Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Torsdag 18 juli 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Övriga svenskar utomlands - ute 2011

15.12 STELLENBOSCH, RSA | Resultat
K 300mH: 3) Maria Gustafsson Lidingö 46.00.

27.11 TILBURG, NED | Resultat
P19 6.2 km terräng: 5) John Kingstedt 92 Hammarby 20:09, 6) Filip Johansson 92 Sävedalen 20:11, 78) Elmar Engholm 92 Hässelby 20:25, 11) Albin Olausson 92 Örebro 20:31, 27) Otto Kingstedt 94 Huddinge 21:15.
F19 4.3 km terräng: 9) Lina Alainentalo 92 Hässelby 16:16.

26.11 LIVERPOOL, GBR
M 9.8 km terräng: 13) Mikael Ekvall Strömstad LK 29:58, 21) Andreas Åhwall Hässelby 30:10.
K 8.1 km terräng: 38) Louise Wiker Hässelby 29:48.

22.10 RÖYSE, NOR (Hytteplanmila) | Resultat
M 10 km landsväg: 2) Musael Temesghen Hälle 28:58, 3) Eric Senorski Örgryte 29.53, 4) David Nilsson Högby 30:03, 6) Erik Johansson Hässelby 30:23, 13) Fredrik Björklund Hälle 31:53, 27) Johan Hellman Strömstad LK 33:00, 30) Anders Soovik Kongahälla 33:21.
K 10 km landsväg: 1) Meraf Bahta Hälle 34:00, 5) Linn Nilsson Hälle 36:53, 10) Gloria Vinstedt Studenterna 38:23, 11) Frida Olausson Strömstad LK 38:29, 13) Rebecka Andersson 93 Strömstad LK 38:58, 22) Sofia Enander Hälle 40:47.

16.10 ROMA, ITA (Run for Food) | Resultat
M 10 km landsväg: 3) Fredrik Björklund Hälle 32:52.

17-18.9 TALENCE, FRA | Resultat
K Sjukamp: 7) Jessica Samuelsson Hässelby 6.182 (13.93/-0.4 173 1381 24.03/-0.5 611w/+2.8 4126 2:09.62).

17.9 ARTASJAT, ARM
K Längd: 6) Malin Marmbrandt Västerås 602/0.0.

16.9 BRUSSEL, BEL (DL) | Resultat
K Höjd: 3) Ebba Jungmark Mölndal 193.

13.9 ZAGREB, CRO | Resultat
K Höjd: 3) Ebba Jungmark Mölndal 194.

13.9 ROVERETO, ITA | Resultat
M22 1500m: 3) Elmar Engholm 92 Hässelby 3:45.60.

10-19.9 LIGNANO, ITA (European Masters Games) | Resultat
Dag 3-4
M40 Tiokamp
(seniorbetingelser utom på 110mH, poäng enl veterantabell): 1) Mattias Sunneborn Spårvägen 7.404 (11.30/-0.3 698/-0.7 1303 188 49.98 15.47/+0.7 3293 310 4358 5:11.37)

8.9 ZÜRICH, SUI (DL) | Resultat
K Längd: 7) Carolina Klüft Växjö 643/+1.0.

27.8 MERKSEM, BEL | Resultat
M 1500m A: 1) Johan Walldén Gefle 3.47.05, 6) Johan Rogestedt 93 Stenungsund 4:00.30. 5000m A: 6) Erik Johansson Hässelby 14:07.64, 9) Fredrik Uhrbom Spårvägen 14:19.80, -) Johan Wallerstein Lund & Olle Walleräng Spårvägen bröt. 400mH: 2) Niclas Åkerström Växjö 52.09.
K 100mH A (+2.5): 4) Ellinore Hallin Växjö 13.98w. Tresteg: 3) Angelica Ström Gefle 1261w/+2.5 (1242/+0.7).

27-28.8 WOERDEN, NED | Resultat
M Tiokamp: 13) Lasse Ohtamaa Väsby 7.041 (11.42/+1.0 680w/+2.3 (659/+2.0) 1410 184 52.64 15.78/-0.6 4414 353 6306 4:47.73), -) Mattias Sunneborn Spårvägen bröt (11.14/-0.5 735w/+4.2 (-) 1213 187 50.69

16-21.8 SHENZHEN, CHN (Universiaden) | Resultat
Dag 1
M 400m h5:
7) Christopher Svensson Hälle 51.05. Höjd Q1: 12) Philip Frifelt Lundqvist IF Göta 200.
K Längd Q1: 7) Erica Jarder Spårvägen 614/+0.2.
Dag 2
M 10000m:
12) Henrik Löfås Upsala 32:45.16.
K Slägga Q1: 9) Josefin Berg IF Göta 5948.
Dag 4
M 800m h4:
7) C Svensson 1:58.36. 5000m h2: -) H Löfås bröt.

6.8 NINOVE, BEL | Resultat
M 5000m A: 8) Fredrik Uhrbom Spårvägen 14:09.11.

6-7.8 KÖBENHAVN, DEN (Danska Mästerskapen) | Resultat
Dag 1
K 100m h2
(+1.6): 1) Erica Jarder Spårvägen 11.89, f (+1.8): 1) E Jarder 11.75.
Dag 2
K Längd:
1) E Jarder 643w/+3.9 (642/0.0).

5-6.8 AALBORG, DEN | Resultat
Ungdomar från Karlskoga.

30-31.7 HARSTAD, NOR (Barentskampen) | Resultat
Stafetter och poäng.

30-31.7 HARSTAD, NOR (Barentskampen) | Resultat
Individuella resultat.

30.7 DAVOS, SUI (Swiss Alpine) | Resultat
M 78 km: 1) Jonas Buud Mora 6:11:02.
K 78 km: 3) Kajsa Berg Huddinge 7:36:46.

27.7 FANA, NOR | Resultat
K 3000m: 3) Johanna Sjögren IF Göta? 11:02.30.
Anm: Kvinnorna sprang mixat med manliga B-heatet.

27.7 JOENSUU, FIN | Resultat
M 5000m: 6) Eric Senorski Örgryte 14:14.56, 7) Johan Wallerstein Lund 14:18.17, 10) Erik Widing Tureberg 15:04.25. 110mH (+0.4): 3) Robert Kronberg Kville 14.13. Höjd: 7) Mehdi Alkhatib Hammarby 214.
K 200m A (-0.7): 7) Elin Backman Helsingborg 24.84. 1500m: 11) Charlotta Fougberg Ullevi 4:20.03. Spjut: 2) Anna Wessman Växjö 5576.

27.7 HVIDOVRE, DEN | Resultat
M 100m h3 (+0.9): 1) Erica Jarder Spårvägen 11.91, A (+0.1): 1) E Jarder 12.02.
Anm: Löpningarna genomfördes mixade. Erica vann dock sitt försöksheat och var femma totalt i A-finalen.

