Onsdag 27 augusti 2014

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
 

Generalsekreterare & Ansvarig utgivare

Anders Albertsson
010-476 53 50

Redaktionen
friidrott.se

A. Lennart Julin
redaktör
08-30 13 33

Information och
media

Fredrik Trahn
010-476 53 31
070-913 67 96
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter

Landskamper 2011

10.9 LEPPÄVAARA, FIN (SWE-FIN 17 år) | Resultat
OBS: Avslutande 4x400m genomfördes tillsammans med seniorkampen.

9-10.9 HELSINKI, FIN (SWE-FIN) | Resultat

3-4.9 KÖBENHAVN, DEN (Nordiska juniorkampen 19 år) | Resultat
F19 Totalt (exkl gång): 1) FIN 207, 2) SVERIGE 182.5, 3) NOR 166, 4) DEN/ISL 104.5.
Dag 1
100m
(-0.3): 1) Caroline Sandsjoe 92 11.92, 5) Linnea Alstermark 92 12.31. 400m: 5) Vendela Mindelöf 92 57.10, 8) Ewa Marcinkiewicz 93 60.03. 800m: 3) Sofie Näslund 92 2:10.29, 6) Ida Holm 93 2:14.73. 3000m: 4) Frida Kristiansson 92 9:58.96, 6) Emilia Ohlin 93 10:07.56. 400mH: 1) E Marcinkiewicz 60.15, 7) Madeleine Eriksson 93 64.28. Stav: 1) Michaela Meijer 93 426, 4=) Sophie Jensen 92 365. Tresteg: 2) Jasmine Sabir 92 1228/+0.5, 5) Louise Arvidsson 93 1188/-1.7. Diskus: 1) Heidi Schmidt 93 4862, 2) Julia Wiberg 92 4597. Spjut: 3) Matilda Elfgaard 92 4689, 5) Gabriella Sundin 92 4313. 4x100m: 1) Sverige (L Alstermark, C Sandsjoe, Hanna Adriansson 92, Daniella Busk 93) 46.52.
Dag 2
200m
(-0.7): 3) Marie Sönnerfors 93 24.98, 5) H Adriansson 25.10. 1500m: 5) I Holm 4:33.67, 8) Julia Nilsson 92 4:49.19. 2000mH: 3) F Kristiansson 6:52.36, 8) Malin Strand 93 7:34.45. 100mH (-2.5): 2) Ida Hansen 93 14.44, 3) Charlotte Skogström 93 14.56. Höjd: 3) Caroline Andersson 93 175, 5) Sofie Björklund 93 171. Längd: 4) Sara Kviberg 93 567/-0.1, 5) Emma Ehrlin 93 556/-0.9. Kula: 1) Johanna Larsson 92 1395, 5) Hanna Bengtson 92 1253. Slägga: 3) Malin Johansson 92 5606, 6) Linn Jonsson 5101. 4x400m: 3) Sverige (Therese Jernbeck 92, J Sabir, E Marcinkiewicz, V Mindelöf) 3:47.72.

