Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Måndag 26 augusti 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Internationella mästerskap 2013

8.12 BEOGRAD, SRB (EM-JEM terräng) | Resultat
P19 6 km: 45) Andreas Jansson 96 18.59, 60) William Levay 96 19:15, 77) Gustaf Stensjö 96 19:36, 99) Alexander Nilsson 95 20:17, 108) Johan Lindgren 96 20:55, -) Vidar Johansson 96 bröt. Lag: 16) Sverige 281.
K 8 km: 33) Charlotta Fougberg 28:05.
K22 6 km: 50) Elin Borglund 22:03.
F19 4 km: 7) Maria Larsson 94 13:39, 12) Ebba Andersson 97 13:44, 23) Isabelle Brauer 96 13:56, 33) Tova Eurén 94 14:05, 46) Agnes Sjöström 94 14:14. Lag: 2) Sverige 75.

9.11 REYKJAVIK, ISL (NM-JNM terräng) | Resultat
M 9.0 km terräng: 4) Johan Larsson 26:56, 7) Lars Södergård 27:23, 13) Andreas Åhwall 28:04, 18) Andreas Jansson 96 29:38. Lag: 3) Sverige 42.
P19 6.0 km terräng: 3) A Jansson 18:28, 4) Vidar Johansson 96 18:30, 9) William Levay 96 18:57. Lag: 2) Sverige 16.
K 7.5 km terräng: 1) Charlotta Fougberg 25:41, 4) Cecilia Kleist 26:03, 7) Elin Borglund 26:21. Lag: 1) Sverige 12.
F19 4.5 km terräng: 3) Sarah Lahti 95 15:21, 5) Isabelle Brauer 96 15:42, 15) Linn Söderholm 96 16:54. Lag: 3) Sverige 23.

16-27.10 PORTO ALEGRE, BRA (VVM) | Resultat
Dag 2
M35 8 km terräng:
1) Fredrik Uhrbom Spårvägen 24:39.
Dag 3
M40 100m h4
(vind?): 1) Mattias Sunneborn Spårvägen 11.36, s2 (vind?): 3) M Sunneborn 11.39.
K40 100m h1 (-0.6): 1) Anna Sunneborn Spårvägen 13.25, s1 (vind?): 2) A Sunneborn 13.13.
Dag 4
M35:
1) F Uhrbom 14:56.63.
M40 100m f (0.0): 4) M Sunneborn 11.15. 400mH h2: 3) Sergej Nikolajev Hässelby 63.73.
M45 5000m A: 4) Anders Dahl Högbo AIK 15:50.83.
K40 100m f (+0.2): 4) A Sunneborn 13.15. Längd (vind?): 2) A Sunneborn 515. Vikt: 5) Anna Ek Hakarpspojkarna 1253.
Dag 6
M40 200m h4
(+2.3): 1) M Sunneborn 23.38w, s1 (-0.8): 2) M Sunneborn 22.61. Längd: 1) M Sunneborn 696w/+4.4 (ok?).
M45 800m f: 1) Sören Persson IF Göta 2:02.75.
M50 800m f: 1) Gunnar Durén Hässelby 2:02.12.
K40 200m h3 (+0.6): 4) A Sunneborn 27.35.
Dag 7
M35 10000m:
1) F Uhrbom 31:10.44.
M40 200m f (-2.0): 1) M Sunneborn 22.50. Stav: 1) Jonas Asplund Märsta 410, 3) Erik Hagström Kville 370.
M45 10000m: 4) A Dahl 33:59.59. Sojut: 1) Stefan Petersson 6247, 3) Bengt Rilegård Spårvägen 5596.
K40 200m f (vind?): 4) A Sunneborn 26.94. Slägga: 5) A Ek 3990.
Dag 9
M40 Tresteg
(vind?): 1) M Sunneborn 1399.
Dag 11
M45 1500m f:
4) S Persson 4:20.04.
Dag 12
M45 Halvmarathon:
4) A Dahl 1:14:23.
M55 Halvmarathon: 1) Tore Axelsson Bore 1:17:20.
K40 Diskus: 5) A Ek 3557.

