Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Torsdag 23 maj 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Övriga svenska långlopp 2014

31.12 KALMAR (Sylvesterloppet) | Resultat

31.12 GÖTEBORG (Sylvesterloppet) | Resultat

31.12 VALLENTUNA (Nyårsloppet) | Resultat

31.12 MALMÖ (Sylvesterloppet) | Resultat

31.12 NORA (Sylvesterloppet) | Resultat

31.12 OLOFSTRÖM (Sylvesterloppt) | Resultat

31.12 ANDERSTORP (Sylvesterloppet) | Resultat

31.12 VÄNERSBORG (Sylvesterloppet) | Resultat

31.12 TRELLEBORG (Sylvesterloppet) | Resultat

13.12 VISBY (Lucialoppet) | Resultat

13.12 VRETSTORP (Lucialoppet) | Resultat

13.12 STRÖMSUND (Luciamaraton) | Resultat

6.12 BOVALLSTRAND (Luciamarathon) | Resultat

6.12 UPPSALA/Sävja (Bore Cup 1) | Resultat

22.11 STOCKHOLM (Stockholm Tunnel Run) | Resultat

15.11 STOCKHOLM (Tömilen) | Resultat

8.11 STOCKHOLM (Vintermarathon) | Resultat

8.11 JÄMJÖ (Jämjöhalvan) | Resultat

8.11 NORRKÖPING/Bråvalla (GöteborgsVarvets Seedningslopp) | Resultat

8.11 STRÖMSTAD (Novemberflåset) | Resultat

8.11 BORÅS (Borås 6-timmars) | Resultat

8.11 UMEÅ (Öppna KM) | Resultat

1.11 ÅSTORP (Skanneloppet) | Resultat

1.11 ÖREBRO (Kilsbergsleden) | Resultat

1.11 GÖTEBORG/Skatås (Finalloppet) | Resultat

1.11 ÖSTERBYMO (Jätten Bule-löpet) | Resultat

26.10 ÅBY (Höstmilen) | Resultat

26.10 BARA (Yddingeloppet) | Resultat

26.10 SKÖVDE (GöteborgsVarvets Seedningslopp) | Resultat

25.10 STENSHULT (Stenshultsrundan) | Resultat

25.10 BREDÄNG (Mälarhöjdsterrängen) | Resultat

25.10 KILSMO (DM terräng) | Resultat

19.10 ESKILSTUNA (Svealands terräng 13-14 år) | Resultat

19.10 HANDEN (Haninge Trail)

18.10 SÄVEDALEN (Sävedalsloppet) | Resultat

18.10 VÄXJÖ (Växjö Marathon) | Resultat

18.10 VARBERG (Varberg Halvmarathon) | Resultat

12.10 NÄSSJÖ (Höglandsloppet) | Resultat

12.10 TROLLHÄTTAN (GöteborgsVarvets Seedningslopp) | Resultat

12.10 HELSINGBORG (Helsingborgs Terränglopp inkl DM) | Resultat

12.10 HÄSSELBY (Hässelbyloppet) | Resultat

11.10 ALINGSÅS (Running Lights) | Resultat

11.10 MALMSLÄTT (DM terräng) | Resultat

11.10 VISÄTTRA (Hr Anders XC Bonanza) | Resultat

11.10 ÖREBRO (Å-stadsloppet) | Resultat

11.10 GÖTEBORG (Göteborg Marathon) | Resultat

11.10 SKÖVDE (Billingehusloppet) | Resultat

11.10 SUNDSVALL (Sundsvalls Brolopp) | Resultat

11.10 UMEÅ (Umemaran) | Resultat

5.10 NACKA (Hellasloppet) | Resultat

5.10 UPPSALA (Slottsstafetten) | Resultat

5.10 TULLINGE (Lilla Tullinge-Tumbaloppet med DM terräng) | Resultat

5.10 HACKMORA (Hackmora Bergslopp) | Resultat

4.10 FALKÖPING (Mössebergslunken) | Resultat

4.10 HOFORS (DM terräng) | Resultat

4.10 UMEÅ (GöteborgsVarvets Seedningslopp) | Resultat

4.10 MALMÖ (Malmö Halvmarathon) | Resultat

4-5.10 SÖDERTÄLJE/Almnäs (Tjur Ruset) | Resultat
Dag 2: http://www.marathon.se/racetimer?v=%2Fsv%2Frace%2Fshow%2F2209%3Flayout%3Dmarathon

