Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Måndag 26 augusti 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Övriga svenska långlopp 2013

31.12 GÖTEBORG (Sylvesterloppet) | Resultat

31.12 OLOFSTRÖM (Sylvesterloppt) | Resultat

31.12 KALMAR (Sylvesterloppet) | Resultat

31.12 NORA (Sylvesterloppet) | Resultat

31.12 MALMÖ (Sylvesterloppet) | Resultat

31.12 VALLENTUNA (Nyårsloppet) | Resultat

31.12 VÄNERSBORG (Sylvesterloppet) | Resultat

31.12 ANDERSTORP (Sylvesterloppet) | Resultat

15.12 OXELÖSUND (Skinkloppet) | Resultat

14.12 LULEÅ (Skinkloppet) | Resultat

7.12 VRETSTORP (Lucialoppet) | Resultat

7.12 BOVALLSTRAND (Luciamarathon) | Resultat

7.12 BJÖRKLINGE (Bore Cup 1) | Resultat

1.12 GÄVLE (Gävle Adventslopp) | Resultat

16.11 STOCKHOLM (Tömilen) | Resultat

9.11 ÖREBRO (DM terräng) | Resultat

9.11 STOCKHOLM (Vintermarathon) | Resultat

9.11 JÄMJÖ (Jämjöhalvan) | Resultat

9.11 STRÖMSTAD (Novemberflåset) | Resultat

3.11 BROMÖLLA (Bromölla Marathon) | Resultat

2.11 ÖSTERBYMO (Jätten Bule-löpet) | Resultat

2.11 GÖTEBORG/Skatås (Finalloppet) | Resultat

2.11 ÖREBRO (Kilsbergsleden) | Resultat

2.11 GÄRSNÄS - SIMRISHAMN (Österlen Marathon) | Resultat
Halvmaran: Gärsnäs - Borrby.

2.11 ÅSTORP (Skanneloppet) | Resultat

27.10 TULLINGE (Långa Tullinge-Tumbaloppet) | Resultat

20.10 HANDEN (Haninge Trail) | Resultat

20.10 BARA (Yddingeloppet) | Resultat

20.10 ÅBY (Höstmilen) | Resultat

20.10 SKÖVDE (Hagenloppet) | Resultat

19.10 STENSHULT (Stenshultsrundan) | Resultat

19.10 SÄVEDALEN (Sävedalsloppet) | Resultat

19.10 VÄXJÖ (Växjö Marathon) | Resultat

19.10 UPPLANDS VÄSBY (DM terräng) | Resultat

13.10 HÄSSELBY (Hässelbyloppet) | Resultat

13.10 UPPSALA (Slottsstafetten) | Resultat

13.10 ESLÖV (Eslövsloppet) | Resultat

13.10 NÄSSJÖ/Lövhult (Höglandsloppet) | Resultat

13.10 FALUN (DM terräng) | Resultat

12.10 UMEÅ (Umemaran) | Resultat

12.10 ÖREBRO (Å-stadsloppet) | Resultat

12.10 GÖTEBORG (Göteborg Marathon) | Resultat

12.10 SKÖVDE (Billingehusloppet) | Resultat

12.10 HALMSTAD (Galgbergsloppet) | Resultat

12.10 MOTALA (DM terräng) | Resultat

12.10 ALINGSÅS (Running Lights) | Resultat

6.10 TULLINGE (Lilla Tullinge-Tumbaloppet) | Resultat

6.10 NACKA (Hellasloppet) | Resultat

6.10 SÅGMYRA (Hackmora Bergslopp) | Resultat

6.10 SKÄNNINGE - MOTALA (Broloppet) | Resultat

5.10 ÖREBRO (Karlslundsloppet) | Resultat

5-6.10 TULLINGE/Riksten (Tjur Ruset) | Resultat
Dag 2: http://www.marathon.se/racetimer?v=%2Fsv%2Frace%2Fshow%2F1526%3Flayout%3Dmarathon

