5.
K Höjd: 1) Emma Green Örgryte 194.

10-11.6 ST PAUL, MN | Resultat
Dag 2
F18 300mH f:
3) Lovisa Grönros 93 Hammarby 45.65.

8-11.6 DES MOINES, IA (NCAA div 1) | Resultat
Dag 1
M Diskus:
2) Leif Arrhenius Spårvägen 6136. Spjut: 24) Richard Olsson IF Göta 6467.
K 400mH h2: 7) Sofie Persson Hammarby 58.40.
Dag 1-3
M Tiokamp
(OBS: P g a väder bröts andra dagens tävlingar ungefär halvvägs genom spjutkastningen och resterade spjutkast och 1500m genomfördes dag 3!): 12) Björn Barrefors Hammarby 7.651 (11.04/+1.8 730/+.6 1358 202 50.10 14.57/+1.0 4080 480 4433 4:46.28), 17) Björn Johansson Västerås 7.449 (11.37/+1.8 660/+1.9 1404 181 50.72 15.44/0.0 4824 490 5677 4:56.70).
Dag 2
K 3000mH h1:
7) Klara Bodinson Lidingö 10:10.20.
Dag 3
M 10000m:
19) Alexander Söderberg Spårvägen 30:04.95. Kula: 2) L Arrhenius 1937.
K Slägga: 11) Ida Storm Malmö 6118.

4.6 MANKATO, MN | Resultat
F18 300mH: 2) Lovisa Grönros 93 Hammarby 46.11.

2-4.6 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
Dag 3
P18 Stav:
3) Andreas Duplantis 93 Stål 510.

26-28.5 EUGENE, OR (NCAA Regional) | Resultat
Dag 1
M Kula:
3) Leif Arrhenius Spårvägen 1876. Spjut: 11) Richard Olsson IF Göta 6890, 14) Pontus Thomée Lerum 6744.
K 800m h3: 8) Josefine Koskinen Enhörna 2:13.88, h5: 6) Lovisa Lindh Ullevi 2:09.36 1500m h3: 7) Mary Alenbratt Ullevi 4:25.07, h4: 5) Sofia Öberg Lidingö 4:24.40.
Dag 2
K 3000mH h1:
3) Klara Bodinson Lidingö 10:13.05. 100mH h6 (-2.1): 6) Fatima Makakala Hammarby 14.17. Slägga: 7) Ida Storm Malmö 6036, 34) Anneli Ståhl Spårvägen 5335.
Dag 3
M Diskus:
1) L Arrhenius 5987.
K 1500m q1: 12) S Öberg 4:28.36.

26-28.5 BLOOMINGTON, IN (NCAA Regional) | Resultat
Dag 1
M 10000m:
11) Alexander Söderberg Spårvägen 29:18.45.
K 400mH h1: 2) Sofie Persson Hammarby 58.20, h4: 4) Sofia Hellberg Jonsén Hammarby 60.41. Längd: 19) Malin Olsson Malmö 599/+0.8.
Dag 2
K 400mH q2:
3) S Persson 57.71. Tresteg: 9) Maria Augutis Ullevi 1260/+0.5. Kula: 43) Frida Åkerström Huddinge 1377.

26.5 BLUE EARTH, MN | Resultat
F18 300mH A: 1) Lovisa Grönros 93 Hammarby 47.78.

20-21.5 SACRAMENTO, CA | Resultat
Dag 2
K Diskus:
5) Elisabeth Brånsgård Fjugesta 4106.

19-21.5 HUTCHINSON, KS | Resultat
Dag 2
K 800m h1:
1) Lisa Forsberg Falun 2:13.34. Tresteg (vind?): 2) Izehi Ileso Ullevi 1296.
Dag 3
K 800m f:
4) L Forsberg 2:13.88. 1500m: 1) L Forsberg 4:48.34.

13-15.5 MURFREESBORO, TN | Resultat
Dag 2
K 800m h3:
2) Samia Adan Hässelby 2:13.79.
Dag 3
K 800m f:
7) S Adan 2:16.95. 1500m A: 8) Sanna Mustonen Enhörna 4:52.56.

13.5 WALNUT, CA | Resultat
K Diskus: 3) Elisabeth Brånsgård Fjugesta 4169. Spjut: 9) E Brånsgård 2906.

13-14.5 TUCSON, AZ | Resultat
Dag 1
M 110mH h2
(+0.1): 7) Marcus Nilsson Högby 15.38. M Längd: 20) M Nilsson 685/+1.4. Spjut: 10) M Nilsson 5993.
K 1500m h2: 4) Sofia Öberg Lidingö 4:31.73. Slägga: 2) Ida Storm Malmö 6372.
Dag 2
K 1500m f:
-) S Öberg bröt.

13-15.5 NORMAN, OK | Resultat
Dag 1-2
M Tiokamp:
5) Björn Barrefors Hammarby 7.417 (11.30w/+2.9 731w/+2.9 (-) 1396 202 51.08 14.89/+0.6 4088 483 4021 4:57.80).

