Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Måndag 26 augusti 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Övriga svenska inomhustävlingar 2013

30.4 HENÅN (Skol-DM Orust) | Resultat

27.4 HELSINGBORG (Kretsmästerskap) | Resultat

20.4 ESKILSTUNA (Klubbtävling) | Resultat

20.4 UDDEVALLA (Resultattävling) | Resultat

20.4 SÄTRA (Superkula 4) | Resultat

16.4 HUDDINGE (Storängsös 20) | Resultat
Löpning
Teknikgrenar: http://www.proteamonline.se/storage/customers/465/editor/Storangsos_20_12-13.pdf

14.4 ÖSMO (KM) | Resultat

13.4 TRANÅS (Swedbankspelen) | Resultat

13.4 UMEÅ (Fyrkampen) | Resultat

13.4 VÄSTERÅS (QuickNet Spelen) | Resultat

11.4 SÄTRA (Superkula 3) | Resultat

9.4 HUDDINGE (Storängsös 19) | Resultat

6.4 HELSINGBORG (Krestmästerskap höjd) | Resultat

4.4 SÄTRA (Superkula 2) | Resultat

2.4 HUDDINGE (Storängsös 18) | Resultat

29.3 ESKILSTUNA (Ungdomsspelen) | Resultat

26.3 HUDDINGE (Storängsös 17) | Resultat

23-24.3 VÄXJÖ (UDM mångkamp) | Resultat

23.3 UDDEVALLA (Lilla Uddevallaspelen) | Resultat

23-24.3 ÖREBRO (Mars-spelen) | Resultat

23.3 KRISTIANSTAD (Resultattävling) | Resultat

23.3 NYKÖPING (Vintersportspelen) | Resultat

23-24.3 HUDDINGE (Sista Chansen) | Resultat

23.3 BOLLNÄS (Nordea-spelen) | Resultat

21.3 SÄTRA (Superkula 1) | Resultat

19.3 HUDDINGE (Storängsös 16) | Resultat

18.3 ESKILSTUNA (Eskilstunamästerskap 4) | Resultat

17.3 NORRTÄLJE (Sparbankscupen 2) | Resultat

17.3 LINKÖPING (CampusCampen) | Resultat

17.3 FALUN (VDM) | Resultat

16.3 UMEÅ (Björkspelen) | Resultat

16.3 ÖREBRO (Tybblelundsspelen) | Resultat

16-17.3 VÄSTERÅS (Svealands 13-14 år) | Resultat
Dag 1

Dag 2: http://resultat.vasterasfriidrott.se/regionsmasterskapet-2013.html

16-17.3 VÄXJÖ (Götalands 13-14 år) | Resultat

16-17.3 VÄXJÖ/Ti (World Indoor Throwing) | Resultat
16 år och äldre

15 år och yngre: http://telekonsultarena.se/resultat/wity13/resultat.php

16.3 ÅS (ÖGIF Inne) | Resultat

16-17.3 HAPARANDA (JDM-UDM) | Resultat

15.3 ÖREBRO (Öppna KM 3000m) | Resultat

12.3 HUDDINGE (Storängsös 15) | Resultat

12.3 GÖTEBORG/FH (G Lindecrantz Memorial) | Resultat

11.3 UMEÅ (Löparnas kväll 3000m) | Resultat

10.3 LULEÅ (Arcuskampen) | Resultat
OBS: Överlång bana.

9-10.3 FALUN/L (DT Indoor Games) | Resultat
Dag 1

Dag 2:
http://www5.idrottonline.se/ImageVaultFiles/id_554958/cf_87178/Resultat_130310.HTM

9.3 UDDEVALLA (Resultattävling) | Resultat

9.3 NYBRO (Marsträffen) | Resultat

5.3 HUDDINGE (Storängsös 14) | Resultat

5.3 SKELLEFTEÅ (Stavtävling) | Resultat

3.3 NORRKÖPING (Kanonspelen) | Resultat

2.3 HALMSTAD (Halmstad Indoor) | Resultat

2.3 JÖNKÖPING (LM ungdom) | Resultat

28.2 GÖTEBORG/Sc (Genrepet) | Resultat

27.2 SKELLEFTEÅ (IPRK 4) | Resultat

27.2 ÅS (Löparkväll) | Resultat

27.2 ESKILSTUNA (Eskilstunamästerskap 3) | Resultat

26.2 HUDDINGE (Storängsös 13) | Resultat
Löpningar: http://www.proteamonline.se/storage/customers/465/editor/Os13lopresultat2.pdf

