Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 13 november 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Övriga svenska arenatävlingar 2011

31.12 LILLA EDET (Nyårskastet) | Resultat

26.12 GÄVLE (Annandagskastet) | Resultat

22.12 GÄVLE (Julruschkastet) | Resultat

11.12 ÖSTHAMMAR (Rimfrostkastet) | Resultat

21.9 ENSKEDE (Stavtävling) | Resultat

17-18.9 KÖPING (Nordea Svealands) | Resultat

14.9 VÄXJÖ/V-K (Kasttävling) | Resultat

14.9 KUNGÄLV/S (Invigningstävling) | Resultat

10-11.9 FALUN (Kraftmätningen final) | Resultat

10-11.9 KUNGSBACKA (Kungsbackaspelen) | Resultat

7.9 VÄXJÖ/V-K (Kasttävling) | Resultat

4.9 RONNEBY (Brunnscupen) | Resultat

3-4.9 FALKÖPING (Nordea Götaland) | Resultat

3-4.9 ÖSTERSUND (Nordea Norrland) | Resultat

23.8 STOCKHOLM/S (Långlöparnas Kväll) | Resultat

22.8 MARKARYD (Snapphanekampen) | Resultat

21.8 LERUM (Stonehill Games) | Resultat

20-21.8 UMEÅ (Norrlandsmästerskapen) | Resultat

20-21.8 NORRKÖPING (Surbullespelen) | Resultat

20.8 ARVIKA (Släggtävling) | Resultat

17.8 KARLSTAD (Löparnas kväll inkl DM 10000m) | Resultat

17.8 OLOFSTRÖM (VDM) | Resultat

Resultatservicen
har ett tillfälligt uppehåll

9.8 SOLLENTUNA (Formtoppningen) | Resultat

9-10.8 SOLLENTUNA (Formtoppningen) | Resultat
Dag 1: Löpning
Dag 2: Kast

7.8 EKSJÖ (Ränneborgsspelen) | Resultat

6.8 NÄSSJÖ (Sisu-spelen) | Resultat

6-7.8 LEKSAND (Leksands Sparbanksspel) | Resultat

6.8 KARLSKRONA (A.Gustisspelen) | Resultat

6-7.8 KROKOM (Waplanspelen) | Resultat
Dag 1

Dag 2: http://www3.idrottonline.se/ImageVaultFiles/id_412711/cf_69694/Resultat%20söndag.RTF

