Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Måndag 26 augusti 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Svenskar i USA - inne 2013

8-9.3 FAYETTEVILLE, AR (NCAA div 1) | Resultat
Dag 1-2
M Sjukamp:
14) Marcus Nilsson Högby 5.386 (7.37 652 1460 184 8.50 460 2:41.88).
Dag 2
K Stav:
9) Petra Olsen Malmö 420. Femkamp: 5) Martina Salander Fredrikshof 4.209 (8.61 163 1423 585 2:19.36).

7-9.3 BIRMINGHAM, AL (NCAA div 2) | Resultat
Dag 2
K 1 mile h1:
1) Lisa Öhberg Hälle 4:51.15.
Dag 3
K 1 mile f:
2) L Öhberg 4:49.61.

2.3 BLACKSBURG, VA | Resultat
K Stav A: 2) Petra Olsen Malmö 424. Kula: 5) Frida Åkerström Huddinge 1422.

1-3.3 ROXBURY, MA | Resultat
Dag 1-2
M Sjukamp:
1) Felix Siljebäck Larsen Västerås 5.404 (7.19 712 1205 190 8.64 475 2:50.04).
Dag 2
M 1000m h3:
2) Mikael Röjerås Västerås 2:26.14.
Dag 3
M 1000m f:
1) M Röjerås 2:24.05.

1-3.3 ALLSTON, MA | Resultat
Dag 1
K Femkamp:Z
1) Andrea Nybäck IF Göta 3.773 (9.07 163 1114 567 2:25.28), 7) Jennifer Czerapowicz Ullevi 3.405 (9.29 157 853 518 2:20.95).
Dag 3
K Längd:
10) A Nybäck 555.

1.3 BATON ROUGE, LA | Resultat
M Stav: 2=) Andreas Duplantis Stål 507. Vikt: 1) Elias Håkansson Spårvägen 2058.
K Längd: 6) Therese Jernbeck Lidingö 517.

1.3 KENOSHA, WI | Resultat
M Höjd: 2) Kevin Vaseghi Gefle 202.

1-2.3 NEW YORK, NY | Resultat
Dag 2
K 800m:
... Maria Jangsten Sävedalen 2:22.61.

24-25.2 JONESBORO, AR | Resultat
Dag 1
K 800m h2:
2) Samia Adan Hässelby 2:17.38, 5) Therese Moberg Sundsvall 2:42.73, h3: 4) Tilda Helgesson Åhus 2:24.21.
Dag 2
K 800m f:
3) S Adan 2:15.89. 1 mile B: 3) T Helgesson 5:18.75.

23-24.2 BIRMINGHAM, AL | Resultat
Dag 2
M Trestgeg:
13) Richard Olsson IF Göta 1348.
K 1 mile A: 4) Mary Alenbratt Ullevi 4:45.99. 3000m A: 3) M Alenbratt 9:28.90.

23-24.2 CAMBRIDGE, MA | Resultat
Dag 1
M 1 mile h1:
6) Sean Pohorence 4:13.20.
K 60m h2: 4) Martina Salander Fredrikshof 7.73. 60mH h2: 1) M Salander 8.67.
Dag 2
K 60mH f:
2) M Salander 8.57. Kula: 6) M Salander 1357.

23.2 NEW YORK, NY | Resultat
M 800m A: 2) Mikael Röjerås Västerås 1:51.00.

22-24.2 FAYETTEVILLE, AR | Resultat
Dag 1
K Femkamp:
6) Therese Jernbeck Lidingö 3.864 (9.36 163 1225 550 2:15.99).
Dag 2
M Vikt:
3) Elias Håkansson Spårvägen 2027.
K 800m h2: 4) Sofia Hellberg Jonsén Hammarby 2:10.28. Stav: 3) Petra Olsen Malmö 410.
Dag 3
M Stav:
3) Andreas Duplantis Stål 542.

22-23.2 JOHNSON CITY, TN | Resultat
OBS: Överlång bana.
Dag 1
M 3000m A:
7) John Kingstedt Hammarby 8:42.21.
Dag 2
M 5000m:
6) J Kingstedt 15:12.17.