25.2 VÄXJÖ (Stav/kultävling) | Resultat

24.2 FALUN (DM 3000m) | Resultat

23-24.2 GÖTEBORG/FH (Löplabbet Inomhus) | Resultat

19.2 BOLLNÄS (Nordic Gym Games) | Resultat

19.2 HUDDINGE (Storängsös 12) | Resultat

18.2 SKELLEFTEÅ (IPRK3) | Resultat

17.2 NORRTÄLJE (Sparbankscupen) | Resultat

16.2 FALUN (UDM) | Resultat

16.2 KARLSTAD (UDM) | Resultat

16-17.2 SÄTRA (FormenKollen) | Resultat

13.2 ÅS (Kicki Skutt) | Resultat

12.2 HUDDINGE (Storängsös 11) | Resultat

11.2 FALUN (UDM Stav) | Resultat

10.2 MOTALA (Team Sportiaspelen) | Resultat

10.2 GÖTEBORG/FH (Glenn Gala) | Resultat

10.2 KARLSTAD (Kils Inomhustävling) | Resultat

9.2 ESKILSTUNA (UDM) | Resultat

9-10.2 MALMÖ/A (Atleticumspelen) | Resultat

9-10.2 ÅS (Norrlandsmästerskapen) | Resultat

9.2 VÄXJÖ/Ti (Diskustävling) | Resultat

8-10.2 SÄTRA (Hammarbyspelen) | Resultat

8.2 LINKÖPING (Öppna KM 1500m) | Resultat

5.2 JÖNKÖPING (Kretsmästerskap) | Resultat

5.2 HUDDINGE (Storängsös 10) | Resultat

4.2 UDDEVALLA (Stavtävling) | Resultat

3.2 KARLSKRONA (KA2-spelen) | Resultat

3.2 JÖNKÖPING (Kretsmästerskap ungdom) | Resultat

3.2 SÄTRA (Raka Spåret) | Resultat

3.2 FALUN (VDM 3000m) | Resultat

2.2 SÄTRA (Lilla XL-galan) | Resultat

2.2 ESKILSTUNA (Eskilstuna Indoor Games) | Resultat

2.2 BOLLNÄS (Bahco-spelen) | Resultat

2.2 ÖREBRO (UDM mångkamp) | Resultat

2.2 HAPARANDA | Resultat
OBS: Tävling arrangerad av finsk förening
M 60m X: 1) Nils Carlsson Riviera 7.39.Höjd: 1) N Carlsson 190.
K 60mH: 1) Linnea Styrman 94 Haparanda 9.35, 2) Eva-Marie Vikström 95 Haparanda 9.59. Längd: 1) E-M Vikström 529, 3) Hilda Palo Haparanda 499. Kula: 1) Helena Engman Riviera 1726.
Anm: Ytterligare deltagare från Haparanda.

2-3.2 SKELLEFTEÅ (UDM) | Resultat

2-3.2 GÖTEBORG/FH (Göteborg Inomhus) | Resultat

2-3.2 VÄSTERÅS (DM Västmanland & Uppland) | Resultat

2.2 VELLINGE (Vellinge Indoor) | Resultat

1.2 LINKÖPING (Öppna KM 1000m/3000m) | Resultat

30.1 SKELLEFTEÅ (IPRK 2) | Resultat

29.1 HUDDINGE (Storängsös 9) | Resultat

26-27.1 MALMÖ/A (Pallasspelen) | Resultat

26-27.1 VÄSTERÅS (Inlagda Gurkspelen) | Resultat
Dag 2
Dag 1: http://resultat.vasterasfriidrott.se/inlagda-gurkspelen-2013.lo.html

26-27.1 KARLSTAD (Götas Ungdomsspel) | Resultat

26-27.1 SÄTRA (Vinthundsvintern) | Resultat

26.1 FALUN (Team Sportia-spelen) | Resultat

26.1 FALKÖPING (Frejaspelen) | Resultat

26-27.1 NORRKÖPING (Norrköping Indoor Games) | Resultat
Dag 1
Dag 2: http://www4.idrottonline.se/GOIFTjalve/Friidrott/NIG2013/Resultat/Resultat2013Sondag/

26.1 UDDEVALLA (Resultattävling) | Resultat

26-27.1 ÅS (Hissmoforsspelen) | Resultat

26.1 LILLA EDET (Fuxerna Open) | Resultat

24.1 UMEÅ (Sprinttävling) | Resultat

22.1 HUDDINGE (Storängsös 8) | Resultat

20.1, 27.1, 3.2, 16.2 FALUN (VDM) | Resultat

19-20.1 HAPARANDA (Aspen Athletic Games) | Resultat

19-20.1 MALMÖ/A (Malmö Indoor) | Resultat

19.1 SJÖBO (Färsingaspelen) | Resultat

19.1 BOLLNÄS (Hälsingespelen) | Resultat

19-20.1 VÄXJÖ (Best Western Games) | Resultat
Dag 1
Dag 2: http://telekonsultarena.se/resultat/bw12son/resultat.php

