Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Tisdag 17 september 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Internationella mästerskap 2014

14.12 BOROVETS, BUL (EM-JEM terräng) | Resultat
M 10.0 km: 26) Mikael Ekvall 34:02.
M22 7.8 km: 6) Elmar Engholm 25:52, 9) Alexander Palm 26:00, 13) Napoleon Solomon 26:09, 34) John Kingstedt 26:35. Lag: 3) Sverige 62.
P19 6.1 km: 8) William Levay 96 20:40, 10) Emil Danielsson 97 20:42, 25) Vidar Johansson 96 21:07, 47) Gabriel Steffensen 96 21:26, 57) Andreas Jansson 96 21:42. Lag: 6) Sverige 90.
K 7.8 km: 3) Meraf Bahta 28:52.
K22 6.1 km: 22) Agnes Sjöström 23:55, -) Maria Larsson bröt.

21.11 DOHA, QAT (VM 100 km) | Resultat
M 100 km väg: 2) Jonas Buud 6:32:04, 10) Fritjof Fagerlund 6:55:31, 39) Linus Holmsäter 7:46:26.
K 100 km väg: 13) Sophia Sundberg 8:02:12, 20) Frida Södermark 8:25:22.

8.11 VANTAA, FIN (NM-JNM terräng) | Resultat
M 9.0 km terräng: 2) Alexander Palm 25:57, 3) Mikael Ekvall 25:58, 5) Napoleon Solomon 26:04, 6) Johan Larsson 26:12, 8) Andreas Åhwall 26:20. Lag: 1) Sverige 16.
K 7.5 km terräng: 6) Maria Larsson 25:47, 8) Louise Nilsson 26:01, 9) Lisa Öhberg 26:03, 10) Hanna Lindholm 26:10. Utom NM: Tova Eurén 26:49. Lag: 3) Sverige 23.
P19 6.0 km terräng: 2) Vidar Johansson 96 17:50, 7) Andreas Jansson 96 17:56, 9) Gabriel Steffensen 96 17:58, 10) Emil Danielsson 97 17.58. Lag: 2) Svergie 18.
F19 4.5 km terräng: 8) Sarah Lahti 95 15:34, 15) Patricia Striner 97 16:08, 16) Astrid Rosvall 97 16:12, 17) Klara Henriksson 97 16:20. Lag: 4) Sverige 39.

13-14.9 MARRAKECH, MAR (Kontinentalcupen) | Resultat
Dag 1
K 3000m:
2) Meraf Bahta Hälle 8:58.48.
Dag 2
K 3000mH:
5) Charlotta Fougberg Ullevi 10:07.62.

22-31.8 IZMIR, TUR (VEM) | Resultat
Resultat i urval:
Dag 4
M40 Längd:
2) Mattias Sunneborn Spårvägen 707/-1.4.
K40 Slägga: 4) Anna Ek Hakarpspojkarna 3752.
Dag 5
M35 Höjd:
1) Ola Carlsson Örgryte 206.
M40 400mh3: 1) Peter Wallin Märsta 52.93.
Dag 6
M40 400m f:
2) P Wallin 52.02.
K40 Diskus: 2) A Ek 3524.
Dag 7
M45 Spjut:
2) Bengt Rilegård Spårvägen 5464.
K40 Vikt: 2) A Ek 1228.
Dag 8
M55 5000m:
1) Tore Axelsson Bore 17:09.24.
K40 Kastfemkamp: 2) A Ek 3.136 (3731 slägga - 1019 kula - 3176 diskus - 2357 spjut - 1179 vikt).