5.10 TYRESÖ (Friskisloppet) | Resultat

5.10 FALKÖPING (Mössebergslunken) | Resultat

5.10 UDDEVALLA (USK-loppet) | Resultat

5.10 BROMMA (Solviksloppet) | Resultat

5.10 KUNGÄLV (DM terräng) | Resultat

5.10 KARLSTAD (Karlstad 6-timmars) | Resultat

2.10 ÄRLA (Ärlaterrängen) | Resultat

28.9 BORGHOLM (Sollidenloppet) | Resultat

28.9 STRÖMSUND (Vattudalsmaran) | Resultat

26-28.9 LIDINGÖ (Lidingöloppet) | Resultat

22.9 ED (DM terräng) | Resultat

22.9 TIDAHOLM (Åsaflåset inkl DM terräng) | Resultat

22.9 SICKLA (Sicklaloppet) | Resultat

22.9 MALMÖ (iForm-loppet) | Resultat

22.9 EKERÖ (Mälarömilen) | Resultat

21.9 UPPSALA (Kung Björn-loppet) | Resultat

21.9 SOLNA/Haga (ToppLoppet) | Resultat

21.9 SKANÖR - FALSTERBO (Löparfesten) | Resultat

21.9 STÖMSTAD (GöteborgsVarvets Seedningslopp) | Resultat

21.9 BRUNFLO (DM terräng) | Resultat

19.9 SVÄNGSTA (DM terräng) | Resultat

15.9 SUNDSVALL (E4-loppet) | Resultat

15.9 NORRTÄLJE (Sparbanksloppet) | Resultat

15.9 LJUNGBY (Sunnerboloppet) | Resultat

15.9 SUNDBYBERG (iForm-loppet) | Resultat

14.9 SKARA (IstRun) | Resultat

14.9 TIERP (John Brobergs Minne) | Resultat

14.9 STOCKHOLM (DN Stockholm Halvmarathon) | Resultat

14.9 KARLSTAD (Tjurruset) | Resultat

14.9 GÖTEBORG (Göteborgs Jubileumslopp) | Resultat

14.9 BORÅS (Kretsloppet) | Resultat

14.9 LIDKÖPING (Rådalunken) | Resultat

14.9 NORA (Norasjön Runt) | Resultat

14.9 VEBERÖD (Veberödsrundan) | Resultat

14.9 ÅTVIDABERG (Bysjöloppet) | Resultat

14.9 SJÖVIK (Risveden Terräng) | Resultat

14.9 JÖNKÖPING - BOTTNARYD (LöpRallarn) | Resultat

8.9 FLEN (Violloppet) | Resultat

8.9 GÖTEBORG/Delsjö (iForm-loppet) | Resultat

8.9 UMEÅ (Umemilen) | Resultat

7.9 VÄNERSBORG (Skräcklanmaran) | Resultat

7.9 KUNGÄLV (Trekungaloppet) | Resultat

7.9 MALMÖ (Midnattsloppet) | Resultat

7.9 SANDVIKEN (Stålisloppet) | Resultat

7.9 HULTSFRED (Hultsfreds Marathon) | Resultat

7.9 HUSKVARNA (Salomon Trail Run) | Resultat

7.9 HÄSSLEHOLM (Hässleholmsloppet) | Resultat

7.9 JÄRNA (Järnaloppet) | Resultat

7.9 STOCKHOLM (Tjejmilen) | Resultat

5.9 KIL (DM terräng) | Resultat

31.8 PITEÅ (DM terräng) | Resultat

31.8 KISTA (Kistaloppet) | Resultat

31.8 KALMAR (Nattloppet Kalmar) | Resultat

31.8 MULLSJÖ (Mullsjö X-trail) | Resultat

31.8 TRELLEBORG (Trelleborgsloppet) | Resultat

31.8 ÖJERSJÖ (Salomon Trail Tour) | Resultat

31.8 VÄXJÖ (GöteborgsVarvets Seedningsloppet) | Resultat

31.8 SALTSJÖBADEN (Solsidan Runt) | Resultat

31.8 LILLA EDET (Edet Runt) | Resultat

31.8 SÄLEN (Fjäll-lopp Sälen) | Resultat

31.8 STENUNGSUND (Handelsbanksloppet) | Resultat

29.8 VISBY (Blodomloppet) | Resultat

29.8 MJÖLBY (Mjölbyfemman) | Resultat
Män
Kvinnor: http://www.akele.se/sites/default/files/Mj%C3%B6lby5_Damer_2013_resultat.pdf

