Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 13 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Castorama 2013

20.10 KALLINGE (Castorama)
Samtliga Gnistan.
M: Andreas Magnusson 94 1.897, Filip Karlsson 97 1.496, Bo Nilsson 1.484, Jonas Magnusson 1.399, Viktor Elvung Nilsson 94 1.334, Joel Höijing 1.206.
K: Angelica Johansson 1.173, Annelie Pettersson 843.

20.10 VALÖ (Castorama)
M: Per Andersson Valö 1.182, Åke Lindén Valö 766.

20.10 TORSBY (Castorama)
M: Tommy Kristiansen Falun 2.103, Karl-Erik Ludvigsson Spårvägen 2.048.

20.10 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp.
M: Niclas Norling 1.968, Joel Mattsson 98 1.606, Lars Andersson 1.043, Sivert Melin 806.
K: Medeleine Melin 1.350, Anna Norling 1.171.

20.10 TUSCALOOSA, AL (Castorama)
M: Kyle Felpel USA 2.859, Elias Håkansson Spårvägen 2.706 (1377 3873 3307 6338), Lee Stowers USA 1.763.

20.10 RINGWOOD, AUS
M: Robert Melin Bottnaryd 3.256 (1635 4751 5210 5573), Graham Hicks AUS 2.917.
K: Anna Kenneally AUS 1.458.

19.10 OLOFSTRÖM (Castorama)
Samtliga Contact.
M: Bengt Loo 2.045, Per Wiberg 1.356, Paul Runesson 842.
K: Kajsa Nilsson 00 1.245, Vickey Renard 1.107, Julia Nilsson 00 968, Petronella Lundborg 944.

19.10 NORRKÖPING (Castorama)
Samtliga Tjalve om ej annat anges.
M: Sami Luttinen 2.488 (1216 4042 3744 4604), Adam Björling 2.269, Jerry Jönsson Nyköping 2.212, Tomi Luttinen 1.686, Mikael Leindahl 1.523.

19.10 VARBERG (Castorama) | Resultat
Samtliga Varberg.
M: Peder Bengtsson 1.632, Per Svensson 1.099, Carl-Herbert Wessely 1.049, Mattias Wallman 980, Anders Melkersson 724.
K: Elvira Nilsson 97 1.627, Amanda Melby 97 1.618, Emilia Andersson 98 1.324, Lovisa Wallman 98 957.

19.10 KARLSTAD/M (Castorama) | Resultat
Samtliga IF Göta om ej annat anges.
M: Douglas Stenberg 2.093, Johan Engberg 1.609, Christian Sjöberg 1.468, Mats Lundström 1.352, Richard Sjöberg 1.153, David Mattiasson 1.144, Hans Askmar 957, Marcus Falcon 733, Bernt Karlssomn 655, Patrik Fransson 650.
K: Sabine Steen 97 Kristinehamn 2.127, Amanda Hanstål 95 1.668, Elisabeth Gustavsson 1.203.

19.10 BOERNE, TX (Castorama)
M: Stefan Blomqvist Örgryte 2.619 (1447 4052 3940 4216).
K: Jane Blomqvist USA 1.833.

19.10 HUDDINGE/J (Castorama)
Samtliga Huddinge om ej annat anges.
M: Kristian Petersson 2.014, Mikael Wallin 1.763, Hans Nordberg 1.671, Alpo Tornikoski 1.501, Jöran Westberg 1.261, Roger Karlsson Tumba 1.150.
K: Marika Rydell Tumba 1.919, Annelie Schöldström 1.885.

19.10 GÄVLE (Castorama)
Samtliga Gefle om ej annat anges.
M: Guido Ripke 1.736, Thomas Persson 1.448, Hannes Gidlöf 96 1.286, Johan Pallin 1.225, Victor Holmström 99 Skade 106.
K: Johanna Edvall 00 Skade 2.258 (979 2550 2784 3410), Denise Eriksson 95 1.723, Jenny Eriksson 95 Skade 1.354, Christin Johansson 1.250, Inga Lindqvist 820, Camilla Östlund 795.

19.10 VÄSTERÅS (Castorama) | Resultat
Samtliga Västerås om ej annat anges.
M: Krister Larsson Bore 2.630 (1312 4101 3773 5065), Håkan Setthammar 2.256, Per-Olof Eriksson 2.143, Felix Siljebäck Larsen 2.064, Rickard Willman 94 1.866, Patric Hjort 1.611, Joakim Frisk 1.109, Oscar Hjerm 97 1.055.
K: Emma Stenlöf 96 2.092, Linnea Wiklund 00 1.550, Daniela Karlsson 96 1.255.

19.10 ÖSTHAMMAR (Castorama)
Samtliga Östhammar.
M: Fredrik Nyman 2.304, Lars Karlsson 1.594, Jonathan Jansson 1.025.
K: Jenny Jansson 1.404.

18.10 BOTTNARYD (Castorama)
Samtliga Bottnaryd om ej annat anges.
M: Stig Arvidsson Lekeryd-Svarttorp 1.676, Greger Melin 1.155, Inge Melin 650, Bo Sköld 0.

18.10 ATHENS, GA (Castorama)
M: Caleb Whitener USA 2.898, Alexander Larsson 94 Upsala 2.806 (1258 4729 3762 5986), Burke McCarty USA 2.587, Nick Vena USA 2.516, Alex Poursanidis CYP 2.428, Ashinia Miller JAM 2.416.
K: Asinna Covington CAN 3.112, Freya Jones GBR 2.683, Liz Tepe USA 2.550, Emily Brewer USA 1.076.

18.10 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
M: Lennie Helander Ullevi 2.662 (1298 4541 3690 5026), Johan Bark Valö 2.324, Erik Olsson Örgryte 1.975, Rickard Karlsson Örgryte 1.853.
K: Ida Borg Göteborgs KIK 1.925.

16.10 HERRLJUNGA (Castorama)
Samtliga Herrljunga.
M: Oliver Carlehed 1.779, Rustam Sadid 98 645, Noorullah Rahimi 98 449, Mohamed Ahmed 99 178.

16.10 VISBY (Castorama)
M: Tore Olofsson Gotland 1.423.

13.10 OLOFSTRÖM (Castorama)
Samtliga Contact.
M: Bengt Loo 1.895, Mikael Persson 1.773, Per Wiberg 1.365, Inge Agrell 909, Rune Persson 849.
K: Vickey Renard 1.211.

13.10 HERRLJUNGA (Castorama)
Samtliga Herrljunga.
M: Rustam Sadid 98 540, Noorullah Rahimi 98 527, Mohamad Ahmed 99 143.

13.10 GÄVLE (Castorama)
Samtliga Gefle om ej annat anges.
M: Hannes Gidlöf 96 1.437, Erik Martinsson 96 1.381, Martin Martinsson 1.126.
K: Denise Eriksson 95 1.759, Jenny Eriksson 95 Skade 1.356.

13.10 STENSJÖN (Castorama)
K: Marika Andersson 95 Stensjön 1.897, Viktoria Andersson Stensjön 1.360.

13.10 HUDDINGE/J (Castorama)
Samtliga Huddinge om ej annat anges.
M: Alexander Persson 95 2.451, Jöran Westberg 1.724, Mikael Wallin 1.678, Torbjörn Persson 1.609, Johan Löfstedt 1.516, Alpo Tornikoski 1.398, Östen Edlund Ragunda 1.383.

13.10 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp.
M: Joel Mattsson 98 1.563, Lars Andersson 1.135, Lars-Olof Mattsson 803, Kurt Lind 170.
K: Jessica Mattsson 98 2.362 (1042 3172 2470 3501), Cecilia Strömmer 1.756, Josefin Mattsson 1.490, Lena Wennberg Mattsson 917.

13.10 TUMBA (Castorama) | Resultat
K: Sana Rehman Tumba 1.594, Katarina Rönnmark 95 Tumba 1.555.

13.10 NYKÖPING (Castorama)
M: Jonas Birgersson Nyköping 2.452, Jerry Jönsson Nyköping 2.246.

13.10 FÄRJESTADEN (Castorama)
Samtliga Färjestaden.
M: Oskar Nordborg 2.435, Göran Olsson 1.247, Elias Engström 98 818, Anton Olsson 99 724.