3-4.9 KÖBENHAVN, DEN (Nordiska juniorkampen 19 år) | Resultat
P19 Totalt (exkl gång): 1) SVERIGE 206, 2) FIN 183.5, 3) NOR 158, 4) DEN/ISL 109.5.
Dag 1
100m
(-1.9): 2) Odain Rose 92 10.83, 4) Jan Wocalewski 93 10.91. 400m: 3) Alexander Lesser 93 49.07, 7) Patrik Sjöö 92 49.85. 1500m: 2) Elmar Engholm 92 3:56.78, 4) elias Bjuhr 93 4:02.51. 5000m: 2) Filip Johansson 92 15:04.70, 7) John Kingstedt 92 15:27.98. 400mH: 6) Hampus Widlund 93 54.29, 7) Anton Nilsson 92 54.40. Höjd: 1) Erik Liberg 93 207, 3) Arlind Shaluni 92 203. Längd: 1) Andreas Andersson 92 712/-1.8, 2) Filip Hjorth 93 699/-1.4. Kula: 2) Arwid Koskinen 92 1835, 4) Niklas Lindstedt 93 1698. Slägga: 3) Oscar Vestlund 93 6882, 4) Mattias Hansson Bergén 92 6254. 4x100m: -) Sverige (Andreas Engwall 93, Sunday Ojuri 93, J Wocalewski, O Rose) diskv.
Dag 2
200m
(-0.1): 2) Sunday Ojuri 93 21.99, 7) Viktor Jönsson 92 22.46. 800m: 1) Johan Rogestedt 93 1:50.41, 4) Christoffer Ohlsson 93 1:52.10. 3000mH: 1) Elmar Engholm 92 9:05.69, 2) Albin Olausson 92 9:15.93. 110mH (-1.5): 3) Anton Levin 92 14.47, 4) Anders Leifsson 92 14.47. Stav: 2) Arvid Lindahl 92 485, 4) Simon Gyllensten 92 475. Tresteg: 1) Dastid Selmani 92 1485/+1.4, 3) Sadeeh Mbye 92 1446/+1.6. Diskus: 1) Daniel Ståhl 92 5766, 3) Micael Ljungberg 92 5213. Spjut: 3) Sebastian Thörngren 93 6599, 4) Johan Carlqvist 92 6459. 4x400m: 3) Sverige (A Lesser, C Ohlsson, P Sjöö, H Widlund) 3:19.51.

2-3.7 BRESSANONE, ITA (Europacupen mångkamp) | Resultat
M Tiokamp
Lag:
1) GBR 22.989, 2) BEL 22.468, 3) ITA 21.838, 4) SUI 21.434, 5) SVERIGE 21.152, 6) GRE 21.139, 7) NED 20.703, 8) ESP 20.625.
Individuellt: 7) Marcus Nilsson 7.400 (11.45/+0.8 682/+1.6 1357 189 50.56 15.68/+0.2 4163 420 5923 4:21.14), 11) Fabian Rosenquist 7.248 (11.09w/+2.6 735/+1.9 1206 189 49.00 15.45/+1.4 3842 400 4660 4:29.27), 26) Björn Barrefors 6.504 (11.23w/+2.1 745/+0.7 1389 198 51.23 diskv 4132 470 4165 5:05.17), -) Björn Johansson bröt (11.41/-0.1 679/+1.8 1284 X 51.17 15.47/+1.3 4314 450 -).
K Sjukamp
Lag:
1) POL 17.309, 2) ITA 17.050, 3) HUN 17.030, 4) BLR 16.853, 5) FIN 16.541, 6) SUI 16.123, 7) SVERIGE 15.602.
Individuellt: 15) Ellinor Rosenquist 5.416 (15.27/+0.6 172 1048 26.12/+1.4 592/+1.2 4139 2:17.02), 17) Lisa Linnell 5.252 (14.44/+1.1 163 978 25.33/+1.0 567/0.0 3685 2:19.12), 24) Josefin Svensson 4.934 (14.95/+0.6 160 1137 26.20/+1.0 537/-0.5 3156 2.23.07), -) Josephine Rohr bröt (14.51/+0.4 160 1197 26.71/+1.4 529/0.0 2832).

18-19.6 STOCKHOLM/S (Lag-EM) | Resultat
Totalt: 1) RUS 386, 2) GER 332½, 3) UKR 292, 4) GBR 290, 5) FRA 285, 6) POL 265, 7) ESP 246, 8) ITA 238, 9) BLR 221, 10) CZE 218, 11) POR 177½, 12) SVERIGE 159.
(OBS: Poängen reviderad sedan ukrainske spjutvinnaren visat sig dopad. -12 p för UKR och +1 p för alla övriga länder. Totalplaceringarna dock oförändrade.)
Dag 1
M 100m B
(-0.6): 5) Stefan Tärnhuvud 10.58. 400m B: 1) Johan Wissman 46.35. 1500m: 10) Johan Rogestedt 93 3:45.95. 5000m: 12) Adil Bouafif 14:44.67. 400mH B: 6) Thomas Nikitin 52.23. Höjd: 10) Mehdi Alkhatib 220. Längd: 2) Michel Tornéus 819/+1.4. Kula: 10) Niklas Arrhenius 1787. Spjut: 2) Gabriel Wallin 8088 (ursprungligen 3:a). 4x100m B: 5) Sverige (Oskar Åberg, S Tärnhuvud, Benjamin Olsson, Nil de Oliveira) 39.94.
K 100m B (-0.5): 5) Lena Berntsson 11.80. 400m B: 5) Josefin Magnusson 53.78. 800m: 10) Sofia Öberg 2:04.53. 3000m: 12) Charlotta Fougberg 9:24.86. 400mH A: 6) Sofie Persson 60.34. Stav: -) Malin Dahlström X. Tresteg: 11) Kristin Franke Björkman 1299/+0.2. Slägga: 11) Tracey Andersson 6304. Spjut: 9) Annika Petersson 5363. 4x100m B: 3) Sverige (L Berntsson, Carolina Klüft, Elin Backman, Moa Hjelmer) 44.28.