5-7.8 VÄSTERÅS (Gurkspelen) | Resultat

5.8 SÖDERTÄLJE (Enhörna Challenge II) | Resultat

3.8 VÄXJÖ/V-K (Kasttävling) | Resultat

31.7 SUNDSVALL (Windsprint) | Resultat

30.7 SKELLEFTEÅ (Kasttävling 4) | Resultat

30-31.7 STOCKHOLM/S (DN Galan Youth) | Resultat
Dag 2

30.7 MÖLNDAL (MölndalsHoppet) | Resultat

30-31.7 STOCKHOLM/S (DN Galan Youth) | Resultat
Dag 1

29-31.7 HÄSSLEHOLM (HAIS-spelen) | Resultat

24.7 KALMAR (Distriktsmatch 17 år) | Resultat

23-24.7 HALMSTAD (Laxaspelen) | Resultat

23-24.7 UDDEVALLA (Bohusspelen) | Resultat

23-24.7 ARVIKA (Stjärnspelen) | Resultat

22-24.7 GÄVLE (Valbo Games) | Resultat

21.7 UDDEVALLA (Resultattävling) | Resultat

20.7 LILLA EDET (Tingbergskastet/hoppet 2) | Resultat

20.7 VÄXJÖ/V-K (Kasttävling) | Resultat

19.7 SÄTRA (Le Tour de Sätra) | Resultat

17.7 HÖGBY (Ölandsspelen) | Resultat

16-17.7 BOLLNÄS (DM Hälsingland & Gästrikland) | Resultat
Dag 2

16-17.7 UDDEVALLA (Bohuskampen) | Resultat

16.7 SKELLEFTEÅ (Kasttävling 3) | Resultat

16-17.7 HUDIKSVALL (DM Hälsingland & Gästrikland) | Resultat
Dag 1

16.7 SUNNE (Sunnespelen) | Resultat

16.7 HÄRNÖSAND (Öbackaspelen) | Resultat

14.7 STOCKHOLM/S (Friidrottskväll på Stadion 3) | Resultat

13.7 KALMAR (Kalmar Sommarspel) | Resultat

13.7 KRISTIANSTAD (Sommarspelen) | Resultat

12.7 KROKOM (DM + Poängjakt 3) | Resultat

12.7 ÖREBRO (Veckans Tävling) | Resultat

12.7 HUDDINGE (Albin JJ International 800m) | Resultat

9.7 HUDIKSVALL (Strands Ungdomsspel) | Resultat

8-10.7 GÖTEBORG/U (Världsungdomsspelen) | Resultat

7.7 HUDDINGE (Källbrinksös 9) | Resultat

7.7 VÄXJÖ/V-K (Kasttävling) | Resultat

6.7 LILLA EDET (Tingbergskastet/hoppet) | Resultat

6.7 OSKARSHAMN (Oskarshamnsspelen)

5.7 STOCKHOLM/S (Friidrottskväll på Stadion 2) | Resultat

5.7 SÖDERHAMN (TS) | Resultat

5.7 UDDEVALLA (Resultattävling) | Resultat

5.7 HUDDINGE/J (Källbrinksös 8) | Resultat

3.7 LÖDÖSE (Släggtävling) | Resultat

3.7 ÖSTERSUND (Birgers arvingar) | Resultat

3.7 OSKARSHAMN (DM 10000m) | Resultat

2-3.7 BOTTNARYD (Bottnarydskastet) | Resultat

2.7 BOLLNÄS (Fortum-spelen) | Resultat

2-3.7 UPPSALA (Uppsalaspelen) | Resultat

2.7 SKELLEFTEÅ (Kasttävling 2) | Resultat

1-3.7 HELSINGBORG (Öresundsspelen) | Resultat

30.6 SÄVEDALEN (Vallhamra GP) | Resultat

29.6 VÄXJÖ (Kasttävling) | Resultat

29.6 VÄXJÖ (Höjdtävling) | Resultat

29.6 STOCKHOLM/S (Studenternas Sommarspel) | Resultat

28.6 MJÖLBY (KM 800m) | Resultat

28.6 SKELLEFTEÅ (PRK 3) | Resultat

28.6 HUDDINGE/J (Källbrinksös 7) | Resultat

28.6 ESKILSTUNA (DM 5000m) | Resultat

27.6 NYBRO (Klubbtävling) | Resultat

27.6 UPPSALA (Trestegets kväll) | Resultat

26.6 KUNGÄLV (Trekungamötet) | Resultat

23.6 LERUM (En Midsommarnattsdröm) | Resultat

22.6 SANDVIKEN (BJ-kvitter) | Resultat

22.6 LILLA EDET (Tingbergsstöten) | Resultat

22.6 ANGERED (Tingbergskampen) | Resultat

22.6 LINKÖPING/C (Invigningslopp) | Resultat

22.6 STRÖMSUND (Onsdagstävling) | Resultat

22.6 JÖNKÖPING (Vätterspelen) | Resultat

22.6 GLANSHAMMAR (DM 5000m) | Resultat

22.6 SÖDERTÄLJE (Enhörna Challenge) | Resultat

21.6 HUDIKSVALL (TS Cup) | Resultat

21.6 HUDDINGE/J (Källbrinksös 6) | Resultat

20.6 NYBRO (Klubbtävling) | Resultat

20-21.6 NORRKÖPING (DM) | Resultat

20.6 ÖSTERSUND (ÖPiaden 2) | Resultat