13-15.5 PRINCETON, NJ | Resultat
Dag 1
M 10000m:
21) Tobias Lundgren Spårvägen 31:29.05.
Dag 1-2
M Tiokamp:
6) Felix Siljebäck Larsen Västerås 6.408 (11.45/-0.2 673/0.0 1147 181 50.09 16.12/-1.3 3721 410 3323 5:00.33).
Dag 2
M 1500m h3:
6) James Finucane 3:58.25.
Dag 3
K Längd:
5) Malin Olsson Malmö 597/-0.1.

13.5 LOUISVILLE, KY | Resultat
K Kula: 5) Frida Åkerström Huddinge 1478. Slägga: 10) F Åkerström 5017.

13-15.5 NATCHITOCHES, LA | Resultat
Dag 2
M 100m h1
(+3.6): 3) Edmund Yeboah Hässelby 10.74w. 800m h2: 2) William Taudien Tureberg 1:54.47.
K 800m h2: 7) Hanna Nilsson Ullevi 2:18.68.
Dag 3
M 800 f:
5) W Taudien 1:53.11.
K 800m f: 6) H Nilsson 2:17,74.

12-15.5 HOUSTON, TX | Resultat
Dag 3
K 800m h2:
1) Lovisa Lindh Ullevi 2:10.99, h3: 2) Mary Alenbratt Ullevi 2:10.97. 1500m h2: 4) M Alenbratt 4:39.07. 3000mH: 1) Klara Bodinson Lidingö 10:13.04.
Dag 4
M Spjut:
2) Richard Olsson IF Göta 6794.
K 800m f: 1) L Lindh 2:08.50, 2) M Alenbratt 2:09.03. 1500m f: 3) M Alenbratt 4:24.44.

12-15.5 ATHENS, GA | Resultat
Dag 2
K 400mH h1:
3) Sofia Hellberg Jonsén Hammarby 60.45, h4: 1) Sofie Persson Hammarby 58.52.
Dag 3
K Stav:
14=) Petra Olsen Malmö 371.
Dag 4
K 400mH f:
3) S Persson 58.08. Tresteg: 1) Maria Augutis Ullevi 1329w/+2.3 (-).

12.5 CHULA VISTA, CA | Resultat
M Diskus: 2) Niklas Arrhenius Spårvägen 6580.

12-14.5 DEKALB, IL | Resultat
Dag 1-2
M Tiokamp:
1) Björn Johansson Västerås 7.413 (11.25w/+3.6 630w/+3.8 (603/+1.4) 1411 181 51.00 15.14/+0.1 4673 480 6095 4:56.90).

12-14.5 NEW HAVEN, CT | Resultat
Dag 3
K 800m A:
2) Yolanda Ngarambe Tureberg 2:09.20. Höjd: 1) Åse Lundin Göteborgs KIK 172.

11-14.5 FORT COLLINS, CO | Resultat
Dag 3
M Diskus:
1) Leif Arrhenius Spårvägen 5911. Slägga: 3) L Arrhenius 6107.
K 800m h1: 4) Josefine Koskinen Enhörna 2:12.09. 100mH h3 (-0.5): 1) Fatima Makakala 13.88. Stav: 13=) Nathalie Busk Malmö 353. Slägga: 3) Anneli Ståhl 5784.
Dag 4
M Kula:
1) L Arrhenius 1896.
K 800m f: 6) J Koskinen 2:11.32. 100mH f (+0.5): 3) F Makakala 13.71.

10-13.5 HONOLULU, HI | Resultat
Dag 3
M Spjut:
1) Pontus Thomée Lerum 6451.
Dag 4
M Diskus:
4) P Thomée 4795.

10.5 MANKATO, MN | Resultat
F18 200m (vind?): 5) Lovisa Grönros 93 Hammarby 27.77. 100mH (vind?): 3) L Grönros 15.90. 300mH: 1) L Grönros. Längd (vind?): 8) L Grönros 460.

7-8.5 NEW HAVEN, CT | Resultat
Dag 1
M 1500m h2:
3) James Finucane 4:00.51.

7-8.5 EMPORIA, KS | Resultat
Dag 2
M 1500m B:
3) Carl Larsson Hässelby 4:07.43.

7.5 EAGLE ROCK, CA | Resultat
M Kula: 1) Niklas Arrhenius Spårvägen 1897, 2) Leif Arrhenius Spårvägen 1895. Diskus: 1) L Arrhenius 5953.
K 800m: 7) Josefine Koskinen 2:10.51.

7-8.5 LAWRENCEVILLE, NJ | Resultat
Dag 1
M 10000m:
1) Tobias Lundgren Spårvägen 31:33.25. Längd: 6) Felix Siljebäck Larsen Västerås 650/+0.6.
K Längd: 1) Malin Olsson Malmö 592/+1.6, 7) Andrea Nybäck IF Göta 497/+0.1. Spjut: 2) A Nybäck 3428.
Dag 2
M 100m A
(+1.0): 5) F Siljebäck Larsen 11.26. 200m C (+2.6): 1) F Siljebäck Larsen 22.52w. 800m: 6) Mikael Röjerås Västerås 1:56.51. 1500m: 6) M Röjerås 3:58.81. 5000m: 1) Alexander Söderberg Spårvägen 14:39.08, 4) T Lundgren 15:13.11. 110mH (+1.6): 7) F Siljebäck Larsen 15.80. Höjd: 3) F Siljebäck Larsen 194. Stav: -) F Siljebäck Larsen X.
K 100m A (+2.1): 4) M Olsson 12.38w, C (+2.9): 1) A Nybäck 12.62w. 200m B (+1.4): 3) M Olsson 25.54. 800m: 2) Emmy Koskinen Enhörna 2:13.63, 3) Maria Jangsten Sävedalen 2:14.85. 1500m: 4) M Jangsten 4:39.25. 100mH A (+0.8): 3) A Nybäck 14.96. 400mH A: 5) E Koskinen 67.15. Höjd: 3) A Nybäck 165. Tresteg: 1) M Olsson 1185/0.0. Kula: 9) A Nybäck 1054.