22-23.2 MANKATO, MN | Resultat
Dag 1
M 800m h2:
1) Henrik Hansson Strömstad LK 1:55.21. 1 mile h1: 4) H Hansson 4:26.79.
K 60m h3: 2) Ellen Wikström Hakarpspojkarna 7.86.
Dag 2
M 800m f:
6) H Hansson 1:58.01. 1 mile f: 3) H Hansson 4:16.77.
K 60m f: 4) E Wikström 7.86.

22-23.2 CHARLESTON, IL | Resultat
Dag 1
M Vikt:
7) David Johansson Åhus 1536.
Dag 2
M Kula:
11) D Johansson 1265.
K 1 mile A: 7) Erica Wesström Upsala 5:11.36.

22-24.2 WARRENSBURG, MO | Resultat
OBS: Överlång bana.
Dag 3
M 1 mile B:
6) Carl Larsson Hässelby 4:30.21.

22-23.2 SEATTLE, WA | Resultat
OBS: Överlång bana.
Dag 1
K Vikt:
6) Anneli Ståhl Spårvägen 1840.
Dag 1-2
M Sjukamp:
2) Marcus Nilsson Högby 5.670 (7.25 681 1541 194 8.45 450 2:36.86).
Dag 2
M 3000m:
21) Jonas Legernes Ullevi 8:18.20.

22-23.2 KENOSHA, WI | Resultat
Dag 2
M 200m E:
6) Adam Axelsson Finspång 24.39. Höjd: 3) Kevin Vaseghi Gefle 198.

22-23.2 ALLSTON, MA | Resultat
Dag 1
K 400m h5:
4) Jannice Sundqvist 59.77. 60mH h2: 6) Jennifer Czerpowicz Ullevi 9.47, Längd: 11) J Czerapowicz 529.
Dag 2
K 1 mile A:
3) Yolanda Ngarambe Tureberg 4:48.47.

22-23.2 YPSILANTI, MI | Resultat
Dag 1-2
M Sjukamp:
2) Björn Johansson Västerås 5.236 (7.36 608 1413 184 8.49 500 2:55.96).

21-23.2 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
Dag 2
M 1 mile h1:
1) Emil Blomberg Hässelby 4:22.61.
K 800m h2: 6) Elin Andersson Lund 2:20.02.
Dag 3
1 mile f:
3) E Blomberg 4.20.63. 3000m: 12) E Blomberg 9:01.94.
K 3000m: 12) Hannah Nilsson Malmö 10:23.26.

21-23.2 BLACKSBURG, VA | Resultat
Dag 1
K Femkamp:
8) Ewa Marcinkiewicz Västerås 3.405 (9.13 147 898 537 2:21.17).
Dag 3
K Tresteg:
11) E Marcinkiewicz 1233, 15) Izehi Ileso Ullevi 1146.

21-23.2 NAMPA, ID | Resultat
Dag 1
K Femkamp:
11) Sabina Sandberg Spårvägen 3.358 (9.21 165 957 505 2:35.78).
Dag 2
K Höjd:
1) S Sandberg 175. Stav: 10=) Nathalie Busk Malmö 353.
Dag 3
M Stav:
6) Robert Warensjö Nyköping 505.

17-18.2 FRESNO, CA | Resultat
Dag 1
M Längd B:
1) Marcus Nilsson Högby 683. Kula: 2) M Nilsson 1602.

16.2 NORMAN, OK | Resultat
K 800m A: 5) Elin Andersson Lund 2:22.00. 1 mile: 2) Hannah Nilsson Malmö 5:00.87.

16-17.2 KINGSTON, RI | Resultat
Dag 1
K Längd:
15) Jennifer Czerapowicz 526. Femkamp: 3) J Czerapowicz 3.366 (9.45 155 877 531 2:23.55).

16-17.2 GENEVA, OH | Resultat
Dag 1
K Vikt:
13) Frida Åkerström Huddinge 1688.
Dag 2
K Kula:
5) F Åkerström 1543.

