Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 21 augusti 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Övriga svenskar utomlands - ute 2013

27.12 BESANCON, FRA | Resultat
M 8 km väg: 1) Lars Södergård Vallentuna 25:03, 21) Cédric Schwartzler Enhörna 27:24.

12.12 MELBOURNE, AUS | Resultat
M Kula: 3) Robert Melin Bottnaryd 1644.

30.11 ADELAIDE, AUS | Resultat
K 200m A (-3.7): 3) Moa Engström 96 KA2 27.85.
F17 100mH (+2.1): 2) M Engström 14.94w.

24.11 TILBURG, NED (Warandeloop) | Resultat
P19 6.2 km terräng: 5) Gustaf Stensjö 96 Sävedalen 20:06, 6) Johan Lindgren 96 Mölndal 20:09, 7) Andreas Jansson 96 Hässelby 20:13, 14) William Levay 96 Spårvägen 20:34, 20) Otto Kingstedt 94 Huddinge 20:58.
K 8.1 km terräng: 3) Meraf Bahta Hälle 28:01.
F19 4.3 km terräng: 1) Isabelle Brauer 96 Hässelby 15:28, 5) Evelina Beramand 94 Mölndal 16:24.

23.11 NORTH SHORE, NZL | Resultat
M 5000m B: 6) Rasmus Bengtsson 95 15:50.61.

2.11 SYDNEY/Lane Cove, AUS | Resultat
K 10 km väg: 4) Erika Jordan 40:14.

28.10 OSLO, NOR | Resultat
K Kula: 1) Caroline Lundahl KA2 1052.

26-27.10 ADELAIDE, AUS | Resultat
Dag 1
F17 100m h1
(+0.9): 2) Moa Engström 96 KA2 13.01, f (+1.0): 3) M Engström 12.95.

26.10 CHICO, CA | Resultat
K 6 km terräng: 94) Karin Kjellenberg 26:46.

25.10 MÁLAGA, ESP | Resultat
M Höjd: 1) Ola Carlsson Örgryte 194.
M50 Höjd: 1) Mats Nagle Huddinge 164.

19.10 RÖYSE, NOR | Resultat
M 10 km väg: 1) Musael Temesghen Hälle 29:10, 10) David Nilsson Högby 30:35, 24) Henrik Lidman 32:39, 28) Martin Kjäll-Ohlsson Hälle 32:54, 46) Karl Borgö Enhörna 33:59.
K 10 km väg: 2) Meraf Bahta Hälle 33:21, 6) Linn Nilsson Hälle 36:26, 22) Johanna Apelryd Hälle 39:06, 28) Petra Jacoby 39:53.

19.10 ADELAIDE, AUS | Resultat
K 200m A (+0.5): 4) Moa Engström 96 KA2 26.81.
F17 100mH A (+3.2): 2) M Engström 14.73w.

18.10 MÁLAGA, ESP | Resultat
M Höjd: 1) Ola Carlsson Örgryte 192.

13.10 FURUMO, NOR | Resultat
K 10 km terräng: 7) Gloria Vinstedt Studenterna 38:56.

13.10 BERLIN, GER | Resultat
M 10 km väg: 8) David Nilsson Högby 29:39.

11.10 MÁLAGA, ESP | Resultat
M Höjd: 1) Ola Carlsson Örgryte 195.

8.10 STAVANGER, NOR | Resultat
M35 Kula: 1) Daniel Korhonen Kville 1215. Diskus: 1) D Korhonen 3977.

6.10 KLAMPENBORG, DEN | Resultat
M 13.3 km väg: 2) David Nilsson Högby 40:37.
K 13.3 km väg: 18) Caroline Erlingson Ängelholm 54:46.

5.10 BETHLEHEM, PA | Resultat
K 6 km terräng A: 33) Yolanda Ngarambe Tureberg 21:12.

4.10 MÁLAGA, ESP | Resultat
M Höjd: 1) Ola Carlsson Örgryte 190.

1.10 STAVANGER, NOR | Resultat
M35 Diskus: 1) Daniel Korhonen Kville 3772. Slägga: 1) D Korhonen 4663.

29.9 BRYNE, NOR | Resultat
M Kula: 1) Daniel Korhonen Kville 1198. Diskus: 1) D Korhonen 3928. Slägga:: 1) D Korhonen 4701. Spjut: 1) D Korhonen 4194.

28-29.9 GREVE, DEN | Resultat
Ungdomar från Eslöv, Ystad, Kristianstad och Åhus.

25.9 OSLO, NOR | Resultat
M 5000m: 1) Tore Axelsson 57 Bore 16:36.50

8.9 SINGAPORE, SIN | Resultat
M 400m A: 1) Hannes Skugghall Hammarby 49.85.

7.9 KÖBENHAVN, DEN | Resultat
M Slägga: 4) Anders Eriksson Udd 5111.

7-8.9 ZUG, SUI (Schweiziska ungdomsmästerskapen) | Resultat
Dag 1
P17 100m h1
(+2.1): 2) Felix Svensson 97 Mölndal 11.27w, s1 (0.0): 5) F Svensson 11.32.
Dag 2
P17 200m h4
(-0.6): 1) F Svensson 23.08, f /+0.4): 3) F Svensson 22.64.

7.9 WETZLAR, GER | Resultat
F19 3000m: 1) Amélie Svensson 96 10:36.06.

6.9 BRUSSEL, BEL (DL) | Resultat
M Spjut: 8) Kim Amb Bålsta 8023.
K 1500m: 1) Abeba Aregawi Hammarby 4:05.41. Höjd: 3) Emma Green Tregaro Örgryte 196.

4.9 PFUNGSTADT, GER | Resultat
K 400m A: 4) Amélie Svensson 96 62.56.

3.9 ZAGREB, CRO | Resultat
M 100mH (-0.2): 7) Philip Nossmy Malmö 13.75. Stav: 4) Alhaji Jeng Örgryte 540, -) Melker Svärd Jacobsson 94 Malmö X. Spjut: 4) Kim Amb Bålsta 8461.
K Höjd: 2) Emma Green Tregaro Örgryte 195.

31.8 LAUSANNE, SUI | Resultat
M 200m B (+1.8): 2) Felix Svensson 97 Mölndal 22.78.

29.8 ZÜRICH, SUI (DL) | Resultat
K Stav: 10=) Angelica Bengtsson Hässelby 432. Spjut: 6) Sofi Flink 95 Västerås 5984.

28.8 STAVANGER, NOR | Resultat
M35 Kula: 1) Daniel Korhonen Kville 1252. Diskus: 1) D Korhonen 3909. Slägga: 1) D Korhonen 4740.

25.8 TAMPERE, FIN (Tampere Games) | Resultat
M 200m B (-1.3): 2) Alexander Nordkvist Huddinge 21.86, 7) Robin Nordkvist Huddinge 22.68, 400mH: 2) Erik Lindahl Ullevi 52.34, 4) Anton Nilsson Huddinge 53.22. Höjd: 5=) Mehdi Alkhatib Hammarby 214.
K Tresteg: 3) Jasmin Sabir Hammarby 1287/-0.6, 5) Frida Lindström Huddinge 1219/-0.6.

24-25.8 KÖBENHAVN, DEN | Resultat
Aktiva från skånska föreningar (Malmö, Athlet, Eslöv, Öresund, Höör, Klippan, Ystad).

24.8 MERKSEM, BEL | Resultat
M 800m A: 1) Johan Rogestedt Stenungsund 1:47.24. 5000m A: 3) Fredrik Uhrbom Spårvägen 14:13.97.

23-25.8 EBERSTADT, GER | Resultat
Dag 3
K Höjd:
3=) Emma Green Tregaro Örgryte 191.

22.8 OORDEGEM, BEL | Resultat
M Stav: 1) Melker Svärd Jacobsson 94 Malmö 520, 2) Magnus Jomyr 95 Örgryte 470, 5) Jonathan Nordh 96 Örgryte 380, -) David Kappelin 95 Örgryte & Esa Hiltunen 96 Ullevi X.
K Stav: 1) Malin Dahlström Ullevi 420, 3) Thea Nyberg Örgryte 360, 4) Sara Eriksson Ullevi 340.