19.6 HERRLJUNGA (Kullingsspelen) | Resultat

19.6 YSTAD (Ystadspelen) | Resultat

19.6 VÄRNAMO (WSK-spelen) | Resultat

19.6 VISBY (Gutegalan) | Resultat

19.6 ÖRBYHUS (Örbyhusspelen) | Resultat

18.6 HABO (Habo Challenge) | Resultat

18-19.6 KARLSKOGA (Nobelspelen) | Resultat

18-19.6 KARLSKRONA (Rosenbomspelen) | Resultat

18.6 SKELLEFTEÅ (Skelleftespelen) | Resultat

18.6 LIDKÖPING (Lilla Vänerspelen) | Resultat

18-19.6 TRANÅS (VDM) | Resultat

18-19.6 UDDEVALLA (DM) | Resultat

17.6 STOCKHOLM/S (Testtävling) | Resultat

15.6 NORRTÄLJE (4H-spelen 3) | Resultat

15.6 SÄTRA (Femkampen) | Resultat

14.6 UMEÅ (Nolia Cup) | Resultat

14.6 MJÖLBY (KM 5000m) | Resultat

14.6 HUDDINGE/J (Källbrinksös 5) | Resultat

13-6 GÖTEBORG/S (KM 1000m) | Resultat

12.6 VÄXJÖ (Smålandsspelen) | Resultat

12.6 KATRINEHOLM (Katrineholmsspelen) | Resultat

11.6 ÖRBYHUS (Nordupplandsmästerskap 1) | Resultat

11-12.6 BORÅS (Ymerspelen) | Resultat

11.6 KVARNSVEDEN (Borlänge Tidning-spelen) | Resultat

11-12.6 KÖPING (Västra Mälardalsspelen) | Resultat
Dag 2

11-12.6 KÖPING (Västra Mälardalsspelen) | Resultat
Dag 1

11-12.6 VELLINGE (Finish Games) | Resultat

11.6 LINKÖPING/C (Filbyterspelen) | Resultat

11-12.6 SÄVEDALEN (Sävedalsspelen) | Resultat

11-12.6 UMEÅ (DM & Campusspelen) | Resultat

11.6 JÖNKÖPING (Lag-UDM kval) | Resultat

10-12.6 HUDDINGE (Huddingespelen) | Resultat

9.6 SKELLEFTEÅ (PRK 2) | Resultat

8.6 ÄRLA (Eskilstunaserien 4) | Resultat

7.6 SKELLEFTEÅ (PRK 1) | Resultat

7.6 STOCKHOLM/S (Friidrottskväll på Stadion 1) | Resultat

7.6 HUDDINGE/J (Källbrinksös 4) | Resultat

6.6 TROLLBÄCKEN (Tyresö Veteran- och Ungdomsspel) | Resultat

6.6 FINSPÅNG (Grosvadskampen) | Resultat

6.6 ANGERED (Angeredsvallen) | Resultat

6.6 SÖDERTÄLJE (Kringelspelen) | Resultat

6.6 KIL (Stefan Holm Spelen) | Resultat

6.6 NORRTÄLJE (Kraftmätningen kval) | Resultat

6.6 SKARA (Skara Racet) | Resultat

6.6 ENSKEDE (Kraftmätningen kval) | Resultat

5.6 ALVESTA (Virdaspelen) | Resultat

5.6 SKELLEFTEÅ (Kasttävling 1) | Resultat

5.6 KUNGSBACKA (Kraftmätningen kval) | Resultat

5.6 LERUM (R Hallbergs minne 2) | Resultat

5.6 OLOFSTRÖM (Contactspelen) | Resultat

5.6 HUDDINGE/J (Kastfemkamp) | Resultat

4-5.6 BODEN (Bodens Sommarspel) | Resultat
Löpningar

4-5.6 BODEN (Bodens Sommarspel) | Resultat
Hopp/Kast

4.6 LERUM (R Hallbergs minne 1) | Resultat

4.6 SANDVIKEN (Högbospelen) | Resultat

4-5.6 ÄNGELHOLM (Engelholmsspelen) | Resultat

4.6 VÄSTERÅS (Slägg- och diskuskarnevalen) | Resultat

2.6 GLANSHAMMAR (GIF-spelen) | Resultat

2.6 UPPSALA (Uppsala-kastet 1) | Resultat

2.6 GÄVLE (Långhelgskvitter) | Resultat

1.6 OSKARSHAMN (Lag-UDM kval) | Resultat

31.5 HUDDINGE/J (Källbrinksös 3) | Resultat

29.5 KLIPPAN (Bedaspelen) | Resultat

29.5 ÖREBRO (Swedish Pole Vault Challenge) | Resultat

29.5 TORSBY (Kasttävling) | Resultat

29.5 HALLSBERG (Stocksätersspelen) | Resultat

29.5 TROLLHÄTTAN (McDonaldsspelen) | Resultat

28-29.5 SÄTRA (Sätraspelen) | Resultat

28.5 TORSBY (Boregalan) | Resultat

28.5 ÖSTERSUND (Storsjöspelen) | Resultat

28.5 NORRKÖPING (Tjalvespelen) | Resultat

28.5 FALUN (Bilmetrospelen) | Resultat

28-29.5 NYKÖPING (Mästarmöte i kast) | Resultat

28-29.5 LERUM (Lerumskampen) | Resultat