13.10 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö om ej annat anges.
M: Fredrik Nyman Östhammar 2.306, Per Andersson 1.196, Åke Lindén 1.037, Bernhard Karlsson 732.

12.10 VALÖ (Castorama)
M: Åke Lindén Valö 928.
K: Jessica Lindén 95 Valö 749.

12-13.10 HÖGBY (Castorama) | Resultat
Samtliga Högby
Dag 1
M:
Olle Willsund 94 1.791, Peter Ossmar 1.073, Anders Lundberg 915, Göran Almén 860, Carl-Gustaf Nilsson 460, Sonny Karlsson 285.
K: Ofelia Karlsson 96 1.335, Katarina Nilsson 1.203, Frida Ossmar 863, Carina Hermansson 860, Katarina V-Persson 94 842, Git Karlsson 780, Linda Lundberg 711, Ulla Willsund 618.
Dag 2
M:
Johan Lindqvist 99 813, Hampus Holmberg 00 619, Simon Strand 00 325, Melker Torslén 00 262, Simon Carrington 00 169.
K: Lovisa Karlsson 00 1.493, K Nilsson 1.245, K V-Persson 94 843, G Karlsson 808, U Willsund 792, Britt-Marie Tinnert 518.

12.10 ÖSTHAMMAR (Castorama)
M: Fredrik Nyman Östhammar 2.287, Kristian Petersson Huddinge 1.985, Markus Svensk Östhammar 1.755, Hans Norberg Huddinge 1.743, Jörgen Holmqvist Ununge 1.447, Palle Storm Studenterna 839.

12.10 KARLSHAMN (Castorama) | Resultat
Samtliga Udd om ej annat anges.
M: Martin Arnemar 2.273, Gordon Sjökvist 2.132, Per-Henrik Linderson 1.737, Henrik Johansson 1.634, Per Truedsson 1.235, Håkan Mattisson klubblös 1.027, Benny Palmgren 1.018.
K: Isabelle Fagerström KA2 2.095, Jeanette Särnevång 1.526.

12.10 NÄSSJÖ (Castorama) | Resultat
Samtliga IK Sisu.
M: Christian Hermansson 1.915, Peter Fritz 1.823, Jonathan Gunninge 96 1.791, Stefan Johansson 1.524, Kjell Sandstedt 1.330, Patrik Andersson 797, Peter Jönsson 789, Peter Gunninge 745.
K: Rebecka Karlsson 1.949, Johanna Falk 1.567, Veronica Jönsson 772, Poulina Gunninge 686, Annelie Svensson 137.

12.10 HERRLJUNGA (Castorama)
Samtliga Herrljunga.
M: Juha Salmi 1.768, Tomas Edvinsson 1.749, Anders Crlehed 954, Hassan Hussen 95 516, Ibrahim Ali 106.
K: Sandra Sandin 1.743.

12.10 VÄXJÖ/V-K (Castorama) | Resultat
M: Simon Pettersson 94 Upsala 2.939 (1404 4924 4925 4461).
K: Fanny Roos 95 Ljungby 3.395 (1494 4012 4728 4744).

12.10 LEKERYD (Castorama)
Samtliga Lekeryd-Svarttorp.
M: Oliver Franic 96 1.184, Christopher Östhed 1.155, Daniel Einegard 940, Gustaf Hessel-Bjurgren 916, Erik Brusbäck 894, Albin Malmsten 95 851, Christoffer Sonestedt 795, Andreas Nordh 760, Fredrik Karlsson 707, Henrik Eriksson 664, Isak Albertsson 96 524, Axel Gärskog 519, Markus Gunnarsson 95 463, Johannes Rosenqvist 443.

12.10 GÄVLE (Castorama)
Samtliga Gefle om ej annat anges.
M: Robert Alneroth 2.322, Guido Ripke 1.787, Pentti Kuusisto 1.441.
K: Jenny Eriksson 95 Skade 1.372, Christin Johansson 1.301.

12.10 TINGSTÄDE (Castorama) | Resultat
Samtliga Gotland.
M: Mats Wihlborg 1.669, Håkan Jacobsson 1.341, Tomas Larsson 1.277.

12.10 BOTTNARYD (Castorama)
Samtliga Bottnaryd.
M: Tobias Melin 2.349, Christoffer Melin 1.939, Pontus Lantz 96 1.495, Fredrik Lantz 1.423, Greger Melin 1.085, Gunnar Grönkvist 133, Lars Fransson 14, Göran Holst 6.
K: Inga Melin 626.

11.10 LEKERYD (Castorama)
Samtliga Lekeryd-Svarttorp.
M: Stig Arvidsson 1.594, Harald Henriksson 923, Allan Henriksson 202.
K: Majken Henriksson 733.

11.10 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
M: Erik Olsson Örgryte 2.049, Jonathan Carbe Örgryte 1.991.

10.10 KALMAR (Castorama) | Resultat
Samtliga Högby om ej annat anges.
M: Oskar Nordborg Färjestaden 2.357, Vidar Petersson 94 1.731, Jonathan Persson 1.670, Mikael Larsson 932.
K: Katherine Karlström 1.660, Magdalena Persson 1.483.

9.10 TINGSTÄDE (Castorama) | Resultat
Samtliga Gotland.
M: Håkan Jacobsson 1.333, Tomas Larsson 1.220, Alf Lövqvist 821.

7.10 ENSKEDE (Castorama) | Resultat
Samtliga Hammarby om ej annat anges.
M: Henrik Balkander Lerum 2.423, Dejan Mirkovic 2.010, Joakim Löfwing 1.113, Johan Moberg 815.
K: Frida Retsloff 1.110, Kicki Eriksson 636.

7.10 KIL (Castorama)
Samtliga Kil.
M: Anders Johansson 1.933, Patrik Åhlberg 489.
K: Sandra Vestlund 99 1.900.

7.10 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
M: Rickard Karlsson Örgrye 1.725, Simon Widell Örgryte 586.
K: Sandra Andersson Ullevi 2.715 (1244 1858 4671 3912).

6.10 BOTTNARYD (Castorama)
Samtliga Bottnaryd om ej annat anges.
M: Tobias Melin 2.320, Roger Stridh 2.144, Christoffer Melin 1.957, Robert Rosenberg Hakarpspojkarna 1.813, Lars-Henrik Stålmarck IFK Linköping 1.529, Fredrik Lantz 1.437, Pontus Lantz 96 1.312, Greger Melin 1.077, Christer Lantz 362, Göran Holst 47, Lars Fransson 34.

6.10 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö om ej annat anges.
M: Lars-Göran Öberg Östhammar 1.715, Östen Eriksson 1.491, Sören Axelsson 1.423, Per Andersson 1.126, Åke Lindén 1.021, Kjell Jansson 897.

6.10 KALMAR (Castorama)
Samtliga Högby.
M: Ken Slättengren 95 1.082, Peter Össmar 1.073, Christer Persson 874, Ola Slättengren 589.
K: Emma Persson 1.936, Ida Persson 1.479, Lovisa Karlsson 00 1.463, Ofelia Kasrlsson 96 1.328, Frida össmar 1.147.

6.10 GÄVLE (Castorama)
M: Per-Gunnar Berglund Gefle 1.514, Pentti Kuusisto Gefle 1.470.

6.10 HUDDINGE/J (Castorama)
Samtliga Huddinge om ej annat anges.
M: Alexander Persson 95 2.406, Johan Löfstedt 1.470, Torbjörn Persson 1.423, Alpo Tornikoski 1.312, Roger Karlsson Tumba 1.278, Antti Lindstedt 1.128, Mikael Magnusson Tumba 1.088, Tor Trondset Ösmo-Nynäs 816.
K: Sofie Davoust 94 Tumba 1.823, Hannah Rossland 95 Tumba 1.752.

6.10 TRANÅS (Castorama)
Samtliga Tranås om ej annat anges.
M: Jonathan Ekvall 96 1.670, Michael Backer 1.437, Samir Poljak 1.366, Mikael Storm Eksjö Södra 1.314, Jonathan Johansson 98 1.300, Axel Nykvist 98 1.261, Arvid Berglund 1.134, Anders Nykvist 1.122, Anders Molin 765, Johan Broman 764, Sulaymon Valizoda 94 674, Fuad Gotovoza 620, Hassan Al-Maliki 94 526, Sajod Valizoda 97 426.
K: Victoria Johansson 2.300 (1220 3203 2560 2396), Gabriella Nykvist 2.046, Hedvig Nykvist 95 1.882, Lovisa Bauer Eksjö 1.620, Ingela Carlsson 1.567, Sofia Johansson 95 1.535, Martina Klason 1.337, Lovisa Johansson 1.321, Ronja Hedström 1.173, Linnea Norin 00 1.157, Anette Ekvall 1.058, Stina Johansson 99 817, Maria Boman 715.