16.2 ROXBURY, MA | Resultat
K 200m D: 3) Jannice Sundqvist 26.49. 400m C: 3) J Sundqvist 59.48.

16.2 CHAPEL HILL, NC | Resultat
K 800m A: 4) Samia Adan Hässelby 2:16.72.

15.2 MINNEAPOLIS, MN | Resultat
M 800m A: 2) Henrik Hansson Strömstad LK 1:54.44.

15.2 BOZEMAN, MT | Resultat
K 1 mile: 8) Cecilia Instebö Tureberg 5:22.67.

15.2 LINCOLN, NE | Resultat
M 1 mile C: 10) Carl Larsson Hässelby 4:31.05. Kula: 8) Björn Barrefors Hammarby 1444.
K 1 mile A: 6) Lisa Öhberg Hälle 5:10.45.

15.2 NAPERVILLE, IL | Resultat
M 60m h7: 5) Adam Axelsson Finspång 7.55. 200m I: 4) A Axelsson 24.44. Höjd: 12) Kevin Vaseghi Gefle 187.

15.2 BATON ROUGE, LA | Resultat
K Längd: 13) Therese Jernbeck Lidingö 502. Kula: 9) T Jernbeck 1168.

15.2 CHARLESTON, IL | Resultat
M Vikt: 16) Dvid Johansson Åhus 1441.

15.2 NEW YORK, NY | Resultat
M 800m A: 2) Mikael Röjerås Västerås 1:53.23. 1 mile: 4) M Röjerås 4:11.68. 60mH h1: 3) Felix Siljebäck Larsen Västerås 8.50, f: 5) F Siljebäck Larsen 8.37. Höjd: -) F Siljebäck Larsen X. Stav: 4) F Siljebäck Larsen 450. Längd: 2) F Siljebäck Larsen 728.
K 800m A: 4) E Koskinen 2:15.14. 60mH h2: 3) Andrea Nybäck IF Göta 8.86, f: 2) A Nybäck 9.04. Höjd: 2) A Nybäck 165. Längd: 2) A Nybäck 574. Kula: 9) A Nybäck 1109.

14-16.2 OGDEN, UT | Resultat
Dag 1
M Kula:
2) Niklas Arrhenius Spårvägen 1892.
K Vikt: 1) Anneli Ståhl Spårvägen 1891.

14.2 FLAGSTAFF, AZ | Resultat
M Kula: 8) Micael Ljungberg Nyköping 1424. Vikt: 6) M Ljungberg 1334.

14-16.2 POCATELLO, IDq | Resultat
Dag 2
F18 800m h:
... Jenny Biesert 95 Graal 2:26.12.
Dag 3
F18 800m B:
... J Biesert 2:29.19.

11.2 MEDFORD, MA | Resultat
K 200m C: 1) Jannice Sundqvist 26.62. 400m B: 1) J Sundqvist 60.18.

11-12.2 ROXBURY, MA | Resultat
Dag 2
K 800m A:
1) Yolanda Ngarambe Tureberg 2:10.46.

9.2 RIVERDALE, NY | Resultat
K Längd: 1) Andrea Nybäck IF Göta 564.

9.2 ST CLOUD, MN | Resultat
K 60m h2: 1) Ellen Wikström Hakarpspojkarna 8.02, f: 1) E Wikström 8.02. 60mH: 3) E Wikström 9.32.

9.2 LINCOLN, NE | Resultat
M Vikt: 1) Elias Håkansson Spårvägen 2035.

9.2 MURFREESBORO, TN | Resultat
K 800m: -) Therese Moberg Sundsvall bröt. 1 mile: -) Emma Dahl Örgryte bröt.

9.2 PRINCETON, NJ | Resultat
M 1 mile: 4) Sean Pohorence 4:15.56.

9.2 AIR FORCE ACADEMY, CO | Resultat
K Höjd: 6) Sabina Sandberg Spårvägen 170.

8-9.2 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
Dag 2
M Stav:
-) Robert Warensjö Nyköping X.
K 400m C: 1) Sofia Hellberg Jonsén Hammarby 56.58. Stav: 4) Nathalie Busk Malmö 365.

8-9.2 FAYETTEVILLE, AR | Resultat
Dag 1
M 800m E:
1) Rickard Gunnarsson Hässelby 1:51.80.
K Stav: 3=) Petra Olsen Malmö 423.
Dag 2
M Stav A:
5=) Andreas Duplantis Stål 526.
K 200m W: 4) Therese Jernbeck Lidingö 27.19. Tresteg B: 12) Ewa Marcinkiewicz Västerås 1184, 15) Izehi Ileso Ullevi 1168.

