Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Torsdag 23 maj 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Castorama 2014

19.10 LEKERYD (Castorama)
Samtliga Lekeryd-Svarttorp.
M: Stig Arvidsson 1.646, Pierre Arvidsson 1.480, Harald Henriksson 739.

19.10 GNESTA (Castorama)
Samtliga Gnesta.
M: Carl Rosenquist 2.089, Marcus Karlsson 2.030, Stefan Andersson 1.582, Peter Thorsén 1.574, Daniel Vinghed 455, Bertil Karlsson 167.

19.10 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö.
M: Östen Eriksson 1.455, Per Andersson 1.024, Åke Lindén 958, Bernhard Karlsson 698.

19.10 SÄTRA (Castorama)
Båda Spårvägen.
M: Andrus Klaar 2.188, Åke Ruus 1.884.

19.10 BOTTNARYD (Castorama)
Samtliga Bottnaryd.
M:Roger Stridh 2.068, Christoffer Melin 1.970, Pär Blomqvist 1.055, Patrik Melin 1.006, Viktor Henningsson 04 0.

19.10 GÄVLE (Castorama)
Samtliga Gefle om ej annat anges.
M: Daniel Hedström Valbo 2.336, Mikael Norrbelius 1.658, Fred Stenberg 1.593, Hannes Gidlöf 96 1.490, Daniel Skalk 97 1.381, Kenneth Edvall Skade 1.369, Rolf Skalk 1.350, Filip Regnander 547.
K: Johanna Edvall 00 Skade 2.517 (1042 2964 2865 3716), Michaela Norrbelius 97 2.244, Ulla Gidlöf 825.

19.10 HUDDINGE/J (Castorama)
Samtliga Huddinge om ej annat anges.
M: Gabriel Heen 95 2.585 (1513 5485 3966 2603), Alexander Persson 95 2.458, Kristian Petersson 1.984, Hans Nordberg 1.780, Tomas Classon 1.688, Mikael Wallin Spårvägen 1.674, Johan Löfstedt 1.371.
K: Louise Lilius 1.613.

19.10 ÅHUS (Castorama)
Samtliga Åhus.
M: Ola Kindberg 538.
K: Amanda Rohlin 1.838, Erica Karlström 98 1.570, Nora Kindberg 99 1.269.

18.10 VARBERG (Castorama)
Samtliga Varberg.
M: Per Svensson 971, Carl-Herbert Wessely 969.
K: Amanda Melby 97 1.649.

18.10 UDDEVALLA (Castorama)
Samtliga Orient.
M: Per Kåberg 2.031, Per-Joan Lorentzon 1.649.
K: Maria Nilsson 95 2.512 (1213 2179 3342 3788), Caroline Larsson 1.388, Helen Andreasson 1.269,.

18.10 ÖSTHAMMAR (Castorama)
Båda Östhammar.
M: Fredrik Nyman 2.170, Anton Tapper Vuontisvaara 98 1.448.

18.10 VÄXJÖ/V-K (Castorama)
K: Heidi Schmidt Spårvägen 2.916 (1180 3188 4980 3451).

18.10 ROMA (Castorama) | Resultat
Samtliga Gotland.
M: Tobias Söderberg 1.345, Wilhelm Olofsson 1.282, Simon Johansson 1.193.

18.10 HUDDINGE/J (Castorama)
M: Jöran Westberg Huddinge 1.688, Östen Edlund Ragunda 1.415, Alpo Tornikoski Huddinge 1.231.
K: Annelie Schöldström Huddinge 1.778.

18.10 NYKÖPING (Castorama)
Samtliga Nyköping om ej annat anges.
M: Jonas Birgersson 1.527, Christopher Landestedt 1.158, Markus Wassing 1.021, Erik Wassing 928, Patrik Berglund 621.
K: Tilde Jönsson 02 Linköpings GIF 788, Sara Jonsson 280.

18.10 HÄSSELBY (Castorama)
Samtliga Hässelby.
M:Rasmus Olofsson 2.418, Robert Bergqvist 2.252, Odd Wiking 1.968, Andreas Mokdasi 1.828, Niklas Larsson 1.557, Dvid Stäckel 1.364, Henrik Encke 1.342, Per-Robin Enigk 1.251, Daniel Linde 728.
K: Caroline Hörstrand 1.052, Lisa Wahlberg 873.

18.10 TORSBY (Castorama)
M: Karl-Erik Ludvigsson Spårvägen 2.247, Stefan Sundler Bore 2.190, Erik Olsson Bore 1.990, Patrik Johansson Bore 1.746, Victor Bridal 519.
K: Sofia Ewnert Studenterna 1.063, Josefin Dufmats 689.

18.10 GÄVLE (Castorama)
Samtliga Gefle om ej annat anges.
M: Andreas Romin 1.767, Guido Ripke 1.733, Lennart Romin 1.088.
K: Johanna Edvall 00 Skade 2.453 (1000 3080 2778 3917).

18.10 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp.
M: Joel Mattsson 98 1.778, Sivert Melin 884, Lars-Olof Mattsson 824.
K: Cecilia Strömmer 1.531.

17.10 ATHENS, GA (Castorama)
M: Caleb Whitener USA 2.988, Nick Vena USA 2.753, Alexander Larsson Upsala 2.671, Brian Moore USA 2.611, Alex Poursanidis CYP 2.320.
K: Athinia Miller JAM 2.082.

16.10 KARLSTAD/M (Castorama)
Samtliga IF Göta.
M: Johan Engberg 1.448, Claes Henriksson 1.181, Anders Adolfsson 397, Stefan Andersson 151.
K: Ellinor Johansson 1.181, Louise Queckfeldt 1.083, Lena Calais 948.

16.10 BOTTNARYD (Castorama)
M: Stig Arvidsson Lekeryd-Svarttorp 1.652, Greger Melin Bottnaryd 1.281, Inge Melin Bottnaryd 875.

13.10 LERUM (Castorama)
Samtliga Lerum om ej annat anges.
M: Christer Björkander 2.180, Emil Guldbrandsen 1.710, Marcus Johansson 1.578, Anders Pihl 1.002, Ralf Ivarsson 982, Niklas Rung 582, Tomas Strömvall 300.
K: Mia Callenberg 2.322, Linnea Svensson 2.137, Ida Lindskog Kville 2.087, Elin Johansson 97 1.480, Anna Tebelius 1.421, Linnea Pihl 01 729.

13.10 MT. VERNON, NY (Castorama)
M: Lowe Litzell Östersund 2.693 (1126 4398 3712 6243), Dennis Eriksson Falun 1.789, Mikael Röjerås Västerås 753.
K: Lina Bengtson Öresund 2.966 (1319 2870 4375 4218).

12.10 UPPSALA (Castorama) | Resultat
Samtliga Upsala.
M: Axel Lönegren 2.343, Adam Stålberg 1.802, Jonas Anshelm 1.642.
K: Linnea Jönsson 95 2.565 (1093 1908 3186 5281), Viktoria Engström Kindmark 97 2.359 (1051 2515 3589 2844), Kajsa Wennberg 96 2.225, Annika Larsson 96 2.116.

12.10 HUDDINGE (Castorama)
Samtliga Huddinge om ej annat anges.
M: Gabriel Heen 95 2.322, Hans Nordberg 1.795, Jöran Westberg 1.648, Mikael Wallin Spårvägen 1.561, Tomas Classon 1.557, Johan Löfstedt 1.390, Alpo tornikoski 1.248.
K: Louise Lilius 1.670.

12.10 JÖNKÖPING (Castorama)
Samtliga Hakarpspojkarna.
M: Anders Grönvall 849, Andreas Agelii 553.
K: Ann-Christin Olsson 586.

