Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 21 augusti 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Övriga svenska arenatävlingar 2013

31.12 LILLA EDET (Nyåskastet) | Resultat

28.12 UDDEVALLA (Resultattävling) | Resultat

30.11 BORÅS/R (Kasttävling) | Resultat

2.11 UDDEVALLA (Kasttävling) | Resultat

19.10 UDDEVALLA (Kasttävling) | Resultat

13.10 SKARA (Öppna KM) | Resultat
1 mile: http://www4.idrottonline.se/ImageVaultFiles/id_543406/cf_57129/Resultat_KM_Mile.PDF

12-13.10 HÖGBY (Sista Chansen) | Resultat

9.10 VISBY (DM 5000m) | Resultat

9.10 TINGSTÄDE (Kastfemkamp) | Resultat

9.10 LIDINGÖ (Veckans gren) | Resultat

2.10 LIDINGÖ (Veckans gren) | Resultat

29.9 KLIPPAN (Kretsmästerskap) | Resultat

29.9 TRANÅS (TAIF-spelen) | Resultat

28-29 KALMAR (Kalmarspelen + DM mångkamp) | Resultat

28.9 TINGSTÄDE (VDM kast) | Resultat

28.9 ÖREBRO (Castorama)
M: Hampus Grandin Örebro 1.673.

25.9 UMEÅ (Öppna Kommunmästerskap + UDM) | Resultat

24.9 HUDDINGE/J (Källbrinksös 21) | Resultat

22.9 TROLLHÄTTAN (Lilla McDonaldsspelen) | Resultat

22.9 SPÅNGA (STH Cup) | Resultat
Lagpoäng: http://www.friidrott.stockholm.se/~upload/STHCup13poangrakning.pdf

22.9 VISBY (Team Sportia-spelen) | Resultat

22.9 VÄRNAMO (Lag-UDM 11-13 år) | Resultat

21.9 MALMÖ/S-K (Kasttävling) | Resultat

21-22.9 JÄRVSÖ (Lilla Olympiaden) | Resultat

21.9 ÄRLA (KM) | Resultat

21.9 UDDEVALLA (Kasttävling) | Resultat

21.9 STOCKHOLM (ALJ Open) | Resultat

21.9 HALLSBERG (DM 10000m) | Resultat

21-22.9 VARBERG (Varbergs Mångkamp) | Resultat
Grenresultat med vinduppgifter: http://www2.idrottonline.se/ImageVaultFiles/id_513973/cf_359/Varbergs_m-ngkamp_2013-_vind.PDF
F11: http://www2.idrottonline.se/ImageVaultFiles/id_513971/cf_359/Varbergs_m-ngkamp_2013-_F11.PDF
P11: http://www2.idrottonline.se/ImageVaultFiles/id_513972/cf_359/Varbergs_m-ngkamp_2013-_P11.PDF

21.9 HENÅN (Hopptävling) | Resultat

21.9 MÄRSTA (Midgårdskastet) | Resultat
UDM slägga: http://www4.idrottonline.se/ImageVaultFiles/id_539853/cf_57129/UDM_sl-gga_20130922_-_Resultat.PDF