10-18.8 MOSKVA, RUS (VM) | Resultat
Dag 1
M Stav Q1:
4=) Alhaji Jeng 555. Slägga Q1: 6) Mattias Jons 7347.
K 400m h2: 5) Moa Hjelmer 52.39. 3000mH h1: 13) Charlotta Fougberg 9:59.17. Längd Q1: 6) Erica Jarder 659/+0.4.
Dag 1-2
M Tiokamp:
24) Marcus Nilsson 7.540 (11.42/+0.1 662/0.0 1481 187 50.56 15.04/0.0 4249 450 5486 4:20.11).
Dag 2
M 110mH h2
(-0.3): 6) Philip Nossmy 13.66.
K 1500m h1: 1) Abeba Aregawi 4:07.66. Stav Q2: 8) Angelica Bengtsson 445. Längd f: 10) E Jarder 647/+0.3.
Dag 3
M Stav f:
9) A Jeng 565. Diskus Q1: 12) Niklas Arrhenius 5913.
Dag 3-4
K Sjukamp:
25) Sofia Linde 95 5.822 (14.02/-0.2 174 1380 25.64/-0.1 580/+0.4 4013 2:16.34).
Dag 4
K 1500m s2:
1) A Aregawi 4:05.66.
Dag 5
M Längd Q1:
11) Michel Tornéus 775/-0.1.
K Slägga Q2: 14) Tracey Andersson 6137.
Dag 6
M Kula Q2:
8) Leif Arrhenius 1953. Spjut Q1: 6) Kim Amb 8084, Q2: 14*) Gabriel Wallin 7466.
K 200m h1 (0.0): 6) M Hjelmer 23.33. 1500m f: 1) A Aregawi 4:02.67. Höjd Q1: 1=) Emma Green Tregaro 192.
Dag 7
M 200m h4
(-0.7): 5) Nil de Oliveira 20.97.
K Spjut Q1: 4) Sofi Flink 95 6196 Svenskt rekord.
Dag 8
M Marathon:
22) Mustafa Mohamed 2:17:09 (10 km 32:00, halvmarathon 1:07:46). Spjut f: 10*) K Amb 7891.
K Höjd f: 5) E Green Tregaro 197.
Dag 9
K Spjut f:
10) S Flink 5952.
* = Placering retroaktivt ändrad därför att högre placerad konkurrent diskvalficerats p g a doping.

18-21.7 RIETI, ITA (JEM19) | Resultat
POJKAR
Dag 1
P19 100m h3
(+0.6): 1) Erik Hagberg 95 10.42 Svenskt juniorrekord, s3 (-1.4): 3) E Hagberg 10.70. 400m h4: 3) Dennis Forsman 95 47.15, s2: 5) D Forsman 47.59. Höjd Q1: 12) Andreas Carlsson 95 203, Q2: 6) Fredrik Konradsson 94 208. Längd Q1: 6) Johan Taléus 94 729/-0.4. Slägga Q!: 5) Alexander Larsson 94 7179, 10) Anders Eriksson 94 6584, Q2: 10) Lowe Litzell 94 6431.
Dag 2
P19 100m f
(-1.5): 5) E Hagberg 10.68. Längd f: 5) J Taléus 749/0.0. Slägga f: 12) A Larsson 6655.
Dag 3
P19 Diskus Q2:
10) Simon Pettersson 94 5306.
Dag 3-4
P19 Tiokamp:
5) Fredrick Ekholm 94 7.573 (10.85/+0.8 716/+0.7 1375 198 49.40 13.98/0.3 3487 460 4828 4:53.80), 7) Fredrik Samuelsson 95 7.542 (11.19/+0.7 692/+1.0 1342 204 50.37 14.86/+0.7 3998 450 5153 4:37.72).