18-19.6 STOCKHOLM/S (Lag-EM)
Dag 2
M 200m A
(-2.8): 4) Johan Wissman 21.10. 800m: 7) Joni Jaako 1:47.61. 3000m: 10) Erik Johansson 8:15.93. 3000mH: 11) Eric Senorski 8:53.14. 110mH B (-0.8): 2) Philip Nossmy 13.73. Stav (OBS: Inomhus i Sätra!); 11) Alhaji Jeng 520i. Tresteg: 9) Mathias Ström 1552w/+2.8 (-). Diskus: 7) Niklas Arrhenius 5775. Slägga: 10) Mattias Jons 6953. 4x400m B: 4) Sverige (Mattias Claesson 47.7, Fredrik Johansson 46.3, J Wissman 46.2, J Jaako 47.7) 3:07.88.
K 200m B (-2.1): 3) Moa Hjelmer 24.05. 1500m: 10) Viktoria Tegenfeldt 4:16.01. 5000m: 10) Malin Liljestedt 16:28.40. 100mH B (-1.0): 5) Emma Tuvesson 13.62. Höjd: 1) Emma Green 189. Längd: 2) Carolina Klüft 673/+0.7. Kula: 7) Helena Engman 1585. Diskus: 12) Sandra Andersson 4533. 4x400m B: 5) Sverige (Josefin Magnusson 54.1, Sofie Persson 54.0, M Hjelmer 53.9, Rebecca Högberg 54.5) 3:36.47.

4-5.6 SEINÄJOKI, FIN (FIN-SWE-EST mångkamp) | Resultat
M Tiokamp
Lag:
1) EST 29.065, 2) SVERIGE 28.421, 3) FIN 20.658.
Individuellt: 3) Fabian Rosenquist 7.282 (11.18w/+2.8 733w/+4.8 (-) 1254 191 49.93 15.09/+1.9 3826 413 4641 4:32.28), 4) Lasse Ohtamaa 7.240 (11.35w/+2.3 678w/+3.4 (-) 1424 185 51.50 15.99/+0.1 4499 383 6159 4:36.71), 8) Rasmus Carlsson 6.987 (11.37w/+2.3 682w/+3.8 (667/+1.9) 1286 188 51.91 16.53/+1.9 3587 463 5399 4:44.88), 10) Erik Larsson 6.912 (11.89w/+2.3 702w/+3.0 (-) 1438 194 54.89 15.90/+0.1 4306 413 5254 4:58.87).
K Sjukamp
Lag:
1) FIN 16.545, 2) SVERIGE 16.023, 3) EST 14.136.
Individuellt: 2) Ellinor Rosenquist 5.640 (15.05w/+4.7 176 1178 26.52/-1.5 608/-0.1 4375 2:16.98), 4) Lisa Linnell 5.383 (14.28w/+4.7 164 1025 25.75/-1.5 592w/+3.2 (571/+1.4) 3799 2:18.62), 9) Josephine Rohr 5.000 (14.25w/+4.7 158 1199 26.76/-1.5 558/-0.4 3002 2:25.32).