20.9 TINGSTÄDE (Kasttävling) | Resultat

18.9 UMEÅ (Löparnas kväll 3) | Resultat

18.9 LIDINGÖ (Veckans gren 5) | Resultat

18.9 UPPSALA (Uppsalakastet 6) | Resultat

18.9 NORRTÄLJE (Högstadiemästerskap) | Resultat

17.9 HUDDINGE/J (Källbrinksös 20) | Resultat

16-17.9 MOTALA (KM mångkamp) | Resultat

16.9 KALMAR (3000m) | Resultat

14.9 EKERÖ (KM) | Resultat

14-15.9 GÄVLE (Höstmångkamp 1) | Resultat

14-15.9 KROKOM (ÖPiaden final) | Resultat

14.9 UPPSALA (Uppsalakastet 5) | Resultat

14.9 ÖRNSKÖLDSVIK (Öppna KM) | Resultat

14.9 SÄTRA (Brommaspelen) | Resultat

14-15.9 GLANSHAMMAR (Svealands 13-14 år) | Resultat

14-15.9 KROKOM (DM) | Resultat

14-15.9 EKSJÖ (Götalands 13-14 år) | Resultat

13.9 TINGSTÄDE (Kasttävling) | Resultat

12.9 ÖSTHAMMAR (Hösttävling 2) | Resultat

11.9 NÄSSJÖ (Sisu-cupen 4) | Resultat

11.9 LIDINGÖ (Veckans gren 4) | Resultat

10.9 HUDDINGE/J (Källbrinksös 19) | Resultat

10.9 VITTSJÖ (VDM) | Resultat

10.9 SANDVIKEN (Gästrike Cup 8) | Resultat

10.9 GÖTEBORG/S (Areskoug Memorial) | Resultat

10.9 GÖTEBORG/S (DM 10000m) | Resultat

9.9 ESKILSTUNA (Eskilstunamästerskap 4) | Resultat

8.9 BJÖRKNÄS (Björknässpelen) | Resultat

8.9 NYNÄSHAMN (Nynässpelen) | Resultat

8.9 JÖNKÖPING (HIK-kampen) | Resultat

8.9 FALKÖPING (Odenspelen) | Resultat

7.9 LINKÖPING (DM 10000m) | Resultat

7.9 MORA (Moraspelen) | Resultat

7.9 UDDEVALLA (Lilla Bohusspelen) | Resultat

7.9 KARLSKRONA (Karlskronaspelen) | Resultat

7.9 TRELLEBORG (DM 10000m + VDM) | Resultat

7-8.9 HUDDINGE (Kraftmätningen final) | Resultat

7-8.9 KUNGSBACKA (Kungabackaspelen) | Resultat

6-8.9 LUND (Sydsvenska Ungdomsspelen) | Resultat

5.9 KROKOM (DM 10000m) | Resultat

5.9 ÖSTHAMMAR (Hösttävling) | Resultat

5.9 ENKÖPING (Trestegstävling) | Resultat

4.9 ÖREBRO (Löparkväll 4) | Resultat

4.9 LIDINGÖ (Veckans gren 3) | Resultat

4.9 ESKILSTUNA (Eskilstunamästerskap) | Resultat

4.9 UPPSALA (Kasttävling) | Resultat

3.9 UPPSALA (UDM 2) | Resultat

3.9 STOCKHOLM/S (Runday Raceday) | Resultat

3.9 UDDEVALLA (DM 10000m & stafett) | Resultat

3.9 HUDDINGE/J (Källbrinksös 18) | Resultat

3-19.9 ÅHUS (Öppna Åhusmästerskapen) | Resultat

3.9 TRELLEBORG (DM 10000m + VDM) | Resultat

3.9 VÄXJÖ (Stav/kasttävling) | Resultat

3.9 ENSKEDE (Distriktsfinal 12-14 år) | Resultat
Anm: Övriga grenar gick i Täby Open 2013-08-31--09-01.

1.9 LERUM (Stonehill Games) | Resultat

1.9 ALVESTA (Mini-LM) | Resultat

1.9 YSTAD (Kretsserien) | Resultat

1.9 NYBRO (Hindenspelen) | Resultat

1.9 UPPSALA (UNT-cupen) | Resultat

1.9 KLIPPAN (Kretsmästerskap höjd) | Resultat

31.8 HALLSBERG (UDM) | Resultat

31.8-1.9 TÄBY (Täby Open) | Resultat
Dag 1
Dag 2: http://www.friidrottsresultat.se/2013/tabyopen/index2.php