18-20.1 HUDDINGE (Scandic Indoor Games) | Resultat

16-20.1 GÖTEBORG/N (Stavhoppskarnevalen) | Resultat

15.1 ESKILSTUNA (Eskilstunamästerskapen 1) | Resultat

15.1 HUDDINGE (Storängsös 7) | Resultat

13.1 KRISTIANSTAD (Åhus Indoor) | Resultat

13.1 LINKÖPING (Öppna KM 800m) | Resultat

13.1 UMEÅ (DM) | Resultat

13.1 BORÅS (DM Västergötland) | Resultat

12-13.1 SÄTRA (UDM mångkamp) | Resultat

12-13.1 FALUN (DM mångkamp) | Resultat

12.1 SÄTRA (VDM) | Resultat

12.1 LJUNGBY (Mini-LM) | Resultat

12.1 UDDEVALLA (DM) | Resultat

12.1 BOHUS (Lilla Alespelen) | Resultat

12.1 GÖTEBORG/FH (UDM) | Resultat

12-13.1 ÖREBRO (Örebro Indoor Games) | Resultat

12.1 LUND (Sprinterträffen) | Resultat

12-13.1 KARLSKRONA (Sunna Open) | Resultat

12.1 JÖNKÖPING (VDM) | Resultat

12.1 BORÅS (DM Vikt) | Resultat

9.1 SKELLEFTEÅ (IPRK1) | Resultat

8.1 HUDDINGE (Storängsös 6) | Resultat

6.1 ESKILSTUNA (Ärlaspelen) | Resultat

6.1 BORÅS (Kultävling) | Resultat

5.1 SÄTRA (Täby Vinterspel) | Resultat

5-6.1 BOLLNÄS (DM Hälsingland & Gästrikland) | Resultat
Dag 1

Dag 2: http://www1.idrottonline.se/ImageVaultFiles/id_468076/cf_87178/Resultat_IDM_2013_dag_2.HTML

5-6.1 VÄSTERÅS (UDM mångkamp) | Resultat

29.12 SÄTRA (Viktkastet) | Resultat

29.12 UDDEVALLA (Resultattävling) | Resultat

29.12 GÄVLE (Hopptävling) | Resultat

27.12 MOTALA (Resultattävling) | Resultat

20.12 VÄXJÖ (Luciasprinten) | Resultat

19.12 LIDINGÖ/B (Lidingöhoppet) | Resultat

18.12 SKELLEFTEÅ (Julspurten) | Resultat

18.12 HUDDINGE (Storängsös 5) | Resultat

17.12 LERUM (Stora God Jul) | Resultat

17.12 UMEÅ (Löparnas Kväll) | Resultat

16.12 LINKÖPING (Öppna KM 2000m) | Resultat

16.12 ÖSTHAMMAR (Jultävling) | Resultat

15.12 NYKÖPING (KM) | Resultat

15.12 LERUM (Lilla God Jul) | Resultat

15.12 LULEÅ (Arcusspelen) | Resultat
OBS: Överlång bana.

15.12 SÄTRA (SAYO Indoor) | Resultat

15.12 KARLSKRONA (Tomtespelen) | Resultat

15.12 FALUN (Julskumspelen) | Resultat

15.12 BOLLNÄS (Julruschen) | Resultat

11.12 HUDDINGE (Storängsös 4) | Resultat

8-9.12 SÄTRA (Luciaspelen) | Resultat

8-9.12 GÖTEBORG/FH (Julklappsjakten) | Resultat

8.12 HAPARANDA (Decemberspelen) | Resultat

5.12 SKELLEFTEÅ (Happy Hour) | Resultat

4.12 HUDDINGE (Storängsös 3) | Resultat

4.12 VÄSTERÅS (Stavtävling) | Resultat

1.12 GÖTEBORG/FH (ÖIS 125 år) | Resultat

1.12 FALUN (Bilmetro Indoor) | Resultat

1.12 UMEÅ (Tidiga Vinterspelen) | Resultat

1.12 UDDEVALLA (Resultattävling) | Resultat

1.12 KATRINEHOLM (Luciakampen) | Resultat

1.12 MALMÖ (Sista Chansen) | Resultat

27.11 HUDDINGE (Storängsös 2) | Resultat

25.11 ÖREBRO (Triumfglass-spelen) | Resultat

25.11 VÄXJÖ (Ungdoms-KM) | Resultat

24.11 ESKILSTUNA (Julklappsspelen) | Resultat

24-25.11 GÖTEBORG/FH (Adventsspelen) | Resultat

24.11 LINKÖPING (Folkungaspelen) | Resultat

20.11 HUDDINGE (Storängsös 1) | Resultat

17-18.11 HUDDINGE (Första Chansen) | Resultat

17-18.11 PITEÅ (YIT Athleticgames) | Resultat

17.11 ÖREBRO (Vinterspelen) | Resultat

17.11 VÄSTERÅS (Express-Bildspelen) | Resultat

11.11 VÄSTERÅS (VF-cupen 2) | Resultat

10.11 ESKILSTUNA (EskilstunaSpelen) | Resultat

9.11 UDDEVALLA (Hopptävling) | Resultat

3.11 NYKÖPING (Kasttävling) | Resultat

26.10 BOLLNÄS (Skol-DM) | Resultat

14.10 VÄSTERÅS (VF-cupen 1) | Resultat

13.10 LUND (Klubbmatch) | Resultat

Resultat

Resultat 2013

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>