Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Måndag 26 augusti 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Svenskar i USA - ute 2013

23.11 TERRE HAUTE, IN (NCAA terräng) | Resultat
M 9.9 km terräng: 186) Elmar Engholm Hässelby 32:11.
K 5.9 km terräng: 42) Maria Larsson 94 Örgryte 20:48, 155) Agnes Sjöström 94 Hässelby 21:41, 230) Tova Eurén 94 Göteborgs KIK 22:27.

16.11 ENCINITAS, CA | Resultat
K 10 km strandlöpning: 3) Lisa Öhberg Hälle 35:58.

15.11 OGDEN, UT | Resultat
M 10 km terräng: 25) Elmar Engholm Hässelby 30:08.

15.11 TUSCALOOSA, AL | Resultat
M 9.7 km terräng: 66) John Kingstedt Hammarby 31:41.

15.11 SACRAMENTO, CA | Resultat
M 10 km terräng: 72) Jonas Legernes Ullevi 31:22.
K 6 km terräng: 10) Maria Larsson 94 Örgryte 19:43.

15.11 WACO, TX | Resultat
M 10 km terräng: 43) Emil Blomberg Hässelby 31:46.
K 6 km terräng: 12) Tova Eurén 94 Göteborgs KIK 20:50, 21) Agnes Sjöström 94 Hässelby 21:11, 47) Hannah Nilsson Malmö 22:00, 60) Tilda Helgesson Åhus 22:21.

15.11 BRONX, NY | Resultat
M 10 km terräng: 150) Mikael Röjerås Västerås 33:05.
K 6 km terräng: 33) Yolanda Ngarambe Tureberg 21:10.

2.11 LOUISVILLE, CO | Resultat
M 8 km terräng: 51) Jonas Legernes Ullevi 26:38.
K 6 km terräng: 24) Maria Larsson 94 Örgryte 22:30.

2.11 MOREHEAD, KY | Resultat
K 5 km terräng: 29) Erica Wesström Upsala 19:23.

2.11 TROY, AL | Resultat
M 8 km terräng: 5) Emil Blomberg Hässelby 25:50.
K 5 km terräng: 8) Hannah Nilsson Malmö 18:28, 13) Tilda Helgesson Åhus 18:45, 60) Elin Andersson Lund 21:27.

2.11 MADISON, CT | Resultat
K 6 km terräng: 2) Tova Eurén 94 Göteborgs KIK 20:24, 4) Agnes Sjöström 94 Hässelby 20:34.

2.11 VESTAL, NY | Resultat
K 5 km terräng: 4) Yolanda Ngarambe Tureberg 17:49.

2.11 NASHVILLE, TN | Resultat
M 8 km terräng: 7) John Kingstedt Hammarby 25:31.

1.11 BRONX, NY | Resultat
M 8 km terräng: 16) Mikael Röjerås Västerås 26:32.

1.11 AIR FORCE ACADEMY, CO | Resultat
M 8 km terräng: 15) Elmar Engholm Hässelby 24:43.

26.10 SANTA ROSA BEACH, FL | Resultat
M Stav: 3) Armand Duplantis 99 Stål 445.
K Stav: 6) Johanna Duplantis 02 Stål 265.
Anm: Uppbyggd bana.

19.10 LITTLE ROCK, AR | Resultat
K 5 km terräng: 3) Emma Dahl Örgryte 17:41.

19.10 ALBANY, NY | Resultat
M 8 km terräng: 6) Mikael Röjerås Västerås 25:51.

19.10 MADISON, WI | Resultat
K 6 km terräng: 15) Maria Larsson 94 Örgryte 20:07.

19.10 MADISON, WI | Resultat
M 8 km terräng: 110) Elmar Engholm Hässelby 24:25, 214) Jonas Legernes Ullevi 25:05.

19.10 TERRE HAUTE, IN | Resultat
M 8 km terräng A: 210) John Kingstedt Hammarby 25:15.
K 6 km terräng A: 139) Tove Eurén 94 Göteborgs KIK 21:45, 145) Agnes Sjöström Hässelby 21:47, 274) Tilda Helgesson Åhus 22:38.

18.10 TUSCALOOSA, AL | Resultat
M 8.0 km terräng: 20) Emil Blomberg Hässelby 25:26.
K 4.9 km terräng: 10) Hannah Nilsson Malmö 17:42, 156) Elin Andersson Lund 20:22, 162) Johanna Nissén Karlsson Sävedalen 20:33.

12.19 BOSTON, MA | Resultat
K 5 km terräng: 9) Yolanda Ngarambe Tureberg 17:42.

11.10 BRONX, NY | Resultat
M 8 km terräng: 15) Mikael Röjerås Västerås 26:48.

5.10 LOUISVILLE, KY | Resultat
K 5 km terräng A: 101) Tilda Helgesson Åhus 18:49, 119) Erica Wesström Upsala 19:09.

4.10 PASADENA, CA | Resultat
K 5 km terräng: 1) Lisa Öhberg Hälle 17:58.

4.10 SOUTH BEND, IN | Resultat
M 8 km terräng A: 112) John Kingstedt Hammarby 25:56, 140) Elmar Engholm Hässelby 26:15, 144) Emil Blomberg Hässelby 26:18.
K 5 km terräng A: 55) Tove Eurén 94 Göteborgs KIK 18:00, 67) Agnes Sjöström 94 Hässelby 18:10, B: 91) Hannah Nilsson Malmö 19:15.

28.9 MEMPHIS, TN | Resultat
K 6 km terräng: 11) Tilda Helgesson Åhus 23:15.

28.9 DENTON, TX | Resultat
K 5 km terräng: 2) Tove Eurén 94 Göteborgs KIK 18:00, 5) Agnes Sjöström 94 Hässelby 18:17, 32) Elin Andersson Lund 20:38, 41) Johanna Nissén Karlsson Sävedaeln 21:24.

28.9 STILLWATER, OK | Resultat
M 8 km terräng: 47) Emil Blomberg Hässelby 26:12.
K 5 km terräng: 17) Hannah Nilsson Malmö 18:32, 38) Caroline Högardh Halmstad 19:09.

28.9 MINNEAPOLIS, MN | Resultat
M 8 km terräng: 26) Jonas Legernes Ulleviu 26:00.
K 6 km terräng: 8) Maria Larsson 94 Örgryte 21:06.

25.9 PROVO, UT
M Diskus: 1) Leif Arrhenius Spårvägen 6309.

21.9 BRONX, NY | Resultat
M 8 km terräng: 53) Mikael Röjerås Västerås 26:48.

20.9 TUCSON, AZ | Resultat
M 6.8 km terräng: 10) Jonas Legernes Ullevi 22:21.
K 4.8 km terräng: 1) Maria Larsson 94 Örgryte 16:32, 19) Caroline Högardh Halmstad 18:06.

14.9 NASHVILLE, TN | Resultat
M 8 km terräng: 26) John Kingstedt Hammarby 25:43.

14.9 AMHERST, MA | Resultat
K 5 km terräng: 8) Yolanda Ngarambe Tureberg 17:51.

14.9 LEXINGTON, KY | Resultat
K 5 km terräng: 38) Erica Wesström Upsala 18:38.

14.9 BROOKVILLE, NY | Resultat
M 8 km terräng: 1) Mikael Röjerås Västerås 25:35.

14.9 GRAND PRAIRIE, TX | Resultat
M c7 km terräng: 25) Emil Blomberg Hässelby 21:20.
K 5 km terräng: 3) Emma Dahl Örgryte 17:52, 8) Hannah Nilsson Malmö 18:25, 37) Elin Andersson Lund 20:07, 52) Johanna Nissén Karlsson Sävedalen 20:59.