31.8 SKARA (Skarakampen) | Resultat

31.8 VILLSTAD (Kräftspelen) | Resultat

31.8-1.9 HÄRNÖSAND (Norrlands 13-17 år) | Resultat

31.8 OLOFSTRÖM (VDM) | Resultat

28.8 MÄRSTA (Kast/hopptävling) | Resultat

28.8 LIDINGÖ (Veckans gren 2) | Resultat

27.8 VÄSTERÅS (Stavtävling) | Resultat

27.8 ÖSTERSUND (ÖPiaden 6 inkl DM 3) | Resultat

27.8 GÄVLE (DM 10000m) | Resultat

27.8 MARKARYD (Snapphanekampen 2) | Resultat

27-29.8 MOTALA (KM) | Resultat

27.8 KARLSKRONA (DM 10000m) | Resultat

25.8 JÖNKÖPING (Kretsmästerskap 10000m) | Resultat

25.8 JÖNKÖPING (Kretsmästerskap ungdom) | Resultat

25.8 BÅLSTA (Kvantumspelen) | Resultat

25.8 TORSBY (Kasttävling) | Resultat

24.8 UPPSALA (Uppsalakastet 4) | Resultat

24.8 LIDKÖPING (Vänerspelen) | Resultat

24-25.8 KROKOM (Waplanspelen) | Resultat

24-25.8 STOCKHOLM/S (DN Galan Youth) | Resultat

24.8 KARLSTAD (Götas Ungdomsspel) | Resultat

24.8 GARPHYTTAN (FIF-spelen) | Resultat

22.8 SKELLEFTEÅ (DM 10000m) | Resultat

21.8 LIDINGÖ (Veckans gren 1) | Resultat

21.8 VISBY (Augustitävlingen) | Resultat

21.8 HUDDINGE (Viking Line-spelen) | Resultat

21.8 VÄRNAMO (WSK Mini) | Resultat

21.8 NORRTÄLJE (Roslagsmästerskap ungdom) | Resultat

20.8 LJUSDAL (TS Cup + DM) | Resultat

20.8 GÖTEBORG/S (Resultattävling) | Resultat

19.8 SKELLEFTEÅ (PRK3) | Resultat

18.8 LIDINGÖ (Sommarsmajlet) | Resultat

18.8 HABO (Lag-UDM) | Resultat

18.8 FALUN (Bilmetrospelen) | Resultat

18.8 LJUNGBY (Lag-UDM) | Resultat

18.8 SKÖVDE (JDM-VDM) | Resultat

18.8 KARLSKOGA (Nobelspelen) | Resultat

17-18.8 NORRKÖPING (Surbullespelen) | Resultat

17-18.8 LULEÅ (Nyckelkampen med JDM/UDM samt DM 5000m) | Resultat

17.8 TRANÅS (Lag-DM) | Resultat

17-18.8 ÄNGELHOLM (Engelholmsspelen inkl DM) | Resultat

17.8 BORÅS (Görans släggutmaning) | Resultat

14.8 STOCKHOLM/S (Tjejernas Kväll) | Resultat

14.8 SÖDERTÄLJE (Enhörna Challenge) | Resultat

14.8 BOTTNARYD (Kretsmästerskap slägga) | Resultat

13.8 JÖNKÖPING (Kretsmästerskap) | Resultat

13.8 KARLSTAD (Löparnas Kväll) | Resultat

13.8 UMEÅ (Nolia Cup 2) | Resultat

10.8 VÄRNAMO (DM 10000m) | Resultat

10.8 HEDEMORA (Pentangeln) | Resultat

8.8 KARLSTAD (DM 10000m) | Resultat

7.8 VÄXJÖ/V-K (Kasttävling) | Resultat

7.8 VÄXJÖ (Resultattävling) | Resultat

7.8 VISBY (DM 10000m) | Resultat

7.8 NORRTÄLJE (McDonalds Cup) | Resultat

6.8 STOCKHOLM/S (Sommarspelen) | Resultat

6.8 ENSKEDE (Udda grenars kväll) | Resultat

5.8 UMEÅ (Löparnas Kväll) | Resultat

5.8 SOLLENTUNA (Formtoppningen) | Resultat

5.8 MÄRSTA (Kast/hopptävling) | Resultat

4.8 TROSA (Kasttävling) | Resultat

3-4.8 KIL (Goliatspelen) | Resultat

3.8 NÄSSJÖ (Sisu-spelen) | Resultat

3.8 TINGSTÄDE (Kastfemkamp) | Resultat

