Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Torsdag 23 maj 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Övriga svenskar utomlands - inne 2011

24-26.5 REYKJAVIK, ISL (Nordiska Skolspelen) | Resultat
Ungdomar från de nordiska huvudstäderna deltar.
OBS: Friidrottstävlingarna genomförs inomhus!

9-10.4 HELSINKI, FIN | Resultat
Fjortonkamp inomhus!

26.3 LILLESTRÖM, NOR | Resultat
M40 60mH: 1) Eric Ringdahl Tureberg 8.61.

20.3 DORTMUND, GER | Resultat
Ungdomar från Lund

19.3 DORTMUND, GER | Resultat
Ungdomar från Lund.

18-20.3 HELSINKI, FIN (INAS-FID) | Resultat
Dag 3
M Höjd:
2) Joakim Södling Nyköping 186. Kula: 1) Jeffrey Ige Huddinge 1368.

10-12.3 BAD OEYNHAUSEN, GER | Resultat
Dag 2
K Stav:
3) Malin Dahlström Ullevi 423, 6) Michaela Meijer 93 Örgryte 413, 8) Fanny Berglund Göteborgs KIK 393.

26.2 CARDIFF, GBR | Resultat
M Stav: 4=) Robert Warensjö Nyköping 502.

19.2 BIRMINGHAM, GBR | Resultat
M Stav: 8) Alhaji Jeng Örgryte 535. Längd: 1) Michel Tornéus Hammarby 797. Tresteg: 2) Christian Olsson Örgryte 1720.

19.2 FLORÖ, NOR | Resultat
M 60m h4: 1) Stefan Tärnhuvud Sundsvall 6.84, A: 3) S Tärnhuvud 6.81.

19-20.2 VALENCIA (Spanska mästerskapen) | Resultat
Dag 2
M Höjd:
5=) Ola Carlsson Örgryte 206.

17-19.2 POTSDAM, GER | Resultat
Dag 2
K Stav:
3) Malin Dahlström Ullevi 450 Svenskt rekord, 10) Fanny Berglund Göteborgs KIK 400.

15.2 KÖBENHAVN, DEN | Resultat
M 60m h2: 3) Daniel Persson Malmö 7.05, A: 6) D Persson 7.14. Stav:: 1) Melker Svärd Jacobsson Malmö 525. Tresteg: 3) Mathias Ström Örgryte 1542, 4) Daniel Lennartsson Örgrye 1524.
K Stav: 3) Malin Dahlström Ullevi 430, 4) Fanny Berglund Göteborgs KIK 415, -) Theresia Nyberg Örgryte X. Längd: 1) Erica Jarder Spårvägen 613.

15.2 MUSTASAARI, FIN | Resultat
OBS: Överlång bana.
M 60m A: 1) Adam Andersson Hässelby (i resultatlistan står felaktigt André Brännström) 7.10, B: 2) Jonathan Rickardsson Sandhem 7.32, 4) Tobias Nilsson 92 Alvesta 7.72. 200m A: 2) Johan Wissman Helsingborg 21.16. 800m A: 5) Anton Asplund Ume FI 1:52.74, B: 5) Patrik Nilsson 92 Oskarshamn 1:59.06. 3000m: 3) Johan Wallerstein Lund 8:00.76, 8) Erik Johansson Hässelby 8:12.38. Längd: 1) Michel Tornéus Hammarby 810.
K 60m A: 2) Elin Backman Helsingborg 7.74. 200m A: 3) E Backman 24.78. 800m A: 5) Frida Flodström Tureberg 2:05.45. 3000m: -) Malin Liljestedt Spårvägen bröt.
Tresteg: 5) Elina Rapp 93 Sisu 1098.
K22 2000mH: 1) Maria Borglund Sävedalen 6:58.81, 3) Emma Dahl Örgryte 7:17.65.

13.2 KARLSRUHE, GER | Resultat
M 60mH h2: 6) Philip Nossmy Malmö 7.91.
K Höjd: 4) Ebba Jungmark Mölndal 188.

12-13.2 RANHEIM, NOR (Norska mästerskapen) | Resultat
Dag 2
M 3000m B:
1) Emil Lerdahl Hammarby 8:31.78.

12.2 SEVILLA, ESP | Resultat
M Höjd: 1) Ola Carlsson Örgryte 204.

12.2 DONETSK, UKR | Resultat
M Stav: 9=) Alhaji Jeng Örgryte 530.

12-13.2 SHEFFIELD, GBR (Brittiska mästerskapen) | Resultat
Dag 1
M Stav:
6) Robert Warensjö Nyköping 511.