13.9 ST LOUIS, MO | Resultat
K 5 km terräng: 4) Tilda Helgesson Åhus 18:58.

7.9 FLAGSTAFF, AZ | Resultat
M 8 km terräng: 27) Jonas Legernes Ullevi 27:04.
K 5 km terräng: 2) Maria Larsson 94 Örgryte 16:53.

7.9 VESTAL, NY | Resultat
K 5 km terräng: 2) Yolanda Ngarambe Tureberg 18:28.

7.9 OAKDALE, NY | Resultat
M 5 km terräng: 2) Mikael Röjerås Västerås 15:36.

31.8 MEMPHIS, TN | Resultat
K 5 km terräng: 19) Tilda Helgesson Åhus 18:57.

31.8 STONY BROOK, NY | Resultat
M 6 km terräng: 8) Mikael Röjerås Västerås 19:39.

31.8 FULLERTON, CA | Resultat
K 5 km terräng: 5) Lisa Öhberg Hälle 18:28.

30.8 WACO, TX | Resultat
K 4 km terräng: 3) Agnes Sjöström 94 Hässelby 13:50, 4) Tova Eurén 94 Göteborgs KIK 13:51.

30.8 NASHVILLE, TN | Resultat
M 5 km terräng: 38) Otto Kingstedt 94 Huddinge 16:47.

17.8 AUSTIN, TX | Resultat
M45 Spjut: 1) Stefan Petersson 6159.

27.7 PROVO, UT
M Diskus: 1) Niklas Arrhenius Spårvägen 6446.

26.7 PROVO, UT
M Diskus: 1) Niklas Arrhenius Spårvägen 6271.

26.7 CARPINTERIA, CA | Resultat
M 100m (vind?): 2)Tresor Bayibsa 11.76. 200m (vind?): 5) T Bayibsa 23.68.

16.7 PROVO, UT
M Kula: 2) Leif Arrhenius Spårvägen 1983, 3) Niklas Arrhenius Spårvägen 1877. Diskus: 1) N Arrhenius 6142, 2) L Arrhenius 5754.

15.6 RANDALL'S ISLAND, NY | Resultat
K 800m A: 7) Maria Jangsten Sävedalen 2:21.19.

8.6 COLTS NECK, NJ | Resultat
K 800m B: 5) Maria Jangsten Sävedalen 2:19.43.

8.6 OREM, UT | Resultat
M Kula: 2) Niklas Arrhenius Spårvägen 1932. Diskus: 1) N Arrhenius 6296.

7-8.6 PORTLAND, OR | Resultat
Dag 2
M 1500m B:
5) Elmar Engholm Hässelby 3:45.69. 5000m B: 6) Alexander Söderberg Spårvägen 14:22.11.

5-8.6 EUGENE, OR (NCAA div 1) | Resultat
Dag 1
K Slägga:
5) Ida Storm Hässelby 6535.
Dag 1-2
M Tiokamp:
3) Marcus Nilsson Högby 8.104 (11.22w/+2.2 714w/+2.8 (-) 1491 196 50.03 14.74/+1.8 4819 480 5997 4:24.46).
Dag 2
M Slägga:
8) Elias Håkansson Spårvägen 6517.
K Diskus: 14) Julia Wiberg Spårvägen 5274.
Dag 3
K Stav:
-) Petra Olsen Malmö X.

1.6 WESTWOOD, CA | Resultat
K 800m B: 2) Charlotte Johansson Lidingö 2:16.96.

31.5-1.6 EUGENE, OR (DL) | Resultat
Dag 1
M Längd:
7) Michel Tornéus Hammarby 772w/+2.3 (-).

30.5 RANDALL'S ISLAND, NY | Resultat
K 1500m: 4) Maria Jangsten Sävedalen 4:56.86.

25.5 RANDALL'S ISLAND, NY (DL) | Resultat
K 1500m: 1) Abeba Aregawi Hammarby 4:03.69. Höjd: 2) Emma Green Tregaro Örgryte 191. Stav: -) Angelica Bengtsson Hässelby X. Längd: 5) Erica Jarder Spårvägen 631/+0.7.

25.5 OREM, UT
M Kula: 1) Leif Arrhenius Spårvägen 2018.

25.5 COPPELL, TX | Resultat
M45 Spjut: 1) Stefan Petersson 6099.

23-25.5 PUEBLO, CO (NCAA div 2) | Resultat
Dag 1
K 1500m h2:
2) Lisa Öhberg Hälle 4:33.73.
Dag 3
K 1500m f:
2) L Öhberg 4:30.20. 5000m: -) L Öhberg bröt.

23-25.5 AUSTIN, TX (NCAA West) | Resultat
Dag 1
M Diskus:
36) Micael Ljungberg Nyköping 5165.
K 800m h6: 6) Josefine Koskinen Enhörna 2:11.36. 1500m h2: 9) Mary Alenbratt Ullevi 4:34.10. Slägga: 10) Ida Storm Hässelby 6123, 30) Anneli Ståhl Spårvägen 5698.
Dag 2
M 3000mH h2:
7) Emil Blomberg Hässelby 8:51.36, h3: 5) Elmar Engholm Hässelby 8:49.66.
K Höjd Q1: -) Caroline Gyllenbern Tureberg X. Diskus: 9) Julia Wiberg Spårvägen 5286.
Dag 3
M Stav Q1:
) Robert Warensjö Nyköping X. Spjut: 19) David Johansson Åhus 6464.

23-25.5 GREENSBORO, NC | Resultat
Dag 1
M Stav Q1:
11) Andreas Duplantis Stål 520.
K 800m h5: 5) Yolanda Ngarambe Tureberg 2:07.55. 400mH h4: 7) Sofia Hellberg Jonsén Hammarby 60.58.
Dag 2
K Stav Q2:
8) Petra Olsen Malmö 400.
Dag 3
M Slägga:
4) Elias Håkansson Spårvägen 6435.
K Tresteg: -) Izehi Ileso Ullevi X. Kula: 27) Frida Åkerström Huddinge 1480, Spjut: 24) Emelie Larsson Ullevi 4402.

18.5 EASTHAMPTON, MA | Resultat
P18 B: 1) Gustaf Lidfeldt 95 Hammarby 2:04.37. 1500m: 1) G Lidfeldt 4:11.51. 3000m: 1) G Lidfeldt 9:19.61.

16.5 RANDALL'S ISLAND, NY | Resultat
K 400m B: 2) Maria Jangsten Sävedalen 63.84.

13-14.5 DELAWARE, OH | Resultat
K Sjukamp: -) Erika Wiklund Trångsviken bröt (16.01/+1.0 175 933 28.72/+0.6 -).