28.5 BÅLSTA (Kvantumspelen) | Resultat

28-29.5 KALMAR (DM-JDM-UDM) | Resultat

28.5 SJÖBO (Kretsserien) | Resultat

26.5 KARLSHAMN (DM stafett) | Resultat

26.5 ÖSTHAMMAR (UDM-VDM) | Resultat

26.5 JÖNKÖPING (Råslättspelen) | Resultat

25.5 NORRTÄLJE (4H-spelen 2) | Resultat

25.5 NORRKÖPING (DM stafett) | Resultat

25.5 YSTAD (Kretsmästerskap ungdom) | Resultat

24.5 HUDDINGE/J (Källbrinksös 2) | Resultat

24.5 GÖTEBORG/S (Kvilles Vårtävling) | Resultat

24-25.5 STOCKHOLM/S (Brommaspelen) | Resultat

22.5 LUND (Kraftmätningen kval) | Resultat

21-22.5 SÄTRA (VDM) | Resultat

21.5 NYKÖPING (Kraftmätningen kval) | Resultat

21-22.5 SUNDSVALL (Mitt Norden Cup) | Resultat

21.5 GÄVLE (IF Skade-spelen) | Resultat

21.5 SÄTER (Säterspelen) | Resultat

21.5 SÖDERHAMN (Niklas Minne) | Resultat

20-22.5 SOLLENTUNA (SAYO) | Resultat

19.5 HUDDINGE/J (VDM) | Resultat

19.5 VITTSJÖ (Snapphanekampen) | Resultat

18.5 BOLLNÄS (DM 10000m) | Resultat

17.5 UDDEVALLA (Skol-DM) | Resultat

17.5 MALMÖ/He (VDM 800m) | Resultat

17-18.5 SÄTRA (DM stafett) | Resultat

17.5 KARLSKRONA (VM-milen) | Resultat

17.5 ÖSTERSUND (ÖPiaden 1) | Resultat

17.5 UPPSALA (Kvällskampen 2) | Resultat

17.5 SKÖVDE (Resultattävling) | Resultat

15.5 ESLÖV (Findus Pannkaksspel) | Resultat

15,5 LAHOLM (Laholmskampen) | Resultat

15.5 MOTALA (Platenspelen) | Resultat

15.5 SÄTRA (Sundbybergs Ungdomsspel) | Resultat

14-15.5 TÄBY (Täby Vårmångkamp) | Resultat
Dag 2

14.5 OSKARSHAMN (Majspelen) | Resultat

14.5 SKARA (Lilla Skarakampen) | Resultat

14.5 VILLSTAD (B-Tex Cup) | Resultat

14.5 GÖTEBORG/S&S-K (Kasta Loss) | Resultat

14-15.5 BÅLSTA (Vårkastet) | Resultat

14-15.5 TÄBY (Täby Vårmångkamp) | Resultat
Dag 1

14.5 EKERÖ (Mälaröspelen) | Resultat

14.5 HUDDINGE (Huddinge-OS) | Resultat

14.5 HUDDINGE (Testtävling) | Resultat

14.5 ANGERED (Spjuttävling) | Resultat

14.5 LERUM (Minikamp) | Resultat

12.5 ENSKEDE (Speedy Gonzales) | Resultat

12.5 LERUM (A Tribute) | Resultat

12.5 GÖTEBORG/S (Öppna KM) | Resultat

12.5 TYRINGE (Snapphanekampen) | Resultat

12.5 LJUSDAL (Löparserien) | Resultat

11.5 TÄBY (Kvällstävling) | Resultat

11.5 VALLENTUNA (Arenamilen) | Resultat

11.5 NORRTÄLJE (4H-spelen 1) | Resultat

10.5 HUDDINGE (Källbrinksös 1) | Resultat

10.5 UPPSALA (Kvällskampen 1) | Resultat

9.5 MALMÖ/He (1500m-tävling) | Resultat

8.5 HÄSSLEHOLM (Vårkampen) | Resultat

8.5 DANDERYD (Danderyds Ungdomsspel) | Resultat

7.5 STENUNGSUND (Preventspelen) | Resultat

7.5 UMEÅ/V (Kasttävling) | Resultat

7.5 JÖNKÖPING (Junespelen) | Resultat

7.5 SÄTRA (Hellaskastet) | Resultat

7.5 BOLLNÄS (DM kastfemkamp) | Resultat

7.5 KARLSHAMN (Listermästerskapen) | Resultat

5.5 GÖTEBORG/S-K (Kasttävling) | Resultat

1.5 LUND (DM-VDM 3000m) | Resultat

1.5 HUDDINGE/J (Back on Field) | Resultat

30.4 BORÅS (Kasttävling) | Resultat

25.4 GÄVLE (Annandagskastet) | Resultat

23.4 VISBY (Påskkastet) | Resultat

17.4 TRELLEBORG (Palmkastet) | Resultat

16.4 BORÅS (Kasttävling) | Resultat

16.4 TRELLEBORG (Startskottet) | Resultat

7.4 VILLSTAD (Kasttävling) | Resultat

3.3 TORSBY (Sportlovskastet) | Resultat

22&29.1 TORSBY (Weight Throw GP) | Resultat
OBS: Utomhus!

Resultat

Resultat 2011

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>