4.10 UDDEVALLA (USK-loppet) | Resultat

4.10 BROMMA (Solviksloppet) | Resultat

4.10 KUNGÄLV (DM terräng) | Resultat

1.10 TIERP (Nordupplandsmästerskap terräng) | Resultat

1.10 ÄRLA (Ärlaterrängen) | Resultat

21.9 BROMÖLLA (Bromölla Marathon) | Resultat

21.9 EKERÖ (Mälarömilen) | Resultat

21.9 SICKLA (Sicklaloppet) | Resultat

21.9 PÅLSBODA (Tarstaborgsrundan) | Resultat

20.9 UPPSALA/Håga (Kung Björn-loppet) | Resultat

20.9 MOTALA (Nya Broloppet) | Resultat

20.9 SOLNA/Haga (ToppLoppet) | Resultat

20.9 SKANÖR-FALSTERBO (Löparfesten) | Resultat

20.9 VÄXJÖ (Musikmilen) | Resultat

20.9 BORÅS (Kretsloppet) | Resultat

20.9 SKARA (IstRun) | Resultat

20.9 STRÖMSUND (Vattudalsmaran) | Resultat

14.9 SUNDBORN (Träflasklöpet) | Resultat
18 km: http://www5.idrottonline.se/ImageVaultFiles/id_662822/cf_87178/tr-flask_18km.PDF

14.9 ARVIKA (Volvo Arvika Halvmarathon) | Resultat

13.9 TIERP (John Brobergs Minne) | Resultat

13.9 NORA (Norasjön Runt) | Resultat

13.9 HALMSTAD (Halmstadmilen) | Resultat

13.9 GÖTEBORG (Göteborgs Jubileumslopp) | Resultat

13.9 VEBERÖD (Veberödsrundan) | Resultat

13.9 BOTTNARYD (LöpRallarn) | Resultat

13.9 STOCKHOLM (DN Stockholm Halvmarathon) | Resultat

13.9 ÅTVIDABERG (Bysjöloppet) | Resultat

13.9 HELSINGBORG (Helsingborg Marathon) | Resultat

13.9 VÄNERSBORG (Skräcklanmaran) | Resultat

13.9 KARLSTAD (Tjurruset) | Resultat

7.9 UMEÅ (Umemilen) | Resultat

7.9 NORRTÄLJE (Sparbanksloppet) | Resultat

7.9 TRANÅS (Tranåsloppet) | Resultat

7.9 SOLNA/Haga (Hagaloppet) | Resultat

6.9 HULTSFRED (Hultsfred Marathon) | Resultat

6.9 FLEN (Violloppet) | Resultat

6.9 STOCKHOLM (Tjejmilen) | Resultat
Lilla: http://www.marathon.se/racetimer?v=%2Fsv%2Frace%2Fshow%2F2148%3Flayout%3Dmarathon

6.9 MALMSLÄTT (Malmslättsloppet) | Resultat

6.9 KUNGÄLV (Trekungaloppet) | Resultat

6.9 SANDVIKEN (Stålisloppet) | Resultat

6.9 GREBBESTAD (Grebbestad Run) | Resultat

6.9 LIDKÖPING (Rådalunken) | Resultat

6.9 JÖNKÖPING (Salomon Trail Tour) | Resultat

6.9 MALMÖ (Midnattsloppet) | Resultat

6.9 HEDEMORA (Skördeloppet) | Resultat

6.9 BROTTY (Brottbyrundan) | Resultat
Lilla: http://www.svenskalag.se/teamdata/files/13579/Resultat%20Lilla%20rundan%202014.pdf

6.9 SMÅLANDSSTENAR (Smålandsstenarloppar) | Resultat

6.9 ÖREBRO (Bergslagsleden Ultra) | Resultat
14 km: http://www.orebrotrail.se/images/ResultaKT14.pdf