21.8 MENGERSKIRCHEN, GER | Resultat
K 1500m A (mix): 1) Amélie Svensson 96 4:53.14.

19.8 SANDNES, NOR | Resultat
M Diskus: 1) Daniel Korhonen Kville 4183.

18.8 TURKU, FIN | Resultat
Ungdom från Spårvägen.

17.8 STRETFORD, GBR | Resultat
M 800m A: 7) Johan Svensson Spårvägen 1:53.32, I: 8) David Sjöblom 95 Rånäs 2:02.78. 1500m B: 1) Johan Rogestedt Stenungsund 3:46.34, D: 4) Henrik Hansson Strömstad LK 3.55.22, E: 1) Daniel Lundgren Tureberg 3:53.16, 3) Erik Widing Tureberg 3:55.66, 11) Albin Sjöblom Tureberg 4:05.76. 5000m A: 2) Mikael Ekvall Strömstad LK 14:15.96. 3000mH: 8) Andreas Åhwall Hässelby 9:33.52.

17.8 KEMI, FIN | Resultat
M Stav: 1) Elias Palo Haparanda 510, 3) Peter Svedlund Haparanda 370.

15-18.8 OSLO, NOR | Resultat

15.8 BRUMUNDDAL, NOR | Resultat
K 10000m: 2) Sofie Johansson 39:07.37.

14.8 ELTHAM, GBR | Resultat
M 800m C: 7) Albin Sjöblom Tureberg 1:55.50, E: 4) David Sjöblom 95 Rånäs 2:02.26.

7.8 STAVANGER, NOR | Resultat
M35 Kula: 1) Daniel Korhonen Kville 1253. Diskus: 1) D Korhonen 3957. Slägga: 1) D Korhonen 4864.

3.8 KUORTANE, FIN | Resultat
M 800m A: 1) Joni Jaako Hammarby 1:49.98. Längd: 3) Michel Tornéus Hammarby 789/+1.5. Slägga: 3) Markus Johansson IF Göta 7435. Spjut: 3) Kim Amb Bålsta 8336.
K Tresteg: 4) Jasmin Sabir Hammarby 1289/+0.3.

3-10.8 TORINO, ITA (World Masters Games) | Resultat

2.8 WEINHIEM, GER | Resultat
M 100m h2 (+1.5): 3) Stefan Tärnhuvud Sundsvall 10.52, h5 (0.0): 3) Tom Kling-Baptiste Huddinge 10.41, f2 (+0.4): 4) S Tärnhuvud 10.52, f5 (+0.6): 3) T Kling Baptiste 10.47. 200m f2 (+0.1): 4) T Kling Baptiste 21.14.

1.8 KÖBENHAVN, DEN | Resultat
M 100m h2 (+1.2): 4) Benjamin Olsson Helsingborg 10.79, A (+0.9): -) B Olsson ej start. 400m B: 5) Felix Francois Örgryte 47.96. 800m A: 6) Rickard Gunnarsson Hässelby 1:49.21, 9) Karim Mohammadi Spårvägen 1:49.77, 10) Mattias Claesson Hässelby 1:50.61, B: 1) Viktor Ekelund Malmö 1:52.07, 2) Warsame Hassan 98 1:52.53, 4) Ahmed Tahir Malmö 1:52.89, 7) Jonas Leandersson Malmö 1:55.09, C: 1) Mattias Ohlsson 94 Öresund 1:53.90, 6) Henrik Petersson 93 1:58.07, 8) Håkan Carlberg 2:00.33, D: 2) Emil Tostrup 95 Malmö 2:01.80, 5) Sebastian Persson 2:03.04, 6) Christopher Koos 96 Malmö 2:03.63, 7) Abdirezak Adam 95 2:05.08. Stav: 1) Alhaji Jeng Örgryte 552. Kula: 2) Leif Arrhenius Spårvägen 1979.
K 100m (-0.2): 4) Erica Jarder Spårvägen 11.89. 800m: 4) Sofie Näslund Vingarna 2:10.91, 6) Patricia Striner 97 Malmö 2:11.13. 400mH B: 1) Frida Persson Hammarby 58.76, 3) Sara Bley Tjalve 62.04. Stav: 1) Malin Dahlström Ullevi 437, 5) Fanny Berglund Göteborgs KIK 407. Längd: 2) E Jarder 660/+1.6, 7) Malin Olsson Malmö 573/0.0. Kula: 2) Fanny Roos 95 Ljungby 1571, 3) Catarina Andersson Hässelby 407. Slägga: 1) Tracey Andersson Ullevi 6494, 2) Eleni Larsson Huddinge 6211, 3) Karolina Pedersen Ullevi 6167, 4) Emma Johannesson Ullevi 6112, 5) Ida Storm Hässelby 5960, 7) Marinda Petersson 95 Hässleholm 5574.

1.8 NERJA, ESP | Resultat
M Höjd: 1) Ola Carlsson Örgryte 186. Stav: 1) David Kappelin 95 Örgryte 436, 2) Sebastian Zawadski Malmö 406, 3) Johan Knutsson 95 Malmö 406, 4) Magnus Herstedt 98 Öresund 396.
K Höjd: 1) Amanda Gabrielsson 96 Wärnamo 150. Stav: 1) A Gabrielsson 346, 2) Therese Dimblad Gonzalez 95 Malmö 326, 3) Andrietta Grentzmann 97 Malmö 306.

30.7-3.8 SOFIA, BUL (Deaflympics) | Resultat
Dag 1
M 10000m:
5) Otto Kingstedt 94 Huddinge 33:23.91.
Dag 2
M Spjut:
3) Theodor Thor Örebro 6305.
Dag 5
M 5000m:
8) O Kingstedt 15:56.12.

27.7 DAVOS, SUI (Swiss Alpine) | Resultat
M 78 km väg: 1) Jonas Buud Mora 6:13:28.

27.7 NINOVE, BEL | Resultat
M 800m B: 10) Johan Svensson Spårvägen 1:50.19. 5000m A: 5) Olle Walleräng Spårvägen 13:34.74, 18) Fredrik Uhrbom Spårvägen 14:10.01, B: 3) Erik Widing Tureberg 14:47.16.
K 800m B: 3) Sofia Öberg Lidingö 2:04.98, C: 1) Sofie Näslund Vingarna 2:09.90. 3000mH: 2) Charlotta Fougberg Ullevi 9:45.12. Tresteg: 2) Angelica Ström Spårvägen 1273/+0.2.

26-27.7 LONDON, GBR (DL) | Resultat
Dag 2
M Längd:
9) Michel Tornéus Hammarby 756/+0.5.
K Spjut: 6) Sofi Flink 95 Västerås 5418.

25.7 TÓRSHAVN, DEN (Färöarna) | Resultat
M 100m (-1.8): 1) Simon Assarsson Växjö 11.59. Höjd: 1) Yuan-Zhong Wu Växjö 200. Diskus: 2) S Assarsson 3603.
Anm: Fler aktiva från Växjö och Vittsjö.

25.7 OSLO, NOR | Resultat
M 3000m: 12) Tore Axelsson 57 Bore 9:32.86. Höjd: 2) Erik Olsson Bore 190.

22-26.7 BORNHOLM, DEN (Etape Bornholm) | Resultat
Dag 1 (10 km väg)
M:
5) Anders Kleist Akele 30:18, 12) Marcus Gustafsson Spårvägen 32:39, 13) Pär-Johan Lif 32:48, 25) Niklas Sydow Fredrikshof 34:34.
K: 1) Isabellah Andersson Hässelby 33:31, 4) Hanna Lindholm Studenterna 37:05, 5) Elina Johansson Spårvägen 37:40.
Dag 2 (5.8 km strand)
M:
3) A Kleist 19:46, 8) M Gustafsson 20:49, 23) N Sydow 21:59, 25) P-J Lif 22:11.
K: 1) I Andersson 22:46, 5) H Lindholm 24:41.
Dag 3 (7.8 km skog)
M:
3) A Kleist 24:13, 7) M Gustafsson 25:42, 10) P-J Lif 26:23, 11) N Sydow 26:48.
K: 1) I Andersson 27:30, 4) H Lindholm 30:06
Dag 4 (8.6 km berg)
M:
3) A Kleist 27:35, 6) M Gustafsson 29:23, 11) P-J Lif 30:19, 23) N Sydow 31:26.
K: 1) I Andersson 32:21, 5) H Lindholm 34:54.
Dag 5 (10 km väg)
M:
4) A Kleist 31:31, 12) M Gustafsson 33:52, 16) N Sydow 34:23, 22) P-J Lif 34:42.
K: 1) I Andersson 34:15, 6) H Lindholm 37:50.