26.7 OSLO, NOR | Resultat
M 800m A: 4) Henrik Hansson Strömstad LK 1:53.99. 3000m: 3) Martin Johansson Mora? 8:35.78.

25-29.7 BORNHOLM, DEN (Etape Bornholm) | Resultat
M Totalt: 2) David Nilsson Högby 2:13:09, 13) Niklas Sydow Fredrikshof 2:24:51, 25) Jari Repo Trollhättans IF 2:32.41.
Dag 1 Hasle 10 km: 2) D Nilsson 30:30, 13) N Sydow 32:44, 35) J Repo 34:58.
Dag 2 Dueodde 5.8 km: 3) D Nilsson 19:25, 13) N Sydow 20:56, 24) J Repo 22:06.
Dag 3 Almindingen 7.8 km: 3) D Nilsson 24:26, 13) N Sydow 26:40, 23) J Repo 27:34.
Dag 4 Hammeren 8.5 km: 2) D Nilsson 27:28, 14) N Sydow 30:42, 27) J Repo 32:24.
Dag 5 Rönne 10 km: 3) D Nilsson 31:20, 14) N Sydow 33:49, 32) Pär-Johan Lif 35:33, 33) J Repo 35:39.

24.7 LAPINLAHTI, FIN | Resultat
M 100m B (+0.3): 4) Stefan Tärnhuvud Sundsvall 10.60. 400m A: 3) Johan Wissman Helsingborg 46.20, B: 1) Fredrik Johansson IF Göta 47.78. 800m A: 1) Mattias Claesson Hässelby 1:47.26, 2) Joni Jaako Hammarby 1:47.28, -) Thobias Ekhamre Hammarby bröt (400m 51.3). 3000m: 8) Johan Wallerstein Lund 8:00.80, 9) Eric Senorski Örgryte 8:04.73. 110mH (0.0): 3) Robert Kronberg Kville 14.39.

23.7 TORSHAVN, DEN | Resultat
Ungdomar från Växjö

23.7 TORSHAVN, DEN | Resultat
Äldre från Växjö.

23.7 STRETFORD, GBR | Resultat
M 800m F: 7) Desmond Manu 92 Ullevi 1:56.15. 1500m B: 3) Staffan Ek Björnstorp 3:44.98, C: 4) Martin Nilson Malmö 3:48.10, 7) Anton Wåhlin Malmö 3:49.37, E: 1) Viktor Ekelund Malmö 3:53.53, 3) Robin Lindgren Örgryte 3:54.70. 3000m C: 5) Mathias Borg Ullevi 8:35.78.
K 800m C: 4) Lovisa Lindh Ullevi 2:08.82. 1500m A: 3) Charlotta Fougberg Ullevi 4:19.32, B: 9) Nina Persson Örgryte 4:47.72, 10) Emma Dahl Örgryte 4:51.26.

23.7 NERJA, ESP | Resultat
M Höjd: 1) Linus Thörnblad Malmö 225, 2=) Ola Carlsson Örgryte 196.

22.7 MONACO, MON (DL) | Resultat
M Tresteg: 5) Christian Olsson Örgryte 1698/0.0.
K Höjd: 7) Ebba Jungmark Mölndal 185, 8) Emma Green Tregaro Örgryte 185. Längd: 5) Carolina Klüft Växjö 665/+0.1.

21.7 OSLO, NOR | Resultat
M 1500m A: 14) Henrik Hansson Strömstad LK 4:15.63.
K 1500m: 4) Maria Stensland 5:02.40.

21.7 VETELI, FIN | Resultat
P19 100m (-1.1): 1) Simon Knuters 93 Bromma 11.63.

17.7 PADOVA, ITA | Resultat
M Stav: -) Alhaji Jeng Örgryte X.

17-23.7 RIO DE JANEIRO, BRA (Militär-VM) | Resultat
dag 1
K Marathon:
12) Heléne Willix Spårvägen 2:52:38.
Anm: Loppet ingick Rio de Janeiro Marathon, se http://www.maratonadorio.com.br/site/Resultado/2011/

16.7 TRONDHEIM, NOR | Resultat
M 3000m: 1) Emil Lerdahl Hammarby 8:40.69.

16-17.7 VÄÄKSY, FIN | Resultat
M Tiokamp: 3) Lasse Ohtamaa Väsby 7.066 (11.45/+1.1 678/-0.1 1386 183 51.47 15.77/+0.3 3888 390 6168 4:42.29), 9) Jonas Elgered Hammarby 6.157 (11.88/+0.3 645/+1.3 1106 171 53.73 16.50/+0.5 2765 440 4817 4:43.92).

16.7 HEUSDEN-ZOLDER, BEL | Resultat
M 800m B: 5) Joni Jaako Hammarby 1:50.13, M22: 1) Thobias Ekhamre Hammarby 1:50.60. 1500m D: 1) Elmar Engholm 92 Hässelby 3:49.55. 5000m B: -) Johan Wallerstein Lund bröt, C: 9) Fredrik Uhrbom Spårvägen 14:10.71.
K 1500m B: 2) Hanna Bartholomew Studenterna 4:34.90.

16-17.7 RATINGEN, GER | Resultat
K Sjukamp: 6) Jessica Samuelsson Hässelby 6.173 (13.80/+1.6 171 1471 24.16/+1.3 625/+1.2 3673 2:10.24).

16.7 MÁLAGA, ESP | Resultat
M Höjd: 1) Ola Carlsson Örgryte 200. Stav: 3) David Kappelin 95 Örgryte 413. Tresteg: 1) Anton Andersson Örgryte 1536/+1.5.

15-17.7 EBERSTADT, GER | Resultat
Dag 2
K Höjd:
5) Emma Green Tregaro Örgryte 193, 6=) Ebba Jungmark Mölndal 190.

13-14.7 PIETARSAARI, FIN | Resultat
Dag 1
M 200m h2
(-1.7): 3) Simon Knuters 93 Bromma 23.69.

12.7 JÖGEVA, EST | Resultat
M Spjut: 2) Jiannis Smalios Örebro 7656.

10.7 BIRMINGHAM, GBR (DL) | Resultat
K Höjd: 3) Emma Green Tregaro Örgryte 190, 5=) Ebba Jungmark Mölndal 183.

9-10.7 HENDON, GBR | Resultat
Dag 1
M Stav:
3) Robert Warensjö Nyköping 525.

9.7 SOLIHULL, GBR | Resultat
M 5000m A: 4) Fredrik Uhrbom Spårvägen 14:03.20.
K 1500m B: 1) Charlotta Fougberg Ullevi 4:21.53. 5000m: 7) Malin Liljestedt Spårvägen 16:40.25, 13) Louise Wiker Hässelby 17:25.20.

9.7 MORATALAZ, ESP | Resultat
M 400m A: 8) Johan Wissman Helsingborg 45.93.

9.7 TRONDHEIM, NOR | Resultat
M 3000m: 2) Emil Lerdahl Hammarby 8:41.18.

8.7 RHEDE, GER | Resultat
M 3000m: 10) Johan Wallerstein Lund 7:59.04.

6-7.7 GJÖVIK, NOR (Vennskapsbystevnet) | Resultat

5.7 CELLE LIGURE, ITA | Resultat
M 200m A (+0.8): 5) Alexander Nordkvist Huddinge 21.63, 6) Fredrik Johansson IF Göta 21.79. 800m A: 4) Mattias Claesson Hässelby 1:48.93. Höjd: 2) Mehdi Alkhatib Hammarby 214.
K 400m A: 4) Josefin Magnusson Malmö 54.91. 800m: 1) Viktoria Tegenfeldt Ume FI 2:04.71, 4) Sofia Näslund Vingarna 2:08.74.

