Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Torsdag 23 maj 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Övriga svenska inomhustävlingar 2011

24.5 ESKILSTUNA (Eskilstunaserien 3) | Resultat
OBS: Inomhus.

26.4 HUDDINGE (Storängsös 21) | Resultat

22.4 ESKILSTUNA (Industrisanerings Ungdomsspel) | Resultat

19.4 HUDDINGE (Storängsös 20) | Resultat

16.4 VÄSTERÅS (Quicknet-spelen) | Resultat

16.4 UDDEVALLA (Höjdtävling) | Resultat

12.4 HUDDINGE (Storängsös 19) | Resultat

9.4 HUDDINGE (Storängsös 18) | Resultat

8.4 ESKILSTUNA (Klubbtävling) | Resultat

5.4 HUDDINGE (Storängsös 17) | Resultat

2-3.4 HUDDINGE (Sista Chansen) | Resultat

2.4 HELSINGBORG (Kretsmästerskap) | Resultat

29.3 HUDDINGE (Storängsös 16) | Resultat

27.3 KALMAR (Mini-LM 2) | Resultat

26.3 NYKÖPING (Vintersportspelen) | Resultat

26.3 GÖTEBORG/FH (ÖIS Hundramanna) | Resultat

26.3 HANDEN (Haninge Open) | Resultat

26.3 NYBRO (Mini-LM 1) | Resultat

26-27.3 ÖREBRO (Mars-spelen) | Resultat

23.3 BORÅS (Resultattävling) | Resultat

22.3 HUDDINGE (Storängsös 15) | Resultat

21.3 ESKILSTUNA (Eskilstunamästerskap 4) | Resultat

20.3 LINKÖPING (CampusCampen) | Resultat

19-20.3 ÖREBRO (Nordeamästerskap Svealand) | Resultat

19.3 BOLLNÄS (Nordea-spelen) | Resultat

19.3 LULEÅ (Arcuskampen) | Resultat
OBS: Överlång bana!

16.3 VÄXJÖ (KM Växjö LK) | Resultat
OBS: Överlång bana.

15.3 BORÅS (Resultattävling) | Resultat

15.3 HUDDINGE (Storängsös 14) | Resultat

12-13.3 FALUN/L (Falu Kuriren-spelen) | Resultat
Dag 1

12-13.3 UDDEVALLA (Nordeamästerskap Götaland) | Resultat

12-13.3 SÄTRA (UDM mångkamp) | Resultat

12-13.3 FALUN/L (Falu Kuriren-spelen) | Resultat
Dag 2

12.3 LERUM (Minikampen) | Resultat

10.3 SÄTRA (Vinthundsvintern 3) | Resultat

8.3 HUDDINGE (Storängsös 13) | Resultat

6.3 FINSPÅNG (Kanonspelen) | Resultat

5.3 HALMSTAD (Halmstad Indoor) | Resultat

5.3 ÖREBRO (Kuliga Hoppgalan) | Resultat

5-6.3 GÖTEBORG/FH (Löplabbet Inomhus) | Resultat

5.3 VÄXJÖ (Barntävling) | Resultat

5.3 VÄXJÖ (Resultattävling) | Resultat

1.3 HUDDINGE (Storängsös 12) | Resultat

28.2 UMEÅ (3000m) | Resultat

28.2 ESKILSTUNA (Eskilstunamästerskap 3) | Resultat

24.2 GÖTEBORG/FH (2011-02-24) | Resultat

22.2 BOLLNÄS (Nordic Gym Games) | Resultat

22.2 HUDDINGE (Storängsös 11) | Resultat

16.2 SKELLEFTEÅ (IPRK 3) | Resultat

15.2 HUDDINGE (Storängsös 10) | Resultat

13.2 MOTALA (Team Sportia-spelen) | Resultat

13.2 SÄTRA (Raka Spåret) | Resultat

13.2 GÖTEBORG/FH (UDM) | Resultat

12.2 KARLSTAD (Folksam-spelen) | Resultat

12-13.2 MALMÖ/A (Atleticumspelen) | Resultat

12.2 GÖTEBORG/FH (Road to Göteborg 2013) | Resultat

12.2 SÄTRA (Lilla XL-Galan) | Resultat

12-13.2 KARLSKRONA (KA2-spelen) | Resultat

12-13.2 HAPARANDA (Nordeamästerskap Norrland + Norrlandsmästerskap) | Resultat

12.2 UDDEVALLA (Invigningstävling) | Resultat

11.2 LINKÖPING (KM IFK) | Resultat

11.2 LINKÖPING (KM 1500m) | Resultat

9.2 SUNDSVALL (Sundsvallsmästerskapen) | Resultat

9.2 VÄXJÖ (Onsdagstävling 4) | Resultat

8.2 HUDDINGE (Storängsös 9) | Resultat

7.2 SKELLEFTEÅ (IPRK 2) | Resultat

6.2 ESKILSTUNA (UDM) | Resultat

6.2 FALUN (JDM/VDM 3000m) | Resultat

5.2 MALMÖ/A (Malmö Indoor) | Resultat

5-6.2 GÖTEBORG/FH (Göteborg Inomhus) | Resultat

5.2 KARLSTAD (Karlstad 6-timmars) | Resultat

5.2 ESKILSTUNA (Eskilstuna Indoor Games) | Resultat

5.2 UMEÅ (IFK Umeås öppna KM) | Resultat

5.2 ÅS (ÖGIF Inne) | Resultat

5.2 BOLLNÄS (Bahco-spelen) | Resultat

5-6.2 SÄTRA (Hammarbyspelen) | Resultat

5-6.2 VÄXJÖ (JDM-UDM) | Resultat
OBS: Överlång bana.