21.7 LAPINLAHTI, FIN | Resultat
M 800m A: 1) Joni Jaako Hammarby 1:48.81. 3000mH: 11) Daniel Lundgren Tureberg 9:06.06. Stav A: 1) Alhaji Jeng Örgryte 560.
K 3000m: 2) Meraf Bahta Hälle 8:58.55.

20-28.7 VENISSIEUX, FRA (IPC VM) | Resultat
Dag 1
M T13 200m h1
(-0.8): 5) Tobias Jonsson 96 Dals Södra 23.66.
Dag 2
M T13 Längd:
3) Per Jonsson Bollnäs 671/+0.2, 7) T Jonsson 627/-0.9.
Dag 3
M F20 Kula:
2) Jeffrey Ige Huddinge 1528.
Dag 4
M T46 100m h1
(-0.2): 6) Andrej Ekholm Huddinge 11.54.
Dag 5
M T13 100m h1
(+1.2): 5) T Jonsson 11.58.

19.7 MONACO, MON (DL) | Resultat
M Spjut: 5) Kim Amb Bålsta 8071.
K Höjd: 4) Emma Green Tregaro Örgryte 195, 8) Ebba Jungmark Mölndal 189.

19.7 BOTTROP, GER | Resultat
K 3000mH: 3) Charlotta Fougberg Ullevi 9:50.20.

18.7 OSLO, NOR | Resultat
M 10000m: 10) Martin Kjäll-Ohlsson Hälle 32:59.09.

17.7 LAHTI, FIN | Resultat
M Spjut: 3) Gabriel Wallin Södertälje 7771.

17.7 LUZERN, SUI | Resultat
M 110mH B (-0.4): 5) Philip Nossmy Malmö 13.78. Diskus: 8) Daniel Ståhl Spårvägen 5959. 4x100m: 3) Kombination (Alexander Brorsson, Nil de Oliveira, Tom Kling-Baptiste, Stefan Tärnhuvud) 39.42.

15-19.7 HAMILTON, BER (Island Games) | Resultat
Dag 1
M 10000m:
5) Daniel Hejdström Gotland 34:22.49. Kula: 2) Erik Larsson Gotland 1433.
K Spjut: 5) Ellinor Sundstrand 94 Gotland 2972.
Dag 2
M 3000mH:
3) Henrik Reintz Gotland 11:19.05. Diskus: 2) E Larsson 4334.
K Kula: 3) E Sundstrand 989, 4) Kristina Jacobsson Gotland 984.
Dag 3
M 110mH
(vind?): 3) E Larsson 16.79.
Dag 4
K Diskus:
3) K Jacobsson 3432, 5) E Sundstrand 2875.

14.7 KORTRIJK, BEL | Resultat
M 800m B: 2) Anton Asplund Tureberg 1:49.76, 6) Klas Persson Tureberg 1.51.32, C: 1) Johan Eriksson Tureberg 1:54.26, 2) Gustav Karnebäck Tureberg 1:55.31, D: 2) Daniel Gleimar Tureberg 1:56.56, 6) Albin Sjöblom Tureberg 1:59.32. 3000m A: 5) Erik Widing Tureberg 8.29.86, 7) Martin Stjernlöf Eskilstuna 8:38.58, 9) Erik Norrbom Tureberg 8:43.69.
K 400m B: 4) Linda Frödin Glad Tureberg 57.04. 800m A: 2) Sofia Öberg Lidingö 2:05.90.

13.7 VIITASAARI, FIN | Resultat
M Diskus: 2) Jussi Kiviniemi Södertälje 4495.

13.7 MORATALAZ, ESP | Resultat
M Stav: 3) Alhaji Jeng Örgryte 551.
K Höjd: 3=) Emma Green Tregaro Örgryte 195.

13.7 HEUSDEN-ZOLDER, BEL | Resultat
M 800m B: 6) Joni Jaako Hammarby 1:48.21, E: 6) Johan Eriksson Tureberg 1.52.72, F: 4) Gustav Karnebäck Tureberg 1:54.85. 1500m C: 2) Staffan Ek Bjöärnstorp 3:45.82, D: 3) Klas Persson Tureberg 3:51.14, 8) Albin Sjöblom Tureberg 3:54.78, 10) Daniel Gleimar Tureberg 3:58.02, E: 3) Martin Stjernlöf Eskilstuna 3:56.61, 8) Erik Norrbom Tureberg 3:59.01. 5000m B: 10) Ababa Lama Hälle 13:43.25, C: 8) Fredrik Uhrbom Spårvägen 14:04.19, 17) Erik Widing Tureberg 14:25.72. 110mH (-1.8): 5) Philip Nossmy Malmö 13.70.
K 100m A (-0.4): 2) Linda Frödin Glad Tureberg 12.29. 800m A: 12) Sofia Öberg Lidingö 2:05.98. 1500m A: 1) Meraf Bahta Hälle 4:05.11, B: 8) Linn Nilsson Hälle 4:16.77. 400mH: 7) Frida Persson Hammarby 59.29.

12-13.7 ROTTACH-EGERN, GER | Resultat
Dag 2
K Stav:
6) Malin Dahlström Ullevi 432, 9=) Fanny Berglund Göteborgs KIK 402.
OBS: Tävling på provisoriskt uppbyggd bana (vid en strand ut på en brygga).

10.7 BUDAPEST, HUN | Resultat
M Slägga: 9) Mattias Jons Hässelby 6997.

10.7 LIÈGE, BEL | Resultat
M 800m B: 3) Joni Jaako Hammarby 1:49.84. 110mH (+2.9): 5) Philip Nossmy Malmö 13.59w. Stav: 2) Alhaji Jeng Örgryte 555.

9.7 KUORTANE, FIN | Resultat
K Spjut: 1) Sofi Flinck 95 Västerås 5614.

9.7 CELLE LIGURE, ITA | Resultat
M 800m A: 5) Johan Eriksson Tureberg 1:53.22, 7) Daniel Gleimar Tureberg 1:54.39, 8) Tim Sundström Örebro 1:56.08, B: 2) Gustav Karnebäck Tureberg 1:58.45. Tresteg: 3) Mathias Ström Örgryte 1506/+0.3.
K 800m A: 3) Sofia Öberg Lidingö 2:06.84, 9) Linda Frödin Glad Tureberg 2:22.60. Höjd: 2) Vendela von Corswant Örgryte 177.

7.7 DONNAS, ITA | Resultat
M 800m: 1) Anton Asplund Tureberg 1:51.95, 5) Daniel Gleimar Tureberg 1:54.83, 6) Johan Eriksson Tureberg 1:55.94, 8) Tim Sundström Örebro 1:56.53, -) Gustav Karnebäck Tureberg & Robin Rohlén IFK Umeå bröt.
K 100m h5 (+2.6): 4) Linda Frödin Glad Tureberg 12.34, B (+2.0): 3) L Frödin Glad 12.20. 200m A (+2.0): 3) L Frödin Glad 24.51. 800m: 1) Sofia Öberg Lidingö 2:12.16, 2) Rebecka Öberg Lidingö 2:23.36.