7-8.5 BALTIMORE, MD | Resultat
Dag 1
K 800m h1:
1) Yolanda Ngarambe Tureberg 2:12.82. Höjd: 3) Åse Lundin Göteborgs KIK 168.
Dag 2
K 800m f:
2) Y Ngarambe 2:10.55. Tresteg: 9) Å Lundin 1142/0.0.

7.5 CLEMSON, SC | Resultat
K 400m B: 5) Beatrice Enckell Udd 63.73.

7.5 LEVELLAND, TX | Resultat
K 800m: 2) Lisa Forsberg Falun 2:13.06.

6-7.5 TUCSON, AZ | Resultat
M Tiokamp: 4) Marcus Nilsson Högby 7.253 (11.35/+0.3 677/+1.8 1360 187 49.81 15.39w/+2.2 3604 442 5279 4:30.69).

6-7.5 AKRON, OH | Resultat
Dag 2
M Höjd:
4=) Björn Johansson Västerås 181. Diskus: 9) B Johansson 4525.

6-7.5 SIOUX FALLS, SD | Resultat
Dag 1
M 800m B:
1) Henrik Hansson Strömstad LK 1:56.44.
Dag 2
M 1500m B:
2) H Hansson 4:00.46.

6-8.5 VILLANOVA, PA | Resultat
Dag 1
K Slägga:
5) Frida Åkerström Huddinge 5294.
Dag 2
K Kula:
6) F Åkerström 1512.

6.5 WALNUT, CA | Resultat
K Diskus: 5) Elisabeth Brånsgård Fjugesta 4052. Slägga: 14) E Brånsgård 3739. Spjut: 12) E Brånsgård 2944.

5.5 ORLANDO, FL | Resultat
K 100m B (-0.6): 5) Pernilla Nilsson Trelleborg 12.08, 6) Josefin Magnusson Malmö 12.26. 200m B (-0.8): 4) J Magnusson 24.78, 5) P Nilsson 24.80. 400m B: 6) Beatrice Enckell Udd 61.98.

5.5 CHULA VISTA, CA | Resultat
M Diskus: 6) Niklas Arrhenius Spårvägen 6228, 8) Leif Arrhenius Spårvägen 6112.
K Diskus: 3) Carolina Klüft Växjö 3992.

5-7.5 BATON ROUGE, LA | Resultat
Dag 3
P18 Stav A:
1) Andreas Duplantis 93 Stål 508.

4.5 TEMPE, AZ | Resultat
F18 400m: 10) Alexandra Bjärrenholt 93 Rånäs 63.89. Kula: 13) A Bjärrenholt 940.

4.5 PROVO, UT | Resultat
K 100mH A (+0.8): 1) Fatima Makakala Hammarby 13.59. Längd (vind?): 2) F Makakala 572. Slägga: 2) Anneli Ståhl Spårvägen 5342.

1.5 PALO ALTO, CA | Resultat
M 10000m B: 40) Alexander Söderberg Spårvägen 29:45.68.
K 1500m B: 8) Sofia Öberg Lidingö 4:20.06.

1.5 LINCOLN, NE | Resultat
M Stav: 3) Björn Barrefors Hammarby 465. Diskus: -) B Barrefors X. Spjut: 8) B Barrefors 4341.

1.5 LOS ANGELES, CA | Resultat
K Kula: 3) Ida Storm Malmö 1305. Diskus: 3) I Storm 4252.

30.4-1.5 IRVINE, CA | Resultat
Dag 1
K Slägga:
5) Anneli Ståhl Spårvägen 5468.
Dag 2
K 800m A:
8) Josefine Koskinen Enhörna 2:12.44.

30.4 DENTON, TX | Resultat
K 1500m A: 3) Lovisa Lindh Ullevi 4:31.97, 5) Klara Bodinson Lidingö 4:33.11.

30.4 WALNUT, CA | Resultat
K Slägga: 2) Ida Storm Malmö 6279.

30.4 AMHERST, MA | Resultat
K 400m A: 5) Yolanda Ngarambe Tureberg 59.01. Höjd: 2) Jessica Robson Järvsö 160, 3) Åse Lundin Göteborgs KIK 160.

29-30.4 EWING, NJ | Resultat
Dag 2
M 1500m:
3) Mikael Röjerås Västerås 3:58.61. Diskus: 15) Felix Siljebäck Larsen Västerås 3730.
K 800m: 2) Emmy Koskinen Enhörna 2:13.41, 4) Maria Jangsten Sävedalen 2:17.31. 100mH A (+1.7): 4) Andrea Nybäck IF Göta 15.08.

29-30.4 BOISE, ID | Resultat
Dag 2
M Diskus:
7) Pontus Thomée Lerum 4680.