18-21.7 RIETI, ITA (JEM19) | Resultat
FLICKOR
Dag 1
F19 3000mH h2:
1) Maria Larsson 94 9:56.90. Tresteg Q1: 1) Lynn Johnson 94 1313/-1.0. Diskus Q1: 5) Emma Ljungberg 94 4753, Q2: -) Lina Bengtson 94 X.
Dag 1-2
F19 Sjukamp:
2) Sofia Linde 95 6.081 (13.68/+1.5 180 1446 25.15/-0.6 599/+1.1 4285 2:20.78), 9) Malin Skogström 95 5.290 (14.19/+1.5 168 1123 25.81/+0.1 565/+0.1 3784 2:28.35), 11) Elin Tornhed 95 5.276 (15.16/-0.5 177 991 25.33/-0.8 571/+0.3 3093 2:16.11).
Dag 2
F19 100mH h1
(+0.4): 3) Elise Malmberg 95 13.83, h4 (+0.9): 4) Sofia Mossberg 95 1385, s1 (-0.2): 6) E Malmberg 13.88, s2 (-0.8): 8) S Mossberg 14.10. Stav Q2: 6) Alissa Söderberg 94 390. Tresteg f: 7) L Johnson 1306/-1.1. Diskus f: 9) E Ljungberg 4827. Slägga Q1: 6) Matilda Åström 95 5818, Q2: 4) Marinda Petersson 95 5938.
Dag 3
F19 3000m:
6) Agnes Sjöström 94 9:42.05, -) Sarah Lahti 95 bröt (föll). 3000mH f: 4) M Larsson 10:12.83. Längd Q1: 5) E Malmberg 622/+0.1. Kula Q1: 4) Lisa Bengtson 94 1443, Q2: 2) Fanny Roos 95 1555, f: 5) F Roos 1582 Svenskt juniorrekord, 11) L Bengtson 1393. Slägga f: 11) M Petersson 5867, 12) M Åström 5697. Spjut Q: 3) Sofi Flinck 95 5319.
Dag 4
F19 1500m:
-) Tove Eurén 94 bröt. 5000m: 9) A Sjöström 16:46.84. Längd f: 6) E Malmberg 615/+0.6. Spjut f: 1) S Flinck 5791.

11-14.7 TAMPERE, FIN (JEM22) | Resultat
Dag 1
M22 100m h1
(-1.3): 6) David Sennung 10.77. 400m h1: 6) Axel Bergrahm 47.99. 800m h1: 9) Johan Rogestedt 1:52.81, h2: 8) Rickard Gunnarsson 1:51.22. Längd Q2: 11) Adam Chiguer 700/+0.6. Diskus Q1: 3) Daniel Ståhl 5744, Q2: 10) Micael Ljungberg 5320. Spjut Q2: 7) Sebastian Thörngren 6886.
K22 100m h1 (-2.7): 7) Freja Jernstig 12.14, h2 (+1.4): 7) Caroline Sandsjoe 11.88, h4 (-0.1): 2) Daniella Busk 11.75 s2 (-0.3): 4) D Busk 11.81. 800m h3: 4) Lovisa Lindh 2:03.51. Höjd Q2: 7=) Victoria Dronsfield 182.
Dag 1-2
M22 Tiokamp:
5) Fabian Rosenquist 7.738 (11.18/-1.0 752/+0.6 1265 201 48.17 14.92/-1.0 4025 450 4814 4:26.64). -) Petter Olson bröt (10.96/-1.0 692/+1.2 1316 195 49.11 14.51/-0.3 3330 -).
Dag 2
M22 200m h1
(-0.9): 5) Benjamin Olsson 21.21. 3000mH h2: 9) Emil Blomberg 9:11.66. Stav Q1: 12) Andreas Duplantis 510, Q2: 10) Arvid Lindahl 510.
K22 100m f (-0.7): 8) D Busk 11.86. 800m f: 7) Lovisa Lindh 2:08.99. 10000m: 16) Nina Persson 36:49.65, -) Sanna Mustonen bröt. Slägga Q1: 1) Eleni Larsson 6713, 8) Ida Storm 6084, Q2: 10) Malin Johansson 5845.
Dag 3
M22 1500m h2:
9) Elmar Engholm 3:47.11. Diskus f: 4) D Ståhl 6129.
K22 1500m h1: 7) Kajsa Barr 4:20.05. 3000mH: 4) Maria Borglund 10:13.02. Stav f: 3) Angelica Bengtsson 455. Diskus Q1: 6) Julia Wiberg 5052, Q2: 5) Heidi Schmidt 5316. Slägga f: 7) E Larsson 6488. Spjut Q2: 11) Matilda Elfgaard 4913.
Dag 3-4
K22 Sjukamp:
4) Lisa Linnell 5.888 (13.97/+0.5 172 1258 24.77/0.0 619/-0.1 3980 2:16.27).
Dag 4
M 4x100m h2:
2) Sverige (D Sennung, B Olsson, Joel Groth, Jan Wocalewski) 39.95, f: 8) Sverige (samma lag) 39.58.
K 5000m: 13) Elin Borglund 16:38.99. Diskus f: 9) H Schmidt 5181. 4x100m: 6) Sverige (Elin Östlund, Hanna Adriansson, D Busk, C Sandsjoe) 44.79.