7-12.7 KAZAN, RUS (Universiaden) | Resultat
Dag 1
M Höjd Q2:
12) Jakob Thorvaldsson Lidingö 210.
Dag 2
M 10000m:
12) David Nilsson Högby 30:46.76. 3000mH h1: 7) Fredrik Johansson Växjö 9:00.36, h2: 8) Daniel Lundgren Tureberg 9:22.33. 400mH h4: 3) Niclas Åkerström Växjö 52.45. Spjut Q2: 12) Olof Hansson Hässelby 6541.
Dag 3
M 400mH s2:
-) N Åkerström bröt.
K Spjut: 7) Elisabeth Höglund IF Göta 4636.
Dag 4
M 800m h6:
2) Johan Svensson Spårvägen 1:52.04.
K Höjd Q1: 5) Sofie Skoog IF Göta 180. Kula Q1: 6) Frida Åkerström Huddinge 1478.
Dag 5
M 800m s3:
6) J Svensson 1:50.16. 3000mH f: 11) F Johansson 9:03.51. 110mH h1 (+2.2): 4) Alexander Brorsson Växjö 13.97w.
Dag 6
M Halvmarathon:
26) D Nilsson 1:08:58 (10 km 31:42), 34) Andreas Åhwall Hässelby 1:11:20 (33:05).
K Höjd f: 9) S Skoog 184.

7.7 HILVERSUM, NED | Resultat
M 110mH (+0.7): 5) Martin Kallur Falun 14.66.

7.7 LA CHAUX-DE-FONDS, SUI | Resultat
M 100m C (+0.2): 1) Stefan Tärnhuvud Sundsvall 10.60, Y (+0.7): 5) S Tärnhuvud 10.61.

6.7 SAINT-DENIS, FRA (DL) | Resultat
M Längd: 8) Michel Tornéus Hammarby 782/+0.4.
K Höjd: 4) Emma Green Tregaro Örgryte 192, 8) Ebba Jungmark Mölndal 185.

6.7 OORDEGEM, BEL | Resultat
M 110mH (-2.0): 4) Martin Kallur Falun 14.52.
K 400mH A: 3) Frida Persson Hammsarby 57.95.

6-7.7 LA ROCHE SUR YON, FRA | Resultat
F15 Trekamp: 24) Lisa Gunnarsson 99 (Längd 4.82/-0.9; 80mH 12.80/+1.4, Stav 3.30).

6.7 ALTA, NOR (Altamila) | Resultat
M 10 km väg: 1) Linus Hultegård 33:15.

5.7 RIETI, ITA
M Stav: 2) Melker Svärd Jacobsson 94 Malmö 550.

4.7 LAUSANNE, SUI (DL) | Resultat
M Spjut: 1) Kim Amb Bålsta 8265.
K 1500m: 1) Abeba Aregawi Hammarby 4:02.11.

3.7 LONDON, GBR | Resultat
M 800m A: 3) Joel Durén 94 Hässelby 1:55.27. 3000m: 5) Gunnar Durén Hässelby 9:06.13.

3.7 TÖYSÄ, FIN | Resultat
M Slägga: 1) Mattias Jons Hässelby 7327.

2.7 CORK, IRL | Resultat
K Slägga: 1) Tracey Andersson Ullevi 6815, 4) Emma Johannesson Ullevi 6101.

2.7 BRON, FRA | Resultat
K Stav: 3) Angelica Bengtsson Hässelby 430.

2.7 MÄNTTÄ-VILPPULA, FIN | Resultat
M Slägga: 1) Mattias Jons Hässelby 7631.

1.7 TRONDHEIM, NOR | Resultat
100m h1 (+0.4): 1) Tom Kling-Baptiste Huddinge 10.58, h2 (0.0): 1) Stefan Tärnhuvud Sundsvall 10.68, A (+1.1): 1) T Kling-Baptiste 10.35, 2) S Tärnhuvud 10.53. 200m (+1.9): 1) T Kling-Baptiste 21.30, 2) S Tärnhuvud 21.59.
K 800m: 2) Charlotte Schönbeck Lidingö 2:07.04. Höjd: 2) Sofie Skoog IF Göta 189.

30.6 BIRMINGHAM, GBR (DL) | Resultat
M Längd: 6) Michel Tornéus Hammarby 781/+0.9. Spjut: 5) Kim Amb Bålsta 8111.
K 1500m: 1) Abeba Aregawi Hammarby 4:03.70.

30.6 WATFORD, GBR | Resultat
M 800m A: 3) Joni Jaako Hammarby 1:49.14, B: 4) Rickard Gunnarsson Hässelby 1:49.76. 1500m C: 10) Staffan Ek Björnstorp 3.49.32, D: 12) Alexander Holmblad 94 Spårvägen 4:01.68.
3000mH: 1) Charlotta Fougberg Ullevi 9:57.10, 9) Emma Dahl Örgryte 11:09.10.

29-30.6 MANNHEIM, GER | Resultat
Dag 1
P19 100m h3
(-0.2): 1) Erik Hagberg 95 Upsala 10.52, A (+0.5): 3) E Hagberg 10.53. Slägga: 2) Alexander Larsson 94 Upsala 7102.
Dag 2
M 110mH A
(+0.7): 2) Philip Nossmy Malmö 13.55, X: -) P Nossmy bröt.

29-30.6 REGENSBURG, GER | Resultat
Dag 2
F17 1500mH:
1) Amélie Svensson 96 5:03.25.

28.6 REIMS, FRA | Resultat
K Slägga: 4) Tracey Andersson Ullevi 6803.

28.6 PORUBA, CZE | Resultat
M Stav A: 4) Alhaji Jeng Örgryte 521.
Anm: "Torgtävling".

27-30.6 PIHTIPUDAS, FIN | Resultat
Dag 1
F17 Spjut:
11) Linn Riddarström 96 Motala 3639.
Dag 4
M Spjut A:
3) Gabriel Wallin Södertälje 8012.
K Spjut A: 2) Sofi Flinck 95 Västerås 5744, 10) Elisabeth Höglund IF Göta 4644.

27-30.6 KAUSTINEN, FIN | Resultat
Dag 3
M Slägga:
1) Mattias Jons Hässelby 7490.

27.6 OSTRAVA, CZE | Resultat
M Stav: 8) Alhaji Jeng Örgryte 552.

26.6 STAVANGER, NOR | Resultat
M35 Kula: 1) Daniel Korhonen Kville 1206. Diskus: 1) D Korhonen 3547. Slägga: 1) D Korhonen 4666.

26.6 CASTELLÓN, ESP | Resultat
M 800m: 2) Tim Sundström Örebro 1:55.37.
K 100mH (+3.4): 1) Malin Eriksson 14.26w.

22.6 SIERRA NEVADA, ESP | Resultat
M Längd: 2) Thobias Nilsson Montler 96 Malmö 728/+0.8, 5) Christoffer Swennung 95 695/-0.2.

20-23.6 LILLEHAMMER, NOR | Resultat
Dag 1
M 1500m A:
13) Johan Samuelsson Falun 4:19.45, B: 12) Pontus Karlström Falun 4:18.69.
K 1500m: 1) Emma Jansson Falun 4:56.88. Längd: 1) Ida Hansen Arvika 592w/+3.1 (565/+1.5).
F17 1500m: 3) Nicole Sörensen 96 Falun 5:02.05
Dag 2
M 200m B
(-0.2): 8) Elias Amado Falun 22.73.
K 200m B (+0.2): 4) Sara Ulin Falun 25.76.
F19 200m A (-0.6): 5) Elin Eriksson 95 Falun 26.46.
F17 200m A (-0.5): 4) Mikaela Johannesson 96 Falun 25.61.
Dag 3
M 400m A:
3) E Amado 49.23. 3000m: 7) P Karlström 9:18.18.
K 400m A: 5) S Ulin 58.88. 3000m: 6) E Jansson 10:46.11. 100mH A (+1.3): 2) Caroline Lundahl KA2 13.98, B (+2.6): 1) I Hansen 14.29w.
F19 400m A: 6) E Eriksson 60.27.
F17 400m A: 3) M Johannesson 57.71.
Dag 4
P17 800m:
1) Anton Persson 96 Hässelby 1:57.19.
K 800m: 2) E Jansson 2:21.78.
F19 100m h2 (+2.2): 2) E Eriksson 12.73w, f (+1.4): 4) E Eriksson 12.76. 800m B: 3) Emelie Svensson 95 Mora 2:22.47.
F17 100m h2 (+2.5): 2) M Johannesson 12.33w, f (+1.5): 3) M Johannesson 12.37. 800m: 7) N Sörensen 2:25.66.