6.10 OSKARSHAMN (Castorama)
Samtliga Oskarshamn om ej annat anges.
M: Oskar Nordborg Färjestaden 2.376, Tomas Fanta 1.822, Christoffer Bengtsson 95 1.406, Sandy Bengtsson 780, Mikael Johansson 726.
K: Lisa Karlsson 96 1.229, Sandra Ronneteg 1.163, Birgitta Uppgården 1.034.

6.10 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp.
M: Max Andersson 95 1.638, Joel Mattsson 98 1.494, Sivert Melin 685, Tony Bäck 93.
K: Jessica Mattsson 98 2.342 (984 3193 2583 3443), Madeleine Melin 1.338, Anna Norling 1.303, Ebba Norling 00 1.144, Emma Norling 02 451, Josefine Melin 02 181.

6.10 ÅHUS (Castorama) | Resultat
Samtliga Åhus om ej annat anges.
M: Anders Carlsson Klippan 1.852, Stefan Hjelm 1.502.
K: Maria Johansson 96 2.120, Amanda Rohlin 2.042, Agnes Jansdotter 98 1.798, Frida Lundberg 99 1.686, Fanny Lundberg 01 1.429.

6.10 HABO (Castorama)
Samtliga Habo om ej annat anges.
M: Johan Rogö 1.821, Rasmus Elfgaard 94 1.682, Stig Arvidsson Lekeryd-Svarttorp 1.584, Kevin Shepherd 99 1.418.
K: Matilda Elfgaard 2.514 (1117 4323 2508 2970), Amanda Aasa 99 1.555.

5.10 JÖNKÖPING (Castorama)
Samtliga Hakarpspojkarna.
M: Robert Rosenberg 1.823, Kristian Palm 1.231, Anders Grönvall 744, Angreas Agelii 596, Peter Petkoczi 423.
K: Anna Ek 2.455 (971 2659 3359 3805).

5.10 ÖSTHAMMAR (Castorama)
M: Fredrik Nyman Östhammar 2.337, Östen Eriksson Valö 1.600, Jörgen Holmqvist Ununge 1.384.
K: Ingegerd Nyman 1.085.

5.10 VISBY (Castorama)
Samtliga Gotland om ej annat anges.
M: Gustav Melén 2.003, Jöran Westberg Huddinge 1.714, Mats Wihlborg 1.615, Daniel Örevik 97 1.487, Håkan Jacobsson 1.321, Tobias Söderberg 1.392, Tomas Larson 1.127, Jorma Jääskeläinen 1.117, Vilhelm Olofsson 1.035, Linus Örevik 00 319.
K: Kristina Jacobsson 2.127.

5.10 ESKILSTUNA (Castorama)
Samtliga Råby-Rekarne.
M: Ali Alsaadi 95 1.435.
K: Ulrika Andersson 94 1.990, Kristina Andersson 1.900.

5.10 NYKÖPING (Castorama)
Samtliga Nyköping om ej annat anges.
M: Jonas Birgersson 2.174, Jerry Jönsson 2.162, Joacim Johansson 1.072, Jimmy Birgersson 1.035, Robert Söderlind Odin 848, Mattias Österberg 663, Patrik Berglund 661, Sebastian Samuelsson 341, Toni Birgersson 339.
K: Madelene Birgersson 954, Agnes Backström 595, Tilde Jönsson 02 Linköping 534, Sandra Viitanen 476.

5.10 GÄVLE (Castorama)
Samtliga Gefle om ej annat anges.
M: Stefan Alneroth 2.180, Guido Ripke 1.749, Pentti Kuusisto 1.433, Hannes Gidlöf 96 1.333.
K: Johanna Edvall 00 Skade 2.148, Denise Eriksson 95 1.650.

5.10 GNESTA (Castorama)
Samtliga Gnesta.
M: Carl Rosenquist 2.223, Marcus Karlsson 2.063, Peter Thorsen 1.439, Bertil Karlsson 179.

5.10 SÄTRA (Castorama)
Samtliga Spårvägen om ej annat anges.
M: Ingmar Veinberg 2.463, David Gustafsson 2.216, Kristian Peterson Huddinge 1.911, Urban Evjen Studenterna 1.343.
K: Camilla Westerlund 2.627 (1027 3679 3068 3880).

5.10 MALMÖ/S-K (Castorama)
M: Niklas Bagge Brattås 2.017, Karl-Gustav Lindgren Lund 1.712, Ola Hallander Heleneholm 1.205, Hans Carlberg 96 Öresund 1.137, Olof Lindberg Heleneholm 1.124, Martin Schjånberg IS Göta 770, Ola Hylén Malmö 481, Magnus Bergh Heleneholm 50.
K: Felicia Hast Lomma 2.161, Barbro Bengtson Heleneholm 2.074, Kyllan Quick Lund 1.884, Erika Wärff 00 Öresund 1.849, Kristina Wärff Heleneholm 1.828, Malin Jönsson Lund 1.778, Jennifer Quick 00 Lund 803.

5.10 BOERNE, TX (Castorama)
M: Henrik Wennberg Upsala 2.919 (1550 3520 5033 5027), Stefan Blomqvist Örgryte 2.529 (1422 3842 3838 4073), Mathias Wennberg Castor 1.848.

5.10 HÄSSELBY (Castorama)
Samtliga Hässelby.
M: Rasmus Olofsson 2.465, Daniel Almgren 2.342, Andreas Mokdasi 1.894, Jakob Samuelsson 1.763, Daniel Olofsson 1.678, Andreas Thiel 1.672, Johan Wissman 1.656, Henrik Encke 1.642, Jimmy Thiel 1.547, Andreas Nilsson 1.482, Felix Jaktlund 982

3.10 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
M: Lennie Helander Ullevi 2.628 (1236 4377 3795 5091), Johan Bark Valö 2.126, Erik Olsson Örgryte 1.999, Tommy Karlsson Örgryte 1.662.

3.10 KALMAR (Castorama)
Samtliga Högby.
M: Olle Willsund 94 1.854, Stefan Wiberg 346.
K: Katarina Nilsson 1.185, Katarina Vuorensyrjä Persson 94 780.

2.10 VÄXJÖ/V-K (Castorama)
M: Simon Pettersson 94 Upsala 2.821 (1380 5360 4435 4000).
K: Fanny Roos 95 Ljungby 3.322 (1427 4075 4560 4615).

2.10 VISBY (Castorama) | Resultat
Samtliga Gotland.
M: Erik Larsson 2.509 (1388 3833 4218 3630), Gustav Melén 1.846, Mats Wihlborg 1.604, Daniel Örevik 97 1.531, Jacob Wiklund 96 1.428, Jorma Jääskeläinen 1.269, Tobias Söderberg 1.266, Tomas Larson 1.165, Stefan Levin 1.095, Michael Vahlgren 94 888, Vilhelm Olofsson 883.
K: Kristina Jacobsson 2.096, Åsa Larsson 1.825, Frida Levin 97 1.490, Emma Levin 99 1.357, Maja Almgren 98 1.277.

1.10 KARLSTAD/M (Castorama) | Resultat
Samtliga IF Göta.
M: Johan Engberg 1.557, Mats Lundström 1.264, Mikael Björemo 1.103, Anton Andersson 884, Bernt Karlsson 709, Henrik Olssomn 639, Simon Hidén 117.
K: Linda Hallstenson 1.176, Sanna Holm 1.165, Lena Calais 884.

1.10 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
M: Jonathan Gren Örgryte 2.315, Erik Olsson Örgryte 2.018.

1.10 CHARLESTON, IL
M: David Johansson Åhus 2.793 (1269 5733 3915 4635), Garrett Jensen USA 2.602, Zane Chapman USA 2.387, Riley Kittridge 95 USA 2.108, Oshay Smith 94 USA 1.902, Brian Potter 95 USA 1.898, Michael Jean 95 USA 1.817.
K: Condia Smith USA 2.822, Janie Howse USA 2.726, Tiffany Wayne 94 USA 2.390, Bryn Buckwalter 95 USA 2.310, Nicolette Diana 94 2.139, Raven Kelly 95 USA 1.926.