4.7 LILLESTRÖM, NOR | Resultat
M 800m A: 10) Henrik Hansson Strömstad LK 1:54.95. Stav: 1) Gustaf Hultgren Örgryte 482, -) Erik Thorstensson Spårvägen X. Längd: 3) David Frykholm IF Göta 716/+1.6.
K 200m B (+1.3): 6) Ida Hansen 93 Arvika 25.70. 100mH h1 (+0.6): -) Caroline Lundahl 91 KA2 diskv, h2 (+0.7): 4) Maja Rogemyr IF Göta 14.63, f (+0.9): 4) M Rogemyr 14.41. Längd: 2) Kristin Franke Björkman IF Göta 589/0.0.

3.7 DONNAS, ITA | Resultat
M 100m h8 (+3.5): 1) Stefan Tärnhuvud Sundsvall 10.51w, h9 (+2.7): 1) Johan Wissman Helsingborg 10.47w, B (+2.2): 2) S Tärnhuvud 10.42w, -) J Wissman ej start. 200m A (+2.5): 2) J Wissman 20.63w, 5) Alexander Nordkvist Huddinge 21.43w. 800m: 1) Mattias Claesson Hässelby 1:49.08. Höjd: 1=) Mehdi Alkhatib Hammarby 215.
K 200m C (+0.7): 2) Josefin Magnusson Malmö 24.45. 800m: 1) Viktoria Tegenfeldt Ume FI 2:05.78, 6) Sofie Näslund 92 Vingarna 2;10.40.

2.7 KINGSTON, GBR | Resultat
M Stav A: 1) Robert Warensjö Nyköping 500.

2.7 CORK, IRL | Resultat
M 3000m: 6) Fredrik Uhrbom Spårvägen 8:09.07.

2-3.7 MANNHEIM, GER | Resultat
Dag 1
P19 100m h2
(0.0): 1) Odain Rose 92 IFK Umeå 10.73, h3 (-0.1): 1) Jan Wocalewski 93 Huddinge 10.90, A (+0.5): 5) O Rose 10.75, C (+0.1): 4) J Wocalewski 11.02. 400m B 1) Axel Bergrahm 92 IFK Göteborg 47.50. 1500m: 9) Elias Bjuhr 93 IFK Umeå 3:50.29, 10) Marcus Hallbäck 92 Hässelby 3:50.87. 110mH h3 (-3.4): 2) Filip Lööv 92 Kil 14.30, h4 (-0.8): 5) Oliwer Åstrand 92 Ymer 14.79, B (+0.4): 2) F Lööv 14.01. Kula A: 8) Daniel Ståhl 92 Spårvägen 1840, B: 7) Niklas Lindstedt 93 Hässelby 1755. Diskus: -) D Ståhl X. 4x100m: -) Sverige (A Bergrahm, O Rose, J Wocalewski, Simon Gyllensten 92 Örgryte) X.
F19 100m h1 (+0.2): 5) Daniella Busk 93 Malmö 12.18, h2 (+0.3): 4) Freja Jernstig 92 Tanum 12.15, h3 (0.0): 2) Caroline Sandsjoe 92 IF Göta 11.90, 5) Hanna Adriansson 92 Wärnamo 12.36, h4 (-0.3): 5) Rebecca Nilsson 93 Ullevi 12.58, B (+1.6): 2) C Sandsjoe 11.88, C (-0.2): 5) D Busk 12.16, 6) F Jernstig 12.27. 400m D: 3) Therese Jernbeck 92 Lidingö 56.46. 1500m: 17) Caroline Högardh 92 Halmstad 4:35.40. Stav: 2) Michaela Meijer 93 Örgryte 420. Slägga: 3) Eleni Larsson 93 Huddinge 5780. Spjut: 8) Mathilda Elfgaard 92 Habo 4350. 4x100m: -) Sverige (F Jernstig, C Sandsjoe, H Adriansson, Pernilla Nilsson 92 Trelleborg) bröt.

2.7 UDEN, NED | Resultat
M 400m A: 5) Gustav Karnebäck Tureberg 49.73, C: 5) Alexander Lesser 93 Ullevi 50.06. 800m C: 1) Daniel Gleimar 92 Tureberg 1:52.76, 4) Klas Persson Tureberg 1:53.50, 5) Fredrik Hallinder Tureberg 1:53.84, D: 7) Hampus Börjesson 94 Ullevi 1:58.29. 1500m B: 8) Fredrik Björklund Hälle 3:52.37.
K 100m A (-3.0): 6) Lena Berntsson Ullevi 12.22, B (-0.5): 2) Erica Pettersson IF Göta 12.12, 3)Julia Skugge Glanshammar 12.13. 200m B (-1.4): 3) Moa Hjelmer Spårvägen 23.82, 5) Elin Backman Helsingborg 24.36, C (+1.2): 5) E Pettersson 24.60. 800m A: 5) Sofia Öberg Lidingö 2:06.20. 1500m A: 7) Mary Alenbratt Ullevi 4:21.92, 8) Meraf Bahta Hälle 4.21.96, 10) Linn Nilsson Hälle 4:22.60. Längd: 1) Carolina Klüft Växjö 644/-0.8. 4x100m: -) Sverige diskv.

2-3.7 MANNHEIM, GER | Resultat
Dag 2
P19 200m A
(-0.6): 5) Odain Rose 92 IFK Umeå 22.09, D (+0.2): 3) Jan Wocalewski 93 Huddinge 22.47. 110mH A (0.0): 3) Filip Lööv 92 Kil 14.11, X (0.0): 1) F Lööv 13.99. 400mH B: 4) Anton Nilsson 92 Huddinge 55.18. Stav: 4) Simon Gyllensten 92 Örgryte 520, 6) Andreas Duplantis 93 Stål 515, -) Carl Sténson 93 Hellas X. Spjut: 8) Sebastian Thörngren 93 Bore 6519.
F19 200m B (-0.4): 5) Pernilla Nilsson 92 Trelleborg 24.61, C (-0.2): 1) Caroline Sandsjoe 92 IF Göta 24.52, D (+0.1): 2) Daniella Busk 93 Malmö 25.00. 800m B: 2) Kajsa Barr 92 Sundbyberg 2:09.27, 6) Caroline Högardh 92 Halmstad 2:11.62. 400mH A: 3) Eva Marcinkiewicz 93 Västerås 60.73. Längd: 9) Rebecca Nilsson 93 Ullevi 558/+0.1. Diskus: 10) Heidi Schmidt 93 Täby 4525.

1-2.7 JYVÄSKYLÄ, FIN | Resultat
Dag 1
Ungdomar från Eskilstuna.

1-2.7 JYVÄSKYLÄ, FIN | Resultat
Dag 2
Ungdomar från Eskilstuna.