12.5 EAGLE ROCK, CA | Resultat
K 1500m: 1) Lisa Öhberg Hälle 4:26.64.

11-12.5 LOS ANGELES, CA | Resultat
Dag 1
M 3000mH:
12) Jonas Legernes Ullevi 9:07.41. Spjut: 15) Marcus Nilsson Högby 5801.
K Höjd: 7) Caroline Gyllenbern Tureberg 175. Slägga: 3) Ida Storm Hässelby 6572, 10) Anneli Ståhl Spårvägen 5830.
Dag 2
M Diskus:
15) M Nilsson 4527.

10-12.5 MIRAMAR, FL | Resultat
Dag 2
K 800m h1:
4) Samia Adan Hässelby 2:14.92. 3000mH: 2) Emma Dahl Örgryte 10:41.62, 6) Tilda Helgesson Åhus 11:20.03.
Dag 3
K 5000m:
26) T Helgesson 18:55.45 (3000m 11:18.34).

10-11.5 ATLANTA, GA | Resultat
Dag 2
K Tresteg:
-) Izehi Ileso Ullevi X.

10.5 FORT COLLINS, CO | Resultat
F18 800m B: 5) Jenny Biesert 95 Graal 2:24.41.

10-11.5 SIOUX FALLS, SD | Resultat
Dag 1
M 800m h2:
1) Henrik Hansson Strömstad LK 1:55.49. 1500m h1: 3) H Hansson 4:05.90.
K 100m h4 (+1.0): 1) Ellen Wikström Hakarpspojkarna 12.34. 200m h5 (+1.6); 2) E Wikström 25.47.
Dag 2
M 800m f:
1) H Hansson 1:56.18. 1500m f: 2) H Hansson 4:16.85.
K 100m f (+3.0): 3) E Wikström 12.25w. 200m f (+3.5): 6) E Wikström 25.57w.

10-12.5 COLUMBUS, OH | Resultat
Dag 1-2
M Tiokamp:
4) Björn Barrefors Hammarby 7.369 (11.03w/+3.3 715w/+2.4 (-) 1415 188 52.13 14.58/+2.0 4203 480 4933 5:14.89)).

10-12.5 PRINCETON, NJ | Resultat
Dag 1-2
M Tiokamp:
6) Felix Siljebäck Larsen Västerås 6.937 (11.39/0.0 713/+1.8 1194 187 50.32 15.98/-1.2 3660 465 4029 4:45.60).
Dag 2
K 800m h2:
2) Yolanda Ngrarambe Tureberg 2:06.44.
Dag 3
K 800m f:
4) Y Ngarambe 2:07.88.

10.5 LOUISVILLE, KY | Resultat
M Spjut: 1) David Johansson Åhus 5959.
K Diskus: 10) Frida Åkerström Huddinge 4049. Slägga: 6) F Åkerström 4914.

9-11.5 EASTON, MA | Resultat
Dag 2
K 400mH B:
3) Jennifer Czerapowicz Ullevi 64.53. Längd (vind?): 11) J Czerapowicz 535.
Dag 3
K Tresteg
(vind?): 6) J Czerapowicz 1164.

9-12.5 COLUMBIA, MO | Resultat
Dag 1
M Slägga:
3) Elias Håkansson Spårvägen 6550.
Dag 1-2
K Sjukamp:
9) Therese Jernbeck Lidingö 5.136 (15.21/+1.6 164 1180 26.52/+0.4 541/+1.3 3395 2:13.58).
Dag 2
K 400mH h5:
3) Sofia Hellberg Jonsén Hammarby 61.14.
Dag 3
K Stav:
7) Petra Olsen Malmö 395.
Dag 4
M Stav:
7=) Andreas Duplantis Stål 511.

9-11.5 AKRON, OH | Resultat
Dag 1-2
M Tiokamp:
2) Björn Johansson Västerås 7.182 (11.45/0.0 645/+2.0 1401 181 50.59 15.46w/+2.1 4376 485 5092 4:57.07).
Dag 3
M Diskus:
10) B Johansson 4370.

9-12.5 HOUSTON, TX | Resultat
Dag 3
K 1500m h2:
2) Mary Alenbratt Ullevi 4:41.55.
Dag 4
M Spjut:
2) Richard Olsson IF Göta 6864.
K 1500m f: 4) M Alenbratt 4:26.80. 5000m: 6) M Alenbratt 16:43.25.

8-11.5 FOREST GROVE, OR | Resultat
Dag 4
M Diskus:
1) Micael Ljungberg Nyköping 5360.
K Diskus: 1) Julia Wiberg Spårvägen 5407.

8-11.5 LAS VEGAS, NV | Resultat
Dag 1-2
K Sjukamp:
11) Sabina Sandberg Spårvägen 4.482 (15.39/-0.6 167 986 27.37w/+3.3 525/+1.7 3007 2:40.56).
Dag 3
M 3000mH:
1) Elmar Engholm Hässelby 8:59.16.
K 800m h3: 3) Josefine Koskinen Enhörna 2:10.17. Stav: 6) Nathalie Busk Malmö 375.
Dag 4
M 1500m:
3) E Engholm 3:46.69. Stav: 4) Robert Warensjö Nyköping 510.
K 800m f: 6) J Koskinen 2:10.17. Höjd: 8) S Sandberg 169.

8.5 SHERWOOD, OR | Resultat
P18 100m A (vind?): 1) Emil Eriksson 95 11.40. 200m A (vind?): 1) E Eriksson 22.98.

8-11.5 ARLINGTON, TX | Resultat
Dag 3
M 1500m h2:
-) Emil Blomberg Hässelby bröt. 3000mH: 1) E Blomberg 9:10.49.
K 800m h2: 6) Elin Andersson Lund 2:16.54. 1500m h1: 2) Hannah Nilsson Malmöl 4:41.55.
Dag 4
M 5000m:
-) E Blomberg bröt.
K 1500m f: 1) H Nilsson 4:27.45.

5.5 LINCOLN, NE | Resultat
M Stav: 3) Björn Barrefors Hammarby 475. Diskus: 4) B Barrefors 4166.

5.5 SAN DIEGO, CA | Resultat
M 5 km väg: 2) Albert Mollén Sävedalen 16:10.
K 5 km väg: 3) Jessica Karlsson 19:38.

4-5.5 LAWRENCEVILLE, NJ | Resultat
Dag 1
M Längd:
2) Felix Siljebäck Larsen Västerås 724/0.0. Spjut: 4) F Siljebäck Larsen 5114,
K Längd: 6) Andrea Nybäck IF Göta 556/+0.2. Spjut: 4) A Nybäck 3472.
Dag 2
M 110mH
(+0.4): 7) F Siljebäck Larsen 16.01. Höjd: 7) F Siljebäck Larsen 184. Stav: 4) F Siljebäck Larsen 435.
K Höjd: 2=) A Nybäck 161.

4.5 EAGLE ROCK, CA | Resultat
M Kula: 2) Leif Arrhenius Spårvägen 2004. Diskus: 3) Niklas Arrhenius Spårvägen 6097, 5) L Arrhenius 5926.
K 800m A: 5) Josefine Koskinen Enhörna 2:07.86. 400mH A: -) Charlotte Johansson Lidingö bröt. Höjd: 5=) Caroline Gyllenbern Tureberg 168. Slägga: 1) Ida Storm Hässelby 6220.

4.5 LANCASTER, CA | Resultat
K 100m h1 (-3.4): 8) Samantha Wikmark Danderyd 13.27. 400m h1:7) Sara Jungersten IFK Göteborg 60.90.