8-9.2 SEATTLE, WA | Resultat
OBS: Överlång bana.
Dag 1
K Vikt:
6) Anneli Ståhl Spårvägen 1846, 36) Kajsa Bank 1369.
Dag 2
M 3000m F:
10) Jonas Legernes Ullevi 8:31.72.
K 1 mile E: 8) Lisa Öhberg Hälle 4:58.52. Kula: 30) K Bank 1189.

8-9.2 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
Dag 1
M 60mH H3:
6) Marcus Nilsson Högby 8.58. Stav B: 7) Robert Warensjö Nyköping 475, -) M Nilsson X. Kula: 11) M Nilsson 1445.
K 800m: 4) Sofia Hellberg Jonsén Hammarby 2:12.64. Stav B: 15) Nathalie Busk Malmö 372.

8-9.2 BLOOMINGTON, IN | Resultat
Dag 1
M 3000m A:
4) John Kingstedt Hammarby 8:35.97.
K 1 mile: 10) Tilda Helgesson Åhus 5:15.11.
Dag 2
K 1 mile:
7) Erica Wesström Upsala 5:12.60.

8.2 SEWARD, NE | Resultat
M 1 mile A: 10) Carl Larsson Hässelby 4:29.92.

8-9.2 GENEVA, OH | Resultat
OBS: Överlång bana.
Dag 2
M 60m h5:
7) Björn Johansson Västerås 7.40. 60mH h2: 7) B Johansson 8.60. Kula: 36) B Johansson 1393.
K 1 mile A: 5) Mary Alenbratt Ullevi 4:43.05.

7-9.2 AMES, IA | Resultat
OBS: Överlång bana.
Dag 3
M 1 mile B:
8) Henrik Hansson Strömstad LK 4:28.76.

2.2 HANOVER, NH | Resultat
M 60mH h4: 1) Martin Kallur Falun 8.11, f: 1) M Kallur 8.09.

2.2 MANKATO, MN | Resultat
K 60mH h2: 2) Ellen Wikström Hakarpspojkarna 9.34, f: 4) E Wikström 9.36.

2.2 MURFREESBORO; TN | Resultat
OBS: Överlång bana.
K 1 mile A: 6) Erica Wesström Upsala 5:10.62.

2.2 SOMERS, WI | Resultat
M 55m h5: 4) Adam Axelsson Finspång 7.10. 200m D: 3) A Axelsson 24.20. Höjd: 2) Kevin Vaseghi Gefle 185.

2.2 KINGSTON, RI | Resultat
K 400m A: 4) Jennifer Czerapowicz Ullevi 59.02. 60mH B: 4) J Czerapowicz 9.44. Längd: 4) J Czerapowicz 530. Kula: 26) J Czerapowicz 872.

1-2.2 POCATELLO, ID | Resultat
Dag 2
K Vikt:
1) Anneli Ståhl Spårvägen 1884.

1-2.2 WICHITA, KS | Resultat
Dag 2
K 800m A:
7) Elin Andersson Lund 2:21.08. 1 mile A: 9) Hannah Nilsson Malmö 5:14.72, B: 9) Johanna Nissén Karlsson Sävedalen 5:23.65.

1-2.2 CARBONDALE, IL | Resultat
Dag 2
K 800m A:
6) Tilda Helgesson Åhus 2:21.14. 3000m A: 6) T Helgesson 10:34.06.

1-2.2 FLAGSTAFF, AZ | Resultat
OBS: Överlång bana.
M 3000m: 1) Alexander Söderberg Spårvägen 8:57.16. Kula: 14) Micael Ljungberg Nyköping 1332. Vikt: 3) M Ljungberg 1613.

1-2.2 MEDFORD, MA | Resultat
Dag 2
K 400m A:
4) Jannice Sundqvist 61.60. Längd: 25) J Sundqvist 440.

1-2.2 LINCOLN, NE | Resultat
Dag 1
K Femkamp:
-) Sabina Sandberg Spårvägen bröt (9.35 164 921 X).

1-2.2 SOUTH BEND, IN | Resultat
OBS: Överlång bana.
Dag 1
M Vikt:
27) David Johansson Åhus 1522.
Dag 2
K 800m A:
7) Sofia Hellberg Jonsén Hammarby 2:10.82.

