Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 13 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Övriga svenskar utomlands - inne 2013

15-17.3 ISTANBUL, TUR (INAS-IEM) | Resultat
Dag 3
M Höjd:
1) Joakim Södling Nyköping 189. Kula: 1) Jeffrey Ige Huddinge 1516.
K Höjd: 1) Emma Eriksson 151

10.3 CARDIFF, GBR | Resultat
M Kula: 2) Daniel Ståhl Spårvägen 1829.

7-9.3 BAD OEYNHAUSEN, GER | Resultat
Dag 2
K Stav:
5) Malin Dahlström Ullevi 420, 6) Fanny Berglund Göteborgs KIK 420.

23-24.2 SKIVE, DEN (Danska mästerskapen) | Resultat
Dag 1
K Stav:
2) Fanny Berglund Göteborgs KIK 415.
Dag 2
K 60m h3:
1) Erica Jarder Spårvägen 7.59, f: 1) E Jarder 7.53.

23.2 NEVERS, FRA | Resultat
M Stav A: 5=) Alhaji Jeng Örgryte 545.
K Stav A: -) Angelica Bengtsson Hässelby X.

23.2 KALBACH, GER | Resultat
F17 400m: 2) Amélie Svensson 96 61.88. 800m: 1) A Svensson 2:25.10. 60mH: 5) A Svensson 10.31.

13.2 KÖBENHAVN, DEN | Resultat
M Kula: 1) Leif Arrhenius Spårvägen 2029, 2) Daniel Ståhl Spårvägen 1787.
K 60m h1: 1) Erica Jarder Spårvägen 7.54, f: 1) E Jarder 7.53. Kula: 2) Fanny Roos 95 Ljungby 1532.

12.2 BYDGOSZCZ, POL | Resultat
M Stav: 2) Alhaji Jeng Örgryte 560.
K Stav: 5) Angelica Bengtsson Hässelby 430.

9.2 WIEN, AUT | Resultat
M 60m h1: 1) Shabaz Safdar Kville 7.04, h2: 2) Maximus Fröjd Ullevi 7.06, h4: 1) David Sennung Ullevi 6.89, A: 3) D Sennung 6.80, B: 2) S Safdar 7.00, 6) M Fröjd 7.09. 400m I: 2) Alexander Lesser 93 Ullevi 50.49, J: 1) Jonathan Carbe Örgryte 48.75, K: 2) Jim Christensson Mölndal 50.29, L: 1) Erik Lindahl Ullevi 50.01, N: 4) Daniel Skatt Örgryte 52.29. 60mH: 3) Marcus Persson Ullevi 8.42, X: 3) M Persson 8.39. Längd: 2) Mattias Abulu Ullevi 710, 13) Sadeeh Mbye Ullevi 560.
K 400m H: 1) Alexandra Axell Ullevi 58.55, I: 2) Estelle Montler Göteborgs KIK 59.95. Stav: 1) Sara Eriksson Ullevi 380, 3) Theresia Nyberg Ullevi 360. Längd: 3) Johanna Nilsson Mölndal 555, 5) Johanna Aalto Kville 540.

8.2 DÜSSELDORF, GER | Resultat
M Stav: -) Alhaji Jeng Örgryte X.

3.2 TAMPERE, FIN | Resultat
M 60mH h1: 1) Philip Nossmy Malmö 7.82, f: 1) P Nossmy 7.82. 300mH A: 6) Anton Nilsson Huddinge 41.62. Stav: 2) Melker Svärd Jacobsson 94 Malmö 540. Längd: 7) Adam Chiguer Huddinge 738.
K Höjd: -) Jessica Samuelsson Hässelby X. Längd: 3) J Samuelsson 594.

2-3.2 BIRMINGHAM, GBR | Resultat
Dag 1
M 400m h1:
5) Benjamin Olsson Helsingborg 51.83.
K 400m h3: 1) Frida Persson Hammarby 55.41, h4: 1) Josefin Magnusson Malmö 55.55, A: 3) J Magnusson 54.91, 4) F Persson 55.29.
Dag 2
M 200m h1:
1) Johan Wissman Hässelby 21.62, h6: 2) B Olsson 21.77, s1: 2) J Wissman 21.31, f: -) J Wissman ej start.

2.2 ARNSTADT, GER | Resultat
K Höjd: 4=) Emma Green Tregaro Örgryte 190.

2.2 KARLSRUHE, GER | Resultat
M Längd: 2) Michel Tornéus Hammarby 780.
K 1500m: 7) Charlotte Schönbeck Lidingö 4:16.17.

2.2 DIJON, FRA | Resultat
K Stgav: 1) Angelica Bengtsson Hässelby 442.

2.2 TORONTO, CAN | Resultat
M Stav: 12) Ruben Larsson Varberg 409, 13) Emil Larsson 94 Varberg 409.

2-3.2 KALBACH, GER | Resultat
Dag 1
F19 1500m:
3) Améline Svensson 96 5:13.63.
Dag 2
F19 800m:
6) A Svensson 2:23.48.

30.1 COTTBUS, GER | Resultat
M Stav: 6=) Alhaji Jeng Örgryte 540.

29.1 VENDRYNÉ, CZE | Resultat
K Höjd: 3=) Emma Green Tregaro Örgryte 191.

29.1 WIEN, AUT | Resultat
M 800m A: 2) Johan Rogestedt Stenungsund 1:49.07, B: 7) Joni Jaako Hammarby 1:51.27. 1500m B: 1) Johan Hydén Hammarby 3:45.72.
Anm: I resultatlistan anges Johan H som 2:a i B-finalen, men den som står som 1:a sprang i själva verket i A-finalen.

26.1 ROUEN, FRA | Resultat
M Stav A: 6) Alhaji Jeng Örgryte 562.
K Stav A: 4=) Angelica Bengtsson Hässelby 425.

26.1 GLASGOW, GBR | Resultat
M 60m T46: 4) Andrej Ekholm Huddinge 7.37.

26.1 HUSTOPECE, CZE | Resultat
K Höjd A: 4) Emma Green Tregaro Örgryte 193.

18-19.1 AUBIÈRE, FRA | Resultat
Dag 2
K Stav:
1) Angelica Bengtsson Hässelby 430.

12.1 AUBIÈRE, FRA | Resultat
M Stav A: 6) Alhaji Jeng Örgryte 533, B: 8) Anders Andreasson 94 Kville 483.
K Stav A: 1) Fanny Berglund Göteborgs KIK 403.

12.1 ORLÉANS, FRA | Resultat
K Stav A: 2) Angelica Bengtsson Hässelby 437.

16.12 ÉPINAL, FRA | Resultat
K Stav: 1) Angelica Bengtsson 93 Hässelby 424.

15.12 STEINKJER, NOR (Distriktmatch ungdom) | Resultat

Resultat

Resultat 2013

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>