12.10 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp om ej annat anges.
M: Joel Mattsson 98 1.832, Palle Storm Studenterna 1.063, Sivert Melin 818, Kurt Lind 171.
K: Cecilia Strömmer 1.479, Mdeleine Melin 1.415, Lena Wennberg Mattsson 863, Josefine Melin 02 219.

12.10 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö om ej annat anges.
M: Fredrik Nyman Östhammar 2.098, Östen Eriksson 1.387, Per Andersson 977, Åke Lindén 863.

12.10 GÄVLE (Castorama)
Samtliga Gefle om ej annat anges.
M: Mikael Fransson 2.155, Hannes Gidlöf 96 1.550, Rolf Skalk 1.432, Erik Martinsson 96 1.327, Daniel Skalk 97 1.233.
K: Johanna Edvall 00 Skade 2.533 (1065 3425 2955 3541).

12.10 SOLLENTUNA (Castorama) | Resultat
Samtliga Tureberg om ej annat anges.
M: Lasse Ohtamaa Väsby 2.616 (1333 6036 4124 2813), Kristian Petersson Huddinge 1.837, Are Möller 1.474, Rami Aro 539.
K: Jennie Hurkmans 1.927, Linn Kalderén 99 1.649, Lisa Hannula 1.563.

12.10 KALMAR (Castorama) | Resultat
Samtliga Kalmar.
M: Alexander Sjögren 99 1.720, Pontus Eriksson 1.170.
K: Annika Berglund 1.529.

12.10 NYBRO (Castorama) | Resultat
M: Henrik Garpmo Hinden 1.632, Kristian Andersson Hinden 1.485.

12.10 ÅHUS (Castorama) | Resultat
Samtliga Åhus.
M: Filip Essbrant 1.332.
K: Maria Johansson 96 2.281, Linnea Frisk 95 2.000, Amanda Bohlin 1.895, Fanny Lundberg 01 1.709, Matilda Andersson 96 1.519, Nora Kindberg 99 1.343.

11.10 NÄSSJÖ (Castorama) | Resultat
Samtliga IK Sisu.
M: Mikael Hernberg 2.344, Tobias Lundqvist 2.221, Christian Hermansson 1.913, Peter Fritz 1.828, Jonathan Gunninge 96 1.808, Stefan Johansson 1.576, Kjell Sandstedt 1.310, Martin Lundqvist 1.160, Thomas Lövdahl 979, Frank Sandstedt 859, Stefan Kling 841, Andreas Karlsson 96 678.
K: Rebecka karlsson 2.012, Maria Wahlgren 1.231, Pia Fältmars 1.116, Elma Fältmars 99 1.095, Malin Lundqvist 898, Anne Kling 889, Poulina Gunninge 574.

11.10 ESKILSTUNA (Castorama)
Båda Råby-Rekarne.
K: Ulrika Andersson 2.038, Kristina Andersson 2.034.

11-12.10 HÖGBY (Castorama) | Resultat
Samtliga Högby.
Dag 1
M:
Zef Kolaj 1.459, Johan Lindqvist 99 1.302, Peter Össmar 1.166, Peter Hermansson 1.086, Anders Svensson 877, Simon Strand 00 687, Kevin Olsson 96 681, Melker Torslén 00 421.
K: Katarina Nilsson 1.339, Katarina V-Persson 1.248, Ofelia Karlsson 96 1.223, Frida Össmar 1.151, Carina Hermansson 997, Ulla Willsund 956, Git Karlsson 884, Britt-Marie Tinnert 618.
Dag 2
K:
Lovisa Karlsson 00 1.762, Julia Samuelsson 99 1.188.

11.10 LEKERYD (Castorama)
Samtliga Lekeryd-Svarttorp.
M: Stig Arvidsson 1.674, Daniel Einegard 974, Oliver Franic 96 952, Andreas Nordh 914, Axel Gärskog 595, Isak Albertsson 96 478, Johannes Rosenqvist 400.
K: Jessica Arvidsson 1.293, Ulrika Arvidsson 1.105, Lisa Johannesson 99 1.046, Fanny Hinas 98 981, Emilia Persson 95 941, Wilma Öblom 97 806, Malena Joufs 738, Elin Klevenhed 97 733, Petra Johannesson 95 669, Annie Lundberg 98 627, Jonna Bragd 97 590, Olivia Öblom 96 470.

11.10 HÄSSELBY (Castorama)
Samtliga Hässelby om ej annat anges.
M: Andreas Henriksson FIN 1.554.
K: Louise Martin 1.856, Sofia Lund 1.624, Jessica Östlund 1.555.´, Angelica Engberg 1.510.

11.10 TUSCALOOSA, AL
M: Kyle Felpel USA 3.335, Hayden Reed USA 3.096, Joe Williams USA 2.971, Elias Håkansson Spårvägen 2.807 (1412 3801 3645 6480).

11.10 TORSBY (Castorama)
M: Stefan Sundler Bore 2.166.
K: Ida Stenbäck 99 Bore 2.461 (1001 2402 3259 4153).

11.10 GÄVLE (Castorama)
Samtliga Gefle.
M: Mikael Fransson 2.148, Rolf Skalk 1.308, Daniel Skalk 97 909.
K: Sandra Törnros 95 2.331 (1169 2627 3434 2341), Louise Ekman 97 1.545.

9.10 KALMAR (Castorama) | Resultat
Samtliga Högby.
M: Christer Persson 799.
K: Ida Persson 1.366, Git Karlsson 832.

8.10 VISBY (Castorama) | Resultat
Båda Gotland.
M: Vilhelm Olofsson 1.433, Tomas Larsson 1.197.

8.10 TORSBY (Castorama)
M: Andreas Holmgren 96 Bore 1.493, Martin Jonsson 95 Torsby S&E 1.371.
K: Lisa Einarsson 96 Bore 2.128.

6.10 ENSKEDE (Castorama)
M: Magnus Wickert Hässelby 1.722, Henrik Balkander Lerum 1.673, Daniel Bergin Enköping 1.508, Mikael Wirstedt Huddinge 1.243, Andreas Thornell Södertälje 1.221, Ola Svensson Spårvägen 602, Fredrik Trahn Järla 198, Kai Abrahamsson Lidingö 1.
K: Hanna Jansson Lidingö 1.068, Cecilia Gyldén Lidingö 1.030, Ingela Straka Lidingö 552, Kicki Ericsson Hammarby 551, Svitlana Prykhodko Lidingö 415, Anki Lindström Huddinge 172.

5.10 NYNÄSHAMN (Castorama) | Resultat
Samtliga Ösmo Nynäs.
M: Johan Jergander 1.573, Henrik Friberg 1.181, Alexander Axelsson 938, Tor Trondset 822, Gabriel Jergander 01 171.
K: Sara Jergander 98 1.511, Elisabeth Sunnerhage 1.304, Ulrika Wilkman 1.290, Victoria Sunnerhage 97, Victorine Jergander 956, Kicki Sunnerhage 99 815.

5.10 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
Samtliga Örgryte.
M: Erik Olsson 2.042, Jonathan Carbe 1.955, Mattias Berglund 1.624.

5.10 GÄVLE (Castorama)
Samtliga Gefle om ej annat anges.
M: Daniel Hedström Valbo 2.288, Andreas Ringstam 95 1.622, Hannes Gidlöf 96 1.477, Rolf Skalk 1.384.
K: Denise Eriksson 95 1.633, Emma Lilje Skade 916.

5.10 BOTTNARYD (Castorama)
Samtliga Bottnaryd.
M: Pontus Lantz 1.568, Fredrik Lantz 1.557, Stefan Holst 1.527, Sonny Stridh 1.384, Christer Lantz 363.