1.7 ALBERTVILLE, FRA | Resultat
K 800m: 4) Viktoria Tegenfeldt Ume FI 2:05.54, 7) Sofie Näslund 92 Vingarna 2;12.10.

30.6-3.7 PIHTIPUDAS, FIN | Resultat
Dag 1
F17 Spjut:
1) Sofi Flinck 95 Västerås 5135.

30.6 LAUSANNE, SUI (DL) | Resultat
M Tresteg: 6) Christian Olsson Örgryte 1686/+1.2.
K Höjd: 5) Emma Green Tregaro Örgryte 190, 9) Ebba Jungmark Mölndal 180.

30.6-3.7 KOKEMÄKI, FIN | Resultat
P19 Diskus: 6) Jussi Kiviniemi 93 Södertälje IF 4701.
F14 Diskus (0.75 kg): 1) Marika Kiviniemi 97 Södertälje IF 3804.

26.6 NOVI SAD, SRB | Resultat
M22 100m A (+0.1): 2) Darko Sarovic Ymer 10.93. 400m A: 1) D Sarovic 51.17.

26.6-1.7 SANDOWN, GBR (Island Games) | Resultat
Dag 1
M 800m h1:
3) Joakim Daun 1:59.95, h3: 4) André Kahlström Hammarby 2:01.43. Halvmarathon: 10) Olof Thunegard Gotland 1:15:54. Höjd: 3) Erik Larsson Gotland 195. Slägga: 8) Tore Olofsson Gotland 4011, 9) Gustaf Melén Gotland 2986.
K Tresteg: 2) Ellinor Sundstrand 94 Gotland 1160/+1.8.
Dag 2
M 800m s2:
3) J Daun 1:57.62, 5) A Kahlström 1:57.78. 400mH h1: 3) Mattias Sunneborn Spårvägen 54.69, h2: 6) Jacob Shatohin 94 Gotland 62.37, f: 4) M Sunneborn 54.29. Kula: 3) E Larsson 1439.
K 400m h1: 2) Camilla Olsson Hellas 58.69. Spjut: 4) Teresia Snäckerström Gotland 3026, 5) E Sundstrand 2918.
Dag 3
M 800m f:
7) J Daun 1:57.18. 110mH (+1.9): 6) E Larsson 15.96. Diskus: 2) E Larsson 4376, 8) M Sunneborn 3726.
K 400m f: 3) C Olsson 58.74. 100mH (+1.5): 4) E Sundstrand 15.95. Kula: 5) Åsa Larsson Gotland 1023.
Dag 4
M 400m h1:
2) M Sunneborn 50.52, h3: 8) J Shatohin 54.44. LÄngd: 4) E Larsson 688/0.0. Spjut: 3) Gustav Melén Gotland 5532, 7) E Larsson 5129.
K 200m h3 (+1.6): 4) C Olsson 26.67. Höjd: 5) E Sundstrand 155. Slägga: 2) Annie Hansson Gotland 4236, 3) Cornelia Hansson 95 Gotland 4203.
Dag 5
M 400m s1:
2) M Sunneborn 49.60, f: 3) M Sunneborn 49.32. 1500m h1: 4) A Kahlström 4:11.71, 5) J Daun 4:11.73.
K 200m s2 (vind?): 6) C Olsson 26.37. Längd: 4) E Sundstrand 526/+0.8. Diskus: 8) Å Larsson 3015.
Dag 6
M 1500m f:
3) A Kahlström 4:02.64, 5) J Daun 4:03.35. 10000m: 9) Daniel Hejdström Gotland 33:43.04, 15) O Thunegard 34:46.65. Tresteg: 2) M Sunneborn 1475/0.0. 4x400m: 5) Gotland (Andreas Grönström, A Kahlström, J Shatohin, M Sunneborn ) 3:35.49.

25.6 KUORTANE, FIN | Resultat
M 800m A: 1) Joni Jaako Hammarby 1:48.05, 3) Thobias Ekhamre Hammarby 1:48.42. 3000mH: 6) Marcus Hallbäck 92 Hässelby 9:14.23, 7) Emil Blomberg 92 Hässelby 9:14.49. 110mH h2 (0.0): 1) Robert Kronberg Kville 14.19, f (-0.2): 3) R Kronberg 14.16. Spjut: 4) Gabriel Wallin Södertälje IF 7876.
K 400mH: 3) Emilia Granqvist Östersund 60.68, 5) Jennie Hurkmans Tureberg 63.15.

25.6 COTTBUS, GER | Resultat
M 3000mH: 12) Eric Senorski Örgryte 8:44.58.
K Höjd: 9) Victoria Dronsfield IF Göta 178.

25.6 NIVELLES, BEL | Resultat
M 100m A (-1.8): 6) Tom Kling-Baptiste Huddinge 10.87, B (-0.8): 3) Benjamin Olsson Helsingborg 10.98, C (-2.1): 2) Alexander Nordkvist Huddinge 11.01. 200m A (-0.8): 3) A Nordkvist 21.62. 1500m A: 1) Johan Rogestedt 93 Stenungsund 3:47.14. 110mH B (-1.1); 5) Petter Olson Malmö 15.00. Stav: 5) P Olson 460, 11=) Magnus Jomyr 95 Örgryte 400,
K 400m A: 6) Sandra Wagner 92 Örebro 59.76. Stav; 1) Michaela Meijer 93 Örgryte 410.

25.6 ZARAGOZA, ESP | Resultat
M Höjd: 6) Ola Carlsson Örgryte 205.

25-26.6 BEDFORD, GBR | Resultat
Dag 2
M22 Stav:
-) Robert Warensjö Nyköping X.

24.6 SPLIT, CRO | Resultat
OBS: "Torgtävling" på provisorisk bana.
K Höjd: 7=) Ebba Jungmark Mölndal 184.

23-26.6 LILLEHAMMER, NOR | Resultat
Dag 1
M 1500m:
12) Johan Samuelsson Falun 4:03.19.
F16 1500m: 3) Evelina Landstedt 95 Falun 5:27.19.
F15 1500m: 3) Nicolina Sörensen 96 Falun 5:21.78.
Dag 2
M 200m B
(+3.8): 6) Rafael Askros Lidingö 22.55w.
F15 200m A (+1.4): 1) Mikaela Johannesson 96 Falun 25.86.
Dag 3
M 400m A:
5) Elias Amado Falun 49.57. 110mH (+1.1): 2) R Askros 14.67, 3) Martin Kallur Falun 14.77.
K 400m B: 2) Sara Ulin Falun 59.21. 100mH (+0.3): 6) Isabelle Eurenius Falun 14.67.
F19 100mH (+1.7): 1) Ida Hansen 93 Arvika 14.65.
F17 100mH (-0.5): 2) Pauline Munters 94 Falun 14.91.
F16 400m C: 2) E Landstedt 63.47.
F15 400m A: 1) M Johannesson 60.06.
Dag 4
M 100m h2
(+0.4): 6) M Kallur 11.36. 800m A: 8) J Samuelsson 1:56.01.
K 100m h1 (-1.3): 4) I Eurenius 12.24, f (+1.9): 7) I Eurenius 12.17.
F16 800m: 4) E Landstedt 2:27.63.
F15 100m h5 (+0.9): 1) M Johannesson 12.72, f (0.0): 2) M Johannesson 12.61. 800m: 3) N Sörensen 2:29.53.