1-2.2 NEW YORK, NY | Resultat
Dag 1
K 1000m B:
1) Yolanda Ngarambe Tureberg 2:50.08. Stav A: 7) Petra Olsen Malmö 410. Kula: 11) Frida Åkerström Huddinge 1508.
Dag 2
M Stav A:
8=) Andreas Duplantis Stål 520.
K Vikt: 23) F Åkerström 1650.

1-2.2 AKRON, OH | Resultat
OBS: Överlång bana.
Dag 1-2
M Sjukamp:
6) Björn Johansson Västerås 5.271 (7.30 640 1412 178 8.68 495 2:50.69).
Dag 2
K Tresteg:
-) Maria Augutis Ullevi X.

1-2.2 NEW HAVEN, CT | Resultat
Dag 1
K Höjd:
8) Andrea Nybäck IF Göta 155.
Dag 2
M 60m h3:
2) Felix Siljebäck Larsen Västerås 7.27, f: -) F Siljebäck Larsen ej start.
K 500m A: 3) Emmy Koskinen Enhörna 1:16.78. 60mH h3: 3) A Nybäck 9.26, f: 4) A Nybäck 9.15.

1-2.2 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
Dag 1
M Stav:
-) Robert Warensjö Nyköping X.
Dag 2
K Stav:
9) Nathalie Busk Malmö 385.

27.1 SEWARD, NE | Resultat
M 1000m: 5) Carl Larsson Hässelby 2:37.35.

26.1 ROXBURY, MA | Resultat
K 800m A: 1) Yolanda Ngarambe Tureberg 2:12.31.

26-27.1 GAINESVILLE, AR | Resultat
Dag 2
K 800m B:
1) Samia Adan Hässelby 2:18.23.

26.1 CHICAGO, IL | Resultat
M 200m D: 1) Adam Axelsson Finspång 24.91.

25-26.1 SEATTLE, WA | Resultat
OBS: Överlång bana.
Dag 1-2
M Sjukamp:
4) Marcus Nilsson Högby 5.220 (7.36 648 1425 188 8.57 420 2:45.66).
Dag 2
K 1 mile A:
-) Sofia Öberg Lidingö X.

25-26.1 HOUSTON, TX | Resultat
Dag 2
K 3000m A:
1) Mary Alenbratt Ullevi 9:42.05.

25-26.1 MANKATO, MN | Resultat
Dag 2
K 60m h4:
1) Ellen Wikström Hakarpspojkarna 8.04, f: 5) E Wikström 7.98.

25-26.1 FAYETTEVILLE, AR | Resultat
Dag 1
M Stav:
2) Andreas Duplantis Stål 531.
K Femkamp: 5) Therese Jernbeck Lidingö 3.574 (9.61 156 1153 511 2:15.98), 7) Ewa Marcinkewicz Västerås 3.4094 (9.13 150 877 530 2:21.11).
Dag 2
M 3000m B:
9) Jonas Legernes Ullevi 8:29.96.
K Tresteg: 11) Izehi Ileso Ullevi 1156.

25.1 JONESBORO, AR | Resultat
M 800m A: 1) Rickard Gunnarsson Hässelby 1:53.16.
K 400m A: 1) Sofia Hellberg Jonsén Hammarby 57.32. 1mile A: 1) Emma Dahl Örgryte 5:10.79, 4) Tilda Helgesson Åhus 5:17.18.

25-26.1 BLOOMINGTON, IN | Resultat
Dag 1
M Vikt:
16) David Johansson Åhus 1402.
Dag 2
M Vikt:
4) Elias Håkansson Spårvägen 1977.

25.1 BOZEMAN, MT | Resultat
K 3000m: 7) Cecilia Instebö Tureberg 11:05.89.

25-26.1 BLACKSBURG, VA | Resultat
Dag 2
K Stav:
2=) Petra Olsen Malmö 398.

25-26.1 LEXINGTON, KY | Resultat
OBS: Överlång bana.
Dag 1
K Vikt:
24) Frida Åkerström Huddinge 1559.
Dag 2
K 800m:
38) Erica Wesström Upsala 2:24.31. 1 mile: 27) E Wesström 5:16.57.