5.2 VELLINGE (Vellinge Indoor) | Resultat

4.2 LINKÖPING (DM 3000m) | Resultat

2.2 ESKILSTUNA (Eskilstunamästerskap 2) | Resultat

2.2 VÄXJÖ (Onsdagstävling 3) | Resultat
OBS: Överlång bana.

1.2 HUDDINGE (Storängsös 8) | Resultat

31.1 VÄSTERÅS (Hopptävling) | Resultat

31.1 LERUM (Resultattävling) | Resultat

30.1 UMEÅ (DM) | Resultat

30.1 FALUN (DM) | Resultat

29-30.1 NORRKÖPING (Norrköping Indoor Games) | Resultat
Dag 2

29.1 FALUN (Team Sportia-spelen) | Resultat

29-30.1 ÅS (Hissmoforsspelen) | Resultat
Dag 2

29-30.1 ÅS (Hissmoforsspelen) | Resultat
Dag 1

29-30.1 NORRKÖPING (Norrköping Indoor Games) | Resultat
Dag 1

29-30.1 MALMÖ/A (Pallasspelen) | Resultat

29.1 SÄTRA (Vinthundsvintern 2) | Resultat

29.1 FALKÖPING (Frejaspelen) | Resultat

29-30.1 SÄTRA (FormenKollen) | Resultat

29-30.1 VÄSTERÅS (DM Uppland) | Resultat

29.1 LILLA EDET (Fuxerna Open) | Resultat

29.1 UMEÅ (Vinterspelen) | Resultat

27.1 GÖTEBORG/FH (1500m-tävling) | Resultat

26.1 SKELLEFTEÅ (IPRK) | Resultat

26.1 VÄXJÖ (Onsdagstävling 2) | Resultat

25.1 UMEÅ (Swedbank Challenge) | Resultat

25.1 HUDDINGE (Storängsös 7) | Resultat

23.1 BORÅS (DM) | Resultat

23.1 JÖNKÖPING (VDM) | Resultat

22.1 BOLLNÄS (Hälsingespelen) | Resultat

22-23.1 HAPARANDA (Aspen Athletic Games) | Resultat

22-23.1 VÄSTERÅS (Inlagda Gurkspelen) | Resultat

22-23.1 MALMÖ/A (NCC-spelen) | Resultat

22-23.1 KARLSTAD (Götas Ungdomsspel) | Resultat

22-23.1 VÄXJÖ (Växjömångkampen) | Resultat

22.1 BORÅS (DM Halland) | Resultat

22-23.1 SÄTRA (Sätraspelen) | Resultat

21-22.1 FALUN (DM mångkamp) | Resultat

19.1 VÄXJÖ (Onsdagstävling 1) | Resultat

18.1 UMEÅ (Intersport Cup) | Resultat

18.1 HUDDINGE (Storängsös 6) | Resultat

18.1 JÖNKÖPING (Kretsmästerskap) | Resultat

18.1 SÄTRA (Vinthundsvintern 1) | Resultat

16.1 GÖTEBORG/FH (DM) | Resultat

16.1 SÄTRA (IVDM) | Resultat

16.1 SJÖBO (Färsingaspelen) | Resultat

15-16.1 ÖREBRO (Örebro Indoor Games) | Resultat

15-16.1 KARLSKRONA (Sunna Open) | Resultat

15.1 LUND (Sprinterträffen) | Resultat

15.1 LERUM (IUDM) | Resultat

15-16.1 SKELLEFTEÅ (DM) | Resultat

15.1 GÖTEBORG/FH (Rudisha-Johnson meeting) | Resultat

15.1 UDDEVALLA (DM) | Resultat
OBS! Första tävlingen i nya Rimnershallen.

15.1 LULEÅ (Arcusspelen) | Resultat
OBS: Överlång bana!

14-16.1 HUDDINGE (Scandic Indoor Games) | Resultat

13.1 ESKILSTUNA (Eskilstunamästerskap 1) | Resultat

11.1 HUDDINGE (Storängsös 5) | Resultat

11-16.1 GÖTEBORG/N (Stavhoppskarnevalen) | Resultat

10.1 UMEÅ (Vintercupen) | Resultat

9.1 KRISTIANSTAD (Åhus Indoor) | Resultat

8.1 SÄTRA (Täby Vinterspel) | Resultat

8-9.1 BOLLNÄS (DM Hälsingland & Gästrikland) | Resultat
Dag 1

8-9.1 BOLLNÄS (DM Hälsingland & Gästrikland) | Resultat