29.8 KIRUNA (Jägarmilen) | Resultat

28.8 FLEMINGSBERG (Hälsoloppet) | Resultat

28.8 FALUN (The Run) | Resultat

26.8 VÄSTERÅS (Blodomloppet) | Resultat

25.8 VÄCKELSÅNG (Väckelsångsloppet) | Resultat

25.8 LINKÖPING (Stadsfestloppet) | Resultat

24.8 MARIESTAD (Mariestad Marathon) | Resultat

24.8 SÄLEN-MORA (VasaStafetten) | Resultat

24.8 LJUNGDALEN (Helags Adventures Marathon) | Resultat
Halvmarathon: http://www.helagsadventures.se/images/pdf/Resultat_halvmara_2013.pdf

24.8 SÖDERTÄLJE (Telge Stadslopp) | Resultat

24.8 NYKÖPING (SN-löpet) | Resultat

24.8 GÖTEBORG (Midnattsloppet) | Resultat

24.8 FINSPÅNG (Kraftloppet) | Resultat

23.8 VETLANDA (VP-milen) | Resultat

22.8 ÖREBRO (Blodomloppet) | Resultat

21-24.8 STOCKHOLM (Bellmanstafetten)
21.8: http://www.marathon.se/racetimer?v=%2Fsv%2Frace%2Fshow%2F1400%3Flayout%3Dmarathon
22.8: http://www.marathon.se/racetimer?v=%2Fsv%2Frace%2Fshow%2F1401%3Flayout%3Dmarathon
24.8: http://www.marathon.se/racetimer?v=%2Fsv%2Frace%2Fshow%2F1402%3Flayout%3Dmarathon