29-30.4 SAN MARCOS, TX | Resultat
Dag 2
M 100m A
(+1.7): 4) Edmund Yeboah Hässelby 10.72. 800m: 4) William Taudien Tureberg 1:50.62.

29-30.4 MESA, AZ | Resultat
Dag 1
F18 400m h1:
4) Alexandra Bjärrenholt 93 Rånäs 65.73.
Dag 2
F18 Kula:
14) A Bjärrenholt 970.

29.4 BAKERSFIELD, CA | Resultat
K Slägga: 4) Elisabeth Brånsgård Fjugesta 3477. Spjut: 5) E Brånsgård 2855.

28-30.4 COUNCIL BLUFFS, IA | Resultat
K Slägga: 6) Izehi Ileso Ullevi 2981.

28-29.4 INDIANOLA, IA | Resultat
Dag 2
M 1500m B:
2) Carl Larsson Hässelby 4:07.71.

27.4 LAFAYETTE, LA | Resultat
P18 Stav: 1) Andreas Duplantis 93 Stål 503.

27-30.4 DES MOINES, IA | Resultat
Dag 3
M Spjut:
17) Richard Olsson IF Göta 5970.
K Kula: 22) Frida Åkerström Huddinge 1378.
Dag 4
K 400mH A:
3) Sofie Persson Hammarby 57.56, C: 6) Sofia Hellberg Jonsén Hammarby 61.64.

26-30.4 PHILADELPHIA, PA | Resultat
Dag 3
K Längd A
: 3) Malin Olsson Malmö 612/+1.5.

23.4 WACO, TX | Resultat
M 800m B: 7) William Taudien Tureberg 1:54.30.
K 800m A: 5) Lisa Forsberg Falun 2:11.19.

23.4 HOUSTON, TX | Resultat
M 100m B (-1.4): 3) Edmund Yeboah Hässelby 11.07.
K 400m D: 7) Hanna Nilsson Ullevi 60.96.

23.4 BEREA, OH | Resultat
M 800m C: 9) Joakim Frisk Västerås 2:03.52.

23.4 OXFORD, MS | Resultat
K 400mH A: 1) Sofie Persson Hammarby 57.77, 5) Sofia Hellberg Jonsén Hammarby 60.14.

23.4 ATHENS, GA | Resultat
K Tresteg: 2) Maria Augutis Ullevi 1220/+0.1.

22-23.4 PRINCETON, NJ | Resultat
Dag 1
M 1500m A:
14) James Finucane 3:51.44.
K 800m E: 6) Emmy Koskinen Enhörna 2:14.46, 8) Yolanda Ngarambe Tureberg 2:14.71, G: 2) Maria Jangsten Sävedalen 2:15.81.
Dag 2
K 400m H:
2) Y Ngarambe 59.94.

22-23.4 LA JOLLA, CA | Resultat
Dag 2
M 100m D
(-1.8): 7) Björn Johansson Västerås 11.95. 200m H (-0.5): 1) B Johansson 23.50. 110mH B (-1.1): 5) B Johansson 15.92. Längd: 19) B Johansson 617/-0.1.
K 1500m A: 4) Josefine Koskinen Enhörna 4:34.37.

22-23.4 NASHVILLE, TN | Resultat
Dag 2
K 800m B:
8) Elin Andersson Lund 2:20.12.

22-23.4 EUGENE, OR | Resultat
Dag 2
M Spjut:
5) Pontus Thomée Lerum 6803.

22.4 WINONA, MN | Resultat
M 800m: ... Henrik Hansson Strömstad LK 2:01.37. 1500m: 6) H Hansson 4:07.60.

22-23.4 BERKELEY, CA | Resultat
Dag 2
K 800m:
2) Sofia Öberg Lidingö 2:08.21. Stav: 10=) Nathalie Busk Malmö 356.

21.4 LAKE CHARLES, LA | Resultat
P18 Stav: 1) Andreas Duplantis 93 Stål 442.

21-23.4 BLOOMINGTON, IN | Resultat
Dag 3
K Slägga:
7) Frida Åkerström Huddinge 5074.

21.4 CHANDLER, AZ | Resultat
F18 400m B: 1) Alexandra Bjärrenholt Rånäs 63.78. Kula: 7) A Bjärrenholt 936.

21.4 SANTA MONICA, CA | Resultat
M 400mH h3: 7) Filip Essbrant Åhus 61.45.
K Kula: 6) Elisabeth Brånsgård Fjugesta 1005. Diskus: 1) E Brånsgård 4055.

21-23.4 LAWRENCE, KS | Resultat
Dag 1
M 1500m B:
5) Carl Larsson Hässelby 4:04.73.
Dag 2
K Tresteg:
6) Izehi Ileso Ullevi 1230/-3.2.

21-23.4 PROVO, UT | Resultat
Dag 3
M Kula:
1) Leif Arrhenius Spårvägen 1855, 2) Daniel Ståhl Spårvägen 1689. Diskus: 1) L Arrhenius 6094, 2) D Ståhl 4977.
K 200m A (+0.1): 5) Fatima Makakala Hammarby 25.54. 100mH A (-0.1): 2) F Makakala 13.89. Diskus: 15) Anneli Ståhl Spårvägen 2846. Slägga: 3) A Ståhl 5388.