12-17.8 ZÜRICH, SUI (EM) | Resultat
Dag 1
M 100m h2
(-0.4): 6) Odain Rose 10.53, h3 (-0.1): 5) Tom Kling-Baptiste 10.50, h4 (-0.1): 6) Patrik Andersson 10.61. 400m h4: 7) Johan Wissman 46.93. 800m h1: 8) Rickard Gunnarsson 1:50.58, h3: 3) Andreas Almgren 95 1:48.22, h4: 5) Johan Rogestedt 1:48.19. 3000mH h1: 10) Daniel Lundgren 8:43.98. Kula Q2: 10) Leif Arrhenius 1954. Diskus Q1: 14) Daniel Ståhl 5901, Q2: 8) Axel Härstedt 6151, -) Niklas Arrhenius X.
Dag 1-2
M Tiokamp:
19) Fabian Rosenquist 7.546 (11.19/-0.9 751/-0.4 1205 198 48.86 15.03/+0.1 4082 450 4592 4:34.79), -) Marcus Nilsson bröt (11.30/-1.1 659/-0.4 1493 189 -).
Dag 2
M 800m s1:
6) A Almgren 1:47.55, s2: 8) J Rogestedt 1:53.70. 10000m: 16) Mikael Ekvall 30:04.93 (3000m 8:38.6m, 5000m 14:31.3m, -) Adil Bouafif bröt. 110mH h2 (+0.4): 8) Alexander Brorsson 13.92. Diskus f: 12) A Härstedt 6001.
Dag 3
M 200m h2
(+0.4): 4) J Wissman 20.82, h3 (-0.4): 5) Nil de Oliveira 20.93. Stav Q1: 7) Melker Svärd Jacobsson 530. Slägga Q2: 11) Markus Johansson 6921. Spjut Q1: 12) Gabriel Wallin 7316, Q2: -) Kim Amb X.
Dag 4
M 1500m h2:
13) Jonas Leandersson 3.49.64. Längd Q2: 5) Michel Tornéus 781/-0.4.
Dag 5
M 4x100m 1:
5) Sverige (T Kling-Baptiste, Stefan Tärnhuvud, A Brorsson, Erik Hagberg 95) 39.27.
Dag 6
M Marathon:
25) Mustafa Mohamed 2:19:29 (10 km 31:21, halvmarathon 1:05:35), 38) Fredrik Johansson 2:23:10 (1:11:25), 47) Emil Lerdahl 2:27:17 (1:11:26), -) David Nilsson bröt (33:24, 1:11:42), -) Daniel Woldu bröt (32:27, 1:10:17), -) Patrik Engström bröt (1:12:19), Lag: 9) Sverige 7:09:56. Längd f: 5) M Tornéus 809/+0.1.

12-17.8 ZÜRICH, SUI (EM) | Resultat
Dag 1
K 100m h1
(-0.6): 5) Daniella Busk 11.76. 1500m h1: 1) Abeba Aregawi 4:11.64. Stav Q1: 3) Angelica Bengtsson 445. Längd Q1: 6) Erica Jarder 652/+0.5. Spjut Q2: 7) Sofi Flink 95 5753.
Dag 2
K 800m h1:
3) Lovisa Lindh 2:01.73. Längd f: 8) E Jarder 639/-2.3. Slägga Q1: 7) Tracey Andersson 6572, Q2: 11) Ida Storm 6082.
Dag 3
K 200m h2
(+0.1): 4) Irene Ekelund 97 23.38, s3 (+0.3): 3=) I Ekelund 23.26. 800m s2: 6) L Lindh 2:02.60. Stav f: 5) A Bengtsson 445. Spjut: 12) S Flink 5668.
Dag 3-4
K Sjukamp:
-) Jessica Samuelsson bröt (1§4.10/+04 176 1450 24.74/-0.2 X 4101 -).
Dag 4
K 1500m f:
2) A Aregawi 4:05.08. 3000mH h2: 3) Charlotta Fougberg 9:52.04. Höjd Q1: 4) Emma Green 189. Kula Q: 16) Frida Åkerström 1498. Diskus Q1: 7) Julia Viberg 5240, Q2: 7) Sofia Larsson 5422.
Dag 5
K 5000m:
1) Meraf Bahta 15:31.39 (3000m: 9:40.4m). Marathon: 30) Annelie Johansson 2.42:04 (10 km 38:36, halvmarathon 1:21:26), 32) Frida Lundén 2:42:18 (38:30, 1:21:22), 34) Charlotte Karlsson 2:42:29 (38:35, 1:21:25), 38) Lena Eliasson 2:43:12 (37:59, 1:19:52), 42) Hanna Lindholm 2:44:05 (38:31, 1:21:23), Lag: 9) Sverige 8:06:51. Diskus f: 11) S Larsson 5181. 4x100m h1: 5) Sverige (I Ekelund, Isabelle Eurenius, D Busk, Pernilla Nilsson 43.80).
Dag 6
K 3000mH f:
2) C Fougberg 9:30.16. Höjd f: 9=) E Green 190. 4x100m f: 6) Sverige (I Ekelund, I Eurenius, D Busk, P Nilsson) 44.36.