20.8 JÖNKÖPING (Blodomloppet) | Resultat

18.8 RONNEBY (Wellnesloppet) | Resultat

17.8 ÖSTANSJÖ (Östansjöloppet) | Resultat

17.8 STOCKHOLM (Midnattsloppet) | Resultat

17.8 NORRKÖPING (Norrköpings Stadslopp) | Resultat

17.8 TAVELSJÖ (Tavelsjö Halvmarathon) | Resultat

17.8 HALMSTAD (PrinsensMinne) | Resultat

14.8 LULEÅ (Hamnmilen) | Resultat

11.8 SKÖVDE (Lidingöloppet on Tour) | Resultat

10.8 KIVIJÄRVI (Kivijärviloppet) | Resultat

10.8 MALMÖ (Malmö Halvmarathon) | Resultat

10.8 KÅSEBERGA (Kåsebergaloppet) | Resultat

4.8 STOCKHOLM (Stockholm Ultra Marathon) | Resultat

3.8 LYSEKIL (Musselloppet) | Resultat

3.8 TÄLLBERG (Tällberg Halvmarathon) | Resultat

3.8 NORDINGRÅ (Höga Kusten Marathon) | Resultat

3.8 DALS-LÅNGED (Baldersnäsjoggen) | Resultat

3.8 ESKILSTUNA (Eskilstunaloppet) | Resultat

2.8 LIDKÖPING (Läckö-varvet) | Resultat

2.8 PITEÅ (Paltmaran) | Resultat

31.7 KALMAR (Kalmarmilen) | Resultat

27.7 FALKENBERG (Falkenbergs Stadslopp) | Resultat

27.7 MOTALA (Baltzarloppet) | Resultat

27.7 JUNKÖN (Laxloppet) | Resultat

27.7 LÖTTORP (Ölands Marathon) | Resultat

26.7 HENÅN (Gallerianloppet) | Resultat

24.7 STOCKHOLM (Stockholm Kvartsmarathon) | Resultat

21.7 SOLLEFTEÅ (Broloppet) | Resultat

20.7 ÖSTERSUND (Jämtland på fötter) | Resultat

20.7 LÖTTORP (Hornsjön Runt) | Resultat

19.7 TROLLHÄTTAN (Kraftprovet) | Resultat

19.7 KARLSHAMN (Baltic Midnight Race) | Resultat

15.7 BORGHOLM (Victorialoppet) | Resultat

13.7 KRISTIANSTAD (Startskottet) | Resultat

13.7 VARBERG (Varbergsloppet) | Resultat

13.7 MUSKÖ (Musköloppet) | Resultat

9.7 YSTAD (Wallanderloppet) | Resultat

6.7 PAJALA (Marknadsjoggen) | Resultat

6.7 STRÖMSTAD (Strömstadmilen) | Resultat

6.7 ÖSTANSJÖ (Viby Marathon) | Resultat

5.7 LÖTTORP (Böda Sandsloppet) | Resultat

5.7 GAMLEBY (Byrundan) | Resultat

5-6.7 NORBERG (Engelbrektslöpet) | Resultat

4.7 NORRTÄLJE (RoslagsNatta-loppet) | Resultat

3.7 HÖRBY (Hörby Marknadslopp) | Resultat

30.6 JOHANNESHOV (Stockholm Trail) | Resultat

29.6 KRISTIANOPEL (Kustmaran) | Resultat

29.6 VALLENTUNA (Runrundan) | Resultat

29.6 KUMLA (Semesterhalvmaran) | Resultat

29.6 KALMAR (Kalmar Malkars 21km) | Resultat

29.6 BÅSTAD (Båstad Marathon) | Resultat

29.6 ARVIKA (Arvika Stadslopp) | Resultat

28.6 TROSA (Trosa Stadslopp) | Resultat

28-29.6 ADAK (Lapland Ultra) | Resultat

28.6 KVÄNUM (Midnattsloppet i Kvänum) | Resultat

28.6 KISA (Kisa Stadslopp) | Resultat

18.6 UPPSALA (Sommarloppet 1) | Resultat

18.6 OFFERDAL (Offerdalsmilen) | Resultat

16.6 NACKA (Skepparholmen springer för Östersjön) | Resultat

15.6 STOCKHOLM (Söder Runt) | Resultat

15.6 MALMÖ (MalmöMilen) | Resultat

15.6 ESKILSTUNA (Å-varvet) | Resultat

15.6 BISPGÅRDEN - BERGEFORSEN (Indalsledenloppet) | Resultat

12.6 SOLNA/Haga (Parloppet) | Resultat

11.6 VÄSTERÅS (Mälarenergi Stadslopp) | Resultat

11.6 GÄVLE (Lidingöloppet on Tour) | Resultat

10.6 ÖSTERSUND (Vår Ruset) | Resultat

8.6 SKELLEFTEÅ (Lidingöloppet on Tour) | Resultat

8.6 ÅKERSBERGA (Österåkersmilen) | Resultat

8.6 SMÖGEN (Bryggrundan) | Resultat

6.6 DALS ROSTOCK (Karolinerjoggen) | Resultat

6.6 KARLSBORG (Carlsborgs Fästningsflås) | Resultat

6.6 KRISTIANSTAD (Salomon Trail Tour) | Resultat

6.6 UDDEVALLA (Strandjoggen) | Resultat

6.6 INGARÖ (Paradisloppet) | Resultat