4-5.5 LOS ANGELES, CA | Resultat
M Tiokamp: 4) Marcus Nilsson Högby 7.498 (11.24/+1.4 675/-0.3 1248 188 51.32 15.05/+0.7 4545 450 5890 4:29.44).

4-5.5 CHARLOTTE, NC | Resultat
Dag 1-2
K Sjukamp:
4) Jennifer Czerapowicz Ullevi 4.361(15.22/+0.9 154 847 26.79/+0.6 523/+0.2 2084 2:22.09).
Dag 2
K Tresteg:
4) J Czderapowicz 1187/+1.9.

4-5.5 VESTAL, NY | Resultat
Dag 1
K 800m h2:
1) Yolanda Ngarambe Tureberg 2:08.45.
Dag 2
K 800m f:
1) Y Ngarambe 2:08.47.

3-4.5 DECATUR, IL | Resultat
Dag 1
M 100m h1
(+1.5): 6) Adam Axelsson Finspång 11.61. 200m h2 (+0.3): 8) A Axelsson 24.45.
Dag 2
M Höjd:
7=) Kevin Vaseghi Gefle 182.

3-4.5 AKRON, OH | Resultat
Dag 2
M 110mH B
(+1.1): 3) Björn Johansson Västerås 15.47. Stgav: 5) B Johansson 478.

3-4.5 CHARLESTON, IL | Resultat
Dag 1
M Diskus:
12) David Johansson Åhus 3759. Spjut: 1) D Johansson 6217.
Dag 2
M Slägga:
6) D Johansson 4898.
K 1500m A: 9) Erica Wesström Upsala 4:49.71.

3-5.5 PISCATAWAY, NJ | Resultat
Dag 1
K Slägga:
10) Frida Åkerström Huddinge 5259.
Dag 2
K Kula:
6) F Åkerström 1455. Spjut: 1) Emelie Larsson Ullevi 5279.
Dag 3
K Diskus:
13) F Åkerström 4224.

3-5.5 HAYS, KS | Resultat
Dag 2
M 1500m B:
9) Carl Larsson Hässelby 4:13.48.

3.5 LARAMIE, WY | Resultat
K Höjd: 1) Sabina Sandberg Spårvägen 169.

3.5 TALLAHASSEE, FL | Resultat
K Tresteg: 2) Izehi Ileso Ullevi 1167/0.0.

2-4.5 TURLOCK, CA | Resultat
Dag 2
K 1500m h2:
1) Lisa Öhberg Hälle 4:47.99.
Dag 3
K 1500m f:
1) L Öhberg 4:34.34. 5000m: 1) L Öhberg 17:28.87.

1.5 ST HELENS, OR | Resultat
P18 100m A (vind?): 1) Emil Eriksson 95 11.75. 400m A: 1) E Eriksson 52.61.

1.5 OGDEN, UT | Resultat
K Slägga: 2) Anneli Ståhl Spårvägen 5641.

1.5 MANKATO, MN | Resultat
M 1500m: 2) Henrik Hansson Strömstad LK 3:58.74.

29.4 MIRAMAR, FL | Resultat
K 800m: 3) Samia Adan Hässelby 2:22.66.

28.4 PALO ALTO, CA | Resultat
M 10000m B: 11) Alexander Söderberg Spårvägen 29:31.44. 3000mH B: 14) Elmar Engholm Hässelby 9:09.98.

27.4 OXFORD, OH | Resultat
K Spjut: 1) Emelie Larsson Ullevi 4916.

27.4 ALOHA, OR | Resultat
P18 100m (vind?): 2) Emil Eriksson 95 11.45.

27.4 TEMPE, AZ | Resultat
M Diskus: 1) Micael Ljungberg Nyköping 5474.
K Diskus: 5) Julia Wiberg Spårvägen 5122.

27.4 AMHERST, MA | Resultat
K 1500m A: 1) Yolanda Ngarambe Tureberg 4:28.06.

26-27.4 FORT COLLINS, CO | Resultat
Dag 2
K 100mH C
(+3.0): 2) Sabina Sandberg Spårvägen 15.59w. Höjd: 5) S Sandberg 163. Kula: 9) Kajsa Bank 1196. Spjut: 10) S Sandberg 3259, 11) K Bank 3250.

26-27.4 EWING, NJ | Resultat
Dag 2
K Kula:
16) Andrea Nybäck IF Göta 1000.

26-27.4 BERKELEY, CA | Resultat
Dag 2
M Stav:
2) Robert Warensjö Nyköping 476.

26-27.4 JONESBORO, AR | Resultat
Dag 2
K 800m B:
3) Therese Moberg Sundsvall 2:33.12.

26-27.4 WICHITA, KS | Resultat
Dag 2
M 1500m:
2) Emil Blomberg Hässelby 3:57.44.
K 800m: 8) Elin Andersson Lund 2:18.85. 1500m: 8) E Andersson 5:10.92.

26-27-4 BELOIT, WI | Resultat
Dag 2
M 100m D
(-3.6): 1) Adam Axelsson Finspång 12.34. 200m C (-2.3): 4) A Axelsson 24.71.

26.4 MOORPARK, CA | Resultat
K 100m (+0.4): 8) Samantha Wikmark Danderyd 12.59. 400m: 8) Sara Jungersten IFK Göteborg 59.42.

26-27.4 LOS ANGELES, CA | Resultat
Dag 1
K Slägga:
2) Ida Storm Hässelby 6629.
Dag 2
M 110mH
(+1.5): 3) Marcus Nilsson Högby 14.85. Höjd: 6) M Nilsson 185. Stav: 4) M Nilsson 473. Diskus: -) M Nilsson X.
K Höjd: 3) Caroline Gyllenbern Tureberg 168. Kula: 3) I Storm 1278. Diskus: 5) I Storm 3778.

26.4 FORT COLLINS, CO | Resultat
F18 800m: 5) Jenny Biesert 95 Graal 2:25.07.

25-27.4 LA JOLLA, CA | Resultat
Dag 1
M Diskus:
15) Daniel Ståhl Spårvägen 5466. -) Leif Arrhenius Spårvägen X.
Dag 3
M Diskus:
16) D Ståhl 5611.
K 400m B: 3) Josefine Koskinen Enhörna 57.92. 1500m: 1) J Koskinen 4:37.20.

25-27.4 DES MOINES, IA | Resultat
Dag 1
M 800m:
10) Henrik Hansson Strömstad LK 1:54.02.
Dag 2
M Spjut:
4) Richard Olsson IF Göta 6611, 9) David Johansson Åhus 5903.
Dag 3
K 400mH C:
3) Sofie Hellberg Jonsén Hammarby 60.06.

24.4 WILSONVILLE, OR | Resultat
P18 100m A (vind?): 2) Emil Eriksson 95 11.56. 200m A (vind?): 2) E Eriksson 23.43.

24-27.4 PROVO, UT | Resultat
Dag 3
K Slägga:
2) Anneli Ståhl Spårvägen 5974.
Dag 4
M Diskus:
1) Niklas Arrhenius Spårvägen 5768.

20.4 BATON ROUGE, LA | Resultat
M Stav: 2) Andreas Duplantis Stål 536.
K 100mH D (-0.7): 6) Therese Jernbeck Lidingö 15.53. Höjd: 6=) T Jernbeck 166.