30.9 KIL (Castorama)
Samtliga Kil.
M: Anders Johansson 1.864.
K: Sandra Vestlund 99 2.065.

30.9 OLOFSTRÖM (Castorama)
Samtliga Contact.
M: Mikael Persson 1.848, Rune Persson 843.
K: Aleksandra Josipovic 1.856, Madeleine Borg 96 1.731, Daniela Costaniuc 1.583, Ida Bengtsson 98 1.277.

30.9 LEKERYD (Castorama)
M: Stig Arvidsson Lekeryd-Svarttorp 1.556, Greger Melin Bottnaryd 1.204, Harald Henriksson Lekeryd-Svarttorp 927, Ambjörn Martinsson Stensjön 863.

29.9 ALINGSÅS (Castorama) | Resultat
M: Juha Salmi Herrljunga 1.803, Per Kåberg Orient 1.760, Per-Joan Lorentzon Orient 1.519, Lars Frison Mölndal 1.493, Urban Håkansson Falköpings AIK 1.363, Jonny Kristiansson Tingberg 1.248, Ove Olsson Tingberg 853, Oliver Carlehed Herrljunga 836, Mikael Sandqvist Vårgårda 835, Roland Oscarsson Herrljunga 808, Rolf Andersson Herrlunga 416.
K: Ebba Olsson 97 Brattås 1.813, Sandra Sandin Herrljunga 1.796, Cecilia Heine Tingberg 1.600, Amanda Sandin Herrljunga 1.581, Anna Olsson Tingberg 1.476, Lisa Gustafsson Herrljunga 529.

29.9 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
Samtliga Örgryte.
M: Erik Olsson 2.085, Reine Eklund 1.724, Jonathan Casrbe 1.423, Daniel Skatt 1.106, Arvid Ryberg 98 622.
K: Michaela Meijer 2.107, Theresia Nyberg 1.812.

29.9 SÖDERTÄLJE (Castorama) | Resultat
Samtliga Södertälje.
M: Jussi Kiviniemi 2.428, Fredrik Andersson 1.667, Tyko Johansson 1.270, Andreas Thornell 1.132, Mikael Sjögren 787.
K: Emma Swärd 2.205, Louise Johansson 2.059

29.9 NORRKÖPING (Castorama) | Resultat
Samtliga Tjalve om ej annat anges.
M: Sami Luttinen 2.611 (1199 4208 3932 5120), Christoffer Gustafsson 1.554, Krister Hultberg 1.367, Alfred Delefors 96 1.287.
K: Camilla Norr Ericson 2.707 (1053 2433 3962 4646), Anna Hall 2.016, Sandra Höckerstrand Hammarby 1.982, Moa Ullgren 96 1.900, Sara Bley 1.611.

29.9 TUMBA (Castorama) | Resultat
Samtliga Tumba.
M: Martin Söderberg 1.720, Thomas Eriksson 1.484, Roger Karlsson 1.183, Mikael Magnusson 961, Erik Karlsson 915, Jonaz Ripsweden 882, Bo Öhrqvist 609, Fredrik Sjöström 512.
K: Mathilda Eriksson 98 2.469 (972 2901 3454 3491), Lovisa Östervall 97 2.019, Tove Olsson 98 1.538, Elin Sjöström 98 1.405, Sanja Juric 1.177, Annica Eriksson 1.168.

29.9 TIERP (Castorama)
M: Joel Matsson 98 1.337.
K: Jessica Mattsson 98 2.166, Cecilia Strömmer 1.849, Madeleine Melin 1.320, Josefine Melin 02 99.

29.9 BOTTNARYD (Castorama)
Samtliga Bottnaryd om ej annat anges.
M: Christoffer Melin 1.912, Stefan Holst 1.677, Stig Arvidsson Lekeryd-Svarttorp 1.623, Sonny Stridh 1.354, Pontus Lantz 96 1.296, Greger Melin 1.149, Göran Holst 53.

29.9 ÅHUS (Castorama) | Resultat
Samtliga Åhus.
M: Åke Norén 1.011, Pierre Månsson 847.
K: Amanda Rohlin 1.897, Erica Karlström 98 1.630, Marie Andersson 1.325, Kerstin Karlström 1.208.

29.9 GÄVLE (Castorama)
Samtliga Gefle om ej annat anges.
M: Stefan Alneroth 2.203, Pentti Kuusisto 1.471, Per-Gunnar Berglund 1.425.
K: Johanna Edwall 00 Skade 2.251 (1017 2571 2814 3154).

29.9 NYBRO (Castorama) | Resultat
Samtliga Hinden.
M: Henrik Garpmo 1.639.
K: Maja Eklund 94 1.857, Marie Välitalo 1.163.

29.9 OLOFSTRÖM (Castorama)
Samtliga Contact.
M: Bengt Loo 2.019, Mikael Persson 1.786, Rune Persson 772.
K: Vickey Renard 1.244.

29.9 VALÖ (Castorama)
M: Fredrik Nyman Östhammar 2.300, Lars-Göran Öberg Östhammar 1.782, Per Andersson Valö 1.098.

29.9 HÄSSELBY (Castorama)
Samtliga Hässelby.
M: Patrik Lindstedt 99 1.939, Jakob Samuelsson 98 1.840, Thomas Larsson 1.576, Isak Hampel Klang 96 1.552, Lukas Nilsson 1.052
K: Therese Lindhe 1.833, Louise Martin 1.739, Angelica Engberg 1.551, Jessica Östlund 1.549, Linda Bergh 1.524.

29.9 HUDDINGE/J (Castorama) | Resultat
Samtliga Huddinge om ej annat anges.
M: Alexander Persson 95 2.454 (1317 3772 3480 4581), Kristian Petersson 1.969, Torbjörn Persson 1.553, Dennis Elms Jansson 95 1.122, Alf Nede IFK Linköping 1.074, Eqbal Safari 97 486.
K: Anneli Schöldström 1.968, Suzanne Elms 913.

28.9 HUDDINGE/J (Castorama)
Samtliga Huddinge.
M: Fredrick Ekholm 94 2.283, Anton Nilsson 1.816, Tomas Ekholm 1.079, Ludvig Hillenfjärd 97 865, Anton Johansson 858, Daniel Erkas 95 568, Amadou Sussoho 95 563.
K: Frida Lindström 1.497, Matilda Lindberg 97 1.293, Louise Hellberg 96 582.

28.9 ESKILSTUNA (Castorama)
Samtliga Råby-Rekarne.
M: Håkan Andersson 273.
K: Kristina Andersson 1.993, Ulrika Andersson 94 1.878, Marianne Andersson 559.

28.9 HUDDINGE/J (Castorama)
Samtliga Huddinge om ej annat anges.
M: Lasse Ohtamaa Väsby 2.550 (1297 5828 4118 2726), Kristian Petersson 1.997, Jöran Westberg 1.788, Johan Löfstedt 1.445, Palle Storm Studenterna 896.
K: Heidi Schmidt Täby 3.016 (1274 3348 4783 3742).

28.9 ÖSTHAMMAR (Castorama)
M: Robert Alrneroth Gefle 2.764 (1262 3803 4399 5732), Fredrik Nyman Östhammar 2.329, Jörgen Holmqvist Ununge 1.636.

28.9 TUMBA (Castorama) | Resultat
Samtliga Tumba.
K: My Aggefors 99 1.992, Johanna Dyremark 97 1.592, Malin Eriksson 00 1.389, Jessica Nylander Leslie 98 1.215.

28.9 HENÅN (Castorama) | Resultat
Samtliga Orient om ej annat anges.
M: Jonas Meyer 2.196, Per Kåberg 1.764, Per-Joan Lorentzon 1.574, 4) Magnus Almegius Brattås 1.549, Samuel Grip 94 1.471.
K: Ebba Olsson 97 Brattås 2.603 (1095 3329 2961 3953).

28.9 MALMÖ/S-K (Castorama)
Samtliga Heleneholm om ej annat anges.
M: Jonas Forsberg 2.130, Niklas Bagge Brattås 2.001, Peter Rosenlöf Hörby 1.621, Hampus Forsberg Öresund 1.534, Ola Hallander 1.257, Olof Lindberg 1.164, Hans Carlberg 96 Öresund 1.122.