26-27.7 KÖBENHAVN, DEN (Nordisk/Baltiska 22-årsmästerskapen) | Resultat

22-27.7 EUGENE, OR (JVM) | Resultat
Dag 1
P19 100m h2
(+1.4): 4) Austin Hamilton 97 10.56. 1500m h1: 3) William Levay 96 3:43.28. 10000m: 16) Andreas Jansson 96 30:38.81.
Dag 1-2
P19 Tiokamp:
12) Fredrik Samuelsson 95 7.513 (11.20/+1.0 703/+1.7 1462 194 50.74 14.90/-0.6 4002 440 5264 4:37.96), 24) Andreas Gustafsson 97 7.068 (11.21/+0.5 674w/+2.7 (653/-0.2) 1286 194 50.44 14.73/-0.6 2960 440 4544 4:35.59).
Dag 2
P19 100m s1
(0.0): 5) A Hamilton 10.64. Höjd Q2: 9) Fabian Delryd 96 210. Längd Q2: 4) Thobias Nilsson Montler 96 737/-0.7.
Dag 3
P19 1500m f:
9) W Levay 3:45.31. Längd f: 8) T Nilsson Montler 765w/+2.7 (756/+1.1).
Dag 4
P19 800m h1:
2) Kalle Berglund 96 1:50.99, h2: 1) Andreas
Almgren 95 1:50.27. Diskus Q1: 13) Viktor Gardenkrans 95 5272, Q2: 11) Gustav Liberg 95 5312. Spjut Q2: 13) Quincy Andersson 95 6158.
Dag 5
P19 800m s2:
2) A Almgren 1:48.87, s3: 3) K Berglund 1:48.57.
Dag 6
P19 f:
3) A Almgren 1:45.65 Svenskt P19-rekord, 7) K Berglund 1:47.31.

22-27.7 EUGENE, OR (JVM) | Resultat
Dag 1
F19 100m h4
(-0.6): 2) Irene Ekelund 97 11.55, h5 (+0.3): 5) Emilia Kjellberg 96 11.79. Stav Q1: 11=) Klara Mattsson 97 390, Q2: 5=) Elienor Werner 98 410. Längd Q1: 5) Elise Malmberg 95 604/+0.8. Slägga Q1: 8) Alessandra Wall 95 5672, Q2: 2) Marinda Petersson 95 6197. Spjut Q1: 2) Sofi Flink 95 5602.
Dag 1-2
F19 Sjukamp:
6) Sofie Linde 95 5.616 (14.09/+0.3 173 1253 2613/+0.5 570/-0.6 3889 2:16.49), 8) Emma Stenlöf 96 5.562 (14.06/+1.1 176 1279 25.50/+1.2 571/-1.0 3784 2:27.71).
Dag 2
F19 100m s1
(-0.2): 3) I Ekelund 11.64, f (-1.0): 6) I Ekelund 11.61. 5000m: -) Sarah Lahti 95 bröt. Längd f: 8) E Malmberg 595/0.0. Slägga f: 9) M Petersson 6047.
Dag 3
F19 200m h1
(-1.8): 1) I Ekelund 23.47, s1 (+2.5): 1) I Ekelund 22.97w. 3000mH h2: 15) Carolina Johnson 96 10:40.68. Stav f: 7) E Werner 420. Spjut f: 2) S Flink 5670.
Dag 4
F19 200m f
(+2.4): 2) I Ekelund 22.97w. 100mH h3 (+1.7): 5) Adriana Janic 96 14.01, h4 (+1.5): 6) E Malmberg 14.19. Kula Q1: 2) Fanny Roos 95 1603, f: 6) F Roos 1629 Svenskt F19-rekord.

7-8.6 KÓPAVOGUR, ISL (JNM-UNM mångkamp) | Resultat
M22 Tiokamp: 3) Edwin Råsberg 6.765 (11.25/-0.3 675/+1.7 1270 173 48.92 16.40/-0.3 3504 400 5228 4:48.17), 4) Victor Ivarsson 6.725 (11.51/-0.6 687/+0.9 1256 182 51.84 15.76/-0.2 3859 410 4480 4:49.22, 5) Fredrick Ekholm 6.373 (11.39/-0.6 X 1207 200 50.03 14.35/-0.2 3189 450 4712 4:47.75).
P19 Tiokamp: 2) Axel Ohlson 96 7.077 (12.28/-0.7 624w/+2.3 (615/+0.9) 1497 179 52.35 15.63/0.0 4608 460 5217 4:29.12), 4) Joar Husmark 96 6.456 (11.86/-0.8 660w/+2.3 (594/+1.9) 1233 179 53.02 16.81/0.0 3714 400 5206 4:45.91), 6) Nicklas Karlsson 96 6.322 (11.91/-0.8 624/+1.6 1246 182 52.63 16.01/0.0 3460 380 4899 4:50.53).
P17 Tiokamp (400m i st f 300m): 2) Andreas Gustafsson 97 7.289 (14.36/-0.2 4101 430 5018 50.39 11.35/-0.2 663/+1.7 1436 191 4:52.92), 6) Jakob Samuelsson 98 6.062 (16.55/-0.2 4044 370 4973 54.06 12.14/-0.2 586/+2.0 1324 170 5:01.11).
K22 Sjukamp: 5) Sara Söderberg 4.783 (15.63/0.0 156 989 24.92/0.0 567/+1.8 3152 2:32.44), 6) Sofia Johnsson 4.771 (14.43/-0.1 156 994 25.69/0.0 551w/+2.4 (548/+1.0) 2016 2:20.30).
F19 Sjukamp: 4) Rakel Rosshagen 95 4.787 (15.13/-1.0 156 1065 26.58/0.0 537/+0.8 3290 2:24.86), 9) Frida Johansson 95 4.507 (15.52/-0.8 159 1102 27.05/+0.3 535/+0.1 2422 2:31.07).
F17 Sjukamp: 1) Lovisa Östervall 97 5.480 (14.54/-0.6 171 1147 25.47/0.0 582/+1.0 3737 2:19.68), 3) Johanna Dyremark 97 5.367 (14.55/-0.6 171 1104 25.49/+0.7 602/0.0 3007 2:20.00), 5) Bianca Salming 98 5.300 (15.13/-1.5 177 1376 26.68/0.0 541/+1.4 3807 2:28.40).