6.9 ASKIM (Sisjöloppet) | Resultat

6.9 HÄSSLEHOLM (Hässleholmsloppet) | Resultat

6.9 MYRVIKEN (DM terräng) | Resultat

31.8 VÄCKELSÅNG (Väckelsångsloppet) | Resultat

31.8 SALTSJÖBADEN (Solsidan Runt) | Resultat

31.8 LJUNGSBRO (Vretaloppet) | Resultat

31.8 GÖTEBORG (iForm-loppet) | Resultat

30.8 KALMAR (Nattloppet) | Resultat

30.8 TRELLEBORG (Trelleborgsloppet) | Resultat

30.8 MULLSJÖ (Mullsjö X-trail) | Resultat

30.8 GÄLLIVARE (Dundret Extreme Running) | Resultat

30.8 LILLA EDET (Edet Runt) | Resultat

30.8 VÄXJÖ (GöteborgsVarvets Seedningslopp) | Resultat

30.8 KISTA (Kistaloppet) | Resultat
Lilla: http://www.marathon.se/racetimer?v=%2Fsv%2Frace%2Fshow%2F2145%3Flayout%3Dmarathon

30.8 SÖDERTÄLJE (Telge Stadslopp) | Resultat

30.8 ÖJERSJÖ (Salomon Trail Tour) | Resultat

28.8 VISBY (Blodomloppet) | Resultat

28.8 SUNDBYBERG (iForm-loppet) | Resultat

28.8 MJÖLBY (Mjölbyfemman) | Resultat
Kvinnor: http://www.akele.se/sites/default/files/Damer_2014_Mjolby5.pdf

27.8 HUDDINGE (Hälsoloppet) | Resultat

25.8 VÄSTERÅS (Blodomloppet) | Resultat

24.8 LINKÖPING (Stadsfestloppet) | Resultat

23.8 OXELÖSUND (Oxelöloppet) | Resultat

23.8 MALMÖ (iForm-loppet) | Resultat

23.8 SÄLEN - MORA (UltraVasan) | Resultat

23.8 SÄLEN - MORA (VasaStafetten) | Resultat

23.8 ÖSTANSJÖ (Östansjöloppet) | Resultat

23.8 FINSPÅNG (Kraftloppet) | Resultat

23.8 MARIESTAD (Mariestad Marathon) | Resultat

23.8 LANDSKRONA (Citadelloppet) | Resultat

23.8 GÖTEBORG (Midnattsloppet) | Resultat

23.8 UPPSALA (GöteborgsVarvets Seedningslopp) | Resultat

23.8 EDANE (Brunskogsloppet) | Resultat
Kvinnor: http://www.progress.se/images/Resultatlista%20Brunskogsloppet%20damer%202014.pdf

23.8 STENUNGSUND (Handelsbankenloppet) | Resultat

22.8 VETLANDA (VP Citylopp) | Resultat

21.8 ÖREBRO (Blodomloppet) | Resultat

20-23.8 STOCKHOLM (Bellmanstafetten) | Resultat
Dag 2: http://www.marathon.se/racetimer/?v=%2Fsv%2Frace%2Fshow%2F2061%3Flayout%3Dmarathon
Dag 4: http://www.marathon.se/racetimer/?v=%2Fsv%2Frace%2Fshow%2F2066%3Flayout%3Dmarathon