20.4 OXFORD, MS | Resultat
K 400mH: 5) Sofia Hellberg Jonsén Hammarby 63.17.

20.4 CONWAY, AR | Resultat
K 400m B: 6) Therese Moberg Sundsvall 67.45.

20.4 NORMAL, IL | Resultat
M Diskus: 9) David Johansson Åhus 3744. Slägga: 9) D Johansson 4337. Spjut: 2) D Johansson 5619.

20.4 GAINESVILLE, FL | Resultat
K 800m B: 2) Samia Adan Hässelby 2:14.92.

20.4 MIDDLEBURY, VT | Resultat
M 200m C (+4.7): -) Martin Kallur Falun X. 110mH (vind?): 1) M Kallur 14.79.

20-21.4 LA CROSSE, WI | Resultat
Dag 2
K 100m h4
(vind?): 1) Ellen Wikström Hakarpspojkarna 12.64, f (+4.3): 5) E Wikström 12.44w. 100mH h2 (vind?): 4) E Wikström 15.70.

19-20.4 GUNNISON, CO | Resultat
Dag 2
K 400mH A:
7) Josefin Edwall Danderyd 71.78.

19-20.4 EUGENE, OR | Resultat
Dag 2
P18 100m D
(+2.0): 5) Emil Eriksson 95 11.37.

19-20.4 COLUMBUS, OH | Resultat
Dag 1
K 1500m B:
12) Erica Wesström Upsala 4:48.42. Diskus: 12) Frida Åkerström Huddinge 4365. Spjut: 1) Emelie Larsson Ullevi 4165.
Dag 2
K Kula:
4) F Åkerström 1473. Slägga: 15) F Åkerström 5073.

19-20.4 NASHVILLE, TN | Resultat
Dag 1
K 1500m A:
12) Tilda Helgesson Åhus 4:51.22.
Dag 2
K 800m C:
10) T Helgesson 2:27.45.

19.4 VENTURA, CA | Resultat
M 200m h1 (+1.1): 3) Tresor Bayibsa 22.71. 400m h1: 8) T Bayibsa 51.80.
K 100m h3 (+1.1): 3) Samantha Wikmark Danderyd 12.72. 200m h1 (+0.6): 6) S Wikmark 26.75, h2 (+0.4): 6) Sara Jungersten IFK Göteborg 26.48. 400m h2: 2) S Jungersten 59.76.

19-20.4 NORWALK, CA | Resultat
Dag 1
K Slägga:
2) Anneli Ståhl Spårvägen 5688.
Dag 2
M 3000mH A:
2) Emil Blomberg Hässelby 8:54.75. Stav: -) Robert Warensjö Nyköping X. Diskus: 10) Micael Ljungberg Nyköping 5223.
K 800m B: 4) Yolanda Ngarambe Tureberg 2:09.26, G: 1) Hannah Nilsson Malmö 2:13.05. 1500m C: 6) Emma Dahl Örgryte 4:47.04. Diskus: 2) Julia Wiberg Spårvägen 5393.

19.4 DAVIS, CA | Resultat
K Slägga: 7) Mikaela Johansson-Sullivan Ärla 4747.

18-19.4 AZUSA, CA | Resultat
Dag 2
M 1500m A:
6) Elmar Engholm Hässelby 3:45.43, F: 11) Rasmus Bengtsson 95 4:21.55.

18-20.4 WALNUT, CA | Resultat
Dag 1
M 1500m H:
12) Henrik Hansson Strömstad LK 3:55.55. 3000mH C: -) Emil Blomberg Hässelby X.
K 1500m A: 7) Mary Alenbratt Ullevi 4:22.13, B: 13) Lisa Öhberg Hälle 4:28.87, 16) Lisa Forsberg Spårvägen 4:35.99, C: 15) Yolanda Ngarambe Tureberg 4:33.92, F: 7) Hannah Nilsson Malmö 4:31.48. 10000m B: 30) Cecilia Norrbom Spårvägen 36:37.27, C: 4) Sanna Mustonen Hässelby 35:20.23. 3000mH D: 9) Emma Dahl Örgryte 10:54.11.
Dag 2
K 800m B:
12) Josefine Koskinen Enhörna 2:11.91. 5000m B: 20) M Alenbratt 16:15.77, D: 1) L Öhberg 16:26.49. Höjd: 11=) Sabina Sandberg Spårvägen 165. Diskus: 6) Julia Wiberg Spårvägen 5348.
Dag 3
K Slägga:
5) Ida Storm Hässelby 6805.

18-20.4 RALEIGH, NC | Resultat
Dag 1
K 400mH h2:
5) Ewa Marcinkiewicz Västerås 63.61.
Dag 3
K Tresteg:
7) Izehi Ileso Ullevi 1252/+0.2, 17) E Marcinkiewicz 1143/+0.6.

17-20.4 PRINCETON, NJ | Resultat
Dag 1-2
M Tiokamp:
2) Felix Siljebäck Larsen Västerås 6.816 (11.54/-0.8 673/+0.9 1197 186 51.64 15.79/-0.8 3638 445 5093 4:52.87).
Dag 3
M 800m C:
1) Mikael Röjerås Västerås 1:50.60.
Dag 4
K 400mH B:
6) Jennifer Czerapowicz Ullevi 64.61. Längd: 14) J Czerapowicz 525/+0.7, Tresteg; 12) J Czerapowicz 1130/+1.5.

17-20.4 LAWRENCE, KS | Resultat
Dag 2
M 1500m B:
6) Carl Larsson Hässelby 4:10.25.
Dag 3
M Stav:
10=) Björn Barrefors Hammarby 477.

13.4 WALNUT, CA | Resultat
K 100m C (+0.4): 2) Samantha Wikmark Danderyd 12.83. 400m A: 8) Sara Jungersten IFK Göteborg 59.72.

13.4 CLAREMONT, CA | Resultat
M 800m B: 10) Rasmus Bengtsson 95 1:56.18.
K 800m A: 3) Lisa Öhberg Hälle 2:11.37. Höjd A: 3) Caroline Gyllenbern Tureberg 165.

13.4 PROVIDENCE, RI | Resultat
K 200m F (-1.6): 3) Jennifer Czerapowicz Ullevi 27.59. 100mH h3 (-1.6): 3) J Czerapowicz 15.86. Höjd: 7=) J Czerapowicz 155. Längd: 5) J Czerapowicz 512/+0.2. Spjut: 31) J Czerapowicz 2005.

13.4 NEW HAVEN, CT | Resultat
M 3000m: 5) Sean Pohorence 8:32.55.

13.4 LINCOLN, NE | Resultat
M 100m B (+1.9): 7) Björn Barrefors Hammarby 11.26. Stav: -) B Barrefors X. Spjut: 9) B Barrefors 4570.
K Höjd: 5) Sabina Sandberg Spårvägen 160. Längd: 6) S Sandberg 533/+1.1.

13-14.4 OXFORD, MS | Resultat
Dag 1
K 800m D:
3) Therese Moberg Sundsvall 2:30.87. 1500m B: 10) Tilda Helgesson Åhus 4:51.54. 3000mH: 5) T Helgesson 11:20.92. 400mH A: 3) Sofia Hellberg Jonsén Hammarby 61.28.