28.9 ENSKEDE (Castorama) | Resultat
K: 1) Sophie Kling Hammarby 2.532 (1157 2771 33532 3202).

26.9 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
M: Martin Gren Ullevi 2.693 (1550 4695 4210 3399), Lennie Helander Ullevi 2.669 (1287 4516 3799 4996), Johan Bark Valö 2.260, Erik Olsson Örgryte 2.059, Rickard Karlsson Örgryte 1.752, Simon Widell Örgryte 531.
K: Ida Borg Göteborgs KIK 1.925, Lovisa Snygg 97 Ullevi 1.419.

26.9 KALMAR (Castorama) | Resultat
Samtliga Högby.
K: Emma Persson 2.021, Elin Vertetics 98 1.515, Lovisa Karlsson 00 1.504, Ofelia Karlsson 96 1.215, Julia Samuelsson 99 963.

25.9 VISBY (Castorama) | Resultat
Samtliga Gotland.
M: Erik Larsson 2.442, Daniel Örevik 97 1.452, Tobias Söderberg 1.372, Jacob Wiklund 96 1.342, Tomas Larsson 1.190, Jorma Jääskeläinen 1.152, Stefan Levin 1.070, Vilhelm Olofsson 830, Linus Örevik 00 395.
K: Emma Levin 99 1.290, Maja Almgren 98 1.252, Viktorija Bursuka 97 1.067.

25.9 FALUN (Castorama)
M: Mats Olsson Hässelby 2.766 (1545 3815 4156 4780), Tim Wunger 94 Falun 2.649 (1433 3872 4092 4465), Anton Larsson 93 Järvsö 2.642 (1257 4931 4270 3920), Filip Hjorth Falun 2.447, Erik Sundlöf Hässelby 2.260, Tim Holmberg Falun 1.735, Dennis Eriksson Falun 1.616, Isak Andersson 96 Upsala 1.565.
K: Sara lennman 96 Katrineholm 2.356 (1071 2322 3260 3313), Helena Åhlén 97 2.228, Mathilda Björklund 97 Bålsta 2.012, Erika Sjöström Falun 1.888, Frida Drakes 97 Säter 1.805.

25.9 KARLSKRONA (Castorama) | Resultat
Samtliga KA2.
M: Johan Carlsson 2.214, Emil Persson 95 2.131, Krister Svensson 2.099, Patrik Stenlund 1.858.
K: Emelie Gustafsson 1.239.

25.9 TORSBY (Castorama)
Båda Bore.
K: Anna-Clara Rydberg 94 2.261, Lisa Einarsson 96 2.103.

24.9 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
Samtliga Ullevi.
M: Kevin Fankl 95 2.059,
K: Linn Bergstrand 96 2.748 (1098 3288 3671 4025), Khaddi Sagnia 94 2.299 (1073 3591 2445 2671), Sabina Hedhag 1.576.

23.9 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
M: Lennie Helander Ullevi 2.597 (1285 4102 3661 5120), Johan Bark Valö 2.238, Gustaf Hultgren Örgryte 2.161, Erik Olsson Örgryte 2.055, Reine Eklund Örgryte 1.787.
K: Mari Klaup Ullevi 2.744 (1198 4615 3112 3011), Sabina Winqvist Göteborgs KIK 1.941, Ida Borg Göteborgs KIK 1.880.

23.9 VÄXJÖ/V-K (Castorama) | Resultat
Samtliga Växjö om ej annat anges.
M: Sebastian Thörngren 2.854 (1248 6526 3816 4631), Pär Wisme 2.395, Fredrik Ahlström 1.833.
K: Fanny Roos 95 Ljungby 3.346 (1489 4293 4238 4690), Malin Johansson 2.127, Frida Jansson 95 1.988.

23.9 ENSKEDE (Castorama) | Resultat
M: Anders Albertsson Alingsås 1.721. Daniel Bergin Enköping 1.580, Andreas Thornell Södertälje 1.214, Jan Larsson Lerum 203.

22.9 SÄTRA (Castorama) | Resultat
Samtliga Spårvägen.
M: Daniel Ståhl 3.076 (1636 4378 5846 3944), David Gustafsson 2.329, Andrus Klaar 2.296, Hans Westerholm 1.721.
K: Anneli Ståhl 2.319 (905 1892 2828 4987).

22.9 LEKERYD (Castorama)
Samtliga Lekeryd-Svarttorp.
M: Pierre Arvidsson 1.625, Stig Arvidsson 1.612.
K: Malin Fors 1.688, Sara Vesdterberg 94 1.684, Jessica Arvidsson 1.211, Anita Andersson 795, Annika Elmgren 785.

22.9 ESLÖV (Castorama) | Resultat
Samtliga Eslöv.
M: Robin Hägg 2.272, Johan Berggren 94 2.237, Viktor Berggren 1.935, Emil Berggren 96 1.819, Göran Olofsson 1.459, Tord Andersson 990.
K: Jenny Andersson 1.931, Viktoria Olofsson 1.194.

22.9 VÄSTERÅS (Castorama)
Samtliga Västerås om ej annat anges.
M: Hans Eriksson 2.635 (1190 4649 3294 5871), Erik Eriksson Bore 2.035, Rickard Willman 94 1.728.
K: Matilda Gunnarsson 2.683 (1118 4145 3864 2571), Sabine Steen 97 Kristinehamn 1.492.

22.9 GÄVLE (Castorama) | Resultat
M: Daniel Hedström Valbo 1.652, Thomas Persson Gefle 1.462.
K: Matilda Åström 95 Gefle 2.836.

22.9 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö om ej annat anges.
M: Fredrik Nyman Östhammar 1.654, Östen Eriksson 1.571, Per Andersson 1.126, Kjell Jansson 873, Ulf Sandén 575.

22.9 HÄSSELBY (Castorama)
Samtliga Hässelby.
M: Per Östlund 2.150, Johan Lundin 1.670.
K: Felicia Thomsson 2.363, Annika Östlund 758.

21.9 TORSBY (Castorama)
Samtliga Bore.
M: Stefan Sundler 2.496 (1222 4450 3822 4124), Erik Markusson 2.479 (1207 5185 3793 3495), Mikael Sundler 2.393, Jan Sundler 1.458.

21.9 ÖSTHAMMAR (Castorama)
M: Lasse Ohtamaa Väsby 2.638 (1350 5712 4244 2976), Fredrik Nyman Östhammar 2.381, Hunter S Mabon Studenterna 1.889, Patrick Nordin Östhammar 1.339.

21.9 KALLINGE (Castorama)
Samtliga Gnistan.
M: Andreas Magnusson 94 1.965, Henrik Johansson 1.738, Charlie Roos 96 1.255, Staffan Holgersson 1.154, Niclas Lennartsson 824.
K: Fanny Holgersson 96 1.728, Martina Holgersson 1.487, Maria Nilsson 1.281.

21.9 NÄSSJÖ (Castorama)
Samtliga IK Sisu.
M: Mikael Hernberg 2.360, Stefan Johansson 1.590.
K: Rebecka Karlsson 1.902.

21.9 GÄVLE (Castorama) | Resultat
Samtliga Gefle om ej annat anges.
M: Robert Alneroth 2.833 (1247 3958 4520 5983), Pontus Otterbring klubb? 2.365, Markus Hayden Valbo 2.331, Pentti Kuusisto 1.483, Patrik Anonsen 912.
K: Madelene Östblom 94 2.292, Anna Gällstedt 408.

21.9 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
Samtliga Örgryrtre om ej annat anges.
M: Erik Olsson 1.984, Deniz Mahshid 1.816, Tommy Karlsson 1.705, Julius Haight 1.493, Mattias Berglund 1.362, Andreas Petersson 1.344, David Kappelin 95 1.321, Mikael Wennerbeck 1.317, Oliwer Åstrand 1.203, Arvid Ryberg 98 649.
K: Emma Kuutti 98 1.475, Caroline Adams GBR 1.392.

21.9 MALMÖ/S-K (Castorama) | Resultat
K: Hanna Bengtson Öresund 2.816 (1194 2608 3880 4637), Lina Bengtson 94 2.766 (1285 2263 4200 4018), Barbro Bengtson Heleneholm 2.121.