5.10 HUDDINGE/J (Castorama) | Resultat
M: Lasse Ohtamaa Väsby 2.655 (1317 5876 4309 2996), Tobias Engqvist Gefle 1.810, Hans Nordberg Huddinge 1.761, Jöran Westberg Huddinge 1.633, Mikael Wallin Spårvägen 1.590, Östen Edlund Ragunda 1.380, Johan Löfstedt Huddinge 1.349, Alpo Tornikoski Huddinge 1.342, Palle Storm Studenterna 1.073, Alf Nede IFK Linköping 1.026, Mikael Magnusson Tumba 987.

5.10 NÄSSJÖ (Castorama) | Resultat
Samtliga IK Sisu.
M: Kjell Sandstedt 1.363, Fredrik Kalén 1.346, Patrik Persson 1.313, Christer Nilsson 1.307, Johan Sjösten 1.282, Fredrik Lundqvist 947, Hasse Lind 912, Holger Schmidt 826, Mikael Bruksås 779, Rolf Englund 642, Patrik Adolfsson 527, Christian Andersson 279.
K: Maria Wahlgren 1.233, Maria Lind 1.141, Pia Fältmars 1.022, Anna-Karin Bergkvist 782, Jennie Nilsson 707, Anke Schmidt 695, Annelie Svensson 497, Madeleine Schmidt 424.

5.10 SÄTRA (Castorama)
M: Ingmar Veinberg Spårvägen 2.476.
K: Anneli Ståhl Spårvägen 2.415 (942 1908 3066 5100).

5.10 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö om ej annat anges.
M: Lars-Göran Öberg Östhammar 1.792, Östen Eriksson 1.466, Åke Lindén 1.138, Per Andersson 882, Bernhard Karlsson 703.
K: Christina Andersson 835, Alva Andersson 03 58.

5.10 LEKERYD (Castorama)
Samtliga Lekeryd-Svarttorp.
M: Stig Arvidsson 1.596, Leif Gustavsson 1.493, Magnus Jansson 1.011, Harald Henriksson 955, Claes Brandt 549.
K: Kerstin Larsson 1.224, Majken Henriksson 781

5.10 GLANSHAMMAR (Castorama) | Resultat
Samtliga Glanshammar om ej annat anges.
M: Jesper Frykholm 96 1.224, Oscar Östebo 96 1.073, Björn Seger 1.072, Anton Östebo 96 805.
K: Elin Sundlöf Svillinge 2.130, Julia Skugge 1.643, Lisa Bergdahl 95 1.317, Klara Flygare 98 1.240, Josefine Larsson 98 1.228, Moa Seger 99 1.207, Madelene Andersson Svillinge 1.141, Pernilla Svensson 1.066, Sanna Lindström 97 991, Anette Forsberg 800.

4.10 TINGSTÄDE (Castorama) | Resultat
Samtliga Gotland.
M: Vilhelm Olofsson 1.373, Jorma Jääskeläinen 1.177, Mats Wihlborg 1.140, Tomas Larsson 1.127.

4.10 ÖSTHAMMAR (Castorama)
Samtliga Östhammar om ej annat anges.
M: Fredrik Nyman 2.094, Kristian Petersson Huddinge 1.932, Hans Nordberg Huddinge 1.716, Matti Vuontisvaara 1.579, Anton Tapper Vuontisvaara 98 1.463, Palle Storm Studenterna 1.062,
K: Ingegerd Nyman 868.

4.10 TIERP (Castorama)
Samtliga Tierp.
M: Niclas Norling 2.018, Joel Mattsson 98 1.586, Joel Söderberg 1.227, Lars Andersson 1.174.
K: Jessica Mattsson 98 1.929, Sigrid Söderberg 99 1.063.

4.10 TRANÅS (Castorama)
Samtliga Tranås.
M: Axel Nykvist 98 1.564, Michael Backer 1.538, Jonathan Johansson 98 1.481, Mikael Storm 1.347, Samir Poljak 1.321, Arvid Berglund 1.190, Anders Nykvist 1.050, Mikael Filipsson 942, Lars Svanborg 784, Mats Aztor 732.
K: Gabriella Nykvist 2.512 (947 3135 3177 3936), Hedvig Nykvist 95 1.973, Alma Folke 99 1.657, Ronja Hedström 99 1.537, Martina Klasson 1.459, Molly Filipsson 02 896, Anna Nykvist 887.

4.10 VÄSTERÅS (Castorama) | Resultat
Samtliga Västerås.
M: Hans eriksson 1.613, Johannes Nilsson 98 1.346.
K: Nina Björkman 98 2.122, Primrose Ulegård 1.655.

4.10 OSKARSHAMN (Castorama)
Samtliga Oskarshamn.
M: Tomas Fanta 1.923, Jacob Folkesson 96 1.172, Sandy Bengtsson 701.
K: Sandra Ronneteg 1.071, Birgitta Uppgården 958.

4.10 TUMBA (Castorama) | Resultat
Samtliga Tumba.
M: Roger Karlsson 1.200, Anders Lublin 1.077.
K: Sana Rehman 1.567, Marium Rehman 1.208, Linnea Molander 01 1.186, Victoria Ichu 01 926, Filippa Ichu 02 720.

4.10 ESLÖV (Castorama)
Samtliga Eslöv.
M: Robin Hägg 2.365, Emil Berggren 96 2.003, Simon Henriksson 97 1.714, Niklas Stjerndorff 1.621, Christian Nilsson 1.462, Rune Brandt 1.214, Jimmy Svenning 547, Max Andersson 03 369.
K: Katja Axelsson 2.172, Ella Andersson 00 2.055, Liliana Bugay 01 1.068, Emma Ivarsson 99 1.056, Susanne Axelsson 603.

4.10 KALMAR (Castorama) | Resultat
M: Olle Willsund Högby 1.538.
K: Katarina Vuorensyrjä Persson Högby 1.375.

4.10 MALMÖ/S-K (Castorama)
M: Jonas Forsberg Heleneholm 2.247, Jonathan Hallinder Lund 2.114, Björn Grönwall Öresund 1.566, Hampus Forsberg Öresund 1.309, Carl Dahllöf Öresund 1.197, Åke Jonson Heleneholm 305, Erik Månsson Heleneholm 194, Magnus Bergh Heleneholm 13.
K: Felicia Hast Lund 2.231, Kyllan Quick Lund 1.897, Jennifer Quick 99 Lund 1.679, Mia Lindberg 00 Öresund 1.397.

4.10 GÄVLE (Castorama)
M: Daniel Hedström Valbo 2.347.

4.10 KARLSTAD/M (Castorama)
M: Ulf Ankarling IF Göta 3.120 (1572 5263 5178 4408), Tommy Larsson IF Göta 2.148, Erik Olsson Bore 1.987, Oscar Vestlund Kil 1.919, Anton Leion IF Göta 1.433.
K: Sabine Steen 97 Kristinehamn 2.447 (843 2766 3059 4604).

3-5.10 OLOFSTRÖM (Castorama) | Resultat
Samtliga Contact.
Dag 1
K:
Aleksandra Josipovic 2.003, Kajsa Nilsson 00 1.732, Daniela Costaniuc 1.479.
Dag 3
M:
Bengt Loo 1.926, Mikael Persson 1.871, Per Wiberg 1.340, Inge Agrell 962, Rune Persson 813.
K: K Nilsson 1.425, Petronella Lundberg-Sjöholm 1.261, Vickey Renard 1.239, Malin Gustafsson 1.077.

3.10 MÖLNDAL (Castorama) | Resultat
Samtliga Mölndal om ej annat anges.
M: Ola Roos 2.330, Martin Krisell Linköpings GIF 1.951, Lars Frison 1.680, Joakim Askelund 1.582, Lars Diechle Sävedalen 1.552, Daniel Jonåker 679, Måns Roos 02 469, Wiggo Jonåker 00 302.