21-23.4 FORT COLLINS, CO | Resultat
Dag 2
K Slägga:
-) Kajsa Bank X.
Dag 3
K Kula:
-) K Bank X.

17.4 HANOVER, NH | Resultat
K Höjd: 3) Åse Lundin Göteborgs KIK 160, 4) Jessica Robson Järvsö 155.

17-18.4 DAYTONA BEACH, FL | Resultat
Dag 1
K 400m h1:
5) Beatrice Enckell Udd 63.42. 400mH h2: 1) B Enckell 72.07. Tresteg (vind?): 3) B Enckell 1006.
Dag 2
K 100mH
(vind?): 3) B Enckell 18.94. 400mH f: 4) B Enckell 69.89. Längd (vind?): 4) B Enckell 467.

16.4 PALO ALTO, CA | Resultat
K 1500m: 1) Sofia Öberg Lidingö 4:21.60.

16.4 LOGAN, UT | Resultat
M Kula: 2) Daniel Ståhl Spårvägen 1681. Diskus: 1) Leif Arrhenius Spårvägen 6116, 3) D Ståhl 5018.

16.4 EL PASO, TX | Resultat
M Slägga: 2) Hans Eriksson Bore 6057. Spjut: 2) Richard Olsson IF Göta 6926.
K 1500m: 2) Lisa Forsberg Falun 4:40.62. Stav: 8) Nathalie Busk Malmö 371.

16.4 PUEBLO, CO | Resultat
K Slägga: -) Kajsa Bank X.

15-16.4 AUBURN, AL | Resultat
Dag 2
K 400mH B:
3) Sofia Hellberg Jonsén Hammarby 60.56. Tresteg: 4) Maria Augutis Ullevi 1236/+1.2.

15-16.4 DES MOINES, IA | Resultat
Dag 2
M 800m B:
13) Carl Larsson Hässelby 2:02.17.

15-16.4 CEDARVILLE, OH | Resultat
Dag 2
M Spjut:
17) Joakim Frisk Västerås 3223.

15-16.4 PISCATAWAY, NJ | Resultat
Dag 1
M 5000m:
2) Tobias Lundgren Spårvägen 15:08.1m.
Dag 1-2
M Tiokamp
(vindar?): 1) Felix Siljebäck Larsen Västerås 6.525b (11.1m 677 1169 194 50.4m 16.03 3581 405 3479 5:02.60).
K Sjukamp (vindar?): 1) Andrea Nybäck IF Göta 4.856 (14.8m 162 1028 25.8m 567 3473 2:37.40).
Dag 2
K 800m:
4) Maria Jangsten Sävedalen 2:22.46. 400mH A: 2) Emmy Koskinen Enhörna 67.22. Längd (vind?): 1) Malin Olsson Malmö 575.

15-16.4 SIOUX CITY, IA | Resultat
Dag 1
M 800m B:
1) Henrik Hansson Strömstad LK 2:00.00.
Dag 2
M 1500m A:
13) H Hansson 4:12.12.

15-16.4 CINCINNATI, OH | Resultat
Dag 1
M Diskus A:
18) Björn Johansson Västerås 4118.
K Slägga A: 13) Frida Åkerström Huddinge 4604.
Dag 2
M 400m D:
4) B Johansson 53.87.
K Kula A: 3) F Åkerström 1501.

15-16.4 NORWALK, CA | Resultat
Dag 2
K 800m A:
... Mary Alenbratt Ullevi 2:12.83. 1500m B: ... Sanna Mustonen Enhörna 4:33.12, Yolanda Ngarambe Tureberg 4:42.52.

14-16.4 WALNUT, CA | Resultat
Dag 1
K 3000mH A:
4) Klara Bodinson Lidingö 10:06.63.
Dag 2
M 100m h3
(-0.6); 7) Edmund Yeboah Hässelby 11.42.
K 800m A: 5) Lovisa Lindh Ullevi 2:08.57, B: 10) Josefine Koskinen Enhörna 2:10.21, G: 4) Yolanda Ngarambe Tureberg 2:13.03, 5) Hanna Nilsson Ullevi 2:13.28. 1500m B: 14) Mary Alenbratt Ullevi 4:23.76, D: 15) K Bodinson 4:31.82. Slägga: 2) Ida Storm Malmö 6262.

14.4 NORWALK, CA | Resultat
K Slägga: 5) Anneli Ståhl Spårvägen 5216.

13-14.4 AZUSA, CA | Resultat
M Tiokamp A: 10) Björn Barrefors Hammarby 7.233 (11.17w/+3.3 714w/+3.2 1419 197 50.87 14.72/+1.7 3921 420 4146 4:52.57).

13-16.4 KNOXVILLE, TN | Resultat
Dag 3
K Tresteg:
1) Izehi Ileso Ullevi 1277/0.0.

9.4 DAYTONA BEACH, FL | Resultat
K 100m h4 (-0.7): 5) Beatrice Enckell Udd 13.97. 200m D (-0.1): 8) B Enckell 28.11

9.4 PALISADES PARK, NJ | Resultat
M 400m E: 1) Mikael Röjerås Västerås 51.87. 110mH h2 (vind?): 1) Felix Siljebäck Larsen Västerås 15.97, f: -) F Siljebäck Larsen ej start. Diskus: 9) Felix Siljebäck Larsen 3878.
K Längd (vind?): 1) Malin Olsson Malmö 582, 4) Andrea Nybäck IF Göta 547.