21.9 NYKÖPING (Castorama) | Resultat
Samtliga Nyköping om ej annat anges.
M: Mikael Leindahl Tjalve 2.356, Jerry Jönsson 2.242, Jonas Birgersson 2.219.

21.9 KIL (Castorama) | Resultat
Samtliga Kil.
M: Anders Johansson 1.921.
K: Camilla Mattson 2.336 (960 1993 3252 4098).

21.9 GNESTA (Castorama)
Samtliga Gnesta.
M: Carl Rosenquist 2.273, Bertil Karlsson 200.

20.9 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
M: Lennie Helander Ullevi 2.650 (1279 4228 3914 5021), Daniel Korhonen Kville 2.552 (1276 4086 3726 4759), Robert Fabian Herrljunga 2.030, Erik Olsson Örgryte 2.026, Oliwer Åstrand Örgryte 867.
K: Ida Borg Göteborgs KIK 1.836, Lovisa Snygg 97 Ullevi 1.663, Sabina Winqvist Göteborgs KIK 1.623, Fanny Andersson 98 Sävedalen 1.124, Johanna Hansen 98 Rigor 640.

20.9 TORSBY (Castorama)
Samtliga Bore.
K: Ida Stenbäck 99 2.576 (1035 2750 3501 4007), Elin Edgren 97 2.237, Johanna Edgren 98 2.012, Miranda Nilsson 00 1.973, Carolin Näslund 98 1.843, Lina Bonander 99 1.835, Maja Persson 01 925.

20.9 PROVO, UT (Castorama)
Samtliga Spårvägen.
M: Leif Arrhenius 3.674 (1940 4801 6233 6157), Daniel Arrhenius 2.329 (1220 3673 4284 3267).

20.9 HERRLJUNGA (Castorama)
Samtliga Herrljunga.
M: Oliver Carlehed 1.787, Anders Carlehed 960, Roland Oscarsson 826, Rolf Andersson 473, Bo Reteiki 0.
K: Lisa Gustafsson 1.484.

19.9 KALMAR (Castorama) | Resultat
Samtliga Högby.
M: Zef Kolaj 94 1.405, Gustav Lindqvist 96 1.336, Christer Persson 884, Martin Tornegård 623, Johan Lindqvist 99 585, Carl-Gustaf Nilsson 547.
K: Emma Persson 1.976, Lovisa Karlsson 00 1.478, Ida Persson 1.419.

18.9 ESLÖV (Castorama) | Resultat
Samtliga Eslöv om ej annat anges.
M: Quincy Andersson 95 Malmö 2.539 (1128 6440 3346 3799), Robin Hägg 2.176.
K: Ella Andersson 00 1.595.

18.9 FALUN (Castorama)
Samtliga Falun om ej annat anges.
M: Johan Carlqvist 2.714 (1352 5937 3812 3744), Filip Hjorth 2.384, Erik Sundlöf Hässelby 2.022, Tim Holmberg 1.665.
K: Jenny Johansson Västerås 3.-096 (1258 3480 4912 4030).

18.9 TRANÅS (Castorama)
Samtliga Tranås.
K: Gabriella Nykvist 2.566 (982 2949 3441 4021), Victoria Johansson 2.197, Alma Folke 99 1.376, Linnea Norin 00 1.181.

18.9 BODEN (Castorama) | Resultat
Samtliga Boden.
M: Nils Pettersson 2.264, Victor Engman 95 1.434, Jonas Senbom 1.156, Mats Engman 1.055, Bengt Gustafsson 1.047, Mattias Grahn 646.
K: Sara Engman 99 1.065, Emma Oscarsson 99 770, Marie Gustafsson 764, Emilia Nyrén 99 434, Natalie Senbom 00 409.

18.9 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
M: Daniel Korhonen Kville 2.562 (1263 4166 3846 4628), Erik Olsson Örgryte 1.946, Oliwer Åstrand Örgrye 1.562.
K: Tracey Andersson Ullevi 2.809 (1130 2336 2900 6744), Ida Borg Göteborgs KIK 1.849.

16.9 UPPSALA (Castorama) | Resultat
Samtliga Upsala om ej annat anges.
M: Gustav Norén 96 1.612, Akrama Adinda 96 1.597, Victor Björklund 96 1.267, Sebastian Brandmaier 97 799.
K: Emma Thor 97 Märsta 2.339 (1048 2035 2526 4665), Annika Larsson 96 2.001, Victoria Engström Kindmark 97 1.952, Elsa Herlitz 97 1.350, Sara Ezra 97 1.346, Klara Pedersen 97 1.302, Emma Bouw 96 1.268, Hedvig Engström Kindmark 97 1.134, Ida Ekroth 96 1.044.

16.9 ESLÖV (Castorama) | Resultat
Samtliga Eslöv.
M: Simon Henriksson 97 1.790, Emil Berggren 96 1.688, Christian Nilsson 1.438, Dick Blom 789, Lennart Andersson 547, Max Andersson 03 176, Sidney Andersson 00 162, Ronny Berggren 132.
K: Ebba Wallström 97 1.817, Frida Andersson 98 1.051.

15.9 VÄSTERÅS (Castorama)
Samtliga Västerås.
M: Rickard Willman 94 2.015, Martin Astfors 1.643, Joakim Frisk 1.510, Henrik Astfors 990.

15.9 VILLSTAD (Castorama) | Resultat
Samtliga Villstad.
M: Henric Rothén 1.815, Jonas Larsson 1.189.
K: Victoria Bloch 1.396, Alexandra Block 1.354, Maja Rothén 07 0.

15.9 TORSBY (Castorama)
Samtliga Bore.
K: Julia Marklund 96 2.756 (992 3657 3440 4423), Ingela Marklund 1.775.

15.9 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö.
M: Åke Lindén 994.
K: Anna Håkansson 499, Johanna Lindén 00 400, Kerstin Lindén 149, Tilda Axelsson 02 39.

14.9 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö.
M: Östen Eriksson 1.575, Per Andersson 1.052, Åke Lindén 845.
K: Christina Andersson 847, Moa Andersson 02 63, Alva Andersson 03 1.

14.9 TORSBY (Castorama)
Samtliga Bore om ej annat anges.
M: Tommy Larsson IF Göta 2.303, Mikael Sundler 2.291, Erik Olsson 2.126, Jan Sundler 1.497.

14.9 ÖREBRO (Castorama)
Samtliga Örebro.
M: Jiannis Smalios 2.821 (1342 6717 4132 3476), Theodor Thor 2.433 (1097 5707 3402 3744).

14.9 SKELLEFTEÅ (Castorama) | Resultat
Samtliga Skellefteå om ej annat anges.
M: Mattias Lindberg 2.667 (1133 4053 3835 6197), REobert Lindberg 2.049, William Ullberg 96 Riviera 1.948, Gustav Sondell 95 IFK Umeå 1.890, Tor Lindberg 95 IFK Umeå 1.848, Sten-Erik Wihlborg 1.553, Urban Lindberg 1.256, Sune Marklund 1.091.
K: Frida Norlund 95 2.288, Elina Karvonen 01 Vingarna 2.068, Evelina Nilsson 94 1.733, Isabelle Nilsson 96 1.533, Alva Wästerby 97 1.447, Amanda Nordin 97 1.395, Galina Kuznetsova 1.316, Alexandra Nilsson 97 1.088.

14.9 FLAGSTAFF, AZ (Castorama)
M: Micael Ljungberg Nyköping 2.822 (1330 4553 5070 4180).
K: Julia Wiberg Spårvägen 2.821 (1186 2438 4823 3864).

14.9 SÄTRA (Castorama)
Samtliga Spårvägen.
M: Andrus Klaar 2.305, Hans Westerholm 1.724.
K: Gianna Panavoglou 1.745, Rebecca Ringström 1.435, Helena Gissle 1.426, Anneli Grinups 1.412.

14-15.9 GÄVLE (Castorama) | Resultat
Samtliga Gefle om ej annat anges
Dag 1
M:
Daniel Hedström Valbo 2.304.
Dag 2
M:
Robert Alneroth 2.787 (1232 4005 4410 5799), F Stenberg 2.152, Per-Gunnar Berglund 1.487, Jan Linde 815.
K: Matilda Åström 95 2.819 (1012 2823 3790 5329), Jenny Eriksson 95 Skade 1.403, Emelie Bergqvist 96 Skade 873.