6.6 VARBERG (Friskusloppet) | Resultat

5.6 VETLANDA (Tjejlunken) | Resultat

4.6 STOCKHOLM (Blodomloppet) | Resultat

4.6 UMEÅ (Vår Ruset) | Resultat

3.6 LULEÅ (Vår Ruset) | Resultat

3.6 GÖTEBORG (Blodomloppet) | Resultat

2.6 STOCKHOLM (Stockholm Mini Marathon) | Resultat

1.6 ARVIKA (Sotarblixt) | Resultat
5 km: http://setsailtrailrunning.se/files/2012/02/Resultat-5km-total.pdf

1.6 LUDVIKA (Ludvika Stadslopp) | Resultat

1.6 STOCKHOLM (Stockholm Marathon) | Resultat

31.5 AVESTA (Karnevalsloppet) | Resultat

31.5 EKSJÖ (Eksjö Stadslopp) | Resultat

30.5 ÖREBRO (Grabbhalvan) | Resultat

30.5 SUNDSVALL (Vår Ruset) | Resultat

29.5 UPPSALA (Vår Ruset) | Resultat

28.5 STOCKHOLM (Vår Ruset) | Resultat

28.5 UMEÅ (Blodomloppet) | Resultat

27.5 HUDIKSVALL (Blodomloppet) | Resultat

27.5 STOCKHOLM (Vår Ruset) | Resultat

25.5 UMEÅ (Lidingöloppet on Tour) | Resultat

25.5 ÄNGELHOLM (Änglamilen) | Resultat

25.5 LULEÅ (Luleå Stadsmara) | Resultat

25.5 BROMMA (Tolvanloppet) | Resultat

23.5 STOCKHOLM/Djurgården (MilSpåret) | Resultat

23.5 GÄVLE (Vår Ruset) | Resultat

23.5 NORRKÖPING (Grabbhalvan) | Resultat

23.5 LINKÖPING (Blodomloppet) | Resultat

23.5 LUND (St Hans Extreme) | Resultat

23.5 ÖSTERSUND (Spring en mil vinn en bil) | Resultat

22.5 UPPSALA (Blodomloppet) | Resultat

22.5 VÄSTERÅS (Vår Ruset) | Resultat

21.5 ÖREBRO (Vår Ruset) | Resultat

20.5 NORRKÖPING (Vår Ruset) | Resultat

20.5 BORLÄNGE (Blodomloppet) | Resultat

18-19.5 GÖTEBORG (GöteborgsVarvet) | Resultat
Inkl Lilla och Mellan.

18.5 SALTSJÖBADEN (Nacka Halvmarathon) | Resultat

18.5 SKÄRHOLMEN (Skärholmsloppet) | Resultat

16.5 KARLSTAD (Vår Ruset) | Resultat

15.5 VÄNERSBORG (Vår Ruset) | Resultat

15.5 GÖTEBORG (Varvsstafetten) | Resultat

14.5 JÖNKÖPING (Vår Ruset) | Resultat

14.5 MALMÖ/Bulltofta (Blodomloppet) | Resultat
OBS: Ett antal löpare blev felvisade och sprang inte rätt distans.

13.5 GÖTEBORG (Vår Ruset) | Resultat

13.5 KARLSKRONA (Blodomloppet) | Resultat

12.5 ÅS (Arlajoggen) | Resultat

11.5 LEKSAND (Leksandsrundan) | Resultat

11.5 ASKERSUND (Stjernsundsloppet) | Resultat

11.5 HUDDINGE (Huddingeloppet) | Resultat

11.5 OSKARSHAMN (Scaniamilen) | Resultat

11.5 ALNÖN (ICA-loppet) | Resultat

11.5 VAXHOLM (Strömmingsloppet) | Resultat

11.5 FÄRJESTADEN (Ölands Kyrkstafett) | Resultat

9.5 NYKÖPING (Oppebylöpet) | Resultat

9.5 ÖRBYHUS (Ottarsloppet) | Resultat

7.5 VÄXJÖ (Vår Ruset) | Resultat

7.5 TROLLHÄTTAN (Dahllöfs Mosse Runt) | Resultat

7.5 UPPSALA (The Run) | Resultat

6.5 HALMSTAD (Vår Ruset) | Resultat

5.5 LJUNGSBRO - BORENSBERG (Kanallöpet) | Resultat

5.5 BORLÄNGE (Spring i benen) | Resultat

4.5 VÄSTRA FRÖLUNDA (Näsetloppet) | Resultat

4.5 LIDINGÖ (Runners World Lidingö Ultra) | Resultat

4.5 VÄNNÄS (Vännäs Halvmarathon) | Resultat

4.5 ÄLTA (Ältasjön Runt) | Resultat

4.5 STOCKHOLM (Kungsholmen Runt) | Resultat

4.5 VEDEVÅG (Wedevågsloppet) | Resultat

4.5 ÖSTHAMMAR (Stadsloppet) | Resultat

4.5 HELSINGBORG (Springtime) | Resultat

4.5 VÄRNAMO (Wärnamo Kvartsmarathon) | Resultat

4.5 MARIESTAD (Springtime) | Resultat

4.5 SOLLENTUNA (Turebergsstafetten) | Resultat

4.5 GÄVLE (Gävle Halvmarathon) | Resultat
10 km: http://www.gavlehalvmarathon.se/index.php/resultat/44-preliminaera-resultat-gaevlemilen