Dag 2

8-9.1 VÄSTERÅS (UDM mångkamp) | Resultat

6.1 LJUNGBY (Mini-LM) | Resultat

6.1 ESKILSTUNA (Ärlaspelen) | Resultat

6.1 NYBRO (Trettondagsträffen) | Resultat

6.1 SÄTRA (Viktkast-ett) | Resultat

6.1 NORRKÖPING (Surbulle Indoors) | Resultat

4.1 HUDDINGE (Storängsös 4) | Resultat

4.1 FALKÖPING (Inomhustävling) | Resultat

3.1 LERUM (Resultattävling) | Resultat

31.12 FALUN (Tolvslaget) | Resultat

29.12 SKELLEFTEÅ (Mellandagshoppet) | Resultat

28.12 MOTALA (Resultattävling) | Resultat

28.12 UDDEVALLA (Veterantävling) | Resultat

27.12 LERUM (Resultattävling) | Resultat

22.12 HAPARANDA (Nästan sista chansen) | Resultat

21.12 HUDDINGE (Storängsös 3) | Resultat

21.12 VÄSTERÅS (Stavtävling) | Resultat

20.12 LERUM (God Jul-tävling) | Resultat

20.12 HAPARANDA (Julruschen) | Resultat

20.12 HAPARANDA (Näst sista chansen) | Resultat

19.12 LINKÖPING (KM 2000m) | Resultat

18.12 KARLSKRONA (Tomtespelen) | Resultat

17.12 GÄVLE (Adventstavkvitter) | Resultat

16.12 VÄXJÖ (Luciasprintern) | Resultat

14.12 HUDDINGE (Storängsös 2) | Resultat

12.12 NYKÖPING (KM) | Resultat

11.12 ÅS (Distriktsmatch ungdom) | Resultat

11.12 VÄSTERÅS (VF-cupen 3) | Resultat

11.12 VÄSTERÅS (Julmångkampen) | Resultat

11.12 LERUM (God Jul-tävling) | Resultat

11-12.12 SÄTRA (Luciaspelen) | Resultat
Dag 1

11-12.12 SÄTRA (Luciaspelen) | Resultat
Dag 2

11.12 BOLLNÄS (Julruschen) | Resultat

4.12 HUDDINGE (Storängsös 1) | Resultat

4.12 KATRINEHOLM (Luciakampen) | Resultat

4.12 MALMÖ/A (Sista chansen) | Resultat

4.12 HAPARANDA (Decemberspelen) | Resultat

4-5.12 GÖTEBORG/FH (Julklappsjakten) | Resultat

4.12 SÄTRA (SAYO Indoor) | Resultat

4.12 FALUN (DD-spelen) | Resultat

4.12 ÖREBRO (Vinterspelen) | Resultat

30.11 HALMSTAD (Klubbtävling) | Resultat

28.11 ÖREBRO/T (TriumfGlass-spelen) | Resultat

27.11 ESKILSTUNA (Julklappsspelen) | Resultat

24.11 VELLINGE (Klubbtävling) | Resultat

20-21.11 GÖTEBORG/FH (Adventsspelen) | Resultat

20-21.11 HUDDINGE (Första Chansen) | Resultat

20.11 VÄSTERÅS (Express Bild-spelen) | Resultat

20.11 LINKÖPING (Folkungaspelen) | Resultat

20-21.11 PITEÅ (Nolia Vinterspel) | Resultat

17-18.11 HAPARANDA (Skolmästerskap) | Resultat

14.11 MALMÖ/A (KM Malmö AI) | Resultat

13.11 ESKILSTUNA (EskilstunaSpelen) | Resultat

13.11 VÄSTERÅS (VF-cupen 2) | Resultat

13.11 BOLLNÄS (Lagtävling ungdom) | Resultat

12.11 NYKÖPING (Höst-ÖS) | Resultat

30.10 HUDDINGE (Kasttävling) | Resultat

29.10 TUMBA (Östkampen 1) | Resultat

29.10 BOLLNÄS (Skol-DM) | Resultat

27.10 MALMÖ/A ("Lilla DM") | Resultat

23.10 VÄSTERÅS (VF-cupen 1) | Resultat

2.10 LINKÖPING (KM inne) | Resultat

Resultat

Resultat 2011

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>