Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 18 oktober 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Övriga svenska inomhustävlingar 2012

18.4 HENÅN (Skolmästerskap Orust) | Resultat

14.4 ESKILSTUNA (Klubbtävling) | Resultat

14.4 VÄSTERÅS (QuickNet-spelen) | Resultat

14.4 HELSINGBORG (Kretsmästerskap) | Resultat

6.4 ESKILSTUNA (Ungdomsspelen) | Resultat

1.4 FALUN (VDM) | Resultat

31.3 NYBRO (Mini-LM) | Resultat

31.3-1.4 HUDDINGE (Sista Chansen) | Resultat

31.3 NYKÖPING (Vintersportspelen) | Resultat

27.3 HUDDINGE (Storängsös 17) | Resultat

25.3 UDDEVALLA (Våffelspelen) | Resultat

24.3 VÄXJÖ/T (Barntävling) | Resultat

24-25.3 ÖREBRO (Mars-spelen) | Resultat

24-25.3 SÄTRA (Svealands 13/14 år) | Resultat

24.3 BOLLNÄS (Nordeaspelen) | Resultat

24.3 HANDEN (Haninge Open) | Resultat

20.3 HUDDINGE (Storängsös 16) | Resultat

19.3 GÖTEBORG/FH (Kvillekväll 2) | Resultat

19.3 UMEÅ (Löparnas sista chans) | Resultat

18.3 LINKÖPING (CampusCampen) | Resultat

18.3 FALUN (VDM) | Resultat

17.3 ÖREBRO (Kuliga Hopp Galan) | Resultat

17.3 BORÅS (Hopporama) | Resultat

13.3 HUDDINGE (Storängsös 15) | Resultat

12.3 GÖTEBORG/FH (Kvillekväll 1) | Resultat

10-11.3 VÄXJÖ (World Indoor Throwing) | Resultat

10-11.3 MALMÖ (Götalands 13/14 år) | Resultat

10-11.3 FALUN (FaluKuriren-spelen) | Resultat
Dag 1

10-11.3 FALUN (FaluKuriren-spelen) | Resultat
Dag 2

10-11.3 VÄXJÖ (World Indoor Throwing) | Resultat

10.3 LULEÅ (Arcuskampen) | Resultat
OBS: Överlång bana.

6.3 HUDDINGE (Storängsös 14) | Resultat

3/10/17.3 KRISTIANSTAD (KM Åhus) | Resultat

3.3 NORRTÄLJE (Sparbankscupen) | Resultat

3-4.3 GÖTEBORG/FH (Löplabbet Inomhus) | Resultat

3.3 HALMSTAD (Halmstad Indoor) | Resultat

3.3 UMEÅ (Öppna KM) | Resultat

3.3 JÖNKÖPING (Länsmästerskap 10-11 år) | Resultat

1.3 HAPARANDA (Aspen Open) | Resultat

1.3 FALUN (Sportlovstävling) | Resultat

28.2 HUDDINGE (Storängsös 13) | Resultat

26.2 VÄXJÖ (Söndagstävling) | Resultat

26.2 FALUN (DM 3000m) | Resultat

25.2 NYKÖPING (Femkamp) | Resultat

21.2 HUDDINGE (Storängsös 12) | Resultat

19.2 FALUN (VDM) | Resultat

19.2 FALUN (UDM) | Resultat

19.2 HAPARANDA (Hopptävling) | Resultat

18.2 HELSINGBORG (VDM) | Resultat

18.2 ÅS (ÖGIF Inne) | Resultat

18.2 UDDEVALLA (Uddevallaspelen) | Resultat

18-19.2 SKELLEFTEÅ (UDM) | Resultat

18-19.2 SÄTRA (FormenKollen) | Resultat

14.2 BOLLNÄS (Breddtävling) | Resultat

14.2 HUDDINGE (Storängsös 11) | Resultat

13.2 VÄXJÖ (Måndagstävling) | Resultat

12.2 VÄSTERÅS (VF-cupen 5) | Resultat

12.2 GÖTEBORG/FH (Stavtävling) | Resultat

12.2 MOTALA (Team Sportiaspelen) | Resultat

12.2 GÖTEBORG/FH (DM) | Resultat

11-12.2 VÄXJÖ (Växjömångkampen) | Resultat
OBS: Överlång bana.