19.8 JÖNKÖPING (Blodomloppet) | Resultat

16.8 HALMSTAD (Prinsens Minne) | Resultat

16.8 NORRKÖPING (Atea Norrköpings Stadslopp) | Resultat

16.8 SKÖVDE (Hagenloppet) | Resultat

16.8 TAVELSJÖ (Tavelsjö Halvmarathon) | Resultat

16.8 STOCKHOLM (Midnattsloppet) | Resultat

16.8 KÅSEBERGA (Kåsebergaloppet) | Resultat

16.8 ÅMÅL (Hagenrundan) | Resultat

9.8 KIVIJÄRVI (Kivijärviloppet) | Resultat

9.8 STOCKHOLM (Stockholm Ultra) | Resultat

8.8 ESKILSTUNA (Eskilstunaloppet by night) | Resultat

5.8 KATRINEHOLM (KK-joggen) | Resultat

2.8 NORDINGRÅ (Höga Kusten Marathon) | Resultat

2.8 GÄVLE (Vildmarksmilen) | Resultat

2.8 TÄLLBERG (Tällberg Halvmarathon) | Resultat

2.8 LYSEKIL (Musselloppet) | Resultat

2.8 DALS LÅNGED (Baldersnäsjoggen) | Resultat

1.8 LIDKÖPING (Läcköloppet) | Resultat

1.8 RÖRUM (Kullaloppet) | Resultat

1.8 HENÅN (Gallerianloppet) | Resultat

31.7 KARLSKRONA (Karlskrona Stadslopp) | Resultat

30.7 KALMAR (Kalmarmilen) | Resultat

26.7 FALKENBERG (Falkenbergs Stadslopp) | Resultat

26.7 ÖSTERSUND (Jämtland på fötter) | Resultat

26.7 LÖTTORP (Ölands Marathon) | Resultat

23.7 STOCKHOLM (Stockholm Kvartsmarathon) | Resultat

19.7 LÖTTORP (Hornsjön Runt) | Resultat

18.7 TROLLHÄTTAN (Kraftprovet) | Resultat

18.7 KARLSHAMN (Östersjöloppet) | Resultat
5 km: http://www3.idrottonline.se/ImageVaultFiles/id_602413/cf_69694/Resultat_-stersj-loppet_5_KM.PDF

16.7 MALUNG (Buggruset) | Resultat

15.7 BORGHOLM (Victorialoppet) | Resultat

12.7 VARBERG (Varbergsloppet) | Resultat

12.7 MUSKÖ (Musköloppet) | Resultat

12.7 MALMÖ (SM-milen) | Resultat

8.7 YSTAD (Wallanderloppet) | Resultat

6.7 HÅVERUD (Akveduktsjoggen) | Resultat

5.7 PAJALA (Marknadsjoggen) | Resultat

5.7 STRÖMSTAD (Strömstadmilen) | Resultat

5.7 ÖSTANSJÖ (Viby Marathon) | Resultat

4.7 GAMLEBY (Byrundan) | Resultat

4.7 BÖDA SAND (Böda Sandsloppet) | Resultat

2.7 HÖRBY (Marknadsloppet) | Resultat

29.6 KRISTIANOPEL (Kustmaran) | Resultat

29.6 STOCKHOLM/Johanneshov (Stockholm Trail) | Resultat

28.6 RUDSKOGA (Jordgubbslunken) | Resultat

28.6 VESSIGEBRO (Hallandsloppet) | Resultat

28.6 BÅSTAD (Båstad Marathon) | Resultat

28.6 KALMAR (Kalmar Malkars 21 km) | Resultat

28.6 VALLENTUNA (Runrundan) | Resultat

28.6 ARVIKA (Arvika Stadslopp) | Resultat

28.6 KUMLA (Semesterhalvmaran) | Resultat

27.6 KISA (Kisa Stadslopp) | Resultat

27.6 KVÄNUM (Midnattsloppet Kvänum) | Resultat

27-28.6 ADAK (Lapland Ultra) | Resultat

27.6 TROSA (Trosa Stadslopp) | Resultat

20.6 TORSBY (Borejoggen) | Resultat
Minijoggen: http://www2.idrottonline.se/ImageVaultFiles/id_557183/cf_359/Resultat_Minijoggen_2014.PDF