3.8 TANUMSHEDE (Medvind) | Resultat

3-4.8 VARBERG (Getabocksspelen) | Resultat

3.8 SKELLEFTEÅ (Skelleftespelen) | Resultat

1.8 YSTAD (Kretsmästerskap) | Resultat

1.8 GÄVLE (DM 2) | Resultat

31.7 ÖREBRO (Löparkväll 3) | Resultat

31.7 LINKÖPING (Öppna KM) | Resultat

31.7 GÖTEBORG/S (Night of Athletics) | Resultat

30.7 STOCKHOLM/S (Friidrottskväll på Stadion) | Resultat

28.7 GÖTEBORG/S (Tore Jump Challenge) | Resultat

28.7 SUNDSVALL (WindSprint) | Resultat

27.7 SKELLEFTEÅ (Kasttävling 3) | Resultat

27-28.7 ARVIKA (Stjärnspelen) | Resultat

27-28.7 LEKSAND (Leksands Sparbanksspel) | Resultat

26.7 VARBERG/H (Kasttävling) | Resultat

26-28.7 HÄSSLEHOLM (HAIS-spelen) | Resultat

25.7 NORRKÖPING (Kasttävling) | Resultat

24.7 LULEÅ (Kvällstävling) | Resultat

23.7 STENSJÖN (Klubbmatch) | Resultat

23.7 KARLSTAD/MÄ (Kanelbullekastet) | Resultat

21.7 MOTALA (Kasttävling) | Resultat

20.7 TINGSTÄDE (Kasttävling) | Resultat

20.7 UDDEVALLA (Kasttävling) | Resultat

19-21.7 GÄVLE (Gefle Games) | Resultat

16.7 KROKOM (DM + Öpiaden 4) | Resultat

14.7 SÖDERHAMN (Gulf of Bothnia) | Resultat

13-14.7 HALMSTAD (Laxaspelen) | Resultat

13-14.7 SKELLEFTEÅ (Barentskampen) | Resultat

13.7 FILIPSTAD (Ferlinkampen) | Resultat

13-14.7 STENUNGSUND (Bohuskampen) | Resultat

13.7 TINGSTÄDE (Kasttävling) | Resultat

12.7 VARBERG/H (Kasttävling) | Resultat

10.7 KRISTIANSTAD (Sommarspelen) | Resultat

9.7 STENSJÖN (Veteranhoppet) | Resultat

7.7 HÖGBY (Ölandsspelen) | Resultat

6.7 SUNNE (Sunnespelen) | Resultat

6.7 STRÖMSUND (Julikastet) | Resultat

6-7.7 UPPSALA (Uppsalaspelen) | Resultat

6.7 BOLLNÄS (Fortum-spelen) | Resultat

5-7.7 HELSINGBORG (Öresundsspelen) | Resultat

4.7 FALUN (Veckans tävling 3) | Resultat

3.7 STRÖMSUND (Dunderkastet) | Resultat

3.7 OSKARSHAMN (Oskarshamnsspelen) | Resultat

2.7 VÄXJÖ/V-K (Kasttävling 3) | Resultat

2.7 HÖGBY (Veteran-ÖM) | Resultat

29.6 FRÄNDEFORS (Frendevispelen) | Resultat

29.6 VÄSTERÅS/Ap (Kasttävling) | Resultat

29-30.6 BOTTNARYD (Bottnarydskastet) | Resultat

28-30.6 GÖTEBORG/U (Världsungdomsspelen) | Resultat

25.6 HÄSSELBY (Hässelbys Jubileumsgala) | Resultat

25.6 SÖDERHAMN (DM / TS-cup) | Resultat

25.6 ÖSTERSUND (Långa Kast 1) | Resultat

25.6 TINGSTÄDE (Kasttävling) | Resultat

24-25.6 KARLSHAMN (DM) | Resultat

24.6 NYBRO (Resultattävling) | Resultat

24.6 UMEÅ (Löparnas Kväll 1) | Resultat

24.6 TIERP (Nordupplandsmästerskapen 2) | Resultat

24-25.6 FINSPÅNG (DM) | Resultat

23.6 UPPSALA (Uppsalakastet 3) | Resultat

23.6 KUNGÄLV (Trekungamötet) | Resultat
Kvinnor: http://www3.idrottonline.se/ImageVaultFiles/id_537061/cf_69694/Resultat_Kvinnor_TreKungam-tet_2013.HTM