11-12.2 UMEÅ (Norrlandsmästerskapen) | Resultat

11-12.2 SÄTRA (Hammarbyspelen) | Resultat

11.2 FALUN (Breddtävling) | Resultat

11.2 KARLSTAD (Philipsonspelen) | Resultat

11.2 VELLINGE (Vellinge Indoor) | Resultat

11.2 GÖTEBORG/FH (UDM) | Resultat

10.2 LINKÖPING (Öppna KM 1500m) | Resultat

8.2 JÖNKÖPING (Kretsmästerskap ungdom) | Resultat

7.2 HUDDINGE (Storängsös 10) | Resultat

5.2 FALUN (VDM-JDM 3000m) | Resultat

5.2 JÖNKÖPING (Kretsmästerskap 9-11 år) | Resultat

5.2 SÄTRA (Raka Spåret) | Resultat

4.2 BOLLNÄS (Bahco-spelen) | Resultat

4-5.2 MALMÖ/A (Atleticumspelen) | Resultat

4.2 ÖREBRO (Breddtävling) | Resultat

4-5.2 PITEÅ (JDM-UDM) | Resultat

4-5.2 GÖTEBORG/FH (Göteborgs Inomhus) | Resultat

4.2 KARLSKRONA (KA2-spelen) | Resultat

4.2 ESKILSTUNA (Eskilstuna E&M Indoor Games) | Resultat

4.2 SÄTRA (Lilla XL-Galan) | Resultat

3.2 LINKÖPING (DM 3000m) | Resultat

1.2 MALMÖ/A (Kasttävling) | Resultat

1.2 SKELLEFTEÅ (IPRK 2) | Resultat

1.2 ESKILSTUNA (Eskilstunamästerskap) | Resultat

31.1 HUDDINGE (Storängsös 9) | Resultat

29.1 FALUN (VDM) | Resultat

28-29.1 SÄTRA (Vinthundsvintern) | Resultat
Dag 1

28-29.1 MALMÖ/A (Pallasspelen) | Resultat

28.1 FALKÖPING (Frejaspelen) | Resultat

28-29.1 NORRKÖPING (Norrköping Indoor Games) | Resultat
Dag 1

28-29.1 VÄSTERÅS (DM Uppland & Västmanland) | Resultat

28.1 NYKÖPING (UDM) | Resultat

28.1 FALUN (Team Sportia-spelen) | Resultat

28.1 HUDDINGE (VDM) | Resultat

28-29.1 NORRKÖPING (Norrköping Indoor Games) | Resultat
Dag 2

28.1 UMEÅ (Umedalens Vinterspel) | Resultat

28-29.1 SÄTRA (Vinthundsvintern) | Resultat
Dag 2

24.1 HUDDINGE (Storängsös 8) | Resultat

24.1 JÖNKÖPING (Kretsmästerskap) | Resultat

22.1 BORÅS (DM) | Resultat

22.1 VÄSTERÅS (VF-cupen 4) | Resultat

22.1 FALUN (VDM) | Resultat

21.1 SJÖBO (Färsingaspelen) | Resultat

21.1 BORÅS (DM Halland) | Resultat

21-22.1 MALMÖ/A (Malmö Indoor) | Resultat

21-22.1 KARLSTAD (Götas Ungdomsspel) | Resultat

21.1 BOLLNÄS (Hälsingespelen) | Resultat

21-22.1 VÄXJÖ (JDM-UDM) | Resultat
OBS: Överlång bana.