2.10 BOTTNARYD (Castorama)
M: Stig Arvidsson Lekeryd-Svarttorp 1.742, Greger Melin Bottnaryd 1.249.

2.10 KALMAR (Castorama) | Resultat
Samtliga Högby.
M: Göran Almén 893, Christer Persson 798, Stefan Wiberg 527.
K: Ida Persson 1.474, Ulla Willsund 909.

1.10 ESLÖV (Castorama)
Samtliga Eslöv.
M: Robin Hägg 2.326, Johan Berggren 2.154. Simon Henriksson 97 1.631, Vladimir Bugay 95 867, Dick Blom 723, Lennart Andersson 489, Max Andersson 03 310.
K: Ella Andersson 00 1.999, Ebba Wallström 97 1.827, Liliana Bugay 01 1.079, Emma Ivarsson 99 967.

1.10 TUMBA (Castorama) | Resultat
Samtliga Tumba.
K: Mathilda Eriksson 98 2.559 (1074 2834 3526 3613), Johanna Dyremark 97 1.800.

1.10 LEKERYD (Castorama)
Samtliga Lekeryd-Svarttorp.
M: Leif Carlsson 1.000, Mattias Gross 938.

1.10 VISBY (Castorama) | Resultat
Samtliga Gotland.
M: Erik Larsson 2.659 (1385 4752 4148 3820), Gustav Melén 1.902, Daniel Örevik 97 1.680, Jacob Wiklund 96 1.485, Jorma Jääskeläinen 1.141, Linus Örevik 00 687.

28.9 HUDDINGE/J (Castorama) | Resultat
Samtliga Huddinge om ej annat anges.
M: Kristian Petersson 1.972, Hans Nordberg 1.872, Anton Nilsson 1.643, Mikael Wallin Spårvägen 1.597, Jöran Westberg 1.560, Alpo Tornikoski 1.316, Mikael Magnusson Tumba 1.006, Palle Storm Studenterna 966, Anton Johansson 944.
K: Hanna Mårtensson 96 Hässelby 2.700 (1056 3041 3167 4829), Annelie Schöldström 1.799.

28.9 KALLINGE (Castorama)
Samtliga Gnistan.
M: Filip Karlsson 97 1.557, Staffan Holgersson 1.148, Niclas Lennartsson 847.
K: Fanny Holgersson 96 1.844, Martina Holgersson 1.579.

28.9 NYNÄSHAMN (Castorama) | Resultat
Samtliga Ösmo-Nynäs.
M: Johan Jergander 1.538, Henrik Arnerdal 1.189, Christer Andersson 904, Peder Nordfeldt 788, Gabriel Jergander 01 243, Josef Nordfeldt 01 59.
K: Victoria Sunnerhage 97 1.225, Ulrika Wilkman 1.218, Elisabeth Sunnerhage 1.204, Kicki Sunnerhage 99 833, Wilma Wilkman 02 607.

28.9 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö om ej annat anges.
M: Per Östlund Hässelby 2.182, Fredrik Nyman Östhammar 2.060, Östen Eriksson 1.460, Åke Lindén 1.068, Per Andersson 900, Kjell Jansson 789.
K: Annika Östlund Hässelby 793.

28.9 GÄVLE (Castorama)
Samtliga Gefle.
M: Guido Ripke 1.780.
K: Christin Johansson 1.223.

27.9 UMEÅ (Castorama) | Resultat
M: William Ullberg 96 Riviera 2.432, Tor Lindberg 95 IFK Umeå 2.322, Tommy Kristiansson Falun 2.235, Mattias Lindberg Skellefteå 1.701, Ludwig Olofsson 98 Boden 1.344, Tobias Söderberg Gotland 1.323.
K: Victoria Stöckel 97 Nedre Soppero 2.262, Jenni Sandgren 98 Timrå 1-916, Anna Johansson 98 Nedre Soppero 845.

27.9 GÄVLE (Castorama)
Samtliga Gefle.
M: Robert Alneroth 2.978 (1340 4143 4684 6202), Hannes Gidlöf 96 1.386, Per-Gunnar Berglund 1.379.
K: Denise Eriksson 95 1.673.

27.9 SOLLENTUNA (Castorama) | Resultat
Samtliga Tureberg om ej annat anges.
M: Stellan Back 2.730 (1354 5711 4157 3590), Lasse Ohtamaa Väsby 2.609 (1300 5943 4241 2835), Håkan Andersson Väsby 2.202, Fredrik Hallinder 2.133, Christoffer Hagren 95 1.964, Joakim Björkå 1.936, Håkan Larsson 881.
K: Emma Thor 97 2.626 (1082 2529 3202 4810), Linnea Larsson Huusko 97 2.013, Annelie Schöldström Huddinge 1.815, Lisa Bevemyr 96 1.365.

27.9 TUMBA (Castorama) | Resultat
Samtliga Tumba.
M: Thomas Eriksson 1.565, Tomas Aggefors 1.484, David Svensson 98 1.241, Christian Östervall 1.227, Tobias Jonsson 97 1.109, Joakim Högberg 779, Tomas Ackeberg 705, Fredrik Sjöström 649.
K: Mathilda Eriksson 98 2.596 (1075 2706 3686 3804), Lovisa Östervall 97 2.197, My Aggefors 99 2.099, Tove Olsson 98 1.634, Malin Eriksson 00 1.599, Izabella Ripsweden 00 998, Evelina Sjöström 02 829.

27.9 VÄSTERÅS (Castorama) | Resultat
Samtliga Västerås om ej annat anges.
M: Hans Eriksson 2.499, Erik Eriksson Bore 2.170, Felix Siljebäck Larsen 2.130, Simon Gunnarsson 1.929, Martin Astfors 1.684, Patric Hjort 1.645, Zdravko Kopparvik 1.535, Henrik Astfors 1.310, Mikael Waltari 1.096, Oscar Hjerm 97 1.072, Johannes Nilsson 98 1.026.

27.9 VARBERG (Castorama)
Samtliga Varberg.
K: Maria Rosengren 1.779, Elvira Nilsson 97 1.717, Eva Martinsson 1.685, Lovisa Wallman 98 1.473, Julia Nilsson 00 954.

27.9 ÅHUS (Castorama) | Resultat
M: Åke Norén 1.020, Lesley Lundberg 821, Tobias Andersson 522.
K: Amanda Rohlin 1.918, Fanny Lundberg 01 1.700, Frida Lundberg 99 1.593, Nora Kindberg 99 1.395, Kerstin Karlström 1.210, Malin Johansson 1.198.

27.9 ENSKEDE (Castorama)
M: Gabriel Heen 95 Huddinge 2.323, Andreas Almlöf 95 Hammarby 1.972, Jacob ewertzh 95 Hammarby 1.611.

27.9 TORSBY (Castorama)
Samtliga Bore.
K: Ida Stenbäck 99 2.580 (1124 2524 3319 4169), Maja Persson 01 1.505, Hanna Hauri 01 1.102.

27.9 HUDDINGE/J (Castorama)
M: Alf Nede IFK Linköping 1.008.
K: Marika Rydell Tumba 1.884.

27.9 BOTTNARYD (Castorama)
Samtliga Bottnaryd om ej annat anges.
M: Christoffer Melin 1.960, Stig Arvidsson Lekeryd-Svarttorp 1.602, Fredrik Lantz 1.591, Greger Melin 1.177, Christer Lantz 441.

27.9 KARLSKRONA (Castorama) | Resultat
Samtliga KA2.
M: Johan Carlsson 2.317, Patrik Stenlund 1.740.
K: Isabell Fagerström 2.079, Marie Grahn 1.618, Anna-Karin Stenlund 1.112.