14.9 ÖSTHAMMAR (Castorama)
M: Fredrik Nyman Östhammar 2.363, Stefan Alneroth Gefle 2.182, Robert Alneroth Gefle 1.687, Johan Jergander Ösmo-Nynäs 1.666, Jörgen Holmqvist Ununge 1.510, Roland Sundqvist Örbyhus 1.497.

14.9 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
Samtliga Ullevi om ej annat anges.
M: Erik Liberg 2.231, Erik Hagström Kville 1.806, Torbjörn Julin 1.538.
K: Mari Klaup 2.801 (1258 4414 3192 3199), Khaddi Sagnia 94 2.318 (1045 3669 2564 2653).

14.9 VILLSTAD (Castorama) | Resultat
Samtliga Villstad.
M: Henric Rothén 1.823, Johan Andersson 1.793, Johan Hammarström 1.752, Svante Edvardsson 1.472, Mikael Rydkvist 1.392, Johannes Andersson 1.229.
K: Tilda Rothén 04 133.

14.9 TRELLEBORG (Castorama)
Samtliga Trelleborg.
M: Andrée Gentile Persson 1.513, Kauko Harjuniemi 1.401, Lars Andersson 96 1.291.
K: Lina Sjölin 1.231.

14.9 VÄSTERÅS (Castorama)
Samtliga Västerås.
M: Hans Eriksson 2.689 (1187 4827 3316 6076), Fred Schumacher 2.313, Jörgen Viksell 2.049, Simon Persson 95 1.952.

13-14.9 VÄXJÖ/V-K (Castorama) | Resultat
Samtliga Växjö om ej annat anges.
Dag 1
M:
Sebastian Thörngren 2.601 (1068 5639 3453 4986), Marcus Nilsson Högby 2.555 (1475 3450 4485 3634), Simon Assarsson 2.238, Mattias Olander Högby 1.887, Yuan-Zhong Wu 1.727, Pär Karlberg Sävsjö 1.532, Hannes Kvist Wirdmo 94 1.224, Hampus Widlund 1.190
K: Fanny Roos 95 Ljungby 3.309 (1513 4194 4046 4683), Elina Rapp 2.096, Jessica Bloodworth Tranås 1.920, Malin Citess 95 1.433, Rebecca Arnesson 970.
Dag 2
M:
H Widlund 1.286.
K: E Rapp 1.791.

13.9 HERRLJUNGA (Castorama)
Samtliga Herrljunga.
M: Robert Fabian 1.971, Anders Carlehed 1.012, Rolf Andersson 499.
K: Sandra Sandin 1.796, Lisa Gustafsson 1.499.

13.9 PROVO, UT
M: Niklas Arrhenius Spårvägen 3.601 (1952 4904 6323 5327), Leif Arrhenius Spårvägen 3.571 (1980 4377 6253 5634).
K: Tiffany Arrhenius USA 2.673.

12.9 NYKÖPING (Castorama) | Resultat
Samtliga Nyköping om ej annat anges.
M: Jonas Birgersson 2.160, Jerry Jönsson 2.135, Linus Otto Boyer 95 1.780.
K: Anna Wikström Tumba 3.064 (1391 3716 4504 3521).

12.9 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
Samtliga Örgryte om ej annat anges.
M: Lennie Helander Ullevi 2.537 (1265 4396 3411 4846), Alexander Messer 2.247, Emil Svensson 2.210, Martin Eriksson 1.993, Erik Olsson 1.919, Tommy Karlsson 1.656, Oliwer Åstrand 1.527, Yannick Tregaro 1.357, Magnus Jomyr 95 1.196, Arvid Ryberg 98 521.

11.9 GÖTEBORG/S-K (Castorama) | Resultat
Samtliga Ullevi om ej annat anges.
M: Gustav Liberg 95 2.566 (1403 3751 4165 4060), Lennie Helander 2.482, Johan Bark Valö 2.131, Robert Fabian Herrljunga 1.973, Johan Björnstad 1.648, Erik Hagström Kville 1.644.
K: Mari Klaup 2.819 (1158 4582 3200 3508), Linn Bergstrand 96 2.784 (1127 3301 3904 3845), Fanny Leandersson 97 1.824, Lovisa Snygg 97 1.459.

11.9 BODEN (Castorama) | Resultat
Samtliga Boden.
M: Nils Pettersson 2.373, Bengt Gustafsson 1.120, Tomas Pettersson 1.087, Anders Pettersson 611
K: Marie Gustafsson 608.

11.9 TORSBY (Castorama)
Samtliga Bore.
M: Andreas Holmgren 96 1.550.
K: Anna Hedström 2.549 (878 3655 2608 4711).

10.9 HUDDINGE/J (Castorama) | Resultat
Samtliga Huddinge.
M: Arwid Koskinen 2.932 (1649 4898 4230 4344), Bengt Pettersson 2.375, Jöran Westberg 1.846, Tomas Bråtfors 685

10.9 PROVO, UT
M: Leif Arrhenius Spårvägen 3.683 (2018 4822 6205 5922), Zack Stetter USA 2.676, Mitch Swenson USA 2.150.

9.9 LEKERYD (Castorama)
Samtliga Lekeryd-Svarttorp.
M: Didrik Andersson 1.816, Christoffer Ekfeldt 1.737, Daniel Larsson 1.731, Stig Arvidsson 1.666, Leif Gustafsson 1.539, Pierre Arvidsson 1.421, Ulf Ekfeldt 1.264, Mattias Arvidsson 1.223, Magnus Jansson 1.115.
K: Malin Ekfeldt 981.

8.9 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö om ej annat anges.
M: Fredrik Nyman Östhammar 2.360, Östen Eriksson 1.640, Jonathan Nykvist 95 1.178, Per Andersson 1.050, Åke Lindén 943, Kjell Jansson 939, Alf Jansson 542.
K: Ingegerd Nyman Östhammasr 1.037.

8.9 TORSBY (Castorama)
M: Tommy Larsson IF Göta 2.335, Tommy Kristiansen Falun 2.021.
K: Amanda Eriksson Falun 2.611 (908 2421 3169 5794), Malin Linder 94 Bore 1.862.

8.9 ÄNGELHOLM (Castorama)
Samtliga Ängelholm.
M: Mattias Grundström 2.091, Joakim Olofsson 1.389, Daniel Nilsson 1.319, Robert Nilsson 1.244, Mats Ulwinger 1.019, David Johansson 751, Johan Söderkvist 662, Per Hökfelt 315.
K: Cornelia Wikström 1.984, Agnes Ulwinger 98 1.876, Emma Bengrtsson 1.848, Carina Zäll 1.403, Lotta Andreasson 1.255, Emelie Grundström 1.202, Vera Vadströmer 1.145

7.9 VÄSTERÅS (Castorama) | Resultat
Samtliga Västerås.
M: Andreas Grahn 2.625 (1188 5100 4340 3879), Hans Eriksson 2.447, Joakim Frisk 1.579, Andreas Sönnergren 95 980, Johannes Nilsson 98 862.
K: Johanna Rydberg 2.767 (963 2662 3853 5328).

7.9 SKELLEFTEÅ (Castorama) | Resultat
Samtliga Skellefteå.
M: Robert Lindberg 1.949, Lars Bergsten 1.512, Urban Lindberg 1.273, Kurt Jonsson 1.139.
K: Amanda Nordin 97 1.435.

7.9 UPPSALA (Castorama) | Resultat
Samtliga Upsala om ej annat anges.
M: Kent Larsson 2.275.
K: Linnea Jönsson 95 2.546 (1101 1947 3025 5285), Emma Thor 97 Märsta 2.409 (985 2455 2932 4255), Annika Larsson 96 2.003, Victoria Engström Kindmark 97 1.946, Becky Larsson 1.782.

7.9 GNESTA (Castorama)
Samtliga Gnesta.
M: Carl Rosenquist 2.230, Anders Strömquist 1.085, Joakim Olsson 1.030, Kent Nyman 839, Stefan Andersson 246, Mikael Hagenvalld 156, Stefan Lundh 153.
K: Katarina Andersson 931, Jenny Rastman 562.