17-19.6 NADDERUD, NOR | Resultat
Aktiva från Sävedalen, Ullevi, Tanum, Arvika, Bore och Tureberg. Urval av resultat:
Dag 1
P15 2000m:
1) Gustaf Stensjö 96 Sävedalen 5:37.44.
F19 200m A (-0.8): 1) Ida Hansen 93 Arvika 25.47.
F15 2000m: 1) Linn Söderholm 96 Sävedalen 6:26.99.
Dag 2
P19 110mH
(+1.6): 2) Eric Ringdahl 70 (utom tävlan) 15.36.
P15 800m A: 4) G Stensjö 2:02.83.
F19 100mH (+1.3): 3) I Hansen 15.67.
F15 800m A: 2) L Söderholm 2:13.36.
F14 Höjd: 1) Agnes Bengtsson 97 Sävedalen 155.
Dag 3
M Slägga:
-) Hans Eriksson Bore X.
P19 Längd: 2) Viktor Warg 93 Arvika 650/-0.6.
P17 400m B: 2) Alexander Bernhardsson 94 Ullevi 53.20.
P14 1500m A: 1) Andreas Kramer 97 Sävedalen 4:20.09.
F17 400m A: 3) Minda Langmoen 95 Ullevi 61.94.
F14 200m B (+1.3): 1) A Bengtsson 27.39. 1500m: 1) Mathilda Rydin 97 Sävedalen 5:00.95, 4) Klara Mellqvist 97 Sävedalen 5:06.96.

16.6 MÁLAGA, ESP | Resultat
M Höjd: 1) Ola Carlsson Örgryte 200.

15.6 WAGENINGEN, NED | Resultat
M 10000m: 4) Mikael Ekvall Strömstad LK 29:12.55, 7) Mathias Borg Ullevi 30:20.52, 8) Patrik Andersson Hälle 30:44.07.

12.6 AYAMONTE, ESP | Resultat
M35 Höjd: 1) Ola Carlsson Örgryte 205.

12.6 TAMPERE, FIN | Resultat
M 1500m: 8) Elias Bjuhr 93 IFK Umeå 3:53.34. 3000mH: 6) Jonas Legernes Ullevi 9:10.10, 7) Andreas Åhwall Hässelby 9:12.41. 110mH A (-1.1): 1) Robert Kronberg Kville 14.16. Höjd: 4) Mehdi Alkhatib Hammarby 212. Längd: 2) Michel Tornéus Hammarby 769/-0.9. Slägga: 2) Mattias Jons Hässelby 7411.

12.6 MONDOVI, ITA | Resultat
M 100m h2 (+0.5): 3) Odain Rose 92 IFK Umeå 10.94.

12.6 BEDFORD, GBR | Resultat
M 200m D (-4.6): 5) Niklas Larsson Hässelby 23.14. 110mH B (-3.8): 2) Rafael Askros Lidingö 15.07. 400mH A: 7) Thomas Nikitin Spårvägen 53.30, 8) N Larsson 54.01.
K 200m C (-3.7): 7) Isabelle Eriksson Lidingö 26.57. 400mH B: 5) I Eriksson 63.67.

11.6 WATFORD, GBR | Resultat
M 800m A: 5) Mattias Claesson Hässelby 1:47.97.

11.6 VALBONNE, FRA | Resultat
M 100m A (+1.5): 4) Odain Rose 92 IFK Umeå 11.20, X (+0.8): 2) O Rose 10.93.
Anm: Odain har blivit förväxlad i resultatlistan för A-finalen. Han var tvåa i mål på 10.85, inte fyra på 11.20.

11.6 ENNA, ITA | Resultat
K 400m: 1) Greta Graziani 94 Täby 62.6m.

9.6 OSLO, NOR (DL) | Resultat
M 800m: 1) Johan Rogestedt 93 Stenungsund 1:48.60. Längd: 4) Michel Tornéus Hammarby 795/+1.2. Diskus: 6) Niklas Arrhenius Spårvägen 6203.
K 400m B: 4) Rebecca Högberg Hammarby 55.28. 1500m: 1) Viktoria Tegenfeldt Ume FI 4:16.99, 2) Sofia Öberg Lidingö 4:19.03, 4) Meraf Bahta Hälle 4:23.05, 5) Mary Alenbratt Ullevi 4:23.11, 6) Linn Nilsson Hälle 4:25.35, 9) Nathalie Rohlén Lidingö 4:28.89. Tresteg: 8) Khaddi Sagnia 94 Ullevi 1284/+0.4. Kula: 7) Helena Engman Riviera 1691.

8.6 KASSEL, GER | Resultat
M 1500m: 7) Elmar Engholm 92 Hässelby 3:48.24.
K Stav: 9) Malin Dahlström Ullevi 420.

8.6 LOUGHBOROUGH, GBR | Resultat
M Stav: 3) Robert Warensjö Nyköping 490.

4-5.6 LYNGBY, DEN | Resultat
Dag 1
P15 300m:
1) Jakob Fornman 96 Öresund 38.14.
F17 Stav: 3) Sara Skogman 95 Örgryte 300, 6) Amy Alphonce 94 Örgryte 240.
F15 Stav: 2) Malin Antonsson 96 Örgryte 290, 3) Sofia Mueller 97 Örgryte 210.
Dag 2
P17 Stav:
1) David Kappelin 95 Örgryte 400. Utom tävlan: Simon Gyllensten 92 Örgryte 501.
P15 Stav: 3) Carl Thunberg 96 Örgryte 320, 4) Esa Hiltunen 96 Ullevi 320, 6) Axel Eliasson 97 Örgryte 230.

4.6 OSLO, NOR (Europacupen 10000m) | Resultat
M 10000m B: 5) Fredrik Uhrbom 29:45.31.

4.6 FLORÖ, NOR | Resultat
M 100m h4 (+2.8): 1) Stefan Tärnhuvud Sundsvall 10.65w, A (+1.8): 5) S Tärnhuvud 10.59. 200m A (+2.5): 1) Johan Wissman Helsingborg 20.66w. Spjut: 1) Gabriel Wallin Södertälje IF 7809, 2) Kim Amb Bålsta 7638, 4) Daniel Ragnvaldsson IFK Umeå 7420.
K Längd: 2) Sofie Sandberg Gefle 559/+1.3.

4.6 REGENSBURG, GER | Resultat
M 3000mH A: -) Jonas Legernes Ullevi X.
K 3000mH: 5) Charlotta Fougberg Ullevi 10:09.05.

4.6 OORDEGEM, BEL | Resultat
M 1500m A: 12) Johan Rogestedt 93 Stenungsund 3:49.64. 3000mH: 1) Eric Senorski Örgryte 8:46.40, 2) Andreas Åhwall Hässelby 9:00.09, 4) Robin Lindgren Örgryte 9:11.35.