27.9 KALMAR (Castorama) | Resultat
Samtliga Högby.
M: Olle Willsund 1.769, Simon Bäckström 330, Martin Vuorensyrjä Persson 98 284.
K: Katarina Vuorensyrjä Persson 1.094, Ulla Willsund 809, Michaela Vuorensyrjä Persson 696.

27.9 VISBY (Castorama) | Resultat
Samtliga Gotland.
M: Erik Larsson 2.721 (1369 4429 4411 4251), Jacob Wiklund 96 1.984, Vilhelm Olofsson 1.396, Gustav Melén 1.380, Stefan Levin 1.153, Jorma Jääskeläinen 1.147.
K: Annie Hansson 2.283, Emma Levin 1.290.

27.9 UDDEVALLA (Castorama)
M: Per-Joan Lorentzon Orient 1.709.

27.9 MALMÖ/S-K (Castorama) | Resultat
M: Jonas Forsberg Heleneholm 2.299, Hans Carlberg 96 Öresund 1.360.
K: Hanna Bengtson Öresund 2.603 (1195 2623 3159 4112), Barbro Bengtson 2.301.

26.9 LEKERYD (Castorama)
Samtliga Lekeryd-Svarttorp.
M: Olle Hagmarker 1.292, Ulf Ekfeldt 1.111, Stig Edin 1.001, Per-Anders Thörnkvist 920, Roger Hall 894, Bengt Johansson 839, Niclas Ingvarsson 822, Olle Tölli 735, Johnny Segerhammar 685, Magnus Claar 666, Ola Holmberg 650, Erik Thörnkvist 526.

26.9 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
Samtliga Ullevi.
M: Kevin Fankl 95 1.593.
K: Mari Klaup 2.740 (1225 4183 3430 2912), Khaddi Sagnia 2.305.

25.9 KALMAR (Castorama) | Resultat
Samtliga Högby.
M: Kevin Olsson 96 628, Sonny Karlsson 258.
K: Lovisa Karlsson 00 1.748, Git Karlsson 861.

24.9 VISBY (Castorama) | Resultat
Samtliga Gotland.
M: Gustav Melén 1.891, Vilhelm Olofsson 1.393, Jorma Jääskeläinen 1.088.
K: Kristina Jacobsson 2.149.

24.9 ESLÖV (Castorama)
Samtliga Eslöv.
M: Robin Hägg 2.295, Emil Berggren 96 1.792, Vladimir Bugay 95 826, Dick Blom 745, Max Andersson 03 283.
K: Ella Andersson 00 2.005, Liliana Bugay 01 1.144, Emma Ivarsson 99 1.073.

23.9 HERRLJUNGA (Castorama)
Samtliga Herrljunga.
M: Mikael Kaspsersson 1.197, Mikael Pettersson 1.008, Mattias Granli 991, André Granli 97 789, Jerker Hellstadius 676, David Jonasson 623, Tomas Berggren 620, Daniel Svensson 509, Lucas Fondin 98 457, Kevin Korpås 98 451, Anton Larsson 95 447, Kalle Närhi 99.

22.9 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
Samtliga Örgryte.
M: Jonathan Carbe 1.876, Oliwer Åstrand 1.661, Wictor Åstrand 1.391.

22.9 OLOFSTRÖM (Castorama) | Resultat
M: Mikael Persson Contact 1.722, Rune Persson Contact 801.

21.9 ÄNGELHOLM (Castorama)
Samtliga Ängelholm.
M: Mattias Grundström 2.073, Peter Göransson 1.166, David Johansson 1.007, Lennart Nilsson 743.
K: Hanna Olofsson 00 1.241, Pernilla Göransson 895, Elena Nilsson 850.

21.9 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö.
M: Östen Eriksson 1.429, Åke Lindén 1.060, Per Andersson 1.028, Kjell Jansson 792, Ulf Sandén 510.

21.9 VÄSTERÅS (Castorama) | Resultat
Samtliga Västerås.
M: Håkan Setthammar 2.241, Fred Schumacher 2.208, Jörgen Viksell 2.028, Zdravko Kopparvik 1.579.
K: Matilda Gunnarsson 2.720 (1137 4116 3924 2661), Sophia Landström 1.935.

21.9 LEKERYD (Castorama)
Samtliga Lekeryd-Svarttorp.
M: Daniel Larsson 1.708, Stig Arvidsson 1.580, Pierre Arvidsson 1.536, Harald Henriksson 856.
K: Malin Fors 1.452.

21.9 GNESTA (Castorama)
Samtliga Gnesta.
M: Marcus Karlsson 2.125, Carl Rosenquist 2.086, Stefan Andersson 1.684, Peter Thorsén 1.523, Joakim Eriksson 1.246, Jakob Siwek 1.051, Mattias Larsson 1.027, Andreas Eriksson 919, Kent Nyman 909, Stefan Lundh 339, Bertil Karlsson 196.
K: Jenny Rastman 759.

21.9 GÄVLE (Castorama)
Samtliga Gefle.
M: Mikael Fransson 2.125, Daniel Skalk 97 1.207, Jonas Eriksson 97 952.

21.9 TORSBY (Castorama)
M: Hans Eriksson Västerås 2.706 (1222 4664 3540 5818), Erik Eriksson Bore 1.989.

20.9 ÖSTHAMMAR (Castorama)
M: Fredrik Nyman Östhammar 2.124, Jörgen Holmqvist Ununge 1.453.

20.9 KIL (Castorama)
M: Anders Johansson Kil 1.761, Daniel Pettersson 1.743, Patrik Åhlberg Kil 557.
K: Camilla Mattson Kil 2.389, Josefin Klangefjäll 515.

20.9 MALMÖ/S-K (Castorama) | Resultat
M: Jonas Forsberg Heleneholm 2.288, Hans Carlberg 96 Öresund 1.267.
K: Barbro Bengtson Heleneholm 2.226, Erika Wärff 00 Öresund 2.095, Kristina Wärff Heleneholm 1.953.

20.9 HUDDINGE/J (Castorama) | Resultat
M: Alexander Persson 95 Huddinge 2.445 (1319 3790 3055 5148), Torbjörn Persson Huddinge 1.554.

20.9 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
Samtliga Ullevi.
M: Torbjörn Julin 2.377, Kevin Fankl 95 2.340.
K: Mari Klaup 2.884 (1239 4510 3300 3555), Khaddi Sagnia 2.307.

20.9 ÅHUS (Castorama) | Resultat
Samtliga Åhus.
M: Stefan Hjelm 1.391.
K: Maria Johansson 96 2.270, Erica Karlström 98 1.721, Frida Lundberg 99 1.647, Fanny Lundberg 01 1.622, Nora Kindberg 99 1.362, Kerstin Karlström 1.149.

20.9 NORRKÖPING (Castorama) | Resultat
Samtliga Tjalve om ej annat anges.
M: Mikael Leindahl 2.165, David Carlsson Östhammar 1.509, Krister Hultberg 1.371, Lars-Henrik Stålmarck IFK Linköping 1.359, Alfred Delefors 96 1.291, Karl Schenström Nyköping 1.157, Erik Ekelund 959.
K: Moa Ullgren 1.925, Sandra Höckerstrand Hammarby 1.178, Amanda Järnvall 99 833.

20.9 VILLSTAD (Castorama)
Samtliga Villstad.
M: Johan Andersson 1.888, Jonas Rothén 1.760, Henric Rothén 1.721, Svante Edvardsson 1.532, Johannes Andersson 1.368, Mikael Rydqvist 1.294, Filip Carlsson 95 1.209, Per Andersson 662.
K: Alexandra Bloch 1.158, Sevrina Edvardsson 99 623.

20.9 GÄVLE (Castorama)
Samtliga Gefle om ej annat anges.
M: Robert Alneroth 2.946 (1268 4136 4801 6149), Daniel Hedström Valbo 2.250, Stefan Alneroth 2.225, Markus Hayden Valbo 2.150, Mikael Fransson 2.134, Daniel Skalk 97 965.