20.6 ORSA (Orsakajt'n) | Resultat

17.6 KAXÅS - ÄNGE (Offerdalsmilen) | Resultat

14.6 VAGNHÄRAD (Hedebyloppet) | Resultat

14.6 UPPSALA (Sommarloppet 1) | Resultat

14.6 MALMÖ (MalmöMilen) | Resultat

14.6 STOCKHOLM (Söder Runt) | Resultat

14.6 BISPGÅRDEN - BERGEFORSEN (Indalsledenloppet) | Resultat

14.6 BJÖRNA (Urskogsloppet) | Resultat

14.6 ESKILSTUNA (Å-loppet) | Resultat

14.6 LERUM (Lerum Vildmark) | Resultat

14.6 KARLSTAD (Karlstad Stadslopp) | Resultat

12.6 UDDEVALLA (Bjursjöterrängen) | Resultat

12.6 VÄSTERÅS (Mälarenergi Stadslopp) | Resultat

9.6 ÖSTERSUND (Vår Ruset) | Resultat

8.6 ALINGSÅS (Alingsåsloppet) | Resultat

7.6 VÄNERSBORG (Skräcklemannen) | Resultat

7.6 HEDESUNDA (Hedesundarundan) | Resultat

7.6 GÖTEBORG/Skatås (Salomon Trail Tour) | Resultat

7.6 ÅKERSBERGA (Österåkersmilen) | Resultat

7.6 FELLINGSBRO (Fellingsbrovarvet) | Resultat

7.6 MÖNSTERÅS (Mönsterås Stadslopp) | Resultat

6.6 INGARÖ (Paradisloppet) | Resultat

6.6 AVESTA (Karnevalsloppet) | Resultat

6.6 BÅLSTA (Bålstaloppet) | Resultat

6.6 VARBERG (Friskusloppet) | Resultat

6.6 BÅSTAD (Båstadloppet) | Resultat

6.6 LIDKÖPING (Råda Ultra Natt) | Resultat

6.6 DALS ROSTOCK (Karolinerjoggen) | Resultat

6.6 UDDEVALLA (Strandjoggen) | Resultat

4.6 SOLNA/Haga (Parloppet) | Resultat

4.6 SUNDSVALL (Vår Ruset) | Resultat

4.6 VETLANDA (Tjejlunken) | Resultat

3-4.6 STOCKHOLM (Blodomloppet) | Resultat
Dag 2: http://www.racetimer.se/sv/race/show/1999?layout=blodomloppet

3.6 UMEÅ (Vår Ruset) | Resultat

2.6 GÖTEBORG (Blodomloppet) | Resultat

2.6 LULEÅ (Vår Ruset) | Resultat

1.6 GÄLLIVARE (Gällivare rör på sig) | Resultat

1.6 STOCKHOLM (Stockholm Mini Marathon) | Resultat

31.5 LUDVIKA (Ludvika Stadslopp) | Resultat

31.5 ÄNGELHOLM (Änglamilen) | Resultat

31.5 ARVIKA (Trailrunning Sotarblixt) | Resultat

31.5 STOCKHOLM (Asics Stockholm Marathon) | Resultat

30.5 EKSJÖ (Stadsloppet) | Resultat

29.5 ÖRBYHUS (Ottarsloppet) | Resultat

28.5 LULEÅ (Blodomloppet) | Resultat

27.5 STOCKHOLM/Frescati (Vår Ruset) | Resultat

27.5 UMEÅ (Blodomloppet) | Resultat

26.5 KINNEKULLE (The Run) | Resultat

26.5 BORLÄNGE (Blodomloppet) | Resultat

26.5 STOCKHOLM/Frescati (Vår Ruset) | Resultat

25.5 TÄBY (Täbyloppet) | Resultat

24.5 LULEÅ (Luleå Stadsmara) | Resultat

24.5 BROMMA (Tolvanloppet) | Resultat

24.5 OSKARSHAMN (Scaniamilen) | Resultat

24.5 ÅSARP (Åsarpsloppet) | Resultat
5 km: http://www.asarpsloppet.se/resultat.php?year=2014&distance=2

24.5 STOCKHOLM /Hammarby (Stockholms Brantaste) | Resultat

24.5 MARKARYD (England Runt) | Resultat

23.5 KRISTIANSTAD (Startskottet) | Resultat

22.5 STOCKHOLM (MilSpåret) | Resultat

22.5 ÖREBRO (Vår Ruset) | Resultat

22.5 LINKÖPING (Blodomloppet) | Resultat

22.5 SOLLENTUNA (Edsviks Parkstafett) | Resultat

21.5 ÖREBRO (Grabbhalvan) | Resultat

21.5 VÄSTERÅS (Vår Ruset) | Resultat

21.5 KARLSTAD (Karlstad Marathonstafett) | Resultat

21.5 TROLHÄTTAN (Marathonstafetten) | Resultat

21.5 OSKARSHAMN (Herrgårdsstafetten) | Resultat

20.5 GÄVLE (Vår Ruset) | Resultat

20.5 NORRKÖPING (Grabbhalvan) | Resultat

20.5 UPPSALA (Blodomloppet) | Resultat

19.5 UPPSALA (Vår Ruset) | Resultat

19.5 HUDIKSVALL (Blodomloppet) | Resultat

18.5 ÅS (Arlajoggen) | Resultat

17.5 SKÄRHOLMEN (Skärholmsloppet) | Resultat
Lilla: http://www.marathon.se/racetimer?v=%2Fsv%2Frace%2Fshow%2F1887%3Flayout%3Dmarathon