7.9 ÖSTHAMMAR (Castorama)
Samtliga Östhammar om ej annat anges.
M: Robert Alneroth Gefle 2.779 (1223 3967 4346 5933), Fredrik Nyman 2.383, Lars Karlsson 1.725, Gabriel Berg Örebro 1.687, Matti Vuontisvaara 1.619, Anton Vuontisvaara 98 1.475, Patrik Jansson 1.136, Jonas Hedén 957, Patrik Hedén 595.
K: Josefin Berg IF Göta 2.671 (1160 2326 2596 6022), Josefin Jansson 1.246, Elin Hedén 353.

7.9 NYKÖPING (Castorama) | Resultat
Samtliga Nyköping om ej annat anges.
M: Mikael Leindahl Tjalve 2.338, Jonas Birgersson 2.337, Jerry Jönsson 2.182.

7.9 STRÖMSUND (Castorama + DM kast) | Resultat
Samtliga Strömsund om ej annat anges.
M: Hans Källén 2.527 (1266 3406 3905 5112).
K: Lovisa Sjöstrand 97 Castor 2.872 (1143 3498 4200 3799), Malin Johansson 2.649 (988 2783 2744 5778), Annika Källén 2.018.

6.9 HERRLJUNGA (Castorama)
Samtliga Herrljunga.
M: Tomas Oscarsson 1.392, Roland Oscarsson 856, Rolf Andersson 444.
K: Sandra Sandin 1.721, Lisa Gustafsson 1.531.

6.9 GÖTEBORG/S-K (Castorama) | Resultat
Samtliga Ullevi.
M: Gustav Liberg 95 2.557 (1397 3492 4273 4163), Kristian Pettersson 2.303, Torbjörn Julin 1.530.
K: Mari Klaup 2.865 (1240 4339 3312 3562).

4.9 LERUM (Castorama) | Resultat
Samtliga Lerum.
M: Markus Johansson 1.406, Ralf Ivarsson 1.205, Andesr Pihl 966, Patrik Söderqvist 907.
K: Mia Callenberg 2.351 (1076 2385 3191 3277), Linnea Svensson 2.267 (883 2393 2657 4255).

4.9 BODEN (Castorama) | Resultat
Samtliga Boden.
M: Nils Pettersson 2.220, Victor Engman 95 1.420, Gustaf Löfgren 1.302, Simon Andersson 99 130.
K: Sara Engman 99 1.176, Therese Hedlund 00 1.111, Marisa Pettersson 858, Natalie Senbom 00 336

4.9 KARLSTAD/M (Castorama)
Samtliga IF Göta om ej annat anges.
M: Ulf Ankarling 3.378 (1676 5335 5727 5079), Niklas Lindstedt Hässelby 2.731 (1536 3897 3829 4942), Mikael Larsson 2.509 (1174 4135 3259 5601), Tommy Larsson 2.221, Erik Olsson Bore 1.973.
K: Elinor Forssander Ullevi 3.107 (1182 2823 5079 5031), Maria Wennlund Filipstad 2.680 (1068 2668 4415 3598), Johanna Larsson Filipstad 2.673 (1320 2903 2465 4698), Josefin Berg 2.639 (1127 2452 2526 5854), Sabine Steen 97 Kristinehamn 2.312 (820 2683 2985 4022).

2.9 LEKERYD (Castorama)
Samtliga Lekeryd-Svarttorp.
M: Leif Carlsson 1.004, Harald Henriksson 942, Mikael Johansson 314, Olle Sundling 97 265.
K: Nina Hagmarker 1.491, Kerstin Larsson 1.189, Shane Sareno 98 1.126, Majken Henriksson 695.

1.9 HUDDINGE/J (Castorama) | Resultat
Samtliga Huddinge om ej annat anges.
M: Lasse Ohtamaa Väsby 2,556 (1290 6132 4242 2474), Bengt Pettersson 2.437 (1471 4352 3456 3343), Kristian Petersson 1.994, Jöran Westberg 1.824, Lars Fyhr 1.390.

1.9 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö om ej annat anges.
M: Fredrik Nyman Östhammar 2.276, David Östhammar 1.859, Per Andersson 1.026, Kjell Jansson 846, Åke Lindén 804.

1.9 MOTALA (Castorama) | Resultat
Samtliga Motala.
M: Mikael Bäckman 978, Christer Samuelsson 756, Peter Håkansson 537, Ozzie Hinshaw 00 260.
K: Anna Karlsson 98 2.624 (1057 3463 3311 3661), Hanna Gustavsson 96 2.436 (1133 2920 3421 2719), Linn Forssell 97 1.714, Julia Johansson Elvin 99 1.525, Elin Stormats 97 1.495, Sara Derelöv 96 1.473, Sara Forssell 00 1.422, Tilda Ånborg 00 1.419, Tova Åhs 99 1.355, Ebba Gustafsson 98 1.332, Emma Yngve 99 1.179, Johanna Gustafsson 97 1.109, Frida Stormats 00 1.083.

31.8 HUDDINGE/J (Castorama) | Resultat
Samtliga Huddinge om ej annat anges.
M: Jöran Westberg 1.794, Hans Nordberg 1.668, Johan Löfstedt 1.450, Mikael Magnusson Tumba 1.152, Antti Lindstedt 1.126.
K: Annelie Schöldström 1.962.

31.8 UPPSALA (Castorama) | Resultat
Samtliga Upsala.
M: Henrik Wennberg 2.587 (1478 2501 4931 4374), kent Larsson 2.286.
K: Linnea Jönsson 95 2.542 (1136 2053 2966 5002), Annika Larsson 96 1.985, Becky Larsson 1.637, Siv Jönsson 1.110.

31.8 ÖSTHAMMAR (Castorama)
Samtliga Östhammar om ej annat anges.
M: Fredrik Nyman 2.344, Daniel Hedström Valbo 2.171, Johan Berg 1.887, Robert Alneroth Gefle 1.706, Östen Eriksson Valö 1.545, Matti Vuontisvaara 1.454, David Nyman 1.447, Anton Vuontisvaara 98 1.358.
K: Ingegerd Nyman 1.014.

26.8 LERUM (Castorama) | Resultat
Samtliga Lerum om ej annat anges.
M: Philip Åman Kville 2.433, Christer Björkander 2.388, Emil Guldbrandsen 1.712, Viking Petersson klubb? 1.613, Daniel Jakobsson 1.568, Pontus Ahlstedt 94 1.269, Ralf Ivarsson 1.150, Göran Åberg 1.111, Anders Pihl 972, Sebastian Eliasson 95 805, Tomas Hager 692, Björn Elfström 648, Joel Bergstrand 95 185.
K: Mia Callenberg 2.289, Linnea Svensson 2.135, Åse Thorsen 1.705, Anna Tebelius 1.513, Linnea Tebelius 97 1.340, Julia Kanerva 98 1.227, Louise Bergstrand 94 1.127, Lizzie Hager 99 1.107, Caroline Hager 1.042.

25.8 ÅHUS (Castorama) | Resultat
Samtliga Åhus.
M: Jonas Karlström 1.865, Filip Essbrant 1.424, Åke Norén 1.005.
K: Maria Johansson 96 2.263, Linnea Frisk 95 2.166, Ida Claesson 2.082, Amanda Rohlin 2.034, Ellen Isaksson 1.769, Agneta Frisk 1.474, Hanna Sundgren 877.

25.8 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö om ej annat anges.
M: Fredrik Nyman Östhammar 2.318, Östen Eriksson 1.615, Per Andersson 1.040, David Nyman Östhammar 963, Bernhard Karlsson 650, Alf Jansson 454.
K: Ingegerd Nyman Östhammar 1.106.

25.8 GÄVLE (Castorama) | Resultat
Smtliga Gefle.
M: Fred Stenberg 2.238, Guido Ripke 1.777, Hannes Gidlöf 96 1.248.

24.8 GNESTA (Castorama)
Samtliga Gnesta.
M: Carl Rosenquist 2.246, Roger Andersson 1.838, Joakim Eriksson 1.405, Andreas Eriksson 941, Andreas Wihlborg 786, Bertil Karlsson 134.

24.8 ÖSTHAMMAR (Castorama)
Samtliga Östhammar om ej annat anges.
M: Robert Alneroth Gefle 2.784 (1254 3703 4543 5833), Fredrik Nyman 2.407, Johan Berg 1.833, David Nyman 1.824.

Resultat

Resultat 2013

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>