18.6 ALGER, ALG | Resultat
K Slägga: 2) Tracey Andersson Ullevi 6720.

16.6 ARNAGE, FRA | Resultat
F14 Stav: 1) Lisa Gunnarsson 99 342.

16.6 TURKU, FIN | Resultat
M 400mH A: 4) Niclas Åkerström Växjö 51.88

16.6 KÖLN, GER | Resultat
OBS: "Torgtävling".
M Stav: 4) Alhaji Jeng Örgryte 560.

15-16.6 HVIDOVRE, DEN | Resultat
Dag 1
M Stav:
1) Dennis Fransson Bergetoft Örebro 482. Slägga: 5) Mattias Grundström Ängelholm 4195.
K Stav: 1) Annika Jönsson 96 Helsingborg 352, 2) Therese Dimblad Gonzalez 95 Malmö 352.
Dag 2
K Slägga:
2) Rebecka Kvist Alvesta 5909.
Anm: Ytterligare ungdomar Falkenberg, Ängelholm, Åhus, Öresund, Kristianstad, Helsingborg och Ystad.

15-16.6 TORONTO, CAN | Resultat
Dag 2
K Stav:
3) Anna M Larsson 97 Varberg 340.

14-16.6 NADDERUD, NOR | Resultat
Ungdomar från Örebro, Sävedalen och Kil.

13.6 OSLO, NOR (DL) | Resultat
M 200m A (+1.7): 7) Nil de Oliveira Spårvägen 20.88, B (+0.2): 1) Johan Wissman Hässelby 20.94. 800m A: 1) Johan Rogestedt Stenungsund 1:47.34, 3) Johan Svensson Spårvägen 1:49.45, 4) Rickard Gunnarsson Hässelby 1:49.88. 1500m: 3) Johan Hydén Hammarby 3:43.69. 110mH (+2.3): 1) Philip Nossmy Malmö 13.54w, 6) Filip Lööv IF Göta 14.36w/+2.3. 400mH: 3) Erik Lindahl Ullevi 52.14. Diskus: 9) Daniel Ståhl Spårvägen 5436. Spjut: 4) Kim Amb Bålsta 8260.
K 200m (+1.1): 1) Moa Hjelmer Spårvägen 23.19. 1500m: 1) Meraf Bahta Hälle 4:11.69 (800m 2:16.8m), 3) Linn Nilsson Hälle 4:19.11, 5) Kajsa Barr Sundbyberg 4:20.35, 19) Linn Söderholm 96 Sävedalen 4:37.87. 100mH B (+1.1): 4) Emma Tuvesson Helsingborg 13.88, 5) Caroline Lundahl KA2 13.91. Höjd: 2) Emma Green Tregaro Örgryte 195. Stav: 4) Angelica Bengtsson Hässelby 450. Längd: 4) Erica Jarder Spårvägen 659/+1.8.

12.6 NIJMEGEN, NED | Resultat
K 800m A: 2) Lovisa Lindh Ullevi 2:04.50, 3) Charlotte Schönbeck Lidingö 2:05.25, 4) Sofia Öberg Lidingö 2:06.68. 3000m: 8) Charlotta Fougberg Ullevi 9:17.85.

12.6 DAKAR, SEN | Resultat
M Kula: 5) Leif Arrhenius Spårvägen 1947.
K Slägga: 1) Tracey Andersson Ullevi 6748.

12.6 BERNKASTEL-KUES, GER | Resultat
F15 300m: 1) Amanda Lindahl 98 Lerum 44.24.

10.6 PRAHA, CZE | Resultat
K Höjd: 3=) Sofie Skoog IF Göta 183, 9) Victoria Dronsfield IF Göta 172.

9.6 JOENSUU, FIN | Resultat
M 3000m: 1) Ababa Lama Hälle 8:04.43. Kula: 1) Leif Arrhenius Spårvägen 20.21, 5) Mats Olsson 1728.
K 1500m: 2) Meraf Bahta Hälle 4:15.80.

9.6 ALPHEN AAN DEN RIJN, NED | Resultat
M 100m A (+0.4): 3) Sulayman Bah Ullevi 10.78, 4) David Sennung Ullevi 10.79. 200m B (-1.3): 2) S Bah 21.96, C (+0.5): 1) D Sennung 21.83.
K 800m A: 1) Lovisa Lindh Ullevi 2:05.34, 8) Tove Eurén Göteborgs KIK 2:10.80. 3000m: 4) Maria Borglund Sävedalen 9:45.63.

8.6 REGENSBURG, GER | Resultat
M 100m h2 (+0.6); 5) Tom Kling-Baptiste Huddinge 10.73, B (-1.2): -) T Kling-Baptiste ej start. 110mH h1 (0.0): 4) Alexander Brorsson Växjö 14.07, h3: -) Filip Lööv IF Göta bröt, A (-0.2): -) A Brorsson ej start. 4x100m A: 2) Kombination (A Brorsson, Nil de Oliviera, Johan Wissman, Stefan Tärnhuvud) 39.23.
K 100m h3 (+0,2): 7=) Freja Jernstig IF Göta 12.05. 1500m A: 5) Charlotte Schönbeck Lidingö 4:21.78.

8-9.6 HELSINGÖR, DEN | Resultat
Dag 1
K 100m h1
(+0.5): 1) Erica Jarder Spårvägen 11.89, f (+0.3): 1) E Jarder 11.77. Stav: 4) Sara Eriksson Ullevi 370, 7) Theresia Nyberg Örgryte 350.
Dag 2
M Spjut:
2) Lukas Kvist 94 Helsingborg 5633.

8.6 HENGELO, NED | Resultat
M Stav: 2) Alhaji Jeng Örgryte 550.
K 800m: 1) Abeba Aregawi Hammarby 1:59.20 Svenskt rekord.

8.6 PRAVETS, BUL (Europacup 10000m) | Resultat
M 10000m: 5) Mikael Ekvall Strömstad LK 28:55.87.

8.6 TORINO, ITA | Resultat
K Slägga: 4) Karolina Pedersen Ullevi 6167.

8.6 FLORÖ, NOR | Resultat
M 400mH: 4) Niclas Åkerström Växjö 52.37. Slägga: 3) Mattias Jons Hässelby 7250.
K 100mH (+1.8): 3) Emma Tuvesson Helsingborg 13.97. Spjut: 2) Matilda Elfgaard Habo 4815.

8-9.6 BAUNATAL, GER | Resultat
Dag 2
F19 800m:
5) Amélie Svensson 96 2:19.06.

6-8.6 OSHAWA, CAN | Resultat
Dag 1
F17 Tresteg:
4) Anna Larsson 97 Varberg 1084/+1.5.
Dag 2
F17 Spjut:
8) A Larsson 3137.
Dag 3
F17 Stav:
1) A Larsson 320.

6.6 ROMA, ITA (DL) | Resultat
K 400m: 7) Moa Hjelmer Spårvägen 52.67. 1500m: 1) Abeba Aregawi Hammarby 4:00.23. Höjd: 4) Emma Green Tregaro Örgryte 192. Längd: 10) Erica Jarder Spårvägen 655/+0.3.