17-18.5 GÖTEBORG (GöteborgsVarvet) | Resultat
Inkl Lilla och MellanVarvet.

15.5 NORRKÖPING (Vår Ruset) | Resultat

14.5 KARLSTAD (Vår Ruset) | Resultat

14.5 STOCKHOLM (Sluta Röka-loppet) | Resultat

14.5 VÄSTERÅS (The Run) | Resultat

13.5 STOCKHOLM (The Run) | Resultat

13.5 MALMÖ/Bulltofta (Blodomloppet) | Resultat

13.5 VÄNERSBORG (Vår Ruset) | Resultat

12.5 KARLSKRONA (Blodomloppet) | Resultat

12.5 GÖTEBORG (Vår Ruset) | Resultat

12.5 UPPSALA (The Run) | Resultat

11.5 LIDKÖPING (Lidköpings Stadslopp) | Resultat

10.5 HUNNEBOSTRAND (Ekoloppet) | Resultat

10.5 ÖSTHAMMAR (Stadsloppet) | Resultat

10.5 STRÖMSUND (Vattudalsloppet) | Resultat

10.5 ASKERSUND - STJÄRNSUND (Stjernsundloppet) | Resultat

10.5 STOCKHOLM (Kungsholmen Runt) | Resultat

10.5 SALTSJÖBADEN (Nacka Halvmarathon) | Resultat

10.5 VAXHOLM (Strömmingsloppet) | Resultat

10.5 LUND (Lundaloppet) | Resultat

10.5 HELSINGBORG (Springtime) | Resultat

10.5 VÄRNAMO (Wärnamo Kvartsmarathon) | Resultat

10.5 SJÖMARKEN (Sjömarksloppet) | Resultat

10.5 FÄRJESTADEN (Ölands Kyrkstafett) | Resultat

10.5 MARSTRAND (Marstrand Rock Race) | Resultat

10.5 ALNÖN (ICA-loppet) | Resultat

8.5 JÖNKÖPING (Vår Ruset) | Resultat

7.5 VÄXJÖ (Vår Ruset) | Resultat

7.5 AKALLA (Vårstafetten) | Resultat

6.5 HALMSTAD (Vår Ruset) | Resultat

5.5 MALMÖ (Vår Ruset) | Resultat

4.5 KALMAR - ÖLAND (Wings for Life) | Resultat

4.5 LJUNGSBRO - BORENSBERG (Kanallöpet) | Resultat

4.5 SOLLENTUNA (Turebergsstafetten) | Resultat

3.5 VEDEVÅG (Wedevågsloppet) | Resultat

3.5 VÄNNÄS (Vännäs Halvmaraton) | Resultat

3.5 BOVALLSSTRAND (Soteleden Terräng) | Resultat

3.5 LIDINGÖ (Lidingö Ultra 50 km) | Resultat

3.5 BROMÖLLA (Humlestafetten) | Resultat

3.5 MARIESTAD (Springtime) | Resultat

3.5 ÄLTA (Ältasjön Runt) | Resultat

3.5 STOCKHOLM/Frescati (SpringCross) | Resultat

3.5 JÖNKÖPING (Friskishalvan) | Resultat

3.5 VÄSTRA FRÖLUNDA (Näsetloppet) | Resultat

3.5 GÄVLE (Gävle Halvmarathon) | Resultat
10 km: http://www.gavlehalvmarathon.se/index.php/resultat/53-resultat-gaevlemilen-2014