13.4 BATON ROUGE, LA | Resultat
M Stav: 6=) Andreas Duplantis Stål 496.
K 100mH B (+0.4): 3) Therese Jernbeck Lidingö 15.45. Längd: 10) T Jernbeck 502w/+2.2 (-). Spjut: 8) T Jernbeck 3495.

13.4 EL PASO, TX | Resultat
M Spjut: 1) Richard Olsson IF Göta 7253.

12-13.4 SIOUX CITY, IA | Resultat
Dag 2
M 1500m A:
2) Henrik Hansson Strömstad LK 4:00.05.

12.4 AIR FORCE ACADEMY, CO | Resultat
M 800m A: 3) Elmar Engholm Hässelby 1:53.34. Stav: -) Robert Warensjö Nyköping X.
K Stav: 6=) Nathalie Busk Malmö 335.

12-13.4 TALLAHASSEE, FL | Resultat
Dag 1
K Längd:
7) Izehi Ileso Ullevi 528/+1.6
Dag 2
K Tresteg:
-) I Ileso X.

12.4 SALT LAKE CITY, UT | Resultat
K Slägga: 2) Anneli Ståhl Spårvägen 5772.

12-13.4 ATHENS, OH | Resultat
Dag 1
M Stav:
6) Björn Johansson Västerås 492.
K Slägga: 11) Frida Åkerström Huddigne 4931.
Dag 2
M 200m C
(-0.3): 1) B Johansson 23.27. 110mH B (+1.8): 3) B Johansson 15.47. Diskus: 12) B Johansson 4519.
K Kula: 2) F Åkerström 1513. Diskus: 23) F Åkerström 3842.

12-13.4 ATHENS, GA | Resultat
Dag 1
K Tresteg:
7) Maria Augutis Ullevi 1179/+0.4.
Dag 2
K Stav A:
3) Petra Olsen Malmö 412.

12-13.4 BOULDER, CO | Resultat
Dag 2
K 400mH B:
2) Josefin edwall Danderyd 69.57. Kula: 6) Kajsa Bank 1187. Diskus: 10) K Bank 3248.

12-13.4 MAHWAH, NJ | Resultat
Dag 2
M 800m A:
4) Mikael Röjerås Västerås 1:52.84. 1500m A: 1) M Röjerås Västerås 3:53.63. 110mH h1 (+1.0): 5) Felix Siljebäck Larsen Västerås 15.95. Länd: 10) F Siljebäck Larsen 650/-0.3.

12-13.4 BOWLING GREEN, KY | Resultat
Dag 1
M Slägga:
8) David Johansson Åhus 4794.
Dag 2
M Spjut:
1) D Johansson 5955.

12-13.4 LAKEWOOD, CO | Resultat
Dag 2
F18 800m:
13) Jenny Biesert 95 Graal 2:29.15.

12-13.4 LAS VEGAS, NV | Resultat
Dag 2
M 400m:
4) Chris Brusenback 49.06.

11.4 LITTLE ELM, TX | Resultat
P18 800m: 1) Erik Petersson 94 1:56.41.

10.4 MILWAUKIE, OR | Resultat
P18 100m (vind?): 3) Emil Eriksson 95 11.33. 200m (vind?): 4) E Eriksson 23.87.

6.4 SAN JOSE, CA | Resultat
K Slägga: 3) Mikaela Johansson-Sullivan 4797.

6.4 MARYVILLE, MO | Resultat
M 1500m A: 8) Carl Larsson Hässelby 4:18.21.

6.4 LOUISVILLE, KY | Resultat
K 800m B: 1) Erica Wesström Upsala 2:20.85.

6.4 STORRS, CT | Resultat
K 100mH B (+1.1): 4) Jennifer Czerapowicz Ullevi 15.29. 400mH: 2) J Czerapowicz 65.26. Tresteg: 3) J Czerapowicz 1182/+1.5. Spjut: -) J Czerapowicz X.

6.4 TUSCALOOSA, AL | Resultat
M Stav: 5) Björn Barrefors Hammarby 485. Kula: 6) B Barrefors 1420. Diskus: 9) B Barrefors 4451. Slägga: 1) Elias Håkansson Spårvägen 6439.

6.4 SAN MARCOS, CA | Resultat
K 1500m A: 4) Josefine Koskinen Enhörna 4:41.66.

6.4 BOZEMAN, MT | Resultat
K 1500m: 10) Cecilia Instebö Tureberg 5:08.33.

6.4 WESTWOOD, CA | Resultat
M 110mH (+1.5): 6) Marcus Nilsson Högby 15.45. Stav: 3) Andreas Duplantis Stål 520.
K 100mH (+1.4): 8) Therese Jernbeck Lidingö 15.32. Höjd: 4=) Caroline Gyllenbern Tureberg 170. Slägga: 1) Ida Storm Hässelby 6251. Spjut: 5) T Jernbeck 3772.

6.4 BURLINGTON, VT | Resultat
M 110mH (+0.1): 1) Martin Kallur Falun 14.94.
K 800m A: 1) Yolanda Ngarambe Tureberg 2:12.76.

6.4 EMPORIA, KS | Resultat
K 100m h4 (+2.6): 3) Ellen Wikström Hakarspojkarna 12.56w.

6.4 LOWELL, MA | Resultat
K 400m A: 5) Jannice Sundqvist 63.80.

5-6.4 MAHWAH, NJ | Resultat
Dag 2
M 1500m A:
2) Mikael Röjerås Västerås 3:56.75. Kula: 13) Felix Siljebäck Larsen Västerås 1198.

5-6.4 AKRON, OH | Resultat
Dag 2
M 400m:
6) Björn Johansson Västerås 51.66. Längd: 10) B Johansson 575w/+2.4 (570/+1.1). Diskus: 12) B Johansson 4132.

5-6.4 PRINCETON, NJ | Resultat
M 5000m A: 22) Sean Pohorence 15:06.18.

5-6.4 OXFORD, OH | Resultat
Dag 1
M Slägga:
6) David Johansson Åhus 5185.
Dag 2
M Diskus:
12) D Johansson 4179. Spjut: 1) D Johansson 5844.

5.4 MESA, AZ | Resultat
M Diskus A: 6) Micael Ljungberg Nyköping 5215. Slägga B: 8) M Ljungberg 4325.
K Diskus A: 6) Julia Wiberg Spårvägen 5289.

5.4 COSTA MESA, CA | Resultat
M 200m B (-1.6): 2) Tresor Bayibsa 23.18. 400m C: 3) T Bayibsa 52.55.
K 100m A (-1.5): 7) Samantha Wikmark Danderyd 13.53. 200m B (-0.7): 2) Sara Jungersten IFK Göteborg 26.82, 8) S Wikmark 28.38. 400m A: 4) S Jungersten 59.91.

5.4 LAKE OSWEGO, OR | Resultat
P18 100m (vind?): ... Emil Eriksson 95 11.4m.

5.4 TAMPA, FL | Resultat
K Kula: 1) Frida Åkerström Huddinge 1465. Slägga: 2) F Åkerström 4920.

5-6.4 ALBUQUERQUE, NM | Resultat
Dag 2
M Stav:
3) Robert Warensjö Nyköping 490.
K 400mH B: 5) Josefin Edwall Danderyd 70.19. Stav: 6) Nathalie Busk Malmö 360.