23.6 TINGSTÄDE (Midsommarkastet) | Resultat

20.6 UMEÅ (Nolia Cup 1) | Resultat

20.6 UPPSALA (Adams Årliga Hoppgala) | Resultat

19.6 LERUM (En Midsommarnattsdröm) | Resultat

19.6 JÖNKÖPING (Vätterspelen) | Resultat

19.6 ÖREBRO (Löparkväll 2) | Resultat

19.6 SKELLEFTEÅ (PRK2) | Resultat

19.6 NORRTÄLJE (VDM 2) | Resultat

19.6 GÄVLE (DM 1) | Resultat

19.6 MALMÖ/S-K (Kasttävling) | Resultat

18.6 TINGSTÄDE (Kasttävling) | Resultat

18.6 ÖSTERSUND (ÖPiaden 2) | Resultat

18.6 STOCKHOLM/S (Långlöparnas Kväll) | Resultat

17.6 MÄRSTA (Kast/hopptävling) | Resultat

16-17.6 HÖGBY (Ölandsmästerskap) | Resultat

16.6 TANUMSHEDE (DM) | Resultat

16.6 LINKÖPING (East Sweden Games - dag 2) | Resultat

16.6 VÄRNAMO (WSK-spelen) | Resultat

16.6 ÖREBRO (Örebro Ungdomsgala) | Resultat

16.6 HERRLJUNGA (Kullings-spelen) | Resultat

16.6 ANGERED (Angeredsspelen) | Resultat

15.6 HABO (Habo Challenge) | Resultat

15.6 LIDKÖPING (Lilla Vänerspelen) | Resultat

15-16.6 BODEN (Bodens Sommarspel inkl DM 10000m) | Resultat

15.6 ÖRBYHUS (Örbyhusspelen) | Resultat

15-16.6 SUNDSVALL (Mitt Norden Cup) | Resultat

15-16.6 VELLINGE (Finish Games) | Resultat

15.6 NORRKÖPING (East Sweden Games - dag 1) | Resultat

15.6 ESKILSTUNA (Ekängens Ungdomsgala) | Resultat

15-16.6 ESKILSTUNA (Svealands mångkamp 13/14 år) | Resultat

15-16.6 KARLSKRONA (Rosenbomspelen) | Resultat

14.6 GÖTEBORG/S (Kvilles Vårtävling) | Resultat

14-16.6 HUDDINGE (Huddingespelen) | Resultat

13.6 BOLLNÄS (Guldjakten) | Resultat

13.6 UMEÅ (Campusspelen 1) | Resultat

12.6 SÖDERHAMN (Guldjakten) | Resultat

12.6 VÄXJÖ/V-K (Kasttävling 2) | Resultat

12.6 FALUN (DM slägga) | Resultat

12.6 SÖDERTÄLJE (Enhörna Challenge) | Resultat

12.6 NORRTÄLJE (VDM) | Resultat

11.6 HUDDINGE/J (Källbrinksös 6) | Resultat

10.6 HUDIKSVALL (Guldjakten) | Resultat

10.6 SKÖVDE (DM långdistans) | Resultat

9.6 KATRINEHOLM (Katrineholmsspelen) | Resultat

9.6 YSTAD (Ystad Spelen) | Resultat

9.6 UMEÅ (Björkspelen inkl DM) | Resultat

9.6 OLOFSTRÖM (Contactspelen) | Resultat

8.6 NYBRO (Lag-UDM kval) | Resultat

8-9.6 OSKARSHAMN (VDM) | Resultat

8-9.6 BORÅS (Ymerspelen) | Resultat

8.6 KVARNSVEDEN (dt-spelen) | Resultat

8.6 KIL (Stefan Holm-spelen) | Resultat

8-9.6 KÖPING (Västra Mälardalsspelen) | Resultat
Dag 2: http://www6.idrottonline.se/ImageVaultFiles/id_548955/cf_69694/Resultat_s-ndag.HTM

8.6 HUDDINGE/J (Källbrinksös 5) | Resultat

8.6 HALLSBERG (DM 5000m) | Resultat

8.6 SKELLEFTEÅ (Kasttävling) | Resultat

8.6 KUNGÄLV/S (Trekungakastet) | Resultat

7-9.6 SOLLENTUNA (SAYO) | Resultat

6.6 GLANSHAMMAR (GIF-spelen) | Resultat

6.6 SÖDERTÄLJE (Kringelspelen) | Resultat
Kringelkastet med kastserier:
http://www8.idrottonline.se/SodertaljeIF-Friidrott/Arrangemang/Kringelkastet/Resultat2013/