4.6 MÜNCHEN, GER | Resultat
OBS: Torgtävling!
M Stav: 5) Alhaji Jeng Örgryte 5.35.

4.6 TALLINN, EST | Resultat
M Kula: 1) Leif Arrhenius Spårvägen 1998. Diskus: 1) L Arrhenius 6155.

4.6 VELENJE, SLO | Resultat
M Slägga: 8) Mattias Jons Hässelby 7233.
K Tresteg: 8) Angelica Ström Spårvägen 1245/+0.6.

4.6 MILANO, ITA | Resultat
K 800m: 3) Greta Graziani 94 Täby 2:17.82.

2.6 LEPPÄVAARA, FIN | Resultat
M 800m A: 2) Joni Jaako Hammarby 1:49.43.

1.6 GENÈVE, SUI | Resultat
M 100m B (-0.4): 8) Benjamin Olsson Helsingborg 10.86, C (-0.8): 2) Odain Rose IFK Umeå 10.68, D (+0.1): 8) Jan Wocalewski Huddinge 11.12, Y (+1.2): -) O Rose ej start. 200m A (-0.2): 5) Nil de Oliveira Spårvägen 20.89. 110mH B (-0.1): 2) Filip Lööv IF Göta 14.33, X (-0.5): -) F Lööv bröt. 400mH C: 5) Erik Lindahl Ullevi 53.72, D: 4) Anton Nilsson Huddinge 53.77. Höjd: 3) Fredrik Konradsson 94 IFK Umeå 210. Stav: 1) Melker Svärd Jacobsson 94 Malmö 530. Längd: 7) Johan Taléus 94 Eskilstuna 715/+0.3, 8) Victor Ivarsson 94 Växjö 676/+1.1. 4x100m A: 2) Kombination (O Rose, N de Oliveira, Alexander Brorsson Växjö, Stefan Tärnhuvud Sundsvall) 39.37, B: 2) Kombination (J Wocalewski, B Olsson, Johan Wissman Hässelby, F Lööv) 40.89.
P19 110mH (0.0): 2) Fredrick Ekholm 94 Huddinge, 3) V Ivarsson 14.52.
K 100m D (-0.1); 1) Daniella Busk 93 Malmö 12.05, Y (+0.2): 4) D Busk 11.99. 200m D (0.0): 1) D Busk 24.20. 400m D: 3) Pernilla Tornemark Malmö 55.31. 100mH C (0.0): 3) Emma Tuvesson Helsingborg 14.21, 5) Elise Malmberg 95 Hässleholm 14.75. 400mH B: 2) Frida Persson Hammarby 57.94. Längd: 4) E Malmberg 604/+0.3, 2) Lynn Johnson 94 Ullevi 568/-0.7.

1.6 MANCHESTER, GBR | Resultat
M 800m A: 7) Johan Svensson Spårvägen 1:50.11.
K 800m D: 4) Kajsa Barr Sundbyberg 2:12.80. 1500m A: 9) Lovisa Lindh Ullevi 4:22.54. 5000m: 16) Elin Borglund Sävedalen 16:30.43 (3000m 9:52.81), 19) Nina Persson Örgryte 16:50.94 (10:02.39). 3000mH: 1) Maria Larsson 94 Örgryte 9:56.50 Svenskt juniorrekord, 3) Maria Borglund Sävedalen 10:23.99.

1.6 OORDEGEM, BEL | Resultat
M 5000m A: 8) Ababa Lama Hälle 13:38.72.

1.6 MÁLAGA, ESP | Resultat
M Längd: 1) Adam Chiguer Huddinge 753w/+2.3 (733/+1.9).
K Längd: 1) Julia Wigren Gefle 561/+1.8.

1-2.6 LODI, ITA | Resultat
Dag 2
K 800m A:
5) Greta Graziani 94 Täby 2:20.77.

1-2.6 BAD HOMBURG, GER | Resultat
Dag 1
F17 1500m:
2) Amélie Svensson 96 5:05.63.
Dag 2
F17 800m A:
4) A Svensson 2:22.98. 400mH A: 4) A Svensson 69.58.

31.5-1.6 CAMBRIDGE, CAN | Resultat
Dag 1
F17 Stav:
1) Anna Larsson 97 Varberg 310. Tresteg: 3) A Larsson 1089w/+4.9 (1037/+1.9).
Dag 2
F17 Spjut:
4) A Larsson 3102.

31.5 DESSAU, GER | Resultat
M Spjut: 2) Kim Amb Bålsta 8433.
K 100m B (+0.7): 5) Freja Jernstig IF Göta 11.96. 1500m: 13) Charlotte Schönbeck Lidingö 4:19.94. 3000m: 2) Meraf Bahta Hälle 9:07.81.

30.5 ST. PÖLTEN, AUT | Resultat
M40 100m (-2.6): 1) Mattias Sunneborn Spårvägen 11.33. 200m (-2.3): 1) M Sunneborn 22.83.

30.5 RIGA, LAT | Resultat
M Kula: 2) Leif Arrhenius Spårvägen 1960, 8) Daniel Ståhl Spårvägen 1736. Spjut: 9) Gabriel Wallin Södertälje IF 7377.
K 100m (+0.2): 3) Freja Jernstig IF Göta 11.82.

29.5 LA CHAUX-DE-FONDS, SUI | Resultat
M 100m A (+0.1): 1) Nil de Oliveira Spårvägen 10.53, 2) Alexander Brorsson Växjö 10.60, 3) Stefan Tärnhuvud Sundsvall 10.75, 4) Odain Rose IFK Umeå 10.80.

29.5 FORMIA, ITA
M Stav: 2) Alhaji Jeng Örgryte 530.
K Stav: 8) Hanna Jansson 95 Kvarnsveden 355.

28.5 MÁLAGA, ESP | Resultat
M Höjd: 2) Fredík Löfgren 94 Lund 202, 3) Erik Liberg Ullevi 202, 4) Yuan-Zhong Wu Växjö 195. Längd: 1) Johan Taléus 94 Eskilstuna 758w/+2.5 (753/+2.0), 2) Adam Chiguer Huddinge 730/+1.8.
K Höjd: 1) Sofie Skoog IF Göta 190, 2) Lisa Engman 94 Kil 178, 3) Victoria Dronsfield IF Göta 178, 4) Emma Stenlöf 96 Västerås 178. Längd: 1) E Stenlöf 586/+1.5, 6) Julia Wigren Gefle 450/+1.5. Tresteg: 1) Rebecka Abrahamsson 94 Gnistan 1231w/+2.4 (1227/+0.5), 2) Madeleine Nilsson Gefle 1202/+1.0, 3) Emilia Hammarström 96 Wärnamo 1194/+1.9.

28.5 TARTU, EST | Resultat
M Kula: 1) Leif Arrhenius Spårvägen 1968, -) Daniel Ståhl Spårvägen X. Diskus: 1) L Arrhenius 6138, 2) D Ståhl 6074.

28.5 UUSIKARLEPYY, FIN | Resultat
M Höjd: 1) Fredrik Konradsson IFK Umeå 203. Diskus: 1) Johnny Karlsson Strömsund 5453.
P17 Slägga: 2) Anton Andersson 96 Umedalen 4932.
K 200m (-1.0): 2) Isabelle Eriksson Lidingö 25.86. Slägga: 1) Malin Johansson Strömsund 6163.
F19 1500m: 1) Jesssica Edlund 95 Umedalen 4:50.56, 2) Angelica Strandberg 96 IFK Umeå 5:01.78.

26.5 MANCHESTER, GBR | Resultat
K 10 km väg: 15) Louise Wiker Hässelby 35:44.

26.5 RHEDE, GER | Resultat
K Slägga: 2) Emma Johannesson Ullevi 6244, 3) Karolina Pedersen Ullevi 6113.

25.5 FORMIA, ITA
M Stav: 5) Alhaji Jeng Örgryte 530.

25-26.5 GÖTZIS, AUT | Resultat
M Tiokamp: 12) Petter Olson Hässelby 7.562 (11.15/+0.2 690/+0.8 1319 185 49.12 14.79/-0.1 3931 486 5157 4:31.62).
K Sjukamp: 13) Sofia Linde 95 Täby 5.950 (13.78/+0.4 172 1324 25.11/0.0 610/+0.8 4315 2:19.29). 19) Ellinore Hallin Växjö 5.694 (13.55/+0.8 166 1414 24.84/-0.7 546/+0.7 3627 2:17.68).

25-26.5 HALLE, GER | Resultat
Dag 1
M Diskus B:
1) Axel Härstedt Malmö 6166, 4) Ulf Ankarling 88 IF Göta 5705. Spjut A: 2) Kim Amb Bålsta 8165.
P19 Kula: 5) Viktor Gardenkrans 95 Malmö 1776. Diskus: 6) V Gardenkrans 5434, 12) Simon Pettersson 94 Upsala 5111. Slägga: 2) Alexander Larsson 94 Upsala 7360. Spjut: 6) Quincy Andersson 95 Malmö 6416.
P15 Kula: 1) Wictor Petersson 98 Hässleholm 2054. Spjut: 6) Jonathan Amneskog 98 Klippan 5164.
K Slägga A: 8) Tracey Andersson Ullevi 6641. Spjut: 11) Elisabeth Höglund IF Göta 5057.
F19 Kula: 2) Fanny Roos 95 Ljungby 1516. Diskus: 6) Emma Ljungberg 94 Nyköping 4665, 7) F Roos 4606. Slägga: 3) Marinda Petersson 95 Hässleholm 5971.
Dag 2
Ställdes in p g a att kraftigt regn hela natten "dränkt" arenan.