21.1 UDDEVALLA (DM) | Resultat

21-22.1 HAPARANDA (Aspen Athletic Games) | Resultat

20-22.1 HUDDINGE (Scandic Indoor Games) | Resultat

17-22.1 GÖTEBORG/N (Stavhoppskarnevalen) | Resultat

17.1 HUDDINGE (Storängsös 7) | Resultat

16.1 GÖTEBORG/FH (800m) | Resultat

15.1 FALUN (VDM | Resultat

15.1 UMEÅ (DM) | Resultat

14.1 LERUM (UDM) | Resultat

14-15.1 VÄSTERÅS (Inlagda Gurkspelen) | Resultat

14-15.1 ÖREBRO (Örebro Indoor Games) | Resultat

14.1 LUND (Sprinterträffen) | Resultat

14.1 GÖTEBORG/FH (Skoog-Palmas Opening Meeting) | Resultat

14.1 UDDEVALLA (Distriktsmatch ungdom) | Resultat

14.1 LULEÅ (Arcusspelen) | Resultat
OBS: Överlång bana.

14.1 JÖNKÖPING (VDM) | Resultat

14-15.1 KARLSKRONA (Sunna Open) | Resultat

10.1 ESKILSTUNA (Eskilstunamästerskap) | Resultat

10.1 HUDDINGE (Storängsös 6) | Resultat

8.1 KRISTIANSTAD (Åhus Indoors) | Resultat

7-8.1 VÄSTERÅS (UDM mångkamp) | Resultat

7.1 SÄTRA (Täby Vinterspel) | Resultat

7.1 SKELLEFTEÅ (IPRK1) | Resultat

7.1 PITEÅ (Rivieras Vinterspel) | Resultat

7.1 LJUNGBY (Mini-LM) | Resultat

7-8.1 BOLLNÄS (DM Hälsingland & Gästrikland) | Resultat
Dag 1

7-8.1 BOLLNÄS (DM Hälsingland & Gästrikland) | Resultat
Dag 2

6.1 NYBRO (Trettondagsträffen) | Resultat

6.1 ESKILSTUNA (Ärlaspelen) | Resultat

6.1 NORRKÖPING (Surbulle Indoors) | Resultat

3.1 HUDDINGE (Storängsös 5) | Resultat

31.12 FALUN (Tolvslaget) | Resultat

29.12 NORRKÖPING (Resultattävling) | Resultat

28&30.12 UDDEVALLA (Stavtävlingar) | Resultat

27.12 HUDDINGE (Storängsös 4) | Resultat

27.12 UDDEVALLA (Mellandagspelen) | Resultat

27.12 MOTALA (Resultattävling) | Resultat

26.12 SKELLEFTEÅ (Mellandagshoppet) | Resultat

22&28-29.12 HAPARANDA (Sista Chanserna) | Resultat

20.12 KARLSTAD (Resultattävling) | Resultat

20.12 HUDDINGE (Storängsös 3) | Resultat

20.12 VÄSTERÅS (Stavtävling) | Resultat

20.12 HAPARANDA (Julruschen) | Resultat

19.12 UMEÅ (Löparnas kväll) | Resultat

19.12 LERUM (Stora Gud Jul) | Resultat

18.12 NYKÖPING (KM) | Resultat

17.12 KARLSKRONA (Tomtespelen) | Resultat

17.12 FALUN (Julskumspelen) | Resultat

17.12 LERUM (Lilla God Jul) | Resultat

15.12 VÄXJÖ (Luciasprintern) | Resultat

13.12 HUDDINGE (Storängsös 2) | Resultat

11.12 VÄSTERÅS (VF-cupen 3) | Resultat

10.12 NORRTÄLJE (Sparbankscupen) | Resultat

10-11.12 SÄTRA (Luciaspelen) | Resultat

10.12 ÖREBRO (Vinterspelen) | Resultat

10.12 BOLLNÄS (Julruschen) | Resultat

6.12 HUDDINGE (Storängsös 1) | Resultat

4.12 NYKÖPING (Kasttävling) | Resultat

3-4.12 GÖTEBORG/FH (Julklappsjakten) | Resultat

3.12 FALUN (Bilmetro Indoor) | Resultat

3.12 SÄTRA (SAYO Indoor) | Resultat

3.12 HAPARANDA (Decemberspelen) | Resultat

3.12 MALMÖ/A (Sista Chansen) | Resultat

3.12 KATRINEHOLM (Luciakampen) | Resultat

3.12 KARLSTAD (Resultattävling) | Resultat

30.11 JÖNKÖPING (Novemberkollen) | Resultat

27.11 ÖREBRO (Triumfglass-spelen) | Resultat

26.11 ESKILSTUNA (Julklappsspelen) | Resultat

23.11 HAPARANDA (Skolmästerskap åk 3-4) | Resultat

23.11 HAPARANDA (Skolmästerskap år 5-6) | Resultat

20.11 VÄXJÖ (Ungdomstävling) | Resultat

19.11 VÄSTERÅS (Express-Bildspelen) | Resultat

19.11 NYKÖPING (Kasttävling) | Resultat

19.11 LINKÖPING (Folkungaspelen) | Resultat

19-20.11 GÖTEBORG/FH (Adventsspelen) | Resultat

19-20.11 HUDDINGE (Första Chansen) | Resultat

19-20.11 PITEÅ (Elgiganten Athleticgames) | Resultat

12.11 KRISTIANSTAD (Snapphanekampen) | Resultat

12.11 VÄSTERÅS (VF-cupen 2) | Resultat

12.11 ESKILSTUNA (Eskilstunaspelen) | Resultat

12.11 ENKÖPING (Enköpingsmästerskap) | Resultat

30.10 VÄSTERÅS (VF-cupen 1) | Resultat

Resultat

Resultat 2012

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>