19.9 HERRLJUNGA (Castorama)
Samtliga Herrljunga om ej annat anges.
M: Tim Söderqvist 95 Dals Södra 2.694 (1268 4658 3589 5430), Robert Fabian 1.904, Roland Oscarsson 900, Anders Carlehed 861.
K: Sanda Sandin 1.671.

19-20.9 OLOFSTRÖM (Castorama) | Resultat
Samtliga Contact.
Dag 1
K:
Aleksandra Josipovic 2.019, Daniela Costaniuc 1.553.
Dag 2
M:
Bengt Loo 1.974, Per Wiberg 1.231, Rune Persson 778.
K: Vickey Renard 1.214, Malin Gustafsson 987.

18.9 KALMAR (Castorama) | Resultat
Samtliga Högby.
M: Zef Kolaj 1.498, Peter Össmar 1.124, Tony Göransson 1.039, Christer Persson 820, Simon Strand 00 680. Carl-Gustaf Nilsson 482, Stefan Wiberg 380, Melker Torslén 00 349, Simon Carrington 00 243, Ivar Glasberg 00 205.
K: ida Persson 1.444, Liselotte Klemming 1.127.

17.9 KARLSKRONA (Castorama) | Resultat
Samtliga KA2.
M: Johan Carlsson 2.234, Emil Persson 95 1.852, Samuel Olsson Lundh 95 1.722.

17.9 TORSBY (Castorama)
Samtliga Bore.
K: Elin Edgren 97 2.406 (941 2644 2951 4163), Anna Karlsson Tufuga 97 2.341.

17.9 NYKÖPING (Castorama)
Samtliga Nyköping.
M: Oscar Gustafsson 97 2.315, Kenneth Eriksson 1.980.
K: Petra Öberg 2.058.

17.9 GÖTEBORG/S-K (Castorama) | Resultat
Samtliga Ullevi om ej annat anges.
M: Lennie Helander 2.492, Erik Liberg 2.393, Johan Bark Örgryte 2.353, Gustaf Hultgren Örgryte 2.304, Kevin Fankl 95 2.194, Emil Svensson Örgryte 2.133, Erik Olsson Örgryte 2.129, Martin Krisell Linköping 1.738, Mattias Berglund Örgryte 1.458, Markus Johansson Tanum 1.330, Torbjörn Julin Ullevi 1.321.
K: Khaddi Sagnia 2.365 (1078 3775 2801 2434), Thea Nyberg Örgryte 1.950, Ronja Olsson 95 1.937, Lovisa Snygg 97 1.729, Luana Klaric Lundh 99 Göteborgs KIK 1.180.

16.9 TRANÅS (Castorama)
Samtliga Tranås.
M; Samir Poljak 1.322.
K: Rebecca Ekvall 2.492 (1013 3385 2962 3538), Gabriella Nykvist 2.401 (954 2450 3295 3874).

16.9 BOTTNARYD (Castorama)
M: Stig Arvidsson Lekeryd-Svarttorp 1.651, Ambjörn Martinsson Stensjön 1.203, Greger Melin Bottnaryd 1.164, Lars Fransson Bottnaryd 10.

15.9 LEKERYD (Castorama)
Samtliga Lekeryd-Svarttorp.
M: Didrik Andersson 1.616.
K: Sara Vesterberg 1.788, Nina Hagmarker 1.379, Shane Sareno 98 1.346.

14.9 OLOFSTRÖM (Castorama) | Resultat
Samtliga Olofström.
M: Bengt Loo 2.004.
K: Jonna Nilsson 2.395 (878 2635 3153 4125), Vickey Renard 1.178.

14.9 KALLINGE (Castorama)
Samtliga Gnistan.
M: Andreas Magnusson 1.953, Viktor Elvung Nilsson 1.476, Kevin Blomé 1.243, Christoffer van Woensel 990, Niclas Lennartsson 714.
K: Erika Berntsson 96 1.246, Jonna Lindbom 1.071, Anna Wahlroth 96 874.

14.9 TRELLEBORG (Castorama)
Samtliga Trelleborg.
M: Magnus Linderoth 1.684, Kauko Harjuniemi 1.413, Thomas Hansson 1.251.
K: Lina Sjölin 1.275.

14.9 GÄVLE (Castorama)
Samtliga Gefle.
M: Robert Alneroth 2.961 (1310 4157 4815 6009), Guido Ripke 1.767, Per-Gunnar Berglund 1.381, Rolf Skalk 1.248.

14.9 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö.
M: Per Andersson 1.003, Åke Lindén 997, Bernhard Karlsson 698.

13.9 PROVO, UT (Castorama)
M: Colby Taylor USA 2.526, Daniel Arrhenius Spårvägen 2.368, Matt Johnson USA 2.161.

13.9 GÄVLE (Castorama)
Samtliga Gefle om ej annat anges.
M: Stefan Alneroth 2.248, Guido Ripke 1.731, Thomas Persson 1.502.
K: Madeleine Nilsson 1.765, Malin Lindblom Tureberg 1.551, Christin Johansson 1.287, Anna Hermansson 1.201.

13.9 HUDDINGE (Castorama) | Resultat
M: Axel Bernhult Huddinge 2.280, Mats Krigh Huddinge 1.168.

13.9 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
Samtliga Örgryte om ej annat anges.
M: Johan Bark 2.401, Kevin Fankl 95 Ullevi 2.280, Gustaf Hultgren 2.181, Emil Svensson 2.074, Deniz Mahshid 1.823, Esa Hiltunen 96 Ullevi 1.813, Andreas Petersson 1.550, Mattias Berglund 1.454, Jonathan Nordh 96 987.
K: Mari Klaup Ullevi 2.917 (1299 4391 3360 3567), Amanda Gabrielsson 96 Wärnamo 2.265, Johanna Greger 1.715, Jill Höstman 96 Ullevi 1.319, Emma Kuutti 98 1.267.

13.9 SKELLEFTEÅ (Castorama) | Resultat
Samtliga Skellefteå.
M: Robert Lindberg 1.960, Sten-Erik Wihlborg 1.398, Urban Lindberg 1.216, Kurt Jonsson 1.083.
K: Frida Norlund 95 2.100, Galina Kuznetsova 1.358.

13.9 UPPSALA (Castorama) | Resultat
Samtliga Upsala om ej annat anges.
M: Henrik Wennberg 2.655 (1412 3423 4822 4142), Patrik Lindstedt 99 Hässelby 2.361, Kent Larsson 2.251, Jakob Samuelsson 98 Hässelby 2.071, Andreas Nyman 96 1.672, Jonas Anshelm 1.634.
K: Emma Thor 97 Tureberg 2.791 (1092 2884 3437 5132), Linnea Jönsson 95 2.603 (1061 2220 3052 5423), Kajsa Wennberg 96 2.480 (954 2635 2703 4969), Viktoria Engström Kindmark 97 2.368.

13.9 VILLSTAD (Castorama)
M: Johan Andersson Villstad 1.767, Johannes Andersson Villstad 1.231.

13.9 UMEÅ (Castorama) | Resultat
M: Hans Källén Strömsund 2.344, William Ullberg 96 Riviera 2.331, Tor Lindberg 95 IFK Umeå 2.276, Tommy Kristiansson Falun 2.274, Erik Olofsson IFK Umeå 2.144, Anton Andersson 96 Umedalen 2.062, Markus Johansson IFK Umeå 1.440.
K: Frida Bååth 97 Timrå 2.620 (1054 2004 3713 4983), Malin Johansson Strömsund 2.484 (909 2405 2974 5148), Linn Jonsson Strömsund 2.447 (920 2188 2985 5129), Amanda Eriksson Falun 2.380 (910 1922 2992 5099).