25-26.5 LILLESTRÖM, NOR | Resultat
K 100m (-0.1): Ida Hansen Arvika 12.54. Längd: 2) I Hansen 610/+1.9.
F15 Längd: 1) Kaiza Karlén 98 Arvika 568/+0.7.

25-26.5 VILA REAL DE SANTO ANTÓNIO, POR (Europacup klubblag) | Resultat
Dag 1
M Slägga.
7) Anders Eriksson Udd 5078.

25.5 WEINHEIM, GER | Resultat
K 200m F (+1.3): 3) Caroline Kihlblom 94 Huddinge 25.61. 400m C: 4) C Kihlblom 57.69.

24.5 RECKLINGHAUSEN, GER | Resultat
OBS: "Torgtävling".
M: 4) Melker Svärd Jacobsson 94 Malmö 514.
K: 5) Malin Dahlström Ullevi 399.

22.5 BRANDBU, NOR | Resultat
M 100m A (+5.1): 1) David Sennung Ullevi 10.55w, 3) Shahbaz Safdar Kville 10.70w, 5) Nasser Sebabi Kville 10.86w, B (+1.4): 3) Tobias Karlsson Kville 11.12, 6) Maximus Fröjd Ullevi 11.20. 200m A (+1.8): 2) Sulayman Bah Ullevi 21.78. 400m: 3) Dennis Forsman 95 Ullevi 48.88. 800m A: 8) Karim Mohammadi Spårvägen 1:54.60, C: -) Albin Johansson Hässelby bröt (hare). 3000m: 2) Nacerddine Hallil Hässelby 8:09.29, 4) Adil Bouafif Hässelby 8:18.51, 9) Abdikadir Abdi Ullevi 8:43.37, B: 7) Oliver Lämber Hälle 8:50.17. 400mH: 2) Niclas Åkerström Växjö 53.02, 3) Erik Lindahl Ullevi 54.12. Slägga: 1) Mattias Jons Hässelby 7317.
K 800m: 4) Tove Eurén 94 Göteborgs KIK 2:15.13. 3000m: 4) Meraf Bahta Hälle 9:25.66, 5) Maria Larsson 94 Örgryte 9:27.76, 6) Sarah Lahti 95 Hässelby 9:37.12, 7) Linn Nilsson Hälle 9:39.81, 11) Maria Borglund Sävedalen 10:08.14, -) Charlotta Fougberg Ullevi bröt. 100mH (+3.9): 5) Emma Tuvesson Helsingborg 13.96w. Höjd: 1) My Nordström Norrköping 181.

21.5 BEIJING, CHN
K Stav: 3=) Angelica Bengtsson Hässelby 430.

20.5 HULST, NED | Resultat
M Kula: 2) Daniel Ståhl Spårvägen 1789. Diskus:; 2) D Ståhl 5491.

20.5 REHLINGEN, GER | Resultat
M 3000m: 6) Ababa Lama Hälle 8:02.91.

19.5 LOKEREN, BEL | Resultat
M Kula: 2) Daniel Ståhl Spårvägen 1816. Diskus A: 2) D Ståhl 5463.

19.5 GAVARDO, ITA | Resultat
K 800m D: 4) Greta Graziani 94 Täby 2:19.98.

18.5 HELSINGÖR, DEN | Resultat
M Slägga: 2) Anders Eriksson Udd 4774.

18.5 LETTERKENNY, IRL | Resultat
M Kula: 2) Daniel Ståhl Spårvägen 1823.

18.5 HOORN, NED | Resultat
M 1500m A: 1) Ababa Lama Hälle 3:48.50, 11) Johan Rogestedt Stenungsund 3:53.90.

18.5 SHANGHAI, CHN (DL) | Resultat
K Stav: 7) Angelica Bengtsson Hässelby 440.

18.5 SOLIHULL, GBR | Resultat
K 1500m A: 8) Kajsa Barr Sundbyberg 4:25.99, 10) Lisa Forsberg Spårvägen 4:30.99, B: 11) Nathalie Rohlén Spårvägen 4:37.39.

18-19.5 QUARTEIRA / FARO, POR | Resultat
Dag 1 (Quarteira)
M 400m:
3) Tobias karlsson 95 Sävedalen 53.66. 1500m: 1) Vidar Johansson 96 Sävedalen 4:01.38.
K 400m: 1) Madeleine Björlin Delmar 96 IFK Göteborg 58.53, 2) Linn Söderholm 96 Sävdalen 59.18, 3) Estelle Montler Göteborgs KIK 59.98.
Dag 2 (Faro)
M 800m:
7) T Karlsson 2:03.16.
K 800m: 1) L Söderholm 2:11.28, 2) M Björlin Delmar 96 2:19.38

11-12.5 LODI, ITA | Resultat
Dag 2
K 800m B:
3) Greta Graziani 94 Täby 2:18.15.

11-12.5 JINAN, CHN | Resultat
Dag 1
K Stav:
?) Angelica Bengtsson Hässelby 430.
Anm: Angelica står som "utom tävlan" i listan och det framgår inte vad hennes totalplacering var. Tre kinesiskor tog nämligen 4.30 "inom tävlan".

11.5 OSLO, NOR (Holmenkollstafetten) | Resultat
M: 3) Hälle 50:59, 7) Malmö 53:23.

10.5 DOHA, QAT (DL) | Resultat
M 800m B: 7) Johan Rogestedt Stenungsund 1:48.30.
K 1500m: 1) Abeba Aregawi Hammarby 3:56.60 (800m 2:07.5m). Längd: 7) Erica Jarder Spårvägen 666/+1.9.

6.5 BRYNE, NOR | Resultat
M35 Kula: 1) Daniel Korhonen Kville 1201. Diskus: 1) D Korhonen 3456.

5.5 PAVIA, ITA | Resultat
M Spjut: 1) Gabriel Wallin Södertälje IF 7466.
K 400m B: 3) Caroline Kihlblom 94 Huddinge 57.86.

4-5.5 TÅRNBY, DEN | Resultat
Dag 1
P19 Spjut:
4) Kim Fransson 94 Halmstad 4722.
P17 100m f (-1.0); 4) Hassan Noureddin 96 Halmstad 111.77.
P15 Spjut: 1) Rasmus Eriksson 98 Kil 5632.
K 100m h1 (-2.5): 1) Erica Jarder Spårvägen 12.19, f (-0.6): 1) E Jarder 11.89. 800m: 3) Patricia Striner 97 Malmö 2:12.65. Spjut: 1) Linda Åkerman Halmstad 3696.
Dag 2
M 3000m:
3) Munti Saleh Malmö 9:05.19, 6) Adil Abdiwahab Malmö 9:12.25. Längd: 3) Richard Berg Halmstad 620/0.0. Slägga: 1) Anders Eriksson Udd 5492.
P15 1500m: 1) Warsame Hassan 98 Malmö 4:10.71.
K Kula: 2) L Åkerman 979.
F13 Höjd: 1) Erika Wärff Öresund 170.
Anm: Även ungdomar från Halmstad, Öresund, Kronan, Malmö, Kristianstad.

4.5 MÁLAGA, ESP | Resultat
M 100m A (+0.8): 1) Jan Wocalewski Huddinge 10.79. Längd: 1) Love Fältström Hammarby 689/+1.2, 2) Erik Ehrlin Ärla 623/+1.2.
K Längd: 1) Jasmin Sabir Hammarby 546/0.0.

4.5 LEIRIA, POR | Resultat
M Kula: 1) Niklas Lindstedt Hässelby 1550. Diskus: 1) Ulf Ankarling IF Göta 5633.
P17 Diskus: 1) Albin Lager 96 Örebro 5038.
K Diskus A: 1) Nadia Shirafkan Nejad 95 IF Göta 4644, B: 1) Maria Wennlund Filipstad 4090.