9.4 DURHAM, NH | Resultat
K 200m B (0.0): 7) Åse Lundin Göteborgs KIK 28.58. 400m B: 2) Yolanda Ngarambe Tureberg 61.25. 1500m: 13) Y Ngarambe 4:48.08. Höjd: 1) Å Lundin 167, -) Jessica Robson Järvsö X. Längd: 12) J Robson 433/+1.7.

9.4 DECORAH, IA | Resultat
K Tresteg: 1) Izehi Ileso Ullevi 1261w/+3.0 (-).

9.4 FAYETTE, MO | Resultat
M 1500m: 9) Carl Larsson Hässelby 4:08.15.

9.4 FAIRFAX, VA | Resultat
M 1500m A: 7) James Finucane 3:47.49.

9.4 OXFORD, MS | Resultat
K 400mH A: 1) Sofie Persson Hammarby 58.01, 2) Sofia Hellberg-Jonsén Hammarby 59.90.

8.4 COSTA MESA, CA | Resultat
K Kula: 3) Elisabeth Brånsgård Fjugesta 1014. Diskus: 1) E Brånsgård 4088. Slägga: 3) E Brånsgård 3428. Spjut: 2) E Brånsgård 2930.

8-9.4 MIAMI, OH | Resultat
Dag 1
K Slägga:
19) Frida Åkerström Huddinge 4904.
Dag 2
K Kula:
4) F Åkerström 1506.

8.4 SAN ANTONIO, TX | Resultat
K 800m: 1) Hanna Nilsson Ullevi 2:17.49.

8-9.4 ATHENS, GA | Resultat
Dag 1
K Tresteg:
2) Maria Augutis Ullevi 1292/+2.0.

8-9.4 BOULDER, CO | Resultat
Dag 1
K Slägga:
15) Kajsa Bank 3936-
Dag 2
K Kula:
17) K Bank 1039.

7-9.4 WESTWOOD, CA | Resultat
Dag 3
K Diskus:
-) Ida Storm Malmö X. Slägga: 1) I Storm 6211.

7-9.4 TEMPE, AZ | Resultat
Dag 1
F18 400m h10:
1) Alexandra Bjärrenholt 93 Rånäs 63.79. Kula: 18) A Bjärrenholt 946. Diskus: 9) A Bjärrenholt 2974.
Dag 3
M Diskus B:
19 Pontus Thomée Lerum 4360. Spjut: 4) P Thomée 6261.
K 200m B (-1.4): 1) Fatima Makakala Hammarby 25.04. 800m B: 2) Josefine Koskinen Enhörna 2:10.57. 100mH A (-1.2): 5) F Makakala 14.53.

6-9.4 AUSTIN, TX | Resultat
Dag 1
M 800m B:
2) William Taudien Tureberg 1:53.78.
K 800m A: 4) Lisa Forsberg Falun 2:12.90
Dag 1-2
M Tiokamp:
-) Björn Johansson Västerås bröt (11.30w/+3.6 651w/+3.2 (600/+2.0) 1369 181 52.52 15.31w/+3.1 4333 -)
Dag 3
M Diskus A:
1) Leif Arrhenius Spårvägen 6075. Spjut: 11) Richard Olsson IF Göta 6598.
P18 Stav: 2) Andreas Duplantis 93 Stål 523.
Dag 4
M Kula:
5) L Arrhenius 1833.
K 1500m: 12) L Forsberg 4:44.29.

6.4 LAFAYETTE, LA | Resultat
P15 Stav: 1) Antoine Duplantis 96 Stål 396. Treseteg (vind?): 3) A Duplantis 1083.

2.4 WESTWOOD, CA | Resultat
M 400m: 4) Marcus Nilsson Högby 52.51. Diskus: 7) M Nilsson 3901.
K Kula: 3) Ida Storm Malmö 1259. Diskus: 3) I Storm 3956. Slägga: 1) I Storm 6222.

2.4 WICHITA, KS | Resultat
M Kula: 8) Björn Barrefors Hammarby 1351. Diskus: 11) B Barrefors 4155.

2.4 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
K Stav: 7=) Nathalie Busk Malmö 353.

2.4 LUBBOCK, TX | Resultat
K 800m: 4) Lisa Forsberg Falun 2:13.05.

2.4 PHILADEPHIA, PA | Resultat
M 800m: 7) James Finucane 1:54.94.

2.4 MEDFORD, MA | Resultat
K Höjd: 2=) Jessica Robsen Järvsö 155. Längd: 9) J Robson 471w/+4.6 (något ok?)

2.4 CONWAY, AR | Resultat
K 5000m: 1) Sanna Mustonen Enhörna 18:16.26.

2.4 MOBILE, AL | Resultat
P18 Stav: 1) Andreas Duplantis 93 Stål 505.

1.4 VALLEY GLEN, CA | Resultat
K 1500m: 10) Cecilia Instebö Tureberg? 5:13.80. Kula: 2) Elisabeth Brånsgård Fjugesta 1082. Diskus: 1) E Brånsgård 4106, 4) Michaela Kernen 2784. Slägga: 2) E Brånsgård 3598. Spjut: 3) E Brånsgård 3040.