12.9 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
Samtliga Örgryte om ej annat anges.
M: Erik Olsson 2.206, Richard Olsson IF Göta 2.138, Reine Eklund 1.612, Max Hejdenberg 98 1.220, Arvid Ryberg 98 1.164, Daniel Skatt 1.083.
K: Judith Sjöman 99 1.804.

10.9 FALUN (Castorama) | Resultat
Samtliga Falun om ej annat anges.
M: Tim Wunger 2,648 (1437 4132 4007 4292), Albin Johansson 97 Högbo GIF 2.295, Nicklas Karlsson 96 Finspång 1.955, Isak Andersson 96 Upsala 1.665, Filip Wendelin 96 Sala 1.585, Henning André 97 Nyköping 1.519, Joas Husmark 96 1.457, Jon Klasér 96 1.444, Andreas Gustafsson 97 1.387, Frank Ude 96 1.145, Ludvig Hillenfjärd 97 Huddinge 1.033, Gustaf Borg 98 Nyköping 785.
K: Hanna Orre 95 Säter 2.308, Mathilda Björklund 97 Bålsta 2.302, Fanny Hjorth 95 Säter 2.291, Elin Ånger 98 Söderhamn 2.132, Emelie Hammarström 98 1.923.

10.9 GÖTEBORG/S-K (Castorama) | Resultat
Samtliga Ullevi om ej annat anges.
M: Lennie Helander 2.576 (1243 4135 3810 4898), Daniel Korhonen Kville 2.518 (1232 3882 3802 4832), Kevin Fankl 95 2.059, John Amundsson 96 1.672.
K: Linn Bergstrand 96 2.840 (1209 3531 3713 3849), Mari Klaup 2.814 (1230 4445 3236 3295), Khaddi Sagnia 2.497 (1118 4147 2811 2664), Stephanie Ericson 2.346, Carolina Sjöberg Mariestad 2.272, Michaela Meijer Örgryte 2.229, Fanny Leanderson 97 1.911, Lovisa Snygg 97 1.824, Jill Höstman 96 1.164.

8.9 LEKERYD (Castorama) | Resultat
Samtliga Lekeryd-Svarttorp.
M: Stig Arvidsson 1.717, Harald Henriksson 876.
K: Majken Henriksson 801.

8.9 KIL (Castorama)
M: Anders Johansson Kil 1.952.
K: Camilla Mattson Kil 2.232.

7.9 MOTALA (Castorama) | Resultat
Samtliga Motala.
M: Mikael Bäckman 1.289, Magnus Adolfsson 1.282, Peter Stormats 977, Christer Samuelsson 839, Dennis Svensson 634, Fredrik Bodén 464, Ozzie Hinshaw 00 331.
K: Anna Karlsson 98 2.717 (1071 2886 3876 4156), Linn Riddarström 96 2.424 (939 3903 3082 2817), Elin Stormats 97 1.586, Sara Derelöv 96 1.531, Frida Stormats 00 1.412.

7.9 HABO (Castorama)
Samtliga Habo.
M: Robin Ericsson 97 1.684, Lars Elfgaard 1.492, Erik Gille 1.208, Victor Seitl 99 1.040
K: Matilda Elfgaard 2.780 (1193 4642 2883 3481), Karoline Abrahamsson 1.801, Amanda Aasa 99 1.276, Ann-Louise Elfgaard 1.141.

7.9 HUDDINGE/J (Castorama) | Resultat
Samtliga Huddinge.
M: hans Nordberg 1.681, Alpo Tornikoski 1.340, Johan Löfstedt 1.286, Antti Lindstedt 1.081.

7.9 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö om ej annat anges.
M: Robert Alneroth Gefle 2.907 (1355 4141 4450 5902), Fredrik Nyman Östhammar 2.134, David Nyman Östhammar 1.886, Östen Eriksson 1.431, Åke Lindén 1.016, Per Andersson 1.003, Kjell Jansson 826, Alf Jansson 528.
K: Johanna Lindén 00 539, Moa Andersson 02 353, Amanda Whlström 00 293.

6.9 OLOFSTRÖM (Castorama) | Resultat
Samtliga Contact.
M: Bengt Loo 1.945, Per Wiberg 1.261.
K: Jonna Nilsson 2.224, Julia Nilsson 00 1.349.

6.9 GNESTA (Castorama)
Samtliga Gnesta.
M: Robert Danielsson 1.528, Kent Danielsson 384.
K: Frida Danielsson 962.

6.9 VARBERG (Castorama)
Samtliga Varberg.
M: Peder Bengtsson 1.695, Lars-Göran Wiik 1.318, Mats Nilsander 1.259, Ramon Bengtsson 903
K: Maria Rosengren 1.785, Charlotte Bahlberger 1.219, Monika Callenberg 1.017.

6.9 SKELLEFTEÅ (Castorama) | Resultat
Samtliga Skellefteå.
M: Niklas Wiklund 2.823 (1308 5949 3767 4690), Mattias Lindberg 2.598 (1212 3727 3669 5901), Robert Lindberg 1.954, Lars Bergsten 1.458, Sten-Erik Wihlborg 1.384, Urban Lindberg 1.230.
K: Evelina Nilsson 1.823, Galina Kuznetsova 1.367.

6.9 KARLSTAD/M (Castorama) | Resultat
M: Oscar Vestlund Kil 3.185 (1525 5002 4518 6220), Johannes Henriksson IF Göta 2.343.

6.9 GÄVLE (Castorama)
M: Robert Alneroth Gefle 2.935 (1322 3985 4715 6092), Fred Stenberg Gefle 2.284, Daniel Hedström Valbo 2.223.

6.9 VILLSTAD (Castorama)
Samtliga Villstad.
M: Henric Rothén 1.791, Rolf Edvardsson 1.512, Svante Edvardsson 1.491.
K: Sevrina Edvardsson 99 414, Tilda Rothén 04 112.

4.9 GÖTEBORG/S-K (Castorama) | Resultat
Samtliga Ullevi om ej annat anges.
M: Gustav Liberg 95 2.717 (1417 3902 4465 4471), Lennie Helander 2.553 (1254 4155 3884 4576), Daniel Korhonen Kville 2.493, Erik Olsson Örgryte 2.134,
K: Stephanie Ericson 2.466 (1018 2449 2609 4975), Linn Bergstrand 96 1.980, Matilde Sjöstedt 1.934, Alice Lermalm 1.835, Lovisa Snygg 97 1.790.

4.9 KARLSTAD/M (Castorama)
Samtliga IF Göta om ej annat anges.
M: Mikael Larsson 1.960, Johan Askmar 1.827, Johan Engberg 1.673, Kaj Johansson 1.376.
K: Elinor Forssander Ullevi 3.095 (1180 3063 4965 4773), Josefin Berg 2.632 (1165 2295 2442 6006).

3.9 PROVO, UT (Castorama)
M: Leif Arrhenius Spårvägen 3.600 (1897 4930 5964 5950), Niklas Arrhenius Spårvägen 3.512 (1877 4757 6102 5370), Zack Stadler USA 2.953.

3.9 BORÅS (Castorama)
M: Robert Fabian Herrljunga 2.002, Andreas Carlsson 95 Ymer 1.852.

3.9 BODEN (Castorama)
Samtliga Boden.
M: Nils Pettersson 2.370, Fredrik Erixon 1.407, Patrik Olofsson 1.398, Jonas Senbom 1.152, Bengt Gustafsson 995.
K: Julia Erixon 99 822, Erika Gustafsson 721, Marie Gustafsson 661, Anette Dahlfeldt 627, Natalie Senbom 00 627.