4.5 MILANO, ITA | Resultat
K 1500m: 5) Greta Graziani 94 Täby 5:10.70

27.4 MÁLAGA, ESP | Resultat
M 200m (-1.2): 1) Carl Sjöstedt 94 IF Göta 22.30.

27.4 OSLO, NOR (Sentrumslöpet) | Resultat
M 10 km väg: 1) Mikael Ekvall Strömstad LK 29:16, 4) Johan Larsson Strömstad LK 29:41, 26) Björn Martinsson Strömstad LK 32:22, 52) Björn Erik Norman Solvikingarna 33:45.
K 10 km väg: 6) Jessica Gunnarsson 35:50, 10) Gloria Vinstedt Studenterna 37:30, 24) Malin Klintefjord 39:03, 42) Rebecka Andersson Strömstad LK 40:00.

27.4 GLOSTRUP, DEN | Resultat
M Slägga: 2) Anders Eriksson Udd 5081, 3) Mattias Grundström Ängelholm 4519.

21.4 BARCELONA, ESP | Resultat
M 10 km landsväg: 6) Emil Lerdahl Hammarby 30:37.

21.4 LONDON, CAN | Resultat
K Stav: 3) Anna Larsson 97 Varberg 336.

21.4 KORSCHENBROICH, GER | Resultat
M 10 km väg: 38) Marcus Gustafsson Spårvägen 31:54.
K 5 km väg: 6) Charlotta Fougberg Ullevi 16:28

14.4 SAFI, MAR | Resultat
M 10 km väg: 27) Adil Bouafif Hässelby 31:32.

13.4 JABLONEC, CZE | Resultat
M Slägga: 1) Johan Björnstad Ullevi 5376.
P19 Diskus: 1) Gustav Liberg 95 Ullevi 4569.
K Slägga: 1) Karolina Pedersen Ullevi 6278, 2) Emma Johannesson Ullevi 6140.

11-14.4 SYDNEY, AUS (Australiska mästerskapen) | Resultat
Dag 3
M Diskus:
3) Robert Melin Bottnaryd 5558.

24.3 ÅRHUS, DEN (DAF Cross Challenge) | Resultat
M 10 km landsväg: 9) Emil Lerdahl Hammarby 30:55, 31) Pär-Johan Lif 32:22.

22-24.3 AUCKLAND, NZL (Nya Zeeländska mästerskapen) | Resultat
Dag 1
P19 800m heat:
?) Rasmus Bengtsson 95 1:57.56.
Dag 2
P19 800m f:
8) R Bengtsson 2:01.55.
Dag 3
P19 1500m:
12) R Bengtsson 4:04.23.

16-17.3 CASTELLÓN, ESP (Europacup Vinterkast) | Resultat
Dag 1
M Diskus A:
10) Axel Härstedt 5861, B: 4) Ulf Ankarling 5759. Slägga A: 7) Mattias Jons 7228.
M22 Diskus: 7) Daniel Ståhl 5667.
Dag 2
M22 Kula:
1) D Ståhl 1863.
K Slägga A: 3*) Tracey Andersson 7082 Svenskt rekord.
K22 Diskus: 12) Heidi Schmidt 4251. Slägga: 5) Eleni Larsson 6188.

12-17.3 PERTH, AUS (Australiska juniormästerskapen) | Resultat
Dag 1
F17 100mH h1
(+0.3): 4) Moa Engström 96 KA2 14.49, f (-1.7): 7) M Engström 14.91.

9.3 AUCKLAND, NZL | Resultat
P19 1500m: 1) Rasmus Bengtsson 95 4:02.67.

6.3 POTCHEFSTROOM, RSA
K Spjut: 1) Emilia Amb Bålsta 4689, 4) Matilda Elfgaard Habo 4444.

2.3 SCHRIESHEIM, GER | Resultat
M 10 km: 9) Michael Kälebo Enhörna 33:22.

2-3.3 AUCKLAND, NZL | Resultat
Dag 2
P19 800m:
2) Rasmus Bengtsson 95 1:59.33.

1-3.3 MELBOURNE, AUS | Resultat
Dag 1
M Diskus:
1) Robert Melin Bottnaryd 5237.

1-3.3 ADELAIDE, AUS | Resultat
Dag 2
K 100m h1
(-1.6): 3) Moa Engström 96 KA2 13.17, f (+0.5): 7) M Engström 13.05.

24.2 DOUR, BEL | Resultat
K 6 km terräng: 10) Elina Johansson Spårvägen 23:48.

23.2 LEIRIA, POR | Resultat
K Slägga: 1) Josefin Berg IF Göta 6155.

23.2 HOBART, AUS | Resultat
M 5000m: 10) Mikael Ekvall Strömstad LK 14:12.72.

22.2 ADELAIDE, AUS | Resultat
K 100m B (+3.2): 1) Moa Engström 96 KA2 13.02w.
F17 100mH (+3.8): 1) M Engström 14.67w.

16.2 WAITAKERE, NZL | Resultat
P19 800m: 2) Rasmus Bengtsson 95 1:55.08.

9.2 HAMILTON, NZL | Resultat
M 1500m B: 5) Rasmus Bengtsson 95 4:01.51.

8-10.2 ADELAIDE, AUS | Resultat
Dag 2
F17 100mH
(+0.8): 1) Moa Engström 96 KA2 15.24.

3.2 CASTELLÓN, ESP (Europacup terräng klubblag) | Resultat
M 10 km terräng: 39) Andreas Åhwall 30:58, 46) Haben Idris 31:21, 54) Andreas Jansson 96 31:51, 56) Henry Gross 31:53, 66) Oskar Majling 32:11, 75) Peter Gross 32:50. Lag: 12) Hässelby 195.
P19 6 km terräng: 6) Gustaf Stensjö 96 18.37, 18) Vidar Johansson 96 19:06, 34) Gabriel Steffensen 96 19:47, 36) Daniel Bucht 96 19:51, 46) Andreas Kramer 97 20:23. Lag: 4) Sävedalen 94.
K 6 km terräng: 25) Lena Eliasson 20:30, 36) Madeleine Larsson 21:02, 43) Sanna Mustonen 21:20, 44) Jessica Gunnarsson (SK Vidar) 21:26, 49) Josephine Ambjörnsson 21:54, 54) Jenny Nilsson 22:32. Lag: 9) Hässelby 153.
F19 4 km terräng: 2) Sarah Lahti 95 13:42, 7) Isabelle Brauer 96 14:12, 22) Astrid Rosvall 97 14:54, 30) Klara Henriksson 97 15:12, 40) Hilda Hardell 97 15:38, 53) Emma Gustafsson 97 16:36. Lag: 4) Hässelby 61.

2-3.2 BREDA, NED | Resultat
Dag 2
K 7.55 km terräng:
10) Elina Johansson Spårvägen 29:20.

1.2 ADELAIDE, AUS | Resultat
F17 100mH (-2.8): 1) Moa Engström KA2 16.20.

27.1 BEOGRAD, SRB | Resultat
P15 1.0 km terräng: 3) Stefan Stojanovic 98 Huddinge 3:19.

25.1 ADELAIDE, AUS | Resultat
K 60m A (+3.2): 7) Moa Engström 96 KA2 8.33w. 200m B (-0.7): 5) M Engström 28.22.

22.1 WANGANUI, NZL | Resultat
P19 1 mile: 5) Rasmus Bengtsson 95 4:19.66.

19.1 ADELAIDE, AUS | Resultat
K 100m A (+1.7): 7) Moa Engström 96 KA2 13.23.
F17 100mH (+3.4): 3) M Engström 16.12w.

12.1 LAS PALMAS, ESP | Resultat
M Höjd: 1) Philip Frifelt Lundqvist IF Göta 212.
K Höjd: 1) Sofia Linde 95 Täby 178, 2) Rakel Rosshagen 95 Täby 155. Kula: 1) S Linde 1355, 2) R Rosshagen 993.

Resultat

Resultat 2013

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>