10-14.7 DONETSK, UKR (UVM) | Resultat
Dag 1
P17 400m h7:
3) Erik Martinsson 96 47.70. 800m h2: 2) William Levay 96 1:53.13. 2000mH h2: 6) Andreas Jansson 96 5:56.04. Längd Q2: 7) Thobias Nilsson Montler 96 737/+1.6.
F17 100m h5 (-0.8): 1) Irene Ekelund 97 11.61. 100mH h3 (-1.6): 3) Adriana Janic 96 13.93.
Dag 2
P17 400m s1:
8) E Martinsson 48.90. 800m s2: 7) W Levay 1:54.97. 110mH h5 (-0.8): 3) Charles Mitala 96 13.95. Höjd Q1: 9) Henrik Thoms 96 209, Q2: 2) Oskar Lundqvist 97 209. Längd f: 8) T Nilsson Montler 732/+0.8. Slägga Q2: 13) Chris Arnoldsson 96 6918.
F17 100m s3 (-1.8): 2) I Ekelund 11.55, f (-0.8): 5) I Ekelund 11.62. 100mH s1 (-1.1): 2) A Janic 13.44, f (0.0): 5) A Janic 13.33. Kula Q1: 13) Sara Lennman 96 1502, Q2: -) Agnes Larsson 97 X.
Dag 3
P17 2000mH f:
13) A Jansson 5:52.44. 110mH s3 (+0.4): 5) C Mitala 13.88. Stav Q2: 11=) Carl Ivarsson 96 450. Spjut Q2: 6) Simon Litzell 97 6953.
F17 200m h4 (-0.7): 1) I Ekelund 23.02 Svenskt juniorrekord.
Dag 3-4
F17 Sjukamp:
2) Emma Stenlöf 96 5.590 (13.90/-1.2 178) 1384 25.80/-1.1 549/+0.3 3881 2:29.03), 14) Johanna Dyremark 97 5.298 (14.49/-1.0 172 1110 25.33/-1.1 563/+1.5 3065 2:20.06).
Dag 4
P17 Höjd f:
8) O Lundqvist 207, 11=) H Thoms 202. Diskus Q1: 15) Jakob Gardenkrans 97 5112.
F17 200m s3 (-3.1): 1) I Ekelund 23.56. Längd Q2: 11) Emilia Kjellberg 96 591/+0.3.
Dag 5
F17 200m f
(-0.1): 1) I Ekelund 22.92 Svenskt juniorrekord.

28-30.6 MOSS, NOR (VNM) | Resultat
Svenska resultat i urval:
Dag 1
M35 Stav:
1) Stefan Jeppsson Vittsjö 450.
Dag 2
M40 3000mH:
1) Fredrik Sohlberg Vallentuna 10:17.18.
Dag 3
M45 10000m:
1) Göran Sander Solvikingarna 32:41.85.
K40 5000m: 2) Linda Take IF Göta 18:49.81.
K50 50000m: 2) Karin Schön Kville 18:48.92.

8-9.6 HUDDINGE (JNM-UNM mångkamp) | Resultat

11-12.5 STEENBERGEN, NED (VM/EM 24 timmar) | Resultat
M: 20) Andreas Falk 235.537 (EM 13:e).
K: 12) Torill Fonn 220.777 (EM 6:a), 17) Sandra Lundqvist 218.553 (10:a), 31) Annika Nilrud 209.522 (23:a), 48) Maria Jansson 197.148 (36:a). Lag:6) Sverige 648.852 (EM 4:a).

27.4 BELVÈS, FRA (EM 100 km) | Resultat
K: 1) Kajsa Berg 7:38:52, 5) Sophia Sundberg 7:53:21, 15) Kerstin Rosenqvist 8:32:12. Lag: 2) SVERIGE 24:04:25.