4.5 BROMÖLLA (Humlestafetten) | Resultat

4.5 STRÖMSUND (Vattudalsloppet) | Resultat

2.5 MALMÖ (Vår Ruset) | Resultat

2.5 EDSBYN (DM terräng) | Resultat

1.5 VÄXJÖ (Växjöloppet) | Resultat

1.5 ODENSBACKEN (DM terräng) | Resultat

1.5 DANDERYD (Danderydsloppet) | Resultat

28.4 YSTAD (Ystad-terrängen) | Resultat

28.4 KAXHOLMEN (Landsjön Runt) | Resultat

28.4 KÖPING (DM terräng) | Resultat

28.4 BJÖRKLINGE (DM terräng) | Resultat

27.4 NÄSSJÖ (DM terräng) | Resultat

27.4 SÄTER (Sätermaran) | Resultat

27.4 LAXÅ (Munkastigen Trail Run) | Resultat

27.4 TRELLEBORG (Sydkustloppet) | Resultat

27.4 LERUM (Lerumsloppet) | Resultat

27.4 LULEÅ/Porsön (Porsörundan) | Resultat

27.4 HALMSTAD (Laxaloppet) | Resultat

27.4 KUMLA (Kumla Stadslopp) | Resultat

20.4 SÖDRA SANDBY (Skrylleloppet) | Resultat

20.4 MÅLILLA (Vårstafetten) | Resultat

20.4 KUNGSBACKA (Kungsbackaloppet) | Resultat

20.4 STOCKHOLM/Frescati (SpringCross) | Resultat

20.4 GÖTEBORG/Skatås (Premiärloppet) | Resultat

20.4 HÖNÖ (Skärgårdsmilen) | Resultat

20.4 UDDEVALLA (DM terräng) | Resultat
+ Ungdom: http://www2.idrottonline.se/UddevallaSK/Foreningen/Friidrott/Terrang/Resultat/DMKortaterrangungdom2013/

20.4 SKÖVDE (Skövdeloppet) | Resultat

18.4 NORRTORP (DM Terräng) | Resultat

17.4 ÖREBRO (Örebro AIK Halvmarathon) | Resultat

14.4 HUDDINGE (Kvantumloppet) | Resultat

13.4 MALMÖ (Heleneholms Maraton) | Resultat
Halvmarathon: http://www.heleneholmslanglopare.se/media/Resultat/Resultatlista%20Heleneholms%20halvmaraton%202013.pdf

13.4 KALMAR (Skälbyloppet) | Resultat

7.4 RÅNÄS (Brukslunken) | Resultat

7.4 HELSINGBORG (Helsingborgs Terränglopp) | Resultat

6.4 BORLÄNGE (Loxodonta Borlänge Ultra 6H) | Resultat

6.4 ÖREBRO (Startmilen) | Resultat

6.4 TROLLHÄTTAN (TIF-terrängen) | Resultat

1.4 ENHÖRNA (Påsksmällen) | Resultat

1.4 HALLARYD (Hallarydsloppet) | Resultat

30.3 TANUM (Påskmilen) | Resultat

29.3 SÖLVESBORG (Ryssbergsloppet) | Resultat

24.3 STOCKHOLM/Frescati (Premiärmilen) | Resultat

24.3 KARLSHAMN (Marsloppet) | Resultat

24.3 GÖTEBORG (GöteborgsVarvets Seedningslopp) | Resultat
Män

Kvinnor: http://www.goteborgsvarvet.se/Global/Resultat/Seedningsloppet%20GBG%202013%20Dam.pdf

23.3 MANTORP (GöteborgsVarvets Seedningslopp) | Resultat

23.3 LJUNGBY (Annelundsrundan) | Resultat

17.3 SUNDBYBERG (Två Sjöar Runt) | Resultat

17.3 HELSINGBORG (GöteborgsVarvets Seedningslopp) | Resultat
Män

Kvinnor: http://www.goteborgsvarvet.se/Global/Resultat/GV-Hbg-dam17mars2013.pdf

16.3 GÖTEBORG/Skatås (Vårtävling16/32 km) | Resultat

9.3 BROMÖLLA (Maxi-löpet) | Resultat

9.3 GÖTEBORG/Skatås (Vårtävling) | Resultat

9.3 BJÖRKLINGE (Bore Cup 4) | Resultat

9.2 UPPSALA (Bore Cup 3) | Resultat

12.1 VALLENTUNA (Bore Cup 2) | Resultat

Resultat

Resultat 2013

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>