4-5.6 BERNHAUSEN, GER | Resultat
P19 Tiokamp: 7) Filip Hjorth 93 Gefle 6.710 (11.40/+0.9 675/+0.9 1170 189 54.33 15.31/-0.7 3554 430 4846 4:52.00), 11) Oscar Törnros 92 Sala 6.478 (11.38/+0.9 599/+1.4 1417 177 54.87 15.70/-0.9 4426 400 4825 5:15.84).
P17 Tiokamp: 4) Fredrick Ekholm 94 Huddinge 6.653 (11.31/0.0 670/0.0 1291 199 54.66 14.45/-0.8 3036 390 4383 4:58.02).
F19 Sjukamp: 27) Sabina Sandberg 93 Spårvägen 3.814 (X 171 898 27.29/-1.1 534/-0.1 2934 2:31.16).

4.6 HENDON, GBR | Resultat
M Stav A: 2) Robert Warensjö Nyköping 480.

4-5.6 OSLO, NOR | Resultat
Dag 1
P17 800m:
1) Benjamin Ahlbäck 94 IF Göta 1:59.61.

4-5.6 OSLO, NOR | Resultat
Dag 2
M 400m A:
1) Axel Bergrahm 92 IFK Göteborg 48.24.

3.6 RECKLINGHAUSEN, GER | Resultat
OBS: "Torgtävling" på uppbyggd bana.
M: 6) Melker Svärd Jacobsson 94 Malmö 533, 10) Gustaf Hultgren Örgryte 503.
K: 2) Malin Dahlström Ullevi 432, 4) Michaela Meijer 93 Örgryte 392, -) Fanny Berglund Göteborgs KIK X.

3.6 BYDGOSZCZ, POL | Resultat
M Stav: -) Alhaji Jeng Örgryte X.

3-4.6 KÖBENHAVN, DEN | Resultat
Dag 1
Slägga:
1) Stefan Kvist Alvesta 6334, 3) Daniel Nyman Växjö 5981, 5) Erik Romberg Högby 5660.
K 100m h2 (+2.7): 1) Elin Backman Helsingborg 12.11w, f (-1.5): 1) E Backman 12.24.
Dag 2
M Stav:
2) Carl Sténson 93 Hellas 480, 3) Erik Thorstensson Spårvägen & Simon Gyllensten 92 Örgryte 460, 5) Anders Andreasson 94 Örgryte 450, 10) Gauti Asbjörnsson Örgryte 430. Tresteg: 3) Moteba Mohamed Alingsås 1563/+1.2, 4) Daniel Lennartsson Örgryte 1530w/+2.1 (-), 5) Anton Andersson Örgryte 1513/+1.2. Spjut: 2) Adam Pettersson Alvesta 6492.
K 200m (+2.5): 1) Moa Hjelmer Spårvägen 23.78w, 2) E Backman 24.56w. 100mH h1 (+1.7): 3) Josefin Svensson Växjö 15.07, h2 (+2.2): 1) Emma Tuvesson Helsingborg 13.42w, f (+2.1): 1) E Tuvesson 13.43w, 7) J Svensson 15.27w. Längd: 1) Erica Jarder Spårvägen 632/+0.2, 5) Johanna Froode Örgryte 559/+0.2, -) J Svensson X. Kula: 5) J Svensson 1220. Slägga: 2) Rebecka Kvist Alvesta 5486.

2.6 MISTERBIANCO, ITA | Resultat
K 800m: 2) Greta Graziani 94 Täby 2:18.17.

29.5 HENGELO, NED | Resultat
K Höjd: 6) Ebba Jungmark Mölndal 188.

29.5 FORBACH, FRA | Resultat
M Slägga: 3) Mattias Jons Hässelby 7183.

29.5 LOKEREN, BEL | Resultat
M 5000m: 2) Erik Johansson Hässelby 14:25.15, 3) Kalle Johansson Hässelby 14:26.96.

28-29.5 LILLESTRÖM, NOR | Resultat
Dag 2
K 100mH
(+3.6): 3) Caroline Lundahl KA2 14.02w.

28.5 GENÈVE, SUI | Resultat
M 100m I (+0.1): 3) Jesper Lang 92 Malmö 11.14. 200m F (-1.1): 3=) J Lang 22.74. Höjd: 2=) Mehdi Alkhatib Hammarby 221, 4=) Philip Frifelt Lundqvist IF Göta 210, 7) Emil Svensson Örgryte 210. Tresteg: -) Daniel Lennartsson Örgryte X.
K 100m E (+0.9): 3) Pernilla Nilsson 92 Trelleborg 11.96. 200m B (-0.9): 6) P Nilsson 24.78. 400m A: 4) Josefin Magnusson Malmö 53.78. 400mH B: 5) Emilia Granqvist Östersund 60.88.

28.5 WEINHEIM, GER | Resultat
M 100m h6 (0.0): 3) Benjamin Olsson Helsingborg 10.79, h7 (+0.9): 2) Oskar Åberg Huddinge 10.79, h8 (+0.3): 1) Stefan Tärnhuvud Sundsvall 10.64, h10 (0.0): 2) Fredrik Johansson IF Göta 10.95, C (0.0): 1) B Olsson 10.66, 5) O Åberg 10.82. 200m A (-1.7): 3) F Johansson 21.70, B (0.0): 1) Nil de Oliveira Spårvägen 21.41, 2) Alexander Nordkvist Huddinge 21.73, D (0.0): 1) Tom Kling-Baptiste Huddinge 21.79. 4x100m A: -) Kombination (T Kling Baptiste, S Tärnhuvud, A Nordkvist, N de Oliveira) bröt.
K 100m h2 (+1.7): 2) Carolina Klüft Växjö 11.72, h5 (+0.7): 1) Julia Skugge Glanshammar 11.87, B (+1.9): 2) J Skugge 11.79. 200m A (+0.7): 3) Elin Backman Helsingborg 24.28, B (+0.1): 1) Moa Hjelmer Spårvägen 23.63, E (+0.9): 1) Therese Bohlén Kinn Ullevi 25.16. 4x100m A: 3) Kombination (Lena Berntsson, C Klüft, E Backman, M Hjelmer) 44.68.

28.5 MANCHESTER, GBR | Resultat
M 1500m B: 9) Johan Hydén Akele 3:48.34. 5000m A: 7) Eric Senorski Örgryte 14:03.11, 10) Anton Danielson Tjalve 14:08.36, 12) Mikael Ekvall Strömstad LK 14:11.15.

28.5 BEOGRAD, SRB (Europacup klubblag B) | Resultat
M 100m (+1.3): 5) Darko Sarovic Ymer 10.84. 200m (+0.2): 5) D Sarovic 22.18.

28.5 OSLO, NOR | Resultat
K 7.5 km terräng: 1) Jessica Gunnarsson 28:04

26.5 BERN, SUI
F14 Kula: 1) Karolina Wamsler 98 Södra Sandby 952.

26.5 ROMA, ITA (DL) | Resultat
M Tresteg: 2) Christian Olsson Örgryte 1729/-0.2.
K Höjd: 6) Emma Green Tregaro Örgryte 189.

25.5 HILLERÖD, DEN | Resultat
M 100m (+1.2): 4) Andreas Andersson 91 Hässleholm 11.23.
K 800m: 5) Isabelle Norstedt 95 Helsingborg 2:17.01. Stav: 1=) Malin Dahlström 89 Ullevi 415, 4) Michaela Meijer 93 Örgryte 385.