25-26.1 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
Dag 1
M Stav:
5) Robert Warensjö Nyköping 480.
K Vikt: -) Annelie Ståhl Spårvägen X.
Dag 2
K Stav:
7) Nathalie Busk Malmö 370.

25-26.1 AMES, IA | Resultat
OBS: Överlång bana.
Dag 2
M 1 mile A:
5) Emil Blomberg Hässelby 4:12.06.
K 3000m B: 2?) Hannah Nilsson Malmö 10:13.76.

25-26.1 COLLEGE STATION, TX | Resultat
Dag 1
K Femkamp:
2) Martina Salander Fredrikshof 4.094 (8.74 166 1359 565 2:20.85).

25-26.1 ALLSTON, MA | Resultat
Dag 1
K 200m M:
1) Jannice Sundqvist 26.31. 400m J: 1) J Sundqvist 60.31. 60mH h5: 2) Jennifer Czerapowicz Ullevi 9.35. Höjd: 26=) J Czerapowicz 155.
Dag 2
M 3000m C:
5) Sean Pohorence 8:25.23.

24-26.1 AIR FORCE ACADEMY, CO | Resultat
Dag 3
K Kula:
10) Kajsa Bank 1235.

24-25.1 NEW YORK, NY | Resultat
OBS: Dag 1 gick i Riverdale, NY.
Dag 1-2
M Sjukamp:
1) Felix Siljebäck Larsen 5.238b (7.1m 693 1206 189 8.50 434 2:47.94).
Dag 2
M 800m A:
1) Mikael Röjerås Västerås 1:52.22. 1 mile A: 1) M Röjerås 4:15.47.
K 800m A: 1) Emmy Koskinen Enhörnba 2:13.75. 60mH h3: 3) Andrea Nybäck IF Göta 9.16, f: 7) A Nybäck 9.09. Höjd: 5=) A Nybäck 155. Längd: 4) A Nybäck 567.

24-26.1 AIR FORCE ACADEMY, CO | Resultat
Dag 2
K Höjd:
1) Sabina Sandberg Spårvägen 168. Vikt: 27) Kajsa Bank 1261.

19.1 KINGSTON, RI | Resultat
K 500m: 1) Jennifer Czerapowicz Ullevi 1:18.05. 60mH A: 3) J Czerapowicz 9.44, X: 4) J Czerapowicz 9.31. Längd: 1) J Czerapowicz 552.

19.1 BIRMINGHAM, AL | Resultat
M Vikt: 1) Elias Håkansson Spårvägen 1947.
K 800m A: 4) Sofia Hellberg Jonsén 2:11.28. Stav: 2) Petra Olsen Malmö 415. Tresteg: 13) Ewa Marcinkiewicz Västerås 1185, -) Maria Augutis Ullevi X.

19.1 CHARLESTON, IL | Resultat
M Vikt: 9) David Johansson Åhus 1401.

19.1 NORMAN, OK | Resultat
K 1 mile: 7) Johanna Nissén Karlsson Sävedalen 5:35.47.

19.1 COLLEGE STATION, TX | Resultat
M Stav: 2) Andreas Duplantis Stål 515.
K 60mH b: 3) Therese Jernbeck Lidingö 9.75. Längd: 10) T Jernbeck 495.

19.1 FLAGSTAFF, AZ | Resultat
OBS: Överlång bana.
M 1 mile: 1) Alexander Söderberg Spårvägen 4:33.58. Kula: 2) Micael Ljungberg Nyköping 1502.

19.1 NEW YORK, NY | Resultat
M 60mH h3: 2) Felix Siljebäck Larsen Västerås 8.61, f: 5) F Siljebäck Larsen 8.50. Höjd: -) F Siljebäck Larsen X.
K 60m h4: 3) Andrea´Nybäck IF Göta 8.24. 600m: 5) Maria Jangsten Sävedalen 1:39.34. 800m A: 2) Emmy Koskinen Enhörbna 2:17.57. Längd: 4) A Nybäck 536.

19.1 BEMIDJI, MN | Resultat
K 60m h2:1) Ellen Wikström Hakarpspojkarna 8.00, A: 4) E Wikström 7.97. 60mH h2: 2) E Wikström 9.43, B: 1) E Wikström 9.41.