3.5 TRELLEBORG - SMYGEHUK (Sydkustloppet) | Resultat

3.5 SUNNE (Sunne Hel- och Halvmarathon) | Resultat

3.5 NÄSSJÖ (DM terräng) | Resultat

1.5 VÄXJÖ (Växjöloppet) | Resultat

1.5 DANDERYD (Danderydsloppet) | Resultat

1.5 GULDSMEDSHYTTAN (DM terräng) | Resultat

27.4 YSTAD (DM 10 km väg) | Resultat

27.4 KAXHOLMEN (Landsjön Runt) | Resultat

27.4 HÖNÖ (Skärgårdsmilen) | Resultat

27.4 HUDDINGE (Kvantumloppet) | Resultat

26.4 HABO (Glädjeruset) | Resultat

26.4 SÄTER (Sätermaran) | Resultat

26.4 LULEÅ (Porsörundan) | Resultat

26.4 STOCKHOLM (Women's Health Halvmarathon) | Resultat

26.4 HALMSTAD (Atea Laxaloppet) | Resultat

26.4 KUMLA (Kumla Stadslopp) | Resultat

26.4 KUNGSBACKA (Kungsbackaloppet) | Resultat

26.4 LERUM (Lerumsloppet) | Resultat

26.4 ULRICEHAMN (UT-milen) | Resultat

26.4 SKÖVDE (Skövdeloppet) | Resultat

26.4 MÅLILLA (Vårstafetten) | Resultat

24.4 FLEN (DM terräng) | Resultat

21.4 ENHÖRNA (Enhörnas Påsksmäll) | Resultat

21.4 HALLARYD (Hallarydsloppet) | Resultat

21.4 SÖDRA SANDBY (Skrylleloppet) | Resultat

18.4 SÖLVESBORG (Ryssbergsloppet) | Resultat

17.4 ARVIKA (DM terräng) | Resultat
Kvinnor: http://setsailif.se/wp-content/uploads/2012/05/Kort-Terräng-DM-2014-Dam-2.pdf
Ungdom: http://setsailif.se/wp-content/uploads/2012/05/Kort-Terräng-DM-2014-F13.pdf

16.4 ÖREBRO (Örebro AIK Halvmaraton) | Resultat

13.4 SKÄRSHULT (Älglöpet) | Resultat

12.4 KALMAR (Skälbyloppet) | Resultat

12.4 TROLLHÄTTAN (TIF-terrängen) | Resultat

12.4 VISBY (Nordic Classic Running) | Resultat

12.4 UDDEVALLA (DM terräng) | Resultat

12.4 MALMÖ (Heleneholms Marathon) | Resultat
Halvmarathon: http://www.heleneholmslanglopare.se/media/Resultat/Resultatlista%20Heleneholms%20halvmarathon%202014.pdf

6.4 FÄRJESTADEN (Ölandsmästerskap terräng) | Resultat

6.4 RÅNÄS (Brukslunken) | Resultat

5.4 ÖREBRO (Startmilen) | Resultat

5.4 ÖSTERSUND (Lillsjön 6-timmars) | Resultat

5.4 GÖTEBORG/Skatås (Premiärloppet) | Resultat

30.3 STOCKHOLM/Frescati (Premiärmilen) | Resultat

30.3 KARLSHAMN (Marsloppet) | Resultat

23.3 GÖTEBORG (GöteborgsVarvets Seedningslopp) | Resultat

22.3 MANTORP (GöteborgsVarvets Seedningslopp) | Resultat

22.3 LJUNGBY (Annelundsrundan) | Resultat

22.3 GÖTEBORG/Skatås (Vårtävling 16/32 km) | Resultat

16.3 HELSINGBORG (GöteborgsVarvets Seedningslopp) | Resultat

15.3 GÖTEBORG/Skatås (Vårtävling 8 km) | Resultat

15.3 UDDEVALLA (GöteborgsVarvets Seedningslopp) | Resultat

8.3 UPPSALA (Bore Cup 4) | Resultat

15.2 VALLENTUNA (Bore Cup 3) | Resultat

25.1 STOCKHOLM (Winter Run) | Resultat

18.1 GÖTEBORG (Winter Run) | Resultat

11.1 GÄVLE/Hemlingby (Bore Cup 2) | Resultat

10.1 STOCKHOLM (Stadion Marathon) | Resultat

Resultat

Resultat 2014

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>