25.5 NIJMEGEN, NED | Resultat
M 800m A: 4) Joni Jaako Hammarby 1:48.34. 1500m B: 5) Johan Hydén Akele 3:46.07.
K 3000mH: 3) Charlotta Fougberg Ullevi 10:12.38.

25.5 LOUGHBOROUGH, GBR | Resultat
M Stav: 2) Robert Warensjö Nyköping 470.

25.5 BEOGRAD, SRB | Resultat
M 100m A (+1.9): 4) Darko Sarovic Ymer 10.93.

25-28.5 PALERMO, ITA | Resultat
Dag 1
K 1500m:
2) Greta Graziani 94 Täby 5:00.48.
Dag 2
K 800m:
3) G Graziani 2:21.84.

22.5 LEIRIA, POR | Resultat
M Spjut: 2) Ingmar Veinberg Spårvägen 6486, 4) Johan Holmberg Södertälje IF 6122, 8) Björn Brink Hanviken 5457.

22.5 SELFOSS, ISL (Nordic Challenge 10000m) | Resultat
M: 4) Fredrik Uhrbom 30:39.84, 7) David Nilsson 31:27.41.
K: 2) Louise Wiker 35:34.42. Utom NCh: Nina Persson Örgryte 37:15.36, Elina Johansson Spårvägen bröt.

22.5 LOUGHBOROUGH, GBR | Resultat
M Stav: 8=) Robert Warensjö Nyköping 480.

22.5 PLIEZHAUSEN, GER | Resultat
M 2000mH A: 12) Jonas Legernes Ullevi 5:50.11.

21.5 ALICANTE, ESP | Resultat
M Höjd: 1) Ola Carlsson Örgryte 204.

21.5 ASKIM, NOR | Resultat
P17 Spjut: 1) Marcus Johansson 94 Tanum 4217.

21-22.5 HALLE, GER | Resultat
Dag 1
M Diskus B:
1) Axel Härstedt Malmö 5836. Spjut: 9) Olof Hansson Hässelby 6696.
P19 Kula: 6) Daniel Ståhl 92 Spårvägen 1781. Diskus: 9) Micael Ljungberg 92 Nyköping 5386, 10) D Ståhl 5369, -) Anton Larsson 93 Järvsö X.
P15 Kula: 9) Jakob Gardenkrans 97 Öresund 1279.
F19 Slägga: 2) Malin Johansson 92 Strömsund 5743, 4) Linn Jonsson 92 Strömsund 5574.
Dag 2
M22 Diskus:
3) M Ljungberg 4816, 7) Erik Schenström Nyköping 4688. Spjut: 2) Kim Amb Bålsta 7529.
P17 Kula: 1) Viktor Gardenkrans 95 Malmö 1879, 9) Alex Larsson 94 Upsala 1567. Diskus: 3) V Gardenkrans 5762. Slägga: -) Alex Larsson X. Spjut: 7) Axel Lönegren 94 Upsala 5836.
P15 Diskus: 10) J Gardenkrans 4371.
K22 Spjut: 5) Elisabeth Höglund IF Göta 4939.

21-22.5 NOVI SAD, SRB (Serbiska mästerskapen) | Resultat
M Tiokamp: 3) Darko Sarovic Ymer 5.289 (11.06/+0.6 642/-0.2 949 169 53.62 17.08/-1.2 2782 380 4081 7:04.40).

20-21.5 WIESBADEN, GER | Resultat
Dag 1
F15 800m A:
4) Amélie Svensson 96 2:30.95.

19.5 STAVANGER, NOR | Resultat
M Kula: 1) Daniel Korhonen Kville 1300. Slägga: 1) D Korhonen 5286.

19.5 OSLO, NOR | Resultat
M 800m A: 2) Johan Walldén Gefle 1:51.55, C: 6) Henrik Gateman Strömstad 2:01.98. 3000m A: 5) Eric Senorski Örgryte 8:07.03, 7) Erik Johansson Hässelby 8:10.98, 12) Kalle Johansson Hässelby 8:19.07, 14) Johan Hydén Akele 8:26.07, 17) Patrik Andersson Hälle 8:33.37, B: 3) Napoleon Solomon 94 Fredrikshof 8:33.45, 10) Filip Johansson 92 Sävedalen 8:48.52.
K 3000m: 1) Meraf Bahta Hälle 9:33.81, 2) Charlotta Fougberg Ullevi 9:35.85, 4) Linn Nilsson Hälle 9:55.30, 10) Jessica Gunnarsson 10:22.51.

15.5 BRISTOL, GBR (Bristol 10K) | Resultat
M 10 km landsväg: 10) Mikael Ekvall Strömstad LK 29:34.

14.5 BERLIN, GER | Resultat
K 10 km landsväg: 11) Frida Södermark Tjalve 40:06.

14.5 KÖBENHAVN, DEN | Resultat
K 100m A (-1.6): 1) Erica Jarder Spårvägen 12.06. Längd: 1) E Jarder 625/+0.5.

14.5 OSLO, NOR (Holmenkollstafetten) | Resultat
M (15 sträckor): 3) Malmö 50:44, 4) Hälle 51:06, 7) Hässelby 52:02.

11.5 LOUGHBOROUGH, GBR | Resultat
M Stav: 3) Robert Warensjö Nyköping 490.

8.5 PAVIA, ITA | Resultat
M Spjut: 1) Gabriel Wallin Södertälje IF 7699.

7-8.5 TÅRNBY, DEN | Resultat
Dag 1
K 100m h1
(-1.9): 1) Erica Jarder Spårvägen 12.16, f (-1.2): 1) E Jarder 12.09.
Dag 2
M 300m A:
3) Hampus Forsberg Helsingborg 35.72.
P17 Längd: 2) Mattias Hjelm 95 Helsingborg 634w/+3.1 (545/+0.6).
K 3000m: 2) Amanda Lönnquist 94 Ystad 10:38.49.
F17 Slägga: 2) Jessika Lowe 96 Helsingborg 3575.
Anm: Plus ytterligare ungdomar från Helsingborg, Ystad och Öresund.

7-8.5 ENNA, ITA | Resultat
Dag 1
F17 2000mH:
2) Greta Graziani 94 Täby 8:01.14.
Dag 2
F17 800m:
2) G Graziani 2:23.54.

7.5 MÁLAGA, ESP | Resultat
Aktiva från Kville, bl a:
M 400m A: 1) Erik Lindahl 50.47, 6) Björn Mattsson 92 51.89. Höjd: 1) Oskar Rybo 193.

7.5 OSLO, NOR | Resultat
M 10 km landsväg: 6) Emil Lerdahl Hammarby 31:38, 14) Martin Kjäll-Ohlsson Hälle 32:31.
K 10 km landsväg: 4) Jessica Gunnarsson 36:40, 25) Maria Stensland 40:37.

7.5 TURKU, FIN (Ungdomsklubbmatch) | Resultat

6.5 DOHA, QAT (DL) | Resultat
M Stav: 5=) Alhaji Jeng Örgryte 540.

1.5 BAR. MNE
Ungdomar från Täby bl a:
K 200m (-0.6): 4) Rakel Rosshagen 95 Täby 26.8m. 400mH: 1) R Rosshagen 65.99. Diskus: 2) Heidi Schmidt 93 Täby 4622.