19-24.3 SAN SEBASTIAN, ESP (IVEM) | Resultat
Dag 2
M40 60m h4:
1) Mattias Sunneborn Spårvägen 7.18, s2: 1) M Sunneborn 7.04.
Dag 3
M35 Stav:
3) Stefan Jeppsson Vittsjö 470,
M40 60m f: 1) M Sunneborn 7.05.
M45 Spjut: 3) Bengt Rilegård Spårvägen 5288.
Dag 4
M40 Femkamp:
1) M Sunneborn 4.387 (bl a 7.27, 12.84 och 1.84).
Anm: Ca 50 svenskar deltar, men härovan redovisas endast ett urval av "seniorintressanta" resultat. I övrigt hänvisas till resultatlänken.

28.2-3.3 GÖTEBORG/Sc (IEM) | Resultat
Dag 1
M Kula Q
(Göteborg/Mä): 8) Niklas Arrhenius 1973, 10) Leif Arrhenius 1961.
Dag 2
M 60m h1:
6) Tom Kling-Baptiste 6.74, h2: 4) Odain Rose 6.74, h3: 4) Stefan Tärnhuvud 6.73. 400m h3: 4) Felix Francois 48.13. 800m h1: 2) Johan Rogestedt 1:49.46. 3000m h1: 6) Adil Bouafif 7:58.29, h2: 8) Johan Hydén 8:02.20. 60mH h1: 6) Alexander Brorsson 7.85, h2: 4) Philip Nossmy 7.76, h4: 7) Filip Lööv 8.02, s1: 6) P Nossmy 7.78. Kula f: 8) N Arrhenius 1917.
Dag 3
M 60m s1:
6) S Tärnhuvud 6.67, 7) T Kling-Baptiste 6.73, s2: 3) O Rose 6.63, f: 5) O Rose 6.62. 800m s1: 6) J Rogestedt 1:55.98. 3000m f: 9) A Bouafif 7:59.81. Stav Q1: 8) Melker Svärd Jacobsson 94 550 Svenskt juniorrekord inomhus, Q2: 9=) Alhaji Jeng 540. Längd Q1: 12) Andreas Otterling 739, Q2: 2) Michel Tornéus 807.
Dag 3-4
M Sjukamp:
6) Fabian Rosenquist 5.979 (7.00 753 1324 202 8.30 480 2:38.14), 13) Petter Olson 4.933 (6.98 693 1337 202 8.11 X 2:48.50).
Dag 4
M Längd f:
2) M Tornéus 829 Svenskt inomhusrekord. 4x400m: 5) Sverige (F Francois, Nil de Oliveira, Johan Wissman, Dennis Forsman 95) 3:09.42.

28.2-3.3 GÖTEBORG/Sc (IEM) | Resultat
Dag 2
K 400m h1:
2) Moa Hjelmer 52.87. 1500m h2: 1) Abeba Aregawi 4:11.38, h3: 6) Charlotte Schönbeck 4:18.52. Stav Q: 9) Angelica Bengtsson 446, 15=) Malin Dahlström 416. Längd Q: 2=) Erica Jarder 661. Femkamp: 5) Sofia Linde 95 4.531 (8.36 178 1414 612 2:18.77), 9) Ellinore Hallin 4.372 (8.43 172 1371 597 2:18.37)
Dag 3
K 400m s1:
2) M Hjelmer 52.38. 1500m f: 1) A Aregawi 4:04.47. 3000m h1: 9) Charlotta Fougberg 9:21.15. Höjd Q: 1=) Emma Green Tregaro 192, 5=) Ebba Jungmark 192, 11=) My Nordström 189. Längd f: 3) E Jarder 671. Kula Q (Göteborg/Mä): 9) Helena Engman 1734, 15) Catarina Andersson 1638.
Dag 4
K 400m f:
3) M Hjelmer 52.04 Svenskt inomhusrekord. Höjd f: 2) E Jungmark 196, 3) E Green Tregaro 196. 4x400m: 6) Sverige (Josefin Magnusson, M Hjelmer, Frida Persson, Elin Moraiti) 3:36.17.

Resultat

Resultat 2013

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>