1-2.4 AKRON, OH | Resultat
Dag 2
M Diskus:
10) Björn Johansson Västerås 4232.

1-2.4 PRINCETON, NJ | Resultat
Dag 2
M 800m G:
6) Felix Siljebäck Larsen Västerås 2:06.33. 110mH B (-0.8): 3) F Siljebäck Larsen 16.04. Spjut: -) F Siljebäck Larsen X.
K 1500m A: 4) Maria Jangsten Sävedalen 4:46.87. 100mH B (+2.3): 5) Andrea Nybäck IF Göta 16.02w. Höjd: 11=) A Nybäck 155. Längd: 1) Malin Olsson Malmö 586/+1.0.

1-2.4 CINCINNATI, OH | Resultat
Dag 2
K Kula:
1) Frida Åkerström Huddinge 1464. Slägga: 9) F Åkerström 4726.

1.4 STARKVILLE, MS | Resultat
K 1500m: 11) Elin Andersson Lund 5:07.55.

1.4 TAMPA, FL | Resultat
K 400mH A: 6) Beatrice Enckell Udd 69.93. Tresteg: 9) B Enckell 979/+1.2.

1-2.4 GAINESVILLE, FL | Resultat
Dag 1
K 400mH A:
3) Sofie Persson Hammarby 58.33, E: 1) Sofia Hellberg Jonsén Hammarby 61.53.
Dag 2
K Tresteg:
16) Maria Augutis Ullevi 1184/+1.8.

1-2.4 SAN ANTONIO, TX | Resultat
Dag 1
M 100m h5
(+1.1): 1) Edmund Yeboah Hässelby 10.63, f (+1.2): -) E Yeboah ej start. 800m A: 1) William Taudien Tureberg 1:52.27.

1-2.4 WILLIAMSBURG, VA | Resultat
Dag 1
M 1500m C:
12) Sean Pohorence 3:56.76.

1.4 OREM, UT | Resultat
K Diskus: 17) Anneli Ståhl Spårvägen 3046. Slägga: 2) A Ståhl 5578.

1-2.4 ARLINGTON, TX | Resultat
Dag 2
K 400m C:
3) Lovisa Lindh Ullevi 58.09. 1500m A: 2) L Lindh 4:33.07, 3) Klara Bodinson Lidingö 4:33.61, -) Mary Alenbratt Ullevi bröt.

1-2.4 LOS ANGELES, CA | Resultat
Dag 2
K 100mH A
(0.0): 3) Fatima Makakala Hammarby 14.22. Längd: 5) F Makakala 540/0.0.

26.3 PHILADELPHIA, PA | Resultat
M 1500m: 4) James Finucane 3:55.33.

26.3 NEW CONCORD, OH | Resultat
M Spjut: 10) Joakim Frisk Västerås 3470.

26.3 STARKVILLE, MS | Resultat
K 400mH A: 1) Sofie Persson Hammarby 58.81, 3) Sofia Hellberg-Jonsén Hammarby 61.12.

26.3 EL PASO, TX | Resultat
M Slägga: 2) Hans Eriksson Bore 6137. Spjut: 1) Richard Olsson IF Göta 6360.
K 400m A: 6) Lisa Forsberg Falun 59.24.

26.3 LAFAYETTE, LA | Resultat
P18 Stav: 1) Andreas Duplantis 93 Stål 505.

25-26.3 WEST POINT, NY | Resultat
Dag 2
K Längd:
13) Åse Lundin Göteborgs KIK 462/+0.9.

25-26.3 HOUSTON, TX | Resultat
Dag 2
K 800m:
9) Hanna Nilsson Ullevi 2:16.97.

25.3 SANTA BARBARA, CA | Resultat
K 3000mH: 1) Cecilia Instebö Tureberg? 12:28.04.

25-26.3 ATLANTA, GA | Resultat
Dag 2
M Längd:
9) Erik Svensson Falkenberg 600/+0.4.

25-26.3 PALO ALTO, CA | Resultat
Dag 1
K 1500m B:
2) Mary Alenbratt Ullevi 4:23.60. 3000mH B: 1) Klara Bodinson Lidingö 10:16.36. 100mH C (+2.5): 1) Fatima Makakala Hammarby 13.89w. Slägga: 3) Ida Storm Malmö 6016.
Dag 2
K 800m A:
6) Lovisa Lindh Ullevi 2:09.24, D: 1) M Alenbratt 2:09.03, F: 7) Sanna Mustonen Enhörna 2:14.83. 100mH f (+1.4): 9) F Makakala 14.23.

25-26.3 TEMPE, AZ | Resultat
Dag 1
K Slägga:
3) Anneli Ståhl Spårvägen 5538.

25.3 SAN FRANCISCO, CA | Resultat
K 1500m A: 1) Sanna Mustonen Enhörna 4:34.67.

25-26.3 ORLANDO, FL | Resultat
Dag 1
K Slägga:
12) Frida Åkerström Huddinge 4509.
Dag 2
K Kula:
4) F Åkerström 1456.