18-19.1 LUBBOCK, TX | Resultat
OBS: Överlång bana.
Dag 2
K 1 mile A:
1) Mary Alenbratt Ullevi 5:05.77. 3000m A: 1) M Alenbratt 10:04.26.

18-19.1 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
Dag 1
M Stav:
3) Robert Warensjö Nyköping 495.
K 400m F: 5) Josefin Edwall Danderyd 66.24.
Dag 2
K Stav:
11=) Nathalie Busk Malmö 365.

18-19.1 BLOOMINGTON, IN | Resultat
Dag 1
K Kula:
6) Frida Åkerström Huddinge 1471.
Dg 2
K Vikt:
18) F Åkerström 1503.

18.1 BURLINGTON, VT | Resultat
M 55m h1: 1) Martin Kallur Falun 7.57, f: 1) M Kallur 7.56.
K 1000m: 2) Yolanda Ngarambe Tureberg 2:59.64. 1 mile: 1) Y Ngarambe 5:02.14.

18.1 ROMEOVILLE, IL | Resultat
M 55m h4: 4) Adam Axelsson Finspång 7.15. 200m E: 2) A Axelsson 25.18.

18.1 AKRON, OH | Resultat
M 60mH B: 3) Björn Johansson Västerås 8.64. Stav: 4) B Johansson 496.

18.1 NEW YORK, NY | Resultat
M 1000m A: 1) Mikael Röjerås Västerås 2:24.67. Stav: 14=) Felix Siljebäck Larsen Västerås 435.

18-19.1 RENO, NV | Resultat
Dag 2
P18 Stav F:
1) Armand Duplantis 99 Stål 411.
F13 Stav A: 6=) Johanna Duplantis 02 Stål 228.

18-19.1 BOULDER, CO | Resultat
Dag 2
K Kula:
9) Kajsa Bank 1185. Vikt: 14) K Bank 1187.

17.1 GAINESVILLE, FL | Resultat
K 800m B: 4) Samia Adan Hässelby 2:21.11.

17.1 PROVO, UT | Resultat
M Kula: 2) Leif Arrhenius Spårvägen 1968, 3) Niklas Arrhenius Spårvägen 1952, 5) Daniel Ståhl Spårvägen 1793.

17.1 GAINESVILLE, FL | Resultat
K 55mH Ah2: 2) Caroline Lundahl KA2 7.98, A: -) C Lundahl ej start.

12.1 NEW YORK, NY | Resultat
M 1 mile A: 1) Mikael Röjerås Västerås 4:12.98.
K 1000m: 1) Emmy Koskinen Enhörna 2:58.87. 60mH h3: 5) Andreas Nybäck IF Göta 9.46. Höjd: 9) A Nybäck 157.

12.1 KENT, OH | Resultat
K Kula: 2) Frida Åkerström Huddinge 1508. Vikt: 8) F Åkerström 1515.

12.1 FLAGSTAFF, AZ | Resultat
M Stav: 5=) Robert Warensjö Nyköping 482.
K Stav: 6=) Nathalie Busk Malmö 352.

12.1 BIRMINGHAM, AL | Resultat
M Stav: 8) Andreas Duplantis Stål 490. Vikt: 7) Elias Håkansson Spårvägen 1731.
K 60mH A h2: 8) Therese Jernbeck Lidingö 9.92. Längd: 127) T Jernbeck 496. Tresteg:11) Ewa Marcinkiewiz Västerås 1187.

12.1 AIR FOCE ACADEMY, CO | Resultat
K Kula: 5) Kajsa Bank 1206. Vikt: 10) K Bank 1410.

12.1 MINNEAPOLIS, MN | Resultat
K 200m A: 2) Ellen Wikström Hakarpspojkarna 26.77. 60mH h2: 2) E Wikström 9.66, f: 6) E Wikström 9.53.

11.1 YPSILANTI, MI | Resultat
M 60mH C: 2) Björn Johansson Västerås 8.64. Stav: 5) B Johansson 484. Kula: 11) B Johansson 1326.

11.1 NEW YORK, NY | Resultat
M 60mH h7: 3) Felix Siljebäck Larsen Västerås 8.65. Stav: 6=) F Siljebäck Larsen 455. Längd: 3) F Siljebäck Larsen 703.
K 800m B: 4) Maria Jangsten Sävedalen 2:21.40.