29.3 KÖBENHAVN, DEN (VM halvmarathon) | Resultat
M: 40) Mikael Ekvall 1:02:29 (10 km 29:44).
K: 32) Isabellah Andersson 1:12:16 (33:30), 51) Lena Eliasson 1:14:28 (34:52).
Utom VM:
M: ...Andreas Åhwall Hässelby 1:06:08 (31:00), David Nilsson Högby 1:07:17 (31:52), Niklas Sydow Fredrikshof 1:10:08 (33:13), Martin Kjäll-Ohlsson Hälle 1:10:48 (33:13), Björn Hammar Sävedalen 1:12:20 (33:58), Daniel Karlsson Akele 1:12:59, Seppo Hiltunen Heleneholm 1:13:28, Jonas Olsson Akele 1:13:34, Brian Nielsen Fredrikshof 1:13:36 (33:53), Niklas Andersson Hässelby 1:13:43, Jonathan Weichbrodt Mölndal 1:14:10, Björn Morén Akele 1:14:55.
K B: 3) Louise Nilsson Malmö 1:17:20 (36:32), ... Louise Wiker Hässelby 1:18:21 (36:27), Johanna Eriksson Motala 1:20:52 (38:10), Petra Skiöld Ryssberget 1:23:48 (38:58), Maria Sandström Malmö 1:24:13 (39:54), Caroline Erlingson Ängelholm 1:24:36 (39:53), Marina Stoltz Heleneholm 1:25:35, Karima Makrof Majorna 1:25:36, Lona Justesen Linnéa 1:25:45.

25-30.3 BUDAPEST, HUN (IVVM) | Resultat
Anm 1: Nedan redovisas bara ett urval av resultat av "seniorintresse".
Anm 2: Långa kast och halvmarathon gick förstås utomhus!
Dag 1
M40 Femkamp:
1) Mattias Sunneborn Spårvägen 4.055 (bl a 686/längd och 1277/kula).
Dag 2
M45 Vikt:
3) Mikael Leindahl Tjalve 1500.
Dag 3
M35 3000m:
2) Fredrik Uhrbom Spårvägen 8:21.97.
M40 200m s2: 1) M Sunneborn 22.83
M45 Spjut: 1) Stefan Petersson 6246, 2) Bengt Rilegård Spårvägen 5544, 5) Patrik Rostmark Märsta 5459.
K50 3000m: 4) Karin Schön Kville 10:53.35.
Dag 4
M40 200m f:
1) M Sunneborn 22.27.
M45 Slägga: 4) M Leindahl 4766.
Dag 5
M35 Stav:
2) Stefan Jeppsson Vittsjö 460.
M40 Stav: 1) Jonas Asplund Märsta 450. Kula: 11) Magnus Håkansson Valbo 1338.
Dag 6
M40 400m f:
1) M Sunneborn 49.57.
M45 Halvmarathon: 3) Göran Sander Solvikingarna 1:12:15. Kula: 2) Thomas Hammarsten Umeå 1465.
K50 1500m f: 7) Karin Wåhlstedt Järvsö 5:10.11. Halvmarathon: 2) K Schön 1:27:21.

7-9.3 SOPOT, POL (IVM) | Resultat
Dag 1
M 60m h1:
5) Tom Kling-Baptiste 6.72, h2: 6) Odain Rose 6.71. Längd Q: 5) Michel Tornéus 808.
K 1500m h2: 1) Abeba Aregawi 4:08.74 (800m 2:15.2m, 1000m 2:48.8m). Höjd Q: 7) Emma Green Tregaro 195.
Dag 2
M 60mH h4:
6) Philip Nossmy 7.92. Längd f: 3) M Tornéus 821.
K 1500m f: 1) A Aregawi 4:00.61 (2:09.5m, 2:41.1m). Höjd: 5) E Green Tregaro 194. Längd Q: 8) Erica Jarder 650.
Dag 3
K Längd f:
8) E Jarder 636.

7-9.3 HAUGESUND, NOR (IVNM) | Resultat

Resultat

Resultat 2014

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>