5-6.4 DENTON, TX | Resultat
Dag 2
K 800m A:
1) Mary Alenbratt Ullevi 2:11.32.

5-6.4 LOS ANGELES, CA | Resultat
K 800m A: 4) Lisa Öhberg Hälle 2:13.72. 3000m A: 1) L Öhberg 9:49.60.

5-6.4 SAN MARCOS, TX | Resultat
Dag 2
K 800m A:
7) Elin Andersson Lund 2:18.83, B: 2) Hannah Nilsson Malmö 2:15.41.

5.4 FORT COLLINS, CO | Resultat
F18 800m: ) Jenny Biesert 95 Graal 2:39.47. 1600m: 3) J Biesert 5:41.64.

4.4 LAFAYETTE, LA | Resultat
P14 Stav: 1) Armand Duplantis 99 Stål 365. Tresteg (vind?): 1) A Duplantis 1097.

4-6.4 TUCSON, AZ | Resultat
Dag 3
M 3000m:
2) Jonas Legernes Ullevi 8:35.21.

4-6.4 TEMPE, AZ | Resultat
Dag 2
M 5000m:
3) Alexander Söderberg Spårvägen 14:38.82.
K Slägga B: 4) Anneli Ståhl Spårvägen 5655.
Dag 3
M Diskus A:
5) Micael Ljungberg Nyköping 5203.
K Diskus A: 5) Julia Wiberg Spårvägen 5176.

4-6.4 GAINESVILLE, FL | Resultat
Dag 2
M Slägga A:
6) Alexander Larsson 94 Upsala 6128.
K 400mH B: 2) Sofia Hellberg Jonsén Hammarby 59.76. Stav: 2=) Petra Olsen Malmö 410.
Dag 3
K Tresteg:
17) Izehi Ileso Ullevi 1208/+1.8.

4-6.4 AIR FORCE ACADEMY, CO | Resultat
Dag 1-2
K Sjukamp:
6) Sabina Sandberg Spårvägen 4.164 (15.87w/-1.2 158 950 27.65/+1.4 475/0.0 3261 2:42.23).
Dag 3
K Diskus:
16) Kajsa Bank 3110. Spjut: 7) K Bank 3087.

30.3 FAYETTEVILLE, AR | Resultat
M Stav: -) Björn Barrefors Hammarby X. Kula: 9) B Barrefors 1438. Diskus: 12) B Barrefors 4056. Spjut: 17) B Barrefors 4150.

30.3 GOLDEN, CO | Resultat
K 400mH: 7) Josefin Edwall Danderyd 71.81.

30.3 FORT COLLINS, CO | Resultat
K Höjd: 4) Sabina Sandberg Spårvägen 169. Kula: 5) Kajsa Bank 1180. Spjut: 4) S Sandberg 3366, 5) K Bank 3203.

30.3 HANOVER, NH | Resultat
K 400m: 4) Yolanda Ngarambe Tureberg 60.41. 1500m A: 3) Y Ngarambe 4:30.73.

29-30.3 RALEIGH, NC | Resultat
Dag 2
K Stav:
1) Petra Olsen Malmö 405.

29-30.3 PALO ALTO, CA | Resultat
Dag 1
M 1500m E:
4) Elmar Engholm Hässelby 3:49.29. 3000mH A: 10) Jonas Legernes Ullevi 9:02.03.
K 1500m A: 7) Mary Alenbratt Ullevi 4:21.17.
Dag 2
K 800m C:
9) M Alenbratt 2:10.20.

29-30.3 LA JOLLA, CA | Resultat
Dag 1
K 800m h4:
-) Josefine Koskinen Enhörna X.
Dag 2
K 1500m A:
3) Lisa Öhberg Hälle 4:25.21.

29.3 OREM, UT | Resultat
K Slägga: 3) Anneli Ståhl Spårvägen 5788.

29-30.3 CINCINNATI, OH | Resultat
Dag 1
K Slägga:
1) Frida Åkerström Huddinge 5259.
Dag 2
K 1500m B:
9) Erica Wesström Upsala 4:57.16. Kula: 2) F Åkerström 1459. Diskus: 12) F Åkerström 3935.

29-30.3 CONWAY, AR | Resultat
Dag 1
K 5000m:
13) Tilda Helgesson Åhus 19:03.8m.
Dag 2
K 1500m B:
7) Therese Moberg Sundsvall 5:32.77.

29-30.3 CARBONDALE, IL | Resultat
Dag 1
M Diskus:
-) David Johansson Åhus X.
Dag 2
M Slägga:
19) D Johansson 4559. Spjut: 1) D Johansson 6242.

28-29.3 SAN MARCOS, TX | Resultat
Dag 2
K Höjd:
2=) Caroline Gyllenbern Tureberg 165.

27-30.3 AUSTIN, TX | Resultat
Dag 1-2
M Tiokamp:
5) Marcus Nilsson Högby 7.612 (11.21w/+2.8 690w/+2.3 (665/+1.6) 1526 193 51.13 14.80/+0.7 4166 450 5669 4:40.24), 13) Björn Johansson Västerås 6.881 (11.34w/+2.8 607w/+3.2 (464/+1.8) 1305 178 51.18 15.63/+1.3 4654 460 4188 4:49.96).
K Sjukamp: 8) Therese Jernbeck Lidingö 5.261 (15.21w/+2.7 172 1221 26.04w/+2.1 516/+1.1 3643 2:14.67), -) Martina Salander Fredrikshof bröt (13.99/+0.8 X).
Dag 2
M 3000mH A:
6) Emil Blomberg Hässelby 8:58.84.
K 1500m A: 3) Hannah Nilsson Malmö 4:33.98. 400mH h11: 7) Sofia Hellberg Jonsén Hammarby 62.40. Slägga: 2) Ida Storm Hässelby 6617.
Dag 3
M Stav:
10) Andreas Duplantis Stål 536.

23.3 EL PASO,TX | Resultat
M Stav: 10) Robert Warensjö Nyköping 470.
K Stav: -) Nathalie Busk Malmö X.

23.3 SAN MARCOS, TX | Resultat
M 110mH B (-0.9): 1) Marcus Nilsson Högby 15.16. Längd: 9) M Nilsson 625/0.0. Kula: 9) M Nilsson 1543. Diskus: 10) M Nilsson 4748.

22-23.3 TEMPE, AZ | Resultat
Dag 2
M 800m B:
5) Alexander Söderberg Spårvägen 2:05.44. 1500m A: 8) Mikael Röjerås Västerås 4:00.90, 10) A Söderberg 4:03.05. Diskus: 5) Micael Ljungberg Nyköping 5219, 22) Felix Siljebäck Larsen 3522. Slägga: 14) M Ljungberg 4463.
K 100mH B (0.0): 1) Andrea Nybäck IF Göta 15.24. Längd: -) A Nybäck X. Diskus: 2) Julia Wiberg Spårvägen 5351. Spjut: 17) A Nybäck 3301.

22-23.3 ARLINGTON, TX | Resultat
Dag 2
M 5000m A:
2) Emil Blomberg Hässelby 14:57.26.
K 800m A: 6) Elin Andersson Lund 2:21.53. 1500m A: 3) Hannah Nilsson Malmö 4:35.67. 5000m A: 2) H Nilsson 17:35.75.