25-26.3 BATON ROUGE, LA | Resultat
Dag 1
M 110mH h1
(+2.5): 4) Björn Johansson Västerås 15.24w.
Dag 2
M Kula:
12) B Johansson 1281. Diskus: 10) B Johansson 4394.

23-26.3 TALLAHASSEE, FL | Resultat
Dag 4
K 400mH B:
6) Beatrice Enckell Udd 69.70. Tresteg: 16) B Enckell 996/+1.6.

19.3 NORTH CANTON, OH | Resultat
M 1500m A: 4) Joakim Frisk Västerås 4:18.40.

19.3 CINCINNATI, OH | Resultat
K Kula: 1) Frida Åkerström Huddinge 1443. Slägga: 3) F Åkerström 4931.

19.3 MEMPHIS, TN | Resultat
K 400m A: 2) Sofia Hellberg Jonsén Hammarby 55.84, 7) Sanna Mustonen Enhörna 60.56. 400mH A: 1) Sofie Persson Hammarby 58.30.

18-19.3 TEMPE, AZ | Resultat
Dag 2
M 400m B:
5) Felix Siljebäck Larsen Västerås 50.57. 800m B: 1) Mikael Röjerås Västerås 1:53.59. 1500m B: 5) Tobias Lundgren Spårvägen 4:07.00. 110mH C (+0.3): 1) F Siljebäck Larsen 15.55. Diskus: 14) F Siljebäck Larsen 3698.
K 100m A (+1.7): 9) Malin Olsson Malmö 12.50. 800m A: 7) Emmy Koskinen Enhörna 2:12.93. 1500m: 11) Maria Jangsten Sävedalen 4:52.09. 100mH B (0.0): 4) Andrea Nybäck IF Göta 15.18. Längd: 5) M Olsson 589/+0.6, 9) A Nybäck 562w/+2.1 (538/+1.9). Spjut: 7) A Nybäck 3242.

18-19.3 DAYTONA BEACH, FL | Resultat
Dag 2
K Tresteg
(vind?): 5) Beatrice Enckell Udd 986.

18.3 LAFAYETTE, LA | Resultat
P18 Stav: 1) Andreas Duplantis 93 Stål 513.

18.3 SAN LUIS OBISPO, CA | Resultat
K 1500m: 6) Cecilia Instebö Tureberg? 5:09.60. Kula: 3) Elisabeth Brånsgård Fjugesta 1006. Diskus: 1) E Brånsgård 4273. Slägga: 1) E Brånsgård 3741. Spjut: 1) E Brånsgård 3139.

18-19.3 BOULDER, CO | Resultat
Dag 1
K Slägga:
4) Kajsa Bank 4108. Spjut: 10) K Bank 2730.

17-19.3 SAN DIEGO, CA | Resultat
Dag 3
K 800m A:
5) Josefine Koskinen Enhörna 2:09.25.

17-18.3 FORT WORTH, TX | Resultat
Dag 2
M 800m A:
6) William Taudien Tureberg 1:54.42.
K 200m E (+2.1): 6) Lovisa Lindh Ullevi 26.36w. 800m A: 2) Mary Alenbratt Ullevi 2:09.81. 1500m: 3) Klara Bodinson Lidingö 4:34.46.

17.3 EMPORIA, KS | Resultat
M 1500m: 2) Carl Larsson Hässelby 4:04.98.

12.3 JACKSONVILLE, FL | Resultat
K 15 km landsväg: ... Pernilla Sävestrand Sävedalen 1:05:36.

11.3 EAGLE ROCK, CA | Resultat
K 1500m B: 11) Cecilia Instebö Tureberg? 5:00.33.

11-12.3 NORTHRIDGE, CA | Resultat
Dag 2
K Kula:
29) Elisabeth Brånsgård Fjugesta 1043. Diskus: 9) E Brånsgård 3919. Spjut: 21) E Brånsgård 2830.

11.3 PHOENIX, AZ | Resultat
F18 Kula A: 5) Alexandra Bjärrenholt 93 Rånäs 962.

5.3 LA JOLLA, CA | Resultat
K 400m A: 4) Josefine Koskinen Enhörna 58.74.

5.3 MARATHON, FL | Resultat
K 15 km landsväg: 1) Marlene Persson Vattudalen 58:51.

4.3 MESA, AZ | Resultat
F18 Kula: 5) Alexandra Bjärrenholt 93 Rånäs 943.

20.2 JACKSONVILLE, FL | Resultat
M 5 km landsväg: 1) Oscar Majling Hässelby 16:03.
K 5 km landsväg; 1) Louise Nilsson Malmö 19:24.

19.2 CLAREMONT, CA | Resultat
K 3000m A: 15) Cecilia Instebö Tureberg? 10:53.21. Kula: 4) Elisabeth Brånsgård Fjugesta 1031. Diskus: 2) E Brånsgård 3938.

29.1 MIAMI, FL | Resultat
K 5 km landsväg: 2) Marlene Persson Vattudalen 18:26.

22.1 DAYTONA BEACH, FL | Resultat
K 400m A: 5) Beatrice Enckell Udd 63.61.

25-26.3 CHANDLER, AZ | Resultat
Dag 2
F18 Kula:
31) Alexandra Bjärrenholt 93 Rånäs 913. Diskus: 39) A Bjärrenholt 2458.

Resultat

Resultat 2011

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>