5.2 TAMPERE, FIN (FIN-SWE-NOR) | Resultat
OBS: Överlång bana.
M Totalt: 1) SVERIGE 115, 2) Finland 114, 3) Norge 68.
60m: 2) Stefan Tärnhuvud 6.80, 6) David Sennung 6.93. 200m: 2) Johan Wissman 21.19, 3) Alexander Nordkvist 21.27. 400m: 1) Nil de Oliveira 47.30, 2) Felix Francois 48.01. 800m: 2) Robin Rohlén 1:50.04, 3) Anton Asplund 1:50.20. 1500m: 2) Johan Walldén 3:45.74, 3) Johan Rogestedt 93 3:46.09. 3000m: 2) Johan Wallerstein 8:02.11, 3) Eric Senorski 8:10.18. 60mH: 4) Joakim Blaschke 8.06, 6) Rafael Askros 8.15. 300mH: 1) Niclas Åkerström 36.18, 5) Niklas Larsson 37.50. Höjd: 3=) Emil Svensson & Mehdi Alkhatib 217. Stav: 1) Melker Svärd Jacobsson 94 545, 4) Deniz Mahshid 495. Längd: 1) Michel Tornéus 794, 2) Andreas Otterling 789. Tresteg: 2) Mathias Ström 1569, 5) Moteba Mohamed 1488. Kula: 4) Axel Härstedt 1714, 5) Daniel Ståhl 92 1666. 4x300m: 1) Sverige (N Åkerström, A Nordkvist, N de Oliveira, J Wissman 2:14.84.

5.2 TAMPERE, FIN (FIN-SWE-NOR) | Resultat
OBS: Överlång bana.
K Totalt: 1) SVERIGE 119, 2) Finland 96, 3) Norge 83.
60m: 2) Carolina Klüft 7.45, 3) Lena Berntsson 7.47. 200m: 3) Elin Backman 24.72, 5) L Berntsson 24.95. 400m: 1) Josefin Magnusson 53.71, 3) Lotta Lindsén 55.27. 800m: 1) Charlotte Schönbeck 2:04.51, 4) Elin Moraiti 2:07.65. 1500m: 2) Viktoria Tegenfeldt 4.23.01, 4) Elin Borglund 4:31.71. 3000m: 1) Ulrika Johansson 9:19.03, 2) Malin Liljestedt 9:48.66. 60mH: 2) C Klüft 8.26, 5) Emma Tuvesson 8.40. 300mH: 2) Frida Persson 41.43, 3) Emilia Granqvist 41.43. Höjd: 1) Ebba Jungmark 191, 5) Ellen Björklund 182. Stav: 1) Malin Dahlström 440, 4) Fanny Berglund 410. Längd: 1) Erica Jarder 627, 5) Jessica Samuelsson 589. Tresteg: 4) Lynn Johnson 94 1320, 5) Khaddi Sagnia 94 1300. Kula: 3) J Samuelsson 1434, 4) Anna Wikström 1339. 4x300m: 1) Sverige (J Magnusson, E Backman, F Persson, L Lindsén) 2:35.30.
Utom landskampen:
Diskus:
1) Sofia Larsson 5549, 6) A Wikström 4477.

29.1 GLASGOW, GBR (5-lagsmatch) | Resultat
Totalt: 1) GER 61, 2) GBR 56, 3) Samväldet 56, 4) USA 52, 5) SVERIGE 29.
M 60m: 4) Oskar Åberg 7.02. 200m: 5) Alexander Nordkvist 21.97. 400m: 4) Nil de Oliveira 47.97. 800m: 5) Joni Jaako 1:51.55. 3000m: 5) Fredrik Uhrbom 8:30.25. 60mH: 5) Joakim Blaschke 8.20. Höjd: 4) Mehdi Alkhatib 218. Tresteg: 3) Mathias Ström 1563.
K 60m: 4) Lena Berntsson 7.57. 200m: 5) Elin Backman 25.20. 400m: 4) Josefin Magnusson 56.14. 800m: 5) Elin Moraiti 2:08.46. 1500m: 4) Viktoria Tegenfeldt 4:23.69. 3000m: 4) Ulrika Johansson 9:13.02. 60mH: 5) Emma Tuvesson 8.49. Stav: 3) Angelica Bengtsson 93 441. Längd: 4) Erica Jarder 628.

Resultat

Resultat 2011

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige

Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!