22-23.3 COLUMBIA, MO | Resultat
Dag 2
M 1500m B:
9) Carl Larsson Hässelby 4:08.57.

22.3 SAN LUIS OBISPO, CA | Resultat
M 100m B (vind?): 7) Tobias Nilsson 11.97. 200m A (vind?): 4) Tresor Bayibsa 22.87.
K 100m A (vind?): 4) Samantha Wikmark Danderyd 13.29. 200m A (vind?): 4) S Wikmark 26.90. 400m A: 3) Sara Jungersten IFK Göteborg 61.13.

22-23.3 TALLAHASSEE, FL | Resultat
Dag 1
K Längd:
11) Izehi Ileso Ullevi 536/+1.7.
Dag 2
K Tresteg:
5) I Ileso 1200/0.0.

22-23.3 ORLANDO, FL | Resultat
Dag 1
K Slägga:
10) Frida Åkerström Huddinge 4871.
Dag 2
K Kula:
5) F Åkerström 1441. Diskus: 13) F Åkerström 4131.

22-23.3 BATON ROUGE, LA | Resultat
Dag 1
M Stav:
-) Andreas Duplantis Stål X.
K 1500m A: 8) Tilda Helgesson Åhus 4:55.89.
Dag 2
M Diskus:
11) Björn Johansson Västerås 4328.
K 3000mH: 1) T Helgesson 11:41.64. 100mH C (+0.5): 4) Therese Jernbeck Lidingö 15.54. Längd: 16) T Jernbeck 529/-1.1. Spjut: 14) T Jernbeck 3484.

22.3 GREELEY, CO | Resultat
K 400mH: 7) Josefin Edwall Danderyd 74.01. Längd: 3) Sabina Sandberg Spårvägen 529/+1.3.

22-23.3 TUSCALOOSA, AL | Resultat
Dag 1
M Slägga:
1) Elias Håkansson Spårvägen 6401.

22-23.3 LOS ANGELES, CA | Resultat
Dag 1
K Slägga:
4) Anneli Ståhl Spårvägen 5746.

22.3 WACO, TX | Resultat
K 800m A: 2) Mary Alenbratt Ulleviu 2:11.89.

22-23.3 COLUMBIA, SC | Resultat
Dag 2
K 100m D
(+0.3): 3) Petra Olsen Malmö 13.00.

22-23.3 STARKVILLE, MS | Resultat
Dag 2
K 400mH A:
2) Sofia Hellberg Jonsén Hammarby 60.63.

21-23.3 HOUSTON, TX | Resultat
Dag 3
K Kula:
3) Martina Salander Fredrikshof 1419. Spjut: 6) M Salander 3617.

19-20.3 HOUSTON, TX | Resultat
Dag 1-2
K Sjukamp:
-) Martina Salander Fredrikshof bröt (14.28/0.0 -).

16.3 MEMPHIS, TN | Resultat
K 1 mile B: 2) Therese Moberg Sundsvall 5:44.79.

15-16.3 BOULDER, CO | Resultat
Dag 1
K Slägga:
15) Kajsa Bank 3830. Spjut: 9) K Bank 3285.
Dag 2
K Kula:
8) K Bank 1147. Diskus: 7) K Bank 3400.

15.3 EAGLE ROCK, CA | Resultat
K 5000m A: 2) Lisa Öhberg Hälle 16:47.31.

15-16.3 TUCSON, AZ | Resultat
Dag 1
M Diskus:
2) Micael Ljungberg Nyköping 5075.
K Kula: 9) Julia Wiberg Spårvägen 1131.
Dag 2
M Kula:
6) M Ljungberg 1409.
K Diskus: 3) J Wiberg 5032.

15-16.3 ATHENS, GA | Resultat
Dag 1
K Tresteg:
8) Maria Augutis Ullevi 1149/+1.1

15-16.3 CORAL GABLES, FL | Resultat
Dag 1
K Stav:
2) Petra Olsen Malmö 410.
Dag 2
K 100m D
(+1.9): 3) P Olsen 12.59.

15-16.3 LAFAYETTE, LA | Resultat
Dag 2
K 400m B:
4) Therese Jernbeck Lidingö 57.82. 100mH A (+2.0): 7) T Jernbeck 15.39. Kula: 14) T Jernbeck 1100.

15.3 SANTA BARBARA, CA | Resultat
M 100m B (vind?): 1) Tresor Bayibsa 11.68.
K 100m A (vind?): 2) Samantha Wikmark Danderyd 13.07, 5) Sara Jungersten IFK Göteborg 13.22.

14-16.3 SAN DIEGO, CA | Resultat
Dag 2
K 1500m A:
9) Josefine Koskinen Enhörna 4:37.67. Slägga A: 1) Ida Storm Hässelby 6566.
Dag 3
K 800m A:
4) J Koskinen 2:12.02.

14.3 EMPORIA, KS | Resultat
M 800m B: 1) Carl Larsson Hässelby 2:01.32.

14-16.3 CHARLOTTE, NC | Resultat
Dag 1-2
K Sjukamp:
4) Jennifer Czerapowicz ullevi 4.399 (15.37w/+3.1 155 766 26.99w/+2.8 536w/+3.1 (535/+0.5) 2441 2:21.24).
Dag 3
K Tresteg:
6) J Czerapowicz 1174/-2.5.

14.3 MIRAMAR, FL | Resultat
K 800m: 3) Samia Adan Hässelby 2:18.41.

14-15.3 FORT WORTH, TX | Resultat
Dag 2
M 800m A:
3) Mary Alenbratt Ullevi 2:12.58, B: 4) Hannah Nilsson Malmö 2:20.17. 1500m B: 1) Elin Andersson Lund 5:02.43. 3000m: 1) M Alenbratt 9:43.50, 7) Caroline Erlingson Ängelholm 10:30.28.

13.3 ALOHA, OR | Resultat
P18 100m B (vind?): 1) Emil Eriksson 95 11.2m. 200m A (vind?): 3) E Eriksson 23.1m.

12.3 FOT COLLINS, CO | Resultat
F18 1 mile: 9) Jenny Biesert 95 Graal 5:47.38.

8.3 FORT COLLINS, CO | Resultat
F18 800m: 2) Jenny Biesert 95 Graal 2:27.57.

1.3 VENTURA, CA | Resultat
M 200m B (+0.8): 2) Tresor Bayibsa 22.95. 400m B: 3) T Bayibsa 52.79.
K 100m A (+0.9): 2) Samantha Wikmark Danderyd 12.79. 200m A (+0.5): 4) Sara Jungersten IFK Göteborg 26.33.

23.2 WESTMONT, CA | Resultat
K Höjd: 1) Karin Kjellenberg 155.

16.2 SAN LUIS OBISPO, CA | Resultat
K 400m: 2) Sara Jungersten IFK Göteborg 61.99.

8.2 WALNUT, CA | Resultat
M 200m B (vind?): 1) Tresor Bayibsa 23.55.
K 100m A (vind?): 3) Samantha Wikmark Danderyd 13.44. 200m A (vind?): 2) Sara Jungersten IFK Göteborg (i resultatlistan står dock ett annat namn på detta resultat) 27.20.

Resultat

Resultat 2013

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>