30.4 AALBORG, DEN | Resultat
Ungdomar från Karlskoga.

30.4-2.5 BEDFORD, GBR | Resultat
Dag 2
M Stav:
2) Robert Warensjö Nyköping 500.

30.4 NERJA, ESP | Resultat
M Höjd: 3) Ola Carlsson Örgryte 201.

23.4 LOUGHBOROUGH, GBR | Resultat
M Stav: 3) Robert Warensjö Nyköping 490.

23.4 LEIRIA, POR | Resultat
M Slägga: 1) Karl-Erik Ludvigsson IF Göta 6087.
K Slägga: 2) Emma Johannesson Ullevi 6529, 3) Josefin Berg IF Göta 5920.

19.4 SIRACUSA, ITA | Resultat
F17 1500m: 1) Greta Graziani 94 Täby 4:50.7m.

18-20.4 BANGKOK, THA | Resultat
Dag 1
P 100m h2:
2) Oliver Fouda 93 11.77. 200m h2: 1) O Fouda 23.51.
Dag 2
P 200m f:
4) O Fouda 23.53. Tresteg: 1) O Fouda 1294.
Dag 3
P 100m f:
5) O Fouda 11.67. Längd: 2) O Fouda 634.
Anm: Inga vinduppgifter i resultatlistan, troligen ingen vindmätning.

16.4 BELLVILLE, RSA | Resultat
K 200m B (+0.2): 3) Lynette Morgan Hammarby 25.28. 400m B: -) L Morgan diskv.

15-17.4 MELBOURNE, AUS (Australiska mästerskapen) | Resultat
Dag 2
M Diskus:
2) Robert Melin Bottnaryd 5296.
Dag 3
M Kula Q:
5) R Melin 1553, f: 5) R Melin 1625.

9.4 GEITHUS, NOR (Norska mästerskapen) | Resultat
M 3 km terräng: 22) Emil Lerdahl Hammarby 8:51.

4-8.4 ANTALYA, TUR (IBSA) | Resultat
Dag 1
M 100m T13 h2
(-0.3): 4) Per Jonsson Bollnäs 11.63.
Dag 2
M 100m T13 f
(vind?): 6) P Jonsson 11.78. Längd (vind?): 2) P Jonsson 676.

3.4 BRUNSSUM, NED | Resultat
M 10 km landsväg: 22) Eric Senorski Örgryte 29:48.

27.3 THUN, SUI (Strongman Run) | Resultat
K 16 km "hinderlöpning": 1) Johanna Bjermkvist Huddinge 1:25:21.

27.3 SREMSKA MITROVICA, SRB | Resultat
M Diskus: 7) Darko Sarovic Ymer 2913. Spjut: 8) D Sarovic 4822.

26.3 GERMISTON, RSA | Resultat
K 200m B (-1.4): 4) Lynette Morgan Hammarby 25.73. 400m B: 2) L Morgan 56.83.

25-27.3 ADELAIDE, AUS | Resultat
Dag 3
M Diskus:
1) Robert Melin Bottnaryd 5297,

20.3 GLASGOW, GBR | Resultat
P16 Diskus: 1) Gustav Liberg 95 Ullevi 4682.
F15 Diskus: 1) Linn Hessler 96 Ullevi 3275.

19-20.3 SOFIA, BUL (Europacup Vinterkast) | Resultat
Dag 1
M Slägga B:
1) Mattias Jons 7399.
M22 Diskus: 13) Johnny Karlsson 5207.
K Spjut: 13) Annika Petersson 4985.
K22 Spjut: 4) Anna Wessman 5286.
Dag 2
K Diskus B:
1) Sofia Larsson 5273. Slägga A: 9*) Tracey Andersson 6573.

19.3 ADELAIDE, AUS | Resultat
M Kula: 1) Robert Melin Bottnaryd 1713.

17-19.3 BELLVILLE, RSA | Resultat
Dag 1
K 200m h1
(-0.9): 1) Lynette Morgan 91 Hammarby 25.67.
Dag 3
K 200m f
(-0.2): 4) L Morgan 25.45. 400m: 2) L Morgan 57.29.

12.3 BELLVILLE, RSA | Resultat
K 200m (-2.4): 1) Lynette Morgan 91 Hammarby 25.70.

12.3 SCHRIESHEIM, GER | Resultat
M 10 km: 3) Lars Johansson Enhörna 30:55.

12.3 ADELAIDE, AUS | Resultat
M Diskus: 1) Robert Melin Bottnaryd 5173.

10.3 BELLVILLE, RSA | Resultat
K 400m: 7) Lynette Morgan 91 Hammarby 57.54.

3-5.3 BELLVILLE, RSA | Resultat
Dag 3
K22 200m
(0.0): 2) Lynette Morgan 91 Hammarby 25.65.

26-27.2 HOLBAEK, DEN (Danska mästerskapen) | Resultat
Dag 2
M 4 km terräng:
19) Pär-Johan Lif 13:15.

19.2 POTCHEFSTROOM, RSA | Resultat
K 200m h3 (0.0): 5) Lynette Morgan 91 Hammarby 25.56.

6.2 SAN VITTORE OLONA, ITA (Europacupen klubblag terräng) | Resultat
Samtliga svenskar Hässelby om ej annat anges.
M 10 km: 26) Erik Johansson 30:40, 31) Andreas Åhwall 31:04, 40) Anders Holmberg "Basel" (Hammarby) 31:19, 65) Peter Gross 32:42, 83) Rachid Benjira 33:47. Lag: 11) Hässelby 205.
K 6 km: 34) Lena Eliasson 22:06, 37) Louise Wiker 22:21, 46) Gabriella Samuelsson 22:43, 51) Cecilia Fager 23:12, 55) Jessica Gunnarsson "Vidar" 23:22. Lag: 9) Hässelby 168.
P19 6 km: 14) Elmar Engholm 92 20:13, 18) Emil Blomberg 92 20:33, 20) Max Peter Bejmer 92 20:36, 24) Marcus Hallbäck 92 20:45, 32) Joel Durén 21:01, 54) Emil Mårtensson 23:46. Lag: 3) Hässelby 76.
M 6 km X: 10) Johan Engholm 22:08, 54) Rickard Lindoff 94 23:58.

5.2 CLEARVIEW, AUS | Resultat
M Kula: 1) Robert Melin Bottnaryd 1561. Spjut: 1) R Melin 4849.

29.1 CLEARVIEW, AUS | Resultat
M Diskus: 1) Robert Melin Bottnaryd 5562. Slägga: 1) R Melin 3996.

22-30.1 CHRISTCHURCH, NZL (IPC Athletics) | Resultat
Dag 1
M Längd F13:
3) Per Jonsson Bollnäs 677/+0.2.
Dag 8
M Kula F20:
1) Jeffrey Ige Huddinge 1375.

8.1 MÁLAGA, ESP | Resultat
M Tresteg: 1) Maximillian D'Alessandro 95 Örgryte 1250/+0.6.

Resultat

Resultat 2011

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>