11-12.1 LEXINGTON, KY | Resultat
Dag 2
K 800m:
-) Erica Wesström Upsala bröt.

11.1 KINGSTON, RI | Resultat
K 60mH h2: 2) Jennifer Czerapowicz Ullevi 9.55, f: 5) J Czerapowicz 9.52. Höjd: 7) J Czerapowicz 150. Kula: 13) J Czerapowicz 915.

11-12.1 LINCOLN, NE | Resultat
Dag 1
M 60mH A:
4) Björn Barrefors Hammarby 8.17. Höjd: 2) B Barrefors 190.
Dag 2
M 60mH A:
4) B Barrefors 8.20. Kula: 9) B Barrefors 1420.

10-11.1 BIRMINGHAM, AL | Resultat
Dag 2
K 400m A:
4) Sofia Hellberg Jonsén Hammarby 57.10.

10-12.1 PROVO, UT | Resultat
Dag 1
M Diskus:
1) Niklas Arrhenius Spårvägen 5882, 2) Leif Arrhenius Spårvägen 5850, 3) Daniel Ståhl Spårvägen 5686.
Dag 3
M Kula:
2) L Arrhenius 1921, 3) N Arrhenius 1892.
K Kula: 9) Anneli Ståhl Spårvägen 853. Vikt: 1) A Ståhl 1844.

4-5.1 AKRON, OH | Resultat
Dag 1
K Stav:
4) Petra Olsen Malmö 397.
Dag 2
M Stav A:
5=) Björn Johansson Västerås 472.

15.12 GENEVA, OH | Resultat
K Kula: 1) Frida Åkerström Huddinge 1500. Vikt: 5) F Åkerström 1583.

14-15.12 RIVERDALE, NY | Resultat
Dag 1
K Femkamp:
1) Andrea Nybäck IF Göta 3.457m (8.9m 159 1107 540 2:39.3m).
Dag 1-2
M Sjukamp:
2) Felix Siljebäck Larsen Västerås 5.141m (7.1m 685 1241 186 8.5m 460 2:57.0m).

8.12 CAMBRIDGE, MA | Resultat
K 55m h10: 3) Jannice Sundqvist 7.4m. 200m E: 1) J Sundqvist 26.72. 600m A: 1) Martina Salander Fredrikshof 1:38.68. 55mH h1: 1) M Salander 7.7m, A: 1) M Salander 7.96. Kula: 3) M Salander 1306.

7.12 LINCOLN, NE | Resultat
M 60mH A: 4) Björn Barrefors Hammarby 8.25, X: 4) B Barrefors 8.22. Kula: 5) B Barrefors 1434.

7.12 NEW YORK, NY
M 1000m: 1) Mikael Röjerås Västerås 2:26.1m. Längd: 2) Felix Siljebäck Larsen Västerås 670.

7.12 AIR FORCE ACADEMY, CO | Resultat
K 500m B: 6) Josefin Edwall Danderyd 1:26.53.

7.12 KINGSTON, RI | Resultat
K Femkamp: 4) Jennifer Czerapowicz 93 Ullevi 3.407 (9.32 155 840 537 2:21.97).

7.12 CHARLESTON, IL | Resultat
M Vikt: -) David Johansson Åhus X.

2.12 JONESBORO, AR | Resultat
K 800m B: 1) Therese Moberg Sundsvall 2:33.47. 3000m: 2) Emma Dahl Örgryte 10:21.92, 8) Tilda Helgesson Åhus 10:44.91.

1.12 BIRMINGHAM, AL | Resultat
K 800m: 2) Sofia Hellberg Jonsén Hammarby 2:13.33.

1.12 RIVERDALE, NY | Resultat
M 60mH A: 3) Felix Siljebäck Larsen Västerås 8.9m. Stav: 3) F Siljebäck Larsen 450. Kula: 12) F Siljebäck Larsen 1203.
K 60mH A: 2) Andrea Nybäck IF Göta 9.1m. Längd: 1) A Nybäck 556. Kula: 8) A Nybäck 1120.

1.12 BURLINGTON, VT | Resultat
M 55mH h1: 1) Martin Kallur Falun 7.73, f: -) M Kallur diskv.

Resultat

Resultat 2013

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>