2.9 VÄXJÖ/V-K (Castorama) | Resultat
M: Simon Pettersson Upsala 3.264 (1570 5678 5202 5025), Daniel Ståhl Spårvägen 3.179 (1717 4200 5780 4550), Arwid Koskinen Huddinge 3.014 (1728 5197 3860 4813), Sebastian Thörngren Växjö 2.883 (1251 6473 3586 5203).
K: Fanny Roos 95 Ljungby 3.404 (1573 4009 4580 4676), Heidi Schmidt Täby 3.094 (1283 3230 5260 3847), Matilda Elfgaard Habo 2.592 (1150 4838 2449 2976).

1.9 LEKERYD (Castorama) | Resultat
Samtliga Lekeryd-Svarttorp.
M: Leif Carlsson 1.060, Harald Henriksson 852, Olle Sundling 531, Mikael Johansson 491.
K: Nina Hagmarker 1.408, Shane Sareno 1.335.

1.9 BODEN (Castorama)
Samtliga Boden.
M: Victor Engman 95 1.326, Gustaf Löfgren 1.304, Johan Jangenhed 1.068, Jonas Senbom 1.036, Mattias Grahn 659.
K: Maria Hedström 1.679, Hanne-Maj Löfgren 1.249, Theres Hedlund 00 1.196, Cecilia Nyström 1.186, Julia Erixon 99 1.132, Sara Engman 99 1.113, Emma Oscarsson 99 835, Emilia Nyrén 99 811, Natalie Senbom 00 604.

31.8 SÄTRA (Castorama)
M: David Gustafsson Spårvägen 2.233, Hunter S Mabon Danderyd 1.700, Urban Evjen Danderyd 1.331.
K: Ulrika Evjen Danderyd 1.603, Maria Arveström Spårvägen 1.213.

31.8 VALÖ (Castorama)
Samtliga Valö.
M: Åke Lindén 1.032, Per Andersson 999, Kjell Jansson 805, Alf Jansson 599.

30.8 FLAGSTAFF, AZ (Castorama)
M: Micael Ljungberg Nyköping 3.025 (1494 4537 5094 4861).
K: Jessica Weise USA 2.947, Julia Viberg Spårvägen 2.843 (1200 2276 5091 3887), Emma Ljungberg Nyköping 2.818 (1137 3358 4050 3805).

30.8 SKELLEFTEÅ (Castorama) | Resultat
Samtliga Skellefteå.
M: Mattias Lindberg 2.636 (1173 3765 4008 5821), Niklas Wiklund 2.465, Robert Lindberg 1.886, Lars Bergsten 1.532, Urban Lindberg 1.182.
K: Alva Wästerby 97 1.781, Emma Granlund 1.591, Amanda Nordin 97 1.510.

30.8 ÖRBYHUS (Castorama)
M: Joel Mattsson 98 Tierp 1.688, Adam Stålberg Upsala 1.592, Viktor Bergström 91 Örbyhus 1.484, Emil Enarsson Örbyhus 1.392.
K: Jessica Mattsson 98 Tierp 2.476 (1012 3317 2642 3935), Ellen Pettersson 97 Örbyhus 2.169.

28.8 KARLSTAD/M (Castorama) | Resultat
Samtliga IF Göta om ej annat anges.
M: Mikael Larsson 2.547 (1163 4230 3357 5685), Tommy Larsson 2.233.
K: Ellinor Forssander Ullevi 3.016 (1173 2894 4763 4699), Josefin Berg 2.766 (1175 2309 2858 6280), Maria Wennlund 2.628 (1055 2484 3967 4038), Sabine Steen 97 Kristinehamn 2.451 (828 2494 3216 4851), Alma Gustafsson 01 1.669, Elin Blomqvist 00 1.507, Ella Asplund 00 Bore 1.176.

28.8 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
M: Lennie Helander Ullevi 2.547 (1233 4047 3865 4763), Daniel Korhonen Kville 2.487, Johan Bark Örgryte 2.344, Jonathan Gren Örgryte 2.248, Erik Olsson Örgryte 2.012, Ulf Sjöberg Ymer 1.807
K: Stephanie Ericson Ullevi 1.899, Lovisa Snytt 97 Ullevi 1.866.

27.8 LERUM (Castorama)
K: Linnéa Svensson Lerum 2.258, Mia Callenberg Lerum 2.244.

26.8 GÖTEBORG/S-K (Castorama)
Samtliga Ullevi om ej annat anges.
M: Martin Gren 2.735 (1450 4930 4151 3886), Lennie Helander 2.604 (1251 4186 3992 4756), Daniel Korhonen Kville 2.544 (1238 3983 3820 4850), Johan Bark Örgryte 2.337.
K: Stephanie Ericson 2.289 (913 2609 2590 4071), Mathilde Sjöstedt 1.800, Alice Lermalm 1.711, Lovisa Snygg 97 1.703.

25.8 TORSBY (Castorama)
Samtliga Bore.
K: Miranda Nilsson 00 2.395, Lina Bonander 99 2.110, Emma Smith 00 1.866.

24.8 HERRLJUNGA (Castorama) | Resultat
M: Urban Håkansson Falköpings AIK 1.218, Tage Isaksson Ymer 1.184, Anders Carlehed Herrljunga 915, Christer Bjärnlöf Eksjö Södra 754.
K: Ebba Olsson 97 Brattås 2.703 (1152 3206 2927 4556), Sandra Sandin Herrljunga 1.621, Lisa Gustafsson Herrljunga 1.059.

24.8 VALÖ (Castorama)
M: Fredrik Nyman Östhammar 2.129, David Nyman Östhammar 1.447, Östen Eriksson Valö 1.447, Åke Lindén Valö 890, Per Andersson Valö 887.

23.8 NYKÖPING (Castorama) | Resultat
M: Jonas Birgersson Nyköping 2.475 (1191 3506 3835 5090), Mikael Leindahl Tjalve 2.252, Jerry Jönsson Nyköping 2.228.
K: Josefin Jönsson Linköping 947, Tilde Jönsson 02 Linköping 782.

23.8 TORSBY (Castorama)
Samtliga Bore.
M: Mansoor Ahmadi 96 1.328, Ali Ahmadi 98 1.233, Relvis Fonseca 96 1.023.
K: Ida Stenbäck 99 2.663 (1083 2482 3634 4546), Johanna Edgren 98 2.368.

Resultat

Resultat 2014

Internationella mästerskap
SM-tävlingar
Landskamper
Folksam Grand Prix
Svenska storgalor
Svenska Friidrottscupen
Övriga svenska arenatävlingar
Övriga svenska inomhustävlingar
Marathon/Halvmarathon
Övriga svenska långlopp
Castorama
Skol-SM
Svenskar i USA - inne
Svenskar i USA - ute
Övriga svenskar utomlands - inne
Övriga svenskar utomlands - ute
Marathon/Halvmarathon utomlands

Ändra år


Årsbästa

Årsbästa Sverige
Internationellt

Årsbästa Europa (EAA)
Årsbästa världen (IAAF)


Topp-10 genom tiderna

Topp-10 genom tiderna

Sverige seniorer - utomhus
Sverige seniorer - inomhus
Sverige juniorer - utomhus

Svenska rekord

Svenska rekord

Svenska rekord

Mästerskapsrekord

SM-utomhus
SM-inomhus

Internationella rekord

Internationella rekord

Världsrekord
Europarekord

Resultatrapportering

För att en tävling skall redovisas i SFIF:s resultatbörs och/eller att ett enskilt resultat skall vara aktuellt för att komma med i SFIF:s svenska årsbästalistor krävs bekräftelse genom officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:

genom att per e-post till SFIF Statistik skicka den kompletta resultatlistefilen eller länk till Internetadress där den kompletta officiella resultatlistan finns utlagd.

genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88.

genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna.

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

>