11.2 DÜSSELDORF, GER | Resultat
M 800m A: 6) Mattias Claesson Hässelby 1:51.87. 5000m: 8) Johan Wallerstein Lund 14:22.19.
K 1500m: 6) Charlotte Schönbeck Lidingö 4:14.05. Längd: 8) Linda Bergh Hässelby 575.

9.2 BIRMINGHAM, GBR | Resultat
M Stav B: 1) Robert Warensjö Nyköping 500.

8.2 LIÉVIN, FRA | Resultat
M Stav: -) Alhaji Jeng Örgryte X.

6.2 SPALA, POL | Resultat
M Stav: 2) Alhaji Jeng Örgryte 520, 7) Trolle Olson 94 Spårvägen 420.
K Stav: 3) Alissa Söderberg 94 Spårvägen 380, 4) Sophie Jensen 92 Spårvägen 340.

1.2 WIEN, AUT | Resultat
M 800m A: 4) Johan Walldén Gefle 1:49.43.

30.1 SPALA, POL | Resultat
M Stav: 1) Alhaji Jeng Örgryte 500.

30.1 BRATISLAVA, SVK | Resultat
M 800m A: 2=) Johan Walldén Gefle 1:52.30. B: 7) Albin Johansson Hässelby 1:55.49.

29.1 LILLESTRÖM, NOR | Resultat
M40 60mH: 1) Eric Ringdahl Tureberg 8.97.

29.1 SIERRA NEVADA, ESP | Resultat
M Höjd: 1) Ola Carlsson Örgryte 205.

29.1 HUSTOPECE, CZE | Resultat
K Höjd A: -) Emma Green Örgryte X.

28.1 DRESDEN, GER | Resultat
K Stav: 3=) Malin Dahlström Ullevi 430, 7) Michaela Meijer 93 Örgryte 400.

26.1 TRINEC, CZE | Resultat
K Höjd: 2) Emma Green Örgryte 188.

26.1 COTTBUS, GER | Resultat
K Höjd: 8) Anna Alexson Spårvägen 175.

23.1 CARDIFF, GBR | Resultat
M Stav: 1) Robert Warensjö Nyköping 505.

22.1 SABADELL, ESP | Resultat
M Höjd: 6) Ola Carlsson Örgryte 201.

21.1 WUPPERTAL, GER | Resultat
K Höjd: 4=) Anna Alexson Spårvägen 175.

15.1 HELSINGÖR, DEN | Resultat
K 60m h2: 1) Erica Jarder Spårvägen 7.78, f: 1) E Jarder 7.69. Längd: 1) E Jarder 621.

15.1 MANCHESTER, GBR | Resultat
M22 Stav: 3) Robert Warensjö Nyköping 512.

15.1 SIERRA NEVADA, ESP | Resultat
M Höjd: 1) Ola Carlsson Örgryte 207.

8-9.1 BERLIN, GER | Resultat
Dag 2
M 60m h3:
2) Patrik Andersson Kville 7.17, h4: 2) Marcus Persson Ullevi 7.17, A: 4) P Andersson 7.08, 5) M Persson 7.16. 150m A: 2) Erik Lindahl Kville 17.08, B: 2) P Andersson 16.69. 300m A: 3) E Lindahl 36.04, B: 1) Felix Francois Örgryte 34.86. 600m A: 6) Daniel Norgren Örgryte 1:24.92. Höjd: 4) Oskar Rybo Kville 193. Stav: 2) Viktor Fröberg Kvill 450. Längd: 5) Mattias Abulu Ullevi 671.
K 150m B: 2) Emelie Svensson Ullevi 19.57. 60mH: 2) Estelle Montler Göteborgs KIK 9.02. Höjd: 4) Linda Pewik Mölndal 167. Längd: 1) Melissa Stenzon Göteborgs KIK 563, 3) Johanna Froode Örgryte 548.

25.12 BEOGRAD, SRB
M 60m A: 2) Darko Sarovic Ymer 7.06.

18.12 KÖBENHAVN, DEN | Resultat
K 60m: 1) Erica Jarder Spårvägen 7.87.

11.12 LOUGHBOROUGH, GBR | Resultat
M Stav: 2) Robert Warensjö Nyköping 495.

Resultat

Resultat 2011

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>