6.6 JÖNKÖPING (Kraftmätningen kval) | Resultat

6.6 SKARA (SkaraRacet) | Resultat

6.6 LUDVIKA (Ludvikaspelen) | Resultat

6.6 TROLLBÄCKEN (Tyresö u- och v-spel) | Resultat
Kvinnor: http://www2.idrottonline.se/ImageVaultFiles/id_500391/cf_359/Flickor_prelimin-r.PDF

6.6 LILLA EDET (Edetspelen) | Resultat

4.6 HUDDINGE/J (Källbrinksös 4) | Resultat

4.6 JÖNKÖPING (Råslättspelen) | Resultat

4.6 KVARNSVEDEN (DM stav) | Resultat

4.6 KARLSTAD (Löparnas Kväll inkl DM 5000m) | Resultat

3.6 SKELLEFTEÅ (DM / PRK1) | Resultat

2.6 HEDEMORA (DM) | Resultat

2.6 HALLSBERG (Stocksätersspelen) | Resultat

2.6 ALVESTA (Virdaspelen) | Resultat

2.6 FINSPÅNG (Grosvadskampen) | Resultat
Individuella grenar: http://www5.idrottonline.se/ImageVaultFiles/id_577018/cf_87178/Resultat_ind_grenar_2013.PDF

2.6 KLIPPAN (Bedaspelen) | Resultat

1.6 SÄTRA (Sätraspelen) | Resultat

1-2.6 ÖSTERSUND (Storsjöspelen) | Resultat

1.6 SANDVIKEN (Högbospelen) | Resultat

1-2.6 GÖTEBORG/S (Sävedalsspelen) | Resultat

1-2.6 NYKÖPING (Mästarmöte i kast) | Resultat

1.6 SKELLEFTEÅ (Happy Hour) | Resultat

1.6 TRELLEBORG (Trelleborgsspelen) | Resultat

30.5 EKERÖ (Skol-DM) | Resultat

30.5 SÖDERHAMN (Guldjakten) | Resultat

29.5 VÄXJÖ (Smålandsspelen) | Resultat

29.5 SÄTER (VDM) | Resultat

28.5 ESKILSTUNA (Eskilstunaserien 4) | Resultat

28.5 BOLLNÄS (TS-cupen) | Resultat

27.5 MALMÖ/He (1500m-tävling) | Resultat

27.5 MÄRSTA (Kast/hopptävling) | Resultat

26.5 KARLSKOGA (Värmlandsserien) | Resultat

26.5 SKELLEFTEÅ (Kasttävling) | Resultat

26.5 TIMRÅ (Kasttävling) | Resultat

25.5 EKERÖ (Mälaröspelen) | Resultat

25.5 LAHOLM (Laholmskampen) | Resultat

25.5 ÖREBRO (Swedish Pole Vault Challenge) | Resultat

25.5 LULEÅ (Mayday / Kraftmätningen kval) | Resultat

25.5 TORSBY (Boregalan) | Resultat

25-26.5 KALMAR (DM) | Resultat

25.5 SÄTER (Säterspelen) | Resultat

24.5 UPPSALA (Skol-DM) | Resultat

23.5 ÖSTERSUND (Skol-DM) | Resultat

23.5 MALMÖ/S-K (Kasttävling) | Resultat

23.5 BÅLSTA (Gröna Milen / VDM) | Resultat
OBS: 23 maj!

22.5 ÄRLA (Eskilstunaserien 3) | Resultat

22.5 MALMÖ/S-K (Kasttävling) | Resultat

22.5 NORRTÄLJE (Bästa 5:an) | Resultat

21.5 VÄXJÖ/V-K (Kasttävling) | Resultat

21.5 LINKÖPING (Resultattävling) | Resultat

21.5 HUDDINGE/J (Källbrinksös 2) | Resultat

21.5 ÖSTERSUND (ÖPiaden 1) | Resultat

20.5 MALMÖ/S (Malmömästerskap 800m) | Resultat

20-21.5 FALKENBERG (DM stafett) | Resultat

19.5 MOTALA (Platenspelen) | Resultat

19.5 TROLLHÄTTAN (McDonaldsspelen) | Resultat

19.5 JÖNKÖPING (Lag-UDM kval) | Resultat

19.5 KRISTIANSTAD (Kraftmätningen kval) | Resultat

19.5 ENSKEDE (Kraftmätningen kval) | Resultat

18-19.5 BÅLSTA (Vårkastet) | Resultat

18-19.5 MÄRSTA (Sigtuna/Knivstakampen) | Resultat

18.5 SÖDERHAMN (Niklas Minne) | Resultat

18.5 TINGSTÄDE (Kasttävling) | Resultat

18-19.5 VARBERG (Varbergskampen) | Resultat

18.5 FLEN (Violspelen) | Resultat

18.5 SKARA (Skaraborgskampen) | Resultat

18.5 HELSINGBORG (Olympia Sprint) | Resultat

18.5 SÄTRA (Sundbybergs Ungdomsspel) | Resultat

18.5 UDDEVALLA (Kasttävling) | Resultat

18.5 SKRUV (Marknadsspelen) | Resultat

16.5 ÖREBRO (Löparkväll 1) | Resultat

15.5 NORRTÄLJE (4H-spelen 1) | Resultat

15.5 VALLENTUNA (Arenamilen) | Resultat
1500m: http://www2.idrottonline.se/ImageVaultFiles/id_495458/cf_359/Arenamilen_2013_1500_m.XLS

15.5 KALMAR/Lindö (KM slägga) | Resultat

15.5 FALUN (Kasttävling) | Resultat

14.5 LINKÖPING (Resultattävling) | Resultat

14.5 MJÖLBY (KM 3000m) | Resultat

14-15.5 SÄTRA (DM stafett) | Resultat

14.5 BOLLNÄS (Löparserien) | Resultat

12.5 DANDERYD (Danderyds Ungdomsspel) | Resultat

12.5 GÄVLE (IF Skade-spelen) | Resultat

12.5 OSKARSHAMN (Majspelen) | Resultat

11-12.5 SÄTRA (VDM) | Resultat

11-12.5 SÄTRA (Mångkamp) | Resultat

10.5 UPPSALA (Upsalakastet 2) | Resultat

9.5 VILLSTAD (B-Tex Cup) | Resultat

9.5 GÖTEBORG/S (Öppna KM 10000m) | Resultat

7.5 MALMÖ/He (VDM 800m) | Resultat

5.5 HÄSSLEHOLM (Vårkampen) | Resultat

5.5 UPPSALA (Upsalakastet 1) | Resultat

5.5 SKÖVDE (Resultattävling) | Resultat

5.5 GÖTEBORG/S-K (Kasttävling) | Resultat

5.5 SJÖBO (Kretsserien) | Resultat

4.5 STENUNGSUND (Stenungsundsspelen) | Resultat

4.5 TRELLEBORG (Startskottet) | Resultat

4.5 SANDVIKEN (Nordic Challenge 10000m) | Resultat
M: 5) Fredrik Uhrbom 30:20.79, 6) David Nilsson 30:32.24. Utom tävlan: Andreas Åhwall Hässelby 30:41.40, Meberhatom Yamana Spårvägen 31:46.59.
K:: 2) Frida Lundén 34:29.78, 3) Cecilia Kleist 34:46.38. Utom tävlan: Hanna Lindholm Studenterna 35:48.45, Nina Persson Örgryte 35:50.75, Sanna Mustonen Hässelby bröt (hare).

4.5 JÖNKÖPING (Junespelen) | Resultat

4.5 SÄTRA (Hellaskastet) | Resultat

1.5 LUND (DM 3000m) | Resultat

1.5 MOTALA (Resultattävling) | Resultat

1.5 HUDDINGE/J (Back on Field) | Resultat

25.4 GÖTEBORG/S (KM 1000m) | Resultat

20.4 UDDEVALLA (Resultattävling) | Resultat

12.4 GÖTEBORG/S-K (Släggtävling) | Resultat

31.5 UPPSALA (Trestegshoppet) | Resultat

Resultat

Resultat 2013

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>